ویکی‌پدیا:درخواست‌های ربات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

این صفحه به عنوان صفحه‌ای برای درخواست انجام کارها توسط ربات‌ها و درخواست ایجاد یا بهود کار ربات‌ها و کدنویسی آن‌ها است. اگر سؤالی در مورد یک ربات خاص یا ویرایش نادرست آن دارید، به صفحهٔ بحث صاحب ربات یا تابلوی اعلانات ربات‌ها رجوع کنید.

پس از درخواست در این صفحه یک زیرصفحه، برای مثال ویکی‌پدیا:درخواست‌های ربات/ربات جستجوگر نیم‌فاصله، بسازید تا علاقه‌مندان بتوانند با مراجعه به آن زیرصفحه راحت‌تر و به صورت متمرکز به کار گروهی روی آن ربات پرداخت.


پاک کردن پرونده‌ها[ویرایش]

سلام خدمت ربات‌رانان گرامی. لطفا در مورد این ایده نظر بدید و در صورت تمایل اون رو پیاده‌سازی کنید:

 • رباتی که همه پرونده‌هایی که حق نشر دارند و توی هیچ مقاله‌ای استفاده نشدند رو پیدا کرده و بهشون برچسب حذف سریع بزنه. بر طبق معیارهای حذف سریع، پرونده‌های غیرآزادی که هفت روز توی هیچ مقاله‌ای استفاده نشدند باید حذف سریع بشن. من مطمئنم پرونده‌های این چنینی زیادی وجود داره.
 • رباتی که پرونده‌های غیرآزادی که توی بیش از یک مقاله استفاده شدند رو پیدا کنه و کاربر رو باخبر کنه. بر طبق معیارها، پرونده‌های غیرآزاد تنها برای اهداف خاصی قابل استفاده هستند، نه هر جایی و توی هر صفحه‌ای و تنها با هدف شناساندن و نقد کردن می‌شه از اون‌ها استفاده کرد. تازه حتی در اون صورت هم باید برای هر بار استفاده، یک فرم {{دلیل استفاده از اثر غیر آزاد}} مجزا پر کرد. بنابراین استفاده اینچنینی از یک پرونده غیرآزاد نقض آشکار حق تکثیر هست.

البته نمی‌دونم این ایده‌ها قابل پیاده‌سازی هستند یا نه، من با جزئیات فنی ربات‌ها توی ویکی‌پدیا آشنا نیستم. -- Bkouhi (بحث) ‏۲۶ دسامبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۳:۲۶ (UTC)

قابل پیاده‌سازی هستند و فکر می‌کنم ربات‌هایی داشتیم که مشابه همین کار را می‌کردند.[۱] مدت زیادی از این درخواست گذشته، اگر هنوز نیاز احساس نیاز می‌شود و کد قبلی هم در دسترس نیست می‌توان رویش کرد. ‏Dalba ‏۲۹ فوریهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۲:۰۳ (UTC)


کمک به‌آدم‌ها در صفحات بحث مقالات[ویرایش]

سلام خدمت ربات‌رانان گرامی. لطفا در مورد این ایده نظر بدید و در صورت تمایل اون رو پیاده‌سازی کنید:

[۲]

به نظر این ایده اگر بتواند به یک طریقی عملی بشود، کمک خیلی شایانی به بهبود فضای بحث مقالات، و دسترسی آسان‌تر به اوضاع مورد بحث در یک مقاله، و احتمالاً حل بیشتر مسایل محتوایی در بحث مقالات و در نتیجه کمک خیلی زیاد به مدیران و کاهش حجم کاری آنها می‌کند. البته لطفاً هر ایده و نقطه‌نظری برای تغییر و بهبود هم اگر دارید پیاده‌سازی کنید، تا این ایده هرچه بیشتر پخته‌تر و کاراتر و مفیدتر بشود. سپاس KhabarNegar خبرنگار ‏۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۴، ساعت ۱۰:۵۵ (UTC)

خیلی عجله دارید! اول بگذارید بحث کنیم که ایدهٔ شما دقیقاً چه فواید و مضراتی دارد، اگر موافقت حاصل شد بعد از ربات‌رانان درخواست کمک کنید ▬ حجت/بحث ‏۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۴، ساعت ۱۳:۵۵ (UTC)
همچنین اگر به توافق رسیدیم با کد جاوا اسکریپت راحت می توان آن را انجام داد و نیاز به ربات نیستYamaha5 (بحث) ‏۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۴، ساعت ۱۳:۵۸ (UTC)
مرسی که پاسخ دادید و درگیر ماجرا شدید، بحث‌ام جسارتاً بحث عجله اصلاً نیست. اگر ببینید بیشتر دوستان مجبور هستند بحث‌های نظرخواهی را در گوناگون انجام دهند تا بحث نمیرد و دو نفر پیدا شوند که پاسخ دهند، به همین خاطر برای آنکه من بحث را در قهوه‌خانه:ایده‌پردازی مطرح کردم، به تجربه دیده شده کمتر کسی محل می‌گذارد، به همین خاطر بدین جا آمدم تا از کسانی که مطلع‌تر هستند را بتوانم درگیر بحث کنم. در نتیجه ببخشید عجله نیست، مسلماً، سعی در جلب توجه گروهی فنی هست. وگرنه اگر هدف عجله بود که لینک به نظرخواهی نمی‌دادم. با تشکر از لطف‌شما KhabarNegar خبرنگار ‏۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۴، ساعت ۱۴:۰۵ (UTC)

ترجمه بزرگراه های کانادا[ویرایش]

سلام خدمت ربات‌رانان گرامی. لطفا در صورت امکان بزرگراه های کانادا را به فارسی ترجمه کنید چند بزرگراه مثلا بزرگراه ۴۰۷ کانادا بصورت دستی ساخته شده است User-000 (بحث) ‏۲۱ مهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۹:۳۳ (UTC)


بروزرسانی خودکار صفحه‌های بحث[ویرایش]

بحث زیر پایان یافته‌است و به‌زودی بایگانی خواهد شد.
جمع‌بندی کردم اگر هنوز کاری مانده آن را واگردانی کنید یا زیربخش جدید ایجاد کنید یاماها۵ / ب ‏۳۱ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۵۷ (UTC)

سلام. در صفحه‌های بحث نوشتارها، دو نقیصه دیده می‌شود که نتیجهٔ عدم بروزرسانی آنها پس از ۱. انتقال، یا ۲. ساخت نوشتار در صفحه‌های تغییرمسیر، یا ۳. انتقال یک نوشتار به صفحه‌های تغییرمسیر است.

 1. مشا (دماوند) به مشا منتقل شده، اما صفحهٔ بحث آن بجای اینکه همچون صفحهٔ مادر یک تغییرمسیر باشد، خود صفحه‌ای مستقل است که حتی دارای جعبهٔ ارزیابی‌درجه‌بندی‌ست (بحث:مشا (دماوند) و بحث:مشا).
 2. افسردگی (طی چند مرحله) به اختلال افسردگی اساسی منتقل شده و بجایش صفحهٔ ابهام‌زدایی ساخته شده، اما بحث:افسردگی همچنان به بحث:اختلال افسردگی اساسی تغییرمسیر دارد.
 3. ابراهیم‌آباد (سبزوار) به ابراهیم‌آباد (خوشاب) منتقل شده و سپس ابراهیم‌آباد (بخش ششتمد) به ابراهیم‌آباد (سبزوار) منتقل شده. در نتیجه اکنون بحث:ابراهیم‌آباد (سبزوار) به بحث:ابراهیم‌آباد (خوشاب) تغییرمسیر دارد.

دقت شود که صرفنظر از وجود بی‌نظمی اعصاب‌خردکن، این نقیصه باعث بوجود آمدن اشتباهات و سوءتفاهم‌ها هم خواهد شد: کاربری که می‌خواهد در صفحهٔ بحث یک نوشتار برای کاربری دیگر پیام بگذارد، پس از کلیک روی «بحث» بدون بررسی مجدد عنوان صفحه، به صفحه‌ای دیگر هدایت شده و پیام خود را در جای اشتباه می‌گذارد. همان اشتباهی که من کردم و از آن رو که بحث:شک به بحث:سوءظن تغییرمسیر داشت، پیام خود را در صفحهٔ اشتباه گذاشتم. آیا راه‌حلی برای حل رباتیک این مشکلات وجود دارد؟ ویکی‌های دیگر چه می‌کنند؟ سپاس. Saeidpourbabak (بحث) ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۹:۴۲ (UTC)

چند پرسمان مرتبط:
 1. مقاله‌های تغییرمسیری که بحثشان تغییرمسیر به جایی دیگر است. (۸۱۰ صفحه)
 2. مقاله‌های تغییرمسیری که بحثشان وجود دارد ولی تغییرمسیر نیست. (۲۶۱۵ صفحه)
 3. بحث‌هایی که تغییرمسیرند ولی مقاله‌شان تغییرمسیر نیست. (۶۷۷ صفحه)
در مورد ویکی‌های دیگر اطلاع ندارم ولی به نظر می‌آید که بشود در صفحه‌های موجود در فهرست شمارهٔ ۱ و ۳ [که آزاردهنده‌تر هم به نظر می‌رسند] به‌سادگی صفحهٔ تغییرمسیر را خالی کنیم تا دیگر تغییرمسیر نباشد. چنین رباتی را می‌توان طوری نوشت که به صورت دوره‌ای و تمام‌خودکار اجرا شود. ‏Dalba ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۱۸ (UTC)
@Dalba: سلام و ممنون از اقدام. در مورد فهرست دوم، بله، به نظرم همینطور دست‌نخورده بماند بهتر است، چون صفحه‌های بحث تاریخچه دارند و حاوی مطالبی هستند که ممکن است روزی بدرد بخورد (بحث:آئین هندو). تنها اشکال این صفحه‌های بحث از نوع همان مثالی‌ست که نشان دادم: درجه‌بندی برای نوشتاری که وجود خارجی ندارد و تنها یک تغییرمسیر است.
برای بررسی فهرست‌ها سعی کردم دانلودشان کنم، ولی نتوانستم، پیام 502 Bad Gateway می‌دهد (شما می‌توانید؟ به فارسی بودن عنوان کوئری مربوط نمی‌شود؟). از آنجا که گاه تغییرمسیرها پیچیده می‌شوند، خواستم ببینم بهترین راه مواجهه با فهرست اول و سوم چیست. مثلاً اکنون احمد شاه و احمد شاه قاجار هر دو به احمدشاه قاجار تغییرمسیر دارند. از سوی دیگر بحث:احمد شاه و بحث:احمدشاه قاجار به بحث:احمد شاه قاجار تغییرمسیر دارند (عوض اینکه بحث:احمد شاه و بحث:احمد شاه قاجار به بحث:احمدشاه قاجار تغییرمسیر دهند). به عبارت دیگر بحث مرتبط با این پادشاه عوض اینکه در صفحهٔ بحث خود نوشتار باشد، در صفحهٔ بحث تغییرمسیری به این نوشتار است. حال اگر بحث‌های فهرست اول (شامل بحث:احمد شاه) را خالی یا حذف کنیم کار درستی‌ست و مشکلی پیش نمی‌آید، اما اگر صفحه‌های بحث فهرست سوم (شامل بحث:احمدشاه قاجار) را حذف کنیم، در مواردی عملاً پیوند بین نوشتارها و بحث‌هایشان را قطع کرده‌ایم (مثال نقض: تغییرمسیر بحث:آخرالزمان به بحث:آخرالزمان (ابهام‌زدایی)). بنابراین به نظرم فهرست سوم باید دستی بازبینی و غربال شود (پس متأسفانه ایدهٔ اجرای دوره‌ای و خودکار ربات منتفی می‌شود؟ از اینروست که مهم است بدانیم در ویکی‌های دیگر با آن حجم بالای مقاله و انتقال چه روشی را بکار می‌بندند). اگر پیشنهاد بهتری دارید یا موارد محتمل دیگری برای بروز اشتباه می‌بینید لطفاً بگویید. سپاس. Saeidpourbabak (بحث) ‏۷ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۸:۵۹ (UTC)
سلام،
برای دانلودشان می‌توانید در همان صفحه‌ای که خطا می‌گیرید، عبارت ?download=true را از انتهای نشانی وب صفحه حذف کنید و نشانی جدید را با مرورگر فرابخوانید. مشکل را گزارش داده‌ام، ولی آن سامانه آنقدر باگِ گزارش‌شده دارد که شاید این بینشان گم شود.
به نکتهٔ خوبی در مورد فهرست سوم اشاره کردید. البته این طور نیست که دیگر نتوانیم با ربات کاری در مورد این بخش انجام دهیم؛ مثلاً ربات می‌تواند تاریخچه‌ها را نگاه کند، تاریخ‌ها را بررسی کند و خلاصه به هر شکلی شده شاید بتوان حداقل بخشی را با ربات حل کرد. ولی این می‌تواند کار خیلی پیچیده‌ای شود و شاید همان دستی انجام‌دادنش معقول‌تر تشخیص داده‌شود.
در مورد قابلیت ربات‌ها شاید این توضیح کمک کند که هرکاری که یک انسان بتواند پشت رایانه‌اش انجام دهد، ربات هم می‌تواند انجام دهد، فقط برای ربات باید کلیهٔ مراحل تصمیم‌گیری را بتوان از پیش تعیین کرد؛ و این تنها در مورد ربات‌های معمولی است، وارد مبحث هوش مصنوعی که معمولاً با پیچیدگی‌ها و کمی خطاهای اجتناب‌ناپذیر همراه است نمی‌شویم.
در مورد فهرست ۳: این ایده هست که ربات تلاش کند صفحهٔ بحث را برگرداند به کنار مقاله‌اش. اینکار به‌ویژه زمانی که صفحهٔ کناردستی بحث مقصد، به همان مقاله‌ای که بحثش تغییرمسیر بوده اشاره کند، کارِ کم‌اشتباهی به نظر می‌رسد. اگر ربات مدیر باشد حتی می‌تواند تاریخچه را بررسی کند و اگر تاریخچه تنها حاصل اصلاح تغییرمسیرهای دوتایی بود، حذف و انتقال را خودکار انجام دهد؛ و کارهایی از این قبیل... (البته این یک ایدهٔ خام است، باید به جوانبش بیشتر فکر کرد)
در مورد ویکی‌های دیگر: من همین سه پرسمان را برای ویکی انگلیسی هم اجرا کردم.[۳][۴][۵] عددهای 39715، 461893 و 13352 نشان می‌دهد که آن‌ها هم همین مشکل را دارند.
Dalba ‏۷ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۴:۲۸ (UTC)
@Dalba:سلام دوباره. موفق به دانلود شدم. ممنون.
در مورد فهرست سوم، گام نخست برای سبک کردن فهرست می‌تواند این باشد که اگر صفحهٔ بحثِ مقصد خالی‌ست یا فقط حاوی درجه‌بندی‌ست (یعنی محتوای مفیدی ندارد، مانند بحث:اسیر (ابهام‌زدایی)، مقصد تغییرمسیر بحث:اسیر)، صفحهٔ بحث مبدأ حذف شود. موارد باقیمانده دو دسته خواهند بود: با فرض اینکه بحث:الف به بحث:ب تغییرمسیر دارد، یا ۱. الف و ب دو نوشتار مستقل هستند یا ۲. صفحهٔ ب به نوشتار الف تغییرمسیر دارد (مثل مثال احمدشاه). راه حل اولی به نظرم فقط بررسی دستی‌ست (متوجه توضیحاتتان دربارهٔ قابلیت ربات هستم، ولی اینکه یک بحث از نظر موضوعی به کدامیک از دو نوشتار مربوط است قاعدتاً فقط از یک آدم برمی‌آید)، اما برای دومی همان راهی که شما پیشنهاد دادید خوب است. البته پیشنهادم این است ابتدا گام اول انجام شود ببینیم آیا فهرست باقیمانده آنقدر طویل هست که به زحمت نوشتن ربات بیارزد یا نه.
این از فهرست سوم. فهرست اول که تکلیفش معلوم است. در مورد فهرست دوم هم اگر این امکان باشد که صفحه‌های تغییرمسیری که بحث‌شان تنها حاوی درجه‌بندی‌ست حذف شوند خیلی خوب خواهد شد. حداقل ارزش تمیزکاری که دارد.
حس متناقصی‌ست که از اینکه آنها هم همین مشکل را با عمق بیشتر دارند خوشحال شویم یا ناراحت. سپاس Saeidpourbabak (بحث) ‏۷ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۳۱ (UTC)
با چارچوب کلی موافقم. ولی برای انجام حذف‌ها نیاز به یک ربات مدیر هست. ‏Dalba ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۱:۳۵ (UTC)
@Dalba: سلام. راه عملی‌اش چیست؟ یعنی باید از ربات‌های مدیر (الان نگاه کردم، دو تا بودند) درخواست کنیم یا راه دیگری دارد؟ Saeidpourbabak (بحث) ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۸:۳۸ (UTC)
خیلی نگران این مرحله نباشید. یک نفر فرصت کند ربات را بنویسید؛ این قسمت را به هر شکلی شده حل می‌کنیم. مثلاً می‌شود با ربات معمولی به صفحه‌های مورد نظر برچسب حذف سریع بزنیم تا مدیران دیگر آن‌ها را حذف کنند. اما دوباره‌کاری و دردسر برای مدیران دارد. یا اینکه یک فهرست درست کنیم از صفحه‌هایی که باید حذف شوند. این دومی ممکن است کمی [خیلی کم] خطرناک باشد چون ممکن است صفحه‌ها تا زمان حذف تغییر کنند، ولی به هر حال ممکن است. راه‌های دیگری هم شاید باشد. ‏Dalba ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۹:۲۲ (UTC)
اگر کدش موجود باشد (مدتی است مشغلهٔ ذهنی امان کدنویسی نمی‌دهد) آنرا به عنوان ربات مدیر می‌رانم
همچنین به ویکی‌پدیا:نگهداری رباتیک ویکی‌پدیا کوئری‌ها را افزودم Yamaha5 (بحث) ‏۲۹ فوریهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۲:۵۶ (UTC)
@Dalba: سلام. اگر فکر می‌کنید انجام رباتیک این کار با توجه به مجموعه‌شرایط ویکی‌پدیای ما واقع‌بینانه نیست لطفاً بگویید تا دستی اقدام کنم. سپاس. Saeidpourbabak (بحث) ‏۷ سپتامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۱:۳۴ (UTC)
@Saeidpourbabak: سلام. صورت‌مسئله پیچیده است، فعلاً همین گام اول (پاکسازی فهرست سوم): الگوریتم پیشنهادیمان این است:
 1. در بحث‌هایی که تغییرمسیرند ولی مقاله‌شان تغییرمسیر نیست
 2. اگر صفحهٔ بحثِ مقصد خالی‌ست یا فقط حاوی درجه‌بندی‌ست (می‌توان اضافه کرد: و صفحهٔ مقصد تاریخچه‌ای غیر از انتقال و ایجاد ندارد)
 3. (می‌توان اضافه کرد: و صفحهٔ مبدأ تاریخچه‌ای غیر از انتقال ندارد) صفحهٔ بحث مبدأ را حذف کن
راستش من هنوز مطمئن نیستم که همهٔ حالت‌های استثنایی را در نظر گرفته‌باشیم. چیزی که الآن بیشتر فکرم را مشغول کرده: شاید لازم باشد یک صفحهٔ بحث سومی بیاید و جای صفحهٔ بحثی که تغییرمسیر است را بگیرد. تا وقتی که اشکال تغییرمسیر وجود دارد، می‌شود با دیدنش وجود این تغییرمسیر سوم را پیش‌بینی کرد و انتقالش را انجام داد، ولی اگر حذف شد ممکن است دیگر کسی توجه نکند و بعدها یک بحث جدید بسازد یا توسط رباط ساخته‌شود. البته این موضوع ممکن است بسیار نادر/یا بسیار کم‌اهمیت باشد. اگر به نظر شما همین الگوریتم بالا به اندازهٔ کافی خوب است، بگویید من برای گرفتن مجوز اقدام کنم، احتمالاً حذف‌ها را با حساب خودم اجرا می‌کنم. اگرنه هم که دستی … Dalba ‏۸ سپتامبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۴:۲۸ (UTC)
@Dalba: سلام. بله، خیلی پیچیده است. فهرست‌ها را قدری بررسی کردم. دو نکته:
 1. اگر فهرست سوم را به دو فهرست کوچکتر بشکنیم وضعیت روشن‌تر خواهد شد: «مقاله‌های مستقلی که بحث یکی تغییرمسیر به بحث دیگری‌ست» (نخینه و اندیس ریسه مستقل، بحث:اندیس ریسه تغییرمسیر به بحث:نخینه) و «مقاله‌های تغییرمسیری که بحث‌شان مقصدِ تغییرمسیرِ بحثِ مقصدِ تغییرمسیرِ مقالهٔ اول است» (احمد شاه قاجار تغییرمسیر به احمدشاه قاجار، بحث:احمدشاه قاجار تغییرمسیر به بحث:احمد شاه قاجار) (این دومی علی‌رغم عنوان دشوارش، شکل ساده‌ای دارد (الف تغییرمسیر به ب، بحث:ب تغییرمسیر به بحث:الف). می‌توانیم آن را «جابجا» یا «مزدوج» بنامیم). به نظرم در حالت اول همیشه باید راه حذف را در پیش گرفت، منتها در حالت دوم گاهی حذف و گاهی انتقال. با این حال مطمئن نیستم و پس از تفکیک مفصل بررسی خواهم کرد.
 2. فهرست دوم باید از دو دسته پاک شود: ۱. تغییرمسیرهایی که صفحهٔ بحث‌شان حاوی الگوی {{ادغام شد در}} هستند (بحث:آبخوان)، و ۲. مزدوج‌های فهرست مزدوج بند قبل (همین الانش هم احمد شاه قاجار در فهرست دوم و احمدشاه قاجار در فهرست سوم هر دو وجود دارند).
در مورد بند آخر، به نظرم نگرانی از ساخت بعدی نباید وجود نداشته باشد، چون منطقاً آدم در صفحهٔ مبدأ تغییرمسیر نمی‌ماند (و بطور خودکار به صفحهٔ مقصد فرستاده می‌شود) که بخواهد با رفتن به صفحهٔ بحث، بحثی را در جای نادرست آغاز کند (یا من منظورتان را متوجه نشدم). با این حال می‌شود به ربات گفت بحث مبدأ را بجای حذف به بحث متناظر صفحهٔ مقصد تغییرمسیر دهد.
اگر برایتان امکانش باشد این ۴ فهرست را بسازید/بروز کنید بنا دارم ٪۱۰-۵ موارد را بررسی (یا حتی اقدام) کنم تا موارد خاص خودشان را نشان دهند و بعد برویم سراغ ویرایش رباتیک. اگر شما هم چیزی به نظرستان رسید بگویید. ممنون. Saeidpourbabak (بحث) ‏۸ سپتامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۰:۰۰ (UTC)
@Saeidpourbabak: فعلاً این چهار فهرست:
 1. بحث‌های تغییرمسیر که مقاله‌هایشان مستقلند
 2. بحث‌های تغییرمسیر که مقاله‌هایشان تغییرمسیر عکس دارند (مزدوج‌ها)
 3. بحث‌هایی که تغییرمسیرند ولی مقاله‌شان تغییرمسیر نیست (فهرست سوم؛ به‌روز شد)
  اگر درست متوجه شده‌باشم انتظار هم نمی‌رود که دو فهرست بالایی فهرست سوم را افراز کنند (اجماعشان با فهرست سوم برابر نمی‌شود).
 4. مقاله‌های تغییرمسیری که بحثشان وجود دارد ولی تغییرمسیر نیست (فهرست دوم پالایش و به‌روز شد)
Dalba ‏۱۰ سپتامبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۳:۱۲ (UTC)
@Dalba: سلام و سپاس. نمی‌دانم آنچه هنگام ساختن این فهرست‌ها در ذهن داشته‌اید چه بوده، منتها وضعیت کنونی این چهار فهرستِ نوبت دوم (ف ن ۲) از این قرار است:
ف ۴ ن ۲ = ف ۲ ن ۱
ف ۳ ن ۲ = ف ۳ ن ۱
ف ۲ ن ۲: مزدوج‌ها
ف ۱ ن ۱ در ف ۲ ناپدید شده (چرا؟)
ف ۱ ن ۲: فهرستی جدید که همانطور که گفتید اجتماعش با ف ۲ ن ۲ افراز نمی‌کند ف ۳ ن ۲ را. اما اگر اعضایی از ف ۳ ن ۲ که در ف ۲ ن ۲ و ف ۱ ن ۲ نیستند را بیابیم((ف ۲ ن ۲ ∪ ف ۱ ن ۲)\ف ۳ ن ۲)، به یک فهرست ۳۴ تایی از صفحه‌هایی می‌رسیم که در آنها پای صفحهٔ سومی هم در قضیهٔ تغییرمسیرها در میان است (احتمالاً همان چیزی که دو بحث بالاتر گفتید فکرتان را مشغول کرده). به عنوان دو مثال از این فهرست ۳۴ تایی تصویر مقابل را ببینید (پیکان‌ها نشانگر تغییرمسیراند).
تغییرمسیر صفحه بحث.jpg
چیزی که لازم است بدانیم این است که اگر وضعیت خاص این صفحه‌ها را ندیده بگیریم آیا اینها طیِ روندِ طبیعیِ اصلاح طبقِ فهرست‌های دیگر خودبخود درست از آب درمی‌آیدند یا خراب/گم می‌شوند. طی امروز و فردا وضعیت این ۳۴ صفحه را بررسی خواهم کرد.
آنچه در شمارهٔ ۲ نوشتهٔ قبلی‌ام گفتم («فهرست دوم باید از دو دسته پاک شود...۲. مزدوج‌های فهرست مزدوج بند قبل») از این بابت بود که در حالت طبیعی مزدوج‌ها در دو فهرست ف ۳ ن ۲ و ف ۴ ن ۲ ظاهر می‌شوند (هر یک از زوج/زوجه‌هایِ فهرستِ مزدوج حالتی خاص از این دو فهرست است). دلیل آن درخواست این بود که در مورد مزدوج‌ها تکلیف ما در مورد ویرایش معلوم‌تر است و نسبت به آن دو فهرست دیگر نیاز به بررسی کمتری دارد (یا اصلاً ندارد) و بازدهی‌اش ۲ برابر است (با انجام یک ویرایش از فهرست مزدوج‌ها، دو مورد از آن دو فهرست دیگر خط می‌خورند). اکنون با اعمال آن درخواست بر ف ۳ ن ۲ بدست آورده‌ایم ف ۱ ن ۲ (که در آن علاوه بر مزدوج‌ها، سه‌تایی‌ها هم حذف شده‌اند و این حالت‌های خاص را از دست داده‌ایم). حالا می‌گویم نکند برخی حالت‌ها را (که الان نمی‌توانم پیش‌بینی کنم) از ف ۴ ن ۲ هم از دست داده باشیم؟! پس شاید بهتر باشد کوئری را به حالت قبل برگردانیم (شرط حذف مزدوج‌ها را حذف کنیم) و بجایش به کاربر/ربات بگوییم کار را از فهرست مزدوج شروع کند و بعد از اتمام کار کوئری‌های دیگر بروز شوند و انجام فهرست‌های دیگر طبق فهرست بروزشده انجام گیرد. البته این قضیه به نتیجهٔ بررسی آن ۳۴ صفحه هم بستگی پیدا می‌کند (امیدوارم واضح باشد).
فکر می‌کنم در ف ۳ به این موارد نیاز داریم:
 1. نوشتار و بحث هر دو تغییرمسیر اما به دو جای مختلف
 2. مزدوج‌ها
 3. نوشتار تغییرمسیر، بحث موجود (با/بدون مستثنی کردن مزدوج‌ها)
 4. نوشتار موجود، بحث تغییرمسیر (با/بدون مستثنی کردن مزدوج‌ها)
در مورد مستثنی کردن/نکردن مزدوج‌ها نظرتان را بگویید. نتیجهٔ ۳۴ صفحه را خبر می‌دهم.
موضوع دیگر اینکه صفحهٔ بحثی که الگوی ادغام دارد ممکن است حاوی مطالب مفیدی باشد که لازم باشد به صفحهٔ مقصد منتقل شود (در ویکی‌پدیا:ادغام صفحه‌ها چیزی در این باب نگفته‌ایم). پس این شرط را هم از کوئری حذف کنیم (کوئری که نمی‌تواند تشخیص دهد آیا صفحه حاوی متن هم هست یا نه. شاید از روی حجم؟)؟
ممنون از همکاری. Saeidpourbabak (بحث) ‏۱۱ سپتامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۷:۱۸ (UTC)
@Saeidpourbabak: وضعیت چهار فرست ن۲ همانطور است که گفتید. با این فرض که می‌خواهیم تنها روی ف۳ن۱ کار کنیم، به نظرم ف۱ن۱ لازم نبود. اگر لازم است خودتان fork کنید و و اجرا کنید. اگر نیاز به تغییر دارد دقیقاً مشخص کنید چه تغییری تا اگر شد اصلاح شود (دلیلش مهم نیست).
در مورد ف۲ن۱ که در ف۴ن۲ مزدوج‌ها و الگوی ادغام‌شددر از آن حذف شده‌بود: در https://quarry.wmflabs.org/query/12491 مزدوج‌ها و تغییرمسیرهای حاصل از ادغام را دوباره برگردانده‌ام.
در مورد ف۳: راستش اصلاً من نفهمیدم قرار است به چه روشی مشکلات حل شود که بتوانم بگویم مزدوج‌ها را حذف کنیم یا نه، ولی اگر می‌شود ابتدا از شر مزدوج‌ها راحت شد، اول همین کار می‌کنیم، بعد فهرست‌ها به‌روز می‌کنیم. خود چهار مورد را هم مطمئن نیستم درست متوجه شده باشم:
 1. در ف۳ که چنین چیزی نباید داشته‌باشیم. پس احتمالاً همان ف۱ن۱ منظور است؟
 2. منظور همان ف۲ن۲ است؟
 3. ف۲ن۱. بدون مزدوجش را به کمک ف۲ن۲ می‌شود محاسبه کرد.
 4. با مزدوج‌ها خود ف۳ن۲، بدون مزدوجش را هم باید بشود به کمک ف۲ن۲ به دست آورد.
Dalba ‏۱۲ سپتامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۱۴ (UTC)

سلام. فعلاً بایگانی نشود. کار دارم. Saeidpourbabak (بحث) ‏۳ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۲۵ (UTC)

دستورالعمل[ویرایش]

بخشی از کار بطور رباتیک با وخ قابل انجام است و بخشی دیگر دستی. مراحل کار به شرح و تریب زیر است:

 1. صفحه‌های مزدوج (الف تغییرمسیر به ب، بحث:ب تغییرمسیر به بحث:الف)
  1. صفحه‌های مزدوج را دستی بررسی و اصلاح می‌کنیم. در اکثر موارد صفحهٔ بحث باید جابجا شود.
 2. صفحه و بحثش تغییرمسیر به دو جای مختلف
  1. صفحه تغییرمسیر به صفحهٔ ابهام‌زدایی، بحثش تغییرمسیر به جای دیگر را به وخ می‌خورانیم. در زبانهٔ «امکانات» تیک «پیگیری تغییرمسیر» را برمی‌داریم. در «جایگزینی پیشرفته» #تغییر_مسیر(.|\n)* (نیز #تغییرمسیر(.|\n)* و #REDIRECT(.|\n)*) را با هیچی جایگزین می‌کنیم. Regular expression را تیک می‌زنیم. خلاصه‌ویرایش را می‌نویسیم «حذف تغییرمسیر نادرست صفحه بحث».
  2. صفحه و بحثش تغییرمسیر به دو جای مختلف را دستی بررسی و اصلاح می‌کنیم. (در حالت ایده‌آل می‌شد صرفاً تغییرمسیر صفحه‌های بحث را حذف کرد، منتها مواردی هستند که تغییرمسیر صفحهٔ بحث درست و تغییرمسیر صفحهٔ مقاله نادرست است. در نتیجه باید همه را دستی بررسی کرد)
 3. صفحه موجود، بحث تغییرمسیر
  1. صفحهٔ ابهام‌زدایی، بحثش تغییرمسیر به جای دیگر را به وخ می‌خورانیم. فهرست را «تبدیل به بحث» می‌کنیم. در زبانهٔ «امکانات» تیک «پیگیری تغییرمسیر» را برمی‌داریم. در «جایگزینی پیشرفته» #تغییر_مسیر(.|\n)* (نیز #تغییرمسیر(.|\n)* و #REDIRECT(.|\n)*) را با هیچی جایگزین می‌کنیم. Regular expression را تیک می‌زنیم. خلاصه‌ویرایش را می‌نویسیم «حذف تغییرمسیر نادرست صفحه بحث».
  2. (صفحه موجود، بحث تغییرمسیر)
 4. صفحه تغییرمسیر، بحث موجود
  1. حذف درجه‌بندی از صفحه‌های بحث صفحه‌های تغییرمسیر: صفحه‌های بحث تغییرمسیر دارای درجه‌بندی را به وخ می‌خورانیم. در زبانهٔ «امکانات» تیک «پیگیری تغییرمسیر» را برمی‌داریم. در «جایگزینی پیشرفته» {{ویکی‌پروژه نسخه آفلاین(.|)* را با هیچی جایگزین می‌کنیم. Regular expression را تیک می‌زنیم. خلاصه‌ویرایش را می‌نویسیم «حذف درجه‌بندی صفحهٔ تغییرمسیر».
  2. حذف {{پتوپ}} از صفحه‌های بحث صفحه‌های تغییرمسیر: صفحه‌های بحث صفحه‌های تغییرمسیر دارای الگوی {{پتوپ}} را به وخ می‌خورانیم. در زبانهٔ «امکانات» تیک «پیگیری تغییرمسیر» را برمی‌داریم. در «جایگزینی پیشرفته» {{پتوپ(.|)* را با هیچی جایگزین می‌کنیم. Regular expression را تیک می‌زنیم. خلاصه‌ویرایش را می‌نویسیم «حذف الگوی جعبهٔ ویکی‌پروژه از بحث صفحهٔ تغییرمسیر».
  3. حذف {{رتب}} و {{بصب}} از صفحه‌های بحث صفحه‌های تغییرمسیر دارای تنها این دو الگو: صفحه‌های بحث تغییرمسیر تنها دارای الگوهای {{رتب}} و {{بصب}} را به وخ می‌خورانیم. در زبانهٔ «امکانات» تیک «پیگیری تغییرمسیر» را برمی‌داریم. در «جایگزینی ساده» {{رتب}} و {{بصب}} را با هیچی جایگزین می‌کنیم. خلاصه‌ویرایش را می‌نویسیم «حذف بحث صفحهٔ تغییرمسیر».
  4. صفحه تغییرمسیر، بحث موجود را دستی بررسی می‌کنیم.اگر بحث موجود مفید نیست پاکش می‌کنیم و به بحث مقصد تغییرمسیرش می‌دهیم. اگر بحث موجود مفید است و بحث مقصد خالی/غیرمفید است به آنجا منتقلش می‌کنیم. اگر بحث موجود مفید است و بحث مقصد هم مفید است در صفحه بحث مقصد توسط الگوی {{بحث‌شده در جای دیگر}} به صفحه‌های بحث موجود مفید بن‌بست پیوند می‌دهیم.

Saeidpourbabak (بحث) ‏۱ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۲۲:۲۲ (UTC)

جایگزینی جعبه‌اطلاعات عمومی با اختصاصی[ویرایش]

بحث زیر پایان یافته‌است و به‌زودی بایگانی خواهد شد.

سلام. تعدادی از روستاها مانند شهرک پایین بجای الگوی {{جعبه اطلاعات روستای ایران}} الگوی {{Infobox settlement}} دارند. اگر ساخت و راندن رباتی برای جایگزینی آسان است لطفاً کسی زحمتش را بکشد. در این صورت بگویید فهرستی از آنها تهیه کنم. سپاس. Saeidpourbabak (بحث) ‏۲۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۴۰ (UTC)

سلام مجدد. دلیلش را نگفتم: در ویکی‌پروژه‌ای که همین امروز و فردا راه می‌افتد قرار است وضعیت تقسیمات کشوری ایران را سامان دهیم. ضروری‌ترین پیش‌نیاز این کار این است که فهرست دقیقی از روستاها داشته باشیم (بقیهٔ موارد تعدادشان اینقدر زیاد و وضعشان اینقدر بد نیست). الان بر مبنای رده‌ها فهرست‌گیری می‌کنیم که خطا دارد. بهترین روش استفاده از همین الگوی {{جعبه اطلاعات روستای ایران}} است. قرار است در این ویکی‌پروژه جعبه‌اطلاعات را به همهٔ روستاهایی که ندارندش بیفزاییم. اگر در روستاها این جایگزینی که صحبتش شد هم انجام شود فهرست روستاها جامع و مانع بدست خواهد آمد و بستری خواهد شد برای تمام بخش‌های دیگر پروژه.

فهرستی از روستاهایی که باید جایگزینی در آنها انجام شود فراهم کردم (https://quarry.wmflabs.org/query/15637). ممکن است خطای خیلی خیلی کمی داشته باشد. اگر کسی داوطلب بود بگوید بیشتر توضیح دهم. Saeidpourbabak (بحث) ‏۲۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۲:۳۹ (UTC)

به نظرم اگر همهٔ روستاهای دارای جعبهٔ {{جعبه اطلاعات روستای ایران}} به {{Infobox settlement}} می‌رفت بهتر بود چون جعبه دومی کاملترست و با سایر کشورها همخوانی بیشتری دارد.
اگر دنبال پیدا کردن آمار هستید با افزودن یک رده می‌توان همهٔ مقالاتی که {{Infobox settlement}} و {{جعبه اطلاعات روستای ایران}} دارند و مربوط به ایران هستند را تشخیص داد و نیازی به این همه زحمت نیستیاماها۵ / ب ‏۲۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۲:۵۲ (UTC)
رده:مقاله‌های روستاهای ایران در حال پر شدن است تا چند ساعت دیگر همهٔ مقالاتی که {{جعبه اطلاعات روستای ایران}} یا {{Infobox settlement}} (و کشور ایران) را داشته باشند پوشش می‌دهدیاماها۵ / ب ‏۲۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۰۲ (UTC)
سلام. در مورد آن دو جعبه‌اطلاعات بررسی می‌کنیم.
در مورد رده، کار به این آسانی نیست. هیچ نقطه مشترکی بین روستاها نخواهید یافت. نتایج اشتباه همین الان ظاهر شده‌اند (استان آستراخان مثلاً).
Saeidpourbabak (بحث) ‏۲۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۰۶ (UTC)
الان باید درست شده باشد بررسی کنیدیاماها۵ / ب ‏۲۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۱۸ (UTC)
سلام. {{جعبه اطلاعات روستای ایران}} که پیچیدگی‌ای ندارد، تعدادش هم زیاد است (۴۸۰۰۰ تا) و در نتیجه کند است. فعلاً این را خنثی‌سازی کنید و فقط {{Infobox settlement}} را باقی بگذارید تا بشود سریع بررسی کرد (فقط ۲۰۰۰ تا). Saeidpourbabak (بحث) ‏۲۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۲۷ (UTC)
✓ یاماها۵ / ب ‏۲۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۳۰ (UTC)
رده:مقاله‌های روستاهای ایران دارای جعبه ویکی‌انگلیسی را بررسی کنیدیاماها۵ / ب ‏۲۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۳۷ (UTC)
@Saeidpourbabak: تفاوت رده با کوئری شما در حال حاضر کاربر:Yamaha5/test2 است که به علت کندی در خالی شدن کاشه وجود دارد و اکثرا با خالی شدن کاشه رده‌دار می‌شوندیاماها۵ / ب ‏۲۱ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۰۶ (UTC)
سلام. تعدادی کم دارد (که ایشالا ظاهر خواهد شد)، تعدادی به درستی زیاد دارد (مثل تنگ براق که چون ردهٔ روستا ندارد در فهرست من نبود)، و تعدادی به نادرستی زیاد دارد (مثل کلیبر). این رده فقط ایرانی‌ها را جدا می‌کند و روستاها را نمی‌تواند تشخیص دهد. درست است؟ Saeidpourbabak (بحث) ‏۲۱ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۲۵ (UTC)
به نظرم پیش از هر کاری باید تکلیف کد آماری را مشخص کنیم اگر درست شود بر پایهٔ آن همهٔ اطلاعات قابل استخراج و بررسی‌ست این وضعیت ناهماهنگ به دلیل نبود کد آماری‌ست
کلیبر واقعا استثنای بدی‌ست چون جعبه‌اش هیچ چیزی ندارد می‌شود اینها را با کوئری مقایسه رده‌ها به راحتی حذف کرد. یاماها۵ / ب ‏۲۱ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۲۰ (UTC)
@Yamaha5: سلام. ممکن است لطفاً رده:مقاله‌های شهرهای ایران را در الگوی {{جعبه اطلاعات شهر ایران}} بسازید؟
نمونه‌هایی مانند کلیبر تا اینجای کار حدود ۱۰۰ تا هستند. اینها را با اطمینان ٪۱۰۰ نمی‌شود توسط رده تفکیک کرد، چرا که رده‌ها هم درهم و برهم‌اند: شهر و روستا و دهستان و ... رده‌های جابجا دارند و برخی اصلاً رده ندارند و ... . اصل مشکل این است که یک مبنای درست و قابل اتکا برای تفکیک تقسیمات کشوری وجود ندارد و همه چیز اشتباه است. برای همین است که دنبال اینم که جعبه‌اطلاعات هر نقطه را مخصوص خودش انتخاب کنیم و آنهایی که ندارند را اضافه کنیم و بعد بر مبنای آن دقیقاً بدانیم روستاها کدامند و بخش‌ها کدام و ... . یعنی این را مبنایی کنیم برای کارهای دیگر. رده:مقاله‌های روستاهای ایران دارای جعبه ویکی‌انگلیسی را بررسی خواهم کرد و در آنهایی که روستا نیستند جعبه‌اطلاعات درست را جایگزین خواهم کرد. Saeidpourbabak (بحث) ‏۲۱ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۲۴ (UTC)
رده:مقاله‌های روستاهای ایران چند ساعت پیش در الگو گذاشتم الان باید پر شده باشد.
دارم روی الگوریتمی کار می‌کنم که بتوانم به کمک آن کدهای آماری را به مقالات بدهم بعد از آن کار خیلی ساده می‌شود. به نظرم برای الگو عجله نکنید خیلی‌کارهای خوب می‌شود برای آن انجام دادیاماها۵ / ب ‏۲۱ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۰۹ (UTC)
سلام. بله، آن را دیدم. ممنون. الان رده:مقاله‌های شهرهای ایران در {{جعبه اطلاعات شهر ایران}} را درخواست کردم. Saeidpourbabak (بحث) ‏۲۱ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۱۵ (UTC)
✓ یاماها۵ / ب ‏۲۱ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۴۵ (UTC)

سلام. چرا بسته؟ این درخواست جایگزینی جعبه‌اطلاعات بوده که اقدام نشده. Saeidpourbabak (بحث) ‏۳ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۲۶ (UTC)

@Dalba: سلام. شما می‌توانید این کار را انجام دهید؟ ربات باید برود به نوشتارهای رده:مقاله‌های روستاهای ایران دارای جعبه ویکی‌انگلیسی و الگوی مناسب {{جعبه اطلاعات روستای ایران}}، {{جعبه اطلاعات شهر ایران}}، {{جعبه اطلاعات دهستان ایران}}، {{جعبه اطلاعات بخش ایران}} یا {{جعبه اطلاعات شهرستان ایران}} را جایگزین کند. کار آسانی باید باشد: بسته به مورد باید فیلدها را جایگزین کند و اگر به مورد خاصی برخورد رها کند تا بعد باقیمانده‌ها را دستی بررسی کنیم (حکایت آهنگری آسان است است). یک نگاهی بکنید ببینید اگر شدنی‌ست خبر دهید. اگر هم داستان آهنگری را نشنیده‌اید بگویید تعریف کنم؛ خیلی بامزه است. ممنون. Saeidpourbabak (بحث) ‏۲۳ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۵۰ (UTC)

@Saeidpourbabak: مشتاق شدم داستان را بدانم :) تا دالبا بیاید چند مساله را بیان کنم:
۱-در مورد جایگزینی زمانی مقدور است که همهٔ آیتم‌های موجود در الگوی انگلیسی، در الگوهای فارسی هم باشد مثلاً اگر الگوی انگلیسی پارامتری داشته باشد که الگوی فارسی ندارد آنگاه ربات سردرگم می‌شود که آن پارامتر را چه کند.
۲- الگوی انگلیسی دقیقا به کدام الگو تبدیل شود؟ و این تنوع الگوی فارسی آیا درست است؟ نباید آنها را مانند ویکی انگلیسی یکی کنیم؟یاماها۵ / ب ‏۲۳ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۰۵ (UTC)
@Yamaha5: سلام. داستان رده یا حکایت آهنگری؟
۱. این همانجایی‌ست که گفتم «اگر به مورد خاصی برخورد رها کند تا بعد باقیمانده‌ها را دستی بررسی کنیم». اگر هم در الگوی انگلیسی واقعاً پارامتر مهم و مفیدی هست که در فارسی‌ها نداریم خب قبل از راندن ربات آن را به الگو(های) فارسی و نوشتارها می‌افزاییم. اینها چیزهایی‌ست که Dalba خودشان بررسی می‌کنند.
۲.۱. چیزهای عجیبی می‌پرسید. بسته به تقسیمات کشوری نوشتار:
۲.۲. درست و غلط این تنوع را نمی‌دانم راستش. در بحث ویکی‌پدیا:ویکی‌پروژه تقسیمات کشوری ایران/فاز دوم نظر دوستان را خواستم، Yamaha5 و 4nn1l2 و Mahdy Saffar نظرشان الگوهای وطنی بود. من هم به عنوان یک تمیزکار ترجیح خیلی خیلی خیلی خیلی جدی‌ام استفاده از الگوهای جداگانه است که نوشتارها را در ردهٔ تقسیمات مناسب قرار می‌دهند و تاکنون از این رده‌ها برای تمیزکاری استفادهٔ وافر برده‌ام. یعنی تا اینجای کار ۴ به هیچ. در فضای عمومی هم که نمی‌شود در این مورد نظرخواهی کرد. شما نظر دیگری دارید لطفاً بگویید.
۲.۳. اگر رأی همه برگردد و طرف دیگر سنگینی کند، باشد، الگوی انگلیسی استفاده کنیم، منتها همه را، یعنی این شش الگوی فارسی را هم در نوشتارها انگلیسی کنیم، نه اینکه نصفش وطنی و نصف دیگرش فرنگی و هر نوشتار یک ساز بزند. تازه {{جعبه اطلاعات تقسیمات کشوری ایران}} هم هست که البته هنوز چندان استفاده نشده.
Saeidpourbabak (بحث) ‏۲۳ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۴۴ (UTC)
@Saeidpourbabak:حکایت آهنگر.
پس من سکوت می‌کنم تا دالبا پاسخ دهد.
عجیب نپرسیدم. من هم موافق الگو فارسی هستم ولی با تعددش مشکل دارم. چون به روزرسانی یک الگو بسیار ساده‌تر از ۴-۵ الگو هست.
برای رده: با گذاشتن چند شرط ساده می‌شود آن رده‌هایی که می‌خواهید را از یک الگو استخراج کرد. به نظرم پیش از ربات‌کاری باید تکلیف این موارد روشن شود تا چندبار کاری نشود. یاماها۵ / ب ‏۲۳ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۵۸ (UTC)
@Yamaha5: سلام. گویند مادری پسر تنبل و بیکاره‌اش را فرستاد پیش آهنگر کار یاد بگیرد. آهنگری هم که می‌دانید، به دست آهن تفته کردن خمیر و از این صحبت‌ها. خلاصه پسر دو-سه روزی به آهنگری رفت که عمدهٔ وقتتش صرف آب و جارو و تماشای کار آهنگر شد و بعد دیگر پیدایش نشد. پس از چندی آهنگر مادر را در بازار دید و سراغ پسرش را گرفت. مادر گفت پسرم می‌گوید استاد شده و آهنگری یاد گرفته و دیگر نمی‌آید. آهنگر چشم‌هایش گرد شد و گفت توی دو-سه روز؟ چطوری؟ مادر گفت پسرم می‌گوید آهنگری آسان است؛ پهنش کنی بیل می‌شه، درازش کنی میل می‌شه. آهنگر خنده‌ای کرد و دستی به ریشش کشید و گفت عجب ناقلایی‌ست، خودش که یاد گرفته هیچ، به مادرش هم یاد داده.
حالا حکایت من است که می‌گویم این ربات نوشتنش آسان است.
و اما بعد...
نه دیگر، نمی‌شود بیایید یک نه‌ای این وسط بیاورید و بعد بگویید سکوت می‌کنم. یا باید از اول سکوت می‌کردید یا الان که وارد شده‌اید مجبورید تا ته خط بروید.
ببینید ما وارث ۲ جور جعبه‌اطلاعات هستیم. یکی وطنی در ۶ نوع و در مجموع ۵۲هزار استفاده، یکی فرنگی تک‌‌نوع و ۳هزار استفاده برای ایران (+ ۸۸هزار استفاده برای غیرایران). حالا ما دو انتخاب که بیشتر نداریم: یا باید ۳هزار را ببریم سمت ۵۲هزار، یا ۵۲هزار را بیاوریم سمت ۳هزار. شما باشید چه می‌کنید؟ (اگر حکایت آن بابایی که ۵۳ نفر را زیر گرفته بود نشنیده‌اید بگویید بگویم). من تعداد را مقایسه کردم و نظر جماعت را خواستم و به این درخواست رسیدم. شما ببینید بروزرسانی این ۶ الگو چقدر مسألهٔ مهمی‌ست و هر چند وقت یک بار می‌خواهد رخ بدهد، خبرش را بدهید.
در مورد چندباره‌کاری، بجز چیزی که در مورد پارامتر اضافهٔ الگوی انگلیسی گفتید (که راه حل خودش را دارد) چه مشکل دیگری ممکن است پیش بیاید؟ Saeidpourbabak (بحث) ‏۲۴ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۴۸ (UTC)

ادامه[ویرایش]

Saeidpourbabak: حکایت جالب بود. ممنون در مورد سکوت، شما گفتید «اینها چیزهایی‌ست که Dalba خودشان بررسی می‌کنند.» من هم گفتم سکوت می‌کنم. بگذریم. برای آنکه کار دالبا یا هر ربات‌ران دیگر یا وپ:وخ‌ران :) راحت شود باید چیزی شبیه این فهرست درست کنیم و با ربات آن را جایگزین کنیم. الگو:تبدیل جعبه انگلیسی به فارسی را برای جعبه روستاها ساختم . اگر بتوانید در تکمیلش برای سایر جعبه‌ها کمک کنید راندن رباتش کاری ندارد با وپ:وخ هم می‌شود.

برای راحتی کار در اکسل هر دو جعبهٔ خام را قرار دهید و متغییرهای معادل را در ردیف مقابل هم قرار دهید بعد هم به کمک این اکسل را به ویکی‌متن تبدیل کنید تا قابل مانند الگویی که ساختم قابل مشاهده باشد.

زمانی که برای هر ۴ یا ۵ جعبهٔ فارسی جدول تبدیل ساخته شد، آنگاه روش تبدیلش با وپ:وخ یا ربات را می‌گویم اگر خودتان هم می‌توانید که بحثی دیگر است.یاماها۵ / ب ‏۲۴ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۱۶ (UTC)

@Yamaha5: سلام. سعی کردم کار شما را بازتولید کنم، نتیجه چیز دیگری از آب درآمد. گذاشته‌امش در الگو:تبدیل جعبه انگلیسی به فارسی/روستا. برخی فرق دارند (مثل mapsize= اندازه‌تصویر= در جدول شما و imagesize = اندازه‌تصویر= در جدول من)، برخی اضافه شده‌اند (مانند image_skyline = تصویر=). نفهمیدم نقش population_as_of= و area_code= در جدول شما چیست. لطفاً یک بار جدول‌ها را مقایسه کنید (همهٔ سطرها را، نه فقط این مثال‌ها) ببینید بعدی‌ها را طبق چه روالی انجام دهم. ضمناً جعبهٔ انگلیسی سطر | name = هم دارد که به نظرم باید هم‌ارز official_name= فرض شود (یعنی دو سطر جعبهٔ انگلیسی مقابل یک سطر جعبهٔ فارسی). Saeidpourbabak (بحث) ‏۲۶ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۰۰ (UTC)

به‌روزرسانی بر مبنای سرشماری ۱۳۹۵[ویرایش]

سلام به ربات‌رانان گرامی. فهرست خام مقالات شهرستان‌ها و استان‌های ایران را در کاربر:Mahdy Saffar/صفحه تمرین ایجاد کردم. لطفاً یکی از دوستان، جعبه اطلاعات و در صورت امکان، متن مقالات مرتبط را برپایه این فهرست به‌روز کند. ضمناً اگر نیازی به اصلاح فهرست‌ها هست، بفرمایید تا تغییرات لازم را انجام دهم. با تشکر. مهدی صفار ۲۶ اسفند ۱۳۹۵، ساعت ۲۰:۰۴ (ایران) ‏۱۶ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۳۴ (UTC)

افزودن الگو با ربات[ویرایش]

سلام به اساتید ربات ران. آیا امکانش هست به این لیست با یکی از رباتهای فعال الگو:ویکی‌گفتاورد اضافه کرد؟ فرهنگ2016 (بحث) ‏۲۷ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۴۹ (UTC)