ویکی‌پدیا:تابلوی اعلانات منابع معتبر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

در این صفحه کاربران می‌توانند در مورد اینکه آیا یک منبع معتبر است پرسش کنند، و کاربرانی علاقمند به موضوع منبع دهی به پاسخ به پرسش‌ها می‌پردازند.

رهنمودی که بیش از همه به موضوع اینکه آیا یک منبع قابل اعتماد هست یا نه ویکی‌پدیا:منابع معتبر می‌باشد. سیاست‌هایی که بصورت مستقیم به بحث مربوط می‌شوند ویکی‌پدیا: دیدگاه بی‌طرف، ویکی‌پدیا:تحقیق دست‌اول ممنوع و ویکی‌پدیا:اثبات‌پذیری هستند. برای پرسش درباره سیاست‌های منبع دهی مستقیماً به این صفحه بحث بروید.

اگر پرسش شما درباره این است که آیا مطالبی تحقیق دست اول به حساب می‌آیند یا نه، لطفاً از ویکی‌پدیا:تابلوی اعلانات تحقيق دست اول استفاده کنید.

دقت کنید که این صفحه محلی برای بحث‌های کلی، یا اختلافات محتوایی نیست. در اینجا بحث مشخصاً درباره منابع باید باشد، و نه مقاله‌ها. پرسش‌های کلی راجع به اینکه «کدام منابع در فلان مقاله قابل اعتماد هستند» ممکن است فرای قلمرو این صفحه باشد، و باید در صفحه بحث مربوطه مورد بحث قرار بگیرد.

لطفاً موضوع‌های جدید را در بخش جدیدی مطرح نمایید. هنگامی که موضوعی حل شد به آن برچسب {{شد}} بزنید.


saharngo.com[ویرایش]

درود، در مقاله مسعود رجوی (بحث) ظاهرا بحثی در گرفته است درباره اینکه ادعای خارج کردن رحم زنان در آن سازمان نیازمند منبع معتبرتری است (البته کاربران مخالف و ظاهرا عصبانی اینگونه گفته‌اند «از بتول سلطانی نقل شده تماما حرفهای غیر مستند»)، من درباره وبگاه بنیاد خانواده سحر (saharngo.com) کمی تحقیق کردم این وبگاه با وبگاه‌های خاص دیگری مرتبط است که از طرق مختلفی به یکدیگر وصل شده‌اند از جمله (nejatngo.org و habilian.ir و iran-interlink.org) اینکه هر یک از اینها درباره چه موضوعی معتبر هستند یا نیستند جای بحث است، اما نکته قابل توجه برای من این بود که در سازمان ملل متحد حرفی از بتول سلطانی یا بنیاد سحر پیدا نکردم همچنین در سایت‌هایی که مربوط به دامنه gov دولت ایالات متحده هستند چیزی نیافتم (["batul soltani" OR "batoul soltani" OR "Batool soltani"] site:*.gov) به غیر از چند مقاله پزشکی که ظاهرا به بتول سلطانی دیگری مرتبط است. iran-interlink.org جای بررسی دارد اگرچه آن دامنه ir برعکس به دلیل احتمال بالای جانبدار بودن اعتبار منبع را کم می‌کند. اگر آن چند وبگاه بالا به نوعی هدفمند با یکدیگر عمل کنند منابع بستگی به اینکه جانبدار باشند یا نباشند ممکن است خودنوشته بوده باشد. البته صحت ادعای مذکور با توجه به بی‌قید و بند بودن مسعود رجوی در همراه شدن با رژیم بعث کمی جای تامل دارد ولی در کل اینکه بنیاد خانواده سحر در عراق آدرس و تلفن ارائه کرده کمی به آن اعتبار می‌بخشد اما آن را به یک نهاد رسمی بین‌المللی درباره یک موضوع بین‌المللی تبدیل نمی‌کند. من در این باره اطلاعات دقیق چندانی ندارم و فقط موضوع را در اینجا مطرح کردم چون که ظاهرا کاربر @Fahim Samavy: آشنایی کمی با نحوه عملکرد ویکی‌پدیا دارند از جمله اثبات‌پذیری و رعایت حق تکثیر (@Fahim Samavy کپی‌برداری ممنوع است مگر آنکه آن منبعی که باید بواسطه لینک نیز در مقالع ارائه شود صراحتا عنوان کند که استفاده از مطالب با ارائه منبع بلامانع است). بقیه بحث با خودتان ادامه دهید دیگر کاربران آگاه‌تر ویکی در این زمینه نیز مشارکت خواهند داشت :) --IranianNationalist (خوش‌آمدید) ‏۲۴ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۳۳ (UTC)

دو نکته درباره این موضوع فراموش شد یکی اینکه @Modern Sciences: را پینگ کنم چون در مقاله بودند، یکی اینکه تمام منابع مقاله en:Batul Soltani همان وبگاه‌های فوق بودند که اشاره کردم و این کاربران در آن مشارکت داشته‌ند : @Vatan021، Lotje: که البته Scalhotrod توسط بنیاد ویکی مسدود شده، WereSpielChequers هم احتمالا فارسی بلد نیست ولی عربی‌ش باید خوب باشه. --IranianNationalist (خوش‌آمدید) ‏۲۴ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۵۰ (UTC)
من نمی دانم سایت موسسه سحر معتبر است یا خیر. می شود این موضوع را در ویکی عربی هم استعلام کرد. اما از طرف دیگر لزومی هم ندارد هر ادعایی را در سایت های وابسته به سازمان ملل و دولت امریکا بیابیم. پیشنهاد می کنم ابتدا درباره اعتبار این وبسایت را در ویکی عربی بپرسیم، سپس اگر اعتبار کلی اش مورد تایید بود به عنوان یک ادعا در مقاله بیاوریم.--سید (بحث) ‏۲۵ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۵۰ (UTC)
@Sa.vakilian: درود، منظور من این نبود که هر ادعایی در سازمان ملل یا دولت امریکا حتما یافت شود اما بنیاد خانواده سحر که به کمپ اشرف مربوط است حتما سازمان ملل باید درباره آنها چیزی ارائه کرده باشد. با توجه به اینکه مدعی هستند که بتول سلطانی از رده‌های بالای سازمان بوده باید بررسی شود که اصلا سرشناسی بتول سلطانی از کدام منابع اثبات می‌شود؟ چون مقاله وی منابع خبری سرشناس ندارد چطور ممکن است نام چنین شخصی روی بی‌بی‌سی یافت نشود؟ (https://www.google.com/search?q="بتول+سلطانی"+site%3Abbc.com) اینکه این چند وبسایت به صورت انحصاری یکدیگر را لینک کرده‌اند مشکوک است از طرفی فقط وبگاه‌های خاصی با دامنه ir خیلی به بنیاد سحر ارادت داشته‌اند و این در کنار مداخلات قدیمی جمهوری اسلامی در عراق و لبنان بیشتر از کمی مشکوک است. https://www.google.com/search?q="sahar+family+foundation"+site%3A*.ir
گذشته از این وبگاه‌هایی مثل هابیلیان همه چیزشان پیداست که حزب‌اللهی و جانبدار هستند و اعتباری برای بنیاد سحر ایجاد نمی‌کنند. https://web.archive.org/web/20100821092224/http://www.habilian.ir:80/fa --IranianNationalist (خوش‌آمدید) ‏۲۵ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۰۹ (UTC)
@Sa.vakilian: و البته باید اضافه کنم که نهادهایی همچون جمعیت دانشجویی امام علی ایران در سازمان ملل ثبت شده‌اند چطور ممکن است بنیاد سحر ثبت نشده باشد؟ --IranianNationalist (خوش‌آمدید) ‏۲۶ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۲۷ (UTC)
ثبت یک نهاد در فهرست سمن های مرتبط با سازمان ملل یک فرایندی دارد که تا جایی که می دانم نه بر اعتبار می افزاید و نه عدم ثبت از آن می کاهد. بسیاری از سمن های حقوق بشری هستند که با سازمان ملل همکاری می کنند و خیلی از آنها هم جانبدار هستند و گزارش هایشان لزوما مورد تایید سازمان ملل نیست. اما در مورد این بنیاد، عرض کردم می شود در ویکی عربی هم سوال کرد. شاید کسی اطلاعات بیشتری داشته باشد.--سید (بحث) ‏۲۶ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۲۲ (UTC)

منابع دیگر[ویرایش]

صرفنظر از بنیاد سحر، مطالب بتول سلطانی در منابع دیگری هم نقل شده است که می شود آنها را ارزیابی کرد. برخی از آنها خبرگزاری ها و سایت های وابسته به دولت ایران از جمله باشگاه خبرنگاران جوان هستند. [۱] این منابع در این موضوع ذی نفع و وابسته تلقی می شود. اما مصاحبه های وی محدود به منابع وابسته به دولت ایران نیست. برای نمونه [۲] و [۳] بنابراین، می توان ادعاهای وی را در مقاله به نقل از سایت های بی طرف تر آورد. البته در پرانتز و صرفنظر از اعتبار منابع، لازم است چند نفر دیگر هم چنین ادعاهایی را طرح کرده باشند تا مصداق WP:UNDUE یا دیدگاه حاشیه ای (fringe) نباشد. از منابع این اطلاعات «انجمن نجات» (http://www.nejatngo.org/fa/) و سایت «زنان ایران» (http://www.zanan-iran.de/) مستقر در آلمان است که به افشاگری افراد دیگری ن هم می پردازد. عمده خبرگزاری های داخلی و دولتی هم اطلاعات خود را از همان سایت ها برمی دارند.--سید (بحث) ‏۲۶ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۳۶ (UTC)