پرش به محتوا

ویکی‌پدیا:خودزندگی‌نامه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

نوشتن زندگی‌نامهٔ خودنوشت[۱] در ویکی‌پدیا به شدت منع می‌گردد و نقض وپ:تعارض منافع است. ویرایش زندگی‌نامه خودتان درصورتی که در حال حذف خرابکاریِ واضح باشید، قابل قبول است. برای ویکی‌پدیا بی‌طرفی و خنثی بودن مقاله اهمیت بسیاری دارد. نوشتن زندگی‌نامه خود در ویکی‌پدیا نکوهش می‌شود چون نوشتن مقاله بی‌طرف مشکل و دارای مشکلات پنهان است. ویکی‌پدیا از نوشتن زندگی‌نامه دیگران استقبال می‌کند در هر صورت برای ویکی‌پدیا انصاف و عدالت و بی‌طرفی در مقاله‌ها مهم است. لطفا در هنگام نوشتن مقاله جانبداری را کنار بگذارید. مقاله‌هایی که در جهت جلب رضایت شخص خاصی باشند حذف می‌گردند.

اشکال نوشتن مقاله برای خود

در صورت موجود بودن مقاله درباره شما

درصورت وجود داشتن مقاله‌ای که دربارهٔ شما نوشته شده‌است. اجازه دهید دیگران ویرایش کنند. برای اضافه کردن مستندات یا پیشنهادها بخش بحث در نظر گرفته شده‌است. اجازه بدهید نویسنده مستقل این مطالب را اضافه یا تصحیح نماید. در صورت واضح و آشکار بودن تغییرات شما مجاز به ایجاد تغییرات قابل تشخیص در مقاله هستید. می‌توانید موارد خرابکاری شده را به راحتی بازگردانید. منظور از این بازگردانی موارد خرابکاری می‌باشد نه موارد اختلاف نظر و مجادله. شما به سادگی می‌توانید مواردی که در مورد شما خارج از واقعیت یا دارای غلط نوشتاری یا مفهومی یا خارج از تاریخ یا بدون منبع هستند را حذف کنید. مواردی مانند: اطلاعات در وضعیت ازدواج، کارفرما، محل تولد و موارد مشابه را می‌توانید حذف کنید یا در صورت دلخواه در بخش بحث همان مقاله اضافه نمایید. مطالبی که غیر واقع باشند به وسیله کاربرهای دیگر تصحیح می‌گردند.

مشکلات موجود در مقاله‌ای که در مورد شما است

اگر ویکی‌پدیا مقاله‌ای در مورد شما دارد، خواست ما این است که این مقاله دقیق، عادلانه و متوازن و بی‌طرف باشد، به گونه‌ای که مطالب آن از سیاست تأییدپذیری ویکی‌پدیا پیروی کنند و دیدگاه‌های آن بازتاب‌دهندهٔ منابع معتبر باشند. اگر فکر می‌کنید منابع معتبری هستند که به متعادل‌شدن محتوای مقاله کمک می‌کنند، می‌توانید سایر ویرایشگران را از وجود این منابع آگاه کنید.

برای این کار ممکن است بخواهید پیشنهادهای خود را در صفحهٔ بحث مقاله ثبت کنید یا اگر مشکل کاملاً واضح است و گمان نمی‌رود کسی با ویرایش شما مخالفت کند ممکن است بخواهید خودتان صفحه را ویرایش کند. اگر احتمال می‌دهید که ممکن است از ویرایش شما در مقالهٔ خودتان تفسیر نادرستی صورت بگیرد، می‌توانید این موضوع را در صفحهٔ بحث مقاله بیان کنید. توجه داشته باشید که اگر مطالب شما را بتوان به شکل‌های دیگری هم تفسیر کرد، دیگران آن را ویرایش خواهند کرد. اگر ویرایش‌های شما به‌خوبی ارجاع‌دهی شده‌باشند و اتکای مطالبتان به منابع معتبر و مستقل باشد، شانس بیشتری برای پذیرش خواهند داشت.

اگر دیگران با تغییراتی که می‌دهید موافق نباشند، می‌توانید روند حل اختلاف را دنبال کنید. تابلوی اعلانات زندگی‌نامهٔ زندگان نیز می‌تواند محلی برای گفتگو و کمک‌گرفتن از کاربران بی‌طرف جهت حل اختلاف‌ها باشد.

اگر همچنان فکر می‌کنید به مشکل شما در مقاله‌ای در مورد خودتان توجه کافی نشده است، می‌توانید مشکل را در ویکی‌پدیا:میز کمک شرح دهید. مشکلات قانونی پیرامون مقاله‌هایی که دربارهٔ شما هستند را می‌توانید با جزئیات کامل به info-en-q@wikimedia.org رایانامه کنید (انگلیسی). اما هرگز تهدیدهای قانونی را در خود ویکی‌پدیا (مقاله‌ها، صفحه‌های بحث، تابلوهای اعلانات و ...) ثبت نکنید، این کار تخلف آشکار از قواعد ویکی‌پدیا خواهد بود و منجر می‌شود که دسترسی ویرایشی حساب شما بلافاصله و تا زمانی که آن تهدید را کنار بگذارید قطع شود (برای اطلاعات بیشتر ویکی‌پدیا:تهدید قانونی ممنوع را ببینید).

اگر مقاله‌ای در مورد شما وجود دارد که عکس ندارد، یا اینکه عکس بهتری دارید که می‌توانید به ویکی‌پدیا اهدا کنید، از شما دعوت می‌شود آن را با یک مجوز آزاد در ویکی بارگذاری کنید. اما اگر خودتان عکس را نگرفته‌اید، مثلاً زمانی که عکاس یک خبرگزاری یا مجله از شما عکس گرفته یا ... مطمئن شوید که صلاحیت قانونی برای انتشار آن عکس تحت آن مجوز را دارید.

منبع

ویکی‌پدیا انگلیسی

  1. اتوبیوگرافی Autobiography