ویکی‌پدیا:درخواست‌های ویرایش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

منظور از درخواست‌های ویرایش درخواست‌هایی است که کاربران در صفحهٔ بحث مقاله‌ای که نمی‌توانند خودشان ویرایش کنند ثبت می‌کنند تا ویرایش‌گران دیگری که دسترسی‌های لازم را دارند این کار را از طرف ایشان انجام دهند. این درخواست‌ها باید همراه با یک توصیف کامل و دقیق از جزئیات تغییری که باید در صفحه داده شود باشند و پیش از بیان درخواست، باید بر روی آن اجماع حاصل شده باشد. برای ثبت این درخواست‌ها از الگوهایی که برای همین کار طراحی شده‌اند استفاده می‌شود (برای اطلاعات بیشتر، بخش چگونگی ثبت درخواست در همین صفحه را ببینید). شفافیت درخواست و ارائه‌دادن جمله یا کدهای جدیدی که لازم است به صفحه افزوده شوند بسیار مهم است و به تسریع فرایند رسیدگی به درخواست کمک خواهد کرد.

فرایند

فرایند عمومی ثبت درخواست بدین صورت است:

 1. ابتدا تغییر موردنظر خود را در صفحهٔ بحث مطرح کنید و مطمئن شوید که روی آن اجماع وجود دارد. (همچنان برای ثبت درخواست زود است، گام‌های بعدی را ببینید)
 2. پس از آنکه اطمینان حاصل شد اجماع روی تغییر موردنظر وجود دارد و تمام جزئیات موردنیاز بررسی شد، الگوی ثبت درخواست را به همراه توضیحات کوتاه اما واضح در صفحهٔ بحث مقاله ثبت کنید.
 3. یکی از کاربرانی که می‌تواند درخواست شما را انجام دهد متوجه موضوع خواهد شد و به درخواست شما پاسخ خواهد داد. (کاربرانی که می‌توانند به درخواست‌ها رسیدگی کنند رده: درخواست‌های ویرایش صفحه‌های کاملاً حفاظت‌شده را، که درخواست‌های تازه به‌طور خودکار به آن افزوده می‌شوند، پیگیری می‌کنند)

اگر درخواست مناقشه‌برانگیز نیست و نیاز به منابع معتبر ندارد، نیازی به کسب اجماع نیز نخواهد بود و می‌توانید از گام نخست صرف‌نظر کنید؛ با این حال، نکته‌های ۱ و ۲ از بخش «توصیه‌های عمومی» را در نظر داشته باشید. از نمونه‌های این حالت می‌توان به درخواست‌های اصلاح غلط‌های املایی/نگارشی و اصلاح پیوندهای ابهام‌زدایی اشاره کرد.

توصیه‌های عمومی

درخواست‌های ویرایش در مقاله‌های ویکی‌پدیا باید چهار شرط اصلی را دارا باشند. درخواست‌های ویرایش در الگوها باید علاوه بر این چهار شرط، به اندازهٔ کافی آزموده شده باشند (برای اطلاعات بیشتر، بخش درخواست ویرایش الگوها را ببینید). پس از ثبت درخواست لطفاً نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 1. آیا درخواست ویرایش ضروری است؟ اگر محافظت صفحه به‌زودی پایان می‌یابد، شاید بتوانید چند ساعتی صبر کنید تا صفحه باز شود و خودتان ویرایش را انجام دهید.
 2. آیا درخواست به اندازهٔ کافی روشن و دقیق است؟ همهٔ درخواست‌ها می‌باید حتماً با یک توصیف دقیق و مشخص از تغییراتی که باید در صفحه انجام شود همراه باشند. به‌روشنی مشخص کنید که کدام جمله از کدام بخش نیاز به جایگزینی دارد و جایگزین آن را نیز مشخص کنید.
 3. آیا درخواست معقول است؟ برای مثال، آیا نیاز است که همهٔ یادکردهای مقاله با استفاده از الگوهای یادکرد قالب‌بندی شوند؟
 4. آیا درخواست مناقشه‌برانگیز است؟ درخواست‌های ویرایشی که برای صفحه‌های کامل حفاظت‌شده ثبت می‌شوند، باید توسط یک مدیر رسیدگی شوند و مدیران در این صفحه‌ها تنها تغییراتی را اعمال می‌کنند که یا مناقشه‌برانگیز نباشد (مثل اصلاح غلط‌های املایی و نگارشی، اصلاح قالب‌بندی منابع، بهبود عملکرد الگوها، و مانند این‌ها) یا از پیش بر روی آن‌ها اجماع شده باشد. لطفاً تنها برای جلب توجه کاربران دیگر از درخواست ویرایش استفاده نکنید. این کار موجب شلوغ شدن رده: درخواست‌های ویرایش صفحه‌های کاملاً حفاظت‌شده خواهد شد. همچنین، اگر برای ویرایش نیاز به اجماع است و می‌خواهید مدیر سریع‌تر به درخواست شما رسیدگی کند، به جای ارجاع‌دادن و دعوت از مدیر برای خواندن یک بحث طولانی، مشخص کنید که نتیجهٔ بحث چه بوده‌است.

احتمال دارد کاربرانی که به درخواست‌ها پاسخ می‌دهند درخواست شما را رد کنند، به‌ویژه اگر درخواست شما مناقشه‌برانگیز باشد، اجماعی روی آن نباشد، یا خلاف سیاست‌های ویکی‌پدیا باشد


چگونگی ثبت درخواست

روش ساده برای ثبت درخواست در صفحه‌هایی که حفاظت کامل یا نیمه‌حفاظت‌شده هستند این است که به همان صفحه بروید، روی دکمهٔ «نمایش مبدأ» در بالای صفحه کلیک کنید، و سپس در پیامی که روی صفحه ظاهر می‌شود روی پیوندِ «ثبت درخواست ویرایش» کلیک کنید. این کار باعث می‌شود صفحهٔ بحث به همراه الگوی موردنیاز در حالت ویرایش باز شود.[۱] در جایی که درخواست ویرایش به سبب داشتن تعارض منافع داده شده‌است،، باید از الگوی {{درخواست ویرایش}} استفاده گردد که به صورت دستی به صفحهٔ بحث مربوط افزوده می‌شود.

روش دیگر این است که الگوی مناسب را از فهرست زیر انتخاب و به صفحهٔ بحث مقاله اضافه کنید:

 1. {{ویرایش حفاظت‌شده}} برای صفحه‌هایی که حفاظت کامل شده‌اند؛
 2. {{ویرایش الگوی حفاظت‌شده}} برای الگوهایی که حفاظت کامل شده‌اند؛
 3. {{ویرایش نیمه‌حفاظت‌شده}} برای صفحه‌هایی که نیمه‌حفاظت‌شده هستند؛
 4. {{درخواست ویرایش}} برای صفحه‌هایی که به دلیل تعارض منافع درخواست ویرایش دارند.

زمان پاسخ‌دهی

الگوهای درخواست ویرایش به‌طور خودکار، صفحه‌ها را به رده‌های مدیریتیِ لازم مانند رده:درخواست‌های ویرایش صفحه‌های کاملاً حفاظت‌شده اضافه می‌کنند. مدیران این رده را به صورت دوره‌ای برای یافتن صفحه‌هایی که حفاظت کامل شده‌اند بررسی می‌کنند و به درخواست‌های آن پاسخ می‌گویند. رده‌های دیگر مانند رده:درخواست‌های ویرایش صفحه‌های نیمه‌حفاظت‌شده، رده:درخواست‌های ویرایش الگو‌های محفاظت‌شده و رده:ویرایش‌های درخواستی توسط گشت‌زنان و نگهبانان ویکی‌پدیا کنترل می‌شود. لطفاً صبور باشید؛ ممکن است رسیدگی به درخواست شما چند روز طول بکشد.

پانویس

 1. پیوند از طریق MediaWiki:Protectedpagetext که با کمک الگو:ثبت درخواست ویرایش/پیش‌بارگیری و الگوی محافظت مناسب به‌عنوان editintro بارگیری می‌شود. برای صفحه‌های حفاظت‌شده از الگو:ویرایش حفاظت‌شده/مقدمه ویرایش و برای صفحه‌های نیمه‌حفاظت‌شده از الگو:ویرایش نیمه‌حفاظت‌شده/مقدمه ویرایش و برای الگوهای حفاظت‌شده از الگو:ویرایش الگوحفاظت‌شده/مقدمه ویرایش استفاده می‌شود.