ویکی‌پدیا:گزیدن مقاله‌های برگزیده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

گزیدن مقاله‌های برگزیده

FA candidate gold.svg

اینجا جایی‌است برای گزیدن مقاله‌های برگزیده (مقاله‌هایی که از بهترین‌ها هستند). برای اطلاعات بیشتر، معیارهای برگزیدگی و پرسش‌های متداول را ببینید.

هدف ما در اینجا نه فقط انتخاب مقاله‌های برگزیده، بلکه بررسی و مشخص‌کردن نقاط ضعف و قوت مقاله است که می‌تواند جهت تکمیل مقاله بعدها به کار گرفته شود.

برای بررسی نظرخواهی‌های پیشین به بایگانی مراجعه کنید.

محتوای برگزیده:

مقاله‌های برگزیده:

نامزدکردن مقاله

 • نخست مطمئن شوید مقاله همهٔ معیارهای یک مقالهٔ برگزیده را دارد.
 • نامزدی مقاله‌ها باید با اطلاع و موافقت کاربرانی که در نوشتن مقاله مشارکت عمده داشته‌اند، صورت گیرد و نام شخص یا اشخاصی که در برگزیدگی مقاله نقش عمده داشته‌اند، هنگام نامزدی ذکر شود.
 • الگوی {{پیشنهاد برگزیدگی}} را در صفحهٔ بحث مقاله قرار دهید و آنچه را الگو می‌گوید انجام دهید. اگر مشکلی پیش آمد، در بحث وپ:گمب پیغام بگذارید.
 • کد {{ویکی‌پدیا:گزیدن مقاله‌های برگزیده/نام مقاله}} را کپی کنید، و این صفحه را ویرایش کنید و کد یادشده را در ابتدای فهرست قرار دهید. به جای نام مقاله، نام مقالهٔ موردنظرتان را بنویسید.
 • همچنین، در الگو:قهوه‌خانه/خوب و برگزیده پیوندی به صفحهٔ نامزدی‌ای که تازه ایجاد کرده‌اید اضافه کنید.
 • برای یک چالش جدی آماده باشید، چراکه مقاله بناست با بالاترین معیارها ارزیابی می‌شود. ممکن است منبعی معتبر باشد، اما در یک مقالهٔ برگزیده از لحاظ علمی کافی نباشد.
 • با دیگر کاربران در بررسی مقاله همکاری کنید. اگر پاسخ کافی به نقد آنها بدهید یا اشکال مقاله را بر اساس نظر آنها رفع کنید، معمولاً در پایان، مقاله برگزیده می‌شود.
 • باید صبر داشته باشید. این فرایند در حالت متعارف سه ماه طول می‌کشد.
 • معمولاً فقط مقالاتی در بررسی مردود می‌شوند که کاربر نامزدکننده همکاری لازم را انجام ندهد. پس برای برگزیدگی مقاله کافی است با اخلاقی خوش و رویی گشاده با ناقدان برخورد کنید و از نقدها استقبال کنید تا مقاله برگزیده شود.

شرکت در نظرخواهی

 • همهٔ کاربرانی که به موضوع علاقه یا در آن تخصص دارند، خوب است که در بررسی مقاله مشارکت کنند.
 • برای شرکت در نظرخواهی کنونی، بر روی پیوند «ویرایش» کنار هر عنوان کلیک کنید. لطفاً نزاکت و فرهنگ شهروندی را رعایت کنید. فقط مقاله را نقد کنید و نسبت به کاربر نامزدکننده و دیگر مشارکت‌کنندگان در بحث، نظری ندهید. از نظرات سازندهٔ کاربران استقبال می‌شود.
 • مقاله را مطابق با معیارهای برگزیدگی، موشکافانه بررسی کنید تا از صحت، دقت و جامعیت آن اطمینان حاصل شود.
 • لطفاً نظرتان را خلاصه و مفید بنویسید. گاه یک لینک مفیدتر از ده‌ها کلمه است.
 • اگر فقط می‌خواهید نظرتان را بگویید، بنویسید *'''نظر'''، و در ادامه‌اش نظرتان را ذکر کنید.
 • اگر موافقید، بنویسید *'''موافق'''، و در ادامه‌اش دلیل موافقتتان را ذکر کنید. دقت کنید که اینجا رأی‌گیری نیست. از دید جمع‌بندی‌کننده نظراتی که مقاله را نقد کرده باشند باارزش‌ترند تا رأی‌های خالی.
 • اگر مخالفید، بنویسید *'''مخالف'''، و در ادامه‌اش دلیل مخالفتتان را ذکر کنید. نظرهای مخالف بدون ذکرکردن دلیل، هنگام جمع‌بندی خط زده خواهند شد. اگر نظرتان عوض شد، نظر پیشین را حذف نکنید؛ خط بزنید (به صورت <s> ... </s>).
 • نامزدکننده پس از رفع هر موردِ خواسته‌شده باید پایین آن نظر ذکر کند که رفع شده‌است. نظرات را دستکاری یا تکه‌تکه نکنید. پس از رفع ایرادهای کاربرِ مخالف یا نظردهنده، اگر کاربر دوباره به صفحهٔ نظرخواهی سر نزد، از وی بخواهید تا بیاید، و اگر خواست، در رأیش تجدیدنظر کند.
 • استفاده از الگوهای گرافیکی مانند {{شد}} توصیه نمی‌شود، چون از سرعت بالاآمدن صفحه می‌کاهد.
 • صفحه‌های نظرخواهی‌ها را حتی‌المقدور بخش‌بندی نکنید. اگر نیاز شد، متن را پررنگ کنید.

جمع‌بندی نظرخواهی

نظرخواهی پس از حداقل یک هفته از آغاز نظرخواهی و حداقل ۳ روز پس از درج آخرین نظر، جمع‌بندی می‌شود و نظر جمع اعمال می‌شود: یا به‌عنوان مقاله‌ای برگزیده انتخاب می‌شود یا مقاله‌ای خوب باقی می‌مانَد. گاه ممکن است نظرخواهی موقتاً به حالت تعلیق دربیاید. کار جمع‌بندی‌کننده مشخص‌کردن این است که میان نامزدکننده و نظردهندگان اجماع حاصل شده‌است یا خیر. در حال حاضر، جمع‌بندی نظرخواهی‌های مقالات برگزیده توسط ناظران برگزیدگی انجام می‌شود.

گزینش محتواهای خوب و برگزیده
گزینش

: محاصره زادارجنگ صلیبی نهمگشتا فرانکاروم (شارتری)ناپولیایرانپادشاهی مادباکالیجارمرغ سحرفاطمه معصومهاطعامدهلیزکاسیاسبیلی جینمنوچهر زیاریقرون وسطیرنگ (موسیقی ایرانی)محمدشاهاپیکوربیستون زیاریلودویگ فان بتهوونزرتشتجایزه شعر احمد شاملوسجادالیزابت دومپیاده (شطرنج)اکسیژنکربنحسین ماهینیجنگ اول هراتهلیومانوشیروان زیاریدارا زیاریپیشینه باشگاه فوتبال استقلال تهران (۱۳۵۷–۱۳۲۴)ماری کوریبچه‌محلآلبرت اینشتین

: رند پالشاپور یکمموسیقی نیئااخلاق کانتینامهٔ تنسر به گشنسبحوزه انتخابیه سبزوارعلی بن موسی الرضاباشگاه فوتبال استقلال تهران در فصل ۹۲–۱۳۹۱فینال مسابقات باشگاهی قهرمانی آسیا ۱۹۷۰سوره نصر

: فهرست فینال‌های لیگ قهرمانان اروپافهرست آثار ان هتوی ۲فهرست آثار رضا عطارانویدئوشناسی تیلور سوئیفتفهرست ترانه‌های نوشته شده توسط هری استایلزفهرست فینال‌های جام در جام اروپافهرست ترانه‌های ضبط‌شده توسط تیلور سوئیفتفهرست آثار ملی شهرستان سبزوارفهرست آثار آدری هپبورنفهرست فیلم‌های ارسالی ایران برای جایزه اسکار بهترین فیلم بین‌المللیالمپیادهای جهانی ریاضیاتشیمی در گذر زمانمیراث جهانی یونسکو در کوبافهرست شاهان قاجارمیراث جهانی یونسکو در آلبانیشاهان پهلویمیراث جهانی یونسکو در بوسنی و هرزگوینترانه‌های ضبط‌شده توسط لردپرچم‌داران کاروان ایران در بازی‌های المپیکفرقه‌های کلامی اسلامفهرست رؤسای مجلس شورای ملیهندی‌های برنده جایزه نوبلبرندگان جایزه نوبل وابسته به دانشگاه شهری نیویورکدستکش طلایی لیگ برتر فوتبال انگلستانبازیکن سال پی‌اف‌ای

:

:

بازبینی

: بریدن آلت زنانهکاهوآمیزش جنسی در انسان


: گوگلامینم

: فهرست میراث جهانی یونسکو در هندکتاب‌شناسی ابراهیم حاتمی‌کیاکتاب‌شناسی رسول جعفریانفهرست خلفای عباسی

نصر[ویرایش]

نصر (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: shobhe (بحثمشارکت‌هاShiasun (بحثمشارکت‌ها) ‏۲۵ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۱۶ (UTC)

با سلام، این سومین مقاله از سری سوره‌های قرآن است که برای برگزیدگی نامزد می‌شود. محتوا و ساختار آن با دو مقاله قرآنی دیگر که برگزیده شدند مقایسه شده و تلاش شده که تمام نکات مذکور، تامین شود. با احترام Shiasun (بحث) ‏۲۵ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۱۶ (UTC)

سلام و خداقوت و دمِ شما گرم. @Sa.vakilian: سلام، زحمتِ بررسیِ این سوره را هم می‌کشید؟ ممنونم. -- |کامران آزاد| ۷ مرداد ۱۳۹۹، ساعت ۱۱:۳۳ (ایران) ‏۲۸ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۰۳ (UTC)
سلام باید صبر کنید بعد از تکمیل مقاله امام رضا.--سید (بحث) ‏۲۸ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۴۱ (UTC)
@Kamranazad: سلام و ارادت؛ پیشنهاد می‌کنم تا سید سرش خلوت بشه، شما زحمت بررسی رو بکشید. Shiasun (بحث) ‏۳۰ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۰۹ (UTC)
@Shiasun: سلام، سمعاً و طاعتا. -- |کامران آزاد| ۹ مرداد ۱۳۹۹، ساعت ۲۳:۴۳ (ایران) ‏۳۰ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۱۳ (UTC)

فینال مسابقات باشگاهی قهرمانی آسیا ۱۹۷۰[ویرایش]

فینال مسابقات باشگاهی قهرمانی آسیا ۱۹۷۰ (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: Vathlu (بحثمشارکت‌ها) ‏۱۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۵۰ (UTC)

 • مقدمتا یک بخش درباره «مسابقات باشگاهی قهرمانی آسیا» در آن مقطع زمانی بسازید. مثلا این مسابقات سالانه با شرکت فلان تعداد تیم برگزار می شد و گروه بندی چطور بود و ...--سید (بحث) ‏۱۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۷:۳۴ (UTC)
✓ وحید (بحث) ‏۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۰۹ (UTC)
 • یک توضیحی درباره حواشی و اهمیت سیاسی این رخداد بیفزایید.--سید (بحث) ‏۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۳۵ (UTC)
✓ وحید (بحث) ‏۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۲:۱۸ (UTC)
 • روایت ارائه شده عمدتا مبتنی بر رسانه های ایرانی است. منابع خارجی بخصوص اسرائیلی چندان مورد توجه نبوده اند. رسانه های مطرح ورزشی وقت هم همین طور. در مرحله برگزیدگی جامعیت و پوشش همه جانبه موضوع بسیار مهم است.--سید (بحث) ‏۱۳ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۳:۰۰ (UTC)
از منابع اسرائیلی از رادیو اسرائیل استفاده کرده بودم و الان هم از هارتص در چند جای مقاله استفاده کردم. در زمان برگزاری این مسابقه تنها رسانه ورزشی ایران کیهاان ورزشی بود که متاسفانه به‌اش دسترسی ندارم اما روزنامه اطلاعات خیلی خوب این مسابقات رو پوشش داده بود که ازش در متن مقاله استفاده کردم. در صفحه بحث مقاله هم اشاره شده که در کتاب خاطرات علم در مورد این مسابقه با شاه صحبت کرده که نمی‌دونم اون رو باید به مقاله اضافه کرد یا نه؟ وحید (بحث) ‏۱۳ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۳۰ (UTC)
کیهان ورزشی خیلی مهم است و می توانید در کتابخانه ملی ان را بیابید. متن اعلم اولیه محسوب می شود و بهتر است به احتیاط از آن استفاده شود.--سید (بحث) ‏۱۳ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۵:۵۰ (UTC)
سید جان من اگر اشتباه نکنم قبلاً هم خدمت‌تان گفته بودم اصلاً ایران نیستم و به کتاب‌خانه ملی دسترسی ندارم. الان مقاله خیلی کامل شده و واقعاً نمی‌دونم چه چیز دیگری روی می‌شه نوشت و اضافه کرد؟ تقریباً همه موارد رو پوشش داده. وحید (بحث) ‏۱۳ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۶:۲۴ (UTC)
خب از کسانی که تهران هستند کمک بگیرید. الان هم که دانشگاه ها تعطیله.--سید (بحث) ‏۱۳ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۸:۰۲ (UTC)
واقعاً برای برگزیدگی مقاله چنین چیزی لازم هست؟ آیا به غیر از این مورد کار دیگری هم مونده؟ وحید (بحث) ‏۱۵ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۵۸ (UTC)
به نظرم لازم است. آیا تمام موارد دیگر را اعمال کرده اید؟--سید (بحث) ‏۲۵ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۷:۴۵ (UTC)
بله تمام موارد دیگر را انجام دادم و الان تنها موردی که مانده دسترسی به هفته‌نامه‌های کیهان ورزشی هست. با سپاس وحید (بحث) ‏۲۷ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۲۰ (UTC)

@Huji،‏ مرتضا و محک: سلام. یکی از شما بزرگواران نیز یک بار زحمت بررسی کامل این مقاله را تقبل می کند؟--سید (بحث) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۹:۲۵ (UTC)

من متن مقاله را مطالعه کردم و چند نکته کوچک به ذهنم رسید:

 • در «پیش از مسابقه» گفتید که قرار بوده مسابقات جام باشگاههای جهان هم برگزار شود. خوب است در «پس از مسابقه» هم بگویید که آیا در این مسابقات شرکت کرد و فرصت بازی با چه باشگاههایی را به دست آورد؟
 • در «جزئیات» می توان آرایش دو تیم را اضافه کرد؟
 • نوشتار اصلی در بخش ورزشگاه میزبان اشتباه است.
 • یادکردهای آنلاین تقریبا هیچ پارامتری جز عنوان و آدرس ندارند. پارامترهایی مانند ناشر، تاریخ، نویسنده و تاریخ بازبینی حتی الامکان تکمیل شوند.
 • کمی ویراستاری مورد نیاز است که اگر نامزدکننده موافق باشد، خودم می توانم انجام دهم.

٪ مرتضا (بحث) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۷:۲۷ (UTC)

ویرایش‌های مورد نظر را انجام دادم. تنها نکته‌ای که باقی ماند آرایش دو تیم هست که از لحاظ فنی آنفدر قوی نیستم که بتوانم این کار را بکنم و باید بگردم دنبال یک کاربر خبره که کمی طول می‌کشد. از لحاظ ویراستاری هم متوجه نشدم کجاها مشکل هست؟ وحید (بحث) ‏۶ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۰۵ (UTC)

باشگاه فوتبال استقلال تهران در فصل ۹۲–۱۳۹۱[ویرایش]

باشگاه فوتبال استقلال تهران در فصل ۹۲–۱۳۹۱ (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: Vathlu (بحثمشارکت‌ها) ‏۲ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۸:۲۲ (UTC)

با درود، این مقاله بیشتر از ۲ سال پیش خوبیده شد و به نظر من تا برگزیدگی فاصله چندانی نداره، ضمن این‌که از آن موقع تا به حال آمار و جدول‌های زیادی به مقاله افزده شد. بخض اصلی و اولیه مقاله را کاربر @Castaway: نوشته بود که من تکمیلش کردم. کاربر @Saeid abi: هم اطلاعات آماری زیادی را به مقاله افزوده. با سپاس وحید (بحث) ‏۲ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۸:۲۸ (UTC)

 • یک بخش مقدمه در خود فصل 91-92 و همچنین یک مقدمه درباره باشگاه استقلال در آن مقطع بیفزایید.--سید (بحث) ‏۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۳۶ (UTC)
ببخشید درست متوجه نشدم یعنی یک پاراگراف در لید مقاله اضافه کنم یا یک بخش جدید در مقاله بنویسم؟ البته اگه اشتباه نکنم منظورتون این هست که بخش پیش‌زمینه رو گسترش بدم؟ وحید (بحث) ‏۱۳ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۶:۴۰ (UTC)
خیر داخل متن مقاله یک بخش در ابتدا بیفزایید یا گسترش دهید.--سید (بحث) ‏۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۰۳ (UTC)
ببینید بخش مورد نظر شما اضافه شده؟ وحید (بحث) ‏۱۵ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۹:۱۳ (UTC)

علی بن موسی الرضا[ویرایش]

علی بن موسی الرضا (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده‌ها: Kamranazad (بحثمشارکت‌ها) Shobhe (بحثمشارکت‌ها) ‏۱۹ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۰۹ (UTC)

 • بنابه درخواست اساتید بزرگوار، مقاله در خوبیدگی، معیارهای برگزیدگی را اخذ کرده‌است؛ با این حال، با نظرات حضراتتان، امید تعالی مقاله می‌رود./«shobhe*» ‏۱۹ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۰۹ (UTC)
سلام و سپاس بابت نامزد کردن این مقاله. پیش از شروع بررسی توسط خودم، دیگر کاربرانی که احتمالا به موضوع علاقه دارند را فرا می خوانم @Behzad39،‏ Mahdy Saffar،‏ طاها،‏ محک،‏ Mbazri و Mhhossein: لطفا در بررسی این مقاله مشارکت کنید.--سید (بحث) ‏۱۹ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۵۴ (UTC)
سلام به همه دوستان. علیرغم اینکه فعالیتم در ویکی بسیار کم شده، اما تا حد امکان خصوصا در صورت نیاز به بررسی منابع عربی در دسترس، در خدمتم. ارادت.--عـموبـذ‍ر‍ی(☎) ‏۲۰ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۵:۵۳ (UTC)
@Mbazri: سلام و خوش آمدید. :) ما در خدمتیم. :) -- |کامران آزاد| ۳ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۲۳:۱۵ (ایران) ‏۲۳ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۸:۴۵ (UTC)

بررسی جناب Mhhossein:

 • سلام به همه گرامیان و عزیزان. بنده هم مایلم مشارکت داشته باشم، اما ممکن است زیاد فعال نباشم. پیشاپیش عذرخواهم. برای شروع این کارها را انجام بدهیم:
 1. یک سری لینک قرمز وجود دارد که بهتر است تا آنجا که مقدور است برایشان صفحه ایجاد شود.
 2. بخش "زمینه تاریخی" زیادی بزرگ و مبسوط نیست؟
 3. بخش "سال‌شمار امامت امامان دوازده‌گانه شیعه" را متوجه نیستم چرا باید در این مقاله داشته باشیم.
 4. در قسمت مدفن، تحولات آرامگاه تا زمان صفویه گزارش شده و بعد از آن چیزی نیست.
 5. در مورد حدیث سلسله الذهب در بخش آغازین مقاله مطلب هست، اما در بدنه چیزی یافت نکردم (این باعث میشود به کل بخش آغازین شک کنیم. آیا این بخش نماینده کل مقاله است؟).
فعلا این موارد به ذهنم رسید، دوستان نظر بدهند. --Mhhossein (بحث) ‏۲۳ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۲۸ (UTC)
@Mhhossein: عرض ادب و سلام؛ باعث افتخار است در خدمتتون بودن. اما موارد مورد نظر: /«shobhe*» ‏۲۳ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۰۱ (UTC)
 1. ✔Y انجام شد
 2. ✔Y انجام شد
 3. مقاله برای حضرت رضا علیه السلام است و طبعا به عنوان یکی از ائمه دوازده گانه شیعه، وجود این الگو اگر لازم نباشد، جایز هست. در غیر این صورت الگو باید در کدام مقاله مربوط به ایشان باشد؟
 4. ✔Y انجام شد
 5. ✔Y انجام شد، علتش آن بود که مقاله به جهت حجم زیاد، سرآخر بخشی از آن جدا شد و مقاله جدایی با عنوان سفر علی بن موسی الرضا به مرو را تشکیل داد. پس از این تفکیک، لید باید تصحیح می‌شد. که در اولین فرصت این اتفاق خواهد افتاد.
@Mhhossein: سلام و خوش آمدید. :) ما در خدمتیم. :) دربارهٔ زمینهٔ تاریخی: من هم تا حدودی موافقم طولانی است. ببینیم نظرِ سید چیست @Sa.vakilian: ؟
@Shobhe: پیوندهای قرمز را با هم می‌سازیم. تقسیمِ کار کنیم. -- |کامران آزاد| ۳ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۲۰:۵۹ (ایران) ‏۲۳ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۶:۲۹ (UTC)
@Kamranazad: من ۵۵ مورد پیوند قرمز دیدم. من به مرور زمان شروع می کنم و تک و توک صفحه سازی می کنم. خواستم فهرستشون کنم در اینجا، دیدم لزوم آنچنانی ندارد. در همان مقاله کفایت می کند گویا. اردتمند./«shobhe*» ‏۲۳ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۸:۴۳ (UTC)
زمینه تاریخی مشکلش حجم طولانی نیست، بلکه قدری انحراف از موضوع است. به جای تفصیل درباره جنگ امین و مأمون باید یک پارگراف به موضوع شکل گیری مذاهب و نهضت علمی زمان امام اختصاص یابد. به بیان دیگر امام همزمان با اوج شکل گیری مذاهب و اوج نهضت ترجمه می زیسته و خود نیز در قالب مناظرات نقش آفرینی جدی در این ماجرا داشته است ولی این موضوع، در زمینه تاریخی مورد توجه قرار نگرفته است.--سید (بحث) ‏۲۴ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۲۲ (UTC)
ضمنا همه پیوندهای قرمز آن قدر سرشناسی ندارد که مقاله داشته باشد. خیلی هایش باید سیاه شود.--سید (بحث) ‏۲۴ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۲۲ (UTC)
@Sa.vakilian: خب سیدجان خودتان گفتید مطالبِ جنگِ امین و مأمون از بخشِ امین را به زمینهٔ تاریخی منتقل کنیم. :) چشم، اتفاقاً خودم هم دنبالِ آوردنِ مطلب برای نهضتِ ترجمه هستم. درستش می‌کنم. -- |کامران آزاد| ۴ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۱۵:۵۶ (ایران) ‏۲۴ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۲۶ (UTC)
@Kamranazad: اشتباه کردم. این قدر جزئیات برای این مقاله نیاز نیست.--سید (بحث) ‏۲۴ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۲۸ (UTC)
@Sa.vakilian: سلام، من خلاصه‌ای از مطلب نهضت ترجمه را وارد کردم. لطفاً بررسی کنید ببینید چیزی کم و کسر ندارد؟ یک تست هم برای خلاصه‌سازی مطالب امین و مأمون انجام دادم. لطفاً آن را هم بررسی کنید. ممنونم. -- |کامران آزاد| ۶ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۱۵:۰۳ (ایران) ‏۲۶ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۰:۳۳ (UTC)

بررسی جناب سید:

 • من یک تعداد منبع خوب پیدا کرده ام که برای تکمیل مقاله ممکن است مفید باشد:
 • یک بحث مهمی که باید به آن پرداخته شود آرای کلامی امام رضا بخصوص در موضوع توحید، قرآن و امامت است که در آن زمان بحثش خیلی داغ بوده است.--سید (بحث) ‏۲۴ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۲:۰۵ (UTC)
عرض سلام و ادب خدمت حضرات اساتید. منبع آخر مورد اشاره جناب سید را بنده شروع به بررسی کردم./«shobhe*» ‏۲۴ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۳۰ (UTC)
@Shobhe: من هم باقیِ منابع را بررسی می‌کنم و موضوعِ نهضتِ ترجمه و کلاً زمینهٔ تاریخی را انجام خواهم داد. -- |کامران آزاد| ۴ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۲۱:۱۸ (ایران) ‏۲۴ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۶:۴۸ (UTC)
✔Y انجام شد
@Sa.vakilian: جناب سید گرامی، بحث آرای کلامی را در دیدگاه کلامی علی بن موسی الرضا به صورت تفکیک شده و البته ناقص ساختم و اندکی از آن را در صفحه حضرت رضا قرار دادم. باشد تا در فرصتی مناسب، تکمیل و به خوبیدگی برسد./«shobhe*» ‏۲۹ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۲۶ (UTC)
 • @Behzad39،‏ Mahdy Saffar،‏ طاها،‏ محک،‏ Mbazri و Mhhossein: ضمن عرض سلام؛ یک درخواست از دوستان فعال در زمینه ویکی مدیا؛ ما در ویکی مدیا از حضرت رضا، نگاره نداریم؛ در حالی که نگارگران مطرح هر کدام حداقل یک نگاره برای حضرت رضا داشته اند. چه ماجرای ضمانت آهو چه ماجراهای دیگری مثل حدیث سلسلة الذهب و قدمگاه و درخت بادام و... توصیه دارم دوستان چند نگاره‌ای از این موارد را به ویکی مدیا منتقل کنند تا بتوانیم در مقاله استفاده کنیم. مثلا اینجا مواردی هست.
 • بخش پیش زمینه را قدری کوتاه کردم. هنوز جا دارد یک پاراگراف درباره شکل گیری مذاهب اسلامی بخصوص امامیه در سده دوم هجری مطلب اضافه شود.--سید (بحث) ‏۲۸ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۳:۲۲ (UTC)
انجامش می‌دهم. -- |کامران آزاد| ۸ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۱۲:۵۲ (ایران) ‏۲۸ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۲۲ (UTC)
✔Y انجام شد

برای انجام: افزودنِ مطلب برای علتِ القابی مانند عالم آل محمد، ثامن الحجج و ثامن الائمه و سلطان. -- |کامران آزاد| ۸ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۲۰:۱۱ (ایران) ‏۲۸ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۵:۴۱ (UTC)

✔Y انجام شد
 • بخش منبع شناسی ضعیف است. زندگی ایشان به دو بخش قابل تقسیم است که یکی دوران پیش از ولایتعهدی است و عمدتا در قالب تذکره ها و اخبار شیعه بیان شده است. اما در این نوشتار ذکری از منابع اولیه نظیر کتب محدثین معاصر ایشان نشده است و بناگاه سراغ نخستین منابع ثانویه نظیر کتاب عیون رفته است. اما بخش ولایتعهدی دارای منابع متعدد تاریخی است و احتمالا تا حد زیادی با منابع مقاله جنگ امین و مأمون و طاهر بن حسین مشترک باشد، اما نیاز به بررسی دارد. همچنین سکه هایی منقش به نام ایشان از آن دوره هست که در آن بخش باید به عنوان مستندات باستان شناختی مورد اشاره قرار گیرد. --سید (بحث) ‏۲۸ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۵:۲۰ (UTC)
من انجام می‌دهم. -- |کامران آزاد| ۸ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۲۰:۱۲ (ایران) ‏۲۸ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۵:۴۲ (UTC)
در حال انجام...
 • «نخستین کسی که ادعای ملقب ساختن علی بن موسی به لقب رضا توسط مأمون را مطرح کرده، محمّد بن جَریر طَبَری است.» این جمله درست به نظر نمی رسد. طبری جزو تاریخ نگاران اخبارگرا بوده که حتما گفته این خبر را از چه کسی نقل کرده است و با توجه به فاصله زمانی حیات وی با این رخداد، نمی تواند اولین نفر باشد. درستش این است که بگوییم «در منابع تاریخ نگاری اسلامی، تاریخ طبری (نگاشته شده در نیمه دوم سده چهارم) خبر اعطای لقب رضا به علی بن موسی توسط مأمون را آورده است.» --سید (بحث) ‏۲۹ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۰۳ (UTC)
عرض ادب خدمت سید عزیز. عین عبارت کتاب منبع چنین است: «نخستین کسی که این موضوع را مطرح کرده، محمد بن جریر طبری...»[۱] گویا نویسنده کتاب، نتوانسته منبعی قدیمی تر بیابد. اما متن خود طبری چنین است: «و فی هذه السنه جعل المأمون علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن حسین بن علی بن ابی طالب رضی الله عنه ولی عهد المسلمین و الخلیفه من بعده، و سماه الرضی من آل محمد ص»[۲] بنابراین خود طبری هم ذکر نکرده که این گزارش را از کجا آورده؛ اگر بپذیریم که این لقب را حضرت رضا سابقا داشته؛ احتمالا طبری این عبارت را به عنوان یک شایعه زمان خود نقل کرده است. باز نظر حضرتتان ملاک است./«shobhe*» ‏۲۹ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۲:۰۹ (UTC)
دست کم این ادعا را به صورت یک فکت سفت و محکم ننویسیم. --سید (بحث) ‏۲۹ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۵:۴۴ (UTC)
✔Y انجام شد
 • در خصوص واقفیه و سایر گرایش های منشعب شده در کتاب «crisis and consolidation» که در فارسی به مکتب در فرایند تکامل ترجمه شده، احتمالا مطالب بیشتری باشد.
✔Y انجام شد
 • «بسیاری از برادرانش و عمویش، محمد بن جعفر، در شورش‌ها و قیام‌های علویانِ عراق و شبه‌جزیرهٔ عربستان پس از مرگِ امین شرکت کردند، اما علی بن موسی حضور در این قیام‌ها را نپذیرفت» این احتمالا نباید پس از مرگ هارون باشد. اگر متن درست باشد، در جای نامناسبی گذاشته شده است.
جناب سید عزیز؛ این عبارت، عین ترجمه از مادلونگ است. گویا بعد از مرگ امین، شورشها بالا گرفته است. در این قیام ها نیز خیلی ها همچون زیدالنار و ... فعال شدند و منظور مادلونگ احتمالا این هاست. ولی محمد بن جعفر، در ماجرای حمله جلودی به مدینه، دستگیر شده. شاید دوباره آزاد شده باشد و قیام جدید کرده باشد. تکلیف کنید که چه کنیم./«shobhe*» ‏۳ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۰:۴۵ (UTC)
✔Y انجام شد
 • «در مذاکرات میان دولتِ عباسی و عمویش محمد بن جعفر بوده است که در سال ۲۰۰ ه‍.ق/۸۱۵ م، خود را در مکه خلیفه اعلام کرده بود.» ظاهرا این عبارت هم جایش ذیل بخش امین نیست.
✔Y انجام شد
 • آیا عبارت طبری در خصوص سفر به قزوین راوی مهم دیگری هم دارد؟--سید (بحث) ‏۲۹ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۶:۰۶ (UTC)
@Sa.vakilian: من جستجویی کردم، در اصل امامزاده روایاتی هست، اما در اینکه حضرت رضا سفری به قزوین داشته باشند. خیر چیزی نیافتم./«shobhe*» ‏۳۰ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۵۳ (UTC)

@Sa.vakilian: برای شکل‌گیریِ مذاهبِ اسلامی یک تست زدم. البته بر شیعه تمرکز کردم و فکر کنم کمی هم هم‌پوشانی دارد. لطفاً بررسی کنید چطور است؟ ممنونم. -- |کامران آزاد| ۹ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۲۲:۵۷ (ایران) ‏۲۹ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۸:۲۷ (UTC)

 • این عبیدالله بن ارطاة کیه؟ اصلا اسمش در گوگل نیست!
 • اصل مطلبی را که افزودید در مقاله شیعه منتقل کردم و این نسخه را خلاصه می کنم.--سید (بحث) ‏۳۰ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۱:۱۴ (UTC)
@Shobhe: سلام و خداقوت، با توجه به آن مطلبی که برای عبیدالله بن ارطاة پیدا کردید، به نتیجه‌ای رسیدید؟ جعلی است یا معتبر؟ بماند یا حذف شود؟ -- |کامران آزاد| ۱۰ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۱۰:۵۹ (ایران) ‏۳۰ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۲۹ (UTC)
سلام و عرض ادب، من بسیار گشتم در کتب رجال، اما درباره عبیدالله بن ارطاة چیزی نیافتم. در اینجا نیز گفتگویی درباره‌اش کردیم و تنها به این منبع رسیدیم. به نظر ماندنش به جامعیت مقاله کمک می‌کند و تکذیب‌ش بدون دلیل است. یا حداقل تحقیق دست اول است. در کل بلاتکلیف مانده./«shobhe*» ‏۳۰ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۵۳ (UTC)
آخر چطور کسی در این سطح از اهمیت بوده و در منابع رجالی اسمی ازش نیامده. اگر نیامده حتما حذف شود. حذف مطلب مورد تردید، تحقیق دست اول نیست.--سید (بحث) ‏۳۰ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۰:۴۴ (UTC)
سید جان، نامش را حذف کردم؛ اگر نظرتان این است که کلا گزارشش را حذف کنیم؛ انجامش دهم./«shobhe*» ‏۳۰ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۳۳ (UTC)
نه همین کفایت می کند.--سید (بحث) ‏۳۰ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۲:۵۹ (UTC)
✔Y انجام شد
 • در بخش جانشینی در کتاب «crisis and consolidation» که در فارسی به مکتب در فرایند تکامل ترجمه شده، مطالب بیشتر و بهتری هست. همچنین برخی هم در نقد این کتاب مطالبی در این باره نوشته اند.
✔Y انجام شد
 • بخش «دیدگاه پژوهشگران معاصر غرب» را در بخش های مرتبط از ولایتعهدی و فعالیت علمی ادغام کنید.
✔Y انجام شد -- |کامران آزاد| ۱۱ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۲۰:۴۶ (ایران) ‏۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۶:۱۶ (UTC)
 • این کلمه برخی و بعضی در جای جای مقاله روی اعصاب من است.
✔Y انجام شد
 • در بخش مناظره ها به نظرم ضعیف نوشته شده است. خود مأمون یک متکلم بسیار جدی بوده است که مرتضی مطهری در این خصوص توضیحاتی را ارائه کرده است. ضمن آنکه به نظرم این مناظره ها واجد ارزش علمی است و باید گسترش یابد.
✔Y انجام شد؛ در صفحه مناظره‌های علی بن موسی الرضا مفصلا به آن پرداختیم، به گمانم بیش از این به مناظرات پرداختن در صفحه اصلی، صفحه را خیلی حجیم می کند.
 • در بخش آرای کلامی فقط شرایط و اقدامات امام رضا گفته شده و تقریبا هیچ آرای کلامی بیان نشده است. --سید (بحث) ‏۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۵:۵۷ (UTC)
✔Y انجام شد

بررسی جناب مهدی صفار:

 • ضمن خسته نباشید به نامزد کننده و سایر دوستانی که در بهبود این مقاله مشارکت داشته اند، مواردی که به نظرم آمد را بیان می‌کنم:
 1. مقدمه را بررسی و اندکی ویرایش کردم. به نظرم جامع و مانع است.
 2. تعداد سرتیترها را کم کنید. (الان فهرست خیلی گسترده شده است. دست کم سرتیترهای سطح چهارم به بعد در فهرست نشان داده نشوند.)
 3. این عبارت را نمی‌فهمم: با تعمیمِ هدفِ مقابلهٔ ضدِاموی برای یک رهبرِ هاشمی با شعار «اَلرِّضا مِنْ آلِ مُحَمَّد».
 4. اصطلاح «انقلابِ خراسانیِ هاشمی» را تاکنون ندیده بودم. وجه تاریخی دارد؟
 5. توضیحات درباره خاندان عباسی و منصور را بهتر است خلاصه کنید، چون به نظر می‌رسد ارتباط مستقیمی به مقاله نداشته باشد.
 6. جهت اطلاع خودم می‌پرسم. زمینهٔ تاریخی قرار نیست فقط به پیشامدهای پیش از موضوع مقاله بپردازد؟
 7. بهتر نیست اولین بار که نام حمیده می‌آید معرفی شود؟ (می‌دانم که دو خط بعد معرفی شده! ولی اگر خواننده بند بعدی را نخواند یا با شخص آشنا نباشد، ممکن است گیج شود.)
 8. در الگوی شجره‌نامه می‌شود فرزندان را به مادرانشان متصل کرد؟
 9. خطای یادکرد بین منابع ۸۶ و ۸۷ را اصلاح کنید.
با تشکر. مهدی صفار ۱۳ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۲۲:۳۹ (ایران) ‏۳ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۸:۰۹ (UTC)
@Mahdy Saffar: سلام بر رفیقِ قدیمی و عزیز، چشمِ ما روشن! :) ممنون از توجه.
بندهای ۳ و ۴: شاید ترجمهْ گنگ است. چشم، روان‌ترش می‌کنم. البته انقلابِ خراسانیِ هاشمی، همان دعوتِ عباسی یا انقلابِ عباسی است. ظاهراً وجهِ تاریخی دارد. باز @Sa.vakilian: بهتر می‌داند. موردِ ۵ را به‌نظرم برای زمینهٔ تاریخی لازم است. اصولاً زمینهٔ تاریخی به بستری می‌پردازد که سببِ شکل‌گیری یک جریان یا شخصیت یا هر آبجکتِ دیگر است. مثلِ اوضاعِ سیاسی و فرهنگیِ پیش از تولد تا پایانِ زندگیِ فردوسی که سببِ پرورشِ فردوسی شد. اینجا هم همین‌گونه است، اوضاعِ سیاسی و دینی و فرهنگیِ پیش از ولادتِ امام تا پایانِ زندگیِ که سببِ کنش‌ها و رفتارهای خاصِّ ایشان شد. مورد ۷: حمیده نامِ مادرِ امام کاظم است و اصولاً در این مقاله، نیاز به معرفیِ ایشان نیست. در مقاله فقط به ذکرِ ماجرای ازدواجِ امام کاظم با نجمه خاتون — که مادرِ امام رضا باشند — پرداخته شده که نامِ حمیده خاتون هم در آنجا آمده است. مورد ۸: راستش چون دقیقاً مادران و فرزندان‌شان مشخص نبودند، تنبلی کردم متصل نکردم. :) اگر ارتباط‌شان مشخص شود که حتماً جدا می‌کنیم. مورد ۹: چشم، کمی خطای دیگر هنوز در پک‌ها هست که باید رفع کنیم. دمِ شما گرم. باز هم این طرف‌ها بیایید. :) -- |کامران آزاد| ۱۳ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۲۳:۵۹ (ایران) ‏۳ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۲۹ (UTC)
موارد مورد نظر جناب صفار: /«shobhe*» ‏۳ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۰:۲۲ (UTC)
 1. تشکر از شما
 2. ✔Y انجام شد
 3. ✔Y انجام شد فکر کنم الان بهتر شد. -- |کامران آزاد| ۱۹ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۱۲:۵۵ (ایران) ‏۹ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۲۵ (UTC)
 4. ✔Y انجام شد وجهِ تاریخی داشت، اما مفهوم‌تر شد. -- |کامران آزاد| ۱۹ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۱۲:۵۵ (ایران) ‏۹ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۲۵ (UTC)
 5. توضیح در پیام جناب کامران
 6. توضیح در پیام جناب کامران
 7. ✔Y انجام شد
 8. X mark.svg انجام نشد من تحقیقی کردم؛ در فرزندان حضرت رضا، اختلاف خیلی زیاده و بعید است بشود الگویی جامع درست کرد. در مادران فرزندان حضرتش که یک اختلاف خیلی بزرگتر از خود فرزندان است. بنابراین بعید است به نتیجه برسد.
 9. ✔Y انجام شد


@Shobhe: من مشکلی با ترجمه مادلونگ که ندارم. پرسشم این است که این رخدادها مربوط به چه زمانی است؟ هارون یا مأمون؟
@Mahdy Saffar: به نظرم زمینه شامل هر رخدادی پیش یا حین زندگی که مستقیما نمی تواند جزو زندگی نامه بیاید اما در شکل گیری آن موثر است، می شود. فکر نمی کنم متن فعلی از حیث موضوعات بی ارتباط باشد اما شاید بتواند با حذف جزئیات کوتاه ترش کرد.--سید (بحث) ‏۴ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۱:۴۵ (UTC)
@Sa.vakilian: شروع این قیام ها در عصر هارون بوده، اما با شدتی که هارون به کار برد، اکثرشان سرکوب شد. تااینکه در جنگ امین و مامون قیام ها شدت گرفت و در عصر مامون به اوج خود رسید و مجدد سرکوب شدید مامون پیش آمد. بنابراین اگر گفته مادلونگ درست باشد، این قیام ها در زمان مامون بوده. نه امین.

@Sa.vakilian: در موضوعِ سیرهٔ امام، دقیقاً به چه مباحثی باید بپردازیم؟ می‌توانید فهرست‌وار بگویید؟ ممنونم. -- |کامران آزاد| ۱۴ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۲۱:۰۸ (ایران) ‏۴ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۶:۳۸ (UTC)

@Sa.vakilian: عرض ادب، در مورد مناظرات که فرمودید گسترش یابد؛ به نظرتان با وجود یک صفحه جدا؛ چه مواردی را به اینجا منتقل کنیم؟ چون آن صفحه جدا را پس از رهایی از این گمب، تکمیل و به گمخ خواهم آورد. ممنون می شوم لیستی از لوازم بفرمایید. ضمنا درباره مأمون و مناظرات؛ در آثار مطهری چیز مخصوصی نیافتم؛ در کتاب اثر ایشان؟ ارادتمند./«shobhe*» ‏۵ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۱۶ (UTC)

یادم هست کتابی درباره مناظرات امام رضا خوانده بودم. این مناظرات واجد آرای کلامی و فلسفی درخوری بوده است که البته با بخش آرای کلامی همپوشانی دارد. اما به هر حال آن بخش هم ضعیف است. در یکی از این دو بخش اهم آرای کلامی را بیاورید و در بخش مناظرات هم گزارشی مختصر از اینکه با چه کسانی مناظره انجام شده و نتیجه چه بوده است، ارائه دهید. --سید (بحث) ‏۵ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۲۰ (UTC)
@Sa.vakilian: احتمالاً این کتاب نبوده است؟ کلاً این کتاب را معتبر می‌دانید یا نه؟ -- |کامران آزاد| ۱۵ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۱۸:۵۵ (ایران) ‏۵ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۲۵ (UTC)
@Sa.vakilian: دربارهٔ مطلبی که در بخشِ دیدگاهِ اهلِ سنت آمده (ازاین‌رو، بعضی[کدام؟] از آنان این دیدگاه را بیان کردند که او همیشه یک راویِ قابل‌اعتماد نیست؛ درحالی‌که دیگران[کدام؟]، با احترامِ بیشتری نسبت به جایگاهش رفتار می‌کردند و گفتند که نقصِ مربوط به روایاتِ او، از راویانِ او سرچشمه می‌گیرد.): بیهم دائو این مطلب را در دانشنامهٔ اسلامِ ۳ بیان می‌کند و در آنجا منبعی ارائه نمی‌دهد؛ اما من خیلی گشتم و نهایتاً به مطالبی دربارهٔ گزارهٔ دومِ این ادعا دست پیدا کردم، اما برای گزارهٔ اولش (قابل اعتماد نبودنِ روایتِ امام) چیزی نیافتم. چه کنیم؟ آیا جملهٔ اول را منتسب بکنیم و بعد بنویسیم دائو منبعی ارائه نمی‌دهد؟ چون ما نمی‌دانیم، شاید منظورِ دائو همین مطلبِ پیداشده بوده، اما آن را به‌گونه‌ای قلب کرده و نتیجه گرفته امام هم راویِ قابل اعتمادی نبوده‌اند. -- |کامران آزاد| ۱۷ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۱۷:۴۴ (ایران) ‏۷ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۱۴ (UTC)
شاید مبنایش آن بوده که در صحیحین مثلا روایتی از ایشان وارد نشده؟--سید (بحث) ‏۷ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۳۳ (UTC)
@Sa.vakilian: نمی‌دانم، دائو هیچ چیزی ارائه نمی‌دهد. حتی ارجاعی ندارد. -- |کامران آزاد| ۱۷ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۱۸:۱۳ (ایران) ‏۷ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۴۳ (UTC)
خب پس این بعضی را به عنوان دیدگاه دائو می آوریم. به گفته دائو بعضی فلان و بعضی بهمان.--سید (بحث) ‏۷ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۵۳ (UTC)

بررسی دوم جناب سید:

 1. بحث مربوط به واقفیه و جانشینی را قرار بود بر اساس کتاب مدرسی تکمیل کنید. هنوز نشده.
 2. منبع شناسی هنوز تکمیل نشده.
 3. مواردی که مهدی صفار گفتند هم هنوز تکمیل نشده است.
 • اگر فکر می کنید شخص دیگری هم در این مقاله نظر داشته باشد، لطفا فرابخوانید.--سید (بحث) ‏۸ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۲:۰۶ (UTC)

@Sa.vakilian: موارد درخواستی شما:

 1. ✔Y انجام شد، بنده کتاب را نیافتم؛ اگر لینکی از کتاب دارید یا اصل آن؛ ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید./«shobhe*» ‏۸ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۴۷ (UTC)
 2. ✔Y انجام شد پایین گزارش داده شد. -- |کامران آزاد| ۲۵ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۲۳:۳۹ (ایران) ‏۱۵ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۰۹ (UTC)
 3. ✔Y انجام شد جز یک مورد که جنابِ شبهه هم گفتند انجامش کارِ سختی است، باقی انجام شد.

@Sa.vakilian: من درحالِ تحقیق برای سیره هستم. واقفیه و جانشینی را هم انجام خواهم داد. @Shobhe: این دو بخش با من. -- |کامران آزاد| ۱۹ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۱۲:۴۰ (ایران) ‏۹ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۱۰ (UTC)

 • @Shobhe: بخش ولایتعهدی قدری حشو، اطناب و تکرار دارد. مطلب را هی پیچانده و چند باره توضیح داده است. در بخش کشته شدن باز هم آن مطالب تکرار شده. این دو بخش را بازنویسی کنید ، من مجدد می خوانم.--سید (بحث) ‏۹ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۲۳ (UTC)

@Sa.vakilian: این مطلبی که دربارهٔ واقفیه و جانشینی از کتابِ مدرسی گفتید، منظورتان جانشینیِ امام رضا بود یا امام جواد؟ الان من در اینجا مطلبی وارد کردم، اما جایش به‌نظرم درست نیست. منظورتان چنین مطلبی بود؟ دقیقاً متوجه نشدم. لطفاً توضیح دهید. ممنونم. -- |کامران آزاد| ۱۹ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۱۷:۴۴ (ایران) ‏۹ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۱۴ (UTC)

هر دو مورد. هر کدام جای خودش.--سید (بحث) ‏۹ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۲۵ (UTC)
@Sa.vakilian: فکر کنم خوب شد. لطفاً بررسی کنید: ۱ و ۲. -- |کامران آزاد| ۲۰ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۲۰:۱۴ (ایران) ‏۱۰ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۵:۴۴ (UTC)
به نظرم خوبه.--سید (بحث) ‏۱۰ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۵۳ (UTC)
@Sa.vakilian: برای سیره یک تست زدم. چطور است؟ -- |کامران آزاد| ۲۲ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۰۰:۲۱ (ایران) ‏۱۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۵۱ (UTC)
متنش خوبه اما به نظرم جایش خوب نیست. شاید خوب تر باشد ذیل بخش موقعیت علمی و روایی بیاید و عنوان آن بخش هم به آرا و عملکرد سیاسی و علمی تغییر کند.--سید (بحث) ‏۱۳ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۲:۵۵ (UTC)
@Sa.vakilian: انجام شد. -- |کامران آزاد| ۲۳ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۱۲:۵۰ (ایران) ‏۱۳ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۲۰ (UTC)

بررسی سوم جناب سید:

 1. اصلاح بخش ولایتعهدی و کشته شدن هنوز مانده است.
  @Sa.vakilian: من انجام می‌دهم.
 2. به نظرم بخش امامت نباید در میانه ولایتعهدی و کشته شدن بیاید. یک جای مناسب تر باید برایش بیابیم.--سید (بحث) ‏۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۵۸ (UTC)
  . بعد از دفن و آرامگاه چطور است؟ -- |کامران آزاد| ۲۴ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۱۸:۳۴ (ایران) ‏۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۰۴ (UTC)
  . . نمی دانم کجا بهتر است. می خواهید اول مشکلات محتوایی را حل کنیم آخر سر برگردیم سر این موضوع.--سید (بحث) ‏۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۲۲ (UTC)
 3. نامه های وصایت امام کاظم حدودا کی نگاشته شده است. در دوران زندان یا قبل از آن؟
 4. «بر ماست که اصول را بر شما عرضه کنیم و بررسیِ فروعِ هر مسئله و بحث دربارهٔ آن به عهدهٔ شماست». این پدیده تا زمانی که کلینی و صدوق، اصول را جمع‌آوری کنند، ادامه داشت. گمانم در این دو جمله اصول در دو معنا به کار رفته است و اصول اولی هنوز در فرایند اجتهاد ادامه دارد و اصول دومی کتاب های اصول اربعمائه است. من جمله دوم را برای جلوگیری از ابهام حذف می کنم.
 5. الان فرق بخش شیعیان با بخش اصحاب شاگردان و وکلا چیه؟ بهتر است این دو بخش ادغام شوند.
 6. فکر نمی کنم وکلای حضرت محدود به سه نفر باشند. اگر می خواهید اسم ببرید بهتر است نام وکلای مهم هر منطقه مثلا خراسان، مصر، عراق، شام و ... را بنویسید.
 7. پاراگراف آخر کلا به هم ریخته است. پیشنهاد می کنم یک بار نام وکلای اصلی و احیانا حوزه وکالتشان و یک بار هم نام شاگردان و اصحاب اصلی (ابتدا اصحاب اجماع و سپس سایرین ) را ببرید. ضمنا اغلب این افراد سرشناسی دارند تا مقاله جدا داشته باشند. یا اگر مقاله دارند باید به آن وصل شود.
 8. دیدگاه شیعه امامیه درباره ایشان را کمتر از دیدگاه اهل سنت نوشته اید!
 9. بخش منبع شناسی را مشابه مقاله حسین بن علی و مقاله طاهر بن حسین درست کنید.--سید (بحث) ‏۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۲۲ (UTC)

موارد مورد نظر:

 1. در حال انجام...
 2. در حال انجام...
 3. ✔Y انجام شد
 4. ✔Y انجام شد تشکر از جناب سید.
 5. ✔Y انجام شد
 6. ✔Y انجام شد
 7. ✔Y انجام شد
 8. ✔Y انجام شد
 9. ✔Y انجام شد @Sa.vakilian: یک تست زدم. منابعْ زیاد بودند، برای همین خیلی خلاصه کردم و بیشتر ناظر به تاریخ‌های مذهبیِ شیعیان دربارهٔ زندگیِ دوازده امام شد و از بیشترِ آثارِ اهل سنت چشم‌پوشی کردم. اگر خوب نیست، منابعِ اهل سنت را هم نام ببرم. -- |کامران آزاد| ۲۵ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۲۱:۴۲ (ایران) ‏۱۵ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۷:۱۲ (UTC)
@Kamranazad: در خصوص بخش منبع شناسی، با توجه به جایگاه سیاسی امام، حتما تاریخ های عمومی اهل سنت بسیار مهم است. در این خصوص می توانید از منبع شناسی جنگ امین و مأمون و طاهر بن حسین بهره بگیرید. مورد دیگر تفکیک منابع اولیه و ثانویه است. منابعی که همزمان یا کمتر از صد سال از زندگی ایشان تألیف شده اولیه است، اما منابع متاخر ثانویه است. در کنار اینها اگر بتوان به آثار مهم معاصر هم پرداخت، ارزشمند است.--سید (بحث) ‏۱۶ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۵:۲۲ (UTC)
@Sa.vakilian: یک تستِ تازه زدم. یک بخش‌بندیِ اولیه هم برای منابعِ اولیه و ثانویه زدم، اما فوتِ کوزه‌گری‌اش دیگر زحمتِ شما. ممنونم. -- |کامران آزاد| ۲۶ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۲۱:۱۶ (ایران) ‏۱۶ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۶:۴۶ (UTC)

@Sa.vakilian: ، تصریحی وجود ندارد که نامه چه تاریخی نوشته شده، اما آنچه از منبع اصلی نوشته به دست می‌آید، اکثرشان از زندان بوده است.Shobhe ‏۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۵۷ (UTC) در خصوص ادغام شیعیان در وکلا و اصحاب، قصد داشتم بین شیعیان عوام و اصحاب تفاوت و فرق بگذارم. اگر صلاح را در ادغام می بینید، ادغام صورت گیرد.Shobhe ‏۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۵۹ (UTC) @Sa.vakilian: عرض ادب، در خصوص بند هشتم؛ تکمیلی صورت گرفت؛ اگر سیر تکمیل را صحیح می‌دانید؛ همین مطالب را با کمی تکمله و منابع بهتر و کمی تصحیح انشاء، تثبیتش کنم. ارادتمند.Shobhe ‏۱۵ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۰۳ (UTC)

@Shobhe: درباره شیعیان و اصحاب خاص، نظرم فعلا ادغام است. درباره مطالب بخش نظر شیعیان ، خود مطالب خوب است اما منابع برای یک مقاله برگزیده بسیار ضعیف است. درباره فرهنگ عمومی شیعه در مودت و عزای امام رضا منابع پژوهشی خوب هم به فارسی و هم به انگلیسی موجود است. واقعا ارجاع به خبرگزاری فلان و سایت بهمان ، مقاله را از اعتبار می اندازد.--سید (بحث) ‏۱۶ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۵:۲۶ (UTC)
@Shobhe: سلام و خداقوت، برای بخشِ شیعه و آیین‌های عزاداری، یک منبعِ خوب پیدا کردم که البته خودم به آن دسترسی ندارم: محرم و صفر در فرهنگ مردم ايران. اگر یافتیدش که عالی می‌شود. -- |کامران آزاد| ۲۶ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۲۱:۴۱ (ایران) ‏۱۶ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۷:۱۱ (UTC)
@Kamranazad: سلام و عرض ادب. منبعی خوب نیافتم. محرم و صفر در فرهنگ مردم ايران را هم نیافتم. تا در فرصتی بروم از کتابفروشی تهیه اش کنم. با این حال در حال جستجو در منابع هستم.
@Sa.vakilian: سلام و عرض ادب. تستی زدم فعلا؛ تا در فرصتی مناسب تکمیلش کنم. در خصوص منابع،‌ متشکر خواهم بود راهنمایی داشته باشید. ارادتمند.Shobhe ‏۱۷ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۰۳ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام، عید مبارک. دو هفته شد. :) -- |کامران آزاد| ۹ مرداد ۱۳۹۹، ساعت ۲۳:۴۵ (ایران) ‏۳۰ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۱۵ (UTC)

@Kamranazad: سلام. عید شما هم مبارک. شرمنده قدری گرفتاریم در زندگی شخصی زیاد شده. چند مقاله را هم در خوبیدگی در نوبت بررسی دارم و قدری هم تنبلی کرده ام. دعا بفرمایید توفیق شود تا عید غدیر انجام دهم.--سید (بحث) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۴:۰۱ (UTC)

حوزه انتخابیه سبزوار[ویرایش]

حوزه انتخابیه سبزوار (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: 4nn1l2 (بحثمشارکت‌ها) ‏۱۳ مهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۴۱ (UTC)

نسبت به مرحلهٔ خوبیدگی، این تغییرات صورت گرفت:

 • گسترش قابل توجه پوشش انتخابات مجالس شورای ملی (قبل از انقلاب اسلامی)
 • پوشش نتایج انتخابات مجالس شورای اسلامی (بعد از انقلاب اسلامی) به صورت جدول و ارائهٔ داده‌ها تا حدی که مقدور بود از راه تورق روزنامه‌های قدیمی
 • ایجاد مقالهٔ حق رأی در ایران و حذف مطالب مربوط به حق رأی از مقالهٔ سبزوار [۳] (نکتهٔ مورد تأکید Sicaspi)
 • ارائهٔ میزان مشارکت در انتخابات به صورت نمودار و مقایسه با ارقام استانی و کشوری
 • یافتن تصاویر بیشتر از نمایندگان و بهبود قابل‌ملاحظهٔ مقالات نمایندگان

4nn1l2 (بحث) ‏۱۳ مهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۴۱ (UTC) درود بر دوست گرامی. برای شروع، چرا توضیحات مجلس شورای اسلامی از ته به سر است؟! می‌دانم یافتن مطلب برای انتخابات دوم تا ششم سخت است، ولی خالی بودنش توی چشم می‌زند. مهدی صفار ۱۳ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۲۳:۱۴ (ایران) ‏۳ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۸:۴۴ (UTC)

سلام و تشکر بابت بررسی مقاله. دربارهٔ ترتیب، من هنگام چینش ترتیب‌ها برای خود دلیل داشتم. به نظرم حوزه از لحاظ تاریخی به دو بخش مجزا ولی ‌هم‌امتداد تقسیم می‌شود: ۱) شورای ملی، ۲) شورای اسلامی. بخش اول، پرونده‌اش بایگانی شده و به تاریخ پیوسته و دیگر امکان اثرگذاری (چه از سر، چه از ته) را ندارد. در این قسمت رویدادها به ترتیب تاریخی مرتب شده‌اند. اما بخش دوم، هنوز فعال است و همهٔ نمایندگان و رویدادهای ادوار اولیه هنوز قدرت تأثیرگذاری‌شان را حفظ کرده‌اند. این بخش را هماهنگ با مقاله‌های مشابه در وپ انگ، از جدید به قدیم نوشتم چون دورهٔ فعلی بیشتر از ادوار قبلی به درد مخاطب می‌خورد و بهتر است بیشتر در دید باشد. ناگفته نماند که به نظر من باید به انتخابات شورای اسلامی (بخش فعال و زنده) زودتر از شورای ملی (بخش غیرفعال و بایگانی‌شده) پرداخت و من هم مقاله را به همین ترتیب نوشته بودم. در فرایند خوبیدگی به پیشنهاد Sicaspi بخش شورای ملی را جلوتر انداختم. راضی به این تغییر نبودم ولی قصد چک و چانه زدن و استدلال کردن را هم نداشتم (از طولانی شدن فرایند ناخرسند بودم و نخواستم خود با بحث بیشتر به این مسئله دامن بزنم) لذا با اکراه پیشنهادش را عملی کردم.
دربارهٔ ادوار اولیه، بعید می‌دانم که بتوان کتاب چاپی که سبزوار (و چه بسا خراسان) را پوشش داده باشد یافت. شاید بتوان در مطبوعات اشارات مختصری یافت. طبق تحقیقات من، جامع‌ترین آرشیو مطبوعات در کشور ایران متعلق به کتابخانه آستان قدس رضوی در مشهد است. در تهران، چهار کتابخانه آرشیو قابل توجهی دارند (ملی، مجلس، دانشگاه تهران، و ملک). هر کدام در یک زمینه قوی‌تر هستند. بهترین آرشیو مطبوعات صدر مشروطه متعلق به کتابخانه مجلس است. کتابخانه مجلس به دلیل شیوع کورونا از اسفند تعطیل شده و همچنان تعطیل است[۴]. آرشیوها قابلیت جستجوی الکترونیکی ندارند و باید به صورت دستی تورق شوند. من این کار را برای ادواری که راحت‌تر بود (دوره محمدرضا پهلوی) تقریبا کامل کردم. هرچند اختلال‌های ناشی از کورونا کار را سخت‌تر کرد، ولی به هر ترتیبی بود، کار را به قدر کافی و بطرز قابل قبول جلو بردم. ادامه دادن کار برای ادوار صدر مشروطه به نظر من بهینه نیست، چون این‌ها کار یک محقق و مورخ است، نه داوطلب ویکی‌پدیا. درباره سبزوار و حتی خراسان چندان کار نشده است. در صدر مشروطه آذربایجان پیشرو و سردمدار بود. مورخان زیادی به آذربایجان پرداخته‌اند. پرداختن منابع به نواحی دیگر چون تهران و گیلان هم قابل توجه است. ظاهراً خراسان (شامل سبزوار) نقش پررنگی ایفا نکرده و منابع هم خیلی به آن نپرداخته‌اند. در کل کتاب مجلس و انتخابات از مشروطه تا پایان قاجاریه (اثر منصوره اتحادیه) فقط یک بار نام سبزوار آن هم در یک جدول آمده است. بنده در نهایت به این نتیجه رسیدم که شاید تحقیق بیشتر توسط یک ویکی‌پدین درباره شهر و حوزه‌ای که عملا حاشیه‌ای بوده و در بطن حوادث نبوده، به اندازه کافی ارزش افزوده نداشته باشد و بهینه نباشد (به ویژه با توجه به اوضاع کنونی). شاید اگر روزگاری همهٔ آرشیوها دیجیتالی شدند (همراه با قابلیت جستجوی کلیدواژه) انجام این کار بصرفد. این هم اضافه شود که انتخابات در دوره رضا پهلوی ارزش وقت گذاشتن (به‌ویژه برای یک داوطلب) را ندارد و همه منابع متفق‌القولند که نهادن نام انتخابات بر آنچه آن زمان می‌گذشته شوخی‌ای بیش نبوده است. خواندن کامنت کاربر:Mehrdad2021 در بحث:شیخ‌الرئیس افسر هم قابل توجه است. خلاصه آنکه فکر می‌کنم به اندازه کافی برای این مقاله تحقیق شده و تحقیق و صرف وقت بیشتر با توجه به دشواری مسیر و ارزش افزودهٔ ناچیزی که به دست خواهد آمد، معقول نباشد. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۴ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۵:۴۵ (UTC)
@4nn1l2: بابت پاسخ مبسوطی که دادید ممنون. ولی منظورم دوره دوم تا ششم مجلس شورای اسلامی بود که الان فقط جدولش هست و توضیحی ندارد. مهدی صفار ۱۷ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۱۲:۰۴ (ایران) ‏۷ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۳۴ (UTC)
قدیمی‌ترین آرشیو خبرگزاری مال ایسناست که حداکثر تا سال ۸۰ به عقب بر می‌گردد. حداکثر چیزی که در مطبوعات توانستم پیدا کنم نتایج انتخابات بود. درباره دوره اول شورای اسلامی از روی یک کتاب مطالبی نوشتم. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۷ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۳۶ (UTC)
بله. این مطالب را در منابع متأخر چندان نمی‌توان یافت. منبع قابل استناد برایش به نظرم همان مطبوعات است. متأسفانه روزنامه‌های خراسان و قدس هیچ‌کدام آرشیو کامل ندارند و باید به صورت دستی جستجو شوند. مسیرم گاهی از ساختمان روزنامه قدس و خراسان می‌گذرد؛ اگر فرصت کنم (و راهم بدهند) می‌روم سراغشان و اگر چیز به درد بخوری یافتم با شما در میان می‌گذارم. (البته احتمال این که مطلب تفسیری و تحلیلی دربارهٔ شهرستان‌ها در آنها یافت شود کم است. ولی همان خبر هم باشد، غنیمت است.) مهدی صفار ۲۹ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۲۱:۵۳ (ایران) ‏۱۹ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۷:۲۳ (UTC)
@4nn1l2: خب! من به روزنامه خراسان رفتم و مرا به بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس ارجاع دادند. در بنیاد نسخه‌های اسکن شدهٔ روزنامه‌های خراسان و قدس هست و نسخه‌های مربوط به روزهای قبل و بعد انتخابات را در اختیارم قرار دادند. ولی متأسفانه هر چه گشتم چیزی بیشتر از نتایج کلی انتخابات و فهرست نامزدهای تأیید صلاحیت شده نیافتم. به نظر می‌رسد در آن زمان مطبوعات صرفاً دید خبری داشتند و چندان خبری از تحلیل در نوشته‌هایشان نیست. دربارهٔ‌انتخابات مجلس ششم منبعی یافتم؛ یک نشریهٔ دانشجویی که اخبار روزهای پیش از انتخابات در سبزوار را تاحدودی پوشش داده. نشریهٔ فریاد آذر برای انتخابات ۱۵ ویژه‌نامه چاپ کرده. مثلاً گفته طیف اصلاح‌طلب خراسان با مرکز سر معرفی نامزد اختلاف داشته و این که گروه دیگر برای کاستن از آرای آنها یک نامزد هم‌نام آورده‌آند. مهدی صفار ۳ مرداد ۱۳۹۹، ساعت ۰۱:۳۲ (ایران) ‏۲۳ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۰۲ (UTC)
تشکر فراوان بابت زحمتی که کشیدید. این نشریهٔ فریاد آذر به صورت اسکن است یا برگه‌های کاغذی؟ ‏4nn1l2 (بحث) ‏۲۵ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۸:۴۴ (UTC)
من نسخهٔ کاغذی را دیدم. معمولاً این اسناد را اسکن هم می‌کنند ولی راستش نپرسیدم که نسخهٔ دیجیتال دارد یا نه. مهدی صفار ۹ مرداد ۱۳۹۹، ساعت ۱۹:۵۱ (ایران) ‏۳۰ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۵:۲۱ (UTC)
@Mahdy Saffar: ممنون. احتمال اینکه اسکن بکنند زیاد است ولی برای در اختیار گذاشتنش هم معمولا پول طلب می‌کنند. من فکر می‌کنم با توجه به اینکه نشریه دانشجویی بوده (و شاید خیلی معتبر نباشد) و اینکه فقط به دورهٔ ششم پرداخته و تغییری در وضعیت ادوار دوم تا پنجم حاصل نخواهد شد، فعلا می‌توانیم این مورد را به آینده موکول کنیم. نظرتان راجع به برگزیدگی مقاله چیست؟ البته که قرار نیست کار من با این مقاله پس از برگزیدگی آن تمام شود و قصد دارم آن را به طور مرتب آپدیت کنم و اگر مطالب جدیدی نیز منتشر شد یا پیدا کردم به مقاله اضافه کنم. گردآوری این مطالب اصلا ساده نبود ولی به نظرم کار بسیار مفیدی بود، چه از نظر ایجاد مقاله‌های جانبی مثل حق رأی در ایران یا نظامنامه انتخابات دو درجه و از چه از نظر ایجاد یک الگوی خوب برای سایر حوزه‌های انتخابیه در کشور ایران. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۳۰ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۵:۳۱ (UTC)
نظر مهدی صفار

چند مورد که تاکنون به نظرم رسیده را می‌گذارم.

«قائنات [سیستان]» یک جایش می‌لنگد.
«حزب خران» به صفحهٔ اشتباهی پیوند خورده‌است.
«شق دیگر دخالت ... است» برایم نامفهوم است.
کروشه‌های بخش حق رأی در متن بوده یا توضیح خودتان؟
این یکی جهت اطلاع خودم: جدول ضمیمهٔ قانون انتخابات سال ۱۳۱۶ را دارید؟
دربارهٔ مجلس نهم گفته‌اید «سه شهرستان سنی‌نشین». در منبع هست؟
در دورهٔ یازدهم هنوز ششتمد بخش بوده. پس به نظرم باید در انتهای عنوان حوزه «بخش ششتمد» باشد.
تعداد آرای محمد پروین در مجلس ۱۴ مشخص نیست؟
برای مجلس شورای اسلامی یک جدول خلاصه هست و تعدادی جدول مفصل‌تر. بهتر نیست این‌ها در هم ادغام شوند؟ کلاً یک بخش مجلس شورای ملی با توضیحات و جدول. یک بخش مجلس شورا ملی با توضیحات و جدول برای هر دوره.

مهدی صفار ۱۴ مرداد ۱۳۹۹، ساعت ۱۸:۰۱ (ایران) ‏۴ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۳۱ (UTC)

مشکل سیستان چیست؟ سیستان عملا همان زابل است و بقیهٔ مناطق آن استان از جمله زاهدان، در واقع بلوچستان هستند. سیستانی‌ها شیعه و بلوچ‌ها سنی هستند. قبلاً سیستان را زیرمجموعهٔ خراسان می‌کرده‌اند (البته اگر قهستان را به‌واقع جزو خراسان بدانیم). گاه حتی شاهرود و دامغان را هم جزو خراسان می‌دانسته‌اند. کما اینکه در دورهٔ اول شاهرود و سیستان با خراسان یک‌کاسه شده‌اند.
حزب خران دو دوره داشته و صفحهٔ ویکی‌پدیایش درست و کامل نیست. مشکل از مقالهٔ ویکی‌پدیاست.
شق اول گرایش مردم سبزوار به کمونیستم بوده که نظر نویسنده مقاله است (که به نظرم حرف درستی نیست). شق ثانی دخالت و اعمال نفوذ شوروی به‌زور است که این محتمل‌تر به نظر می‌رسد.
متن درون کروشه‌ها توضیحات خودم هستند.
متوجه «قانون انتخابات سال ۱۳۱۶» نشدم. اگر درست حدس زده باشم، آنچه می‌خواهید در بحث:حوزه انتخابیه سبزوار#اسفراین، جوین، جغتای آمده است.
در منبع «اهل سنت» آمده است.
ششتمد را حذف کردمویژه:تفاوت گوشی همراه/29645445...29673839. کاربری بلافاصله پس از ارتقا اصرار داشت که ششتمد افزوده شود و بنده به هر طریقی بود نصفی از کارهایش را خنثی کردم. فکر کنم الان سرد شده باشد و اگر حذفش کنم مقاله دچار جنگ و حاشیه نشود.
تعداد آرای پروین در متن مذاکرات نیامده است. ضمنا در این انتخاب به وضوح تقلب شده بود و تعداد آرای طباطبایی هم دقیق مشخص نیست. آرای تعدادی از صندوق‌ها باطل شدند. این احتمال هم هست که در جریان تایید اعتبارنامه‌ها آرای تعداد دیگری از صندوق‌ها باطل شده باشد. یک راه این است که اعتبارنامه‌ها را از کتابخانهٔ مجلس بررسی کرد. ولی کتابخانهٔ مجلس هم‌اکنون تعطیل است و شاید برخی‌ها هم به دلیلی تحقیق دست اول و ارجاع به سند منتشر نشده که دسترسی به آن هم کار راحتی نیست ایراد بگیرند.
این تغییر را به ضرر مقاله می‌دانم. اکثرا به دنبال فهرست تر و تمیزی از نمایندگان هستند و خیلی به جزئیات انتخابات کاری ندارند. بهتر است این بخش‌ها به‌روشنی از هم تفکیک شده باشند. ساختاربندی مقاله با توجه به مقاله‌های ویکی‌پدیای انگلیسی تنظیم شده و بهتر است عوض نشود. البته بنده می‌توانم همان پیشنهاد اولتان (رعایت ترتیب زمانی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی) را عملی کنم. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۴ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۳۰ (UTC)
عذرخواهم. سالش را اشتباه نوشتم. قانون ۱۲۹۰ و اصلاحیه ۱۳۰۴ منظورم بود. مهدی صفار ۱۴ مرداد ۱۳۹۹، ساعت ۱۸:۴۴ (ایران) ‏۴ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۱۴ (UTC)
۱۲۹۰ و ۱۳۰۴4nn1l2 (بحث) ‏۴ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۳۲ (UTC)

نامه تنسر به گشنسب[ویرایش]

نامه تنسر به گشنسب (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: Darafsh (بحثمشارکت‌ها) ‏۴ مهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۸:۴۲ (UTC)

حدود ۲ سال از خوبیدگی این مقاله می‌گذرد و فکر می‌کنم لایق برگزیدگی نیز باشد. از نظرات دوستان برای بهبود مقاله استقبال می‌کنم. درفش کاویانی (بحث) ‏۴ مهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۸:۴۲ (UTC)
 • Symbol reply.svg درفش گرامی: سلام. مقالهٔ خوب و مشمولی است که جای سپاس فراوان دارد. از ابتدا بخش‌ها را می‌خوانم و اگر نکته‌ای به نظرم آمد، عرض می‌کنم:
  • نخستین بخش مقاله «پیشینه» نام دارد ولی غالباً به معرفی تنسر پرداخته است. انتظار بر این است که چنین قسمتی از مقاله به شرایط افراد دخیل و مملکت، پیش از نگارش نامه بپردازد.
   من خیلی موافق نیستم که به وضعیت شاهنشاهی ساسانی در پیش از نامهٔ تنسر پرداخته‌شود. این امر در دانشنامه‌نویسی مرسوم نیست و اگر کسی مایل به درک وضعیت دورهٔ نخست ساسانیان باشد می‌تواند به مقاله‌های پیوندشده رجوع کند. یحتمل عنوان «پیشینه» را باید تصحیح کرد که چنین برداشتی از آن نشود. درفش کاویانی (بحث)
  • در نخستین پاراگراف بخش دوم، فرمودید پس از توضیحاتی درباره دارا و سکندر، «متن آغاز می‌شود» حال آن که خود مقدمه دارا و سکندر هم جزئی از متن هستند! دلیل خاصی دارد که این بخش را جدا شمرده‌اید؟
   متن «نامه» با متن «کتاب» متفاوت است. نامه‌ای که تنسر به گشنسب نوشته فاقد این مقدمه است و ابن مقفع این مقدمه را افزوده‌است. درفش کاویانی (بحث)
  • علی‌رغم این که در بخش «زمان نوشتن نامه» توضیح دادید که نویسنده نامه یحتمل تنسر نیست، ولی در بخش بعدی به صورت فکت تنسر را نویسنده معرفی کردید
   در متن نامه ادعا شده که تنسر این نامه را برای گشنسب نوشته‌است. پژوهشگران معاصر به این موضوع که زمان نگارش نامه در کدام دورهٔ پادشاهی بوده شک کرده‌اند و نظرات‌شان را آورده‌ام. اینکه تنسر نامی نویسندهٔ نامه بوده، فکت است. در واقع کسی به نام تنسر این نامه را نوشته و از روی عنوان نامه هم مشخص است که نویسندهٔ نامه تنسر است. در نتیجه، جسارتاً من تناقضی در اینجا نمی‌بینم. درفش کاویانی (بحث)
  • متن ابتدایی بخش نویسنده با آنچه در بخش پیشینه آمده، موضوع واحدی دارد ولی یکی نیستند؛ مکمل‌اند و بهترست در یک بخش ادغام شوند.
   پیشنهاد خوبی‌ست. نامش را چه بگذاریم؟ منبع‌شناسی خوب نیست به‌نظرم. درفش کاویانی (بحث)
  • درباره سابقهٔ نام بردن از تنسر در جای‌های مختلف مقاله اختلاف است . در «پیشینه» دینکرد تنها منبع ساسانی است که نام تنسر را آورده ولی در ابتدای بخش «نویسنده» می‌خوانیم که در کتیبه شاپور هم اسمش هست. بعد پاراگراف اول «کرتیر» دقیقا عکس این ادعا را مطرح کرده (در کتیبه‌های شاپور و هیچیک از منابع مکتوب زرتشتی نامی از تنسر نیست)! من کمی گیج شدم
   هر گردی گردو نیست :)) هر تنسری هم تنسر نویسندهٔ نامه نیست. در واقع از نام تنسر در جاهای مختلفی یاد شده ولی همهٔ این نام‌ها اشاره به تنسرِ ما ندارند. درفش کاویانی (بحث)
  • نامگذاری بخش‌ها در اینجا هم جالب نیست؛ «سرگذشت نامه» درباره «روند ترجمه» آن بحث می‌کند
   خب اصل آن را که در اختیار نداریم و هرچه از نامهٔ تنسر می‌دانیم، برگرفته از ترجمهٔ فارسی ابن اسفندیار است. درفش کاویانی (بحث)
  • در بخش «سرگذشت» بهترست نظر مینوی درباره افزودنی‌های مقفع به نامه فکت نباشد و از مینوی در متن نام برید چون ادعای خاصی است.
   شد. درفش کاویانی (بحث)
  • قسمت «نسخه‌ها» درباره تاریخ طبرستان ابن اسفندیار حرف می‌زند و ارتباطش با نامه تنسر مشخص نیست. احتمال می‌دهم وپ:ترکیب رخ داده باشد ولی حتی در این صورت هم مطالبش می‌تواند تحت نام «منبع‌شناسی» آورده شود.
   همانطور که بالاتر هم عرض کردم، از متن اصلی و ترجمهٔ عربی این نامه اطلاعی نداریم و آنچه به‌دست ما رسیده، از همین ترجمهٔ فارسی ابن اسفندیار است. درفش کاویانی (بحث)
 • چند مسئله مهمتر که در کلیت مقاله به نظرم خوب نبوده:
  • بخش‌بندی مقاله جالب نیست. پیشنهاد بنده چنین ترتیبی است:
   1. منبع‌شناسی (بخش نسخه‌های کنونی به علاوه اشاراتی که منابع اولیه اسلامی و ساسانی به این نامه داشته‌اند)
   2. دوره نگارش (شامل بخش‌های زمان نوشتن و گشنسپ‌شاهان کنونی به علاوه مطالبی درباره این که وضعیت مملکت در دوره‌های سه‌گانه یاد شده چه‌طور بوده)
   3. محتوا
   4. نویسنده
   5. روند ترجمه (سرگذشت کنونی)
   6. چاپ‌ها
   اجازه دهید روی این موضوع فکر کنیم و بر یک بخش‌بندی مناسب توافق کنیم. درفش کاویانی (بحث)
  • یک نقاشی را دو بار برش داده و در مقاله کار کرديد؛ (دارا و اسکندر) در حالی که ارتباطش به موضوع ناچیزست و زیرنویس‌ها ارتباط موجود را نشان نمی‌دهند. حداقل یکی‌اش کنید.
   چون بخش محتوای نامه طولانی بود و تصویر نداشت، و از طرف دیگر تصویر خوبی که مرتبط با محتوای نامه باشد هم پیدا نکردم، از این دو تصویر استفاده کردم. تأکیدی بر ماندن‌شان در مقاله ندارم ولی بودن‌شان هم ضرری ندارد. اگر فکر می‌کنید حذف شوند بهتر است، مطیعم. درفش کاویانی (بحث)
  • به نظرم بخشی که تفاسیر مبتنی بر این سند تاریخی را بیان کند، جایش خالی است. احتمالش بالاست که بنا بر این منبع اولیه مورخان نظراتی راجع به دوره ساسانی داده باشند که به نظرم موضوع مهمی است. البته بنده از وجود یا عدم وجود چنین منابع و تفاسیری بی‌خبرم و این را به عنوان یک سوال بیان می‌کنم که آیا چنین اوراقی هست یا خیر؟
   کار خیلی جدی و خاصی روی این موضوع انجام نشده‌است و غالب پژوهش‌ها حول زمان‌بندی نگارش نامه است که سعی کردم در بخش «زمان نوشتن نامه» آن‌ها را بازتاب دهم. درفش کاویانی (بحث)
 • با تشکر از تلاش و وقتی که صرف فرمودید. محک 📞 ‏۷ مهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۵۷ (UTC)
  @محک: خیلی ممنونم از وقتی که برای مطالعهٔ مقاله و بیان پیشنهادها صرف کردید. لطفاً کامنت‌های بنده را ببینید و مواردی که نیاز به کار دارند را بیش‌تر صحبت کنیم. ارادتمند درفش کاویانی (بحث) ‏۲۶ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۲:۲۳ (UTC)
@Darafsh: سلام. بیش از دو ماه است که ویرایشی در این نظرخواهی و خود مقاله از سوی شما انجام نشده. آیا همچنان مایلید و فرصتش را دارید روی مقاله کار کنید و اصلاحات لازم را انجام دهید؟ مهدی صفار ۲۹ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۲۱:۵۷ (ایران) ‏۱۹ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۷:۲۷ (UTC)
@Mahdy Saffar: سلام. بله به‌زودی ویرایش‌هایی انجام خواهم داد. این «به‌زودی» خیلی زود از راه رسید :) ممنون درفش کاویانی (بحث) ‏۲۶ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۰:۱۹ (UTC)
 1. یک مقاله برای گشنسب بسازید.
 2. پاراگراف دوم لید درباره تاریخی بودن تنسر ضرورتی ندارد.
 3. در بخش پیشینه انتظار می رود که درباره شرایط زمینه و زمانه نامه توضیح داده شود. مثلا قدری توضیح درباره اردشیر بابکان.
 4. مطالب مربوط به اشارات تاریخی به تنسر از بخش پیشینه را در یک زیربخش جدا در ذیل بخش «نویسنده» بیاورید.
 5. ظاهرا بخش محتوای نامه بر اساس دسته بندی مینوی است اما هیچ توضیحی برایش ارائه نشده.
 6. منبع بخش محتوای نامه چیست؟
 7. «گشنسپ‌شاهان» قاعدتا باید در ذیل بخش زمینه باشد و نه در انتهای نامه.

اینها را که اصلاح کردید یک بار کامل و دقیق بررسی می کنم. --سید (بحث) ‏۱ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۱۷:۳۹ (UTC)

اخلاق کانتی[ویرایش]

اخلاق کانتی (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: Pirhayati (بحثمشارکت‌ها) ‏۱۶ فوریهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۹:۰۸ (UTC)

بسیار عالی. یادمه یک تعدادی در موارد در مرحله آخر خوبیدگی ماند برای برگزیدگی. با همان ها اصلاح این را شروع بفرمایید.--سید (بحث) ‏۱۶ فوریهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۳۷ (UTC)

 • برای شروع اثر اخلاق کانتی بر جهان اسلام و متقابلا نقدهای وارد بر آن در این جهان فکری را به مقاله بیفزایید.--سید (بحث) ‏۲۷ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۱۹ (UTC)

@AdiliArts و محک: سلام. اگر می توانید بررسی این مقاله فلسفی را شروع بفرمایید.--سید (بحث) ‏۸ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۴:۱۶ (UTC)

درود نوشتار قوی است و تقریبا می‌تواند برگزیده شود فقط اگر این موارد را نیز درست کند نیز عالی میشود: ۱.پیوند های قرمز را به آبی و مقاله هایشان ساخته شود. ۲.اگر میشود اخلاق کانتی در نگاه فلاسفه شرقی،اسلامی،یا ایرانی نیز بررسی شود. ۳.به تاثیر اخلاق کانتی در ساخته شدن جهان امروز بیشتر پرداخته شود. خود مقاله کانت و فیلسوفان دیگر اگر به همین اندازه خوب کار شود ویکی پدیا تبدیل به مرجع علمی عظیمی خواهد شد.AdiliArts (بحث) ‏۸ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۵:۵۳ (UTC)

 • در قالب رقابت‌های مقاله خوب سال این مدخل را مطالعه کردم. موضوع عالی است ولی اطلاعات من به قدری نیست که بتوانم قضاوت کنم شمولیت دارد یا خیر (گرچه به نظر بخش بزرگی از مقاله به نظرات و نقدها و الهام‌گیری دیگران پرداخته!) مسئله‌ای که جای کار دارد، استانداردسازی منابع و پانویس‌هاست که شرایط مناسبی ندارد. همچنین معتقدم لازم نیست نظر اسلام و ایران و شرق و... در هر مقاله فلسفی و عقیدتی بیاید و به نظرم این مطالب خیلی اوقات با رهنمودهای مفید وزن‌دهی هماهنگ نیستند. در کل، اگر ایرادی بر شمول وارد نباشد، دیگر معیارهای برگزیدگی را داراست و فاصله‌ای با صفحهٔ اصلی ندارد. با تشکر از نویسنده گرامی: --محک 📞 ‏۹ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۵۸ (UTC)
 • نظر: تقریبا همه مواردی که جناب وکیلیان در خوب‌شدن مقاله خواسته بود، انجام شده. در مورد متفکران شرقی و ایرانی، همان‌طور که در ویکی‌پدیا:گزیدن مقاله‌های خوب/اخلاق کانتی گفتم، آنها را به شرطی شایستهٔ حضور در این صفحه می‌دانم که نظرشان به اندازه منتقدانِ این صفحه جدی باشد و در منابع و نشریات معتبر جهانی مطرح شده باشد. در مورد تاثیر اخلاق کانتی در جهان امروز به طور مشخص چیزی ندیده‌ام. اگر منبعی می‌شناسید معرفی کنید. پیوندهای قرمزرنگ را هم آبی خواهم کرد. درباره استانداردسازی منابع، از چه قواعدی باید پیروی کرد؟ Pirhayati (بحث) ‏۹ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۳۷ (UTC)
  @محک: آبی‌سازی پیوندها انجام شد. استانداردسازی منابع را به نظرتان چطور باید پیش برد؟ Pirhayati (بحث) ‏۱۱ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۰:۴۴ (UTC)
 • به نظرم هنوز طرح مساله جای توسعه دارد. کانت دنبال حل چه مساله یا مسائل اساسی در حوزه فلسفه اخلاق بوده؟ شما جواب را به خوبی گفته اید «کانت در فلسفهٔ عملی خود (همچون فلسفهٔ نظری‌اش) در پیِ قانونی اخلاقی است که از خودِ ساختارِ عقلِ عملی صرف‌‌نظر از تجربه استخراج شود، بنابراین نظریهٔ اخلاقیِ او پیشینی، صوری و جهان‌شمول است. اندیشهٔ اخلاقی کانت مبتنی بر این ایده است که اخلاقی عمل‌کردن و مطابقِ عقل عمل‌کردن، هر دو یکی است.» اما سوال را به روشنی نگفته اید.
 • یک مساله دیگر بافتار طرح این فلسفه اخلاق یعنی عصر روشنگری است. به نظرم لازم است یک بخش ابتدای مقاله برای این موضوع اضافه شود و توضیح دهد که فیلسوفان این عصر، از جمله کانت در پی طرح یک فلسفه اخلاق مستقل از دین و مبتنی بر چیز دیگری بودند که حالا برای کانت این عقل بوده است.
 • به نظرم لازم است یک بخش کوتاه به خود کانت و اهمیت فلسفی وی پرداخته شود. این هم می تواند در همان بخش زمینه ها باشد تا خواننده متوجه اهمیت این فلسفه اخلاق در تاریخ فلسفه غرب بشود.
 • در خصوص مواضع و نقدهای مبتنی بر فلسفه اسلامی، اگر آن را هم فاقد منابع معتبر و فاقد وپ:وزن بدانیم دست کم لازم است یک جایی به اخلاق دینی در برابر اخلاق سکولار طرح شده توسط کانت در مقاله بدهیم که می تواند به جای فلاسفه و متکلمان اسلامی از فلاسفه و متکلمان مسیحی استفاده کرد. اما به هر حال نبودن چنین بخشی، مقاله را از جامعیت می اندازد.
 • آرای سه تن از منتقدان یعنی میل، سارتر و فوکو را بسط دهید.
 • در بخش کاربردها جای اخلاق سیاسی خالی است. لیبرال دموکراسی در برخی قرائت هایش بشدت تابع وظیفه گرایی است. شما این را در بخش آرای رالز و پوپر آورده اید اما در بخش کاربردها جایش خالی است.
 • در نهایت لازم است یک نفر جز شما مقاله را از جهت ویرایشی بررسی کند.
 • در خصوص استانداردسازی منابع هم پک سنج اشکالی نشان نمی دهد.--سید (بحث) ‏۱۱ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۳:۴۷ (UTC)

@Pirhayati: سلام. کار این مقاله به کجا رسید؟--سید (بحث) ‏۲۵ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۷:۴۷ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام. لطفا برای مواردی که گفته‌اید، منبع دقیق (با شماره صفحه) معرفی بفرمایید تا مقاله را تکمیل کنم. Pirhayati (بحث) ‏۲۷ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۲۲ (UTC)
ببخشید، جنابعالی مقاله را نامزد کرده اید من هم نقایصش را برشمرده ام. اگر آن طور بود که من هم جزو نامزدکنندگان می شدم.--سید (بحث) ‏۲۸ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۴:۴۰ (UTC)
@Sa.vakilian: در خوب‌شدن مقاله، من صرفاً نظراتِ شما را اعمال کردم و حالا هم همین اتفاق دارد می‌افتد و فکر می‌کنم این وضعیت منصفانه نیست. می‌توان بی‌نهایت «نقص» برای این مقاله برشمرد، اما چه کسی تعیین می‌کند که کدام‌یک باید برطرف شوند؟ مثلاً چرا باید در مقاله، یک «سؤال» (!) به روشنی گفته شود؟ چرا این مقاله باید راجع به اهمیت فلسفی کانت صحبت کند؟ کدام صاحبنظر معروف مشخصاً راجع به ارتباط لیبرال‌دموکراسی و وظیفه‌گرایی صحبت کرده‌است؟ از طرف دیگر، ده‌ها موضوع دیگر مرتبط با اخلاق کانتی وجود دارد؛ همهٔ آنها باید در مقاله بیاید؟ می‌توان لیست پنجاه نفر را نوشت و دستور داد که نقدِ آنها به کانت باید در مقاله بیاید. این کار آسان است، اما مثلاً درباره نظرات سارتر و فوکو، به‌سختی منابعی برای نوشتن همین مقدار متن پیدا کردم. Pirhayati (بحث) ‏۳۰ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۳:۳۶ (UTC)
@Pirhayati: اولا شما لازم نیست به همه پرسش ها پاسخ دهید و می توانید بگویید که مرتبط نیست یا دلیل دیگر بیاورید. در خوبیدگی هم همین کار را کردید و من پذیرفتم. ثانیا اما برخی پرسش ها نظیر اینکه مسأله فلسفه اخلاق کانت چه بوده است، به نظرم کاملا مرتبط است و نمی توان آن را کنار نهاد. ثالثا اگر در موردی مطلب بیشتری هم نیافته اید، همین را بفرمایید ، کفایت می کند. من در نهایت من فکر می کنم سه مورد نخستی که طرح کردم برای جامعیت مقاله ضرورت داشته باشد اما موارد بعد را می توان کنار گذاشت.--سید (بحث) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۳:۲۵ (UTC)

موسیقی نیئا[ویرایش]

موسیقی نیئا (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: Ahmad252 (بحثمشارکت‌ها) ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۰۱ (UTC)

سلام. این مقاله با همکاری جناب MOSIOR که ناظر خوبیدگی بودند، خوبیده شد و هم‌اکنون بخشی از موضوع برگزیدهٔ نیئا است. در زمانی که اقدام به نامزدی موضوع برای برگزیدگی کردم، تصورم این بود که این مقاله کلاً نمی‌تواند برگزیده شود. با این حال، پس از مشاهدهٔ نتایج داوری یک‌چهارم‌نهایی جایزهٔ مقالهٔ خوب ۲۰۲۰ و پی بردن به این که مقاله، توسط جناب ImanFakhri، در فهرست قرار گرفته، به این فکر افتادم که شاید ایدهٔ بدی هم نباشد که نامزدش کنم. نسبت به مقالهٔ انگلیسی خیلی کامل‌تر است و مدت نسبتاً زیادی روی مطالب مقاله کار کردم تا کاملاً جامع باشد. پیشاپیش تشکر می‌کنم از زحمات ناظر(ان). با احترام، احمدگفتگو ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۰۱ (UTC)

@Huji: با توجه به اطلاع و علاقه شما به مقالات موسیقی ، لطفا بررسی این مقاله را بپذیرید.--سید (بحث) ‏۱۸ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۷:۵۱ (UTC)

شاپور یکم[ویرایش]

شاپور یکم (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: Zahra emarati (بحثمشارکت‌ها) ‏۲۵ اوت ۲۰۱۹، ساعت ۲۰:۴۹ (UTC)

 • تشکر بابت اینکه این مقاله را برای برگزیدگی آورده اید. برگزیدگی یک روال چندماهه است که نیازمند مشارکت جدی تر شماست و می توانید از این طریق توان خود در مطالعات کتابخانه ای را تقویت کنید. قبلا مقاله نبرد ادسا برای برگزیدگی آورده شده بود که به علت برخی مشکلات بخصوص در منبع شناسی برگزیده نشد. امیدوارم حل آن مشکلات از طریق بهبود این مقاله ، به برگزیدگی آن مقاله نیز کمک کند. ضمنا می توانید از مطالب آن مقاله هم برای برگزیده کردن این یکی استفاده کنید.--سید (بحث) ‏۲۶ اوت ۲۰۱۹، ساعت ۰۳:۰۲ (UTC)
 • @Arash،‏ Arellaa و Mr MohammadJavad M: سلام. اگر فرصت دارید بررسی را شروع کنید تا دوستان دانشجو خیلی معطل نشوند.--سید (بحث) ‏۲ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۲:۳۰ (UTC)
بررسی اولیه

@Zahra emarati: سلام. در نگاه اول اینها به چشمم خورد.

 • مقاله نیازمند ویراستاری توسط شخصی جز نامزدکننده است.
 • قبلا با @آرش: بحث کرده ایم که به جای عناوینی نظیر «شاهنشاه ایران و انیران» بگوییم شاهنشاه ایرانشهر. ضمنا فهرست شاهنشاه ایران و انیران هم با شاهنشاه ساسانی یکی نیست. ✓
 • در لید آمده «از طریق مانی توانست اوضاع داخلی کشور را بهبود ببخشد» در متن چیزی در توضیح این ادعا نیافتم.✓
 • در لید بحث مانی و کرتیر درآمیخته ، در حالی که این ها دو رویکرد مذهبی متفاوت داشته اند.✓
 • در لید جزییات فراوان از نبرد با روم شده که قابل خلاصه سازی است و جالب است که ذکری از مهمترین دستاورد وی یعنی نبرد ادسا نشده است.
 • متن لید درباره نظام پولی گنگ است.✓
 • در متن برخی اصطلاحات و اسامی خاص به مقالات مرتبط لینک نشده.✓
 • «کارنامه سیاسی» : کارنامه سیاسی شاپور فقط موضوع مانی و کرتیر بوده! یعنی هیچ اقدام سیاسی دیگری نداشته!
 • اطلاعات مربوط به هرمز یکم در بخش کرتیر ربطی به این مقاله ندارد. به مقاله خودش منتقل شود.✓
 • بخش منش شاپور ناقص به نظر می رسد و جای توسعه دارد.
 • «شهرسازی» جزو میراث شاپور نیست. جزو اقدامات وی است و باید در کنار کارنامه سیاسی و نظامیش بیاید.✓
 • «نهضت ترجمه» این هم جزو کارنامه فرهنگی شاپور است. البته این نامگذاری غلط است. وقتی می توان از نهضت ترجمه نام برد که ده ها کتاب مهم ترجمه شده باشد، که بعید می دانم. ✓
 • در بخش منبع شناسی با توجه به قدمت موضوع شاید مطالعات باستان شناسی هم مفید باشد.✓
 • در بخش منبع شناسی «امروزه هیچ‌یک از ترجمه‌های مستقیم عربی خدای‌نامه و نیز اصل متن پارسی میانهٔ خدای‌نامه در دست نیست» خب پس چه چیزی در دسترس است؟!✓
 • بخش منبع شناسی مقاله کاملا رونوشت از مقاله نبرد ادسا است و من یادمه که آن مقاله را به خاطر ضعف منبع شناسیش رد کردیم. بنابراین برای بازنویسی این بخش باید یک کار جدی انجام شود.--سید (بحث) ‏۲۶ اکتبر ۲۰۱۹، ساعت ۲۳:۴۳ (UTC)✓
@Sa.vakilian: «شاهنشاه ایران و انیران» را اگر منظورتان در جعبه بالای مقاله است، من افزوده‌ام. آن، استایل حکومتی است که در بالا و با سایز کوچک‌تر قرار می‌گیرد. عنوان اصلی حاکم، همان است که در کمی پایین‌تر و با فونت درشت نوشته شده: «شاهنشاه ایرانشهر». Benyamin-ln (بحث) ۵ آبان ۱۳۹۸، ساعت ۰۳:۴۱ (ایران) ‏۲۷ اکتبر ۲۰۱۹، ساعت ۰۰:۱۱ (UTC)

@Zahra emarati: سلام. تقریبا شش ماه است که هیچ ویرایشی در مورد مقاله انجام نداده اید. آیا قصد ادامه کار را دارید؟ @ImanFakhri: سلام. جهت اطلاع من دو هفته دیگر برای شروع اصلاح مقاله مهلت می دهم و بعد درخواست جمع بندی ناموفق خواهم داد.--سید (بحث) ‏۲۶ نوامبر ۲۰۱۹، ساعت ۰۶:۲۱ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام سیدجان. به دو نویسنده اطلاع دادم. اگر تا دو هفته دیگر اقدام نکردند، جمع‌بندی کنید. با مهر --ImanFakhriTalk ‏۲۹ نوامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۵:۰۵ (UTC)

@ImanFakhri: سلام. چه خبر . اوضاع این مقاله چه طور پیش میرود؟--سید (بحث) ‏۲۲ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۳۴ (UTC)

@Sa.vakilian: طی گفتگویی که بانویسنده داشته‌ام، تا جمعه فرصت به ایشان داده‌ام که ویرایش‌های لازم را انجام دهد. در غیراینصورت مقاله را ناموفق جمع‌بندی می‌کنم. با مهر --ImanFakhriTalk ‏۲۲ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۱۲ (UTC)
البته نمی خواهم تحت فشارشان بگذاریم. فقط می خواستم مطمئن شوم که دارند روی مقاله کار می کنند. تا آخر بهمن هم وقت بدهید، مشکلی نیست.--سید (بحث) ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۴۳ (UTC)
درود، اول اینکه جناب سید@Sa.vakilian: بنده مقاله نبرد ادسا را از منابع معتبر آورده ام و آنقدر کامل نوشتم که مجبور به خلاصه نویسی آن شدم؛ مشکل منبع نداشت مشکل ویراستاری و قسمت منبع شناسی داشت که قرار بود کسی زحمتش را بکشد که نکشید... در مورد مقاله یک نگاه سری که انداختم تنها چیزی که به چشمم آمد قسمت تبارنامه بود. بانو @Zahra emarati: مقاله مربوط به شاپور یکم است و نه حکومت ساسانی, پس خواهشاً تبارنامه خود شاپور را ویرایش کنید یعنی از پدر و مادر تا فرزندان وی. در آخر جناب سید و @ImanFakhri: خواهشاً کمی بیشتر به نویسنده فرصت دهید شاید مشکلی در زندگی واقعیه خود دارد که امکان برگشت به کار را فعلاً ندارد.-- Sahand Ace ‏۱۲ فوریهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۳۲ (UTC)

سلام جناب @Sahand Ace: . وقت بخیر. ممنون از توجهی که دارید. ایشان در حال حاضر مشغول کار روی مقاله هستند بنابراین فرصت کافی برای اصلاح موارد متذکر شده را در اختیار دارند و فشاری از جانب ما بر ایشان وارد نیست. --ImanFakhriTalk ‏۱۲ فوریهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۱۰ (UTC)

سلام. ان شاء الله در مدت تعطیلات نوروز مقاله را بررسی می کنم و نظر می دهم. --سید (بحث) ‏۱۷ فوریهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۱۱ (UTC)

سلام. وقت همه دوستان بخیر. تمامی ایرادات و نظراتی که گفته‌ بودید، با تلاش @Zahra emarati: برطرف شدند و بخش منبع‌شناسی نیز به کلی بازنویسی شد. با مهر --ImanFakhriTalk ‏۴ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۱۷:۵۳ (UTC)

به‌نظرتان بهتر نیست سنگ‌نگارهٔ پیروزی شاپور در نقش رستم به‌عنوان نگارهٔ جعبهٔ اطلاعات قرار گیرد، در عوض تصویر سکه؟ — آرش۱۴ اسفند ۱۳۹۸/ ‏۴ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۱۷:۵۹ (UTC)
نظر من مثبت است اما به نظرم این کار را به خود نویسنده بسپاریم. با مهر --ImanFakhriTalk ‏۴ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۱۸:۲۹ (UTC)
تبارنامه را ساختم، گرچه کمی به درست بودنش شک دارم. اگر مشکلی بود بگویید تا اصلاحش کنم.-- Sahand Ace ‏۶ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۰۹:۰۴ (UTC)
 • برگزیدگی مقاله نبرد ادسا به خاطر ضعف منبع شناسی ناموفق جمع بندی شد. این مقاله هم هنوز این ضعف را دارد.
  • چطور می شود خدای نامه را که به نوشته خود مقاله چند صد سال بعد جمع شده، منبع اولیه نامید. من فکر می کنم ثانویه است. ثانیا این منبع چه اطلاعاتی درباره شاپور می دهد؟
  • در مورد اغلب کتیبه ها زمان ساخت و زبان آنها به روشنی بیان نشده.
  • آثار دورا اروپوس باید یک زیربخش جدا از کتیبه ها باشد.
  • در ذیل منابع اولیه چیزی درباره منابع اولیه رومی، ارمنی، سریانی و ... گفته نشده است.
  • در بخش ثانویه کارنامه اردشیر بابکان اثر کیست و اطلاعاتش چقدر ارزش دارد؟
  • در بخش منابع فارسی و عربی کمی توضیح بیشتر ارائه شود. مثلا طبری صرفا اقوال را گرداوری کرده. آیا بقیه هم همین طور است؟
  • آیا ابوریحان هم در این خصوص اثری دارد؟
  • تاریخ ادسا اگر اطلاعاتی درباره تاریخ ایران به دست نمی دهد، پس چرا نامش ذکر شده است؟
  • منابع ثانویه ذیل هر زبان بر اساس ترتیب تاریخی مرتب شود.
  • امیانوس مارسلینوس، اوریلیوس ویکتور و اوسبیوس قیصری قطعا منبع اولیه است. چرا جزو ثانویه آمده؟!
  • منابع ثانویه رومی بیشتری وجود دارد که ذکری از آنها نشده است.

@Sahand Ace: @Zahra emarati: اگر مشکلات منبع شناسی رفع بشود، با یک تیر دو نشان می زنید و مقاله نبرد ادسا هم حداکثر ظرف یکی دو ماه می تواند برگزیده بشود.--سید (بحث) ‏۷ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۱۵:۳۷ (UTC)

 • در مقاله اشاره ای مبهم به شرکت شاپور در جنگ با پارتیان پیش از پادشاهی شده است، که لازم است در صورت امکان زیربخشی به آن در زیر «وضعیت سیاسی و اجتماعی پیش از سلطنت شاپور» اختصاص یابد و بخصوص بر فعالیت های شاپور تمرکز شود.
 • بسیاری از اسامی سرشناس به مقالات مرتبط لینک نشده است و باید آبی شود.
 • «اردشیر در طی حکمرانی خود بر پارس، توانست رومیان و سکاییان را از میان بردارد و پادشاه کوشان را پس از دو سال پیاپی جنگیدن مجبور به عقب‌نشینی کند» رومیان. و سکاییان را از میان بردارد یعنی چه؟ سکاییان گویا در سیستان قدرتی محلی لوده اند. رومیان چطور؟
 • به دست نوشته مانی درباره سال تاجگذاری شاپور اشاره شده اما در بخش منبع شناسی ذکری از آن نرفته است.
 • جزییات اطلاعات مربوط به کیش مانی جایش در مقاله خودش است نه زندگی نامه شاپور.
 • اطلاعات مربوط به شاپور در تلمود ذکر شده اما در بخش منبع شناسی به تلمود اشاره نشده است.
 • آیا برای انسجام بیشتر مقاله بهتر نیست بخش مانی هم کنار بخش یهودیان و مسیحیان و زرتشتیان بیاید؟--سید (بحث) ‏۷ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۱۶:۲۶ (UTC)


@Sahand Ace: @Zahra emarati: سلام. سال نو مبارک فکر می کنم درخانه مانی فرصت خوبی برای بهبود مقاله باشد.--سید (بحث) ‏۲۰ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۳۵ (UTC)

@ImanFakhri: سلام. مقاله در چه حال است. گویا عمده اصلاحات یک ماه اخیر در حد افزودن منبع بوده است. --سید (بحث) ‏۴ آوریل ۲۰۲۰، ساعت ۰۹:۲۴ (UTC)
سلام. حقیقتا اطلاعی ندارم اما تا جایی که خبر دارم، کاربر قصد کار روی مقاله را دارد. --ImanFakhriTalk ‏۱۶ آوریل ۲۰۲۰، ساعت ۰۵:۴۴ (UTC)
تشکر از @Zahra emarati: بابت این مقالهٔ خوب. چند نکته به نظرم آمد که اگر رفع شوند به کیفیت مقاله کمک خواهد کرد:
 • لید مقاله بازتاب‌دهندهٔ محتوای مقاله نیست. توجه کنید که اکثر خوانندگان، فقط لید مقاله را می‌خوانند و اگر این قسمت را خوب بنویسید، توجه آن‌ها به باقی بخش‌ها نیز جلب می‌شود. لید باید چکیده و خلاصه‌ای منظم از محتوای مقاله باشد.
 • پیش‌فرض‌های زیادی را به‌عنوان فکت پذیرفته‌اید؛ مثلاً تسامح دینی شاپور، استفادهٔ ابزاری از مانی برای وحدت حکومت، ناتوانی وی از ادارهٔ امور دینی و تفویض وظایف به کرتیر و مواردی از این دست نیاز به منبع دارند و پژوهش‌های جدید اساساً اینگونه برداشت‌ها را رد می‌کنند.
 • در بخش «قدرت‌گیری کرتیر» به «اتحاد دین و دولت» اشاره‌کرده‌اید و اینکه اردشیر از دین زردشتی برای حربه‌های سیاسی استفاده کرده باشد را «طبیعی» می‌دانید که شدیداً مورد مناقشه است. پژوهشگران دربارهٔ اینکه اساساً آیا اتحاد دین و دولتی در دورهٔ ساسانی وجود داشته هم تردید دارند و آن دسته‌ای که به وجود چنین چیزی باور دارند، خود به چند دسته تقسیم می‌شوند و این اتحاد را در دوره‌های مختلفی ذکر می‌کند، برخی اردشیر، برخی شاپور دوم، و برخی حتی خسرو انوشیروان.
 • تقسیم منابع به فارسی و انگلیسی لازم نیست؛ ابتدا منابع فارسی را فهرست کنید و سپس انگلیسی را، بدون ایجاد زیربخش. با احترام درفش کاویانی (بحث) ‏۲۵ آوریل ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۱۳ (UTC)

@ImanFakhri: سلام. چند ماه است که کسی برای بهبود این مقاله کار نمی کند. پیشنهاد جمع بندی ناموفق را می دهم.--سید (بحث) ‏۵ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۳:۰۷ (UTC)

سلام. ظاهراً بحث در جریان نیست اما نظرم را می‌نویسم شاید در آینده به کار آید. من متن را با دقت نخواندم اما یک نگاه کلی و سرسری ایرادات زیادی به چشم آمد.

 • بزرگترین مشکلی نگارش ضعیف مقاله است. متن پر است از عبارات و حتی جملات زائد. یک بند از مقاله را من همین الان برای نمونه بازنویسی کردم. استفاده از سه‌نقطه به صورت «و …» در متون دانشنامه‌ای مرسوم نیست، می‌توان از «و غیره» و «و جز آن» استفاده کرد یا به گونه‌ای جمله‌بندی را تغییر داد که نیازی به آن نباشد. توصیه می‌کنم مقاله حتماً توسط ویرایشگر دیگری یک دور بازنویسی شود.
 • اط لحاظ محتوایی ذکر استفاده از سلاح شیمیایی به همراه آلبومی از تصاویر بقایای شهر دورا واقعاً اهمیتی برای این مقاله ندارد (خود محاصره دورا واقعه بزرگی نبوده است، فقط اطلاعات زیادی درباره آن به دست ما رسیده است).
 • برگردان نام جای‌ها و افراد یکدست نیست. یکجا والریانوس و یکجا والرین به چشم می‌خورد. برای «کرکسیون»، «کاره» و «ادسا» نام‌های رایج در فارسی هست (قرقیسیا، حران، رُها)

در مجموع نظرم مخالف است مگر با دستکاری‌های عمده. --Z ‏۵ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۵۱ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام سید بزرگوار. وقت بخیر. من نمی‌دانم دلیل این همه عجله برای چیست! کاربر دانشجوست و با توجه به شرایط فعلی شدیداً درگیر کلاس و امور کلاسی‌ است. من هم چندین بار با ایشان صحبت کرده‌ام و ایشان هم اذعان داشته که برای برگزیده کردن این مقاله مشتاق است. به نظرم کمی صبر داشته باشیم تا این‌چنین کاربرانی ــ که علاقه‌ای از خودشان نشان داده‌اند و دوست دارند فعالیت کنند ــ را دلسرد نکنیم. ImanFakhriTalk ‏۷ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۴:۱۶ (UTC)
البته این همه که عجله نکرده ایم 9 ماه است که مقاله اینجاست. --سید (بحث) ‏۷ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۵:۲۶ (UTC)
@Sa.vakilian: اگر فکر می‌کنید خیلی زمان برده و فضایی را اشغال کرده است، جمع‌بندی کنید. ImanFakhriTalk ‏۷ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۳۴ (UTC)
خیر مشکل این است که اصلا ویرایش مهمی روی مقاله انجام نمی شود. یعنی اگر اصلاح مقاله در جریان باشد که من اعتراض نمی کنم.--سید (بحث) ‏۷ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۳۹ (UTC)
این مسئله را قبول دارم اما باید شرایط کاربر را هم در نظر گرفت. کاربر چندین بار به من گفته که قصد کار روی مقاله را دارد اما بخاطر شرایط درسی و دانشگاهی فعلا فرصت نکرده است. و اینکه این رویه عجله داشتن به نظرم اصلا خوب نیست و تقربیا باعث دل‌زدگی نویسندگان مخصوصا دانشجویان برنامه آموزشی از نوشتن در ویکی می‌شود که چندین مورد هم داشتیم متاسفانه. ImanFakhriTalk ‏۷ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۴۷ (UTC)
واقعا متوجه نمی شوم که 9 ماه انتظار چطور می تواند عجله تلقی شود!--سید (بحث) ‏۷ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۵:۰۸ (UTC)
@ImanFakhri: سلام. کاربر نامزد کننده همچنان فرصت ویرایش در مقاله را ندارد؟ نزدیک چهار ماه از آخرین ویرایش ایشان در دانشنامه می‌گذرد. اگر برایتان مقدور است، پیگیری کنید. مهدی صفار ۲۹ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۲۲:۰۳ (ایران) ‏۱۹ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۷:۳۳ (UTC)
@Mahdy Saffar: سلام. وقت بخیر. نویسنده از دیشب ویرایش‌های خود را شروع کرده است. امیدوارم به زودی تمامی مواردی را که دوستان متذکر شده‌اند، لحاظ کنند. ImanFakhriTalk ‏۲۲ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۵:۰۲ (UTC)

رند پال[ویرایش]

رند پال (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: رند پال را برای برگزیدگی نامزد می کنم.--1234 (بحث) ‏۳۱ مهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۲۱:۱۵ (UTC)

نظر موسیور

سلام. خسته نباشید. چند نکته اولیه را بگویم تا بررسی دقیق‌تر. یکی این‌که طبق روال پیوندهای قرمز را آبی کنید (هم در متن و هم در منابع که عمدتاً مقالات ناشران و مجلات است) چند غلط املایی را اشتباه‌یاب مشخص کرده، برطرف‌شان کنید. «Five ThirtyEight» این عنوان هم ترجمه نشده و هم قرمز است. در پروژه‌های خواهر دیگر نیز مطالبی از رند پال هست. در مقاله انگلیسی می‌توانید ببینید و به مقاله بیفزایید. پیوندهای قرمز در پیوند به بیرون را تعیین تکلیف کنید (یا مقاله‌شان را بسازید یا ترجمه‌شان کنید.) مقاله لایحه حفاظت از بیمار و مراقبت مقرون‌به‌صرفه را خودتان ساخته‌اید. چرا اوباماکر در مقاله پیوند نیست؟ لیدتان را از پیوند خالی کنید و مطمئن شوید همان مطالب با ارجاع در متن تکرار شده (در پایان اصلاحات محتوایی، دستی به سر و روی لید هم باید بکشید که خلاصه اهم مطالب باشد.) بررسی کنید ببینید می‌شود زیربخشی با عنوان ایران و افغانستان بسازید که دربردارنده آرای او در مورد این مناطق باشد؟ همین الان هم مطالبی چند در مورد فعالیت‌های او در کنگره که به ایران مربوط هست وجود دارد. آیا ممکن است این مطالب (به اضافه افغانستان) تکمیل‌تر شود؟ در رسانه‌های ایران در مورد او چه مطالبی یافت می‌شود؟ (تکمیل این مورد می‌تواند این مسئله را که منابع مقاله کلاً انگلیسی هستند، برطرف کند.) وقتی در مورد آرا و عقاید او مطلالبی هست، بهتر است نقد آرای او هم در کنارش باشد. به این نقدها هم در آمریکا و هم احیاناً در کشورهای منطقه بپردازید. شایسته است مقالات مربوط به زندگی سیاسی او تماماً ساخته شود (به این معنا که اگر از خیر ساختن برخی مقالات فرعی و کمتر مربوط گذشتید و مشکی‌شان کردید، مقالاتی مانند en:Rand Paul 2016 presidential campaign حتماً ساخته شوند.) مقاله رقابت‌های مقدماتی ریاست جمهوری حزب جمهوری‌خواه (۲۰۱۶) پیوندی در مقاله ندارد! بخش مواضع سیاسی در انگلیسی از زمان ترجمه این مقاله تغییر کرده است. این بخش و بخش‌های توسعه‌یافته احتمالی را به‌روز کنید. فعلاً همین‌ها به نظرم رسید. mOsior (بحث) ‏۸ ژوئن ۲۰۱۹، ساعت ۱۲:۵۹ (UTC)

با تشکر از شما. اصلاحات را به تدریج اعمال می کنم.
پیوند هست، نقل از مقاله : «... پال لایحهٔ مراقبت مقرون به صرفه موسوم به اوباماکر..» این دو یک چیزند.
شخص آمریکایی است و طبیعی است منابع انگلیسی به روزتر، معتبرتر و مرتبط‌تر با این موضوع باشند. این که همه منابع به یک زبان باشند نقصی نیست. --1234 (بحث) ‏۱۲ ژوئن ۲۰۱۹، ساعت ۱۵:۰۲ (UTC)
در این مورد اصلا استفاده از منابع فارسی می تواند اشکال محسوب شود چون ما که خبرنگار فعال در حوزه سیاست داخلی آمریکا نداریم و تقریبا هر آنچه رسانه هایمان می نویسند برداشتمان از رسانه های آمریکایی است.--سید (بحث) ‏۱۳ ژوئن ۲۰۱۹، ساعت ۰۲:۴۷ (UTC)

@Sicaspi: سلام.

دست کم مقالاتی که لینک آنها در الگو و لید اول مقاله هست حتما باید ایجاد شود. در مواضع هم به نظر من اگر قبل از بخش سنا بیاید، خواننده بهتر می تواند کنش های سیاسی وی را درک کند.--سید (بحث) ‏۲۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۱۸:۳۰ (UTC)
معمولا تاریخچه زندگی فرد اول می آید. مواضع در بخش های انتهایی می آید. مقاله های برگزیده دیگر را می توانید ببینید. 1234 (بحث) ‏۱۴ اوت ۲۰۱۹، ساعت ۱۵:۰۶ (UTC)
اخیرا پس از میانجیگری رندپال بین ظریف و کاخ سفید نشریات ایرانی و آمریکایی بیشتر به موضوع پرداخته اند، اما جایش در مقاله خالی است.--سید (بحث) ‏۹ اوت ۲۰۱۹، ساعت ۰۳:۰۴ (UTC)
@Sa.vakilian: جواب شما را هم دادم.--1234 (بحث) ‏۱ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۰:۳۴ (UTC)

@Huji: سلام. هرچند هنوز برخی از موارد بالا اعمال نشده است، اما در صورت امکان شما هم بررسی این مقاله را آغاز بفرمایید.--سید (بحث) ‏۲۳ اوت ۲۰۱۹، ساعت ۰۶:۵۷ (UTC)

@Huji: سلام. حجت جان چه خبر؟--سید (بحث) ‏۷ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۰۸:۳۱ (UTC)

@Sa.vakilian: همچنان که می‌دانید «سیاست» حوزه‌ای که در آن مطلع باشم نیست. با اجازهٔ شما این را از نظر اولویت گذاشتم بعد از این. — حجت/بحث ‏۷ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۲:۳۰ (UTC)

@Benyamin-ln: سلام. در صورت تمایل لطفا این مقاله را بررسی بفرمایید. تشکر--سید (بحث) ‏۷ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۸:۳۰ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام، چشم. مقاله را خوانده و بررسی خودم را خواهم نوشت. Benyamin-ln (بحث) ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ساعت ۲۳:۴۶ (ایران) ‏۷ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۹:۱۶ (UTC)
سلام. کمی مشغولی‌های شخصی و کمی هم فراموشی، باعث تأخیر زیاد شد. به زودی، بررسی خودم را ثبت خواهم کرد. Benyamin-ln (بحث) ۲۷ شهریور ۱۳۹۸، ساعت ۲۰:۴۴ (ایران) ‏۱۸ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۶:۱۴ (UTC)

There are many collegiate secret societies in North America. They vary greatly in their levels of secrecy and independence from their universities. As the term is used in this article, a secret society is a collegiate society where significant effort is made to keep affairs, membership rolls, signs of recognition, initiation, or other aspects secret from the public.

Some collegiate secret societies are referred to as 'class societies', which restrict membership to one class year. Most class societies are restricted to the senior class, and are therefore also called senior societies on many campuses.

@Benyamin-ln: سلام. چه خبر؟--سید (بحث) ‏۲۴ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۲:۵۳ (UTC)
نظر بنیامین
سلام، بابت تأخیر زیاد، عذرخواهم. مشغول نگارش یک مقاله بودم و کاملاً آنجا متمرکز شده بودم.
مقاله، مقالهٔ خوبی است و به سیکاسپی خسته‌نباشید می‌گویم. عمدهٔ مواردی که فعلاً به چشمم می‌خورد، املایی و انشایی است. می‌خواستم چند تا را خودم اصلاح کنم تا کمی کارتان سبک شود اما دیدم بهتر است که اینجا بنویسم تا با صلاح‌دید خودتان انجام دهید. آنچه که از متن مقاله نقل قول خواهم کرد را به رنگ بنفش درمی‌آوردم تا قابل تشخیص و تفکیک باشد.
سازمانی مخفی به نام برادری نوزی چرا مخفی بود؟ اقدامات خلاف قانون انجام می‌دادند؟ اگر بله، چرا عضو چنین سازمانی شد؟ با رعایت وپ:وزن، یک توضیح کوچکی اضافه کنید که منِ نوعی بفهمم ماجرا چیست. ‎سازمان مخفی یک نوع گروههایی است که در دانشگاه ها حضور دارد. در صورت علاقه بیشتر می توان به en:Collegiate secret societies in North America مراجعه کرد ولی توضیح بیشتر از حوصله این مقاله خارج است.
بولینگ گرین نام یک شهر است، نیوهمپشایر یک ایالت است، لاینز کلاب نیز توضیح می‌خواهد. این مقاله را مخاطب فارسی‌زبان می‌خواند پس طبیعی است که اگر پیش از اولین استفاده از نام «بولینگ گرین»، واژهٔ «شهر» نیاید، نفهمد که این، نام چیست. ‎ به همه این ها پیوند داده شده. خواننده در صورت علاقه می تواند به مقاله مربوطه مراجعه و کسب اطلاع کند. من نمی پسندم پشت شهر و ایالات هی این مسایل را تکرار کنم.
در بیماری قرنیه و آب سیاه متخصص شد. یک «درمان» یا «معالجه» کم دارد. در معالجهٔ بیماری قرنیه… می تواند تشخیص یا پیشگیری هم باشد ... ‎می تواند تشخیص یا پیشگیری هم باشد ... در زمینه فلان بیماری گفتند متخصص شد
چشم پزشکی، قدیمی تر، تأییدیه اش، محافظه کار. این‌ها نمونه‌هایی از واژگانی هستند که نیاز به رعایت نیم‌فاصله دارند. همچنین انتخاباتیش را به «انتخاباتی‌اش» تبدیل کنید. کاندید اشتباه است. یا باید «کاندیدا» باشد یا «نامزد». ✓
پر نکردن تشریفات اداری به‌نظر درست نیست. «طی نکردن تشریفات اداری» باید باشد.✓
محافظه‌کاران جوان تگزاس دموکرات بودند یا جمهوری‌خواه یا هیچکدام؟ ‎لزوما حزبی نیست. ایدیولوژی محافظه‌کاری دارند. لزومی ندارد وابسته به یک حزب مشخص باشند. احتمالا اکثرا جمهوریخواهند.
نام کتاب‌هایی ذکر شده که پال در نگارش آن شریک بوده. اگر توضیح در حد یک جمله بدهید که هر کدام، چه موضوعی دارد، عالی خواهد شد.
اوایل یک بخش، گفته شده که تا به پدرش در مبارزه برای شکست دادن سناتور جمهوریخواه…، سپس در انتهای بخش گفته شده که پال مدیریت کمپین موفق پدرش برای انتخابات ۱۹۹۶ کنگره را بر عهده داشت. این «انتخابات ۱۹۹۶ کنگره» بهتر است که به جملهٔ اول منتقل شود تا مخاطب از ابتدا بفهمد که انتخابات مذکور، کدام انتخابات است. ‎متوجه نشدم، این ها دو انتخابات متفاوتند اولی مربوط به 1984 است که ذکر شده. مورد قدیمی تر برای چه بیاید اول؟
سومین مناظره میان کاندیداهای جمهوریخواه به مقاله انتخابات ریاست جمهوری لینک شده. که درست نیست.✓
پال در ۱۶ دسامبر ۲۰۰۷، در ۲۳۴مین سالگرد مهمانی چای بوستون، در حمایت از اصول دولت کوچک سخنرانی کرد، و خواهان چیزی شد که سی ان ان آن را یک «انقلاب امروزین» خواند. خدا شاهده هیچی از منظور این جمله نفهمیدم Twemoji2 1f602.svg اصلاحاتی کردم.
در ۱ مه ۲۰۰۹، پال گفت اگر بیونینگ که در جمع‌آوری کمک مالی ناموفق بود و در نظرسنجی‌ها برای انتخابات ۲۰۱۰ ضعیف ظاهر شده بود، برای انتخاب برای دور سوم رقابت نکند، او تقریباً مطمئناً در رقابت‌های مقدماتی حزب جمهوری‌خواه برای جایگزینی او شرکت خواهد کرد، و کوتاه مدتی پس از آن یک کمیته ارزیابی تشکیل داد. این هم فهمیدنش دشوار است. در ایران/کشورهای فارسی‌زبان، چنین چیزی نداریم. یک جمله برای این که مخاطب بفهمد چرا کمک مالی دریافت می‌شود، شاید مشکل را حل کند. ‎ خوب شما بدون کمک مالی چه جوری می خواهید تبلیغ کنید؟ این که بدیهی است.
نوعی نبرد از نوع یواف‌سی هم گنگ است. ‎ یو اف سی نوعی مبارزه است که پیوندش داده شده است. اگر کلیک شود دیده و رفع ابهام می شود.
بین «ما مردم» و «خودی‌های دی سی» بود. هم یکی دیگر از جمله‌هایی است که اگر کسی با فرهنگ و سیاست آمریکا آشنایی نداشته باشد، هیچ برداشتی نمی‌تواند بکند. ‎ قدری توضیح افزودم
وبسایت او گزارش کرد که این رکورد جمع‌آوری کمک مالی در یک بازهٔ ۲۴ ساعته را در تاریخ کنتاکی شکست. این جمله، ایراد انشایی دارد.‎ اصلاحاتی کردم.
کمپین او را با شروع ناهمواری مواجه کرد. واژهٔ «ناهمواری» نامأنوس است. «سختی»، «دشواری»، «دردسر» یا … ‎ نوشتم : مسیر ابتدایی کمپین او را با ناهمواری مواجه کرد..
مبلغ $۴۳۳٬۵۰۹ اگر دلار را به حروف بنویسید، بهتر است. البته ضروری نیست. پیشنهاد بود.
تا سر حضور در سنا بررسی کردم. اگر می‌خواهید لابلای سطرهای نظر من، پاسخ‌تان را بنویسید، لطفاً با رنگ دیگری بنویسید. مرسی
Benyamin-ln (بحث) ۶ مهر ۱۳۹۸، ساعت ۲۳:۴۴ (ایران) ‏۲۸ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۲۰:۱۴ (UTC)

من به زودی مسایل را رفع خواهم کرد.1234 (بحث) ‏۱۱ دسامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۹:۰۶ (UTC)

پاسخ‌ها را به ‎آبی نوشتم و اصلاح کردم. --1234 (بحث) ‏۱ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۴۴ (UTC)

@Sicaspi: لطفا دست کم این سه مقاله که به لید ابتدای مقاله مربوط است را بسازید. تشکر: en:Paleoconservatism (محافظه کاران اصولگرا به معنای حامی اصول حقوق اساسی)، en:Balanced budget amendment (اصلاحیه یا متمم بودجه متوازن)، en:Term limit (محدودیت دوره تصدی)--سید (بحث) ‏۲ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۴:۴۹ (UTC)
 • لید خیلی خوب شده. فقط طبق شیوه نامه ، در لید نباید منابع ذکر شود.
 • از آنجا که این مقاله بر اساس ویکی انگلیسی نوشته شده، مقایسه مقاله فارسی با انگلیسی می تواند در تکمیل مقاله مفید باشد. در برخی موضوعات نظیر «حرفهٔ پزشکی» گویا برخی اطلاعات در نسخه فارسی نیست. چند نمونه از بخش نخست:
  1. That same year, Paul attended the 1976 Republican National Convention, where his father headed Ronald Reagan's Texas delegation.[13] The younger Paul often spent summer vacations interning in his father's congressional office.[14]
  2. He regularly contributed to The Baylor Lariat student newspaper.[13] Paul dropped out of Baylor without completing his baccalaureate degree,[16] when he was accepted into his father's alma mater, the Duke University School of Medicine, which, at the time, did not require an undergraduate degree for admission to its graduate school. He earned an M.D. degree in 1988 and completed his residency in 1993.[17]

بقیه مقاله را خودتان مطابقت دهید. مرا پس از اتمام مطابقت خبر کنید تا بررسی نهایی ام را انجام دهم.--سید (بحث) ‏۲ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۲۷ (UTC)

@Sicaspi: سلام. لطفا مخالفت آمریکا با ترور سردار سلیمانی را هم اضافه کن.--سید (بحث) ‏۹ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۲۴ (UTC)
باشد.1234 (بحث) ‏۲۲ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۵۸ (UTC)
@Sicaspi: منتظرم شما یک بار متن را کامل به ویکی انگلیسی تطبیق دهید و تکمیل کنید تا بررسی اش کنم.--سید (بحث) ‏۲۲ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۳۳ (UTC)
یعنی چکار؟1234 (بحث) ‏۲۲ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۵۸ (UTC)
@Sicaspi: با توجه به اینکه مقاله ترجمه از ویکی انگلیسی است، حداقل انتظار این است که همه مطالب آن مقاله را پوشش دهد. حال آنکه همان طور که بالا مثال زدم، مواردی در مقاله ویکی انگلیسی هست که در فارسی نیست. یک بار دیگر ترجمه را کامل مطابقت دهید و نقایص را رفع بفرمایید.--سید (بحث) ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۴۵ (UTC)
@Sicaspi: سلام. براتون میسر هست تا یک ماه دیگر این مشکل نقص در ترجمه مقاله انگلیسی را برطرف کنید یا فعلا این مقاله را ناموفق جمع بندی کنیم؟--سید (بحث) ‏۷ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۲۹ (UTC)
کدام نقص؟1234 (بحث) ‏۹ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۵۳ (UTC)
@Sicaspi: لطفا مطالب بالا را دقیق بخوانید. توضیح داده ام.--سید (بحث) ‏۱۰ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۰۹:۴۰ (UTC)
@Sa.vakilian: بسیار خوب. نگاه می کنم. 1234 (بحث) ‏۱۰ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۰۱ (UTC)
مطالبی که بالا آوردید در بخش اوان زندگی و آموزش موجود است. مطالبی هم افزودم.1234 (بحث) ‏۱۶ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۵۰ (UTC)
@Sicaspi: مطالب بالا یک نمونه بود. اگر کل مقاله را با آخرین ویراست مقاله انگلیسی مطابقت داده اید، من هفته آینده ان شاء الله بررسی می کنم و نظر نهایی می دهم.--سید (بحث) ‏۱۸ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۴۱ (UTC)
راستی یک موضوع اخیر هم رأی به مصوبه محدودسازی اقدام نظامی دولت ترامپ علیه ایران بدون مجوز کنگره است که احتمالا بزودی ترامپ وتو خواهد کرد.--سید (بحث) ‏۱۸ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۴۳ (UTC)

@Sicaspi: من بخش اوان زندگی را خودم از روی نسخه انگلیسی تکمیل کردم. بخش Medical Career در ویکی انگلیسی تقریبا دو برابر ویکی فارسی است. این جوری نمی شود مقاله را برگزیده کرد. یک بار زحمت بکشید کل متن مقاله انگلیسی را در مقاله فارسی وارد کنید. البته اگر فرصتش را ندارید می توانیم فعلا ناموفق جمع بندی کنیم.--سید (بحث) ‏۲۷ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۱۶:۵۲ (UTC)

@MOSIOR و مرتضا: سلام. این مقاله تقریبا یک سال است که نامزد شده. مشکل اصلی آن عدم تطابق ترجمه فارسی با انگلیسی است که سبب می شود معیار جامعیت لحاظ نشود. من یک بخش را اصلاح کردم اما فرصت ندارم همه مطالب را تطبیق دهم و تکمیل کنم. پیشنهاد می کنم که اگر تا آخر ماه مه این نقص رفع نشود، مقاله را ناموفق جمع بندی کنیم. (@Sicaspi: جهت اطلاع)--سید (بحث) ‏۴ آوریل ۲۰۲۰، ساعت ۰۹:۲۱ (UTC)

شما که هر چه گفتید را انجام دادم. به مقاله بنگرید.--1234 (بحث) ‏۵ آوریل ۲۰۲۰، ساعت ۲۰:۳۵ (UTC)
باشه ان شاء الله آخر هفته مجدد با ویکی انگلیسی مقایسه می کنم و مواردی را که احیانا اختلاف دارد و نسخه فارسی ناقص تر است را مشخص می کنم.--سید (بحث) ‏۶ آوریل ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۰۹ (UTC)
 • مشغول مطابقت متن با مقاله ویکی انگلیسی و اصلاحات ویرایشی ان هستم.
 • یک موضوع مهم که جا مانده ارزش دارایی پال است. این منابع را می توانید استفاده کنیدبرای 2015 و برای 2020 البته احتمالا بتوان منابع بهتر و معتبرتری هم یافت.
 • در بخش کنشگری سیاسی نتوانستم ترجمه این را بیابم In February 2014, Paul joined the Tea Party-affiliated conservative advocacy group FreedomWorks in filing a class-action lawsuit charging that the federal government's bulk collection of Americans' phone records metadata is a violation of the Fourth Amendment of the U.S. Constitution.[۱][۲][۳] Commenting on the lawsuit at a press conference, Paul said, "I'm not against the NSA, I'm not against spying, I'm not against looking at phone records... I just want you to go to a judge, have an individual's name and [get] a warrant. That's what the Fourth Amendment says."[۱] He also said there was no evidence the surveillance of phone metadata had stopped terrorism.[۱] Critics, including Harvard University law professor Alan Dershowitz[۴] and Steven Aftergood, the director of the American Scientists' Project on Government Secrecy,[۳] called the lawsuit a political "stunt". Paul's political campaign organization said that the names of members of the public who went to Paul's websites and signed on as potential class-action participants would be available in the organization's database for future campaign use.[۱][۵] On the announcement of the filing of the lawsuit, Mattie Fein, the spokeswoman for and former wife of attorney Bruce Fein, complained that Fein's intellectual contribution to the lawsuit had been stolen and that he had not been properly paid for his work.[۶] Paul's representatives denied the charge, and Fein issued a statement saying that Mattie Fein had not been authorized to speak for him on the matter and that he had in fact been paid for his work on the lawsuit.[۶]
 • مطالبی از مقاله انگلیسی مواضع سیاسی رند پال مرتبط با ایران به جهت اهمیتش برای خواننده فارسی زبان به مقاله اضافه شود. البته نیازی به ذکر تاریخ ها نیست. [۵]--سید (بحث) ‏۱۷ آوریل ۲۰۲۰، ساعت ۱۵:۲۲ (UTC)
  شخص تاجر یا بازرگان نیست دکانی داشته توفیق خاصی هم از لحاظ دارایی نداشته نمی دانم دارایی وی چه وزن و اهمیتی دارد. یک جا هست مثلا برای مانکن قد و وزن هم ذکر می شود. ولی برای سیاسیون لزومی ندارد.
  مواضع سیاسی رند پال به طور مفصل موجود است...--1234 (بحث) ‏۵ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۳:۴۰ (UTC)

@Sicaspi: سلام. لطفا یا به صورت مستمر برای برگزیدگی مقاله وقت بگذارید یا برای جمع بندی ناموفق اقدام کنیم.--سید (بحث) ‏۵ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۳:۰۹ (UTC)

می گذارم اجازه بدهید.--1234 (بحث) ‏۵ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۳:۳۷ (UTC)
 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ Glueck, Katie (February 12, 2014). "Rand Paul files class-action suit vs NSA". Politico.
 2. Fuller, Jaime (February 12, 2014). "Rand Paul files suit against Obama, NSA Wednesday". The Washington Post.
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ Carroll, James R. (February 12, 2014). "Rand Paul files lawsuit against NSA, President Obama over phone surveillance". Courier-Journal.
 4. Klimas, Jacqueline (February 12, 2014). "Rand Paul pandering to GOP with NSA lawsuit, former Dem governor says". The Washington Times.
 5. Ballhaus, Rebecca (February 12, 2014). "Rand Paul files class action lawsuit over NSA surveillance". The Washington Post.
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ Milbank, Dana (February 13, 2014). "E-mails back claim that Sen. Rand Paul 'stole' NSA lawsuit". The Washington Post.