اثر استرایسند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تصویر خانه باربارا استرایسند که نام این پدیده از آن گرفته شده است

اثر استرایسند[۱] (به انگلیسی: Streisand effect) پدیده‌ای است که در آن تلاش برای حذف، پنهان کردن و یا سانسور برخی اطلاعات، منجر به انتشار و دیده شدن بیشتر آن توسط عموم شود. این پدیده معمولاً توسط اینترنت تسهیل می‌شود.

این پدیده بر اساس نام بازیگر آمریکایی باربارا استرایسند نامگذاری شده است، کسی که تلاشش برای حذف عکس اقامت‌گاهش در ملیبوی کالیفرنیا، در سال ۲۰۰۳ به صورت معکوس موجب جلب توجه بیشتر عموم به آن عکس شد.

مایک مانسیک نویسندهٔ وبلاگ تک‌درت برای اولین بار این اصطلاح را به کار برد، پس از آن‌که استرایسند به صورت ناموفقیت‌آمیزی از کنت آدلمن عکاس و سایت پیکتوپیا به خاطر نقض حریم خصوصی شکایت کرد. طرح دعوای ۵۰ میلیون دلاری‌ای که تلاش می‌کرد عکس هوایی ساختمان بزرگ استرایسند را از مجموعهٔ ۱۲٬۰۰۰ تایی عکس، از خط ساحلی کالیفرنیا حذف و از دسترس عموم خارج کند. آلدمن به وسیلهٔ هلی‌کوپتر از املاک ساحلی کالیفرنیا، در پروژهٔ ثبت سواحل کالیفرنیا عکاسی می‌کرد تا با مستند کردن فرسایش سواحل، قانون‌گذاران را تحت تأثیر قرار دهد. قبل از شکایت استرایسند "عکس ۳۸۵۰" تنها شش بار از سایت آلدمن دانلود شده بود که دو بار آن را وکیل استرایسند انجام داده بود. پس از طرح این شکایت کنجکاوی عموم نسبت به عکس به شکل فزاینده‌ای زیاد شد و تا ماه بعد ۴۲۰٬۰۰۰ نفر از این عکس دیدن کردند.

منابع[ویرایش]

  1. تلاش بدون نتیجه برای حذف مطلب از اینترنت