ویکی‌پدیا:ربات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مردی با یک ربات دست می‌دهد
یک ربات واقعی (سمت راست)

یک ربات ابزار خودکار یا نیمه‌خودکاری است که کارهایی تکراری انجام می‌دهد تا از ۵٬۵۹۸٬۰۱۵ صفحهٔ موجود در ویکی‌پدیای فارسی نگهداری کند. ربات‌ها می‌توانند با سرعت بالایی ویرایش کنند و به همین خاطر اگر به صورت نادرستی طراحی یا استفاده شوند می‌توانند در ویکی‌پدیا اختلال ايجاد کنند. به همین خاطر سیاستی برای استفاده از آن‌ها وجود دارد. همچنین، اگر نیاز به راهنمایی بیشتر در مورد ربات‌ها دارید، می‌توانید راهنما:ربات را ببینید.

ویکی‌پدیای فارسی درحال حاضر ۱۸۵ ربات دارد.

تاریخچه ربات‌ها در ویکی‌پدیا[ویرایش]

ربات‌ها در ویکی‌پدیا به منظورهای مختلفی به کار گرفته شده‌اند که از آن جمله می‌توان به ایجاد مقاله‌ها در تعداد زیاد، ایجاد و اصلاح پیوندهای میان‌ویکی (بین ویکی‌پدیا در زبان‌های مختلف) و انجام اصلاحات نگارشی نیز اشاره کرد.

سیاست رباتیک[ویرایش]

سیاست رباتیک ویکی‌پدیا تأکید دارد که ربات‌ها باید بی‌ضرر و سودمند باشند، مجوز داشته باشند، از حسابی جداگانه به کار گرفته شوند و مسئولانه به کار گرفته شوند.

گروه مجوزدهندگان ربات[ویرایش]

گروه مجوزدهندگان ربات (به‌طور مخفف: گمر) شامل مجموعه‌ای از کاربران است که می‌توانند درخواست مجوز ربات‌ها را تأیید یا رد کنند. اعضای این گروه با روش نوشتن و اجرای ربات آشنایی دارند و روند اعطای مجوز و سیاست ربات‌ها را می‌شناسند.

ساختن ربات[ویرایش]

بسیاری از ربات‌های ویکی‌پدیا با استفاده از کدهای Pywikibot ساخته می‌شوند. این کدها مبتنی بر زبان برنامه‌نویسی پایتون است. برای ساختن بسیاری از ربات‌ها برخورداری از دانش کافی از برنامه‌نویسی و نوشتن عبارات باقاعده لازم است برای مشاهده نمونه کدهای ساخته شده به درخواست ربات مراجعه نمائید.

کدهای ربات به زبان پایتون[ویرایش]

کدهای استاندارد[ویرایش]

کدهای ساخت کاربرها[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

مقاله‌ها

رده‌ها

فراویکی

راهنما

دیگر

جعبه‌های کاربری و نشان‌ها