ویکی‌پدیا:فهرست سیاست‌ها و رهنمودهای ویکی‌پدیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

در این صفحه، یک نسخه از صفحه ویکی‌پدیا:فهرست سیاست‌ها و پس از آن نسخه‌ای از صفحه ویکی‌پدیا:فهرست رهنمودها درج شده است تا در یک صفحه، فهرستی از سیاست‌ها و رهنمودهای ویکی‌پدیا را به صورت کامل و تجمیع‌شده، نمایش دهد. (درج محتوای صفحه از طریق تراگنجانش انجام شده و تغییرات، به طور خودکار روزآمدسازی می‌شوند.)

فهرست سیاست‌ها[ویرایش]

بهنام مقدمی متولد اول اسفند ۱۳۶۳ در رشت میباشد. وی دوران کودکی و نوجوانی خود را در محله ساغریسازان رشت گذراند.وی در دوران نوجوانی به حرفه سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر و همچنین در سن ۱۵ سالگی به یادگیری گیتار بدون مربی و با همکاری یکی از دوستان خود روی آورد. بعد از سربازی برای کار به تهران رفت و حدود ۱۰ سال در تهران بعنوان مدیر داخلی و کارگزار در شرکت زرین کوب آسیا(مرکز اسقاط خودروهای فرسوده) مشغول به کار بود. سپس در سال ۱۳۹۳ به زادگاه خود رشت برگشت و بعنوان مهندس فنی در حرفه نصب و راه اندازی و تعمیرات ادوات هتلینگ و رستوران و فست فود به کار خود ادامه داد.

وی از نظر رفتاری با اطرافیان بسیار خوش مشرب و شوخ طبع و در کار بسیار جدی و خبره میباشد. به گفته وی هر چیز گازی و برقی چه خانگی و چه صنعتی در صورت خرابی خیلی راحت تعمیر و راه اندازی خواهد شد.

☆☆☆☆☆ خدمات فنی گیلانه ☆☆☆☆☆

تعمیر و سرویس و نصب تخصصی و ارزان انواع : ● یخچال و فریزر های خانگی و صنعتی ● پکیج های دیواری ● کولر های گازی و اسپلیت ● بخاری و شومینه ● ماکروویو و سولاردم ♤♤♤♤♠︎♤♤♤♤♤♤♤♤♤♤♤♤♤♤♤♠︎♤♤♤♤♤♠︎♤ ● تعمیر تخصصی انواع بورد یخچال فریزر/ماشین لباسشویی/کولر اسپلیت/ماکروویو و... ♧♧♧♣︎♣︎♧♧♧♧♧♣︎♧♧♣︎♧♧♧♣︎♧♧♧♧♧♧ تعمیر و سرویس و نصب تخصصی انواع تجهیزات آشپزخانه صنعتی :

   《《《《《 رستورانی / فست فودی / هتلینگ 》》》》》

● انواع کباب پز های تابشی و چدنی و ریلی ● انواع اجاق گاز های صنعتی ● انواع کته پز ● انواع گریل های ذغالی و کروم ● انواع گرمکن آبی و هیتربنگ ● انواع سرخ کن های صنعتی ★★ ساخت و تولید انواع مشعل های فولادی و شعله پخش کن های استیل گریل ☆☆☆ساخت انواع المنت ها و هیترینگ با اندازه و اشکال دلخواه

★☆ " خدمات فنی گیلانه "

حذفی[ویرایش]

اقدامات رسمی
دفتر بنیاد ویکی‌مدیا این حق را دارد که در مواردی که اختلافات بسیار بالا می‌گیرد مقالهٔ مورد جدل را به طور موقت حذف کند.
حذف مقاله‌های ستایشگر
مقاله‌هایی که در آن‌ها از کسانی که هیچ دستاورد قابل توجهی در زندگی خود به دست نیاورده‌اند تعریف و تمجید شده‌است به سرعت حذف می‌شوند. در این گونه موارد بسیار مواظب باشید زیرا ممکن است دستاوردهای فرد مورد نظر به درستی بیان نشده باشند.
سیاست حذف

حذف یک مقاله نیاز به یک مدیر دارد و به طور کلی روندی مبتنی بر اجماع عام را طی می‌کند. بحث‌برانگیزترین مقاله‌ها به روندی سه مرحله‌ای و مهلت تقریباً یک هفته‌ای نیاز دارند.

سیاست بازگردانی مقاله‌های حذف شده
مدیران می‌توانند مقاله‌های حذف‌شده را باز گردانند. همچنین اگر مقاله‌ای بحث‌برانگیز باشد (یا یک کاربر غیر مدیر تقاضای آن را داده باشد) باید دربارهٔ آن بحث کرد. قابل ذکر است که به دلایل فنی نمی‌توان تصاویر را پس از حذف دوباره بازگرداند.
سیاست حذف رده‌ها
روند حذف رده‌ها درست مانند روند حذف مقالات است با این تفاوت که روی صفحهٔ دیگری است. رده‌هایی که مطابق قواعد نام‌گذاری رده‌ها نیستند به سرعت تغییر نام داده می‌شوند.
معیارهای حذف سریع
اگر مقاله‌ها، تصاویر یا رده‌ها به طور واضح جزو ردهٔ صفحات فاقد محتوا یا از هم گسیخته باشند به سرعت حذف می‌شوند. اما اگر حذف یک مقاله یا تصویر بحث برانگیز باشد باید مراحل حذف را طی کند.
نامزدی حذف
یک مقاله را می‌توان تنها یک بار نامزد حذف کرد. اگر در عرض پنج روز کسی با حذف آن مقاله مخالفت نکرد مدیران می‌توانند آن را حذف کنند.


اجرایی[ویرایش]

حل اختلاف
نخستین گام برای رفع هرگونه اختلاف، گفتگو با کسانی است که با شما مخالفت می‌ورزند. اگر این کار نتیجه نداد شیوه‌های گفتگوی سازمان‌یافته‌تری وجود دارند که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.
سیاست حفاظت
می‌توان صفحه‌ها را در برابر خرابکارها یا هنگام مشاجرات خشن محتوایی از ویرایش همگان محافظت کرد. مدیران توانایی ویرایش صفحه‌های محافظت‌شده را دارند هر چند به طور کلی نباید این کار را انجام دهند.
سیاست حفاظت جزئی
صفحه‌هایی که زیر حمله‌های متناوب خرابکاران قرار می‌گیرند را می‌توان به طور جزئی حفاظت کرد تا کاربران جدید یا ثبت‌نام نکرده نتوانند روی آنها ویرایشی انجام دهند.
سیاست داوری
قوانینی برای تصمیم‌گیری داوران در دعاوی مختلف.
سیاست عدم الزام‌آوری تصمیمات
همهٔ تصمیم‌ها، از جمله نتایج نظرسنجی‌ها را می‌توان برای زمانی که ویکی‌پدیا توسعه یافت، استفاده کرد.
سیاست منع دسترسی
حساب کاربرانی که مزاحمت‌های به شدت زیادی به وجود می‌آورند بسته می‌شود. خواهش می‌کنیم به این تحریم‌ها احترام بگذارید، به کاربران مسدود شده خدمات ندهید و به آنها کمک نکنید. تقاضای منع دسترسی را می‌توان از جیمبو ولز کرد.
سیاست منع ویرایش
کاربران مزاحم را می‌توان برای مدت زمان کوتاه یا بلند از ویرایش مقاله‌ها منع کرد.
سیاست تحریم
تحریم در ویکی‌پدیا، گزینه‌ای رسمی برای جلوگیری از ویرایش کاربر(ان) در یک یا چند مقاله‌است. تحریم در ویکی‌پدیا ممکن است شامل قدغن کردن کاربر از ویرایش در یک مقاله، یک موضوع به‌خصوص یا تحریم از کل پروژه شود. تحریم کاربران در ویکی‌پدیا، ممکن است به دو شکل موقت یا دائمی صورت گیرد.
کمیتهٔ داوری
کمیتهٔ داوری به منظور اعلام و اجرای حکم برای مشاجره‌هایی است که گاهی بین ویرایش‌گران در می‌گیرد. این کمیته آخرین راه حل اختلافات است.
ممنوعیت استفاده از پروکسی باز
تمام سرورهای پروکسی عمومی که کاربران می‌توانند توسط آنها IP واقعی خود را پنهان کنند از ویرایش ویکی‌پدیا منع می‌شوند. پس از اینکه چنین کاربری یافت شد، دسترسی وی قطع می‌گردد. (البته هیچ نوع منعی برای خواندن ویکی‌پدیا از طریق پروکسی‌های باز وجود ندارد.)
منع دائم
منع دائم باید تنها در زمانی صورت بگیرد که آسیب‌های جدی از سوی کاربر خطاکار بر ویکی‌پدیا وارد شود. یکی از مصادیق این مورد، استفاده از پروکسی‌های باز است.

حقوقی و حق تکثیر[ویرایش]

استفاده از مطالب ویکی‌پدیا
مطالب ویکی‌پدیا را می‌توان با آزادی کامل تحت مجوز GFDL استفاده کرد. این مجوز به این معنا است که شما می‌توانید از مطالب به شرطی استفاده کنید که به نویسندگان احترام گذاشته، مطلب برگرفته شده را دوباره تحت مجوز GFDL بگذارید و اجازهٔ دسترسی آزاد به آن را بدهید.
ویکی‌پدیا:پنهان‌گری
پنهان‌گری نوعی حذف پیشرفته است که برخلاف حذف معمولی، اطلاعات را حتی از دسترسی مدیران نیز پنهان می‌کند. این دسترسی تحت محدودیت‌های قاطع و تنها برای حذف کردن اطلاعات تخریب‌کننده، حفاظت از محرمانگی افراد، و گاهی برای زدودن موارد جدی نقض حق تکثیر از صفحه‌ها و سیاهه‌ها به کار می‌رود.
حق تکثیر
مطالبی که باعث تعدی به حق تکثیر دیگران بشوند نباید اضافه شوند. رعایت قانون حق تکثیر و «استفادهٔ منصفانه» بسیار پیچیده‌است.
متن مجوز مستندات آزاد گنو
این مجوز همان مجوزی است که تمامی مشارکت‌های موجود در ویکی‌پدیا تحت آن عرضه می‌شوند. هر گونه استفادهٔ دوباره از مطالب ویکی‌پدیا باید مجدداً تحت GFDL قرار بگیرد.
معیارهای استفادهٔ منصفانه
مواردی که بتوان در مورد یک تصویر از مجوز «استفادهٔ منصفانه» سود برد بسیار اندک هستند. کاربر باید موردِ استفادهٔ دقیقِ تصویر را اعلام کند و از آن تصویر تنها در همان موقعیت استفاده کند.
نقض حق تکثیر
ویکی‌پدیا به هیچ وجه نقض حق تکثیر را تحمل نمی‌کند. ما با جدیت می‌کوشیم تا موارد عدم رعایت حق تکثیر را حذف کنیم.

جستارهای وابسته[ویرایش]

فهرست رهنمودها[ویرایش]

فهرست رهنمودهای ویکی‌پدیا خلاصهٔ جامعی از تمام رهنمودهای مورداستفاده است که در حال حاضر ویرایشگران ویکی‌پدیا در مورد آن‌ها اجماع نظر دارند. بر خلاف سیاست‌ها، رهنمودها انعطاف‌پذیرترند، احتمال وجود استثنا در مورد آن بیشتر است و تغییر و بهبود در آن‌ها ساده‌تر است.

این صفحه تلاش می‌کند رهنمودهای ویکی‌پدیا را به صورت خلاصه در یک فهرست ارائه کند. با مراجعه به رده:رهنمودهای ویکی‌پدیا می‌توانید به همهٔ رهنمودهای ویکی‌پدیای فارسی دست یابید.

رهنمودها[ویرایش]

عمومی[ویرایش]

جسور باشید
ویکی‌ها زمانی که افراد مختلف در آن‌ها به رفع اشکال و بهسازی متن بپردازند، سریع‌تر گسترش پیدا می‌کنند. به همین خاطر ما انتظار داریم که همه جسورانه به اصلاح این اشکالات بپردازند. ایرادی بر این کار وارد نیست.
ایجاد اجماع
فرض بر این است که ویرایش‌کنندگان ویکی‌پدیا با تلاش برای حصول اتفاق‌نظر در یک موضوع، در حال تلاش برای اجرایی‌کردن سیاست‌های ویکی‌پدیا، به‌خصوص سیاست دیدگاه بی‌طرف هستند.

محتوایی[ویرایش]

سرشناسی
یک موضوع باید خارج از ویکی‌پدیا مورد توجه زیادی قرار گرفته باشد، تا در ویکی‌پدیا نیاز به ذکر آن وجود داشته باشد.
ابهام‌زدایی
اگر دو یا چند مقاله نامی مشابه هم دارند، باید به روش مناسب خواننده را به سمت مقاله‌ای که موردنظرش است رهنمون ساخت.
راهنمایی برای نوشتن مقاله‌های بهتر
همان‌گونه که از نام آن پیداست، این صفحه رهنمودی است برای بهتر نوشته‌شدن مقالات در ویکی‌پدیا.
چرندیات محض
با چرندیات محض (مانند متن‌هایی که نتیجهٔ کنار هم قرارگرفتن تصادفی حروف و کلمات هستند) باید به‌درستی برخورد شود.
ارجاع به منابع
باید به‌درستی به منابع ارجاع داد.
رهنمود مربوط به صفحه بحث

طبقه‌بندی[ویرایش]

زیرصفحه‌ها
برای ایجاد زیرصفحه برای یک مقاله، این رهنمود راهنمای شما خواهد بود.
رده‌ها، فهرست‌ها و فضاهای نام ویکی‌پدیا

ویرایش[ویرایش]

خلاصه‌ویرایش
همیشه خلاصه‌ای از ویرایشی که انجام می‌دهید را در جعبهٔ خلاصه ویرایش وارد کنید. از نوشتن خلاصه‌ویرایش‌های نامربوط پرهیز کنید.

بحث[ویرایش]

رهنمودهای صفحه بحث
استفادهٔ درست از صفحه‌های بحث در ویکی‌پدیا، به رشد پروژه کمک می‌کند.
امضا کنید
آنچه در صفحه‌های بحث یا نظرخواهی می‌نویسید را امضا کنید تا دیگران بهتر بتوانند بحث را درک کنند.

رفتاری[ویرایش]

آداب معاشرت
مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا در دیدگاه‌ها و اطلاعات قبلی، اختلافاتی دارند که گاهی بسیار گسترده است. برخورد محترمانه با دیگران، رمز مشارکت موفق در پیشبرد این دانشنامه است.
لطفاً با چماق به استقبال تازه‌واردها نروید
خیلی از مشارکت‌کنندگان تازه‌کار در ویکی‌پدیا، از سیاست‌های ویکی‌پدیا آگاه نیستند. همیشه به این نکته توجه کنید که مشارکت‌کنندگان تازه‌کار، با پیشرفت، تبدیل به اعضای آیندهٔ ویکی‌پدیا تبدیل می‌شوند و این ارزشمندترین منبعی است که در اختیار ویکی‌پدیاست.
صفحه کاربری
می‌توانید از صفحهٔ کاربری‌تان برای معرفی خودتان به طور خلاصه استفاده کنید یا از آن در کمک به پیشبرد ویکی‌پدیا بهره جویید. توجه کنید که ویکی‌پدیا یک ارائه‌کنندهٔ فضای رایگان در وب نیست.

نوشتاری[ویرایش]

شیوه‌نامه
هدف این شیوه‌نامه یکدست‌سازی شیوهٔ نگارشی مقاله‌ها در ویکی‌پدیاست.
سره‌نویسی
این رهنمود راهنمای شما برای تصمیم‌گیری راجع به استفاده‌کردن از یک واژهٔ فارسی سره نسبت به معادل عربی یا فرنگی آن خواهد بود.

جستارهای وابسته[ویرایش]