ویکی‌پدیا:گزیدن مقاله‌های برگزیده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

گزیدن مقاله‌های برگزیده

FA candidate gold.svg

اینجا جایی‌است برای گزیدن مقاله‌های برگزیده (مقاله‌هایی که از بهترین‌ها هستند). برای اطلاعات بیشتر، معیارهای برگزیدگی و پرسش‌های متداول را ببینید.

هدف ما در اینجا نه فقط انتخاب مقاله‌های برگزیده، بلکه بررسی و مشخص‌کردن نقاط ضعف و قوت مقاله است که می‌تواند جهت تکمیل مقاله بعدها به کار گرفته شود.

برای بررسی نظرخواهی‌های پیشین به بایگانی مراجعه کنید.

محتوای برگزیده:

مقاله‌های برگزیده:

نامزدکردن مقاله

 • نخست مطمئن شوید مقاله همهٔ معیارهای یک مقالهٔ برگزیده را دارد.
 • نامزدی مقاله‌ها باید با اطلاع و موافقت کاربرانی که در نوشتن مقاله مشارکت عمده داشته‌اند، صورت گیرد و نام شخص یا اشخاصی که در برگزیدگی مقاله نقش عمده داشته‌اند، هنگام نامزدی ذکر شود.
 • الگوی {{پیشنهاد برگزیدگی}} را در صفحهٔ بحث مقاله قرار دهید و آنچه را الگو می‌گوید انجام دهید. اگر مشکلی پیش آمد، در بحث وپ:گمب پیغام بگذارید.
 • کد {{ویکی‌پدیا:گزیدن مقاله‌های برگزیده/نام مقاله}} را کپی کنید، و این صفحه را ویرایش کنید و کد یادشده را در ابتدای فهرست قرار دهید. به جای نام مقاله، نام مقالهٔ موردنظرتان را بنویسید.
 • همچنین، در الگو:قهوه‌خانه/خوب و برگزیده پیوندی به صفحهٔ نامزدی‌ای که تازه ایجاد کرده‌اید اضافه کنید.
 • برای یک چالش جدی آماده باشید، چراکه مقاله بناست با بالاترین معیارها ارزیابی می‌شود. ممکن است منبعی معتبر باشد، اما در یک مقالهٔ برگزیده از لحاظ علمی کافی نباشد.
 • با دیگر کاربران در بررسی مقاله همکاری کنید. اگر پاسخ کافی به نقد آنها بدهید یا اشکال مقاله را بر اساس نظر آنها رفع کنید، معمولاً در پایان، مقاله برگزیده می‌شود.
 • باید صبر داشته باشید. این فرایند در حالت متعارف سه ماه طول می‌کشد.
 • معمولاً فقط مقالاتی در بررسی مردود می‌شوند که کاربر نامزدکننده همکاری لازم را انجام ندهد. پس برای برگزیدگی مقاله کافی است با اخلاقی خوش و رویی گشاده با ناقدان برخورد کنید و از نقدها استقبال کنید تا مقاله برگزیده شود.

شرکت در نظرخواهی

 • همهٔ کاربرانی که به موضوع علاقه یا در آن تخصص دارند، خوب است که در بررسی مقاله مشارکت کنند.
 • برای شرکت در نظرخواهی کنونی، بر روی پیوند «ویرایش» کنار هر عنوان کلیک کنید. لطفاً نزاکت و فرهنگ شهروندی را رعایت کنید. فقط مقاله را نقد کنید و نسبت به کاربر نامزدکننده و دیگر مشارکت‌کنندگان در بحث، نظری ندهید. از نظرات سازندهٔ کاربران استقبال می‌شود.
 • مقاله را مطابق با معیارهای برگزیدگی، موشکافانه بررسی کنید تا از صحت، دقت و جامعیت آن اطمینان حاصل شود.
 • لطفاً نظرتان را خلاصه و مفید بنویسید. گاه یک لینک مفیدتر از ده‌ها کلمه است.
 • اگر فقط می‌خواهید نظرتان را بگویید، بنویسید *'''نظر'''، و در ادامه‌اش نظرتان را ذکر کنید.
 • اگر موافقید، بنویسید *'''موافق'''، و در ادامه‌اش دلیل موافقتتان را ذکر کنید. دقت کنید که اینجا رأی‌گیری نیست. از دید جمع‌بندی‌کننده نظراتی که مقاله را نقد کرده باشند باارزش‌ترند تا رأی‌های خالی.
 • اگر مخالفید، بنویسید *'''مخالف'''، و در ادامه‌اش دلیل مخالفتتان را ذکر کنید. نظرهای مخالف بدون ذکرکردن دلیل، هنگام جمع‌بندی خط زده خواهند شد. اگر نظرتان عوض شد، نظر پیشین را حذف نکنید؛ خط بزنید (به صورت <s> ... </s>).
 • نامزدکننده پس از رفع هر موردِ خواسته‌شده باید پایین آن نظر ذکر کند که رفع شده‌است. نظرات را دستکاری یا تکه‌تکه نکنید. پس از رفع ایرادهای کاربرِ مخالف یا نظردهنده، اگر کاربر دوباره به صفحهٔ نظرخواهی سر نزد، از وی بخواهید تا بیاید، و اگر خواست، در رأیش تجدیدنظر کند.
 • استفاده از الگوهای گرافیکی مانند {{شد}} توصیه نمی‌شود، چون از سرعت بالاآمدن صفحه می‌کاهد.
 • صفحه‌های نظرخواهی‌ها را حتی‌المقدور بخش‌بندی نکنید. اگر نیاز شد، متن را پررنگ کنید.

جمع‌بندی نظرخواهی

نظرخواهی پس از حداقل یک هفته از آغاز نظرخواهی و حداقل ۳ روز پس از درج آخرین نظر، جمع‌بندی می‌شود و نظر جمع اعمال می‌شود: یا به‌عنوان مقاله‌ای برگزیده انتخاب می‌شود یا مقاله‌ای خوب باقی می‌مانَد. گاه ممکن است نظرخواهی موقتاً به حالت تعلیق دربیاید. کار جمع‌بندی‌کننده مشخص‌کردن این است که میان نامزدکننده و نظردهندگان اجماع حاصل شده‌است یا خیر. در حال حاضر، جمع‌بندی نظرخواهی‌های مقالات برگزیده توسط ناظران برگزیدگی انجام می‌شود.

گزینش محتواهای خوب و برگزیده
گزینش

: محمد بن طاهرآناهیتاتاریخچه رمان‌نویسی در ایراندوباره شروع کن (فیلم)جنگ جهانی دوممک‌دانل ایکس‌اف-۸۵ گابلینمختار ثقفیمعماری عصر برنز در ایرانکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامیسی‌اف‌ام اینترنشنال سی‌اف‌ام۵۶محاصره زادارولایتعهدی علی بن موسی الرضاتحول مقام به دستگاهعلی بن موسی الرضا

: رند پالمرگ آدولف هیتلرشاپور یکمرگرسیون خطیفیل در تاریکیرأی بدیلگشتا فرانکارومجنگ صلیبی ششمرساله شرفیهموسیقی نیئا

: فیلم‌شناسی آلفرد هیچکاکفهرست دانشگاه‌های علوم پزشکی در ایرانکفش طلای اروپافهرست حاکمان ایوبیبازیکن ماه لیگ برتر فوتبال انگلستانجایزه لورنزو باندینیفیلم‌شناسی ایمی آدامز

:

: اما استونآوازهای موسیقی ایرانیصفی‌الدین ارموی

بازبینی

: • باشگاه فوتبال پرسپولیس

: • نسل‌کشی یونانیاناوپن‌بی‌اس‌دیحمله مغول به ایران

موسیقی نیئا[ویرایش]

موسیقی نیئا (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: Ahmad252 (بحثمشارکت‌ها) ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۰۱ (UTC)

سلام. این مقاله با همکاری جناب MOSIOR که ناظر خوبیدگی بودند، خوبیده شد و هم‌اکنون بخشی از موضوع برگزیدهٔ نیئا است. در زمانی که اقدام به نامزدی موضوع برای برگزیدگی کردم، تصورم این بود که این مقاله کلاً نمی‌تواند برگزیده شود. با این حال، پس از مشاهدهٔ نتایج داوری یک‌چهارم‌نهایی جایزهٔ مقالهٔ خوب ۲۰۲۰ و پی بردن به این که مقاله، توسط جناب ImanFakhri، در فهرست قرار گرفته، به این فکر افتادم که شاید ایدهٔ بدی هم نباشد که نامزدش کنم. نسبت به مقالهٔ انگلیسی خیلی کامل‌تر است و مدت نسبتاً زیادی روی مطالب مقاله کار کردم تا کاملاً جامع باشد. پیشاپیش تشکر می‌کنم از زحمات ناظر(ان). با احترام، احمدگفتگو ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۰۱ (UTC)

رساله شرفیه[ویرایش]

رساله شرفیه (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: Huji (بحثمشارکت‌ها) ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۰:۴۸ (UTC)

این مقاله اگر برگزیده بشود، نه فقط به حال موضوع خوبِ صفی‌الدین ارموی (که آخرین مقاله‌اش امیدوارم به زودی خوب بشود) کمک خواهد کرد که منجر به جایزهٔ چهار هم خواهد شد! در نتیجه مشتاقم که برگزیده بشود :)

ولی از خودخواهی گذشته، مقاله راجع به رساله‌ای است که اگر چه از دید برخی، مهم‌ترین اثر ارموی است اما در طول تاریخ کمتر از اثر شاخص دیگر ارموی (الأدوار) مورد توجه بوده در نتیجه منابع کمتری هم راجع به آن موجود است. من به جز منابع دیگری که مستقیم در دسترس خودم بود، کوئستیا و نورمگز را هم زیر و زبر کرده‌ام و هر چیز مفیدی که یافتم را به مقاله افزوده‌ام. با این حال اگر منبع دیگری به ذهن می‌رسد حتماً بگویید که بررسی کنم. ضمناً دانشنامهٔ جهان اسلام و دائرةالمعارف بزرگ اسلامی و دانشنامهٔ ایرانیکا (سه منبعی که در خیلی از مقالات مشابه از آن‌ها بهره می‌گیرم) در مورد شرفیه مدخلی ندارند. نبود منابع اگر چه کار گسترش مقاله را محدود می‌کند اما باعث می‌شود که شرط «جامع و مانع» را با قطعیت بیشتری بشود احراز کرد :)

هدف من آن است که موضوع صفی‌الدین ارموی را به «موضوع برگزیده» شدن برسانم. تجربهٔ این گمب کمک خواهد کرد تا گمب بعدی این موضوع را (که یا برای الأدوار و یا برای صفی‌الدین ارموی و یا برای هر دو برپا خواهم کرد) با آمادگی بیشتری شروع کنم. — حجت/بحث ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۰:۴۸ (UTC)

سلام امیدوارم به زودی برگزیده شود.--سید (بحث) ‏۱۷ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۵:۲۹ (UTC)
چند نکته
 • آیا می توان برای این کتاب اثرگذاری ویژه ای قائل شد؟ مثلا پیروانی داشته باشد یا جریانی در موسیقی پدید آورده باشد یا دامنه و اثرش به آنچه امروز در موسیقی استفاده می شود، کشیده شده باشد؟ اگر می توان در این مورد مطالبی یافت، خوب است که یک بخش اهمیت یا تاثیرگذاری در مقاله اضافه شود.
 • کتاب به زبان عربی نوشته شده. این را در همان خط اول لید و همینطور در جعبه اطلاعات کتاب تصریح کرده اید. اما در بدنه مقاله، جایی زبان نگارش کتاب را صراحتا نگفته اید.
 • از پرانتز زیاد استفاده شده. پیشنهاد می کنم در صورت امکان، حتی الامکان به بخش یادداشت منتقل شوند تا خواندن مقاله ساده تر شود.
 • جمله ای که با «سایر ویژگی‌های مکتب منتظمیه...» شروع می شود، فشرده و سخت فهم است. آیا می توان آن را ساده تر نوشت؟
 • «ادوار» که به عنوان جستار وابسته آورده اید، در متن مقاله استفاده و پیوند شده است. از جستارهای وابسته باید حذف شود.
 • در رده «کتابهای تاریخی سده 7» قرار داده شده است. من از خواندن مقاله برداشت نکردم که کتابی تاریخی است.

ممنون ٪ مرتضا (بحث) ‏۱۹ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۶:۵۴ (UTC)

پاسخ پرسش اول شما را فکر می‌کردم مقاله به طور واضح داده: این کتاب یکی از سنگ بناهای مکتب منتظمیه است، دامنه و اثرش تا مدت‌ها ادامه داشته ( فقط از زمان تحول مقام به دستگاه است که از موسیقی ایران رخت بربسته، در موسیقی عربی و ترکی هم که هنوز به روش مقامی هستند، تأثیرات این مکتب پابرجاست)، و از بین آثار اصلی مکتب منتظمیه، این رساله به خاطر مبسوط‌تر بودن از الأدوار امروزه دارای اهمیت بیشتری دانسته می‌شود. اما ظاهراً این را مقاله نتواسته به شما القا کند. راهنمایی می‌کنید چه‌طور این را واضح‌تر کنم؟ بخش نقد برای همین منظور داریم، نه؟
@Huji: اول یک سوال. با توجه به گفتگویی که در خوبیدگی ارموی داشتیم، برداشت من این است که کتابهای او حاوی نوآوری جدیی نیستند بلکه تبیین کننده و تلفیق کننده مطالبی اند که پیش از آن به صورت پراکنده وجود داشت. یعنی اهمیت کتاب به تبیین چارچوب مفاهیم مکتب منتظمیه است. آیا برداشت من صحیح است؟٪ مرتضا (بحث) ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۱۰ (UTC)
پرانتزها را کمتر کردم. باز هم اگر موردی به نظرتان نامناسب است ذکر کنید.
جملهٔ «سایر ویژگی‌ها ...» را کمی کوتاه کردم؛ بهتر شد؟
جستارهای وابسته را به روز کردم
متوجه نقدتان در مورد رده نمی‌شوم. رساله‌ای است از قرن هفتم؛ چرا نباید در آن رده باشد؟ (رساله‌ها نوعی اثر مکتوب [یا همان کتاب] هستند که به شکلی روشمند و دقیق به بررسی موضوعی خاص می‌پردازند)
رده:کتاب‌های تاریخی سده ۷ (قمری) قاعدتاً باید حاوی کتابهایی با موضوع تاریخ باشد. اما موضوع این کتاب، تاریخ نیست بلکه موسیقی است. به نظر، رده مناسب، رده:کتاب‌های سده ۷ (قمری) باشد.٪ مرتضا (بحث) ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۳۶ (UTC)
ممنون بابت بررسی — حجت/بحث ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۱:۵۵ (UTC)
در مورد رده، تازه متوجه منظورتان شدم. قبول دارم و رده را تغییر دادم.
در مورد سؤال دیگرتان: تا حد زیادی درست فهمیده‌اید. توضیح بیشتر این که: ارموی هیچ جا ادعا نکرده که مخترع گام هفده‌ای پرده‌ای خودش است؛ او فقط محاسبات را به طور دقیق ارائه کرده. در نتیجه اگر فرض کنیم که اختراع گام کار خودش بوده، آن وقت می‌شود گفت که نوآوری اصلی مکتب منتظمیه، کار اوست. اما اگر نه (و بپذیریم که بیشتر جنبه‌های این گام پیش از او هم بحث شده بوده و چون ما بین رساله‌های فارابی و ارموی، رسالهٔ مبسوطی برایمان باقی نمانده نمی‌توانم روند این تحولات و این که چه کسی چه چیزی را اختراع کرده را درک کنیم) در آن صورت مهم‌ترین شاخصهٔ مکتب منتظمیه، مکتوب‌سازی این گام و محاسبات ریاضی‌اش است. اهمیت این رساله (و الأدوار) هم به همین مکتوب‌سازی است. رساله‌ای قدیمی‌تر از این دو نداریم که به این شکل مبسوط و جامع و مانع راجع به تمام گام‌ها (ادوار) و فواصل و کوک‌ها و ... بحث کرده باشد. — حجت/بحث ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۳۵ (UTC)
بنابراین پیشنهاد من این است: در رساله شرفیه#مکتب منتظمیه اشاره کنید به رساله فارابی و این که رساله مکتوب جدی در زمینه موسیقی وجود نداشته است. قبل از نقد، یک بخش جدید رساله شرفیه#اهمیت باز کنید و بگویید که اهمیت کتاب (در کنار کتاب ادوار) در مکتوب و مدون کردن مکتب منتظمیه است که فلان ویژگی ها را دارد و تا قبل از تحول مقام به دستگاه در موسیقی ایرانی مبنا بوده و در موسیقی عربی و ترکی هنوز هم مبناست. همچنین احتمال دارد که تعریف گام نخستین بار در این کتاب صورت گرفته باشد و به هر حال در این مورد رساله مکتوب دیگری قبل از آن در دست نیست. البته و صد البته این فقط یک پیشنهاد است و خودتان آن را سبک و سنگین بکنید و ببینید که آیا باعث بهتر شدن مقاله می شود یا خیر. ٪ مرتضا (بحث) ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۶:۳۹ (UTC)

جنگ صلیبی ششم[ویرایش]

جنگ صلیبی ششم (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: ImanFakhri (بحثمشارکت‌ها) ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۷:۲۱ (UTC) از مقالات مرتبط با جنگ‌های صلیبی که بنا بر علاقه شخصی آن را به گمب آوردم. پیشاپیش از نظرات و انتقادات همه دوستان تشکر می‌کنم. با مهر --ImanFakhriTalk ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۷:۲۱ (UTC)

 • به نظرم جای اطلاعات مربوط به تصحیح، ترجمه و چاپ مطلب خالی است.--سید (بحث) ‏۲۲ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۵۱ (UTC)

گشتا فرانکاروم[ویرایش]

گشتا فرانکاروم (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: ImanFakhri (بحثمشارکت‌ها) ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۳۱ (UTC) از مقالات مرتبط با جنگ‌های صلیبی که بنا بر علاقه شخصی آن را به گمب آوردم. پیشاپیش از نظرات و انتقادات همه دوستان تشکر می‌کنم. با مهر --ImanFakhriTalk ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۳۱ (UTC)

از نظر من مقاله آماده برگزیدگی است. اگر نظر دیگری نیست تا آخر ژانویه جمع بندی می کنم. ٪ مرتضا (بحث) ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۲:۰۲ (UTC)

رأی بدیل[ویرایش]

رأی بدیل (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: 4nn1l2 (بحثمشارکت‌ها) ‏۳ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۲:۰۷ (UTC)

دلیلی نمی‌بینم که این مقاله برگزیده نباشد. به نظرم خیلی عالی و کامل (و فراتر از استانداردهای ویکی‌پدیا) نوشته شده است. ظاهر خوبی نیز دارد. نمی‌دانم چرا همان دو سه سال پیش که خوبش کردم، برای برگزیدگی اقدام نکردم. احتمالاً خواسته‌ام لینک‌های قرمز را آبی کنم؛ و بعداً پاک فراموش شده است. در این فاصله تحولاتی در ساحل شرقی آمریکا روی داده است، که آن‌ها را هم به‌زودی پوشش خواهم داد. چند تا از لینک‌های مهم قرمز را هم آبی خواهم کرد، ولی نه همه را! منتظر شنیدن نظرها و نقدهایتان هستم. اگر مقاله برگزیده شود، جایزهٔ چهار خواهم گرفت $Þ که خودش انگیزهٔ مضاعفی است :-) ‏4nn1l2 (بحث) ‏۳ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۲:۰۷ (UTC)

@4nn1l2: سلام. خیلی خوشحالم که شما مجددا در گمب فعال شده اید. اگر فکر می کنید کسی تسلط بر این موضوع دارد، لطفا برای بررسی دعوتش کنید.--سید (بحث) ‏۴ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۴:۴۹ (UTC)
ممنونم، سید عزیز. اگر ناظران خیلی سخت نگیرند، بیشتر حول فعالیت‌های محتوایی خواهم گشت. به نظرم ویکی‌پدیای فارسی اگر هزار تا مقاله با نمرهٔ ۱۵ داشته باشد، بهتر از این است که ۳۰۰ تا مقاله با نمرهٔ ۲۰ داشته باشد. در رابطه با پینگ کاربران برای بررسی مقاله در مرحلهٔ خوبیدگی تجربهٔ +ی ندارم. دو کاربر اصلاً جوابم را ندادند. محک عزیز مقاله را خواند و نقد خوب و منصفانه‌ای نوشت و کار ختم به خیر شد. در مرحلهٔ برگزیدگی ترجیح می‌دهم کسی را پینگ نکنم و بگذارم افراد داوطلبانه خودشان جلو بیایند. اگر هم نیامدند که مقاله خودبه‌خود برگزیده خواهد شد ;-). شخصاً مشکلی با طولانی شدن فرایند گمب ندارم. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۴ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۴۴ (UTC)
 • سلام. معمولاً با گوشی ویرایش نمیکنم ولی این مقاله برایم خیلی جالب بوده‌است. یکی از موضوعات مورد علاقه بنده بوده و کیفیت خوبی برخوردار است. خسته نباشید فور جان. --محک 📞 ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۱۶ (UTC)

@4nn1l2: من مقاله را بررسی کردم. واقعا مقاله کاملی است. دستتان درد نکند. قیاسی با نسخه انگلیسی مقاله انجام دادم و چند نکته زیر به ذهنم رسید که در جامعیت بیشتر مقاله کمک می کند:

 • در مقاله انگلیسی، در بخش تاریخچه، اطلاعاتی در مورد اولین استفاده از این روش در انتخابات رسمی دولتی را ارائه داده است: «The first known use of an IRV-like method in a governmental election was...» که اتفاقا منبع برخط هم دارد. به نظر می توان با نقل یکی دو جمله از این منابع، تاریخچه را کاملتر کرد (دیدم که در مباحثات خوبیدگی هم گفتید منابع در باب تاریخچه کمیابند.)
 • مقاله انگلیسی یک فلوچارت کوچک دارد که در درک موضوع کمک می کند. اگر موافق باشید، خوب است نسخه فارسی آن به مقاله اضافه شود.
 • مقاله انگلیسی به «Instant-runoff voting» تغییر مسیر داده و در مقاله انگلیسی از مخفف IRV برای آن استفاده شده است. اما در ابتدای مقاله، شما عبارت «Alternative Voting» و مخفف AV استفاده کرده اید. نمی دانم ترم رایج کدام است. بد نیست این نکته را بررسی کنید.
 • نکته دیگر این که بعضی از ارجاعات شما مانند شماره 4 و 5 و 7 و 30 و... از الگوی پک استفاده نشده و نیاز است ارجاع دهی یکسان باشد.
 • همچنین پیشنهاد می کنم بخش «محاسن و معایب» را بخش بندی کنید و چند زیربخش ایجاد کنید.

٪ مرتضا (بحث) ‏۹ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۵:۳۷ (UTC)

@4nn1l2: با توجه به این که مقاله کار زیادی ندارد، آیا ممکن است بررسی موارد مطرح شده را در دستور کار قرار دهید؟ ٪ مرتضا (بحث) ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۵۹ (UTC)

@مرتضا: حتماً. تشکر میکنم بابت بررسی‌تان. به‌زودی پاسخ می‌دهم. درگیر یک پروندهٔ هیئت نظارت شدم که باعث شد وقت آزادم صرف آن شود. اوضاع که آرام شد، با فراغ بال به این مقاله و نامزدی خواهم پرداخت. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۲:۰۱ (UTC)

فیل در تاریکی[ویرایش]

فیل در تاریکی (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: MOSIOR (بحثمشارکت‌ها) ‏۱۶ دسامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۶:۱۸ (UTC)

سلام و سپاس. @مرتضا،‏ MRG90،‏ Wikimostafa و Salarabdolmohamadian: لطفا اگر فرصت دارید در بررسی این مقاله مشارکت کنید.--سید (بحث) ‏۱۷ دسامبر ۲۰۱۹، ساعت ۰۶:۵۸ (UTC)
سلام. بله حتما. ٪ مرتضا (بحث) ‏۱۷ دسامبر ۲۰۱۹، ساعت ۰۶:۵۹ (UTC)
سلام. شرکت نمی کنم. فقط جهت اطلاع: فیلم فیل در تاریکی تمام شده گویا . . . صفحه ویکی پدیا هم دارد . . . که لینکش را در جعبه ناوبری هاشمی نژاد افزوده بودم . . . حالا نیست.Salarabdolmohamadian (بحث) ‏۱۷ دسامبر ۲۰۱۹، ساعت ۰۷:۲۰ (UTC)
بررسی اولیه
 • لید مقاله بلند است. خلاصه تر و در 4 پاراگراف نوشته شود.
 • زمینه، پاراگراف سوم را نمی توانم مرتبط بدانم. نوعی نقد و نظر است.
 • در بخش زمینه، زمینه نوشتن رمانهای ژانر پلیسی در ایران را به خوبی توضیح داده اید. سوالی که برای من باقی می ماند این است که در اتمسفری که این اثر خلق شده، اتمسفر داستان نویسی چگونه بوده است و جریانهای غالب چه بوده اند؟
 • «هاشمی‌نژاد پیشگفتاری برای چاپ دوم نوشت و مجله تجربه آن را در شماره ۴۳ خود (۱۳۹۵) منتشر کرد.»، «آن» اشاره به پیشگفتار است یا اشاره به خود اثر؟ تصریح شود.
 • پاراگراف سوم از بخش بخش «نگارش و چاپ» این خط سیر را دنبال می کند که کتاب قرار بود چاپ بشود، اما نشد. اما در جمله آخر گفته اید که چاپ شد.

باز هم با دقت بیشتری خواهم خواند و اگر نکاتی بود، می نویسم. ٪ مرتضا (بحث) ‏۲۰ دسامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۶:۵۲ (UTC)

رگرسیون خطی[ویرایش]

رگرسیون خطی (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: Tarikhejtemai (بحثمشارکت‌ها) ‏۷ دسامبر ۲۰۱۹، ساعت ۲۱:۴۵ (UTC) @Tarikhejtemai: سلام بسیار متشکر، ما کمبود شدید مقالات برگزیده در حوزه ریاضیات داریم. امیدوارم با شکیبایی روند زمان بر بررسی در گمب را همراهی بفرمایید.

@Huji: سلام. حجت جان فکر می کنم این موضوع مورد علاقه شما باشد.--سید (بحث) ‏۸ دسامبر ۲۰۱۹، ساعت ۰۴:۱۴ (UTC)
@Sa.vakilian: ممنون، خیلی خوشحال می‌شوم نظرات دوستان را در راستای برگزیده شدن مقاله بشنوم و در مقاله اعمال کنم. Tarikhejtemai (بحث) ‏۸ دسامبر ۲۰۱۹، ساعت ۲۰:۴۶ (UTC)
@Sa.vakilian: بله، قطعاً بررسی خواهم کرد. — حجت/بحث ‏۸ دسامبر ۲۰۱۹، ساعت ۲۲:۴۵ (UTC)
ان شاء الله.--سید (بحث) ‏۹ دسامبر ۲۰۱۹، ساعت ۰۴:۵۴ (UTC)
بررسی حجت

در زمان خوبیدگی مقاله، برخی از آنچه برای برگزیدگی لازم بود را هم تا حد مطلوبی برآورده کردید. چیزهایی که در حال حاضر به نظر من می‌رسند بیشتر بر معیار «جامعیت و مانعیت» استوار هستند و این‌ها هستند:

 • اشاره شود که چرا به L1 و L2 چنین نام داده می‌شود. (تا جایی که من خاطرم است دلیلش این بوده که روش L1 زودتر کشف/اختراع شده بود، اما برایش منبع در دست ندارم). ✓
 • روش ridge regression (یا همان en:Tikhonov regularization) اسمش در مقاله نیامده و روش مهم و پرکاربردی است.✓
 • برای روش لسو پیوند ساخته بشود (فعلاً پیوند قرمز باشد هم اشکال ندارد؛ بعداً باید به en:Lasso (statistics) متصل بشود).✓
 • در قسمتی که به رگرسیون چندجمله‌ای اشاره شده، تصویری که به کار رفته خوب است اما تصویری که ویکی‌پدیای انگلیسی به کار برده هم اضافه بشود برای انتقال مطلب خوب خواهد بود.✓
 • نقاط ضعف مدل رگرسیون در مقاله مورد بحث نبوده. مثال کلاسیک آن en:Anscombe's quartet است که در مقالهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی هم به آن اشاره شده (که تصویرش هم اتفاقاً خیلی خوب است و می‌شود همان را استفاده کرد).✓
 • در بخش «رگرسیون‌های خطی دیگر» (که شاید بد نباشد عنوانش را به «تعمیم» تغییر بدهیم) به مدل‌های خطی چندسطحی en:Multilevel model اشاره باید بشود. اسم دیگرش hierarchical model است که نمی‌دانم به فارسی چه ترجمه‌ای برایش رایج است.✓
 • در بخش «کمترین مربعات» تصویری که در ویکی‌پدیای انگلیسی به کار رفته (راجع به کار گالتون برای محاسبهٔ کمترین مربعات) اضافه بشود. زیرنویس را می‌شود عیناً از ویکی‌پدیای انگلیسی ترجمه کرد. ✓
 • در همین بخش به Partial Least Squares هم اشاره بشود. ✓
 • تصویر دیگری که خوب است در مقاله بیاید، نمایش رگرسیون خطی در سه بعد (و نه دو بعد) است. این تصویر معروف از کتاب The Elements of Statistical Learning معروف به ESL خیلی خوب این کار را انجام می‌دهد اما آزاد نیست (راستی اصل کتاب از طریق وبگاه دانشگاه استنفورد قابل دریافت است و این تصویر هم در صفحهٔ ۴۵ کتاب دیده می‌شود). اگر مشابه این تصویر را بسازید و به کار ببرید خیلی خوب می‌شود. ✓
 • یک مبحث دیگر که جا افتاده، بحث انتخاب متغیر است (روش‌های forward و backward که باز در مورد ترجمهٔ رایج فارسی‌شان مطمئن نیستم). به تبع آن، مقایسه بین روش‌های انتخاب متغیر و روش‌های کوچک‌سازی (منظور en:Shrinkage (statistics) است) هم باید طرح بشود.✓

همین کتاب ESL که بالاتر معرفی کردم، فصل سومش بیشتر آنچه بالا ذکر کردم را پوشش داده و می‌توان از آن به عنوان منبع استفاده کرد.

پ.ن: تعدادی پیوند قرمز در مقاله هست و تعداد هم احتمالاً در طی انجام موارد بالا ایجاد خواهد شد. اگر چه برگزیدگی مقاله، وابسته به وجود (و کیفیت) مقاله‌های دیگر نیست، اما اگر حوصله داشتید که برخی از پیوندها را آبی کنید خیلی خوب می‌شود.✓

پ.ن.۲: اگر چه لازم نیست که مقاله‌های ویکی‌پدیای فارسی، منابع فارسی داشته باشند، اما در زمینهٔ موضوع این مقاله کتاب به فارسی کم نیست. اگر یک بخش «مطالعه بیشتر» بسازید و در آن چند کتاب فارسی (تألیف یا ترجمه) را که در این زمینه شاخص هستند اضافه کنید خوب می‌شود. ✓

موفق باشید. — حجت/بحث ‏۱۴ دسامبر ۲۰۱۹، ساعت ۰۱:۵۶ (UTC)

@Huji: خیلی ممنون برای موارد بالا، در عرض چند روز آینده روی آنها کار خواهم کرد. Tarikhejtemai (بحث) ‏۱۶ دسامبر ۲۰۱۹، ساعت ۲۰:۴۸ (UTC)
@Huji: ، موارد بالا را انجام دادم، ممنون. Tarikhejtemai (بحث) ‏۴ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۳:۰۶ (UTC)
@Huji: اگر شخص دیگری را هم برای کار روی این مقاله می شناسید ، لطفا دعوت کنید.--سید (بحث) ‏۲۳ دسامبر ۲۰۱۹، ساعت ۰۹:۴۳ (UTC)
@Sa.vakilian: جناب کاربر:Nightdevil که در خوبیدگی هم کمک کردند، به ذهن می‌رسند. — حجت/بحث ‏۲۳ دسامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۳:۲۱ (UTC)

@Nightdevil: لطفا در بررسی این مقاله مشارکت بفرمایید.--سید (بحث) ‏۴ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۴:۵۰ (UTC)

@Huji: برای اکثر پیوندهای قرمز و بعضی مطالب مرتبط دیگر مقاله‌های جدید ساخته شد.Tarikhejtemai (بحث) ‏۱۴ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۵:۵۳ (UTC)
@Tarikhejtemai: ممنون. منتظر کاربر:Nightdevil هستم که شاید بررسی کنند. — حجت/بحث ‏۱۴ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۴۲ (UTC)

چند تا اشکال کوچک در یک بررسی غیر تخصصی:

 • لید مقاله به نظر زیادی طولانی شده.
 • یک نفر غیر از توسعه دهنده مقاله لازم است یک بار آن را ویرایش انشایی کند.
 • در بخش مفاهیم معنای رگرسیون توضیح داده شود. ✓
 • در بخش مفاهیم مطالبی آمده که ربطی با عنوان این بخش ندارد.
 • در بخش تاریخچه اگر می توانید اطلاعات بیشتری بدهید.✓
 • چند مورد فقدان منبع دارد از جمله :نحوه تخمین افزایشی ضرایب در رگرسیون کمترین زاویه (توضیح زیرعکس)✓
 • در ویکی انگلیسی در یکی دو مورد بخصوص بخش کاربردها مطالبی هست که فکر می کنم به تکمیل مقاله فارسی کمک کند.✓

به هر حال من تخصص ورود جزیی به موضوع را ندارم.--سید (بحث) ‏۲۲ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۴۷ (UTC)

@Sa.vakilian: ممنون برای نظرات بالا، همه را انجام داد به جز مورد اول، دوم و چهارم. اگر موارد اول و چهارم را دقیق‌تر توضیح دهید ممنون میشوم. Tarikhejtemai (بحث) ‏۲۴ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۳:۴۰ (UTC)

شاپور یکم[ویرایش]

شاپور یکم (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: Zahra emarati (بحثمشارکت‌ها) ‏۲۵ اوت ۲۰۱۹، ساعت ۲۰:۴۹ (UTC)

 • تشکر بابت اینکه این مقاله را برای برگزیدگی آورده اید. برگزیدگی یک روال چندماهه است که نیازمند مشارکت جدی تر شماست و می توانید از این طریق توان خود در مطالعات کتابخانه ای را تقویت کنید. قبلا مقاله نبرد ادسا برای برگزیدگی آورده شده بود که به علت برخی مشکلات بخصوص در منبع شناسی برگزیده نشد. امیدوارم حل آن مشکلات از طریق بهبود این مقاله ، به برگزیدگی آن مقاله نیز کمک کند. ضمنا می توانید از مطالب آن مقاله هم برای برگزیده کردن این یکی استفاده کنید.--سید (بحث) ‏۲۶ اوت ۲۰۱۹، ساعت ۰۳:۰۲ (UTC)
 • @Arash،‏ Arellaa و Mr MohammadJavad M: سلام. اگر فرصت دارید بررسی را شروع کنید تا دوستان دانشجو خیلی معطل نشوند.--سید (بحث) ‏۲ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۲:۳۰ (UTC)
بررسی اولیه

@Zahra emarati: سلام. در نگاه اول اینها به چشمم خورد.

 • مقاله نیازمند ویراستاری توسط شخصی جز نامزدکننده است.
 • قبلا با @آرش: بحث کرده ایم که به جای عناوینی نظیر «شاهنشاه ایران و انیران» بگوییم شاهنشاه ایرانشهر. ضمنا فهرست شاهنشاه ایران و انیران هم با شاهنشاه ساسانی یکی نیست.
 • در لید آمده «از طریق مانی توانست اوضاع داخلی کشور را بهبود ببخشد» در متن چیزی در توضیح این ادعا نیافتم.
 • در لید بحث مانی و کرتیر درآمیخته ، در حالی که این ها دو رویکرد مذهبی متفاوت داشته اند.
 • در لید جزییات فراوان از نبرد با روم شده که قابل خلاصه سازی است و جالب است که ذکری از مهمترین دستاورد وی یعنی نبرد ادسا نشده است.
 • متن لید درباره نظام پولی گنگ است.
 • در متن برخی اصطلاحات و اسامی خاص به مقالات مرتبط لینک نشده.
 • «کارنامه سیاسی» : کارنامه سیاسی شاپور فقط موضوع مانی و کرتیر بوده! یعنی هیچ اقدام سیاسی دیگری نداشته!
 • اطلاعات مربوط به هرمز یکم در بخش کرتیر ربطی به این مقاله ندارد. به مقاله خودش منتقل شود.
 • بخش منش شاپور ناقص به نظر می رسد و جای توسعه دارد.
 • «شهرسازی» جزو میراث شاپور نیست. جزو اقدامات وی است و باید در کنار کارنامه سیاسی و نظامیش بیاید.
 • «نهضت ترجمه» این هم جزو کارنامه فرهنگی شاپور است. البته این نامگذاری غلط است. وقتی می توان از نهضت ترجمه نام برد که ده ها کتاب مهم ترجمه شده باشد، که بعید می دانم.
 • در بخش منبع شناسی با توجه به قدمت موضوع شاید مطالعات باستان شناسی هم مفید باشد.
 • در بخش منبع شناسی «امروزه هیچ‌یک از ترجمه‌های مستقیم عربی خدای‌نامه و نیز اصل متن پارسی میانهٔ خدای‌نامه در دست نیست» خب پس چه چیزی در دسترس است؟!
 • بخش منبع شناسی مقاله کاملا رونوشت از مقاله نبرد ادسا است و من یادمه که آن مقاله را به خاطر ضعف منبع شناسیش رد کردیم. بنابراین برای بازنویسی این بخش باید یک کار جدی انجام شود.--سید (بحث) ‏۲۶ اکتبر ۲۰۱۹، ساعت ۲۳:۴۳ (UTC)
@Sa.vakilian: «شاهنشاه ایران و انیران» را اگر منظورتان در جعبه بالای مقاله است، من افزوده‌ام. آن، استایل حکومتی است که در بالا و با سایز کوچک‌تر قرار می‌گیرد. عنوان اصلی حاکم، همان است که در کمی پایین‌تر و با فونت درشت نوشته شده: «شاهنشاه ایرانشهر». Benyamin-ln (بحث) ۵ آبان ۱۳۹۸، ساعت ۰۳:۴۱ (ایران) ‏۲۷ اکتبر ۲۰۱۹، ساعت ۰۰:۱۱ (UTC)

@Zahra emarati: سلام. تقریبا شش ماه است که هیچ ویرایشی در مورد مقاله انجام نداده اید. آیا قصد ادامه کار را دارید؟ @ImanFakhri: سلام. جهت اطلاع من دو هفته دیگر برای شروع اصلاح مقاله مهلت می دهم و بعد درخواست جمع بندی ناموفق خواهم داد.--سید (بحث) ‏۲۶ نوامبر ۲۰۱۹، ساعت ۰۶:۲۱ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام سیدجان. به دو نویسنده اطلاع دادم. اگر تا دو هفته دیگر اقدام نکردند، جمع‌بندی کنید. با مهر --ImanFakhriTalk ‏۲۹ نوامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۵:۰۵ (UTC)

@ImanFakhri: سلام. چه خبر . اوضاع این مقاله چه طور پیش میرود؟--سید (بحث) ‏۲۲ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۳۴ (UTC)

@Sa.vakilian: طی گفتگویی که بانویسنده داشته‌ام، تا جمعه فرصت به ایشان داده‌ام که ویرایش‌های لازم را انجام دهد. در غیراینصورت مقاله را ناموفق جمع‌بندی می‌کنم. با مهر --ImanFakhriTalk ‏۲۲ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۱۲ (UTC)
البته نمی خواهم تحت فشارشان بگذاریم. فقط می خواستم مطمئن شوم که دارند روی مقاله کار می کنند. تا آخر بهمن هم وقت بدهید، مشکلی نیست.--سید (بحث) ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۴۳ (UTC)

مرگ آدولف هیتلر[ویرایش]

مرگ آدولف هیتلر (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: Ahmad252 (بحثمشارکت‌ها) ‏۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۲۱:۲۱ (UTC) سلام. این یک مقاله ارزشمند است که امروز به‌لطف جناب موسیور خوبیده شد. ارزشش از آن‌جاست که اولاً بخش مهمی از تاریخ را به تصویر می‌کشد و دوماً بازدید خوبی دارد که خیلی از مقالات دارای حجم بسیار بیشتر و موضوع بسیار گسترده‌تر، ندارند. من فکر می‌کنم مقاله جمع‌وجوری است و یک موضوع پویا هم نیست. فکر می‌کنم در این سطح هست که بتواند با تغییراتی برگزیده بشود. با تشکر از ناظران گرامی. احمدگفتگو ‏۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۲۱:۲۱ (UTC)

پیوندهای قرمز هم آبی شدند. احمدگفتگو ‏۸ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۱۷:۲۲ (UTC)
به نظرم بخش بندی شروع مقاله مشکل دارد. «پیش از واقعه» عنوان نامناسبی است. یک بخش به وضعیت جنگ اختصاص دهید. یک بخش را هم به اوضاع روانی و دماغی هیتلر اختصاص دهید. بعدش بروید سراغ آخرین 48 ساعت حیات وی و یک بخش به آن اختصاص دهید. در نهایت وارد موضوع خودکشی شوید.--سید (بحث) ‏۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۰۲:۲۹ (UTC)
@Sa.vakilian: سلام.
یعنی دو بند اول «پیش از واقعه» بشود وضعیت جنگ، تا آخر بند چهارم همین بخش بشود احوال هیتلر، تا انتهای بند اول خودکشی بشود ساعات پایانی حیاتش و بعد خودکشی؟
و با چه عنوان‌هایی باید بسازیمشان؟ چون من کمی در نحوهٔ مرتب‌سازی زیربخش‌ها برایم ابهام وجود دارد. ممنون. احمدگفتگو ‏۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۰۹:۳۳ (UTC)
یک بخش با عنوان «وضعیت ماه پایانی جنگ جهانی دوم» یا شبیه آن بسازید. حالا اینکه چقدر مطلب را ذیل آن بگذارید به خودتان مربوط می شود. یک بخش هم بشود «احوال هیتلر در روزهای واپیسین» . در نهایت یک بخش را هم به خود خودکشی اختصاص دهید.--سید (بحث) ‏۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۱۰:۱۷ (UTC)
مقاله‌ی خود هیتلر را هم باید خوب و برگزیده کرد،این مقاله ی بسیار عالی است منتها مقاله اصلی بسیار خرد است،فکر می‌کنم بدون مقاله‌ی درست‌و‌حسابی درباره هیتلر خوانندگان متوجه بسیاری از اتفاقات و علل این اتفاق نشوند AdiliArts (بحث) ‏۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۲۰:۳۵ (UTC)
@Sa.vakilian: من کمی تغییر دادم. چطور شد؟
@AdiliArts: البته خیلی خرد هم نیست؛ وضع بدی ندارد ولی نسبت به اهمیتش اصلاً وضع خوبی هم ندارد. مطالب بدون منبعش بسیارند و مطالب اضافی هم دارد که باید زدوده شوند. مقالهٔ انگلیسی‌اش ۱۶۷ کیلوبایت است تقریباً و ساختش کار راحتی نیست (نیازمند چند هفته کار مداوم است). احمدگفتگو ‏۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۲۰:۴۷ (UTC)
 • لید مشکل دارد. اولا نیاز به پانویس در لید نیست. همه پانویس ها به متن منتقل شود.
 • در لید اصلا توضیح نمی دهد که چرا و تحت چه شرایطی وی اقدام به خودکشی کرد.
 • مقاله مشکل ویراستاری دارد و یک نفر دیگر باید آن را از جهت انشایی بررسی کند.
 • بخش وضعیت جنگ جهانی دوم تاریخ ندارد. می توانید یک الگوی گاهشمار تاریخ بسازید و در کنار این بخش قرار دهید و مهمترین حوادث جبهه اروپا در سال 1945 را در آن بنویسید.
 • نقشه فورر بونکر را نمی شود مثل ویکی انگلیسی درست کنید؟
 • اطلاعات بخش ماه های پایانی جنگ ناقص است. با استفاده از این آن را تکمیل کنید.
 • مقاله مشکل زبانی دارد. مثلا « فورربونکر» را در پانویس نوشته اید پناهگاه فورر حال آنکه باید می نوشتید پناهگاه پیشوا. مقاله باید برای خواننده فارسی زبان گویا باشد.
 • «هیتلر دستور بازداشت هیملر را داد و هرمان فگلاین، نمایندهٔ هیملر در قرارگاه هیتلر، را با گلوله کشت.» چه کسی چه کسی را کشت؟
 • عنوان «پناه‌گیری هیتلر در فورربونکر» با بخش قبلش نمی خواند. در آنجا نوشته شده هیتلر در ژانویه در فورربونکر پناه گرفته، اما این بخش به اواخر آوریل می پردازد.
 • مطالب بخش پناه گیری توالی درستی ندارد. مثلا اول درباره حوادث آخر شب صحبت کرده و بعدش بعد از ظهر.

مقاله عمدتا ترجمه ای از مقاله ویکی انگلیسی است و اصلاحات زیادی نیاز دارد. قدری آن را بهبود دهید تا مجددا بررسی شود.--سید (بحث) ‏۱۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۱۴:۵۵ (UTC)

@Sa.vakilian: ممنون. فکر می‌کنم اصلاح شد. چند نکته:
هیتلر، فگلاین را کشت. من نتوانستم جمله را بهتر کنم.
نقشهٔ فورربونکر را در File:Reichskanzlei-Fuehrerbunker-fa.svg تلاش کردم؛ ولی در هنگام درج در مقاله خراب شد و احتمالاً حالات دیگر هم خراب شود.
الگوی گاه‌شمار را هنوز نساخته‌ام؛ چون به‌نظرم این مقاله خیلی نیازی به آن ندارد (مخصوصاً گاه‌شمار عمودی). با یک گاه‌شمار افقی نقلی‌تر موافق‌ترم؛ نظر شما چیست؟ احمدگفتگو ‏۱۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۲۰:۲۹ (UTC)
+ یک نکتهٔ دیگر هم این که آن را با جزئیات جنگ گسترش ندادم. گسترشش کار سختی نیست؛ ولی مسئله اینجاست که فکر می‌کنم باید خلاصه نگهش داریم.
(در کنار این موضوع: مدتی هست که به خوبیدگی جنگ جهانی دوم فکر می‌کنم. مقاله ماهانه نزدیک به ۵۰٬۰۰۰ بازدید دارد؛ اما انگلیسی‌اش ۲۳۴ کیلوبایت است. اگر دوستان علاقه‌مند باشند، خوشحال می‌شوم بتوانیم تقسیمش کنیم و مثلاً هر کسی حدود ۷۰ کیلو بنویسد.) احمدگفتگو ‏۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۲۰:۱۳ (UTC)
با خلاصه بودنش موافقم اما خلاصه موجود چندان خوب نیست. خوبیدگی جنگ جهانی دوم سخت است؛ مگر آنکه از روی ویکی انگلیسی ترجمه کنید.--سید (بحث) ‏۱۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۰۲:۰۳ (UTC)
@Sa.vakilian: کمی گسترش دادم و بخش‌های ابتدایی را از مقالهٔ جنگ جهانی دوم ترجمه کردم. کافی‌ست؟
در خصوص جنگ جهانی، هدف هم ترجمه است ولی مقاله ۲۳۴ کیلوبایت حجم دارد. همهٔ قضیه این نیست؛ مقالهٔ ما هم ۱۳۳ کیلوبایت است ولی با ۲۹ منبع و ضعف شدید اثبات‌پذیری دارد. حالا آیا باید هر زحمتی که تا الآن بوده را حذف کنیم و از صفر شروع کنیم؟ آن‌ها را بخوانیم و با متن انگلیسی تطبیق دهیم یا…؟ تا الآن از کاربر:MOSIOR قول ترجمه گرفته‌ام :) دو مشکل اصلی الآن تنظیم مطالب قبلی با مطالب جدید و همچنین همکاری با کاربران دیگری‌ست؛ چون حجمش حتی برای دو نفر هم زیاد است. احمدگفتگو ‏۱۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۱۳:۳۶ (UTC)
 • با تشکر مجدد از سید و موسیور، و با توجه به این که تا الآن بررسی جامعی صورت نپذیرفته و بنده هم وقت و انرژی سابق را ندارم، نامزدی‌ام را پس می‌گیرم. با احترام، احمدگفتگو ‏۲ دسامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۳:۱۱ (UTC)

@Ahmad252: یک بررسی دقیق تر دارم انجام می دهم.

 • لید مشکل داره. اگر کسی از ماجرای جنگ جهانی دوم اطلاع نداشته باشد، خیلی لید توضیحی نمی دهد که این خودکشی تقریبا مقارن با شکست آلمان و سقوط برلین رخ داده است. بازنویسی لید در دست انجام...
 • «باقی‌ماندهٔ اجساد سوختهٔ آن دو جمع‌آوری و تا سال ۱۹۴۶ در مکانی نگهداری شده‌است. در سال ۱۹۷۰، این اجساد را نبش قبر کردند و در کوره سوختند و خاکسترهایشان پراکنده کردند.» خب حد فاصل این دو تاریخ چه شده است؟ در متن توضیح می‌دهد که در نوزده چهل و شش در جعبه‌های چوبی دفن می‌شوند و غیره. بازنویسی لید را مدنظر خواهم داشت.
 • «مورخان معاصر، این نظرات را رد کرده‌اند » خب نظریه غالب چیست؟ نظریه غالب را می‌توان همانی گرفت که در بند بالایی‌اش آمده: گلوله آدولف، سیانور اوا.
 • به نظرم کل لید را یک بار بازنویسی کنید تا تصویر گویاتری از موضوع ارائه شود. در حال انجام...
 • «وضعیت آلمان در ماه های پایانی جنگ جهانی دوم»: این بخش خوب شروع نشده است. اول باید یکی دو خط توضیح دهد که آلمان از اواخر سال 1944 در وضعیت شکست و عقب نشینی در دو جبهه غربی و شرقی قرار داشت. در حال انجام...
 • خوبه یک نقشه از وضعیت جنگ در سال 1945 به مقاله افزوده بشود تا این توضیحات درباره پیشروی متفقین به شکل شماتیک نمایش داده شود. این نقشه‌ای که الآن داریم هم مال نوزده چهل و پنج است. در c:Category:WW2 Battlefront Atlas مجموعه خوبی قرار دارد. ممنون می‌شوم نگاهی بیندازید که اگر این کافی نیست، اضافه کنیم.
 • به نظرم وقتی مقاله درباره مرگ آدولف هیتلر است، باید یک بخش کوتاه به معرفی وی و شخصیتش اختصاص یابد. الان مطالب لید درباره هیتلر عملا مبتنی بر متن مقاله نیست. در خط اول لید، به این موضوع اشاره شده و در متن مقاله نیامده. به نظر خودم متن جایی برای توضیح پیرامون هیتلر ندارد، چون موضوع مقاله کلاً جدای از مراحل معمول رهبری‌اش است.
 • «ریه‌هایی در مورد انجام‌شدن خودکشی با سیانور یا با سیانور و گلوله ارائه شده‌است. با این وجود، مورخان معاصر، این نظرات را رد کرده‌اند و تصور می‌کنند که این نظریه‌ها، یا پروپاگاندای شوروی‌اند یا تلاشی ازپیش‌برنامه‌ریزی‌شده برای انطباق نتیجه‌گیری‌های متفاوت.آرتور آکسمان هم بیان کرده که جسد هیتلر نشانه‌هایی از شلیک در دهان داشته؛ اما مدارک خلاف این را نشان می‌دهد.» خب این هم همان اشکال متن لید را دارد. دست آخر نظر محققان چیست؟ همانی که برای یکی دو مورد بالاتر گفتم به نظرم اینجا هم جاری‌ست.
 • یک بخش منبع شناسی به مقاله اضافه کنید. فعلا این مطالب در بخش های مختلف مقاله آمده و ضمنا ناقص است. در حال انجام...
 • اگر می توانید پیوندهای قرمز را آبی کنید. در حال انجام...

بررسی من تمام شد. هر وقت موارد فوق را تکمیل فرمودید، اطلاع دهید تا برای جمع بندی فراخوانی کنم.--سید (بحث) ‏۲۰ دسامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۶:۱۱ (UTC)

ممنون بابت بررسی. مواردی را بالا نوشتم. چک لیست شخصی:
 • بازنویسی لید
 • منبع‌شناسی
 • پیوندهای قرمز تقریباً تمام. یک پیوند باقی مانده.

احمدگفتگو ‏۲۸ دسامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۶:۴۷ (UTC)

@Sa.vakilian: لید را بازنویسی نکردم ولی مشکلاتی که گفتید را حل کردم. کمی هم به بخش «وضعیت آلمان در ماه‌های پایانی جنگ جهانی دوم» افزودم. منبع‌شناسی را نمی‌دانم که باید چه کنم؛ ممکن است لطفاً کمی بیشتر توضیح دهید؟ ممنون. احمدگفتگو ‏۱۳ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۵۵ (UTC)
هنوز بخش مربوط به خود آدولف هیتلر را نساخته اید. انتظار می رود که مقاله ای که درباره مرگ یک شخص است، دست کم چند خط درباره خودش و اهمیت تاریخی مرگش توضیح دهد.--سید (بحث) ‏۱۷ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۵:۳۰ (UTC)

رند پال[ویرایش]

رند پال (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: رند پال را برای برگزیدگی نامزد می کنم.--1234 (بحث) ‏۳۱ مهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۲۱:۱۵ (UTC)

نظر موسیور

سلام. خسته نباشید. چند نکته اولیه را بگویم تا بررسی دقیق‌تر. یکی این‌که طبق روال پیوندهای قرمز را آبی کنید (هم در متن و هم در منابع که عمدتاً مقالات ناشران و مجلات است) چند غلط املایی را اشتباه‌یاب مشخص کرده، برطرف‌شان کنید. «Five ThirtyEight» این عنوان هم ترجمه نشده و هم قرمز است. در پروژه‌های خواهر دیگر نیز مطالبی از رند پال هست. در مقاله انگلیسی می‌توانید ببینید و به مقاله بیفزایید. پیوندهای قرمز در پیوند به بیرون را تعیین تکلیف کنید (یا مقاله‌شان را بسازید یا ترجمه‌شان کنید.) مقاله لایحه حفاظت از بیمار و مراقبت مقرون‌به‌صرفه را خودتان ساخته‌اید. چرا اوباماکر در مقاله پیوند نیست؟ لیدتان را از پیوند خالی کنید و مطمئن شوید همان مطالب با ارجاع در متن تکرار شده (در پایان اصلاحات محتوایی، دستی به سر و روی لید هم باید بکشید که خلاصه اهم مطالب باشد.) بررسی کنید ببینید می‌شود زیربخشی با عنوان ایران و افغانستان بسازید که دربردارنده آرای او در مورد این مناطق باشد؟ همین الان هم مطالبی چند در مورد فعالیت‌های او در کنگره که به ایران مربوط هست وجود دارد. آیا ممکن است این مطالب (به اضافه افغانستان) تکمیل‌تر شود؟ در رسانه‌های ایران در مورد او چه مطالبی یافت می‌شود؟ (تکمیل این مورد می‌تواند این مسئله را که منابع مقاله کلاً انگلیسی هستند، برطرف کند.) وقتی در مورد آرا و عقاید او مطلالبی هست، بهتر است نقد آرای او هم در کنارش باشد. به این نقدها هم در آمریکا و هم احیاناً در کشورهای منطقه بپردازید. شایسته است مقالات مربوط به زندگی سیاسی او تماماً ساخته شود (به این معنا که اگر از خیر ساختن برخی مقالات فرعی و کمتر مربوط گذشتید و مشکی‌شان کردید، مقالاتی مانند en:Rand Paul 2016 presidential campaign حتماً ساخته شوند.) مقاله رقابت‌های مقدماتی ریاست جمهوری حزب جمهوری‌خواه (۲۰۱۶) پیوندی در مقاله ندارد! بخش مواضع سیاسی در انگلیسی از زمان ترجمه این مقاله تغییر کرده است. این بخش و بخش‌های توسعه‌یافته احتمالی را به‌روز کنید. فعلاً همین‌ها به نظرم رسید. mOsior (بحث) ‏۸ ژوئن ۲۰۱۹، ساعت ۱۲:۵۹ (UTC)

با تشکر از شما. اصلاحات را به تدریج اعمال می کنم.
پیوند هست، نقل از مقاله : «... پال لایحهٔ مراقبت مقرون به صرفه موسوم به اوباماکر..» این دو یک چیزند.
شخص آمریکایی است و طبیعی است منابع انگلیسی به روزتر، معتبرتر و مرتبط‌تر با این موضوع باشند. این که همه منابع به یک زبان باشند نقصی نیست. --1234 (بحث) ‏۱۲ ژوئن ۲۰۱۹، ساعت ۱۵:۰۲ (UTC)
در این مورد اصلا استفاده از منابع فارسی می تواند اشکال محسوب شود چون ما که خبرنگار فعال در حوزه سیاست داخلی آمریکا نداریم و تقریبا هر آنچه رسانه هایمان می نویسند برداشتمان از رسانه های آمریکایی است.--سید (بحث) ‏۱۳ ژوئن ۲۰۱۹، ساعت ۰۲:۴۷ (UTC)

@Sicaspi: سلام.

دست کم مقالاتی که لینک آنها در الگو و لید اول مقاله هست حتما باید ایجاد شود. در مواضع هم به نظر من اگر قبل از بخش سنا بیاید، خواننده بهتر می تواند کنش های سیاسی وی را درک کند.--سید (بحث) ‏۲۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۱۸:۳۰ (UTC)
معمولا تاریخچه زندگی فرد اول می آید. مواضع در بخش های انتهایی می آید. مقاله های برگزیده دیگر را می توانید ببینید. 1234 (بحث) ‏۱۴ اوت ۲۰۱۹، ساعت ۱۵:۰۶ (UTC)
اخیرا پس از میانجیگری رندپال بین ظریف و کاخ سفید نشریات ایرانی و آمریکایی بیشتر به موضوع پرداخته اند، اما جایش در مقاله خالی است.--سید (بحث) ‏۹ اوت ۲۰۱۹، ساعت ۰۳:۰۴ (UTC)
@Sa.vakilian: جواب شما را هم دادم.--1234 (بحث) ‏۱ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۰:۳۴ (UTC)

@Huji: سلام. هرچند هنوز برخی از موارد بالا اعمال نشده است، اما در صورت امکان شما هم بررسی این مقاله را آغاز بفرمایید.--سید (بحث) ‏۲۳ اوت ۲۰۱۹، ساعت ۰۶:۵۷ (UTC)

@Huji: سلام. حجت جان چه خبر؟--سید (بحث) ‏۷ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۰۸:۳۱ (UTC)

@Sa.vakilian: همچنان که می‌دانید «سیاست» حوزه‌ای که در آن مطلع باشم نیست. با اجازهٔ شما این را از نظر اولویت گذاشتم بعد از این. — حجت/بحث ‏۷ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۲:۳۰ (UTC)

@Benyamin-ln: سلام. در صورت تمایل لطفا این مقاله را بررسی بفرمایید. تشکر--سید (بحث) ‏۷ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۸:۳۰ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام، چشم. مقاله را خوانده و بررسی خودم را خواهم نوشت. Benyamin-ln (بحث) ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ساعت ۲۳:۴۶ (ایران) ‏۷ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۹:۱۶ (UTC)
سلام. کمی مشغولی‌های شخصی و کمی هم فراموشی، باعث تأخیر زیاد شد. به زودی، بررسی خودم را ثبت خواهم کرد. Benyamin-ln (بحث) ۲۷ شهریور ۱۳۹۸، ساعت ۲۰:۴۴ (ایران) ‏۱۸ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۶:۱۴ (UTC)

There are many collegiate secret societies in North America. They vary greatly in their levels of secrecy and independence from their universities. As the term is used in this article, a secret society is a collegiate society where significant effort is made to keep affairs, membership rolls, signs of recognition, initiation, or other aspects secret from the public.

Some collegiate secret societies are referred to as 'class societies', which restrict membership to one class year. Most class societies are restricted to the senior class, and are therefore also called senior societies on many campuses.

@Benyamin-ln: سلام. چه خبر؟--سید (بحث) ‏۲۴ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۲:۵۳ (UTC)
نظر بنیامین
سلام، بابت تأخیر زیاد، عذرخواهم. مشغول نگارش یک مقاله بودم و کاملاً آنجا متمرکز شده بودم.
مقاله، مقالهٔ خوبی است و به سیکاسپی خسته‌نباشید می‌گویم. عمدهٔ مواردی که فعلاً به چشمم می‌خورد، املایی و انشایی است. می‌خواستم چند تا را خودم اصلاح کنم تا کمی کارتان سبک شود اما دیدم بهتر است که اینجا بنویسم تا با صلاح‌دید خودتان انجام دهید. آنچه که از متن مقاله نقل قول خواهم کرد را به رنگ بنفش درمی‌آوردم تا قابل تشخیص و تفکیک باشد.
سازمانی مخفی به نام برادری نوزی چرا مخفی بود؟ اقدامات خلاف قانون انجام می‌دادند؟ اگر بله، چرا عضو چنین سازمانی شد؟ با رعایت وپ:وزن، یک توضیح کوچکی اضافه کنید که منِ نوعی بفهمم ماجرا چیست. ‎سازمان مخفی یک نوع گروههایی است که در دانشگاه ها حضور دارد. در صورت علاقه بیشتر می توان به en:Collegiate secret societies in North America مراجعه کرد ولی توضیح بیشتر از حوصله این مقاله خارج است.
بولینگ گرین نام یک شهر است، نیوهمپشایر یک ایالت است، لاینز کلاب نیز توضیح می‌خواهد. این مقاله را مخاطب فارسی‌زبان می‌خواند پس طبیعی است که اگر پیش از اولین استفاده از نام «بولینگ گرین»، واژهٔ «شهر» نیاید، نفهمد که این، نام چیست. ‎ به همه این ها پیوند داده شده. خواننده در صورت علاقه می تواند به مقاله مربوطه مراجعه و کسب اطلاع کند. من نمی پسندم پشت شهر و ایالات هی این مسایل را تکرار کنم.
در بیماری قرنیه و آب سیاه متخصص شد. یک «درمان» یا «معالجه» کم دارد. در معالجهٔ بیماری قرنیه… می تواند تشخیص یا پیشگیری هم باشد ... ‎می تواند تشخیص یا پیشگیری هم باشد ... در زمینه فلان بیماری گفتند متخصص شد
چشم پزشکی، قدیمی تر، تأییدیه اش، محافظه کار. این‌ها نمونه‌هایی از واژگانی هستند که نیاز به رعایت نیم‌فاصله دارند. همچنین انتخاباتیش را به «انتخاباتی‌اش» تبدیل کنید. کاندید اشتباه است. یا باید «کاندیدا» باشد یا «نامزد». ✓
پر نکردن تشریفات اداری به‌نظر درست نیست. «طی نکردن تشریفات اداری» باید باشد.✓
محافظه‌کاران جوان تگزاس دموکرات بودند یا جمهوری‌خواه یا هیچکدام؟ ‎لزوما حزبی نیست. ایدیولوژی محافظه‌کاری دارند. لزومی ندارد وابسته به یک حزب مشخص باشند. احتمالا اکثرا جمهوریخواهند.
نام کتاب‌هایی ذکر شده که پال در نگارش آن شریک بوده. اگر توضیح در حد یک جمله بدهید که هر کدام، چه موضوعی دارد، عالی خواهد شد.
اوایل یک بخش، گفته شده که تا به پدرش در مبارزه برای شکست دادن سناتور جمهوریخواه…، سپس در انتهای بخش گفته شده که پال مدیریت کمپین موفق پدرش برای انتخابات ۱۹۹۶ کنگره را بر عهده داشت. این «انتخابات ۱۹۹۶ کنگره» بهتر است که به جملهٔ اول منتقل شود تا مخاطب از ابتدا بفهمد که انتخابات مذکور، کدام انتخابات است. ‎متوجه نشدم، این ها دو انتخابات متفاوتند اولی مربوط به 1984 است که ذکر شده. مورد قدیمی تر برای چه بیاید اول؟
سومین مناظره میان کاندیداهای جمهوریخواه به مقاله انتخابات ریاست جمهوری لینک شده. که درست نیست.✓
پال در ۱۶ دسامبر ۲۰۰۷، در ۲۳۴مین سالگرد مهمانی چای بوستون، در حمایت از اصول دولت کوچک سخنرانی کرد، و خواهان چیزی شد که سی ان ان آن را یک «انقلاب امروزین» خواند. خدا شاهده هیچی از منظور این جمله نفهمیدم Twemoji2 1f602.svg اصلاحاتی کردم.
در ۱ مه ۲۰۰۹، پال گفت اگر بیونینگ که در جمع‌آوری کمک مالی ناموفق بود و در نظرسنجی‌ها برای انتخابات ۲۰۱۰ ضعیف ظاهر شده بود، برای انتخاب برای دور سوم رقابت نکند، او تقریباً مطمئناً در رقابت‌های مقدماتی حزب جمهوری‌خواه برای جایگزینی او شرکت خواهد کرد، و کوتاه مدتی پس از آن یک کمیته ارزیابی تشکیل داد. این هم فهمیدنش دشوار است. در ایران/کشورهای فارسی‌زبان، چنین چیزی نداریم. یک جمله برای این که مخاطب بفهمد چرا کمک مالی دریافت می‌شود، شاید مشکل را حل کند. ‎ خوب شما بدون کمک مالی چه جوری می خواهید تبلیغ کنید؟ این که بدیهی است.
نوعی نبرد از نوع یواف‌سی هم گنگ است. ‎ یو اف سی نوعی مبارزه است که پیوندش داده شده است. اگر کلیک شود دیده و رفع ابهام می شود.
بین «ما مردم» و «خودی‌های دی سی» بود. هم یکی دیگر از جمله‌هایی است که اگر کسی با فرهنگ و سیاست آمریکا آشنایی نداشته باشد، هیچ برداشتی نمی‌تواند بکند. ‎ قدری توضیح افزودم
وبسایت او گزارش کرد که این رکورد جمع‌آوری کمک مالی در یک بازهٔ ۲۴ ساعته را در تاریخ کنتاکی شکست. این جمله، ایراد انشایی دارد.‎ اصلاحاتی کردم.
کمپین او را با شروع ناهمواری مواجه کرد. واژهٔ «ناهمواری» نامأنوس است. «سختی»، «دشواری»، «دردسر» یا … ‎ نوشتم : مسیر ابتدایی کمپین او را با ناهمواری مواجه کرد..
مبلغ $۴۳۳٬۵۰۹ اگر دلار را به حروف بنویسید، بهتر است. البته ضروری نیست. پیشنهاد بود.
تا سر حضور در سنا بررسی کردم. اگر می‌خواهید لابلای سطرهای نظر من، پاسخ‌تان را بنویسید، لطفاً با رنگ دیگری بنویسید. مرسی
Benyamin-ln (بحث) ۶ مهر ۱۳۹۸، ساعت ۲۳:۴۴ (ایران) ‏۲۸ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۲۰:۱۴ (UTC)

من به زودی مسایل را رفع خواهم کرد.1234 (بحث) ‏۱۱ دسامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۹:۰۶ (UTC)

پاسخ‌ها را به ‎آبی نوشتم و اصلاح کردم. --1234 (بحث) ‏۱ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۴۴ (UTC)

@Sicaspi: لطفا دست کم این سه مقاله که به لید ابتدای مقاله مربوط است را بسازید. تشکر: en:Paleoconservatism (محافظه کاران اصولگرا به معنای حامی اصول حقوق اساسی)، en:Balanced budget amendment (اصلاحیه یا متمم بودجه متوازن)، en:Term limit (محدودیت دوره تصدی)--سید (بحث) ‏۲ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۴:۴۹ (UTC)
 • لید خیلی خوب شده. فقط طبق شیوه نامه ، در لید نباید منابع ذکر شود.
 • از آنجا که این مقاله بر اساس ویکی انگلیسی نوشته شده، مقایسه مقاله فارسی با انگلیسی می تواند در تکمیل مقاله مفید باشد. در برخی موضوعات نظیر «حرفهٔ پزشکی» گویا برخی اطلاعات در نسخه فارسی نیست. چند نمونه از بخش نخست:
  1. That same year, Paul attended the 1976 Republican National Convention, where his father headed Ronald Reagan's Texas delegation.[13] The younger Paul often spent summer vacations interning in his father's congressional office.[14]
  2. He regularly contributed to The Baylor Lariat student newspaper.[13] Paul dropped out of Baylor without completing his baccalaureate degree,[16] when he was accepted into his father's alma mater, the Duke University School of Medicine, which, at the time, did not require an undergraduate degree for admission to its graduate school. He earned an M.D. degree in 1988 and completed his residency in 1993.[17]

بقیه مقاله را خودتان مطابقت دهید. مرا پس از اتمام مطابقت خبر کنید تا بررسی نهایی ام را انجام دهم.--سید (بحث) ‏۲ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۲۷ (UTC)

@Sicaspi: سلام. لطفا مخالفت آمریکا با ترور سردار سلیمانی را هم اضافه کن.--سید (بحث) ‏۹ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۲۴ (UTC)
باشد.1234 (بحث) ‏۲۲ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۵۸ (UTC)
@Sicaspi: منتظرم شما یک بار متن را کامل به ویکی انگلیسی تطبیق دهید و تکمیل کنید تا بررسی اش کنم.--سید (بحث) ‏۲۲ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۳۳ (UTC)
یعنی چکار؟1234 (بحث) ‏۲۲ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۵۸ (UTC)
@Sicaspi: با توجه به اینکه مقاله ترجمه از ویکی انگلیسی است، حداقل انتظار این است که همه مطالب آن مقاله را پوشش دهد. حال آنکه همان طور که بالا مثال زدم، مواردی در مقاله ویکی انگلیسی هست که در فارسی نیست. یک بار دیگر ترجمه را کامل مطابقت دهید و نقایص را رفع بفرمایید.--سید (بحث) ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۴۵ (UTC)