ویکی‌پدیا:تابلوی اعلانات منابع معتبر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

در این صفحه کاربران می‌توانند در مورد اینکه آیا یک منبع معتبر است پرسش کنند، و کاربرانی علاقمند به موضوع منبع دهی به پاسخ به پرسش‌ها می‌پردازند.

رهنمودی که بیش از همه به موضوع اینکه آیا یک منبع قابل اعتماد هست یا نه ویکی‌پدیا:منابع معتبر می‌باشد. سیاست‌هایی که بصورت مستقیم به بحث مربوط می‌شوند ویکی‌پدیا: دیدگاه بی‌طرف، ویکی‌پدیا:تحقیق دست‌اول ممنوع و ویکی‌پدیا:اثبات‌پذیری هستند. برای پرسش درباره سیاست‌های منبع دهی مستقیماً به این صفحه بحث بروید.

دقت کنید که این صفحه محلی برای بحث‌های کلی، یا اختلافات محتوایی نیست. در اینجا بحث مشخصاً درباره منابع باید باشد، و نه مقاله‌ها. پرسش‌های کلی راجع به اینکه «کدام منابع در فلان مقاله قابل اعتماد هستند» ممکن است فرای قلمرو این صفحه باشد، و باید در صفحه بحث مربوطه مورد بحث قرار بگیرد.

لطفاً موضوع‌های جدید را در بخش جدیدی مطرح نمایید. هنگامی که موضوعی حل شد به آن برچسب {{شد}} بزنید.


دائره المعارف طهور[ویرایش]

با سلام سایت دائره المعارف طهور آیا برای مقالات اسلامی منبع معتبر محسوب می شود؟ با تشکر پژوهشگر (بحث) ‏۷ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۰۸:۰۹ (UTC)

@Pajoheshgar20: سلام، وبسایتش ظاهراً حذف شده ولی آرشیوش موجود است، در هر صورت اگر از منابع معتبر تر استفاده کنید بهتر است. مجتبی ک.د. «بحث» ‏۲۸ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۰۸:۵۸ (UTC)
@Mojtabakd بله متاسفانه . ظاهرا سرورهاشون مشکل خورده باشه. پژوهشگر (بحث) ‏۲۹ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۰۵:۵۱ (UTC)
هیئت تحریریه آن کیست و مسئولیت و رویه نظارت علمی بر محتوا چطور است؟--سید (بحث) ‏۳۰ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۰۸:۴۸ (UTC)
@Sa.vakilian: همینکه سایتش دیگر وجود ندارد یک نقطه ضعف هست 1 - 2 مجتبی ک.د. «بحث» ‏۳۰ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۰۹:۳۱ (UTC)

مصاحبه[ویرایش]

سلام. از مصاحبه جناب دکتر ظریف چقدر می‌توان به عنوان منبع در ویکیپدیا استفاده کرد؟ بیشتر منظورم بخشی است که به نقش مخرب روسیه در برجام اشاره می‌کند. --Kazemita1 (بحث) ‏۲۸ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۰۶:۵۵ (UTC)

@Kazemita1: سلام، ایران اینترنشنال در اینجا مدعی شده که فایل صوتی به دستش رسیده. در چند جا هم فایل 3 ساعته آن منتشر شده (هرچند که گفته می شود اصلش 7 ساعت هست): 1 - 2 مجتبی ک.د. «بحث» ‏۲۸ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۰۹:۰۶ (UTC)
@Kazemita1: سلام. بنظرم نقل قول مستقیم به شکل محدود مشکلی ندارد اما برای اینکه تحقیق دست اول نشود هر نوع برداشت یا تحلیل و تفسیر از آن باید در ارجاع به منابع معتبری باشد که خودشان از این مصاحبه برای تحلیل و تفسیر استفاده کردند. فرهنگ2016 (بحث) ‏۲۸ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۱۰:۰۹ (UTC)
بله فکر می‌کنم از بی‌بی‌سی بتوانیم به این مساله مرجع بدهیم. ممنون بابت پیشنهاد خوبتان--Kazemita1 (بحث) ‏۲۸ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۱۲:۴۴ (UTC)

@فرهنگ2016 و Kazemita1: نسخه ای که ایرنا منتشر کرده به نظرم کامل ترین مورد است و باید مبنا قرار گیرد، مگر آنکه چیزی در نسخه های رسانه های معتبر دیگر مثل بی بی سی آمده باشد و در ایرنا نباشد. اما مشکل دیگری در خصوص اولیه بودن این منبع مطرح است که جایش اینجا نیست. باید در صفحه بحث هر مقاله مورد گفت و گو قرار گیرد و ترجیحا با نظرات و منابع دیگر تکمیل یا تدقیق شود.--سید (بحث) ‏۳۰ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۰۸:۴۷ (UTC)

لطفا لینک نسخه ایرنا را بگذارید. --Kazemita1 (بحث) ‏۳۰ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۱۲:۳۱ (UTC)
من دو تا نسخه گیر آوردم که اینها هم با فرق دارد! نسخه ایرنا[۱] و نسخه قدس [۲] شاید باز هم باشد!!!--سید (بحث) ‏۹ مهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۰۷:۴۳ (UTC)