ویکی‌پدیا:تابلوی اعلانات دیوان‌سالاران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

خالی‌کردن کاشه برای تازه‌کردن صفحه

میانبر:

به تابلوی اعلانات دیوان‌سالاران خوش آمدید. در این صفحه می‌توانید وقایعی را که نیازمند دخالت دیوان‌سالاران ویکی‌پدیای فارسی است گزارش کنید. همهٔ کاربران ویکی‌پدیا می‌توانند در این صفحه مطلبی بنویسند.

وظایف دیوان‌سالاران استفاده از این صفحه
 • اعطا یا واستانی پرچم ربات
 • اعطای دسترسی مدیریت به مدیرانی که استعفا داده‌اند.
 • جمع‌بندی رأی‌گیری‌های ویکی‌بانی، مدیریت، دیوان‌سالاری و گروه مجوزدهندگان ربات
 • اعطای دسترسی گشت، بازبین تصویر، ویرایشگر الگو و ویرایشگر پالایه خرابکاری
 • درخواست‌های جدید را در پایین این صفحه اضافه کنید.
 • مطالب خود را با درج علامت "~~~~" در پایان آن بنویسید، اگر چنین کنید به طور خودکار امضای شما به همراه تاریخ نوشته خواهد شد.
آنچه جایش اینجا نیست

۱. این صفحه جای شکایت از مدیران ویکی‌پدیا نیست.
۲. برای درخواست کاهش دسترسی مدیر و دیوان‌سالار باید در فراویکی درخواست داده شود.
۳. برای تغییرنام کاربری لطفاً به اینجا مراجعه کنید.

بایگانی‌ها

۱، ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۷، ۸جمع‌بندی انتخابات هیئت نظارت دور ششم[ویرایش]

پیش از این که دوستان به ما تذکر بدهند که جمع‌بندی کنیم، خواستم به اطلاع همه برسانم که رای‌زنی در حال انجام است و طبق عادت هر ساله، تمام دیوانسالاران (به جز امیر که خودش نامزد بوده) نظرشان را دارند می‌گویند. تفاوت ساعات کاری و سرشلوغی یکی دو نفرمان کمی پروسه را کند کرده اما در روزهای آتی جمع‌بندی نهایی انجام می‌شود. — حجت/بحث ‏۲ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۱:۰۵ (UTC)

مسئله‌های فیزیک کوانتومی حل شده اما هنوز دنبال چگونه جمع‌بندی کردن نظرخواهی‌ها هستیم، دیوان‌سالاری که سالی یک بار وقت جمع‌بندی انتخابات هیئت نظارت را ندارد چرا این دسترسی را گرفته؟، این را خطاب به همه دیوان‌سالاران می‌گویم. --Kasir بحث ‏۵ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۱۸ (UTC)
وقتش را داریم. اما بحثمان به دلیل تفاوت ساعات کاری و این که روزی فقط چند تا ایمیل رد و بدل می‌شود، سرعتش کم است.
هدف من از اعلام در این‌جا این بود که شفافیت بیشتری در کار باشد و اطلاع رسانی‌هم کرده باشم. رویکرد تند و تیز شما، انگیزهٔ این کار را از آدم می‌گیرد. واقعاً ممنون — حجت/بحث ‏۶ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۰۲:۱۵ (UTC)
تقریبا همه دیوان‌سالار بصورت اکتیو در بحث حضور دارند، اما همه چیز باید دقیق بررسی بشود. م‍‍ردتن‍‍ه‍‍ا ‏۶ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۰۵:۵۵ (UTC)
پس بهتر است در یک نظرخواهی زمان جمع‌بندی انتخابات هیئت نظارت را از چهار روز به هفت روز تبدیل کنید تا هر ساله مجبور به پاسخ‌گویی نباشید. Kasir بحث ‏۶ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۱:۴۴ (UTC)

پارسال هم همین موضوع مطرح شد و گفتم که اصلا نیازی به عجله و شتاب نیست. ما تاریخ شروع پروسهٔ انتخابات را از اوایل مهر ماه به اوایل شهریور ماه تغییر دادیم تا فرصت کافی و وافی داشته باشیم.

پیشنهاد من این است که متن سیاست را به این شکل تغییر دهیم : "نتیجه نهایی جمع بندی انتخابات هیئت نظارت باید تا قبل از پایان دوره جاری هیئت، بطور رسمی اعلام شود." In fact ‏۶ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۸:۱۲ (UTC)

جناب این‌فکت، پیشنهاد بسیار بجایی است م‍‍ردتن‍‍ه‍‍ا ‏۷ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۰۷:۲۵ (UTC)
پیشنهاد این فکت پیشنهاد خوبی است. در جواب کثیر هم باید بگویم که دلیل این که چهار روز انتخاب شده این است که هر چه اولتیماتوم کوتاه‌تر بهتر. چهار روز باشد و یک روز دیر کنیم، بهتر است که هفت روز باشد و باز هم یک روز دیر کنیم. — حجت/بحث ‏۷ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۹:۵۷ (UTC)
رای‌زنی‌ها در چه رابطه‌ای است؟ آیا امکان در جریان قرار گرفتن همهٔ کاربران وجود دارد؟ شاید بتوان کمکی کرد... مسلم نظرات مفیدی در بین کاربران وجود دارد، KhabarNegar خبرنگار ‏۸ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۰:۴۲ (UTC)
دوم اکتبر پایان زمان جمع‌بندی بوده است اما الان هشتم اکتبر است، این خود تخلف آشکار از طرف دیوان‌سالاران است، دوستان با احترامی که برای شما قائل هستیم شما وظایفی که قبول کرده‌اید را نمی‌توانید انجام دهید، بهتر است در مقابل انتقادها موضع‌گیری نکنید و ضعف خود را قبول کنید، ویکی‌فا انقدر مشکل قانونی دارد که کسی نمی‌تواند بر عملکرد دیوان‌سالاران نظارت کند (همانند مشکل بازمدیری مدیر ماهان). Kasir بحث ‏۸ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۴:۲۳ (UTC)
@Kasir: ممنون. منتظر بودیم شما به ما یادآوری کنید. — حجت/بحث ‏۹ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۳۱ (UTC)
همانطور که پارسال گفتم با پیشنهاد این‌فکت به دلیل قانون پارکینسون مخالفم. بیم آن می‌رود که دیوانسالاران به ضرب‌الاجل اول آبان هم پایبند نمانند و آغاز کار هیئت به تعویق افتد! وقتی که به دیوانسالاران برای جمع‌بندی داده می‌شود باید محدود ولی معقول باشد (مثلاً هفت روز) تا اگر خوش‌شانس باشیم با احتساب سه روز تأخیر نتایج را بعد از ۱۰ روز ببینیم!
اما سؤالی که من از دیوانسالاران دارم این است که آیا آن سه روزی که برای بررسی نامزدها اختصاص یافته به کارشان می‌آید؟ چون به نظر نمی‌رسد در آن بازهٔ زمانی فعالیت خاصی صورت بگیرد. همین امسال صفحات نامزدان تقریباً ۷ الی ۹ ساعت دیر ایجاد شد. بدتر از آن ایجاد صفحات این‌فکت و فاطمی فراموش شد! که بنده تقریباً یک ساعت بعد ایجادشان کردم. اگر بنده متوجه نشده بودم معلوم نبود صفحات آن دو نامزد کِی ایجاد می‌شد (شاید مثلاً چند ساعت بعد). دقت کنید که در همان لحظات اولیه تعداد رأی‌دهندگان بالاست و احتمال آنکه برخی از رأی‌دهندگان آن دو نامزد را اصلاً ندیده باشند هست. من مسئولیت این ناعدالتی در حق این‌فکت و فاطمی را مستقیماً متوجه اهمال‌کاری و بی‌دقتی دیوان‌سالاران می‌بینم. جالب‌تر از آن اینکه صلاحیت یکی از نامزدان پس از چند روز مورد تشکیک قرار گرفت و شاید تحت تأثیر آن یک رأی برگشت. پارسال هم صفحات نامزدها دیر ایجاد شده بود. من پیشنهاد می‌کنم یا آن سه روز را به‌کل بی‌خیال شوید و به زمان لازم برای جمع‌بندی بیفزایید یا اینکه خود نامزدان را مجبور کنید صفحاتشان را همراه با یک معرفی‌نامه اجمالی پیش از آغاز انتخابات ایجاد کنند.
خواهشمندم بروکراسی‌ها را کم کنید. بیش از یک ماه پروسهٔ انتخابات برای هیئتی که فقط یک سال عمر می‌کند و سه الی چهار پرونده بررسی می‌کند بسیار زیاد است. حتی همان مهلت ۲ هفته‌ای برای ثبت‌نام نامزدان (و شاید حتی رأی‌دهی) هم عملاً زیاد است. 4nn1l2 (بحث) ‏۹ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۰۲ (UTC)
جناب کاربر:4nn1l2 فرمایش شما متین است. مشکل در آن است که تقریباً در هیچ کدام از دوره‌های اخیر، تمام بندهای جمع‌بندی دقیقاً حادث نشده و هر سال مجبور بوده‌ایم که دست کم یک بند را (به طور، خاص بند اول را که می‌گوید «هر کاربر می‌بایستی حداقل مشارکت لازم را که معادل عرف ویکی‌فارسی و رأی‌گیری‌های اخیر خصوصاً انتخابات دیوان‌سالاری می‌باشد کسب کند») نقض کنیم. در دور جاری هم این مشکل وجود دارد؛ مثلاً در آخرین دو انتخابات دیوانسالاری به ترتیب جمعاً ۵۴ رای (۴۸ + ۶ برای Yamaha5) و ۶۹ رای (۶۱ + ۸ برای آرش) به صندوق ریخته شده. اگر مبنا آن باشد هیچ کدام از نامزدهای این دورهٔ هیئت نظارت اصلاً بند اول ویکی‌پدیا:انتخابات هیئت نظارت#جمع‌بندی آرا را احراز نمی‌کنند. بدیهی است که ما نمی‌توانیم انتخابات را به این صورت جمع‌بندی کنیم که «هیچ کس رای کافی نداشت، هیئت نظارت تعطیل!» در نتیجه دیوانسالاران دارند سعی می‌کنند که راه حلی جایگزین پیدا کنند.
یکی از بحث‌هایی که داریم دقیقاً همین است که روند تصمیم‌گیری را شفاف‌سازی کنیم و به طور عمومی اعلام کنیم. از نظر من (و به زعم من، از نظر همهٔ دیوانسالاران) دلیل وجود ندارد که روند پنهان بماند. حتی یک پیش‌نویس هم آماده کردیم اما هنوز توافق حاصل نشده.
تمام این‌ها نشانهٔ یک واقعیت است: سیاست رای‌گیری نظارت سیاست خوبی نیست. روش رای‌گیری هم روش خوبی نیست. از همهٔ علاقه‌مندان خواهش می‌کنم که به جای تحت فشار گذاشتن دیوانسالاران، به بحث ویکی‌پدیا:هیئت نظارت بروند و کمک کنند که این مشکل را برای دوره‌های بعدی از بنیانش حل بکنیم. — حجت/بحث ‏۹ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۳۱ (UTC)

@حجت: بهتر است شما از دیوان‌سالاری استعفا دهید، ادبیات شما معمولا در شأن مدیریت ویکی‌پدیا نیست و نمونه آن در پاسخ انتقاد من میتوان دید. Kasir بحث ‏۹ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۵۴ (UTC)

ممنونم از پیشنهادتان. اما به نظر من این رویکرد تند و تیز شما که همه‌اش دنبال استعفا دادن و بر کنار کردن دیگران هستید است که مشکل ساز است. به هر روی از تندی سخنم پوزش می‌طلبم. جواب تندی شما را نباید با تندی می‌دادم. — حجت/بحث ‏۹ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۱:۰۹ (UTC)
قضيه را پيچيده نكنيد و وقتتان را صرف تدوين و برداشت جديد از قانون نكنيد. اختلاف تعداد آرا در بين ٦ كاربر با بيشترين درصد آرا آنچنان زياد نيست و ميشود با اغماض و با انتخاب درصدهاى بالاتر كار را تمام كرد. بنا هم هست اعضا سخنگو را خودشان از بين خود انتخاب كنند و در نتيجه اينكه چه كسى بهترين نتيجه را از نظر درصد واقعى آرا احراز كرده هم چندان اهميتى ندارد.188.34.140.188 ‏۹ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۱:۳۵ (UTC)

بازپس گیری اختیارات ویکیبانی[ویرایش]

با درود و خسته نباشید به دیوانسالاران گرامی. با توجه به برطرف شدن مشکل بند سرشناسی در اختیارات ویکیبانان درخواست دارم چنانچه امکان دارد اختیارات ویکیبانی خود را پس بگیرم. دیاکو « بحث » ‏۸ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۷:۱۲ (UTC)

در حال بررسی در حال بررسی... صبور باشید — حجت/بحث ‏۸ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۱۷ (UTC)

گزارش روند اجرای برنامه آموزشی ترم جدید[ویرایش]

با سلام و با کسب اجازه از دیوانسالاران ویکیفا @Yamaha5، Mardetanha، Ladsgroup، Huji، آرش، به‌آفرید:
موارد زیر بعنوان گزارش موارد انجام شده و همچنین طرح پذیرش اساتید برای برنامه آموزشی ویکی‌پدیای فارسی تفدیم می‌گردد:

بعد از مطالعه دقیق این برنامه و همچنین بررسی آن تنها موردی که می‌تواند در ویکی‌پدیای فارسی به صورت دقیق در این برنامه اجرا گردد و درصد موفقیت آن نیز بالاست اجرای دوره‌های مینیمال یا خرد هست که توسط اساتید پذیرش شده و بصورت مستمر (هر دوره ۱۰ کاربر) و به مدت هر دوره یک ماه از تاریخ اجرا و همچنین با درخواست کاربران جدید صورت می‌گیرد.

روش اجرا[ویرایش]

 1. کاربران جدید بر اساس تایپک اضافه شده در الگوی خوشامدید درخواست نیاز به آموزش خود را ثبت می‌کنند
  (جهت ثبت نام در دوره های آموزشی می‌توانید اینجا را کلیک کنید.)
 2. هماهنگ کننده دوره کاربران جدیدی را که نیاز به آموزش خود را اعلام کرده‌اند در دوره‌های مذکور ثبت کرده و به استاد مذکور که شرایط استادی را داشته باشد و همچنین درخواست آن بررسی و صلاحیت آن تأیید شده باشد محول نموده تا بر اساس برنامه زمان‌بندی شده آن ده کاربر را آموزش دهد.
 3. هماهنگ کننده دوره به همراه داوطلبان برخط در زمان برگزاری دوره‌ها نظارت و همکاری خواهند داشت
 4. کاربران ویکیفا نیز می‌توانند بعنوان بازبین مقالات دانشجویان برنامه آموزشی مشارکت داشته باشند.
 5. بعد از گذشت یک ماه و پایان مدت دوره مذکور، استاد دوره لیست کاربران را به همراه فعالیت دانشجویان و مقالاتشان لیست می‌کند و هماهنگ کننده دوره نیز با تأئید آن پایان دوره را اعلام می‌کند.

با بررسی دقیق میزان کاربرانی که بصورت مستقیم در ویکی فارسی ثبت نام می‌کنند (روزانه بین ۷۰ تا ۱۰۰ نفر) و با فرض خوش بینی میزان ثبت نام شده‌ها در این دوره‌ها (حداقل ۲۰٪) کاربران این مورد می‌تواند تأثیر به سزایی در جذب کاربران جدید داشته باشد.

اکنون منتظر حمایت و همچنین نظرات شما عزیزان هستم --فلورانس، (بحث) ‏۸ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۳:۵۲ (UTC)

با کلیت آن موافقم. متاسفانه به دلیل ذیق وقت امکان خدمت به عنوان (به اصطلاح) استاد را ندارم. ضمناً یادتان رفته بود که به‌آفرید و آرش هم دیوانسالارند! اگر چه نیازی نیست که پینگمان بکنید (دست کم من را) چون این صفحه در فهرست پی‌گیری‌های ما (من) هست — حجت/بحث ‏۸ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۳:۵۹ (UTC)