ویکی‌پدیا:گزیدن موضوعات برگزیده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

موضوعات برگزیده و خوب در ویکی‌پدیا

This star symbolizes the featured topic candidates on Wikipedia.
GA icon symbolizing Good topic candidates on Wikipedia
یک موضوع برگزیده مجموعه‌ای از مقاله‌های به‌هم‌ مرتبط است که کیفیت خوبی دارند (لزوماً تمام مقاله‌ها برگزیده نیستند.)

یک موضوع خوب مجموعه‌ای از مقاله‌های به‌هم مرتبط است که کیفیت خوبی دارند (لزوماً تمام مقاله‌ها برگزیده نیستند.) اما در آستانه کیفی موضوعات برگزیده قرار دارند.

این صفحه برای گزیدن موضوعات بالقوه خوب یا برگزیده است. برای دیدن معیارهای هردو موضوع خوب و برگزیده، معیارهای موضوعات خوب و برگزیده را ببینید. اگر پرسشی درباره فرایند انتخاب موضوعات خوب و برگزیده دارید، پیش از مطرح کردن آن، پرسش‌های متداول را بخوانید.

پیش از نامزد کردن یک موضوع، نامزدکننده بهتر است موضوع را در بحث پرسش‌های متداول مطرح کند تا مشکلاتش برطرف شود. نامزدکننده‌ها باید به طور کامل با موضوع و منابعش آشنا باشند تا بتوانند پاسخگوی مشکلات مطرح شده در بحث فرایند گزیدن موضوع خوب و برگزیده باشند. اگر موضوعی را که خودتان روی مقالاتش کار کرده‌اید، نامزد می‌کنید، آن را اعلام کنید. در صورتی که مقالاتی را نامزد موضوع خوب یا برگزیده می‌کنید که دیگران از نظر کیفی روی آن‌ها کار کرده‌اند، باید پیش از نامزد کردن موضوع، به طور منظم با ویراستاران اصلی آن‌ها مشورت کنید. انتظار می‌رود نامزدکننده‌ها به انتقادها به شکلی سازنده و مثبت پاسخ دهند و به سرعت به اعتراض‌ها پاسخ دهند.

هماهنگ‌کننده پروژه موضوعات برگزیده (کاربر:) یا همکار وی (کاربر:) تعیین زمان پروسه برای هر نامزدی را تعیین می‌کنند. برای این‌که موضوعی به عنوان موضوع خوب یا برگزیده انتخاب شود باید اجماع روی خوب یا برگزیده بودن آن وجود داشته باشد. اگر زمانی کافی بدون هیچ اعتراضی سپری شود، نامزدی حذف شده و بایگانی می‌شود.


پیش از نامزدی بهتر است بایگانی نامزدها را بررسی کنید:
میان‌گیر را خالی کنید تا صفحه تازه شود

محتوای برگزیده:

محتوای خوب:

ابزارهای موضوعات خوب یا برگزیده:

نامزدکردن موضوع

برای ایجاد یک صفحه نامزدی جدید از فرم زیر استفاده کنید: (برای نمونه، بنویسید: دستگاه (موسیقی)) و دکمه «ایجاد نامزدی جدید» را بفشارید.

وقتی صفحه نامزدی ایجاد شد، مطمئن شوید آن را به صورت {{ویکی‌پدیا:گزیدن موضوعات برگزیده/نام موضوع}} در این صفحه قرار دهید تا الگوی نامزدی در صفحه بحث مقالات نامزدشده قرار بگیرد و کتاب متناسب با آن، ساخته شود. برای اطلاعات بیشتر از چگونگی نامزد کردن یک موضوع یا افزودن مقالات به موضوعات از پیش موجود، صفحه روش نامزدی را ببینید.


شرکت در نظرخواهی

درنظر داشته باشید که پیش از اعلام نظر موافق یا مخالف، مقاله‌های موضوع را بر اساس معیارها بررسی کنید. به دنبال ایجاد کتاب، (کاربر:bot...) گزارشی شامل جزئیات مشکلات مربوط به تمیزکاری مقاله را (فقط مقالاتی که دارای الگوهای تمیزکاری هستند) به همراه ابزارهایی که مشکلات مربوط به پیوندهای بیرونی و صفحات ابهام‌زدایی را بررسی می‌کنند، ارائه می‌دهد. بهتر است این گزارش و ابزارها را برای مقالاتی که نیاز به تمیزکاری دارند (بهتر است این کار پیش از نامزدی انجام شود) بررسی شوند.

 • همه کاربرانی که به موضوع علاقه یا در آن تخصص دارند خوب است که در بررسی موضوع مشارکت کنند.
 • برای شرکت در نظرخواهی کنونی روی پیوند «ویرایش» کنار هر عنوان کلیک کنید. لطفاً نزاکت و فرهنگ شهروندی را رعایت کنید. فقط موضوع را نقد کنید و نسبت به کاربر نامزدکننده و دیگر مشارکت‌کنندگان در بحث، نظری ندهید. از نظرات سازندهٔ کاربران استقبال می‌شود.
 • لطفاً خلاصه و مفید بنویسید. گاه یک لینک مفیدتر از ده‌ها کلمه است.
 • اگر فقط می‌خواهید نظرتان را بگویید، بنویسید *'''نظر''' و در ادامه‌اش نظرتان را ذکر کنید.
 • اگر موافقید، بنویسید *'''موافق''' و در ادامه‌اش دلیل موافقت را ذکر کنید. دقت کنید که اینجا رأی‌گیری نیست. از دید جمع‌بندی‌کننده نظراتی که مقاله را نقد کرده باشند باارزش‌ترند تا رأی‌های خالی.
 • اگر مخالفید، بنویسید *'''مخالف''' و در ادامه‌اش دلیل مخالفت را ذکر کنید. نظرهای مخالف بدون ذکرکردن دلیل هنگام جمع‌بندی خط‌زده خواهند شد. اگر نظرتان عوض شد، نظر پیشین را حذف نکنید؛ خط بزنید (به صورت <s> ... </s>).
 • نامزدکننده پس از رفع هر مورد خواسته‌شده باید پایین آن نظر ذکر کند که رفع شده‌است. نظرات را دستکاری یا تکه‌تکه نکنید. پس از رفع ایرادهای کاربر مخالف یا نظردهنده، اگر کاربر دوباره به صفحهٔ نظرخواهی سر نزد، از وی بخواهید تا بیاید و اگر خواست، در رأیش تجدیدنظر کند.
 • صفحه‌های نظرخواهی‌ها را حتی‌المقدور بخش‌بندی نکنید. اگر نیاز شد، متن را پررنگ کنید.

برای خوبیدگی یا برگزیدگی، یک موضوع باید اجماع کسب کند. اگر زمانی کافی بدون هیچ اعتراضی سپری شود (دست‌کم یک هفته)، نامزدی حذف شده و بایگانی می‌شود. نامزدها، اگر موافقت جمعی وجود داشته باشد، می‌توانند تا ده روز در این صفحه بمانند و حتی بیشتر از ده روز اگر از طریق بحث تعیین شود. جمع‌بندی بحث‌ها توسط ناظران برگزیدگی انجام می‌شود.

راهنمای جمع‌بندی
 1. جمع‌بندی با استفاده از {{بالای بایگانی|متن= ... ~~~~}} و {{پایین بایگانی}}؛ برای موضوعات برگزیده از الگوی {{برگزیده شد}} و برای دیگر موارد از الگوی {{برگزیده نشد}} استفاده می‌شود.
 2. به‌روز کردن وپ:موخ در مورد موضوعات خوب یا وپ:موب در مورد موضوعات برگزیده
 3. به‌روز کردن الگوی {{تاریخچه مقاله}}
 4. حذف صفحه نامزدی مقاله از همین صفحه و ویکی‌پدیا:قهوه‌خانه/خوب و برگزیده
گزینش محتواهای خوب و برگزیده
گزینش

: بیلی جینلودویگ فان بتهوونزرتشتسجادمحمد تقیمک‌لارن ام‌پی۴-۳۰معماری اسکاتلند در قرون وسطیاصفهانایرانپریکلسحدیث ریان بن شبیبآرژانتین-انگلیس ۱۹۸۶ترابری اصفهانکتابخانه اسکندریهاستبداد صغیراحمد پژمانانقلاب مهفرهنگ‌سرای نیاورانکمونیسمعیسیمارسیلیوس پادواییمقنعحسن مجتبی ۲ویلیام صوریترور رفیق حریریکلارا شومان«درخت دار»رمز سزارترکیب یونییاد آر ز شمع مرده یاد آرغزل پست‌مدرن

: رند پالنامهٔ تنسر به گشنسبشاهدخت آلیس باتنبرگاکسیژنکربنکتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهرانمسدهلیومباشگاه فوتبال استقلال تهران در رقابت‌های آسیاییکیوس گورانباکوماتسوماری کوریتویوتومی هیده‌یوشیالیزابت دومشورش طبرستانسوره کافرونانتان لاوی

: • شیمی در گذر زمانبرندگان جایزه نوبل وابسته به دانشگاه شهری نیویورکپارک‌های ملی ایرانشاهنشاهان هخامنشیفهرست آثار منسوب به امامان شیعهفهرست جایزه‌های اسکاری که والت دیزنی برنده شده‌استفهرست سوره‌های قرآنامیران طاهریفهرست ترانه‌های رتبه یک ۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد (۲۰۱۱)آمار باشگاه فوتبال استقلال تهران برابر حریفان لیگ ۲ترانه‌شناسی محمد معتمدیحوضه‌های آبریز ایرانجایزه شعر خبرنگارانفهرست شهرستان‌های استان خراسان رضویفهرست بازی‌های سوپر جام اروپا

:

: دوره ۱ جدول تناوبی

بازبینی

: • آمیزش جنسی در انسانلست. اف‌ام

: • گوگلآماندا باینزژوزه مورینیو

: • کتاب‌شناسی رسول جعفریان

گزیدن موضوعات برگزیده[ویرایش]

گزیدن موضوعات خوب[ویرایش]

موضوع خوب ۳ نوشتار
مقالهٔ خوب دوره ۱ جدول تناوبی
HeTube.jpg
مقالهٔ خوب هیدروژن
مقالهٔ خوب هلیوم
 • موافق شرایط لازم را دارد. پیشاپیش تبریک! --محک 📞 ‏۹ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۲۹ (UTC)

موضوعات نامزد بازبینی[ویرایش]