پرش به محتوا

ویکی‌پدیا:معافیت از قطع دسترسی نشانی اینترنتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نشان استثنای قطع دسترسی

به‌طور عادی، قطع دسترسی طولانی‌مدت نشانی‌های آی‌پی یا بازه‌های آی‌پی تأثیری بر کاربرانی که با حساب کاربری خود وارد شده‌اند، ندارد. اما گاهی لازم است که هم کاربران ناشناس و هم کاربران دارای حساب به منظور جلوگیری از اخلال در ویکی‌پدیا قطع دسترسی شوند. مدیران و ربات‌ها همواره از این قاعده مستثنا هستند. (به استثنای قطع دسترسی‌های تور) دیگر کاربران نیز، در صورتی که دلیل مناسبی داشته باشند، می‌توانند به‌صورت انفرادی درخواست معافیت قطع دسترسی نشانی اینترنتی بدهند.

معافیت از قطع دسترسی نشانی اینترنتی به کاربران اجازه می‌دهد تا در صورتی که آی‌پی معمولِ آن‌ها با فردی که ویرایش‌های نابه‌جا انجام داده و مسدود شده، مشترک باشد، بتوانند به ویرایش ادامه دهند. همچنین (به‌طور استثنایی)، این دسترسی اجازهٔ ویرایش از طریق پروکسی‌های ناشناس را می‌دهد.

ویرایشگران دارای دسترسی معافیت از قطع دسترسی نشانی اینترنتی بایستی آگاه باشند که نقض عهد در مورد این سیاست، شامل ویرایش بدون اجازه از طریق پروکسی‌ها یا سوءاستفاده از حساب کاربری منجر به لغو دسترسی‌شان می‌شود.

در حال حاضر ۳ کاربر دارای معافیت از قطع دسترسی نشانی اینترنتی هستند.

درخواست و اعطای دسترسی معافیت از قطع دسترسی

[ویرایش]

دسترسی معافیت از قطع دسترسی دو کاربرد اصلی دارد:

  • کاربری که تحت تأثیر قطع دسترسیِ شخص دیگری (که به منظور جلوگیری از اخلال و خرابکاری اِعمال شده‌است) قرار گرفته باشد، می‌تواند پرچم معافیت را کسب کند. آن‌ها پس از این می‌توانند بدون اینکه تحت تأثیر قطع دسترسی آی‌پی‌ها قرار بگیرند، به مشارکت بپردازند.
  • در شرایط بسیار استثنایی، به کاربر اجازه داده می‌شود که به صورت ناشناس و با استفاده از تور یا پروکسی‌های ناشناس دیگر مشارکت کند.
این اعطای دسترسی‌ها به صورت دیگری بررسی و اِعمال می‌شود.

اعطای دسترسی برای گذر از قطع دسترسی آی‌پی

[ویرایش]

قطع دسترسی بازهٔ بزرگی از آی‌پی‌ها معمولاً برای جلوگیری از اخلال و خرابکاری حساب‌های موقت و حساب‌های زاپاس صورت می‌گیرد. اگر کاربری با سابقهٔ مشارکت‌های خوب، تحت تأثیر این قطع دسترسی قرار گرفته باشد، ممکن است با نظر یکی از بازرسان[۱]، پرچم معافیت از قطع دسترسی آی‌پی را کسب کند تا بدون هیچ وقفه‌ای به مشارکت ادامه دهد.

شرایط برای اعطای این دسترسی عبارت‌اند از:

  • آی‌پی عادی (نه پراکسی) کاربر تحت تأثیر یک رِنج قطع دسترسی قرار گرفته باشد و آن کاربر تقصیری نداشته باشد (این امر ممکن است توسط بازرسی کاربر بررسی و تأیید شود)؛
  • کاربر قبول کند که هیچگاه از این دسترسی برای سوءاستفاده و ویرایش توسط پراکسی‌های ناشناس که قطع دسترسی شده‌اند استفاده نکند (این ممکن است بررسی شود)؛ و
  • وقتی مدت قطع دسترسی پایان یافت یا دیگر مشکلی برای کاربر ایجاد نکند، دسترسی پس گرفته شود؛

به‌علاوه معافیت از قطع دسترسی آی‌پی ممکن است توسط بازرسان و بدون درخواست به کاربران خوش‌سابقه و معتمَد برای جلوگیری از ایجاد وقفه در مشارکت‌های آن‌ها داده شود. این کاربران باید از این اقدام آگاه شوند و خواندن این بخش از سیاست به آن‌ها توصیه شود و بدانند که سوءاستفاده از این دسترسی و ویرایش توسط پراکسی‌های ناشناس باعث بازپس‌گیری پرچمشان خواهد شد.

چه کسی می‌تواند درخواست دهد
کاربری که تحت تأثیر قطع دسترسی یک آی‌پی قرار گرفته ولی قطع دسترسی ربطی به مشارکت‌های وی نداشته باشد.
چگونه باید درخواست داد
می‌توانید در صفحهٔ بحث کاربری خودتان با درج الگوی بازکردن از بازرسان بخواهید که مورد شما را بررسی کنند. بازرسان که می‌خواهند این دسترسی را اعطا کنند ممکن است نیاز باشد با بازرسان کاربر یا سایر مدیران در این باره مشورت کنند.

اعطای دسترسی برای ویرایش توسط پراکسی‌های ناشناس

[ویرایش]

ویرایش توسط یک پراکسی ناشناس می‌تواند به‌راحتی مورد سوءاستفاده قرار گیرد؛ به همین دلیل، تنها در شرایط بسیار استثنایی ممکن است به کاربری اجازهٔ چنین کاری داده شود. مثال چنین شرایطی آن است که کاربری خوش‌سابقه و با تاریخچه‌ای بدون تخلف، که مشارکت‌های مفیدی دارد، به خاطر فایروال‌های محدودکننده یا دلایل استثناییِ دیگر مجبور به استفاده از پراکسی‌های ناشناس باشد.

اگرچه دیده شده‌است که بسیاری از کاربران با توجه به تنظیمات پیش‌فرض مرورگر خود نادانسته توسط پراکسی‌های باز در ویکی‌پدیا مشارکت می‌کنند، پیش از درخواست برای پرچم معافیت از قطع دسترسی آی‌پی (که بررسی آن ممکن است زمان‌بر باشد و تضمینی هم برای اعطای آن وجود ندارد)، باید ترجیحات اتصال به اینترنت مرورگرتان را بررسی و آن را بر روی «بدون پراکسی» تنظیم کنید.

چه کسی می‌تواند درخواست دهد؟
کاربری که واقعاً به دلیلی استثنایی به این دسترسی نیاز داشته باشد و بتوان به او اعتماد کرد تا از دسترسی سوءاستفاده نکند.
چگونه باید درخواست داد؟
در وپ:داقد درخواست‌های خود را اعلام کنید تا مدیران رسیدگی کنند.

جستارهای وابسته

[ویرایش]

یادداشت

[ویرایش]
  1. بر پایه این نظرخواهی امکان اجرایی اعطای دسترسی معافیت از قطع دسترسی آی‌پی از مدیران ستانده و امکان اجرایی آن فقط به بازرسان داده شد. امکان فنی آن، برای زمانیکه ویکی‌پدیا فارسی فاقد نهاد بازرسی شود، کماکان در اختیار مدیران خواهد بود