ویکی‌پدیا:گزیدن مقاله‌های خوب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

گزیدن مقاله‌های خوب

Symbol star2.svg

این‌جا جایی است برای گزیدن مقاله‌های خوب — مقاله‌هایی که باکیفیت هستند ولی نه در حد مقاله‌های برگزیده. برای اطلاعات بیشتر معیارهای مقالهٔ خوب را ببینید. هدف در اینجا نه فقط انتخاب مقاله‌های خوب، بلکه بررسی و مشخص کردنِ نقاط ضعف و قوت مقاله است که می‌تواند جهت تکمیل مقاله بعدها به کار گرفته شود.

برای بررسی نظرخواهی‌های پیشین به بایگانی مراجعه کنید.

مقاله‌های خوب:

نامزدکردن مقاله

 1. مطمئن شوید مقاله، همهٔ معیارهای یک مقالهٔ خوب را دارد.
 2. پیش از نامزدکردن، کاربر باید با کاربرانی که مشارکت عمده داشته‌اند هماهنگ کرده باشد و نام شخص یا اشخاصی که در خوبیدگی مقاله مشارکت عمده داشته‌اند، هنگام نامزدی ذکر شود.
 3. الگوی {{پیشنهاد خوبیدگی}} (اگر مقاله پیشتر هم نامزد شده بود، {{پیشنهاد خوبیدگی|صفحه=نام مقاله ۲}}) را در صفحهٔ بحث مقاله قرار دهید و آن را ذخیره کنید سپس آنچه الگو می‌گوید را انجام دهید. اگر مشکلی پیش آمد در بحث وپ:گمخ پیغام بگذارید.
 4. پس از ایجادکردن صفحهٔ نظرخواهی، کد {{ویکی‌پدیا:گزیدن مقاله‌های خوب/نام مقاله}} را کپی کنید و این صفحه را ویرایش کنید و کد یادشده را در ابتدای فهرست قرار دهید. به جای نام مقاله نام مقالهٔ موردنظرتان را بنویسید.
 5. نام مقاله را در وپ:ربب وارد کنید تا منابع برخط (آنلاین) آن بایگانی شوند.
 6. نام مقاله را در الگو:گزینش مقاله‌های خوب و برگزیده وارد کنید.

شرکت در نظرخواهی

 • برای شرکت در نظرخواهی کنونی روی پیوند «ویرایش» کنار هر عنوان کلیک کنید. لطفاً نزاکت و فرهنگ شهروندی را رعایت کنید. از نظرات سازندهٔ کاربران استقبال می‌شود.
 • اگر فقط می‌خواهید نظرتان را بگویید، بنویسید *'''نظر''' و در ادامه‌اش نظرتان را ذکر کنید.
 • اگر موافقید، بنویسید *'''موافق''' و در ادامه‌اش دلیل موافقت را ذکر کنید. دقت کنید که اینجا رأی‌گیری نیست. از دید جمع‌بندی‌کننده نظراتی که مقاله را نقد کرده باشند باارزش‌ترند تا رأی‌های خالی.
 • اگر مخالفید، بنویسید *'''مخالف''' و در ادامه‌اش دلیل مخالفت را ذکر کنید. نظرهای مخالف بدون ذکرکردن دلیل هنگام جمع‌بندی خط‌زده خواهند شد. اگر نظرتان عوض شد، نظر پیشین را حذف نکنید؛ خط بزنید (به صورت <s>... </s>).
 • نامزدکننده پس از رفع هر مورد خواسته‌شده باید پایین آن نظر ذکر کند که رفع شده‌است. نظرات را دستکاری و یا تکه‌تکه نکنید. پس از رفع ایرادهای کاربر مخالف یا نظردهنده، اگر کاربر دوباره به صفحهٔ نظرخواهی سر نزد، از وی بخواهید تا بیاید و اگر خواست، در رأیش تجدیدنظر کند.
 • استفاده از الگوهای گرافیکی مانند {{شد}} توصیه نمی‌شود، چون از سرعت بالاآمدن صفحه می‌کاهد.
 • صفحه‌های نظرخواهی‌ها را بخش‌بندی نکنید. اگر نیاز شد، متن را پررنگ کنید.

جمع‌بندی نظرخواهی

نظرخواهی پس از حداقل یک هفته از آغاز نظرخواهی و حداقل ۳ روز پس از درج آخرین نظر، جمع‌بندی می‌شود و نظر جمع اعمال می‌شود: یا به عنوان مقاله‌ای خوب انتخاب می‌شود و یا مقاله‌ای عادی باقی می‌ماند. گاه ممکن است نظرخواهی موقتاً به حالت تعلیق دربیاید. کاربران آشناتر با این پروژه و معیارها که نامشان حداقل در یک مقاله از مقاله‌های برگزیده ویکی‌پدیای فارسی به عنوان مشارکت‌کنندهٔ برگزیده ثبت شده باشد می‌توانند جمع‌بندی کنند. کار جمع‌بندی‌کننده مشخص‌کردن این است که میان نامزدکننده و نظردهندگان اجماع برای انتخاب مقاله به عنوان مقالهٔ خوب حاصل شده‌است یا نه. نکاتی که برای جمع‌بندی در نظر گرفته می‌شوند در ویکی‌پدیا:گزیدن مقاله‌های خوب/جمع‌بندی بحث درج شده‌است.

گزینش محتواهای خوب و برگزیده
گزینش

: سربازی در ایران • فردوسی • جمال عبدالناصر • تیم ملی فوتبال زنان آلمان  • شبکه ملی اطلاعات  • محمدتقی بهجت  • استخوان رکابی • توکوگاوا ایه‌یاسو

: خلافت علی بن ابی‌طالب  • بیهوشی

بازبینی

:

: اریس • فرورتیش

توکوگاوا ایه‌یاسو[ویرایش]

توکوگاوا ایه‌یاسو (ویرایش | تاریخچه) • بحث • پی‌گیری • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: Roozitaa (بحث • مشارکت‌ها) ‏۲۲ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۵:۱۱ (UTC)

@Roozitaa: با تشکر، مثل همیشه مقالاتی را که می‌آورید بالاتر از سطح گمخ است. اگر مقالات تاریخ ایران را هم به همین ترتیب تکمیل بفرمایید باعث خشنودی همه ما خواهد شد. من ان شاء الله در اولین فرصت مقاله را بررسی می‌کنم. --سید (بحث) ‏۲۲ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۸:۵۰ (UTC)

مقاله عالی است. حتی می‌توانست مستقیم برای برگزیدگی به گمب بیاید. من چند مورد را برای بهبودش می‌نویسم:

 • گویا دوره زندگی توکوگاوا مقارن با دوره آزوچی–مومویاما است. اما من در مقاله توضیحی در خصوص آن نیافتم.
 • ای کاش بتوانید یک نقشه در بخش کودکی اضافه کنید و جای ولایت میکاوا، ولایت آواری و ولایت خاندان ایماگاوا را در آن نشان دهید.
 • بخش «شوگون ایه‌یاسو» دربارهٔ توضیحی کلی دربارهٔ ساختار سیاسی-اجتماعی ژاپن است که باید تحت عنوان کلی تری بیاید و جای مطالب مرتبط با دو سال حکمرانی توکوگاوا خالی است.
 • این عبارت نیاز به توضیح بیشتری دارد: «ایه‌یاسو سندی را بنا نهاد که دایمیوها را تحت نظارت شدیدی قرار می‌داد»
 • فرزندان و وارثان را با توضیحات بیشتر تکمیل بفرمایید.

همین حالا هم کاملاً برای خوبیدگی مناسب است. --سید (بحث) ‏۲۲ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۹:۱۱ (UTC)

@Sa.vakilian:، @4nn1l2: تا من به ایرادها برسم، لطفاً اگر امکان دارد [فیلم یک قسمتی کانال بی‌بی‌سی در مورد آیه یاسو در یوتیوب https://www.youtube.com/watch?v=f-KaHiM9vGw] یا کاگه‌موشا (شبح جنگجو) شاهکار کوروساوا در مورد نبرد ایه‌یاسو و تاکدا شیگن در محاصره قلعه نودا به زبان فارسی را ببینید. در درک موضوع و فضا و شخصیت‌ها خیلی موثراست. Roozitaa (بحث) ‏۲۲ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۲۲:۵۶ (UTC)
@Roozitaa: پیشنهاد خیلی خوبی است. البته به نظر من مقاله همین حالا هم خوبیده است. شما ابتدا مقاله را به گمب بیاورید. آن وقت این فیلم و دیگر منابع را می‌بینم و نقد می‌کنم. --سید (بحث) ‏۲۳ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۸:۰۶ (UTC)
 • تمام مواردی را که اشاره کردید را رسیدگی کردم. فقط در مورد فرزندان تنها توکو هیمه نامش در الگوی شخصیت‌ها آمده است. Roozitaa (بحث) ‏۲۳ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۸:۴۸ (UTC)
 • در جدول جناح‌بندی، چرا رنگ موری هیده‌موتو متفاوت از بقیهٔ خائنان است؟ در متن به موری تروموتو اشاره شده که نیروهایش را حرکت نداد. آیا بین این‌ها ارتباطی وجود دارد؟ ‏4nn1l2 (بحث) ‏۲۴ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۸:۳۵ (UTC)
 • اولش بپرسم آیا فیلم بی‌بی‌سی را دیدید؟ جزئیات داستان رشته طولانی دارد. کم‌کم اضافه می‌کنم. اما پاسخ به سؤال، موری هیده‌موتو پسربرادر و فرزندخواندهٔ موری تروموتو رهبر خاندان موری بوده هر دوی آنان با آنکه جزو سپاه غربی بودند، نجنگیدند. با این تفاوت که رهبر خاندان اصلاً از اوساکا نیروهایش را حرکت نداده ولی پسرش در میدان جنگ حاضر شده ولی از جای خود تکان نخورده است. Roozitaa (بحث) ‏۲۵ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۴:۰۱ (UTC)
مستند بی‌بی‌سی را آن موقع ندیده بودم ولی الان دیدم. اگر مستند عین واقعیت باشد، به نظرم در روایت شما چهره و شخصیت ایه‌یاسو کمی تطهیر شده‌است. نوشته‌اید «پسر هیده‌یوشی که تا بحال در این قلعه ساکن بود، به قلعه اوساکا منتقل شد» یعنی از فعل مجهول استفاده کرده‌اید. در مستند ایه‌یاسو پسر ۵ ساله را به عنوان گامبی دسیسه‌چینی‌هایش عامدانه حرکت داد که همین امر واکنش سریع میتسوناری برای کشتن ایه‌یاسو را برانگیخت. به این تلاش نافرجام میتسوناری اشاره‌ای نشده‌است. در مستند، هیده‌تادا بر اثر خامی و خشم به میتسوناری حمله کرد. البته با توجه به مقالهٔ هفت شو روایت شما منطقی‌تر به نظر می‌رسد. شاید جالب باشد که به نحوهٔ فرار میتسوناری هم اشاره کنید. نام توری موتوتادا را آورده‌اید ولی به هاراکیری او اشاره‌ای نکرده‌اید. به نظرم یا حذفش کنید یا اهمیتش را برای خواننده توضیح دهید. مقاله نباید اطلاعات سرگردان داشته باشد. علت تأخیر هیده‌تادا چه بود؟ حملات سانادا ماسایوکی یا محاصرهٔ بی‌دلیل یکی از قلعه‌های جناح رقیب از جانب خود هیده‌تادا که نشانگر بی‌تدبیری اوست. هیده‌آکی کلاً در روایت شما از ماجرا گم است. با توجه به نقش تعیین‌کننده‌ای که در نبرد سکیگاهارا ایفا کرد، بد نیست کمی بیشتر راجع به او توضیح دهید. گویا دستور هاراکیری نوبویاسو را هم خود ایه‌یاسو صادر کرده بود (تحت فشار برای اثبات وفاداری). اگر این موضوع درست باشد، باید به این وجه از شخصیت او هم پرداخت (مقالهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی می‌گوید که او بعداً شدیداً پشیمان شد). او حتی می‌خواست پسر دیگرش، هیده‌تادا، هم به خاطر شرافت خانواده دست به خودکشی بزند! البته این‌ها هیچ‌کدام مانع از خوبیدگی نیست. به نظرم می‌توان مقاله را همین حالا هم خوب اعلام کرد و در مرحلهٔ برگزیدگی به این جزئیات پرداخت. امیدوارم بتوانم کاگه‌موشا را هم ظرف یکی دو هفتهٔ آینده ببینم. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۲۶ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۷:۱۲ (UTC)
 • از اینکه لطف کردید و با چنین دقتی مقاله را خواندید، واقعاً خوشحال شدم. بی‌بی‌سی فیلم جذابی ساخته و دیدنی است ولی فیلم مستند نیست و به جلب بینندگان هم توجه داشته برای مثال نحوهٔ فرار میتسوناری در هیچ کتاب و فیلم دیگری به اینصورت نیست این ابداع بی‌بی‌سی است. مشکلی که من با این مقاله دارم مفصل بودن و پر ماجرا بودن اصل داستان است. کتاب توکوگاوا ایه‌یاسو (رمان تاریخی) ۲۶ جلد دارد و در گینس به عنوان دومین رمان بلند جهان [۱] از نظر تعداد جلد ثبت شده است. این مقاله همان‌طور که شما بخوبی دریافتید و ذکر کردید نیاز به پرورش شخصیت‌ها و موضوع‌ها دارد. در ویکی ژاپنی شرح شخصیت هیده‌آکی به عهده مقاله نبرد سکیگاهارا گذاشته شده ولی در ویکی فارسی شاید بهتر باشد که تمرکز بر روی همین مقاله باشد و مطالب گنگ همین‌جا توضیح داده شود. فعلاً برای شروع یکی یکی به فرمایش شما رسیدگی می‌کنم. Roozitaa (بحث) ‏۲۶ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۹:۵۱ (UTC)
با توجه به موضوع و حجم فعلی مقاله در مرحله برگزیدگی می‌توان آن را تا دو برابر یعنی حدود ۲۰۰ کیلو رساند. به نظرم افزایش اطلاعات را بگذاریم برای بعد. --سید (بحث) ‏۲۷ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۷:۰۷ (UTC)
 • سید گرامی، دو برابر یعنی حدود ۱۰۰ کیلو اضافه بر حجم کنونی برابر است با چند ماه کار مداوم!! شما فرض را بر این بگذارید که مرحله برگزیدگی‌ای در کار نیست. خوشحال می‌شوم یکی یکی مواردی را گنگ هستند همین‌جا مطرح بفرمائید.Roozitaa (بحث) ‏۲۷ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۸:۱۴ (UTC)
کاملا سوء تفاهم شد. من اصلا در این مرحله مقاله را با آن دقت نخواندم که بخواهم موردی را طرح کنم. خطابم هم بیشتر نقدهای @4nn1l2: بود. منظورم این بود که ایشان این موارد را بگذارد برای برگزیدگی. ضمنا لازم نیست حتما صد کیلوبایت اضافه شود. منظورم این بود که اگر موردی هست مقاله جا دارد تا صد کیلو توسعه یابد.--سید (بحث) ‏۲۷ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۰:۲۵ (UTC)
سید، گفتم که مقاله خوب است و همین حالا هم می‌تواند خوب اعلام شود. من خودم بارها خواستار این شده‌ام که تفاوت سطح مقاله‌های خوب و برگزیده، محسوس و ملموس باشد. رزیتا من و شما را پینگ کرده بود و خواستار دیدن فیلم بی‌بی‌سی و کاگه‌موشا شده بود. با توجه به زحمت‌هایی که او برای مقاله‌هایش می‌کشد [مثلاً رنگ‌بندی همین مقاله که مشخصاً سلیقه به خرج داده شده‌است]، دیدم از مروت به دور است اگر درخواستش را نادیده بگیریم.
در ثانی، شخصیت افراد با هم فرق می‌کند. برخی از کاربران اگر در گمخ یا گمب به مقاله‌شان ایراد بگیری، بهشان بر می‌خورد و دنبال این‌اند که یک نامزدی بی‌دردسر را از سر بگذرانند. برخی دیگر دنبال این‌اند که از این نظرخواهی‌ها برای افزایش کیفیت مقاله‌هایشان استفاده کنند. رزیتا از نوع دوم است. ما که نمی‌توانیم ماشینی رفتار کنیم. اینجاست که باید به خواسته‌های نامزدکننده هم التفات کرد. اگر خسته شده‌است، به او اجازه داد باقی کارها را به گمب موکول کند. اگر هنوز تازه موتورش روشن شده، بگذاریم تخت گاز براند.
من به ایشان توصیه می‌کنم که مقاله‌های افراد کم‌اهیمت را در اولویت قرار ندهند و بیشتر روی وقایع متمرکز شوند. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۲۷ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۰:۵۶ (UTC)

استخوان رکابی[ویرایش]

استخوان رکابی (ویرایش | تاریخچه) • بحث • پی‌گیری • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: Behzad39 (بحث • مشارکت‌ها) ‏۲۰ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۱۷ (UTC)


محمدتقی بهجت[ویرایش]

محمدتقی بهجت (ویرایش | تاریخچه) • بحث • پی‌گیری • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: با عرض سلام و احترام. با اینکه به نظر خودم این صفحه می تواند کامل تر از این هم باشد اما در حال حاضر نیز فکر می کنم بتواند با کمی تغییر جزو صفحات خوب قرار گیرد. لطفا نظراتتان (پیشنهاد و انتقاد) را بفرمایید تا نواقص موجود را برطرف نمایم. با تشکر، التماس دعا، یا علی Peni10 tamin گفتمان ۱۲ مهر ۱۳۹۵، ساعت ‏۰۲:۵۷ (UTC) ‏۳ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۲:۵۷ (UTC)

سلام. برای شروع خوب است. فکر می کنم با قدری اصلاح و تکمیل خوب خواهد شد.

اول عرض کنم که مطلبی شبیه پیش گویی در مقاله بود که جایش ویکی پدیا نیست و کلا حذفش کردم. اما برویم سراغ نقد مقاله:

 • لید باید گسترش یابد. البته این کار را در انتهای بررسی انجام دهید.
 • کودکی ایشان مصادف با نهضت جنگل و یک سری درگیری های اواخر قاجاریه بوده است. آیا اینها هیچ ارتباطی با زندگی ایشان ندارد.
 • متن حس و حال نداره. یک مشکلی هست که توضیحش کمی برام سخته. انگار یک تعداد اسم ردیف شده پشت سرهم. نه هیچ فعالیت اجتماعی یا تأثیر شرایط اجتماعی و نه هیچ چالش یا موضوع قالب توجه علمی. بعید است زندگی کسی این قدر یکنواخت باشد. برای مثال شنیده ام پدر ایشان شنیده بود که ایشان اذکار و اورادی در نجف دارند و منع کرده بود.(البته از صحتش مطمئن نیستم) یا آنکه، ارتباط با مرحوم قاضی در آن زمان یک کار ساده و عادی نبوده است.

* استاد ایشان در فلسفه مرحوم غروی بوده یا شخص دیگر. مشخص نشده است.

 • از ازدواج ایشان به سرعت گذشته اید.

--سید (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۴:۱۷ (UTC)

 • تاریخ ها مخلوطی از شمسی و قمری است و مخاطب گیج می شود. لطفا همه را شمسی بفرمایید.
 • مقاله در خصوص زندگی خانوادگی وی نیر تعداد فرزندان هیچ چیز ننوشته است.
 • درگذشت باید در اواخر مقاله و بعد از بیان فعالیت های علمی باشد.
 • نوشته اید انتشار رساله از محل وجوه شرعی نبوده، پس از چه محلی بوده؟

به نظرم شما باید جست و جو بررسی بیشتری بفرمایید. حتی مطالب در دسترس نیر این مصاحبه [۲] شامل مطالب جالبی هست که جایش در مقاله خالی است. لطف کنید منابع بیشتری را ببینید.

یک اشکال بسیار بزرگ که مانع جدی در خوبیدگی است استفاده از «مرکز تنظیم و نشر آثار آیت الله العظمی بهجت (قدس سره)» به عنوان منبع بسیاری از مطالب است. این منبع وابسته محسوب می شود و فقط در صورتی می توان از آن بهره برد که آن مطلب در جایی نباشد و در متن قید شود به ادعای منبع مذکور ...--سید (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۸:۴۵ (UTC)

شبکه ملی اطلاعات[ویرایش]

شبکه ملی اطلاعات (ویرایش | تاریخچه) • بحث • پی‌گیری • رفتن به زیرصفحه نامزدکننده: این مقاله با مشارکت چندساله Rajabi.abolghasem توسعه یافته است و به نظرم می تواند به خوبیدگی برسد. با طرح آن در اینجا امیدوارم زودتر مقاله تکمیل شود. با توجه به تخصصی بودن موضوع، امیدوارم کاربران متخصص در این زمینه نظیر @Huji، Yamaha5، Dalba: ما را یاری کنند. چند اشکال در توسعه مقاله باقی مانده است و مشارکت دیگر کاربران می تواند در تصمیم گیری در خصوص آنها ما را یاری کند.--سید (بحث) ‏۲۴ سپتامبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۴:۵۰ (UTC)

تذکر این مقاله مربوط به مباحث فنی و اظهارنظرهای سیاسی و اجتماعی مربوط به شبکه ملی اطلاعات (شبکه ملی اینترنت/اینترنت ملی) است. در خصوص اینترنت در ایران و فیلترینگ اینترنت در ایران به طور خاص مقالات مستقلی وجود دارد.--سید (بحث) ‏۲۴ سپتامبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۵:۳۸ (UTC)

نظر حجت[ویرایش]

به نظر من مقاله هنوز تا خوب شدن فاصلهٔ زیادی دارد. چند مورد که در بررسی اولیه به ذهنم رسیده را این زیر فهرست می‌کنم. اما باید بررسی عمیق‌تری کرد چون مشکلات محدود به موارد زیر نیست:

 • سلام. دم شما گرم که علی رغم مشغله فراوان بسرعت دست به کار نقد مقاله شدید. من هم فکر می کنم مقاله جای کار زیادی دارد. اما با توجهب ه پیچیدگی موضوع، نیاز دیدم به اینجا بیاورم تا با همفکری تعداد بیشتری از دوستان متخصص کار را به پیش ببریم.--سید (بحث) ‏۲۵ سپتامبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۶:۵۳ (UTC)
 1. بخش‌بندی مقاله بیش از حد «تاریخ‌محور» است. یعنی عمدهٔ متن مقاله که بخش «تاریخچه» و «اظهار نظرها» باشد، به صورت تقویمی (دولت نهم، دولت دهم، ...) بخش‌بندی شده. بخش‌بندی بهتر، بخش‌بندی محتوایی است. مثلاً یک بخش برای «فناوری‌های به کار رفته در شبکهٔ ملی اطلاعات» لازم است، یک بخش راجع به «رابطهٔ شبکهٔ ملی اطلاعات با فیلترینگ» لازم است، و قص علی هذا. بعضی از بخش‌ها موجود (مثل بخش ویژگی‌های فنی) را می‌توان به زیر بخش‌های مناسب شکست.
  1. علتش این است که با ما یک پدیده تاریخی طرفیم. یعنی یک طرحی در یک سیر تاریخی شکل گرفته است. این طور نبوده که از اول یک تعریف فنی شسته و رفته وجود داشته باشد. بلکه حتی نام آن نیز چند بار عوض شده است. ضمن آنکه حتی مباحث فنی تابع شرایط سیاسی بوده است. البته یک بخش به موضوعات محتوایی اختصاص یافته است، که اگر اطلاعات بیشتری به دست بیاورم حتما آن را با مشورت با شما بخش بندی موضوعی می کنم. یعنی ما می توانیم هم یک بخش محتوایی با بخش بندی محتوایی طبق آخرین وضعیت شبکه ملی اطلاعات داشته باشیم و یک بخش تاریخی درباره سرگذشت آن.
   1. متوجهم. اما خیلی موضوعات دیگر هم (مثلاً منظومه شمسی یا ایدز) کلی سیر تاریخی دارند اما فقط قسمتی کوچک و معقول از مقاله راجع به سیر تاریخی آن‌هاست و بیشتر مقاله راجع به توضیح ماهوی آن‌هاست. مقالهٔ مورد بحث ما اما بیشتر شبیه یک تاریخ‌نگاری است و کمتر شبیه یک مقالهٔ دانشنامه.
    اگر به اندازهٔ یک مقالهٔ خوب مطلب داشتیم، می‌شد قسمت خوبی از آنچه الان در مقاله است را به یک مقالهٔ دیگر برد به اسم تاریخچه شبکه ملی اطلاعات در ایران و در این مقاله هم با آن پیوند داد. اما در شرایط فعلی منتقل کردن بحث‌های تاریخ‌نگاری به یک مقالهٔ دیگر، مقاله جاری را بسیار کوتاه می‌کند. هدف ما باید آن باشد که مقاله‌ای که پس از چنین «تفکیکی» باقی می‌ماند، خودش یک مقالهٔ خوب باشد.
    1. @Huji: خب این قیاس درست نیست. شبکه ملی اطلاعات بیشتر شبیه بانک است نه ایدز . یعنی موضوع هیچ استقلالی از جامعه ندارد و با جامعه متعین می شود. این طور نیست که یک چیز مشخصی در دنیا به اسم شبکه ملی اطلاعات وجود داشته باشد و ما آن را کشف کنیم، بلکه آن را می سازیم. یعنی ماهیت پدیده جدای از تاریخیت آن نیست. در واقع، هم اینترنت و هم شبکه ملی اطلاعات یک سیستم اجتماعی تکنیکی است و ابعاد ایدئولوژیک آشکاری نظیر Net neutrality دارد که تابع شرایط سیاسی اجتماعی و رویکرد دولت هاست. البته من با تفکیک مطالب در یک مقاله مستقل ، مشروط بر اینکه اطلاعات کافی داشته باشیم مخالفتی ندارم. اما فعلا دستمان از باب اطلاعات به شدت تنگ است.
 2. قسمت خوبی از مقاله راجع به اظهارنظرها است. این به نظر من خوب نیست. اظهار نظرها، منابع کم اعتباری هستند. در این موضوع خاص هم این قدر اظهارنظرها متناقض بوده که اعتبارش را بیش از پیش کم کند. به نظر من وزن آن بخش باید به شدت کم شود و به جایش آن بخشی از اظهارنظرها که برایشان منابع دیگری (به جز نقل قول و اظهار نظر) موجود است گسترش یابد. — حجت/بحث ‏۲۵ سپتامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۳۲ (UTC)
  1. من کاملا موافقم. اما، خب بخش عمده مطالب مندرج در رسانه ها همین اظهارنظرهای غیرفنی است. من می ترسم اگر حذفش کنیم دوستان دیگر بگویند چرا به رابطه این شبکه با مثلا آزادی بیان نپرداخته اید. یا انتقادات سیاسی پیرامون آن را طرح نکرده اید. اما اگر سایر افراد هم موافق باشند، من حتی با حذف کامل این بخش هم مشکلی ندارم.
   1. حذف کامل راه حل نیست. راه حل آن است که وزن کلی بخش کم بشود و تمرکز شود بر اظهارنظر‌هایی که به طور گسترده در منابع مختلف (ایرانی و غیر ایرانی) مورد پوشش بوده‌اند، یا مدتی طولانی (ماه‌ها) مورد پوشش بوده‌اند. — حجت/بحث ‏۲۵ سپتامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۳۲ (UTC)
    1. مشکلی نیست. دقیق تر بفرمایید انجام می دهم.
 3. قسمت ویژگی‌های فنی عمدتاً کلی‌گویی است. جملاتی مثل «شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت اصلی ارتباطی و اطلاعاتی داخل کشور است» یا «پیش بینی شده است که قابلیت ارائه سرویس بر حسب نیاز متقاضی وجود داشته باشد» ارزش دانشنامه‌ای ندارند چون عینی نیستند. مثلاً مشخص نمی‌کنند که زیرساخت‌های ارتباط کشور کدامند که بینشان این یکی «اصلی» باشد، یا آیا همین الان هم اصلی است یا صرفاً انتظار می‌رود وقتی شبکه کاملاً به بهره‌برداری رسید اصلی بشود، یا مشخص نمی‌کنند این پیش‌بینی به چه شکل انجام شده و معیارهای عددی برایش ارائه نمی‌کنند و .... مقصر البته نویسندگان این مقاله نیستند؛ اطلاعاتی که در منابع هست هم عمدتاً کلی‌گویی است. اما به نظر من باید مقاله از این‌ها زدوده شود و فقط چیزهایی که برایش شواهد عینی و سندهای معتبر وجود دارند ذکر شوند. اهداف آیندهٔ شبکه، دورنمایی که برای آن در نظر است، و سیاست‌های مرتبط و انتظاراتی که در غالب سیاست مطرح شده‌اند همگی باید به یک بخش مجزا برده شوند و کوتاه‌تر توضیح داده شوند.
  1. بشدت پیگیر یافتن منابعی هستم که اطلاعات دقیق تری بدهد. متاسفانه هنوز اطلاعات فنی و دقیق از آخرین وضعیت شبکه که در دولت فعلی حادث شده، به طور رسمی و علنی منتشر نشده است و اطلاعات موجود یا مربوط به دولت های قبل است و قدری با وضعیت کنونی متفاوت است یا محرمانه یا مورد اختلاف. اما پیگیر هستم که چنین اطلاعاتی از منابع رسمی تولید و منتشر شود، تا بتوانیم مقاله را تکمیل کنیم.
   1. متوجهم. و تردید دارم که تا زمانی که منابع دقیق وجود داشته باشند، بتوان مقاله را «خوب» کرد. اما می‌شود بهترش کرد. — حجت/بحث ‏۲۵ سپتامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۳۲ (UTC)
 4. مقایسه‌ای که با دیگر کشورها شده خیلی کوتاه است و به جز آن بحث NII بقیه‌اش به هر کشور در حد یک سطر یا کمتر، بدون ارائهٔ جزئیات اشاره کرده‌است. ظاهراً چین در این زمینه پیشرفت‌های زیادی داشته در نتیجه بخش مقایسه با چین باید گسترش قابل توجه یابد و بخش‌های مربوط به کشورهای دیگر هم باید بسط داده شوند.
  1. بله حتما اضافه خواهد شد. در ویکی انگلیسی چند مورد دیگر هم هست مثلا برای شبکه ملی پهن باند استرالیا[۳] و یا طرح پهن باند ملی ایالات متحده [۴]. به نظرم جناب @Rajabi.abolghasem: بهتر از من از عهده این کار بر می آیند.

در کل قسمت زیادی از مقاله باید حذف شود (اگر چه منبع دارد اما نامرتبط است). این که چقدر بودجه در کدام سال برای چه بخشی اختصاص یافت، یا کدام شرکت‌ها کدام بخش پروژه را در چه سالی بر عهده گرفتند، ارزش خبری دارد نه ارزش دانشنامه‌ای. مقاله بی‌خودی طولانی شده‌است و نیاز به تلخیص دارد. — حجت/بحث ‏۲۴ سپتامبر ۲۰۱۶، ساعت ۲۱:۳۹ (UTC)

 • من اصلا موافق نیستم. چون این یک پروژه صرفا فنی نیست و ابعاد سیاسی و اجتماعی فراوانی دارد. یک کاربر که به مقاله مراجعه می کند می خواهد بداند که شبکه ملی اطلاعات دقیقا برای وی چه دستاورد روشنی دارد. اطلاعاتی از قبیل «تفکیک ترافیک داخلی و خارجی با اعمال تعرفه ترجیحی» برای وی هیچ مفهومی ندارد. بلکه باید به طور روشنی گفته شود که الان چه اتفاقی افتاده است یعنی اپراتورهای ارتباطی و اینترنتی مشخصی اقدام به موجب فلان تفاهم نامه و بهمان مصوبه، هزینه ترافیک حجمی داخلی برای استفاده های مشخصی را نصف کرده اند. به نظر من، این چیزی است که برای بیش از 90 درصد کاربرها ارزش اطلاعاتی دارد. »

باز هم تشکر از حجت عزیز و با امید به مشارکت دیگر کاربران گرامی.--سید (بحث) ‏۲۵ سپتامبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۶:۵۳ (UTC)

برخی را بالاتر لابه‌لا جواب دادم. در مورد آخری هم باید منظورم را روشن کنم: من هم موافقم که این پروژه ابعاد سیاسی و اجتماعی دارد. اما مقاله الان عملاً فقط دارد به آن ابعاد می‌پردازد و پوشش فنی خیلی کمی دارد. به علاوه پوشش ابعاد سیاسی و اجتماعی‌اش با اطناب انجام شده. برای همین عرض کردم که می‌شود کوتاهش کرد و فقط به چیزهایی اشاره کرد که واقعاً برای خواننده ارزش اطلاعاتی دارد.
یک راه دیگر گفتنش این است: مقاله را بخوانید و با خود فکر کنید یک خواننده ده سال بعد واقعاً کدام بخش‌ها برایش مهم خواهد بود. مثلاً این که اول بار کی و توسط چه کسی این پروژه مطرح شد، برای آیندگان هم مهم است و باید بماند. اما این که در خرداد کدام سال، چند میلیارد دیگر به کدام شرکت دادند که پروژه جلوتر برود، خیلی مهم نیست (چیزی که مهم است کل هزینه‌ها تا امروز است با توضیح این که چقدرش کجا خرج شد، نه جزئیاتش بر حسب سال). — حجت/بحث ‏۲۵ سپتامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۳۲ (UTC)
 • بله نقص اطلاعات فنی مشکل جدی مقاله است و علت آن هم عدم انتشار اطلاعات است. عرض کردم در تلاشم تا مشکل را از اساس حل کنم. اگر فقط با بخش بودجه ها مخالف هستید می توانم حذفش کنم. البته اینکه دقیقا چقدر در کجا هزینه شده است را بسیار سخت می توان فهمید. --سید (بحث) ‏۲۵ سپتامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۴۶ (UTC)

تیم ملی فوتبال زنان آلمان[ویرایش]

تیم ملی فوتبال زنان آلمان (ویرایش | تاریخچه) • بحث • پی‌گیری • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: Simsala111 (بحث • مشارکت‌ها) ‏۱۵ سپتامبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۱:۰۳ (UTC)

 • سلام. درخواست بایگانی منابع برخط را داده بودید ولی از آنجا که اکثر منابع با استفاده از {{یادکرد وب}} یا {{cite web}} وارد نشده‌اند (فقط چهار منبع از این الگوها استفاده کرده‌اند)، درخواستتان ناقص انجام خواهد شد. لطفاً یا خودتان دستی صفحات را بایگانی کنید یا از الگوهای یادکرد استفاده کنید تا من آن‌ها را با ربات بایگانی کنم. 4nn1l2 (بحث) ‏۱۵ سپتامبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۸:۲۴ (UTC)
 • @Gire 3pich2005، Saman-1984: با توجه به اینکه شما برگزیدگی مقالهٔ فوتبال را در کارنامه دارید، ممکن است خواهش کنم در امر خوبیدگی این مقاله به این دوستمان یاری و راهنمایی برسانید؟ 4nn1l2 (بحث) ‏۱۶ سپتامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۷:۲۰ (UTC)
 • مقاله نسبتاً خوبی است. با توجه به نتایج المپیک ریو قدری نیاز به روزآمدسازی دارد. برخی از پارگراف‌ها نیز منبع ندارد، که باید اضافه شود. در انتهای مقاله هم یک بخش عناوین هست که الگویش خراب است!--سید (بحث) ‏۲۳ سپتامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۴۹ (UTC)
 • به نظر من وقتی مشکلاتی که سید گفت را رفع کردید، مقاله می‌تواند برچسب خوب بخورد. — حجت/بحث ‏۷ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۳:۰۱ (UTC)
✓ Simsala111 (بحث) ‏۷ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۸:۲۰ (UTC)
@AnuJuno: درود به دوستِ گرامی؛ لطفاً چنانچه برایتان مقدور است، مقاله را نگاهی کرده و نظرِ خود را اعلام فرمایید. / مهرافزون!--مانی بختیار (بحث) ‏۱۸ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۱۷ (UTC)
@Mani-bakhtiar: درود. شوربختانه من پینگ شما را دریافت نکرده بودم. نوشتار را بررسی کردم و جز استانداردسازی یادکردها مانعی در مسیر خوبیدگی نمی‌بینم. @Huji، 4nn1l2، Dalba: احیانن شما عزیزان راهی نمی‌شناسید بتوان با رباتی چیزی این یادکردها را اصلاح کرد؟ حتی فکر کردن به اصلاح دستی‌شان چشمانم را سنگین می‌کند! ▬ Anu‍Juno ‏۲۴ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۸:۳۱ (UTC)
به نظرم در مرحلهٔ خوبیدگی اجباری به استفاده از {{یادکرد وب}} نیست. ربات بایگانی هم فقط زمانی کار می‌کند که منابع با استفاده از {{یادکرد وب}} یا {{ cite web}} استاندارد شده باشند. استانداردسازی منابع می‌تواند به مرحلهٔ برگزیدگی موکول شود. اما چیزی که مرا نگران می‌کند، ضربدر قرمزرنگی است که جلو «بررسی تک‌تک منابع ارجاع‌داده‌شده» خورده است :-(ما کم‌کم داریم از استانداردهایمان عدول می‌کنیم. بارها دیده شده که مطالب ویکی‌پدیای انگلیسی (حتی مقاله‌های برگزیده) اشتباه هستند. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۲۴ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۸:۴۶ (UTC)
درسته. ناگفته نماند من حدود دوماه پیش به درخواست جناب مانی به بررسی نوشتار پرداختم و می‌توانم صحت منابع تا به این نسخه را تأیید کنم اما از آنجایی که استخوان‌بندی منابع دچار تغییرات اساسی شده نیاز به بررسی نامزدکننده است که البته کار دشواری هم نیست. راستش طوری که در شرایط جمع‌بندی ذکر شده است اهمیت استانداردسازی یادکردها (چه با الگو و چه بدون آن) کمتر از بررسی منابع نیست به نظر من پربیراه هم نمی‌گوید، چطور نوشتاری که منابعش استاندارد نیستند می‌تواند یک نوشتار «خوب» تشخیص داده شود؟ مطمئنم می‌دانید که من حامی آسان‌گیری و چشم‌پوشی در مسیر خوبیدگی هستم اما دست‌کم در این یک مورد ترجیحم بر این است که نوشتار بی‌حرف و حدیث خوب شود و در حالتی آماده بتوان راهی گمبش کرد. ▬ Anu‍Juno ‏۲۴ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۹:۱۵ (UTC)
@AnuJuno: پس بیاید قراری بگذاریم. دوستمان Simsala111 نهایت تلاشش را کرده و حیف است نامزدی این مقاله موفق نباشد. من تا جمعهٔ هفتهٔ بعد (۴ نوامبر) منابع را خودم استاندارد می‌کنم. کار چندان سختی نیست. شما و ایشان هم با هم هماهنگ کنید تا تا همان تاریخ، صحت اطلاعات و مطالب مقاله را بررسی کرده باشید بطوری که ضربدر قرمز جلو «بررسی تک‌تک منابع ارجاع‌داده‌شده» به تیک سبز تغییر کند. اگر موافقید که استارتش را بزنیم. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۲۴ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۷:۲۸ (UTC)
@AnuJuno، 4nn1l2:درود و سپاس از توجهِ دوستانِ گرامی. خیلی لطف کردید. / انشالله باقیِ کار را هم با کمک و همیاریِ هم انجام خواهیم داد. / مهرافزون!--مانی بختیار (بحث) ‏۲۴ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۹:۴۲ (UTC)
@AnuJuno: آیا نظرتان اینست که منابع باید در قالبِ استانداردسازی یادکردها درآیند؟ / مهرافزون!--مانی بختیار (بحث) ‏۲۴ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۹:۴۴ (UTC)

@4nn1l2: بله بسیار عالی، سپاس از شما. @مانی: درود. یکی از معیارهای خوبیدگی استانداردسازی منابع است، حال چه با الگوی یادکرد باشد و چه بدون آن. (پینگ نکردم که باعث مزاحمت نشود) ▬ Anu‍Juno ‏۲۶ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۷:۵۴ (UTC)

@AnuJuno، 4nn1l2، Mani-bakhtiar:: درود دوباره و سپاس از دوستان.من تک تک منابع را در هنگام افزودن چک کردم.اما درباره استاندارسازی یا همان نوشتن به شکل الگو به دلیل اینکه در آنزمان برای هر یک از منابع نام نویسنده تاریخ انتشار آدرس سایت و تاریخ بازبینی را میخواست که در خیلی از آن منابع هم نام نوسینده ذکر نشده بود کار بسیاری مشکل و زمانبری بود.اگر جناب 4nn1l2 به یاد داشته باشند من در همان آغاز کار هم از ایشان پرسیدم که اگر به مانند ویکی انگلیسی تنها از برچسب ریفرینس استفاده بکنم مشکلی دارد و ایشان نیز گفتند خیر مانعی ندارد.حال من اطلاع زیادی در باره الگوهای منبع دهی و از این قبیل کارها ندارم.اگر لازم است که منبع دهی را انجام دهم لطفا مراحل و چگونگی انجام آن را توضیح دهید چرا که من تجربه و اطلاعات کافی درباره آن ندارم.باز هم تشکر از همگی.Simsala111 (بحث) ‏۲۶ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۲۰:۱۵ (UTC)
از آن لحاظ مشکلی نیست، نگران نباشید. استانداردسازی را خودم انجام می‌دهم. اما کاری که من نمی‌توانم انجام دهم، بررسی منابع است. مثلاً الان وقتی روی منبع شمارهٔ ۳ کلیک می‌کنی وبگاهی باز می‌شود که محتوایی ندارد: http://www.bpb.de/veranstaltungen/themen/ شما دقیقاً مطلب را به استناد کجا نوشته‌اید؟ آیا مطالب را از ویکی انگلیسی ترجمه کرده‌اید و منابع را بدون بررسی در انتهای مطلب گذاشته‌اید؟ ‏4nn1l2 (بحث) ‏۲۶ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۲۰:۵۰ (UTC)
@AnuJuno، 4nn1l2، Simsala111:: درود بر اساتیدِ گرامی و خدا قوّت! :) بنده هم در چک کردنِ منابع همکاری خواهم کرد. @Simsala111: فقط هر لینکی را که چک می‌کنید، بی‌زحمت تاریخِ بررسی کردن‌اش را هم ترجیحاً در خودِ پیوند اضافه کنید تا دوباره کاری نشود و لینک‌هایی که یکبار بررسی شده‌اند، دوباره بررسی نشوند. به همین روش، هر موضوعی بود در همین صفحه با وپ:پینگ مطرح نمایید. / مهرافزون!--مانی بختیار (بحث) ‏۲۷ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۱:۳۲ (UTC)

جمال عبدالناصر[ویرایش]

جمال عبدالناصر (ویرایش | تاریخچه) • بحث • پی‌گیری • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: Reza Amper (بحث • مشارکت‌ها) ‏۹ اوت ۲۰۱۶، ساعت ۱۳:۵۳ (UTC) من مقاله این شخصیت تأثیر گذار عرب را تکمیل کردم امیدوارم که مورد عنایت کاربران قرار گیرد. --Reza Amper (بحث) ‏۹ اوت ۲۰۱۶، ساعت ۱۳:۵۶ (UTC)

بسیار عالی است. دو سه مورد را لحاظ بفرمایید.
 1. بخشی برای ناصریسم یا ناصرگرایی اختصاص دهید.
 2. بخش نقد را توسعه دهید.
 3. چند مورد کوچک هست که نیاز به افزودن منبع دارد.
 4. آیا کیفیت منابع را بررسی کرده‌اید؟
 5. آیا از انطباق متن با منبع مطمئن هستید؟ البته به نظرم می‌توان از این موضوع در گمخ صرفنظر کرد.

فکر می‌کنم بتواند به خوبیدگی برسد. --سید (بحث) ‏۱۳ اوت ۲۰۱۶، ساعت ۰۶:۰۶ (UTC)

محک

با سلام خدمت کاربر محترم... مدت‌ها بود دنبال چنین مقالات جامعی در باب تاریخ عرب می‌گشتم. لیکن امیدوارم مقاله به خوبیدگی (که لایقش است) برسد.

مهمترین و اساسی‌ترین مشکل مقاله مذکور شیوه انشایی، املایی و مشکلاتی است که ترجمه موجب می‌شود. به نظر من حتماِ حتماً باید مقاله را از ابتدا بخوانید و مشکلات املایی و انشایی را حل کنید. چنانچه تمام انواع و اقسام خطاهای انشای فارسی را در آن یافتم. از عربی نوشتن اسامی خاصی چون نابیلون و سوریا گرفته تا با ص نوشتن مسیر یا جا انداختن حرف ن در کنونی :)))

مشکل اساسی دیگر مقاله در بخش بیوگرافی شخصیت بود که کمی بی‌طرفی را نقض می‌کند زیرا طوری تمام اتفاقات تاریخ اخیر را بیان کردید که انگار همه کارها به صورت مستقیم توسط عبدالناصر انجام شده و او عالم کل و معصوم از نادانی است! متن حتی در جایی به اوج طرفدارانه شدن می‌رسد که می‌گوید: «صدای تشویق ناصر در آسمان مصر و جهان عرب پیچید!» شاید دلیل این شیوه نوشتار را بایستی در منابعتان جست که در آن صورت نیازمند منابع مخالف و بی‌طرف خواهید بود.

نوشتار نکات مثبت بسیاری هم دارد که بسیط بودن آن و شامل بودنش بر تمام زوایای شخصیت و ایضاً ویکی‌سازی زیبا و پر رنگ و لعاب از آنهاست؛ لیکن جای بسی کار دارد. --محک ‏۱۴ اوت ۲۰۱۶، ساعت ۰۹:۵۳ (UTC)

@محک: من در اول کار از اینکه این مقاله را ترجمه کنم به دلیل مشکلات انشا و غیره صرفه‌نظر کرده بودم اما دوستی به من وعده داد که این خطاها را برطرف خواهد کرد اما وی نیز مشکلاتی برایشان پیش آمد و حضور کم‌رنگی دارند. اشکالات شما وارد است من اصلاح خواهم کرد و نیز مقاله را بی‌طرف خواهم کرد البته ناصر تا قبل از اینکه به رأس قدرت برسد اشکالی از وی نگرفته‌اند و در دنیای امروز نیز از کسی که در رأس قدرت نیست انتقاد نمی‌شود. جمال عبدالناصر همان‌طور که در مقاله هم آمده است تمامی رسانه‌های مخالف را پلمپ می‌کرد و رادیو تلوزیون از کارهای وی تعریف می‌‌کردند و آن زمان ماهواره و انترنت هم نبود. شما فرض کنید که چنین شخصی الآن در ایران باشد مثلا روحانی تمامی رسانه‌های غربی و داخلی از وی تمجید کنند و هیچ مخالفی نداشته باشد چگونه در ایران مطرح می‌شود در ذهن نمی‌گنجد. همان‌طور که در بالا نیز ذکر کردم هنوز ناصر به رأس قدرت نرسیده بود که مورد انتقاد قرار گیرد و «صدای تشویق ناصر در آسمان مصر و جهان عرب پیچید . بدین ترتیب نتیجه ترور بر عکس شد و به ابزاری در دست ناصر تبدیل شد» امری طبیعی است. متن انگلیسی‌اش: The crowd roared in approval and Arab audiences were electrified. The assassination attempt backfired, quickly playing into Nasser's hands.

باتشکر--Reza Amper (بحث) ‏۱۴ اوت ۲۰۱۶، ساعت ۲۰:۰۷ (UTC)

@Reza Amper: سلام دوباره؛ متاسفانه متوجه پاسختان در اعلاناتم نشدم... لطف کنید و س از رفع اشکالات املایی-انشایی، مرا خبر کنید چون علاقمندم دوباره آن را از نو بخوانم. لذا در مورد انتقادات به وی مطمئن نیستم که حرفتان کاملاً صحیح باشد؛ دو بحث در حرف شما مطرح می‌شود: یکی وجود داشتن یا نداشتن انتقادات علیه وی پیش از رسیدن به حکومت و دومی بی‌طرفی نویسی در مقاله.
در مورد اول باید عرض کنم که من در حال حاضر توانایی تحقیق من باب ادعای شما را ندارم ولیکن کمی اغراق‌گونه به نظر می‌رسد که هیچ نقدی بر او نشده باشد. مگر می‌شود یک عملیات تروریستی نافرجام با تلفات غیرنظامی انجام داد و نقد نشد؟! (در اشاره به قضیه نقل شده ترور حسین سری عامر) یا اصلاً چرا نقدی بر تفکرات (و نه اعمال) جمال در مقاله نیست؟ مثلاً انتقادات احتمالی مخالفان سیاسی و ایدئولوگ او (امثال اخوان یا همین ج.ا.ا خودمون و...) لذا من می‌گویم اگر بگردیم، لابد نقدهای بهتری پیدا می‌شود.
در باب دومین مسئله هم باید عرض کنم که منظور بنده از آوردن آن جمله نمونه این بوده‌است که مقاله بی‌طرفانه است. باز هم برای مثال لطفاً وپ:دیدگاه_بی‌طرف#توضیحی در خصوص دیدگاه بی‌طرف و قسمت شق‌القمر را بنگرید؛ آیا صدای تشویق ناصر در آسمان جهان عرب پیچید!؟ آیا افرادی که آن موقع در بالون و هواپیما بودند، این صدا را می‌شنیدند؟! آیا صدا در لایه استراتوسفر هم بوده؟ من می‌گویم یقیناً اینطور نبوده و این جمله صرفاٌ احساسی-حماسی است و نه علمی. چنین جملاتی یا نباید در ویکی‌پدیا نوشته شوند، یا باید به صورت نقل‌قول مستقیم از نویسنده متن/منبع بیایند... امثال این جمله باز هم در متن هست ولی خفیف‌تر... --محک ‏۱۷ اوت ۲۰۱۶، ساعت ۱۷:۵۴ (UTC)

فردوسی ۲[ویرایش]

فردوسی (ویرایش | تاریخچه) • بحث • پی‌گیری • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: کامران آزاد (بحث • مشارکت‌ها) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۷:۳۱ (UTC)

آفرین بر روان فردوسی آن همایون نهاد فرخنده
او نه استاد بود و ما شاگرد او خداوند بود و ما بنده

منسوب به انوری

درود بر همهٔ سروران ارجمند و دوستان گرانقدر، نوشتار حکیم بزرگ، فردوسی، برای آغاز بررسی خوبیدگی به پیشگاه سروران پیشکش می‌شود. پیش از هر چیز، رسم ادب باید به جا آورد و از @مهرنگار: عزیز سپاسگزاری کرد که انگیزه بخشیدند تا دوباره ویرایش و به ویژه ویرایش این نوشتار و نوشتار شاهنامه را از سر گیریم. هم‌چنین بسیار سپاسگزارم از دوستان گرانمایه جناب @Kouhi: که با ریزبینی این نوشتار را دنبال می‌کنند و هم‌چنین جناب @Mpj7: که شور و مهر ایشان انگیزه‌ای بزرگ بود و این عزیزان از آغاز تا همیشه یاریگر بوده و هستند. و سرانجام سپاس فراوان از دوست بزرگوار دانشنامه جناب @Hamid Hassani: که به لطف و یاری ایشان و زحمت ایشان برای دسترسی بنده به دانشنامهٔ زبان و ادب فارسی، نوشتار پربارتر شد. جای به‌آفرید ارجمند و نوژن گرامی و دیگرانی که نیستند سبز...

از همه سروران که یاد نیک‌شان رفت و آنان که بنده ناخواسته از یادشان فراموش کرده‌ام خواهشمندم تا نوشتار را بار دیگر بخوانند و هر آنچه که در راستای پرمایه‌تر شدن آن می‌دانند بفرمایند تا انجام شود. باید این نکته را گفت که نوشتار هم‌چنان در حال پربارتر و پیراسته‌تر شدن است. بنده پیشتر برخی موارد کلی و جزئی را در بحث نوشتار زیر عنوان ویرایش برای خوبیدگی عرض کرده‌ام که برخی در حال انجام و چندی نیازمند لطف و نظر دوستان است. از مهم‌ترین موارد، دیباچهٔ سست است که نیاز به بازنویسی بنیادین دارد. بخش‌بندی و ساختار نوشتار هم رای و نظر دوستان را می‌طلبد. موارد دیگری هم هست که همه در آن بخش یادشده نوشته شده‌اند. خواهشمندم دوستان بررسی و نظر خود را بفرمایند تا ویرایش‌های باقی‌مانده با شتاب بیشتری انجام گیرد. با مهر و سپاس فراوان |کامران آزاد| ۱۰ مرداد ۱۳۹۵، ساعت ۱۲:۰۱ (ایران) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۷:۳۱ (UTC)

@AnuJuno، 4nn1l2: درود بر شما و دیگر ناظران محترم. این مقاله توسط جناب کامران آزاد ویرایش و نامزد خوبیدگی شده‌است. تقاضا دارم در صورت امکان لطف کنید مقاله را بازبینی کرده و موارد موردنیاز را بفرمایید تا اصلاحات در این مرحله (خوبیدگی) را انجام پذیرد. بلافاصله پس از این مرحله، کار برگزیدگی شروع می‌شود. البته در این مرحله، من نقش ویرایشی نداشته‌ام اما هرآنچه تشخیص دهید انجام می‌دهم تا کار آقای آزاد و فردوسی عزیز، زودتر به نتیجه برسد. با احترام. مهرنگار (بحث) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۶:۳۹ (UTC)

@کامران آزاد: با تشکر از شما. مقاله ای قوی است که ان شاء الله خوبیده خواهد شد. البته چند اصلاح نیاز دارد:

 • برخی جاهای متن قدری ستایشگرایانه است و باید القاب و اوصاف اضافی حذف شود.
 • برخی کلمات زیادی سره است و راستش من نمی فهمم. «بن‌مایه‌های تازه‌تر» احتمالا به جای «منابع تازه تر»! اصلاحش کردم تا بتوانم مقاله را بفهمم.
 • به مقالات مرتبط لینک نشده است.
 • مقاله آن قدر مفصل است که شرم دارم بگویم بخشی بر آن بیفزایید. البته اگر خواستید برای برگزیدگی بیاورید بخش هایی مثل منبع شناسی و زمینه تاریخی را بیفزایید.

در بخش درباره منابع از سکوت دویست ساله منابع درباره فردوسی سخن رفته است، اما در جای دیگر به منابعی نظیر اسدی طوسی اشاره شده است، که مربوط به این دوره می شود. به نظرم متن دچار تناقض است.

من می توانم برخی مشکلات نگارشی فوق را رفع کنم.--سید (بحث) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۸:۳۱ (UTC)

@Sa.vakilian: تناقض دارد. چون نظامی عروضی تنها ۹۰ سال پس از مرگ فردوسی از طوس و از مزار فردوسی دیدن کرده و قدیمی‌ترین سرگذشت فردوسی را در چهار مقاله نوشته. -- کوهی (گفتگو) ‏۱ اوت ۲۰۱۶، ساعت ۱۰:۳۹ (UTC)
@Sa.vakilian: سپاس فراوان از نیک‌بینی شما سید بزرگوار!
 • البته تا جای ممکن تلاش کردم تا لقبی در نوشتار نباشد. اما درست می‌گویید، گاهی لحن نوشتار ستایش‌گرانه است که باید بازبینی شود، به ویژه در بخش اندیشهٔ فردوسی.
 • تلاش کرده‌ام سره نشود و تا جایی پیش روم که مفهوم برای خوانندهٔ امروزی خدشه‌دار نگردد. با این همه هرچه شما و دوستان بفرمایید.
 • جستارهای وابسته افزوده می‌شود.
 • حتماً چنین خواهد شد.
 • مایهٔ خوشحالی‌ست چنانچه زحمت موارد نگارشی را بکشید.
 • راستی موارد زیر عنوان ویرایش برای خوبیدگی در بحث نوشتار را مطالعه فرمودید؟ برای آن موارد چه می‌اندیشید؟ با مهر |کامران آزاد| ۱۰ مرداد ۱۳۹۵، ساعت ۱۳:۱۸ (ایران) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۸:۴۸ (UTC)
 • کامران جان، به نظرم کمی شتاب فرمودید. اگر اندکی صبر می‌کردید، من داشتم یک طرح جامع آماده می‌کردم که نوشتار را می‌توانست به خوبی بهبود دهد. به هر روی من یکسری از مشکلات را می‌نویسم، تا ببینیم نوشتار چه‌اندازه پیشرفت می‌کند و آیا به سطح خوب می‌رسد؟

به طور کلی نظرم دربارهٔ نوشتار این است که بخش‌های آغازینش خوب نوشته شده، اما هر چه به جلو می‌رویم مطالب غیردانشنامه‌ای‌تر می‌شوند. به طور کلی مقاله همچون مقاله خیام پر از مطلب است، اما در واقع اگر بخش‌های ستایشی و جزئیات نالازم و مطالب بی‌ربط را کنار بگذاریم، چیزی از نوشتار باقی نمی‌ماند. همچنین گسترده منابع مقاله خیلی محدود است. دربارهٔ فردوسی ده‌ها کتاب و مقاله چاپ شده. من می‌خواهم بدانم که این کتاب‌ها چگونه انتخاب شدند؟ اگر گفتار آقای حسنی را درست فهمیده باشم که نزدیک به ۱۵۰۰ کتاب دربارهٔ فردوسی و شاهنامه چاپ شده، حتی اگر برای نوشتن این مقاله بخواهیم ۱۰۰ کتاب مختلف را هم استفاده کنیم، باز مشخص نیست از آن ۱۰۰ کتاب، بتوانیم برآیند محتوای این ۱۵۰۰ کتاب را در این مقاله خلاصه کنیم. سختی برگزیده کردن این مقاله در همین است. این مقاله اگر بخواهیم استانداردش را در نظر بگیریم، نسخه خوبش باید در حد و اندازه مقاله علی (درود خدا بر او باد) باشد. این مقاله مثلاً مثل مقاله دقیقی نیست که منابعش کم باشند و آدم مجبور باشد مثل آرایشگری که دنبال مو بر روی یک کله کچل می‌گردد، دنبال منبع بگردد که. از این رو به نظرم بهترین کار این است که از منابع دست سوم مثل دانشنامه‌ها الگوگیری و استفاده شود و پایه کار روی آنها گذاشته شود، چون این دسته از منابع به طور کلی نشان می‌دهند در دنیا چه خبر است و چه خبر نیست و برآیند نظر پژوهشگران روی چیست، و در جای‌های مورد نیاز به کتاب‌های جزئی رجوع شود. این مقاله در جای‌های مختلف یکسری ادعاهای عجیب و گلچین‌شده از کتاب‌ها آورده و در بعضی جای‌ها چیزی بیشتر از یکسری اطلاعات درهم و برهم نیست. یک مقاله دانشنامه‌ای باید تنها مطالب بیایند که مورد پذیرش گسترده قرار دارند. به هر روی برویم سراغ یکسری نکته که در نگاه اول به ذهن من رسید.

 • در لید نوشته شده هجونامه از فردوسی نیست، در حالی که در ایرانیکا به صراحت آن را از فردوسی دانسته. تا جایی که من می‌دانم اجماع پژوهشگران این نیست که هجونامه از فردوسی نیست یا اصلاً وجود نداشته و جعلی است.
 • به طور کلی لید مقاله را به خوبی خلاصه نمی‌کند و بیشتر به نظرم تعریف و تمجید است. بهتر است مطالبی بیشتر از زندگی فردوسی، درگذشت و آرامگاه او، مذهب او، تاثیرگذاری‌های او، و بزرگداشت او در لید گنجانده شود.
 • بعضی جای‌ها از واژه‌های فارسی به شکلی نادلپذیر استفاده شده. مثلاً «شمار سال» بهتر است «سن» شود، یا مثلاً «خاک‌جای» که من نمی‌دانم چیست.
 • در بخش «پرورش و بالندگی» توضیحاتی که درباره واژهٔ دهقان آمده دقیق و مناسب نیستند. اینجا نباید مفهوم اینکه دهقان در خود شاهنامه به چه معنی آمده را ذکر کرد، ربطی ندارد. تنها گفته شود که «دهقان‌ها طبقه‌ای از خرده‌زمین‌داران در دوران پیش از اسلام و اوایل اسلامی بودند که بیشتر برای حفظ مال و منال خود به اسلام گرویده و به همین دلیل به رسوم و سنن نیاکانی خود عشق می‌روزیده و در پاسداری از آنان کوشش می‌کردند» (ایرانیکا).
 • پاراگراف بعدی دربارهٔ توس می‌تواند خلاصه شود و فقط بخش‌هاییش که یکراست با فردوسی مرتبط است نگه داشته شود.
 • «جنبش نوزایش» نامی مناسب نیست و بیشتر برای رنسانس اروپا جا افتاده.
فکر می کنم مقصود دوره اوج گیری فرهنگی است که با جنبش شعوبیه آغاز می شود و تا حدود دوره ملکشاه طول می کشد. این دوره ای شناخته شده است اما عنوان نوزایش برایش نامناسب است.--سید (بحث) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۹:۵۶ (UTC)
 • پاراگرف آخر همین بخش دربارهٔ اوضاع خراسان می‌تواند بسیار خلاصه شود و فقط آن بخشی که در رابطه با فردوسی است نگه داشته شود.
 • «می‌توان پنداشت که آوازهٔ پادشاهان سامانی در شعردوستی و علاقه آن‌ها به داستان‌های باستانی این امید را به فردوسی داده‌بود که پس از پایان کار، کتاب خود را به پادشاه شایسته‌ای از آن خاندان پیشکش نماید.» به نظرم حذف شود. چون یک پنداشت خیالی و حدس و گمان است و هیچ پایه‌ای ندارد. در دانشنامه باید مطالبی نوشته شود که بر اساس پایه‌های تاریخی آورده می‌شوند. هزارجور ازین پندارها و حدس‌ها هست که می‌توان با یک کتاب کامل آنها را پر کرد.
 • جمع‌بندی کلی من برای بخش «سرایش شاهنامه» این است که بیشتر به خود شاهنامه پرداخته و کمتر به فردوسی. در حالی که موضوع اصلی این مقاله شخص فردوسی است.
 • در بخش «پشتیبانان فردوسی» همان پاراگرف اول دربارهٔ پشتیبانی نصر بن احمد به نظرم جای بحث دارد و شاید درست نباشد و در خود شاهنامه هم اشاره نشده.
 • در این بخش تلاش زیادی شده که نشان دهد میمندی پشتیبان فردوسی نبوده، اما اشاره‌ای نشده که اسفراینی از پشتیبانان بزرگ فردوسی در دربار سلطان مجمود بود.
 • پاراگراف آخر بخش مذهب فردوسی تحت تاثیر شدید نوشتهٔ نلدکه قرار دارد که این برای یک مقالهٔ خوب عیب است، به نظر بهتر است تا حد زیادی خلاصه شود.
 • این بخش «فردوسی و سلطان محمود» را می‌توان به نظرم نیاورد و به کلی زدود. ارزش این بخش مشخص نیست در چیست و اینگونه بخش‌بندی و اینگونه جزئی کردن مطالب و دست گذاشتن روی موضوعات خاص اصلا درست نیست. بیشتر تلاش دارد تا توجیه کند که فردوسی الکی سلطان محمود را ستایش کرده. اندک مطالب مفیدش بهتر است در بقیه جای‌ها ادغام شود.
 • این بخش «دربارهٔ فردوسی» هم بخشی عجیب است. مگر کل نوشتار «درباره فردوسی» نیست؟ این بخش هم بیشتر سعی دارد «مشت برخی‌ها را باز کند». مطالبش را می‌توان برای نوشتن بخش منبع‌شناسی استفاده کرد.
چون بخش مستقلی درباره منبع شناسی نیافتم نام آن را به «منابع دربارهٔ فردوسی» تغییر دادم.--سید (بحث) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۹:۵۶ (UTC)
 • مطالب بخش «فردوسی‌پژوهی» هم مطالبی مناسب برای این مقاله نیست. واقعاً این مقاله جایش نیست که از این کتاب‌ها درش نام برده بشود. این بخش می‌تواند در حد دو-سه خط خلاصه شود و به بخشی مثل «بزرگداشت فردوسی» برود، یا اندک مطالبی از آن به بخش منبع‌شناسی بروند.
 • بخش «اندیشهٔ فردوسی» هم بخشی ستایش‌گونه است و ارزش دانشنامه‌ای خاصی ندارد. این بخش هم می‌تواند به کلی حذف شود بدون اینکه آسیبی به نوشتار برسد. سراسر این بخش به جز ستایش و نظرات این و آن دربارهٔ شخصیصت فردوسی چیز دیگری نیست و از یک مقالهٔ دانشنامه‌ای انتظار نمی‌رود این چنین ستایش‌گونه باشد.
 • در بخش جایگاه فردوسی گفتار «هانس هاینریش شدر» حذف شود. در نوشتارهای گفتار این و آن آورده نمی‌شوند.
 • بخش «راه‌اندازی نهادهایی به نام فردوسی» خلاصه شود و در همان بخش بزرگداشت ترکیب شود.

بخش‌هایی که نیاز است اضافه شوند.

 • تقریباً از زندگی‌نامهٔ فردوسی چیزی گفته نشده و خالیست. مقالهٔ ایرانیکا را ببینید، پر است که مطالب جالب و جورواجور دربارهٔ زندگی فردوسی.
 • یک بخش منبع‌شناسی نیاز است. در این بخش باید توضیح داده شود که چه منابع اولیه‌ای درباره زندگانی و آثار فردوسی در دسترس است.
اگر باشد خوب است اما ما در خوبیدگی معمولا آن را الزامی نکرده ایم. این مقاله هم می تواند فعلا با همین اطلاعات که در بخش «منابع دربارهٔ فردوسی» هست خوبیده شود.--سید (بحث) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۹:۵۶ (UTC)
 • یک بخش برای «اوضاع اجتماعی آن دوران و پیشینهٔ سرایش شاهنامه» نیاز است تا توضیح داده شود چرا در آن روزگار به فکر جمع‌آوری داستان‌های ملی افتادند و چه تلاش‌هایی پیش از فردوسی انجام شده بود و فردوسی در کجای کار این جنبش قرار دارد.
 • یک بخش نیاز است تا تاثیرهایی که فردوسی بر ادبیات و شاعران پس از خود گذاشته و همچنین بر تاثیری که فردوسی بر جامعهٔ ایرانی در طول زمان گذاشته پرداخته شود.
 • دربارهٔ تاثیرپذیری‌های فردوسی چیزی گفته نشده. به نظر می‌رسد که فردوسی متاثر از جنبش شعوبیه بوده (منبعش را دارم و می‌فرستم) و همچنین اینکه در سبک شعری خود از چه کسانی پیروی کرده (مثلا از دقیقی).
 • جمع‌بندی بسیار کلی: به نظرم مقاله با استانداردهای مقالهٔ خوب فاصلهٔ زیادی دارد. -- کوهی (گفتگو) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۹:۳۱ (UTC)
@Kouhi: دوستان به من می گویند برای گمخ سخت گیری می کنم، اما گویا شما از من سخت گیرترید:-)--سید (بحث) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۹:۵۸ (UTC)
سید جان، من در بررسی‌های این بخش گمخ تنها در این راستا نظر می‌دهم که مقالهٔ خروجی، یک مقاله‌ای بشود که در آن جنبه‌های مهم موضوع پوشش داده شده باشند و همچنین مقاله از نظر بی‌طرفی و نثر خوب هم تنها در حد «قابل پذیرش» باشد. اگر مقاله‌ای که برگزیده است را ۱۰۰٪ کامل در نظر بگیریم، من تنها انتظار دارم مقاله‌ای که از تنور گمخ بیرون می‌آید چیزی حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد انتظارات را برآورده کند. اما باور کنید این مقاله اگر بخواهد با این محتوا از گمخ رد بشود و برود برای برگزیدگی، آنوقت نامزدکنندگان آن ناچار خواهند بود بخش بزرگی از آن را بازنویسی کنند. -- کوهی (گفتگو) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۰:۲۵ (UTC)
@Kouhi: درود بر دوست عزیز و گرانقدر، بنده کاملاً با فرموده‌های شما موافقم و هیچ مخالفتی ندارم. اما قبول دارید بلاتکلیفی در ویرایشی که بناست به صورت گروهی انجام شود، کلافه‌کننده است؟ بنده بارها در بحث نوشتار و در جاهای گوناگون از دوستان خواستم تا نظرشان را دربارهٔ نوشتار بفرمایند تا اصلاح شود، اما دریغ از یک پاسخ به‌هنگام. به عنوان نمونه در بار نخست ویرایش، بنا بود یکی از مدیران گرامی هم همکاری داشته باشند. چندین بار پیگیری کردم اما به هیچ نتیجه‌ای نرسیدم. پیشتر به بانو مهرنگار هم عرض کرده بودم که این تعلل‌ها روند ویکی –و نه تنها روند ویکی که هر امری از امور زندگی- را فرسایشی می‌کند. بارها از دوستان خواستم تا به عنوان نمونه نظرشان را دربارهٔ ساختار نوشتار بفرمایند. بین بنده و شما ایمیل‌هایی تبادل شد. و شما هم زحمت فراوان کشیدید و کتاب‌هایی را در اختیار بنده گذاشتید و من هم مشغول مطالعه هستم. اما چندین بار از خود شما دربارهٔ همین ساختار کسب تکلیف کردم اما پاسخی دریافت نکردم. نمونه‌اش همین آخرین ایمیلی که دو روز پیش خدمت‌تان فرستادم اما پاسخی نیامد. درست است که همهٔ ما زندگی واقعی هم داریم و باید به آن هم بپردازیم، اما همان هنگامی که در ویکی هستیم چه می‌کنیم؟ پیشتر هم خدمت‌تان عرض کردم که من یک ان‌قلت نه چندان مهم می‌آورم تا دوستان تحریک شوند و نوشتار را به چالش بکشند. قبول دارید اگر بنده اکنون مراحل خوبیدگی را آغاز نمی‌کردم، معلوم نبود همین مطالبی که اکنون فرمودید –و بسیار هم عالی بود- کی بیان شود؟ در پایان باید عرض کنم جای این گفته‌ها اینجا نبود اما چاره‌ای هم ندیدم جز اینکه بگویم. به هیچ روی قصد جسارت نداشتم و ندارم و این، صرفاً واگویه‌ای بود. با مهر و ارادت فراوان |کامران آزاد| ۱۰ مرداد ۱۳۹۵، ساعت ۱۵:۱۴ (ایران) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۰:۴۴ (UTC)
@Kouhi، کامران آزاد: من اصلا انتظار ندارم این مقاله به این صورت به وپ:گمب بیاید. مثلا ارجاعات زیاد به تئودور نولدکه که حدود 100 قبل می زیسته، در مقاله برگزیده قابل قبول نیست. با این حال بسیاری از مقالات خوبیده، اصلا به گمب نمی آید. بنابراین نمی خواهم در اینجا سخت گیری زیادی بکنم. من فکر می کنم مقاله در حدی هست که با یکی دو ماه کار در خلال همین بررسی، خوبیده بشود. اما اگر بخواهد برای برگزیدگی بیاید، باید یک سالی رویش کار بشود. ضمنا جناب کامران آزاد، خیلی ناراحت نباش. الان چند ماه است که من منتظرم دوستان بیایند مقالات وپ:گمب را بررسی کنند، و کسی گوش نمی دهد.--سید (بحث) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۰:۵۶ (UTC)
 • @کامران آزاد: اگر مقاله را با این دید به گمخ آوردید، بسیار کار خوب و عالی و پسندیده و نیک و درستی انجام دادید. من کم‌کاری و بدقولی فراوان انجام دادم و جا دارد از شما پوزش بخواهم. ایمیل شما را راستش همان موقع دیدم، اما راستش فرصت نوشتن پاسخ پیدا نکردم و گذاشته بودم که سر فرصت بنویسم (که می‌خواستم یکسری کتاب دیگر که دارم آماده می‌کنم را هم بفرستم). من اسم خودم را در کنار اسم شما به عنوان نامزدکننده می‌نویسم و می‌خواهم لذتِ نوشتنِ یک مقالهٔ باکیفیت دربارهٔ شاهنامه و فردوسی را با شما انباز بشوم. در همین صفحه در کنار دیگر کاربران که قدمشان روی دیده است، خودمان هم با هم از مقاله ایراد می‌گیریم و خودمان هم حل می‌کنیم. کاری سخت در پیش داریم و کتاب‌ها و مقالات زیادی هست که باید بخوانیم و مقاله‌های فراوانی باید در ویکی ایجاد کنیم یا گسترش دهیم و البته وقت‌ها و پول‌های زیادی هم هست که باید هزینه کنیم! جمع‌بندی را هم می‌گذاریم بر دوش سید عزیز. @Sa.vakilian: سید جان، شما هم خیال‌تان آسوده باشد که این مقاله‌های فردوسی و شاهنامه را ما با همه تلاش و نیروی خویش بهبود خواهیم داد و پذیرای همهٔ پیشنهادات دوستان هم خواهیم بود. -- کوهی (گفتگو) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۱:۳۷ (UTC)
 • چون می‌گویید که قصد برگزیده کردن مقاله را دارید، خوب است از همین حالا کم‌کم مقاله را از وب‌سایت‌های خبری خالی کنید (چه فارس‌نیوز، چه بی‌بی‌سی فارسی، چه روزنامهٔ خراسان). کتاب بهرام بیضایی را در قسمت منابع آورده‌اید. آیا از آن استفاده هم کرده‌اید؟ چون به نظرم ایشان در زمینهٔ ادبیات کلاسیک حرفی برای گفتن ندارند. حداکثر در زمینهٔ ادبیات نمایشی بتوان به ایشان استناد کرد. در کل پیشنهاد می‌کنم قبل از افزودن محتوا، از اعتبار نویسنده و منبع اطمینان کسب کنید چون کتاب‌ها در این باره فراوانند (به قول خودتان ۱۵۰۰ تا) پس بهتر است از بهترین‌هایشان استفاده کنید. اگر به‌راستی ۱۵۰۰ تا کتاب دربارهٔ فردوسی موجود باشد، به‌نظرم در به کار بردن مقاله‌های ژورنال‌ها هم باید امساک کنید. چون کتاب معتبرتر است. 4nn1l2 (بحث) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۶:۰۱ (UTC)
 • گفتار شما دربارهٔ خبرگزاری‌ها درست است. اما ژورنال‌ها اعتبارشان از کتاب‌ها بیشتر است، کتاب ارزش علمی خاصی ندارد (کتاب = مجموعه‌ای از ژورنال‌هایی که طی چند سال اخیر چاپ شدند). من این‌ور و اون‌ور به چندین مقالهٔ تروتمیز برخوردم که به نظرم حیف است از آنها بهره برده نشود.
 • برای این مقاله که هدف این است که برآیند نظر پژوهشگران دربارهٔ جنبه‌های مختلف زندگی و آثارش آورده شود، به نظرم بهترین دسته از منابع دانشنامه‌ها و منابع دست سوم هستند. دانشنامه ایرانیکا، دانشنامه زبان و ادب فارسی و بقیه. به نظرم همه مطالب ساده و غیرچالش‌برانگیز و عمومی و ازدیربازپذیرفته‌شده از روی دانشنامه‌ها نوشته بشن و استخوان‌بندی و اساس کار روی آنها گذاشته شود. بعد برای گسترش تئوری‌ها به دلخواه هم از کتاب‌ها و هم از ژورنال‌ها استفاده بهره برده شود. خبرگزاری‌ها را، اصلاً حرفش را هم نباید زد. -- کوهی (گفتگو) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۹:۰۱ (UTC)

@کامران آزاد: اگر فکر می کنید مقاله نیاز به اصلاحات زیادی دارد، می توانید فعلا انصراف دهید و بعدا مجدد اقدام بفرمایید.--سید (بحث) ‏۱۵ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۹:۰۳ (UTC)

@Sa.vakilian: مسئله، اصلاحات زیاد نیست. مسئله، عزم دوستان است که شوربختانه راسخ نیست. البته موارد دیگری هم هست که اگر ویرایش دوباره آغاز شد، خواهم گفت. با مهر -- |کامران آزاد| ۲۴ مهر ۱۳۹۵، ساعت ۱۴:۴۳ (ایران) ‏۱۵ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۱:۱۳ (UTC)

سربازی در ایران[ویرایش]

سربازی در ایران (ویرایش | تاریخچه) • بحث • پی‌گیری • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: Freshman404 (بحث • مشارکت‌ها) ‏۱۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۳:۵۱ (UTC)

@MRG90: بابا خیلی رفتی تو نخ خودکشی! این مقاله کلی کم و کسر داره. مثلاً تاریخچه بسیار ناقص، قوانین و مقررات ناقص، معافیت‌ها بسیار کوتاه و ... --سید (بحث) ‏۲۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۶:۳۷ (UTC)
به‌نظرم چون در منابع معتبر بطور قابل توجهی بدان پرداخته شده، لازم است در نوشتار هم بخشی به آن اختصاص یابد. در هر صورت احتمالاً من بتوانم در افزودن این مطلب کمک کنم چون تصمیم داشتم تعدادی از مقاله‌هایی که بالا گذاشتم را بخوانم. پیشنهاد می‌کنم فعلاً بقیهٔ بخش‌ها را گسترش دهند. وهاب (گپ) ‏۲۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۸:۵۲ (UTC)

بنظرم مقاله بخش‌های ناگفته‌ای دارد البته اگر مورد نیاز مقاله خوب باشد (تشخیص با ناظران گرامی)، مثلاً به خود روند سربازی کم پرداخته شده است مثلاً آموزشی چه شکلی است، در کدام پادگان‌ها آموزشی دارد مثلاً هتل اراک :D بعد هم باید به باقی روند پرداخته شوند مثلاً وقتی نیروهای آموزشی تقسیم می‌کنند کجا می‌فرستند ارتش، سپاه یا نیروی انتظامی .. در هرکدام از این ارگان‌ها سربازها چه شکلی خدمت می‌کنند؛ به امریه پرداخته شود، به آموزش‌هایی که در دوره آموزشی داده می‌شود پرداخته شود؛ به سربازی در فرهنگ پرداخته شود، مثلاً فیلم‌ها یا مجموعه تلویزیونی که در این مورد ساخته شده است؛ به مفاهیم گروهان گردان یا .. در سربازی پرداخته شود. به میدان تیر پرداخته شود :D؛ به مرخصی‌های دوره سربازی پرداخته شود؛ به مفاهیم سرباز صفر درجه دار افسر نگهبان و ... پرداخته شود. --آرمانب ‏۲۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۹:۱۰ (UTC)

سیویلیکا (ظاهراً نامزدکننده دسترسی دارد)
 • شهبازی، بهروز و محمد دهقانی، ۱۳۹۴، طرح مطلوب بکارگیری سربازان وظیفه در مدت خدمت سربازی با رویکرد غلبه بر شرایط اقتصادی ناشی از تحریم‌ها در زمان صلح، دومین کنفرانس اقتصاد و مدیریت کاربردی با رویکرد ملی، بابلسر، شرکت پژوهشی طرود شمال، http://www.civilica.com/Paper-TOROUD02-TOROUD02_065.html
 • عباسی، اکبر، ۱۳۹۴، طرح آموزش موفقیت و کارآفرینی در نیروهای مسلح، دومین کنفرانس اقتصاد و مدیریت کاربردی با رویکرد ملی، بابلسر، شرکت پژوهشی طرود شمال، http://www.civilica.com/Paper-TOROUD02-TOROUD02_078.html
 • مجیدی، داود؛ نگار فلامرزی و میترا علیمحمدی، ۱۳۹۳، مقایسه کیفیت زندگی دانشجویان پسر سربازی رفته و سربازی نرفته دانشگاه خوارزمی در سال تحصیلی ۹۱–۹۲، نخستین همایش ملی علوم تربیتی و روان‌شناسی، مرودشت، شرکت اندیشه سازان مبتکر جوان، http://www.civilica.com/Paper-ASMJ01-ASMJ01_0426.html
 • یعقوبی، محمدرضا؛ سیدروح الله حسینی؛ زهرا پورمحمد شاندیز و محمدابراهیم حکم آبادی، ۱۳۹۳، بررسی جامعه شناختی پیامدها و کارکردهای آموزش بر سربازان آموزشی پادگان محمد رسول‌الله بیرجند در سال ۱۳۹۴، اولین همایش علمی پژوهشی علوم تربیتی و روانشناسی آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی ایران، تهران، مرکز مطالعات و تحقیقات اسلامی سروش حکمت مرتضوی، انجمن علمی توسعه و ترویج علوم و فنون بنیادین، http://www.civilica.com/Paper-PSCONF01-PSCONF01_669.html
 • یوسف زاده، مصعب؛ مقداد یوسف زاده و انسیه اشگوریان، ۱۳۹۳، مدیریت چالش خدمت سربازی در جمهوری اسلامی ایران برای مدیریت بهینه نیروی انسانی، دومین کنفرانس بین‌المللی مدیریت چالشها و راهکارها، شیراز، مرکز همایش‌های علمی همایش نگار، http://www.civilica.com/Paper-ICMM02-ICMM02_202.html
 • غفاریان مسلمی، حامد؛ مهدی صالح زاده؛ بهرامعلی قنبری و مرضیه دهقان طرزجانی، ۱۳۹۳، همه گیرشناسی پرخاشگری در سربازان وظیفه دو یگان حفاظت یکی از سازمان‌های قضایی، دومین همایش ملی پژوهش و درمان در روانشناسی بالینی، تربت جام، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تربت جام، http://www.civilica.com/Paper-NCRTCP02-NCRTCP02_085.html
 • بافنده ایماندوست، دکتر صادق و جواد اقدس طینت، ۱۳۹۲، نهادخدمت سربازی اجباری و تأثیر آن بر محیط کسب و کار و سرمایه‌گذاری‌های کار آفرین، اولین همایش توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب و کار، مشهد، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی، http://www.civilica.com/Paper-MCCIMA01-MCCIMA01_001.html
 • حیدری، مسعود و محمود اشرافی، ۱۳۹۱، عوامل موثربرسازگاری رفتاری و اختلالات روان تنی سربازان وظیفه عمومی، چهارمین کنگره بین‌المللی روان تنی (سایکوسوماتیک)، اصفهان، دانشگاه آزاداسلامی واحد خوراسگان، http://www.civilica.com/Paper-PSYSO04-PSYSO04_017.html
 • حیدری، مسعود و محمود اشرافی، ۱۳۹۰، سازگاری رفتاری در سربازان وظیفه عمومی و عوامل مؤثر بر آن، همایش ملی آسیب‌شناسی مسائل جوانان، فلاورجان، دانشگاه آزاد اسلامی واحد فلاورجان، http://www.civilica.com/Paper-IAUFALAASIB01-IAUFALAASIB01_082.html
 • حیدری، مسعود و محمود اشرافی، ۱۳۸۹، جرم استخدام مشمولان غایب خدمت وظیفه عمومی، همایش بین‌المللی حقوق جوانان در جامعه اسلامی، تهران، کانون اندیشه‌آفرینان جوان، http://www.civilica.com/Paper-RYPIC01-RYPIC01_021.html وهاب (گپ) ‏۲۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۰:۰۷ (UTC)
من هم با اجازه کمی در مقاله دست بردم. لطفاً پیش از هر چیز اختلاف بین خدمت وظیفه عمومی و سربازی رو مشخص کنید. --دوستدار ایران بزرگ ‏۲۵ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۴:۱۱ (UTC)
با تشکر از تمامی دوستان، لطفاً آنچه به نظرتون ناقصه رو ذکر کنید یا در صفحه مقاله کمی دربارش بنویسین من سعی می‌کنم حتی المقدور کامل و منبع دارش کنم :) Freshman404Talk ‏۲۵ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۴:۴۷ (UTC)
محک

باسلام خدمت نامزدکننده گرامی و خسته نباشید و خدا قوت؛ مقاله را خواندم و نظراتی دارم که امیدوارم کمک کند؛ فکر می‌کنم مقاله کنونی نقص‌های زیادی دارد و بیشتر شبیه دفترچه راهنما می‌ماند تا یک مقاله دانشنامه‌ای. دربارهٔ فلسفه وجود آن و معایب و محاسنش چیزی ندیدم مثلاً همین بخش تبعیض جنسی بسیار ناقص و کم‌بهره است. درباب تاریخچه بسیار بسیار جای کار دارید… این که چگونه بوجود آمد و چگونه باقی ماند و یا اشاره به تبلیغات نامزدهای ریاست جمهوری که چندین بار وعده حذف سربازی را دادند یا مثلاً این که در گذشته به سربازی اجباری می‌گفتند و به سرباز مجبور… همچنین می‌توانید به نظر مذهب و مقامات علّیه کشوری و لشکری (من جمله رهبران ج.ا. ا) در این مقاله بپردازید. بخش اتفاقات و جنجال‌ها به گونه‌ای محدود و موردی به چند اتفاق پرداخته در حالی‌که می‌توانستید با کلّی‌گویی متن جالب‌تری داشته باشید و به مسائلی همچون راه‌های فرار (اعم از فوتبالیست‌ها و ملی‌پوشان فراری تا جعل سند و...)، مرگ سربازان و شهید نامیدن یا نیامیدنشان، کیفیت سود اقتصادی و غیره برای کشور و… نیز بپردازید.

همچنین از لحاظ ویکی‌سازی مقاله باید کامل‌تر شود. وجود میان‌ویکی برای مقالات خوب الزامی است… هیچ الگویی در مقاله وجود ندارد به جز الگوی استخدام که بی‌ربط است و محظ خالی نماندن عریضه اضافه شده و پر است از لینک‌های سرخ و متفرقه! رده‌ها هم وضع جالبی ندارند و هیچ‌کدام به ایران منتهی نمی‌شوند. با آرزوی موفقیت: محک ‏۲۸ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۵:۴۲ (UTC)

@محک: درود. داشتنِ میان‌ویکی، جزو معیارهای توصیه‌شدهٔ مقاله‌های برگزیده است، نه مقاله‌های خوب. بنگرید. وهاب (گپ) ‏۲۸ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۵:۵۸ (UTC)
سلام کاربر:MRG90، بابت تذکرتان ممنون؛ اطلاعات قدیمی‌ام آپدیت شد :) محک ‏۲۸ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۶:۰۴ (UTC)
@AzorAhai: من چون سعادت(!) اعزام به خدمت سربازی را تاکنون نداشته‌ام لذا از جزئیات اطلاع چندانی ندارم. اگر لطف کنید تیتر موارد را فهرست وار ذکر کنید تا حتی الامکان آنها را گسترش دهم.Freshman404Talk ‏۱۳ اوت ۲۰۱۶، ساعت ۱۹:۴۹ (UTC)
نظرم در حد پیشنهاد است، مطمئن نیست برای این موضوع در حد مقاله خوب نیاز است یا خیر؛ بهتر است یکی از ناظران اگر لازم می‌بیند تیتر دهد.--آرمانب ‏۱۳ اوت ۲۰۱۶، ساعت ۲۰:۰۵ (UTC)