ویکی‌پدیا:قطع دسترسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مدیران ویکی‌پدیا می‌توانند به دلایل مختلفی دسترسی کاربران را (اعم از کاربران دارای شناسهٔ کاربری با هر دسترسی، یا کاربران ناشناس که نشانی IP آن‌ها در کنار ویرایش‌هایشان ثبت می‌شود) برای ویرایش ویکی‌پدیا محدود کنند. به طور کلی هر کاربری که عمداً در ویکی‌پدیای فارسی خرابکاری کند (مثلاً حذف بی‌مورد اطلاعات مفید مقالات یا نوشتن مطالب نامربوط در آنها)، به شخص یا گروهی توهین یا حملهٔ شخصی کند (مستقل از لفظ مورد استفاده)، ایجاد سوء تفاهم کند (مثلاً با تغییر آرا یا امضاها یا استفاده از امضای دیگران)، یا به هر ترتیب دیگری باعث اخلال در روند پیشبرد دانش‌نامه شود، امکان بسته شدن دارد. در تمامی این موارد، قطع دسترسی با هدف حفاظت از ویکی‌پدیا انجام می‌شود، نه برای تنبیه فرد خاطی.

کاربری که قطع دسترسی شده‌است می‌تواند صفحات ویکی‌پدیا را مشاهده کند ولی امکان ویرایش در صفحات ویکی‌پدیا را (در اکثر موارد) ندارد به جز صفحهٔ بحث خود کاربر.

در مواردی که احتمال برود کاربر به طور ناخواسته یکی از کارهای بالا را انجام داده‌است، ابتدا به وی تذکر داده می‌شود. در صورت تکرار، چون ثابت می‌شود که کاربر به طور عمدی اقدام به این کار می‌کند، دسترسی وی برای مدتی بسته می‌شود. سپس با هر بار تکرارِ، مدت محرومیت بیشتر می‌شود. کاربرانی که از شناسه‌ها یا IPهای مختلف استفاده می‌کنند ولی مشخص است که شخص واحدی هستند، یک کاربر محسوب می‌شوند.

مدیران ویکی‌پدیا مجازند کاربری را ببندند یا باز کنند. در صورتی که احساس می‌کنید به اشتباه بسته شده‌اید، با یکی از مدیران سیستم تماس بگیرید. در چنین شرایطی، از این که دسترسی شما به طور موقت قطع شده ناراحت نشوید، بلکه سعی کنید که بفهمید مشکل از چه بوده‌است و پس از باز شدن مجدد حق دسترسی‌تان، آن کار را تکرار نکنید.

تعریف

بستن کاربر یا قطع دسترسی اصطلاحی فنی‌است و به معنی جلوگیری از ویرایش صفحات توسط یک آدرس آی‌پی یا بازه‌ای از آی‌پی‌ها یا یک حساب کاربری (شخص) است. هدف اصلی از این کار، حفظ ویکی‌پدیا و ویرایش‌کنندگان آن از صدمات احتمالی است. مدیران پیش از دخالت باید از شرایط کاری که انجام می‌دهند مطلع باشند؛ به عبارت دیگر، قطع دسترسی مسئلهٔ مهمی است و مدیران باید از قطع دسترسی‌هایی که جنبهٔ پیش‌گیرانه ندارد دوری کنند.

وقتی دسترسی یک کاربر بسته می‌شود، آن کاربر قادر به ویرایش صفحات یا انتقال آن‌ها به صفحهٔ دیگر نخواهد بود. این وضعیت تا زمانی که قطع دسترسی آن کاربر خاتمه یابد ادامه خواهد یافت. اگر دسترسی یک مدیر ویکی‌پدیا قطع شود، علاوه بر موارد فوق، وی قادر به برقراری یا پایان دادن به حفاظت از صفحات نیز نخواهد بود و نمی‌تواند صفحات را حذف کند یا احیا کند. در مورد دیوان‌سالارها نیز همین وضع صدق می‌کند. با این وجود مدیران و دیوان‌سالارها حتی در شرایط قطع دسترسی هم می‌توانند به سایر اختیارات خود دسترسی داشته باشند. (مدیرها در این شرایط هنوز قادر به قطع دسترسی کاربرهای دیگر هستند؛ دیوان‌سالارها نیز در این شرایط هنوز قادر به این که کاربری را مدیر کنند هستند)

قطع دسترسی نباید تنبیهی باشد

قطع دسترسی نباید برای موارد زیر به کار رود:

 1. در تلافی کار یک کاربر؛
 2. برای بی‌اعتبار کردن کاربران دیگر؛
 3. برای تنبیه کاربر، یا،
 4. جایی که رفتار مشکل قابل توجهی سر نزده باشد.

قطع دسترسی باید پیش‌گیرانه باشد

قطع دسترسی باید در موارد زیر به کار رود:

 1. جلوگیری از صدمات پی در پی و اخلال در ویکی‌پدیا؛
 2. جلوگیری از حضور و ادامهٔ رفتار اخلال‌گرانه؛
 3. تشویق به مشارکت هم‌سو با قوانین و کاربران دیگر.

قطع دسترسی کاربران بر اساس احتمال تکرار استوار است. به طور مثال اگر کاربری قبلاً مرتکب اشتباهی شده و قطع دسترسی او کاری عادلانه است، درست نیست که او را الان ببندید مخصوصاً اگر اشتباه را تکرار نکرده باشد.

چه هنگام می‌توان دسترسی کاربری را بست

آنچه در ادامه می‌آید رایج‌ترین دلایل قطع دسترسی است.

به عنوان یک قاعدهٔ کلی، وقتی شک دارید، قطع دسترسی نکنید؛ به جای آن با دیگر مدیران در این رابطه مشورت کنید.

مدیران هنگام برخورد با کاربران جدید باید مراقب باشند. کاربران جدید معمولاً با سیاست‌ها و رهنمودهای ویکی‌پدیا ناآشنا هستند و مشارکت‌هایشان ممکن است در ابتدا اخلال‌گرانه به‌نظر برسد. برخورد سخت‌گیرانه و شتابزده با کاربران جدید ممکن است باعث دلسردی آن‌ها شود. ببینید: لطفاً با چماق به استقبال تازه‌واردها نروید.

محافظت

قطع دسترسی ممکن است برای محافظت از حقوق، اموال یا امنیت بنیاد ویکی‌مدیا، کاربرانش یا عموم انجام شود. قطع دسترسی برای محافظت در موارد زیر می‌تواند ضروری باشد:

 • اقدام به حمله‌های شخصی؛
 • تهدید شخصی و قانونی کاربران ویکی‌پدیا (حتی در خارج از ویکی‌پدیا)؛
 • اقداماتی که به امنیت کودکان مربوط است، بر طبق این؛
 • افشای اطلاعات خصوصی دیگر کاربران (بدون توجه به درستی یا نادرستی اطلاعات)؛
 • نقض حق تکثیر مداوم و دستبرد فکری؛
 • ارسال‌های مداوم مطالب بدون مرجع، با مرجع ضعیف یا نادرست، یا اطلاعات توهین‌آمیز بالقوه دربارهٔ افراد زنده
 • حساب‌هایی که به خطر افتاده ظاهر می‌شوند

در صورتی که قطع دسترسی در برخورد به افشای اطلاعات کاربران یا در مواردی که کاربران را در معرض خطر قرار می‌دهد باشد موضوع را به ویکی‌پدیا:هیئت داوری اطلاع دهید و برای پاک کردن دائمی اطلاعات افشا شده از شخصی که دسترسی پنهانگری دارد بخواهید که اقدام به حذف آن کند.

اخلال

دسترسی کاربر هنگامی که در روند عادی ویکی‌پدیا و کار دیگر ویرایش‌گران اخلال ایجاد کند یا نزاکت را رعایت نکند قطع خواهد شد. قطع دسترسی برای جلوگیری از اخلال در موارد زیر ضروری است:

فقط اخلال‌گر

بعضی از حساب‌های کاربری به عنوان حساب‌های خرابکار تشخیص داده می‌شوند و دسترسی آن‌ها بدون اخطار قطع می‌شود و معمولاً بی‌پایان:

 • حساب‌هایی که فقط برای کار خاصی ایجاد شده‌اند، مثل خرابکاری؛
 • حساب‌های کاربری دسته‌جمعی (وقتی که گذرواژهٔ حسابی به صورت عمومی و برای عموم پخش گردد)؛
 • نام‌های کاربری نامناسب؛
 • ربات‌هایی که اقدام به انجام عملی غیر از وظایف محول شده به ایشان بکنند.

پراکسی‌های گمنام و باز

قبل از این که اقدام به قطع دسترسی این پراکسی‌ها شود، باید دقیقاً از این که آدرس‌های آی‌پی مورد نظر مربوط به یک پراکسی گمنام باز هستند اطمینان حاصل شود. در هنگام قطع دسترسی، باید پیام مناسب در صفحات کاربری مربوط به آی‌پی‌های این پراکسی‌ها وارد شود. بسته به این که دسترسی به طور کامل بسته می‌شود یا فقط دسترسی بدون نام (بدون ورود به سیستم با حساب کاربری) از این آی‌پی‌ها مسدود می‌شود، متن پیام نیز متفاوت خواهد بود.

اجرای سیاست طرد

تحریم در ویکی‌پدیا، یک گزینه رسمی برای جلوگیری از ویرایش کاربر(ان) در یک یا چند مقاله است. قطع دسترسی عملی فنی برای اجرای این سیاست است.

گریز از قطع دسترسی

مدیران می‌توانند مدت قطع دسترسی کاربری که با نقض وپ:زاپاس قطع دسترسی را دور زده‌است افزایش دهند و حساب زاپاس را نیز قطع دسترسی کنند.

برای ساختن دانشنامه اینجا نیست

وقتی کاربر برای ساختن دانشنامه اینجا نیست.

چه زمانی نباید از قطع دسترسی استفاده کرد

تقاضای شخصی برای بسته شدن

گاهی کاربران به دلایلی مثلاً رفتن به مرخصی تقاضای بسته شدن خود را می‌کنند که چنین درخواست‌هایی معمولاً مورد مخالفت قرار می‌گیرند.

اختلاف نظر

مدیران نباید در زمانی که با کاربر دیگری بر سر محتوای مقاله‌ها اختلاف نظر دارند، آن کاربر را ببندند؛ به جای این کار، آن‌ها باید این اختلاف نظر را گزارش کنند تا سایر مدیران به آن رسیدگی کنند.

استثنای این مورد زمانی است که کاربری در مقاله‌ای که متعلق به فرد زنده‌ای است، مطالبی فتنه‌آمیز، بدون منبع یا با منبع ضعیف، اضافه کند. گاهی مدیران مجبورند در این‌گونه موارد این سیاست را نادیده بگیرند و اقدام به محافظت صفحه و بستن کاربر بنمایند.

بستن برای آرامش

بستن کوتاه مدت کاربری که در مباحثه‌ای عصبانی گشته، صرفاً جهت آرام کردن او نباید صورت بگیرد؛ چرا که موجب بدتر شدن شرایط می‌شود. به هر حال، کاربر عصبانی‌ای که دارد اخلال می‌کند را می‌توان برای اجتناب از اخلالگری‌های بعدی بست.

توضیح قطع دسترسی

قطع دسترسی مسئلهٔ مهمی است. اجتماع ویکی‌پدیا انتظار دارد که بستن‌ها فقط با دلایل روشن و بر پایهٔ دلایل قابل بررسی و عدالت انجام شوند و در صورت درخواست تمام موارد و دلایل قطع دسترسی برای دیگر ویرایشگران یا مدیران قابل بررسی باشد.

آگاه‌سازی کاربر قطع دسترسی شده

مدیران حتماً باید دلیل روشن و مشخصی برای قطع دسترسی بیاورند. در دلیل قطع دسترسی باید تا جایی که ممکن است از به کار بردن اصطلاحات فنی که ممکن است کاربر متوجه آن نشود دوری کرد. مدیران می‌بایست پس از قطع دسترسی، با پیامی حاوی ذکر دلایل شفاف و قابل درک در صفحهٔ بحث کاربر، او را آگاه کنند مگر اینکه دلیل خوبی برای عدم انجام این کار داشته باشند. معمولاً ساده‌تر است که این کار زمانی که دسترسی کاربر قطع می‌شود انجام شود، تا مدت‌ها پس از آن.

وقتی که در حال اعمال قطع دسترسی هستید در صفحهٔ قطع دسترسی فرمی از پیش آماده شده وجود دارد که دلایل مختلف و رایج قطع دسترسی در آن آمده‌است. دلایل و موارد دیگر نیز به بخش توضیحات قطع دسترسی قابل افزودن هستند. کاربران می‌توانند از قطع دسترسی و دلایل آن با استفاده از الگوهای مختلف مطلع شود؛ رده:الگو:قطع دسترسی را ببینید.

موارد حائز اهمیت دیگر

اگر برای یک قطع دسترسی موارد یا اطلاعاتی بود که مدیر بررسی کنندهٔ دیگری نیاز به دانستن آن خواهد داشت، مدیر قطع دسترسی کننده موظف است که آن اطلاعات را در توضیح قطع دسترسی قرار دهد. به طور مثال:

 • هنگامی که اطلاعات و شواهدی وجود دارد که ممکن است واضح نباشد یا به هر شکلی به آن مورد مربوط باشد؛
 • اگر اجماعی برای باز شدن یک کاربر وجود داشته باشد و با مدیر قطع دسترسی کننده برای باز کردن هماهنگ نشده باشد؛
 • شرایط خاصی برای رفع قطع دسترسی باشد.

شواهد محرمانه

اگر نیاز باشد کاربری بر پایهٔ شواهدی بسته شود که همهٔ مدیران نباید از آن مطلع شوند، چنین مواردی باید به هیئت داوری یا کاربری با دسترسی پنهانگری یا بازرسان کاربر فرستاده شوند. این گروه از کاربران توانایی انجام اقداماتی دارند که در سطح اجتماع ویکی‌پدیا قابل مشاهده نیست و اقدامات آن‌ها به شدت کنترل می‌شود. اجتماع ویکی‌پدیا اقدام شخصی مدیران را در مواردی که شواهد قابل مرور دوباره نیستند، نمی‌پذیرد.

استثنا در این بخش مدیرانی هستند که دسترسی پنهانگری یا بازرسی‌کاربر را نیز دارند. چنین مدیرانی می‌توانند اقدام به قطع دسترسی‌هایی کنند که شواهد و دلایلش نباید در سطح اجتماع ویکی‌پدیا پخش شود، این مدیران ممکن است شواهدی داشته باشند که با استفاده از ابزار بازرسان کاربر یا پنهانگری قابل مرور باشد. همهٔ قطع دسترسی‌هایی که اینگونه انجام می‌شوند باید توسط هیئت داوری بررسی شوند.

خاتمه دادن به قطع دسترسی

کوتاه کردن زمان قطع دسترسی یا رفع قطع دسترسی از درخواست‌های رایج است، یک مدیر غیردرگیر باید به‌طور مستقل رفتار قبلی ویرایشگر و سایر مدارک مربوط را به همراه هرگونه اطلاعات اضافی که توسط کاربر و دیگران ارائه شده‌است را دیده و بررسی می‌کند که آیا باید درخواست رفع انسداد را بپذیرد یا خیر.

دلایل متداول عبارتند از: شرایط تغییر کرده، تعهد به تغییر داده شده است، مدیر قبل از مسدود کردن کاملاً با اوضاع آشنا نبوده است یا یک اشتباه مشخص رخ داده است.

رفع قطع دسترسی غیرقابل قبول

خاتمه به قطع دسترسی در موارد زیر تقریباً هیچگاه پذیرفته شده نیست:

 • در مواردی که مصداق جنگ قدرت‌ها باشد.
 • باز کردن خود اگر توسط مدیری دیگر بسته شده‌اید.
 • زمانی که اجماعی در بین کاربران مبنی بر بسته شدن حساب یک کاربر وجود داشته باشد. ممکن است جامعه تصمیم بگیرد برای بازبینی این بسته شدن مدیران اجازه دارند از راههای عادی وارد موضوع شوند؛ در این صورت، باید در خلاصه ویرایش این مورد را ذکر کنند.
 • باز کردن در مواردی که بستن طبق تصمیم مستقیم و شفاف کمیته حکمیت یا نظارت باشد و در بین اعضای فعال فعلی این کمیته اجماع شفاف و واضحی در مورد این باز کردن نباشد.

هرکدام از این موارد می‌تواند سبب مجازات مدیر بخاطر سوءاستفاده از ابزار مدیریتی (احتمالا شامل بازپس‌گیری اختیارات مدیریتی) حتی در اولین مورد انجام این تخلف شود. برای ارائه این درخواست محدودیتی وجود ندارد؛ با این حال، استفاده نادرست از الگوی رفع انسداد ممکن است مدیری را مجاب کند تا اجازه ویرایش صفحه بحث را از کاربر بسته شده بگیرد. در این موارد کاربر می‌تواند از طریق تماس درخواست رفع انسداد کند.

تغییر گزینه‌های قطع دسترسی

مدیران می‌توانند در مواقع ضروری دسترسی یک کاربر را موقتاً باز کنند تا دوباره و با گزینه‌های دیگری دسترسی وی را قطع کنند (مثلاً وقتی که بستن یک حساب کاربری باعث قطع دسترسی تعداد زیادی از کاربرانی که به سیستم وارد نشده‌اند نیز می‌شود، یا زمانی که کاربری که دسترسی‌اش قطع شده، از امکان ارسال پست الکترونیکی به کاربران سوءاستفاده می‌کند).

قطع دسترسی موقتی

برخی انواع قطع دسترسی، در پاسخ به شرایطی موقتی صورت می‌گیرند و بعد از برطرف شدن این شرایط، باید خاتمه داده شوند:

 • قطع دسترسی نشانی IP متعلق به پروکسی باز، زمانی که آن پروکسی بسته شده باشد.
 • قطع دسترسی رباتهایی که دچار اشکال شده‌اند، زمانی که اشکالشان رفع شود و دوباره اجازه ویرایش داشته باشند.
 • قطع دسترسی به خاطر تهدیدهای قانونی، زمانی که آن تهدیدها دیگر مطرح نباشند.

قطع دسترسی بی‌پایان و موردی

قطع دسترسی «بی‌پایان» به معنی آن است که زمانی برای پایان قطع دسترسی مشخص نشده‌است؛ این لزوماً به معنی ابدی بودن قطع دسترسی نیست.

گاهی قطع دسترسی بی‌پایان موقت است، مثلاً مدیری یک کاربر اخلالگر را «بی‌پایان» قطع دسترسی می‌کند و به این شکل فرصتی ایجاد می‌کند تا با مدیران در مورد مدت دقیق یک قطع دسترسی طولانی‌مدت مشورت کند؛ در این شرایط، قطع دسترسی بعداً به یک بستن مدت‌دار (مثلاً ۳ ماهه) تغییر خواهد یافت. بهتر است مدیران در چنین شرایطی، در حین بستن کاربر به صورت بی‌پایان، در توضیح بستن اشاره‌ای به موقتی بودن آن قطع دسترسی بکنند.

گاهی قطع دسترسی بی‌پایان با این هدف انجام می‌شود که همیشگی باشد. مثلاً مدیری یک کاربر را به خاطر این که نام کاربری‌اش نامناسب است بی‌پایان قطع دسترسی می‌کند اما حتی در این حالت هم قطع دسترسی می‌تواند قابل تجدید نظر باشد (مثلاً اگر کاربر نام کاربری‌اش را تغییر بدهد به شکلی که مغایر سیاست‌ها نباشد، ممکن است حساب او باز بشود).

قطع دسترسی بی‌پایان و موردی[۱] لزوماً به معنی طرد و تحریم کاربر توسط مدیران نیست، طرد و تحریم کاربران تنها به شکلی که در ویکی‌پدیا:سیاست تحریم آمده انجام می‌شود؛ کاربران طرد شده معمولاً برای همیشه قطع دسترسی می‌شوند.

باز شدن مشروط

مدیران می‌توانند با کاربری که دسترسی‌اش را قطع کرده‌اند توافق کنند که دسترسی وی به طور مشروط باز شود. بازشدن مشروط برای آن به کار می‌رود که جلوی تکرار رفتاری که منجر به بسته شدن کاربر شده بود گرفته بشود. مثال‌هایی از شرایط باز شدن عبارتند از پرهیز از ویرایش در یک صفحهٔ خاص تا زمینهٔ جنگ ویرایشی فراهم نگردد.

 • اگر مدیر و کاربر بسته شده روی شرایط بازشدن مشروط توافق نکنند، کاربر بسته می‌ماند و برای بازشدن می‌تواند از روال‌های دیگری که به همین منظور تعبیه شده استفاده کند.
 • مدیران در انتخاب مدت بازشدن مشروط مختار هستند، به شرط آنکه:
  • اگر بسته شدن اولیه مدتی کمتر از یک سال داشته، مدت بازشدن مشروط هم یک سال یا کمتر باشد؛
  • اگر بسته شدن اولیه مدتی بیشتر از یک سال داشته (یا بی‌پایان بوده)، مدت باز شدن مشروط هم می‌تواند طولانی یا بی‌پایان باشد.
 • شرایطی که در بازشدن مشروط به کار می‌روند می‌تواند شامل این موارد باشد: محرومیت از ویرایش در یک صفحه یا یک موضوع خاص، محرومیت از میان‌کنش با یک یا چند کاربر یا با همهٔ کاربران، محرومیت از خنثی‌سازی ویرایش‌های دیگران، محرومیت از استفاده از بیش از یک حساب، یا هر شرایط دیگری که مدیری که قطع دسترسی اولیه را انجام داده در نظر بگیرد.
 • برای اعمال شرایط بازشدن مشروط می‌تواند از قطع دسترسی موردی کمک گرفت.
 • اگر کاربر از شرایطی که بر آن توافق شده عدول کند ممکن است دوباره قطع دسترسی شود، یا شرایط سخت‌تری برایش در نظر گرفته بشود.
 • اگر کاربر شرایط را بپذیرد و بازشدن مشروط رخ بدهد، تغییر شرایط فقط از دو طریق ممکن است: درخواست از مدیری که بستن اولیه را اجرا کرده، یا درخواست در تابلوی اعلانات مدیران.
 • زمانی که دسترسی کاربر به طور مشروط باز شد، این شرایط در صفحهٔ بحث وی توضیح داده خواهند شد و در سیاههٔ باز کردن کاربر نیز پیوند تفاوتی به آن درج خواهد شد.

آموزش و هشدار

همهٔ ما زمانی تازه‌کار بودیم و از بیشتر ما اشتباهاتی سر زده. به همین دلیل است که باید در برخورد با تازه‌کارها بردبار بود. قبل از اعمال بستن دسترسی، بهتر است تلاش شود که کاربر را با سیاست‌های ویکی‌پدیا آشنا کرد و دربارهٔ رفتارهای اشتباهشان به آنها هشدار داد.

البته هشدار پیش‌نیاز بستن کاربر نیست، مخصوصاً در مواردی که برای نگه‌داری ویکی‌پدیاست. اما مدیران عموماً باید مطمئن شوند که کاربر با سیاست‌ها آشناست و به آنها مجال کافی دهند تا رفتار خود را با سیاست سازگار کنند. بستن کاربرانی که پیش‌تر با سیاست‌ها آشنا شده‌اند و مجال کافی داشته‌اند نیازی به هشدار دیگری ندارند.

اجرای قطع دسترسی

در این قسمت به نکات مهم در هنگام بستن دسترسی کاربر در ویکی‌پدیا پرداخته می‌شود.

مدت زمان بستن دسترسی

هدف از بستن دسترسی جلوگیری است، نه مجازات. مدت زمان قطع دسترسی باید متناسب با احتمال این باشد که کاربر رفتار نامناسب خود را تکرار کند. قطع دسترسی‌های بلندتر برای کاربری که وقفه مکرر ایجاد می‌کند برای کاهش بار مدیریتی است. مدیران باید این دو مورد را در نظر بگیرند:

 • شدت رفتار کاربر،
 • آیا کاربر پیش‌تر این رفتار را به کار گرفته.

هرچند مدت بستن کاربر بسته به مورد متفاوت است، الگوهای بارزی برای آن وجود دارد:

 • معمولاً برای رفتار اخلالگرانه ۲۴ ساعت و در صورت تکرار خطا این مدت بیشتر می‌شود،
 • حساب‌هایی که فقط برای خرابکاری استفاده می‌شوند، می‌توانند بدون هیچ هشداری به صورت بی‌پایان بسته شوند.
 • معمولاً قطع دسترسی‌های برای محافظت از ویکی‌پدیا تا زمانی که به حفاظت نیاز باشد، انجام می‌شوند؛ در بیشتر موارد بی‌پایان.

تفاوت بین قطع دسترسی و تحریم

تفاوت اصلی تحریم و قطع دسترسی آن است که تحریم یک تصمیم اجتماعی برای سلب حق ویرایش است و بستن یک روش فنی برای اعمال چنین تحریمی.

کاربرانی که از ویرایش در برخی صفحه‌ها یا موضوع‌ها تحریم شده‌اند باید فوراً از این صفحه‌های و موضوع‌ها پرهیز کنند. در غیر این صورت، از بستن به عنوان روشی برای اعمال تحریم استفاده خواهد شد. چنین بستنی امکان ویرایش در دیگر صفحه‌ها را هم از کاربر می‌گیرد، اما به این معنی نیست که آن‌ها از ویرایش در کل سایت تحریم شده‌اند، و چنین کاربرانی عضوی از اجتماع ویکی‌پدیا می‌مانند.

کاربری که از کل ویکی تحریم شده، به طور کامل از پروژه بیرون انداخته شده‌است. در مدت تحریم، چنین کاربری عضوی از اجتماع ویکی‌پدیا دانسته نمی‌شود و این بر روی واکنشی که نسبت به وی نشان داده می‌شود اثر می‌گذارد.

جستارهای وابسته

پانویس

 1. ویکی‌پدیا:نظرخواهی/نحوه استفاده از قطع دسترسی موردی