ویکی‌پدیا:گزیدن فهرست‌های برگزیده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Symbol star5 - candidate.svg

اینجا پیرامون کیفیت فهرست‌ها جهت مشخص‌کردن آن‌ها به عنوان فهرست برگزیده نظرخواهی و بحث می‌شود. فهرست‌های برگزیده فهرست‌هایی هستند که معیارهای تعیین‌شده را دارا باشند.

نامزدکنندگان باید به ایرادات واردشده از جانب منتقدان با رعایت وپ:نزاکت و بدون تأخیر آنچنانی پاسخ دهند. بنابراین لازم است نامزدکننده از موضوعات پیرامون آن فهرست اطلاعات کافی داشته باشد.

لطفاً صفحه‌های نظرخواهی‌ها را بخش‌بندی نکنید. اگر خیلی نیاز است، پررنگ کنید. صفحه را به بخش‌های موافق و مخالف تقسیم مکنید. اینجا جای نظرخواهی و بحث است نه رأی‌گیری.

محتوای برگزیده:

نامزدکردن فهرست

فهرست‌های پیشنهادی

شرکت در نظرخواهی

 • برای شرکت در نظرخواهی کنونی روی پیوند «ویرایش» کنار هر عنوان کلیک کنید. لطفاً نزاکت و فرهنگ شهروندی را رعایت کنید. از نظرات سازندهٔ کاربران استقبال می‌شود.
 • اگر فقط می‌خواهید نظرتان را بگویید، بنویسید *'''نظر''' و در ادامه‌اش نظرتان را ذکر کنید.
 • اگر موافقید، بنویسید *'''موافق''' و در ادامه‌اش دلیل موافقت را ذکر کنید. دقت کنید که اینجا رأی‌گیری نیست. از دید جمع‌بندی‌کننده، نظراتی که فهرست را نقد کرده باشند باارزش‌ترند تا رأی‌های صِرف.
 • اگر مخالفید، بنویسید *'''مخالف''' و در ادامه‌اش دلیل مخالفت را ذکر کنید. نظرهای مخالف بدون ذکرکردن دلیل هنگام جمع‌بندی خط‌زده خواهند شد. اگر نظرتان عوض شد، نظر پیشین را حذف نکنید؛ خط بزنید (به صورت <s> ... </s>).
 • نامزدکننده پس از رفع هر مورد خواسته‌شده باید پایین آن نظر ذکر کند که رفع شده‌است. نظرات را دستکاری و یا تکه‌تکه نکنید. پس از رفع ایرادهای کاربر مخالف یا نظردهنده، اگر کاربر دوباره به صفحهٔ نظرخواهی سر نزد، از وی بخواهید تا حضور پیدا کند و اگر خواست، در رأیش تجدیدنظر کند.
 • صفحه‌های نظرخواهی‌ها را بخش‌بندی نکنید. اگر نیاز شد، متن را پررنگ کنید.

جمع‌بندی نظرخواهی

برای مرور وضعیت نامزدهای کنونی، جدول گزیدن فهرست‌های برگزیده را ببینید.

نظرخواهی‌ها معمولاً پس از حداقل ۷ روز جمع‌بندی و بسته می‌شوند. جمع‌بندی توسط ناظران برگزیدگی صورت می‌گیرد. علاوه بر ناظران برگزیدگی هر کاربری که دست‌کم سه فهرست برگزیده داشته باشد مجاز به جمع‌بندی است؛ یکی از فهرست‌ها باید در یک سال اخیر برگزیده شده باشد(اجماع). مراحل جمع‌بندی به این شرح است:

 1. جمع‌بندی با استفاده از {{بالای بایگانی|متن= ... ~~~~}} و {{پایین بایگانی}}؛ برای فهرست‌هایی که برگزیده شدند از الگوی {{برگزیده شد}} و برای دیگران از الگوی {{برگزیده نشد}} نیز استفاده شود.
 2. گذاردن الگوی {{فهرست برگزیده}} در صفحهٔ فهرست
 3. تخصیص نشان فهرست برگزیده (Featured List) در ویکی‌داده
 4. برداشتن الگوی {{برگزیدگی فهرست}} از صفحه بحث فهرست و افزودن یا به‌روز کردن الگوی {{تاریخچه مقاله}}
 5. افزودن نام فهرست به فهرست‌های برگزیده
 6. افزودن صفحه نامزدی (رای‌گیری) در ویکی‌پدیا:گزیدن فهرست‌های برگزیده/بایگانی
 7. درخواست محافظت در حد نیازمند بازبینی در ویکی‌پدیا:درخواست محافظت صفحه
 8. افزودن نام کاربر اصلی توسعه‌دهندهٔ فهرست به ویکی‌پدیا:گزیدن فهرست‌های برگزیده/کاربران
 9. فرستادن تبریک به کاربر اصلی توسعه‌دهندهٔ فهرست با استفاده از {{جا:شادباش برگزیدگی فهرست|عنوان فهرست}}
 10. درخواست بایگانی منابع برخط در وپ:ربب
 11. حذف صفحه نامزدی مقاله از همین صفحه و ویکی‌پدیا:قهوه‌خانه/خوب و برگزیده
گزینش محتواهای خوب و برگزیده
گزینش

: • جنگ صلیبی نهمایرانپادشاهی مادبیلی جینمحمدشاهلودویگ فان بتهوونزرتشتسجادپیاده (شطرنج)حسین ماهینیانوشیروان زیاریدارا زیاریپیشینه باشگاه فوتبال استقلال تهران (۱۳۵۷–۱۳۲۴)ماری کوریبچه‌محلآلبرت اینشتینمحمد تقیتویوتومی هیده‌یوشیمارمک‌لارن ام‌پی۴-۳۰انتان لاویدوره ۱ جدول تناوبیاوا براونمعماری اسکاتلند در قرون وسطیکشتار اسپایکرصنیع‌الملکفواصل موسیقی ایرانیباکوماتسو

: رند پالاخلاق کانتینامهٔ تنسر به گشنسبحوزه انتخابیه سبزوارعلی بن موسی الرضاباشگاه فوتبال استقلال تهران در فصل ۹۲–۱۳۹۱مک‌دانل ایکس‌اف-۸۵ گابلینمنوچهر زیاریشاهدخت آلیس باتنبرگاکسیژنکربنکتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهرانمسدهلیوم


: • آثار ان هتوی ۲ترانه‌های نوشته شده توسط هری استایلزفینال‌های جام در جام اروپاشیمی در گذر زمانمیراث جهانی یونسکو در بوسنی و هرزگوینفرقه‌های کلامی اسلامهندی‌های برنده جایزه نوبلبرندگان جایزه نوبل وابسته به دانشگاه شهری نیویورکمیراث جهانی یونسکو در افغانستانمیراث جهانی یونسکو در ارمنستانپارک‌های ملی ایرانرهبران اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستیشاهنشاهان هخامنشیجایزه شعر احمد شاملوفهرست آثار منسوب به امامان شیعهامیران زیاریفهرست فصل‌های باشگاه فوتبال استقلال تهرانفهرست جایزه‌های اسکاری که والت دیزنی برنده شده‌استفهرست ترانه‌هایی که در ۲۰۱۱ در ۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد در رتبه اول بودندفهرست سوره‌های قرآنامیران طاهری

:

:

بازبینی

: بریدن آلت زنانهکاهوآمیزش جنسی در انسانلست. اف‌ام


: • گوگلامینمآماندا باینز

: فهرست میراث جهانی یونسکو در هندکتاب‌شناسی ابراهیم حاتمی‌کیاکتاب‌شناسی رسول جعفریانفهرست خلفای عباسیفینال‌های لیگ قهرمانان اروپافهرست دانشمندان خداناباور

نظرخواهی‌های کنونی

فهرست امیران طاهری[ویرایش]

فهرست امیران طاهری (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه


نامزدکننده: Vahid (بحثمشارکت‌ها) ‏۲۸ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۲۰:۳۳ (UTC)

الان تنها موردی که باقی‌مانده منبع‌دار کردن هست که به سرعت آن را هم انجام خواهم داد. در صورت برگزیدگی این فهرست موضوع امیران طاهری هم می‌تواند یک موضوع برگزیده بشود. وحید (بحث) ‏۲۸ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۲۰:۳۳ (UTC)

فهرست سوره‌های قرآن[ویرایش]

فهرست سوره‌های قرآن (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه


نامزدکننده: Shobhe (بحثمشارکت‌ها) ‏۲۸ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۴۶ (UTC)

با سلام، فهرست حاضر با توجه به منابع معتبر تکمیل شده‌است. نثر روان، بخش آغازین کامل، فراگیری لازم، رعایت شیوه‌نامه ها و پایداری در این فهرست رعایت گردیده است. امید است که با نظرات دوستان، تکمیل تر گردد.Shobhe ‏۲۸ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۴۶ (UTC)

نظر بنیامین

سلام. نمایش احراز شرایط، توسط رنگ‌ها و در ستون‌های مجزا جالب نیست. از امکانات {{الگوهای خانه جدول}} استفاده کنید. پیشنهاد من، {{Ya}} است. دیباچهٔ فهرست خوب است فقط همان طور که دربارهٔ ترتیب نزول نولدکه توضیح داده‌اید، توضیحی نیز بیفزایید که چرا در این جدول، از ترتیب نزول ابن‌عباس استفاده شده. خسته نباشید. بنیامین (بحث) ۷ مهر ۱۳۹۹، ساعت ۱۶:۱۲ (ایران) ‏۲۸ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۲:۴۲ (UTC)

سلام خدمت بنیامین عزیز، در خصوص الگوی خانه جدول، در بخش حروف مقطعه شدنی است، اما در خصوص آیات سجده دار که بین مستحب و واجبش بخواهیم تفکیک بزاریم، نمی دانم از کدام یک استفاده کنم. یا شاید بخواهیم اساسا اختلافات را به لید منتقل کنیم و از همین الگو استفاده کنیم. در خصوص ترتیب نزول ابن عباس، انجامش خواهم داد.Shobhe ‏۲۸ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۵۵ (UTC)
✔Y انجام شد Shobhe ‏۲۸ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۶:۵۸ (UTC)

فهرست ترانه‌هایی که در ۲۰۱۱ در ۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد در رتبه اول بودند[ویرایش]

فهرست ترانه‌هایی که در ۲۰۱۱ در ۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد در رتبه اول بودند (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه


نامزدکننده: SamDadvand (بحثمشارکت‌ها) ‏۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۳:۴۸ (UTC) همه مقاله را با نوشته های ویکی انگلیسی بازسازی کردم. شاید کمی ترجمه ماشینی داشته باشد. که آن را نیز برطرف خواهم کرد --سام دادوند (بحث) ‏۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۳:۴۸ (UTC)

@SamDadvand:
 1. عنوان ترانه‌ها را در « » قرار دهید
 2. عنوان آلبوم و کلمه بیلبورد باید مورب باشد
 3. و برای Song، ترانه معادل گویاتری است تا آهنگ

GodNey (بحث) ‏۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۵:۱۹ (UTC)

@GodNey: انجام شد. --سام دادوند (بحث) ‏۲۹ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۴:۳۰ (UTC)
 • درود، فهرست جمع و جوری است و با برطرف کردن چند نکته برگزیده می‌شود.
 1. وپ:ۀ را اعمال کنید. هم در دیباچه فهرست و هم در توضیح تصاویر فهرست.
 2. این جمله این تنها یازدهمین ترانه خوانده شده توسط یک هنرمند تک خوان زن بود که حداقل ده هفته را در رتبه یک تاریخ جدول بوده‌است را به فارسی روان برگردانید.

--میم ‏۲۹ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۰۴ (UTC)

@SamDadvand:
 1. بایگانی منابع انجام شد✅
 2. تصویرها رو بهتره تغییر بدید تا شبیه وپ انگلیسی نباشد
 3. عنوان مقاله هم بهتر است که تغییر کند. GodNey (بحث) ‏۲۹ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۷:۳۱ (UTC)

@GodNey: خب عنوان مقاله را به نام قبلی اش فهرست ترانه‌های با رتبه یک در آمریکا (۲۰۱۱) برگردانید.--سام دادوند (بحث) ‏۳۰ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۲:۴۸ (UTC)

فهرست جایزه‌های اسکاری که والت دیزنی برنده شده‌است[ویرایش]

فهرست جایزه‌های اسکاری که والت دیزنی برنده شده‌است (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه


نامزدکننده: SamDadvand (بحثمشارکت‌ها) ‏۲۶ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۲۶ (UTC)

من وقتی که این مقاله رو تو ویکی انگلیسی دیدم سریع جذبش شدم و ترجمش کردم. چون مقاله رو کامل ترجمه کردم و مقاله تو ویکی انگلیسی برگزیده بود منم اینجا نامزدش کردم. تنها مشکلش پیوندای ناموجود و منابعشه. منابعش رو لطفا درست کنید و من پیوندارو ایجاد میکنم. --سام دادوند (بحث) ‏۲۶ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۲۶ (UTC)

 • درود، فهرست معیار جامعیت را زمانی دارد که تمامی عناوین درون فهرست ساخته شوند. پس تا زمانی که صفحات تمام فیلم ها و انیمیشن ها ساخته نشوند امکان برگزیدگی وجود ندارد از نظر بنده. چون ب خودی خود حجم فهرست کم است و زمانی کیفیت مورد انتظار برای برگزیدگی را دریافت میکند که تمامی مقاله ها ساخته شوند. همچنین وپ:ۀ را نیز اعمال کنید. --میم ‏۲۹ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۱۱ (UTC)
 • درود...
 1. پیوندهای قرمز را بسازید
 2. و منابع وب رو «از این قسمت» بایگانی کنید. (بهتر است با ابزار بایگانی کنید) --GodNey (بحث) ‏۲۹ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۷:۳۸ (UTC)

فهرست فصل‌های باشگاه فوتبال استقلال تهران[ویرایش]

فهرست فصل‌های باشگاه فوتبال استقلال تهران (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه


نامزدکننده: Vahid (بحثمشارکت‌ها) ‏۲۵ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۰۵ (UTC)

فهرست امیران زیاری[ویرایش]

فهرست امیران زیاری (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: --محک 📞 ‏۲۳ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۶:۰۰ (UTC)

 • مقدمه خیلی طولانی است که می‌توانید برخی بخش‌ها را به مقاله آل زیار منتقل کنید. همچنین رنگ‌بندی ستون منابع با سطرها هماهنگ نیست. غیر از این‌ها مشکلی نیافتم و با برگزیدگی موافق هستم — Shawarsh (بحث) ‏۲۴ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۴۸ (UTC)
  • از اظهار نظرتان سپاس‌گزارم 🌸 متن را کمی تخلیص نمودم و به نظرم این مقداری که مانده برای شرح یک و نیم قرن لازمست. قاب جدول را هم بی‌رنگ کردم. --محک 📞 ‏۲۴ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۶:۵۶ (UTC)
  @محک: ببخشید، منظورم را درست نرساندم. منظورم ستون منابع بود. منابع [۲۶] و [۲۵] رنگی یکسان با سطور مربوطشان ندارند — Shawarsh (بحث) ‏۲۴ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۷:۳۳ (UTC)
  ✓ --محک 📞 ‏۲۴ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۱۰ (UTC)

با درود، فهرست خوبی شده و از نظر محتوایی واقعاً ایراد خاصی نداره اما چند تا نکته کوچک به ذهنم رسید:

 • عنوان مقاله نباید به صورت برجسته در ابتدای لید ذکر بشه؟ ضمن اینکه به نظر من ابتدا در حد یکی دو جمله در مورد این سلسله توضیح بدید، مثلاً بعد از همان جمله اول اینکه دقیقاً چند سال و در کجاها حکومت کردند و بعد در پاراگراف بعدی از خود زیار و مرداویج شروع کنید.
  • سلام. ✓
 • لید بد تمام نمی‌شه؟ کیکاوس در کدام جنگ کشته شد و چه بر سر گیلانشاه آمد؟
  • ✓ یک خط درباره شیوه احتمالی انقراض افزودم ولی در همان خط هم هست که منابع این دوره چقدر ضعیفند.
 • در ابتدای بخش فهرست با استاده از ; راهنما یک راهنمای کوچک به شکل فهرست گلوله‌ای بسازید و رنگ‌ها و توضیحاتشان را در آن بیاورید.
  • Х یک راهنما وجود دارد؛ اگر نوع خاصی مد نظرتان هست که بهتر می‌دانید، نمونه‌ای لینک کنید ممنون میشوم.
 • ستون ر یعنی چی؟
  • ✓
 • به نظر من تمام ستون‌ها به غیر از وقایع مهم باید وسط‌چین بشوند.
  • ✓
 • ستون‌های مدت امارت و دوران امارت را نمی‌شود یکی کرد؟
  • Х تست کردم ولی خوب نشد؛ فقط جابه‌جایشان کردم.
 • بعد از تبارنامه سالشمار را در یک بخش جدا بیاورید.
  • ✓
 • قلاع بشه قلعه‌ها بهتر نیست؟ لیکن هم اما.
  • ✓
 • امارت اسلامی و جانشینی ارثی مقاله خودشان را ندارند؟
  • ✓ امارت مقاله داشت ولی جانشینی موروثی ندارد. 🌸 --محک 📞 ‏۲۵ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۹:۴۵ (UTC)

با سپاس وحید (بحث) ‏۲۴ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۲۰:۳۸ (UTC)

ببینید من چنین چیزی منظورم بود:
راهنما
 •   امیران رسمی
 •   غاصبان حکومت
 •   امیرانی که مورخان دربارهٔ حضورشان اختلاف دارند.

الان دیگه واقعاً مشکل خاصی به نظرم نمی‌رسه. فهرست واقعاً کیفیت برگزیدگی را داره. ارادتمند وحید (بحث) ‏۲۵ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۱۱ (UTC)

✓ سپاسگزارم. --محک 📞 ‏۲۵ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۸:۳۷ (UTC)

فهرست آثار منسوب به امامان شیعه[ویرایش]

فهرست آثار منسوب به امامان شیعه (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه


نامزدکننده: Shobhe (بحثمشارکت‌ها) ‏۲۱ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۳۱ (UTC)

 • فهرست حاضر، با توجه به اهمیت آن؛ به همراه منابع معتبر و آکادمیک، آماده گردیده است. امید است با نظرات دوستان تکمیل و به برگزیدگی برسد.Shobhe ‏۲۱ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۳۱ (UTC)

جایزه شعر احمد شاملو[ویرایش]

جایزه شعر احمد شاملو (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه


نامزدکننده: HviaH (بحثمشارکت‌ها) ‏۱۱ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۵۲ (UTC)


 • دوستان عزیز و کاربران گرامی من پس از مطالعه ویکی‌پدیا:فهرست‌های برگزیده/معیارها تصمیم گرفتم حاصل کارم بر این مقاله را به داوری شما عزیزان بگذارم و تا با راهنمایی و مشورت و کمک شما بتوانم ایرادهای احتمالی را برطرف کنم و این مقاله نیز به عنوان فهرست برگزیده معرفی شود. از لطف و همکاری شما صمیمانه سپاسگزارم. ارادتمند نسیان

فهرست شاهنشاهان هخامنشی[ویرایش]

فهرست شاهنشاهان هخامنشی (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه


نامزدکننده: Amssirani (بحثمشارکت‌ها) ‏۳ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۲۳ (UTC)

@Amssirani: با درود، خوشحالم که این فهرست را برای برگزیدگی انتخاب کرده‌اید، نکاتی مطرح می‌کنم که امیدوارم در برگزیدگی موثر باشند:

 1. این الگو باید در صفحه استفاده بشه (برای اطلاعات بیشتر فهرست‌های مشابه مثلاً ماد و ساسانی را ببینید).
 2. لید مقاله خوب نوشته نشده، این فهرست در مورد شاهان هخامنشی هست و مثلا لید باید توضیح بده چند پادشاه در چند سال حکومت کردند و اولین و آخرین کی بود و کدام شاه طولانی‌ترین دوره را داشت و..
 3. یک بخش به نام پیشینه یا تاریخچه ایجاد کنید و مطالب لید را گسترش بدهید.
 4. نام حکومتی و نام اصلی معلوم نیست چی هستند؟
 5. فرنام یعنی چی؟
 6. ستون نگاره باید تکمیل بشه و عکس‌های موجود هم می‌تونن بهتر بشن مثلا این برای اردشیر چهارم.
 7. مرگ ۲ بار در ستون‌ها آمده، به نظر من تمام اطلاعات مرگ را در یک ستون بیاورید.
 8. به جای خویشاوندی بنویسید نسبت با شاه پیشین (مثل فهرست شاهان ماد).
 9. رنگ ردیف اصلی عنوان را به چه دلیلی انتخاب کردید؟ اگر اشتباه نکنم رنگ سلطنتی شاهان هخامنشی بنفش بوده. شاید بهتر باشه اگر قراره رنگ خاصی به جدول بدیم رنگ این خاندان باشه.
 10. جدول احتیاج به ستون‌های منبع و ردیف داره.
 11. گئومات غاصب سلطنت بوده (البته در این مورد بحث هست) اما در جدول اشاره‌ای نشده. مثلا می‌شه به ردیف گئومات رنگ خاصی داد و در یک راهنما به‌اش اشاره کرد.

فعلاً این نکات اولیه‌ای بودند که به ذهنم رسیدند. ارادتمند وحید (بحث) ‏۱۲ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۱۷ (UTC)

فهرست رهبران اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی[ویرایش]

فهرست رهبران اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه


نامزدکننده: Shawarsh (بحثمشارکت‌ها) ‏۳۰ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۱۶:۲۷ (UTC)

 • درود
 1. اعداد رو فارسی کنید
 2. عبارت‌هایی که داخل پرانتز هستند رو به سخ جدا کنید
 3. جدول دوم رو اگر امکانش هست هم عرض با جدول اول یا وسط چین کنید
 4. ستون حذف شده رو اضافه کنید /Congress/
 5. الگو Template:Politics of the Soviet Union اگر ممکنه بسازید

سپاس--Persia ☘ ‏۳۰ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۱۸ (UTC)

 • سلام
 1. ✓ اگر عدد دیگری از چشمم دور نمانده باشد، همه فارسی هستند.
 2. ✓
 3. این را حذف کردم چون حتی یکی از کنگره‌های حزب کمونیست هم در ویکی‌پدیای فارسی مقاله ندارند. البته می‌شوند بدون پیوند دادن ستونش را ساخت.
 4. ساختم اما با انبوهی از لینک‌های قرمز خیلی تعریفی ندارد — Shawarsh (بحث) ‏۳۰ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۱۸ (UTC)
 • برای مورد ۴ (ستون حذف شده) به نظر من فهرست کنید و درخواست کمک کنید، بنده هم در توانم در ساختشان کمک می کنم، اگر به سرانجام رسید که چه بهتر--Persia ☘ ‏۳۰ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۲۷ (UTC)
 • به نظر من که کمک زیادی به این فهرست نمی‌کند. بیست و هشت تا هستند و بدیهی است که اگر مقاله دو خطی بسازیم، همه مثل هم خواهند شد و محتوایی هم نخواهند داشت. اگر ستونش بدون پیوند باشد، مشکلی ندارد — Shawarsh (بحث) ‏۳۰ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۳۴ (UTC)
 • به بند ۳-الف معیارهای برگزیدگی کمک می کند، در هر صورت اگر برای ساخت مایل بودید روی کمک من حساب کنید ۵تاش با من :)--Persia ☘ ‏۳۰ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۴۵ (UTC)
 • الان خواستم بدون پیوند اضافه‌اش کنم اما خیلی بی‌معنی به نظر می‌رسد و خواننده را سردرگم می‌کند. به نظرم کلا نباشد بهتر است — Shawarsh (بحث) ‏۳۰ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۵۳ (UTC)
 • نه فعلا دست نگه دارید، اگر تصمیم به ایجادشان گرفتیم و کمک سومی رسید :) بعد از ایجاد ۵۰ درصدشان بعد اقدام کنید--Persia ☘ ‏۳۰ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۲۲:۰۷ (UTC)
بررسی بنیامین

سلام. خسته نباشید.

سلام
 • اصراری ندارم جدا باشند، اما تاریخ حکومت رهبران پیوسته‌است. به علاوه تاریخ مرگ یک رهبر با تشکیل تروییکا هم یکسان نیست. بهتر است جدا بماند.
 • سه تا از مهم‌ترین‌ها را ساختم. البته درون خود فهرست پیوند قرمز وجود ندارد. پیوندهای منابع را نیز درست کردم.
 • الگو را ساختم اما تعریفی ندارد. بهتر است در این فهرست استفاده نشود — Shawarsh (بحث) ‏۴ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۳۷ (UTC)

فهرست پارک‌های ملی ایران[ویرایش]

فهرست پارک‌های ملی ایران (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه


نامزدکننده: Vathlu (بحثمشارکت‌ها) ‏۲۶ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۱۰:۴۷ (UTC)

 • درود
 1. تصویر لید رو برش دهید، اگر قصد دارید نوشته روی تابلو مشخص باشد وگرنه تصویر مناسبی برای لید نیست
 2. از تصاویر بیشتری استفاده کنید
 3. از رنگ‌های ملایم‌تر و متضادتری استفاده کنید
 4. پارک ملی دنا وجود ندارد؟ اگر موجود نیست به همراه پارک ملی ضامن آهو ایجاد شود
 5. ترتیب الفبایی مشکل‌ساز است، بهتره ترتیب براساس تاریخ ثبت باشد/قدیمی‌ترین به جدیدترین
 6. مساحت‌ها رو یا چپ چین/ یا وسط چین کنید
 7. منبع ۴ مشکل داره با منبع جدید جایگزین کنید
 8. ستون ردیف و شرح مختصر در مورد هر پارک رو اضافه کنید
 9. اگر موقعیت پارک‌ها روی نقشه موجود است به فهرست اضافه کنید
 10. موقعیت جغرافیایی پارک‌ها رو اضافه کنید

سپاس--Persia ☘ ‏۲۹ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۱۶ (UTC)

فهرست میراث جهانی یونسکو در ارمنستان[ویرایش]

فهرست میراث جهانی یونسکو در ارمنستان (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه


نامزدکننده: Persia (بحثمشارکت‌ها) ‏۱۶ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۴۱ (UTC)

تقدیم به @Luckie Luke: گرامی، با احترام--Persia ☘ ‏۱۶ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۴۱ (UTC)

 • ۴۵ روز پیش نامزد شده است.

موافق ترجمه روانی صورت گرفته است بعلاوه مطالب مندرج کاربر پرشیا افزون بر مطالب موجود ویکی انگلیسی باعث گشته که نسخه ویکی فارسی این نوشتار جامع تر باشدLuckie Luke (بحث) ‏۱۶ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۲۲:۰۰ (UTC)

موافق مقاله ای جامع و خوب.--ژیلبرت (بحث) ‏۲ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۴:۲۶ (UTC)

فهرست میراث جهانی یونسکو در افغانستان[ویرایش]

فهرست میراث جهانی یونسکو در افغانستان (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه


نامزدکننده: Persia (بحثمشارکت‌ها) ‏۱۳ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۱۷:۱۲ (UTC)

 • ۴۸ روز پیش نامزد شده است.


فهرست برندگان جایزه نوبل وابسته به دانشگاه شهری نیویورک[ویرایش]

فهرست برندگان جایزه نوبل وابسته به دانشگاه شهری نیویورک (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه


نامزدکننده: Persia (بحثمشارکت‌ها) ‏۳ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۱۷:۵۵ (UTC)

 • ۵۸ روز پیش نامزد شده است.


فهرست هندی‌های برنده جایزه نوبل[ویرایش]

فهرست هندی‌های برنده جایزه نوبل (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه


نامزدکننده: Persia (بحثمشارکت‌ها) ‏۳ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۱۶:۱۱ (UTC)

 • ۵۸ روز پیش نامزد شده است.


فهرست فرقه‌های کلامی اسلام[ویرایش]

فهرست فرقه‌های کلامی اسلام (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه


نامزدکننده: Shobhe (بحثمشارکت‌ها) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۲:۰۲ (UTC)

 • ضمن عرض سلام و ادب، طی دو ماه متوالی تحقیق و بررسی در بیش از ۵۰ منبع (با بررسی مستقیم و ۱۵ کتاب ملل و نحل به صورت غیر مستقیم) با موضوع فرقه، ملل و نحلل؛ فهرست فرقه‌های کلامی اسلام،‌ آماده گردید. این فهرست شامل بیش از ۲۰۰ فرقه (به صورت بررسی اطلاعات موجود در منابع) و چندصد فرقه دیگر (تنها با اکتفا به ذکر نام و فرقه اصلی منشعب شده از آن) می‌باشد.
«بخش های خالی در فهرست، عاری از هرگونه اطلاعات دقیق دیگر بوده و در منابع مورد بررسی قرار گرفته تنها موارد موجود در فهرست، یافت گردید.»
«در خصوص شمولیت فهرست، بر طبق موسوعه‌های چاپ‌شده در خصوص فرق اسلامی، تمام فرقه‌های دارای اطلاعات در فهرست انتقال داده شدند.»
«در خصوص ترتیب فهرست، تمام فرقه‌هایی که به صورت مستقل نقل شده و شاخه‌ای منشعب شده نبوده‌اند، و یا اگر منشعب شده بوده، اما دارای اطلاعات دقیق بوده‌است،‌ در فهرست به صورت یک ردیف مستقل گزارش شده اند. در خصوص فرقه‌های منشعب شده از شاخه اصلی که اطلاعات دقیقی از آنها یافت نشد، تنها به ذکر نام فرقه در توضیحات شاخه اصلی اکتفا شده است.» Shobhe ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۲:۰۲ (UTC)
 • سپاس از فهرستی که نامزد کردید درابتدا
 1. پیوندهای قرمز (فرقه و موسس) باید آبی شوند، با توجه به معیارهای برگزیدگی فهرست و اجماع‌های پیشین در این مورد
 2. ترتیب ها به چه صورت است؟ حروف الفبا، تاریخ ایجاد؟

سپاس--Persia ☘ ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۵:۰۸ (UTC)

@Persia: ممنون از شما؛ اما بعد:Shobhe ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۸:۵۰ (UTC)
 1. علاوه بر زیادی این همه پیوند و عدم امکان تکمیل همه این پیوندها، بسیاری از این پیوندها هنوز سرشناسی را ندارند که پیوند آبی دار شدنش را توقع داشته باشیم. با این وجود، به مرور زمان آنها که سرشناسی دارند را به شخصه پیوند آبی خواهم کرد.
 2. در خصوص ترتیب، هیچگونه ترتیبی ندارند. بر اساس منابعی که به ترتیب بررسی کردم، موارد را اضافه کردم.
خب پس تا زمان سرشناسی و ابی شدن پیوند‌ها باید نامزدی را پس بگیرید چون فاقد معیارهای لازم هست، مگر اینکه آستین بالا زده و شروع به ابی کردن پیوندها کنید
و در مورد ترتیب یا جدول‌های فرقه‌های شیعه و سنی و متفرقه را جدا کنید (یعنی بخش فهرست خودش به ۴ زیر بخش فرقه سنی، فرقه شیعی، فرقه مشترک و فرقه مستقل تقسیم شود) و براساس بازه زمانی مرتب کنید یا الفبایی--Persia ☘ ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۰۶ (UTC)
@Persia: ضمن آنکه اصراری به برگزیدگی این فهرست ندارم و به پیشنهاد اساتید در ویکی اقدام به نامزدی‌اش کردم؛ در خصوص پیشنهادتان؛ ابتدا قصدم چنین بود؛ اما یک قابلیت باعث شد تا از آن منصرف شوم. در فهرستی جامع و سر هم،‌ قابلیت دارد تا بر اساس حروف الفباء، سال تاسیس و یا سال انقراض، لیست را مرتب کرد. اما این قابلیت در لیست چندگانه امکانش نیست. درباره پیوندها هم، به مرور زمان اقدام به تاسیس صفحه‌ها خواهم کرد، اما همه آنها سرشناس نیستند. Shobhe ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۲۵ (UTC)
حرفی از پافشاری یا اصرار شما به برگزیده شدن نزدم، صدها فهرست با پیوند قرمز داریم که به مرور کامل می شوند، ولی ویژگی فهرست‌ها جمع‌شدن‌های مقالات هم موضوع در یک صفحه برای دیدن سریع اصلاعات و دسترسی به مقالات مرتبط با هم است و در فهرست های برگزیده باید این مقالات وجود داشته باشند، در مورد قابلیت هم که عرض کردید چنین چیزی در فهرست وجود ندارد--Persia ☘ ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۰:۰۶ (UTC)
@Persia: فرموده‌بودید که منتفی‌اش کنید؛ عرض کردم اصراری بر بودنش نیست، هرموقع سایر دوستان هم نظر با شما باشند، ملقایش می کنیم. اما در خصوص پیوندهای قرمز؛ همانطور که فرمودید، این فهرستهای بزرگ، لزوما نیاز به زمان زیاد دارند. می بینید که پس از ۲ ماه و اندی تلاش،‌ تازه رسیده است به یک فهرست خام. دو سال و اندی زمان خواهد تا بشود یک فهرست اساسی و کامل. از آن بگذریم، گویا شما در تعریف فهرست و رده دچار اشتباه هستید. آنچه سبب نظام مند شدن مقالات موجود در ویکی است، رده است نه فهرست. فهرست‌ها هدفشان تنها ارتباط بخشیدن بین مقالات موجود نیست. بلکه ممکن است چیزی را که موجود نیست را هم در خود جای دهد. شما شرط برگزیدگی فهرستها را شرط صحت وجودشان ندانید، همین الان می شود فهرستی را در ویکی ساخت که یک صفحه فعال و یک پیوند آبی در ویکی نداشته باشد،‌ اما وجودش در ویکی مهم، سرشناسی‌اش محرز و کاملا دانشنامه‌ای باشد. اینها یعنی قوانین برگزیدگی فهرستهای ویکی مشکل دارد... از کلام طولانی بگذریم، ببینیم سایر دوستان چه نظری دارند و شاید به امید او،‌ به زودی همه پیوندها نیز آبی شد.Shobhe ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۰:۴۰ (UTC)
خیر در تعریف فهرست و رده دچار اشتباه نیستم، در مورد فهرست برگزیده صحبت می کنم نه هر فهرستی، شروط و معیار برگزیدگی مشخص است، اگر دو سال دیگر پیوندها ابی می شود می توان همان دو سال دیگر نامزدش کرد--Persia ☘ ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۳۰ (UTC)


 • موافق خسته نباشید..فقط یک سوال: برای «متعالیه» و قحطبیه یا بعضی دیگر اطلاعات جدول‌گونه موجود نیست؟ستون‌ها کاملتر نمیتوانند بشوند؟ابزار اشتباه‌یاب خطاهایی میدهد آن‌ها را برطرف کنید(لغت‌های عربی خاص را برای مقاله استثنا کنید و ابهامات را برطرف کنید). منابع را هم ریز یا چند ستونه کنید تا زیباتر شود..☞ ☛ ۩ mojtaba ۩ ☚ ☜ (بحث) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۵:۴۴ (UTC)
✔Y انجام شد @Mojtaba2361: تشکر از لطفتان؛ فرقه‌های مورد اشاره و سایر موارد خالی، مطلبی ندارند که بتواند ستون‌هایشان را پر کرد. اطلاعاتی هست، اما معتبر نیست. اطلاعاتی که الان در ستون‌ها هست،‌واقعا معتبر هستند و مو لای درزش نمی رود. در خصوص اشتباه یاب، مشکلات بر طرف شد. در خصوص منابع نیز، اطاعت امر گردید.Shobhe ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۸:۵۰ (UTC)

@Persia و Shobhe: سلام به دوستان، می‌بخشید پابرهنه می‌پرم وسطِ بحث :) دربارهٔ سرشناسیِ پیوندهای قرمز: قاعدتاً آنهایی که سرشناسند آبی خواهند شد و آنهایی که نیستند زدوده خواهند شد. خطاب به پرشیای عزیز: اینکه قرار باشد صرفاً برای پیوندِ قرمزْ نامزدی پس گرفته شود، نه معیار است و نه انصاف. اینکه ما در ویکی‌فا سعی در آبی کردنِ پیوندهای قرمز داریم، قانونِ نانوشته‌ای بود که تا حدودی نوشته شد و البته زیبا هم هست. بااین‌همه همچنان «بایدی صددرصدی» نیست. می‌توانید به همین معیارهای فعلیِ گفب مراجعه کنید. دوم اینکه: در گمب هم برای قرمز بودنِ پیوندی، نامزدی را به‌هم نمی‌زنند و تا پایانِ گمب این فرصت برای نامزدکننده هست که پیوندها را آبی کند. این گفب هم تازه امروز ایجاد شده و هنوز زمانی نگذشته است، پس عجله نکنیم. ؛) خیلی ارادت داریم. :) -- |کامران آزاد| ۱۱ مرداد ۱۳۹۹، ساعت ۰۱:۰۸ (ایران) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۰:۳۸ (UTC)

@Kamranazad: ببخشید کامران عزیز ولی پیوند قرمز دقیقا معیار است چون سرش اجماع شده است. اون هم چنین فهرستی با این حجم از پیوندهای قرمز در عنوان اصلی فهرست نه بخشهای متفرقه، در مورد انصاف :) عرض کنم که بنده برای دو سه فهرست بیش از ۲۰۰ مقاله ایجاد کردم، در مورد نامزدی بنده گفتم مگر اینکه آستین بالا زده و شروع به ابی کردن پیوندها کنید! چیزی رو بهم نزدم، همینجوری هم نامزدهایی داریم که ماها در حال خاک خوردن هستند، من عجله‌ای ندارم صبر ایوب دارم:) فقط شرایط و معیار رو بازگو کردم--Persia ☘ ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۳۰ (UTC)
@Persia: لطفاً پیوندِ آن توافق را نشان دهید. در معیارها هم نگفته «همه»، گفته شده «همچنین تمام یا اکثر پیوندهای فهرست باید آبی باشد (پیوندهای قرمز در آن حداقل باشند).» انصافی که گفتم اینجا بود. قبول دارم که تعدادِ پیوندهای قرمزش زیاد است — که راه دارد و راهش هم بازپس‌گیریِ نامزدی نیست — اما در همین معیار، مطلق گفته نشده «همه». کافی است همین فهرست را با فهرستِ خلفای عباسی مقایسه کنید تا حجم زحمتِ جنابِ شبهه را دریابید. ضمناً شما خودتان گفتید «خب پس تا زمان سرشناسی و ابی شدن پیوند‌ها باید نامزدی را پس بگیرید چون فاقد معیارهای لازم هست» این را که انکار نمی‌کنید؟ ؛) انصاف اینجایش هم بود. :) -- |کامران آزاد| ۱۱ مرداد ۱۳۹۹، ساعت ۰۲:۱۴ (ایران) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۴۴ (UTC)
@Kamranazad: واژه مگر پس چه شد :) در مورد سایر فهرست‌ها که بدون توجه به این بند برگزیده شدند بحثش جداست، خدمت شما (#پیوند_قرمز)--Persia ☘ ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۵۳ (UTC)
@Persia: دربارهٔ مگر: اصلاً بحث این است که شما این جمله را از بیخ نباید می‌گفتید که به مگر بکشد. :) یعنی «مطلقِ بازپس‌گیریِ نامزدی صرفاً به‌خاطر قرمز بودن پیوند» اشتباه است. باید می‌فرمودید لینک‌های قرمز را آبی کنید. همین و تمام. برای آن پیوند که دادید: حالا شد. هرچند اجماعش قدیمی است و تا جایی که خاطرم یاری می‌کند، یک بارِ دیگر در همین سال‌های نزدیک هم در این‌باره بحث شد، اما یادم نیست کجا بود. درهرحال، ممنون بابتِ پیوند. شما هم در نظر داشته باشید که معیارِ مطرح‌شده در گفبْ مطلق نمی‌گوید، نمی‌گوید همه. همان‌طور که به خودِ جنابِ شبهه هم عرض کردم، سرشناس‌ها باید ساخته شوند و مابقی زدوده شوند. مثل همهٔ فهرست‌ها و مقالاتِ دیگری که برگزیده می‌شوند. تمام. :) -- |کامران آزاد| ۱۱ مرداد ۱۳۹۹، ساعت ۰۲:۳۲ (ایران) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۲:۰۲ (UTC)
@Kamranazad: پس گرفتن فهرستی که معیارها را ندارد حرف بدی نیست! اصولا باید ابتدا نامزد کننده بررسی کنند که آیا معیارهای لازم را دارد و سپس فهرست را نامزد کند نه اینکه در روند نظرخواهی فهرستی به مرحله معیارها برسد، به هر روی اگر حرف من موجب رنجش خاطر شما و ایشان شده است، بخشید--Persia ☘ ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۲:۰۹ (UTC)
@Persia: از نظر اخلاقی ناپسند است. اینکه می‌گویید نامزدکننده بررسی کند و سپس نامزد کند، درست است؛ اما یک: آیا همه رعایت می‌کنند که حالا ایشان هم رعایت کند؟! و دو: اگر چنین پروژه‌ای بنا باشد نامزد شود، پس همهٔ این گفتگوها در این صفحهْ عبث است و جایگاهی ندارد. یعنی چرا ما داریم در این پروژه‌ها کم و زیادشان را می‌گوییم تا اصلاح شود؟! پس یعنی ما می‌پذیریم که هر پروژه‌ای نقایصی دارد که باید رفع شود و این ربطی به برآورده کردنِ معیارها ندارد. معیارها می‌توانند در طولِ پروژه برآورده شوند و این اصلاً بد نیست. زمانی که ما می‌گوییم معیارها باید قبلش برآورده شده باشند، یعنی انتظار داریم پروژهْ جامع و کامل باشد و عقلِ سلیم حکم می‌کند در این حالت، هیچ ویرایشِ دیگری در پروژه نباید انجام شود. خب شما یک نمونه بیاورید که اینگونه باشد. اتفاقاً پروژه‌ای زنده است که نامزدکننده‌اش همچنان درحالِ پژوهش باشد و مدام آن را تکمیل کند. پروژه‌های مرده به تاریخ خواهند پیوست. خواهش می‌کنم، ارادت دارم. جنگِ اول به از صلحِ آخر. ؛) -- |کامران آزاد| ۱۱ مرداد ۱۳۹۹، ساعت ۱۲:۲۸ (ایران) ‏۱ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۵۸ (UTC)

@Shobhe: برای دسته‌بندی یک پیشنهاد دارم: ابتدا دسته‌بندی را براساسِ همان رنگ‌ها انجام دهید، یعنی مثلاً همهٔ شیعه‌ها پشت‌سرهم، همهٔ سنی‌ها پشت‌سرهم و... بعد در هر دسته، براساسِ تاریخ پیش روید و ملاکِ تاریخ را هم پیدایش و آغازش درنظر بگیرید، پایانش هرچه بود مهم نیست. پیوندِ آنهایی هم که به هیچ طریقی سرشناسی ندارند، بزدایید. -- |کامران آزاد| ۱۱ مرداد ۱۳۹۹، ساعت ۰۱:۲۳ (ایران) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۰:۵۳ (UTC)

@Kamranazad: بنده هم همین پیشنهاد رو بالاتر دادم--Persia ☘ ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۳۲ (UTC)
@Persia: بله، من برایشان کمی واضح‌تر نوشتم. :) -- |کامران آزاد| ۱۱ مرداد ۱۳۹۹، ساعت ۰۲:۱۴ (ایران) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۴۴ (UTC)

مخالف مذاهب کلامی یک دسته بندی بخصوصی در تاریخ اسلام و هر فرقه یا طریقت یا دسته ای مشمول آن نمی شود. برای نمونه طریقت های صوفیانه حول یک مذهب کلامی شکل نگرفته اند. اتفاقا این مراجعه شما به منابع بسیار متنوع باعث عدم انسجام کار شده است و این مقاله به نظر می رسد کلا خلط مبحث کرده است.

 1. فرقه تعبیر مناسبی نیست به جایش بفرمایید مذاهب کلامی. خود مقاله هم در ابتدا توضیح داده که این عنوان نامناسب است!
 2. از کی تا حالا جریان احمد الحسن یک مذهب کلامی شده! اگر بخواهیم این قدر با جزئی نگری ورود کنیم، هزاران فرقه و مذهبی در تاریخ اسلام بوده اند.
 3. با چه مبنایی اسماعیلیه و زیدیه را از شیعه جدا کرده اید!
 4. اهل سنت و معتزله در تاریخ مذهب جدا بوده اند و اگر کتب کلامی قدیمی را ببینید معتزله جزو اهل سنت محسوب نشده اند.
 5. خوارج یک بار به عنوان دسته اصلی و یک بار هم فرعی آورده شده است!
 6. رو چه حسابی اهل حدیث و اهل سنت را جدا کرده اید. اهل حدیث هم یک شعبه از اهل سنت هستند که البته ضد کلام هستند.
 7. مستعله را چرا از بقیه اسماعیلیه جدا کرده اید؟
 8. شیخیه را چطور از امامیه جدا کرده اید!!!
 9. زنادقه و بابیه مگر جزو مسلمانان هستند!!!
 10. طریقت های صوفیه را هم جزو مذاهب کلامی آورده اید!!!
 11. برخی مذاهب کلامی بسیار جدی مثل موحدون مغفول مانده اند

پیشنهاد می کنم با توجه به ضعف های فراوان این دسته بندی، پس از اصلاح اساسی، مجددا نامزد شود.--سید (بحث) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۱۵ (UTC)

@Sa.vakilian: غالب اشکالاتتان مربوط به علت حداسازی این فرقه از مقسم اصلی‌اش است. خوب جواب اشکال‌ها روشن است. امثال اسماعیلیه و زیدیه فرقه هستند. ایشان فهرستی از مذاهب تهیه نکرده‌اند که بگویید همه اسماعیلیه‌ها و زیدیه‌ها و جعفری‌ها و ... زیر شاخه شیعه می‌باشند.Shiasun (بحث) ‏۱ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۲۱ (UTC)
@Mojtaba2361: سلام، حتی اگر بخواهیم از نگاهِ کاربرانِ مقابل نگاه کنیم، می‌گوییم باشد، قابل قبول. اما حرفِ من این است که همین معیارهای فعلی هم، این اجماع را نقض می‌کند. البته این را هم بگویم که من خودم از طرفدارانِ پروپاقرصِ نبودنِ پیوندِ قرمزی در محتواهای برگزیده هستم و شخصاً در مقاله‌ها رعایت می‌کنم؛ اما این به این معنی نیست که بخواهم نظرِ شخصی‌ام را به همگان تعمیم دهم. نهایتش این است که پیوندهایی که سرشناس نیستند، حذف می‌شوند، به همین راحتی. -- |کامران آزاد| ۱۱ مرداد ۱۳۹۹، ساعت ۱۲:۱۹ (ایران) ‏۱ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۴۹ (UTC)
 • مخالف جانبداری مشهود است و حتی بعضی موارد کذب و ناصحیح است. به نظرم قابلیت بقا در ویکی‌پدیا را ندارد.محک 📞 ‏۱ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۰۰:۰۶ (UTC)
@محک: ذرود؛ در صورتی که وقتتان یاری می‌کند، مصادیقش را بفرمایید تا اصلاح شود. چند سوال هم دارم از خدمتتوون: معیار تشخیص صدق و کذب چیست؟ اینجا مگر جای تشخیص صدق و کذب است؟ سیاست ویکی مگر این نیست که دانشنامه باشد و هر حرفی می‌زند از روی رفرنس باشد. مگر الآن غیر آن اتفاق افتاده است؟ مثلا در همین پرونده غلامرضا منصوری ممکن است کاربری معتقد باشد که وی مظلوم بود و اتهاماتش غیر از افترا نبوده. حال آنکه منابع چیز دیگری می‌گویند ...! منظورم این است که جناب شبهه برای تمامی حرف‌ها، رفرنس داده است. پس چگونه می‌توان گفت بعضی مواردش کذب و ناصحیح است؟ با احترامShiasun (بحث) ‏۱ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۲۹ (UTC)
@Shiasun،‏ Kamranazad،‏ Sa.vakilian و محک: خدمت همه حضرات عرض سلام. بگذارید از بیخ و بن،‌ برای یک بار، و خطاب به همه ناظران گرامی یک نکته را عرض کنم؛ گویا جناب سید،‌ در تعریف کلام دچار خطا شده‌اند. وقتی می‌گوییم فرقه‌های کلامی، (بخوانید فرقه‌های اعتقادی) منظورمان آن دسته از گروه هایی است که بر اثر یک اختلاف اعتقادی، (اعتقادات، مسائل علم کلام اند) شکل گرفته‌اند. حال این شکل اعتقادی، یا در غالب انکار است (مثل اهل حدیث و خوارج) یا از جهت تایید است (مثل شیعه و سنی و غلات) به هر روی؛ منظور از فرقه های کلامی،‌ فرقه‌هایی هستند که از لحاظ فقهی شکل نگرفته‌اند و شامل همه نوع فرقه‌هایی می شود که در تاریخ اسلام بر اساس یک اعتقاد شکل گرفته اند. کافی است به ستون هفتم (باورها) مراجعه کنید تا وجه افتراق فرقه‌های کلامی را بدانید. دوستان هرگاه توانستند با دلیل و رفرنس،‌ آن ستون را برای هر فرقه‌ای موجود در این فهرست حذف کنند،‌ فرقه را خودم حذف خواهم کرد از فهرست.
اما درباره اینکه هدف از این فهرست چیست. ما با مرور در منابع اسلامی،‌ با فرقه‌ها با نام های عجیب و غریبشان مواجه هستیم،‌ باید جایی باشد که در یک نظر، بتوان همه باورهای اعتقادی اسلام را که دچار اختلاف شدند،‌ ببیند.
در خصوص رفرنس های زیاد؛ مرا متعجب کردید جناب سید؛ غالبا رفرنس فراوان را دلیل اتقان و اعتبار می دانند. ضمن اینکه رفرنس اصلی این مقاله، دایرة‌المعارف فرق، نوشته مشکور و دانشنامه جهان اسلام است. باقی منابع برای تکمیل جاهای خالی و ضعف های آن دایرة المعارف بوده است.
از بابت پیوندهای قرمز، راحش حذف پیوندهای بدون سرشناسی، و نهایتا چند روز فرصت به بنده برای آبی کردن تمام پیوندهای سرشناس است.(این که دیگه گریه ندارد.Twemoji2 1f62d.svg)
از بابت اتهام به جانبداری؛ عجیب است. مصادیقی که برای جانبداری آوردید (خطاب به جناب محک)،‌ مرا که هیچ،‌ مرغ پخته را به خنده انداخت. ما باید از روی رفرنس حرف زنیم؛ حسن خشتکی اگر بخواهیم فهرست بسازیم که نمی شود. اگر کسی دوست ندارد در برخی ستون ها چیزهایی خلاف آنچه شنیده، ببیند،‌ باید رفرنس ارائه کند. مثلا در خصوص تعریف سخیف سخن به میان آوردید، بفرمایید تعریف معتبرش چیست؟ در خصوص موسس فرقه شیعه؛ بفرمایید موسس این فرقه کیست؟ رفرنس بدهید که کسی خنده اش نگیرد. بر اساس آن منابعی که رفرنس داده شده، و بر اساس آنچه منابع شیعه نقل می کنند، موسس این فرقه اگر پیامبر اسلام (با بیعت گیری در غدیر) نباشد، علی بن ابی طالب با ممانعت از بیعت با ابوبکر، حتما بوده است. با بنده، با منطق خودم (رفرنس) صحبت کنید.
نکاتی را جناب سید گوشزد کردند؛ به صورت مختصر عرض می کنم،‌ تا بعدا مفصل تر از مواردش سخن بگوییم:
 1. گیری نیست، درستش خواهیم کرد.
 2. همه آن هزاران فرقه باید به این فهرست اضافه شود. به شرط آنکه منبع و رفرنس داشته باشند. احمدالحسن نیز همچون سایر فرقه های اسلامی، از لحاظ اعتقادی از شیعه جدا شده است.
 3. جدا نشده‌اند، به جهت داشتن زیر شاخه‌های زیاد و البته مهم، لزومی دارد که جداگانه صاحب بخشی جدا باشند. رنگ بندی را مدنظر قرار بدهید در شیعه یا سنی بودن.
 4. مبنای ما منابع و رفرنس های مورد بررسی است. اگر قرار است تحقیق دست اول کنیم، اجازه اش را بدهید و لب تر کنید تا ۲۰ تا منبع دست اول در فرق و نحلل را به مقاله ضمیمه کنم.
 5. گویا فهرست گنگ است که نتوانسته ارتباط برقرار کند؛ ستون اول این فهرست، می‌خواهد دسته اصلی را بیان کند. مثلا در شیعه، هم به شیعه دوازده امامی می گویند شیعه، هم به قاسمیه می گویند شیعه، هم به فاطمیه می گویند شیعه؛ و هم به باقریه می گویند شیعه. اما اولی هیچ دسته اصلی ندارد، دومی را زیر مجموعه زیدیه دانند، سومی را زیر مجموعه اسماعیه خوانده و آخری از غلات است. ستون اول، برای نظم بخشیدن بیشتر فهرست است و حذف شدنش به تحقیق ضربه نمی زند.
 6. توضیحش گذشت. اما ضد کلام بودن، خودش کلامی بودن است. بحث مفصلی است که آتئیسم یک ایدئولوژی است یا ضد ایدئولوژی. بعدا آنجا می گویند ضد ایدئولوژی بودن خودش یک ایدئولوژی است.
 7. منابع مورد تحقیق، می گویند این فرقه از شیعه جدا و به اهل سنت پیوسته است.
 8. توضیحش گذشت
 9. از اسلام منشق شدند، خودشان را مسلمان می دانند یا حداقل می دانستند. کتب ملل و نحل آنها را جزء فرقه های اسلامی ذکر کرده اند
 10. طریقت های صوفیانه نیز کلامی هستند. یعنی از لحاظ کلامی با هم دچار اختلاف اند. حتی انتخاب طریقت هم یک نوع اختلاف کلامی است.
 11. فهرست نقصانی دارد. حدودا ۱۰ فرقه است که در حال تحقیق بر روی آنها هستم و هنوز منبع معتبر درباره اش نیافتم. برخی را هم من از قلم انداخته ام نیاز است حضراتی چون شما راهنمایی بفرمایند.

@محک،‏ Kamranazad و Persia: سلام. مباحث مربوط به عنوان خاتمه یافت. لطفا مجددا مقاله را بررسی بفرمایید و نقدهایتان را بنویسید.--سید (بحث) ‏۱۱ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۳:۱۲ (UTC)

 • مخالف بنده همچنان مخالف برگزیدگی هستم و به نظرم کیفیت بسیار پایین است. جانبداری و آکادمیک نبودن از سراپای جدول هویداست. محک 📞 ‏۱۱ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۴:۲۷ (UTC)
@محک: ضمن عرض ادب، این ادعای جانبداری را هم می توانید ثابت کنید؟Shobhe ‏۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۱۳ (UTC)
 • توضیح: پیوندهای قرمز در صف ساخت مقاله هستند.Shobhe ‏۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۱۱ (UTC)
 • مخالف علاوه بر مواردی که در بالا بحث شده‌اند این فهرست حتی تحقیق دست اول و ترکیب هم هست. بابیه و بهاییه مسلمان هستند؟ زنادقه چی؟ به نظر می‌رسه این فهرست و تقسیم‌بندی کاملاً با اتکا به منابع شیعه و نظرهای شیعی در مورد فرقه‌های اسلامی نوشته شده و الان برای من سوال پیش آمده که پیروان خود این فرق و مذاهب این جدول را قبول دارند؟ از نظر مثلا یک اسماعیلی این تقسیم‌بندی درسته؟ ضمن اینکه با یک نگاه واقعاً سریع مشکلات زیادی دیده می‌شوند: جدول پر از لینک قرمز و خانه‌های خالی هست. سوقیه به کشور سوریه لینک شده و جدول خیلی بزرگ و طولانی هست و باید تقسیم بشه به جدول‌های کوچک‌تر، مشخص نیست به چه ترتیبی مرتب شده؟ حروف الفبا؟ قدمت؟ چی؟ منبع‌دهی یک مقدار مشکل‌دار به نظر می‌رسه و مثلاً در مورد محمدیه در منابع و صفحات اشاره شده چیزی پیدا نکردم و... وحید (بحث) ‏۲۱ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۶:۰۲ (UTC)

فهرست میراث جهانی یونسکو در بوسنی و هرزگوین[ویرایش]

فهرست میراث جهانی یونسکو در بوسنی و هرزگوین (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه


نامزدکننده: Persia (بحثمشارکت‌ها) ‏۲۶ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۲:۲۸ (UTC)

 • ۶۶ روز پیش نامزد شده است.

شیمی در گذر زمان[ویرایش]

شیمی در گذر زمان (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه


نامزدکننده: Persia (بحثمشارکت‌ها) ‏۱۶ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۲:۵۹ (UTC)

 • ۷۶ روز پیش نامزد شده است.
 • فهرستی از گذری بر شیمی در طول تاریخ--Persia ☘ ‏۱۶ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۲:۵۹ (UTC)

: مخالف به نظرم این عنوان در اصل یک فهرست نیست و یک مقاله است که شما به صورت گاهشمار آورده‌اید. به این صور ت نه قابلیت برگزیدگی به عنوان فهرست را دارد و نه به عنوان مقاله. --سید (بحث) ‏۱۷ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۳:۰۴ (UTC)

@Sa.vakilian: این مقاله به‌نظر ترجمه مقاله انگلیسی است که به‌عنوان فهرست برگزیده انتخاب شده‌است. با این حساب یعنی شما با تصمیم اعضای ویکی انگلیسی مخالف هستید؟ Carbon (بحث) ‏۱۷ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۵۲ (UTC)
@Sa.vakilian: دقیقاً یک فهرست است، گاهشمارها جزیی از فهرست‌ها به حساب می‌ایند، هر خط این فهرست خودش یک مقاله است جدا از این مقاله تاریخ شیمی هم داریم--Persia ☘ ‏۱۷ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۰:۰۴ (UTC)
@Persia: در مورد این‌که @Sa.vakilian: می‌فرمایند چون گاه‌شمار است، پس نمی‌تواند به‌عنوان یک فهرست برگزیده انتخاب شود، گاه‌شمار آینده بسیار دور در ویکی فارسی قبلا به‌عنوان یک فهرست برگزیده انتخاب شده‌است.
بله مخالفم. به نظرم این یک فهرست نیست. حالا بقیه هم نظر بدهند.--سید (بحث) ‏۱۷ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۸:۲۳ (UTC)

سید عزیز درود. مقاله تغییر و تحولات و توسعه علم شیمی را در پارامتر زمان فهرست می‌کند. چرا فکر می‌کنید که فهرست نیست؟ Taddah (بحث) ‏۲۰ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۱۹ (UTC)

سلام. اگر نظر جمع این باشد، من نظرم را پس می گیرم.--سید (بحث) ‏۲۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۵۴ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام، من فکر می‌کنم می‌شه این مقاله به عنوان فهرست درنظر گرفته بشه، همان‌طور که مقاله ۲۰۰۸ به عنوان فهرست درنظر گرفته شده بود و به برگزیدگی رسید. Goth Girl (بحث) ‏۲۳ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۲۰ (UTC)

@Persia،‏ Sa.vakilian،‏ C8rbon و GOTH $FACE$ POKER: ضمن احترام به نظر دوستان، بنده هم مخالفم به چند دلیل:

 • این که محتوایی در زبان دیگری برگزیده باشد، دلیل بر برگزیده شدنش در فارسی نیست. این موضوع صراحتا در معیارها آمده است. مقاله صرفا بر اساس معیارها در ویکی فارسی ارزیابی می شود.
 • مقاله انگلیسی مربوطه، بیش از دوازده سال پیش برگزیده شده است.
 • 2008 هم در گذشته نسبتا دوری برگزیده شده بود و در بازبینی از برگزیدگی خارج شده است.
 • یک مساله در محتواهای برگزیده، جامعیت است. جامعیت در فهرستها اینطور معنا می شود که بتوان به صراحت تشخیص داد که آیا موردی در این فهرست می گنجد یا نه. وقتی گلهای فلان بازیکن، کتابهای فلان نویسنده، برنگان فلان جایزه یا امثالهم را فهرست می کنیم، محدوده مشخص است و مثلا می توان صراحتا گفت که «فلان مورد» در این فهرست هست یا نه. اما مواردی از این جنس را نمی توان. بنابراین اولین گام برای برگزیده کردن این فهرست آن است که ببینیم چطور می شود محدوده یا اسکوپ آن را محدود کرد و متر و معیاری به دست آورد که بر مبنای آن بتوان به صراحت یک رویداد را در این فهرست گنجاند یا از آن حذف کرد.
 • مساله دیگر، شکل ظاهری است. در معیارها، اشاره صریحی به شکل ظاهری فهرستهای برگزیده شده است. شکل ظاهری، کمی سلیقه ای است و ممکن است کاربری نظر متفاوتی از من داشته باشد. اما غالب فهرستهای برگزیده فعلی با شکل منسجم و جدولی ارائه شده اند. که به نظر من شایسته و بایسته فهرستهای برگزیده است.

٪ مرتضا (بحث) ‏۱ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۱۵:۰۵ (UTC)

@مرتضا: با اینکه جمله (این که محتوایی در زبان دیگری برگزیده باشد، دلیل بر برگزیده شدنش در فارسی نیست.) صحیح است ولی این موضوع صراحتا در معیارها آمده است. کجای معیار؟ معیارهای ما ترجمه مستقیم از ویکی انگلیسیه--Persia ☘ ‏۱ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۱۷:۳۳ (UTC)
دلیل این همه ابهام در تشخیص فهرست بودن گاهشمارها رو نمی دونم شاید به فهرست‌های جدول دار عادت کرده‌ایم!

موارد بالا فقط تعداد کمی از گاه‌شمارهای برگزیده در ویکی‌انگلیسی هستند، بد نیست معیارها را مرور کنیم:

نثر
باید نثر روان و نوشتار حرفه‌ای داشته باشد. // اگر نیست بفرماید
بخش آغازین
باید کامل باشد و پیرامون موضوع فهرست و این که شامل چه چیزهایی است توضیح دهد و نمایی از محتویات فهرست ارائه دهد.// اگر پیرامون موضوع نیست بفرماید!
فراگیری
۳-الف. فهرست باید حوزه‌ای که به آن مربوط است را به خوبی پوشش بدهد چنان‌که دست کم موارد مهم را فهرست کرده باشد // در حوزه تاریخ اکتشافات و اختراعات مهم در دانش شیمی در طول زمان پوشش مناسبی دارد.
۳-ب. از منابع در کنار موارد فهرست استفاده شود، به خصوص اگر آن مورد مصداق یکی از چهار حالتی که استفاده از یادکرد در آن الزامی است باشد.// برای تمام موارد منابع استفاده شده است
۳-ج. فهرست باید از تمام شرایط ویکی‌پدیا:فهرست‌های مستقل برخوردار باشد، با ویکی‌پدیا:انشعاب محتوا مغایرت نداشته باشد، عمدهٔ محتویات یک مقالهٔ دیگر را تکرار نکرده باشد، و منطقی نباشد که آن را تبدیل به بخشی از یک مقالهٔ دیگر کرد.// شرایط را دارد و با هیچ مقاله‌ای محتوای یکسان ندارد.
ساختار
ناوبری آسان، بخش‌بندی مناسب و قابلیت مرتب‌سازی بر حسب موضوعات را داشته‌باشد.// به ۵ دوره زمانی مختلف تقسیم شده است.
شیوه
شرایط ذکر شده در ویکی‌پدیا:شیوه‌نامه و صفحه‌های مکملش را به‌طور کامل رعایت کند.// اگر نکرده بفرماید
۵-الف. زیبایی بصری: از جداول، رنگ‌ها و سایر عناصر بصری به خوبی استفاده کند؛ همچنین تمام یا اکثر پیوندهای فهرست باید آبی باشد (پیوندهای قرمز(اجماع) در آن حداقل باشند).// هیچ پیوند قرمزی مرتبط با موضوع ندارد و از تصاویر بیشتری نسبت به نمونه انگلیسی بهره برده
۵-ب. تصاویر و محتویات رسانه‌ای: هر جا مناسب باشد از تصاویر یا سایر پرونده‌ها استفاده شود و کاربرد این پرونده‌ها با ویکی‌پدیا:سیاست استفاده از تصاویر مطابقت داشته باشد؛ تصاویر باید زیرنویسی کوتاه داشته باشند. استفادهٔ منصفانه از تصاویر مجاز است به شرط آن که تصاویر مربوط برچسب استفاده منصفانه داشته باشند.// رعایت شده
پایداری
نباید بر روی فهرست جنگ ویرایشی در حال انجام باشد و فهرست نباید موضوعی داشته‌باشد که هر روز تغییر کند.// هیچ جنگ ویرایشی روی فهرست در حال انجام نیست و موضوعش روزانه تغییر نمی کند.

--Persia ☘ ‏۱ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۱۷:۳۳ (UTC)

نظرات مرتضا

@Persia: صرفا من باب این که ایده خودم را شفافتر توضیح داده باشم، و بدون این که بخواهم دیدگاه خودم را تحمیل کنم، این مثال را می زنم:

الف- در معیار اول آمده: «[بخش آغازین باید] این که [فهرست] شامل چه چیزهایی است [را] توضیح دهد»
ب- «این که فهرست شامل چه چیزهایی باشد» در بخش آغازین این فهرست اینطور نوشته شده است: «گا‌ه‌شمار شیمی در گذر زمان آثار مهم، اکتشافات، ایده‌ها، اختراعات و آزمایش‌هایی را نشان می‌دهد که درک بشریت از دانشی مدرن به نام شیمی که به مطالعه علمی ترکیب مواد و اثرات متقابل آن‌ها می‌پردازد را به‌طور چشمگیری تغییر داده‌است.»
ج- در رویدادهای قرن 17 و 18 آمده: «سر فرانسیس بیکن کتاب «مهارت و پیشرفت یادگیری» را منتشر می‌کند، که شامل توضیحی است دربارهٔ آنچه بعدها به عنوان روش علمی شناخته می‌شود.» همانطور که همین جمله هم نشان می دهد، کتاب مذکور، ارتباط مستقیمی به شیمی ندارد، بلکه علم شیمی مانند سایر علوم، از این روش علمی بهره مند شد.
د- ممکن است بگویید این رویداد باعث شده است «درک بشریت از علم»، اعم از «درک بشریت از شیمی» است و چون ابزاری یا الگویی برای تفکر علمی ایجاد شده، لاجرم، درک بشریت از «شیمی» هم افزایش یافته است.
ه- در این صورت، چرا مواردی از قبیل اختراع/ابداع خط، عدد، جدول، الگوریتم، رآکتور شیمیایی، میکروسکوپ، سانتریوژ و امثالهم چرا در این فهرست نیامده؟
و- اینجا شما احتیاج به آن متر محکمی دارید که عرض کردم.
یک مثال دیگر:
بعضی از رویدادهای مهم علم شیمی و علوم همجوار آن (مانند علم مواد، فیزیک و زیست شناسی) آمده است؛ مانند اختراع نایلون، پیشنهاد ساختار دی ان ای، اختراع MRI، سنتز نانولوله کربنی، اختراع پارکسن (اولین پلیمر)، سنتز اوره، کشف کبالت و امثالهم. اما در مورد بعضی رویدادها مانند تولید آلومینیوم، کشف ساختار شیشه، تولید الماس مصنوعی، ابداع تفلون، اختراع کروماتوگرافی (که عکس دارد ولی در رویدادها نیست)، ابداع آلیاژ، کشف نیتروژن و خیلی موارد دیگر مطلبی نیامده. سوال من این است که کشف کبالت «درک بشریت» از شیمی را «به طور چشمگیری» تغییر داده، اما کشف نیتروژن نه؟ چه کسی گفته؟ پاسخ این سوال «چه کسی گفته؟» آن خلائی است که فکر می کنم باید در این فهرست باید پر شود. مثلا اگر انجمن علمی فلان یا موسسه پژوهشی بهمان یا فلان رفرنس معتبر جهانی، این رویدادها را مهم دانسته باشد، گرفتاری حل می شود. با اضافه کردن عبارت «به تشخیص موسسه پژوهشی یا بهمان انجمن علمی» به لید مقاله. بقیه ایرادها، مثل آب خوردن حل می شود. بیایید روی این موضوع تمرکز کنیم.
در مورد پرسش اولتان هم در ویکی‌پدیا:گزیدن مقاله‌های برگزیده/پرسش‌های متداول آمده: «اگر مقاله‌ای از ویکی دیگر ترجمه شود، چه مقاله اصلی خوب یا برگزیده باشد و چه نباشد، به خودی خود تأثیری در بررسی آن ندارد. در ارزیابی یک مقاله صرفاً باید خود مقاله ملاک قرار گیرد و توسعه‌دهندگان مقاله یا نامزدکنندگان باید در خصوص این که آیا مقاله معیارهای لازم را دارد یا نه از آن دفاع کنند و اصلاحات لازم را اعمال نمایند.»
تشکر از حوصله شما برای خواندن این همه. ٪ مرتضا (بحث) ‏۱ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۴۴ (UTC)

 • @مرتضا: با سپاس از شما...
 • الف- ابتدا بر سر فهرست بودن یا نبودن تکلیفمان مشخص شود لید هم گشترش می‌دهم :)
 • ب- متوجه اشکال جمله نشدم! و اینکه همراستا با مورد الف نیست؟
 • ج- در این مورد کربن جان هم اشاره کردند، بنده هم با حذفش مشکلی ندارم ولی همون طور که پایین گفتم، تصور ما از شیمی مدرن بعد از استفاده از روش‌های علمی شکل گرفته و تا پیش از اون چیزی به نام شیمی وجود نداشته و بیشتر کیمیاگری نامیده می‌شده، و این موارد داره پیشینه به وجود آمدن روش علمی رو میگه که در چنین مقاله‌ای که رسالتش نگاشتن تاریخ و پیشینه است طبیعیه
 • د-خب :)
 • ه- استدلال در این باره که چرا دربارهٔ اختراع خط موردی نیامده و این یعنی اینکه آمدن موردی چون روش علمی در فهرست اشتباه است چون چنین مواردی هم می‌تواند بیاید اشتباه است، در تمام کتب مربوط به شیمی همیشه از استفاده روش علمی به عنوان آغازگر شیمی یاد شده، در مورد سایر موارد، بحث مهندسی است نه شیمی، میکروسکوپ و سانتریوژ ابزارهای بین رشته‌ای هستند.
 • و- اگر منظور شما از جامع بودن پرداختن به تمام موارد مربوط به شیمی است که باید نه یک صفحه که هزار هزار صفحه نوشته شود ولی این فهرست داره موثرترین یا بنیادی‌ترین موارد رو ذکر می کنه، مثلاً فلان مقاله یا کتاب یا کشف و استفاده‌ای در علم شیمی که پس از آن به واسطه‌اش بخش جدیدی در این رشته به وجود آمده

مواردی که عرض کردید همه مستقیماً مرتبط به علم شیمی است، با توجه به The central science بودن دانش شیمی ارتباط با سایر رشته‌ها امری طبیعی و بدیهی است. در مورد کروماتوگرافی در رویداد آمده! (۱۹۰۳) در مورد کبالت و سایر موارد بحث تاریخچه اکتشاف عناصر است برخی از قدیم بوده‌اند و برخی پس از کشف رشته‌های جدیدی ایجاد کرده‌اند (مانند رادیوم و خاصیت پرتوزایی و کاربرهای آن) بین این دو فرق است کما اینکه در مورد نیتروژن هم در متن آمده و از تاثیرش بر کشاورزی نوشته شده (۱۹۰۵)، و مواردی که چرا این نیامده دقیقا بر می گردد به درک بهتر دانش شیمی در مورد کبالت موجب ایجاد پژوهش های جدید روی ترکیب‌های کمپلکس‌ می شود ولی کشف ساختار شیشه یا اختراع تفلون در جهت درک بیشتر شیمی بوده یا اختراعی که صنعت را دگرگرون کرده بحثش جداست، هر سطر یا خط حداقل خودش سه یا چهار مقاله است
برای حل این مشکل می‌توان لید را اصلاح کرد، از شر واژه درک بشریت خلاص شد :)))


من در مورد جامعیت مدت ها پیش در مورد مدح‌شدگان حافظ هم این سوال برام پیش اومد که قصد داشتم ازتون بپرسم که از کجا معلوم که تمام مدح شدگان را پوشش داده است! ایا منبع خاصی وجود دارد که همین تعداد بوده‌اند و افراد بیشتری نبوده اند که توسط حافظ در اشعارش مدح شده باشند مانند آصف که اشاره‌ای نشده ولی در ابیات بیشماری از حافظ حضور دارد. و در پایان راهکار شما چیست؟ اصلاح لید یا منبع اوردن از فلان موسسه پژوهشی؟ :)--Persia ☘ ‏۱ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۲۰:۳۶ (UTC)

پیشنهادم این است که معیاری داشته باشید که بر اساس آن بتوان با اطمینان بسیار بالایی گفت فلان رویداد (مثلا کشف کبالت) باید در این فهرست باشد و فلان رویداد (مثلا کشف نیتروژن) نباید باشد. این معیار را در لید معرفی کنید. در مورد مقاله دیگری که گفتید هم من غبطه می خورم که ای کاش نظرتان را می گفتید؛ شاید نظر شما باعث می شد مقاله کمی بهتر شود. الان هم دیر نیست و در صفحه بحث همان مقاله در خدمت شما هستم. ٪ مرتضا (بحث) ‏۲ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۰۳:۵۶ (UTC)

@مرتضا: نباید باشد نداریم، اگر موردی باشد و منبع معتبری داشته باشد می تواند در طول زمان به فهرست اضافه شود، مثل همه فهرست ها که در طول زمان به روز می شوند، ولی اینکه چرا این هست اون نیست پس فهرست مشکل دارد به نظر من قیاس درستی نیست. از سده ۱۷ به بعد تقریبا رویدها با فاصله زمانی خیلی کم بیان شده‌اند که نشان از اهمیت اون کشف یا موضوع در اون بازه زمانی بوده ، فکر نمی کنم چنین معیاری وجود داشته باشد. مثلا در مورد کبالت تاریخچه درازی وجود دارد که مربوط به پیشینه رنگرزی و فولادسازی مدرن می شود چنین مواردی رو قرار نیست در فهرست تک تک شرح دهیم تا دلیل اهمیت فلان سطر نشان داده شود.--Persia ☘ ‏۲ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۱۰:۴۰ (UTC)

ضمن احترام به شما، من پاسخم را نگرفتم. ٪ مرتضا (بحث) ‏۲ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۱۰:۴۶ (UTC)

@مرتضا: فرمودید معیاری معرفی کنید که طبق اون چرا فلان رویداد هست و دیگری نیست، گفتم چنین معیاری وجود ندارد، اگر موردی باشد و منبع معتبری داشته باشد می تواند در طول زمان به فهرست اضافه شود.--Persia ☘ ‏۲ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۱۴ (UTC)
نظرات کربن

ابتدا تشکر می‌کنم برای این مقاله مهم و یک خسته نباشید هم خدمتت میگم اهورا جان. فارغ از این که دوستان چه تصمیمی خواهند گرفت چند مورد به‌نظرم میاد که اگر مایل بودید می‌توانید برای بهبود مقاله انجام دهید. اصراری نیست و صرفا پیشنهاد هستند:

 1. زمان افعال یک دست باشد بهتر است. البته متوجهم که در متن انگلیسی هم زمان حال و هم گذشته به‌کار رفته اما به‌نظرم در زبان فارسی، افعال یک‌دست و گذشته باشد، زیباتر است.
 2. اگر تاثیری بر نظر دوستان داشته باشد می‌توانید مقاله جدولی کنید تا شبیه گاه‌شمار آینده بسیار دور شود. (داخل پرانتز به‌نظرم همانقدر که گاه‌شمار آینده بسیار دور فهرست است، این مقاله هم فهرست است.)
 3. در بخش ویراش مقاله می‌بینم جملاتی را نوشته‌اید اما نخواسته‌اید نمایش داده شود و البته منبع هم دارند. علت سنگین شدن مقاله بوده یا این که تصور می‌کنید خیلی از آن حالت خلاصه بودن دیباچه دور می‌شود؟ به‌نظرم یکی دو تا از پاراگرافها خوب هستن و میتونن به مقاله اضافه بشن: مواردی مثل نگرش فیلسوفها و تفاوت شیمی و فیزیک.
 4. به‌نظرم عبارت دوران باستان کمی گمراه کننده‌است. با توجه به این که در ویکی انگلیسی گفته «پیش از قرن ۱۷» و محتوا هم تا حدود قرن ۱۵‌ام آمده، باستانی خواندن قرون وسطی خیلی مناسب نیست.
 5. آن تاریخ‌هایی که در انگلیسی قبل از آن .c آمده منظور عبارت circa است که یعنی حدود یا حوالی. یعنی آن تاریخ تقریبی است. شما از حرف ج. استفاده کرده‌اید. چرا؟ مفهومش چیست؟
 6. آن یک دست بودن را در مورد سده و قرن هم اعمال کنید. یکی را به‌کار ببرید تا عناوین بخش‌ها یک دست باشد.
 7. در ویکی انگلیسی en:Pseudo-Geber گفته احتمالا این نوشته‌هایی که به نوشته‌های «شبه جابر» معروف است، مربوط به جابرابن‌حیان بوده‌است. هرچند در صحت ثقم خود جابرابن‌حیان هم انگار شک و شبه‌هایی وجود دارد.
 8. به‌نظرم مواردی مانند رابرت گروستسته، فرانسیس بیکن، دکارت و .... ارتباطی به شیمی ندارند و به حوزه فلسفه علم مربوط هستند. اینها می‌توانند از گاه‌شمار حذف شوند تا جا برای موارد مرتبط‌تر بیشتر باز شود.
 9. بهتر است عبارت بهتری را به‌جای «قانون اکتاوها» به‌کار ببرید. این‌طوری آدم یاد موسیقی می‌ا‌فتد. با توجه به این که اکتاو معنای هشت یا هشت‌گانه دارد می‌توانید معادل بهتری بنویسید. فانون هشت‌ةایی قبلا برای «Octet rule» استفاده شده. (منظور از «octave rule» هم همان روندی است که در جدول تناوبی شاهد هستیم. هشت گروه اصلی که به صورت مشخص و با قاعده شاهد افزایش جرم اتمی و تغییر خواص فیزیکی و شیمیایی عناصر آن هستیم.)
 10. عبارت «metathesis» معادلی برای عبارت «double decomposition» که در نتیجه بهتر است به‌جای متافزونی، «تجزیه مضاعف» ترجمه شود.
 11. البته مقاله انگلیسی به قرن ۲۱ نپرداخته اما اگر مایل بودید می‌توانید برای افزودن محتوا به این قرن که ۲۰ سالی از شروع آن می‌گذرد، نگاهی به جوايز نوبل بیاندازید. چندین مورد مهم در قرن ۲۱ در زمینه شیمی داریم که لایق بودن در این لیست هستند. در خود نت هم می‌‌توان مطلب یافت مثلا اینجا یا اینجا چند دو مورد اشاره کرده‌است.
 12. اگر علاقه داشتید به این صفحه نگاهی بیاندازید. رویدادهای مهمی برشمرده که شاید مایل بودید آنها را هم به مقاله بیافزاید. بعضی از آنها واقعا لایق این فهرست هستند مثل تولید رادیوایزوتوپها در سال ۱۹۴۶ یا کشف استرپتومایسین در ۱۹۳۹ و ....

بازهم عرض می‌کنم موارد فوق صرفا پیشنهاد بودند. سلامت باشید. Carbon (بحث) ‏۱ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۱۸:۲۷ (UTC)

سپاس @C8rbon: از پیشنهادهای خوبتون
 1. در مورد زمان افعال، یه جور حالت روایت کننده داره، اگر نظر شما اینجوریه چشم کم کم یک دستشان می کنم
 2. با جدول‌شدنی فهرست موافق نیستم موجب بهم ریختگی خواهد و عملا در این مورد جدول قابلیتی ایجاد نمی کند
 3. بله قصد گسترش لید را داشتم ولی هیچ بررسی انجام نشد و هنوز بین فهرست و مقاله و هیبرید بودنش بحث وجود داره :)
 4. اصلاح شد ✓
 5. نمی دانم :))) مشکل از ابزار بوده که c رو به ج تبدیل کرده در ترجمه و من فراموش کردم اصلاح کنم✓
 6. اصلاح شد✓
 7. در این مورد نمی دونم خود جابر بوده یا فردی به احترام جابر و تخلص جابر طبق نسخه انگلیسی عمل کردم
 8. به نظر من علوم جدید از فلسفه سرچشمه می گیره و هر سه مورد هم به پیشینه به وجود امدن روش علمی اشاره می کنه، مشکلی با حذف کردنشون ندارم، ببینم نظر سایر چیه!
 9. اتفاقا خود ایشون (en) (در قسمت بیوگرافی) با توجه به اکتاو اینجوری نامگذاری کرده :) ، حالا هرجور شما صلاج میدونید
 10. اصلاح شد✓
 11. بله برای چند سال اخیر در سده ۲۱ هم مواردی را مد نظر دارم که حتما اضافه میکنم
 12. چشم، موارد جالبی بود که حتما استفاده خواهم کرد.

سپاس مجدد از بررسی--Persia ☘ ‏۱ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۳۵ (UTC)

فهرست فینال‌های جام در جام اروپا[ویرایش]

فهرست فینال‌های جام در جام اروپا (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه


نامزدکننده:سلام.. این فهرست را با توجه به معیارهای گفب نامزد می‌کنم.. این فهرست در ۶ ویکی دیگر هم برگزیده است.. این فهرست همچنین تا آخر عمر ویکی نیاز به هیچ تغییر و به‌روزرسانی نخواهد داشت. سپاس. Mojtaba2361 (بحثمشارکت‌ها) ‏۲۱ مهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۰:۵۲ (UTC)

از جمله اقدامات اساسی بنده برای این مقاله افزودن بخش یادداشت با فرمت مناسب ویکیفا (متفاوت با انگلیسی) و همچنین اصلاح الگو جعبه اطلاعات (ویژه:تفاوت/29072105) می‌باشد و اینکه تمامی ریزه‌کاری‌ها و تجربه خودم را برای بخش‌های مختلف و جزییات فهرست به کار بردم.. فکر نمی‌کنم ایرادی باقی مانده باشد.. --☞ ☛ ۩ mojtaba ۩ ☚ ☜ (بحث) ‏۲۱ مهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۱:۰۰ (UTC)

 • به استناد به این اجماع پیوندهای قرمز، بیش از حد زیاد است به ویژه ستون نخست--Persia ☘ ‏۱۷ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۳۲ (UTC)
  Symbol reply.svg اهورای گرامی: دوره‌های (فصل‌های) رویداد ورزشی اروپایی فرق می‌کند با پیوند قرمز عادی مقاله… مثل این می‌ماند که دوره‌های جوایز اسکار/گلدن گلوب و … برای مقالات سینمایی ساخته نشود. پس شاید بتوان چشم‌پوشی کرد یا اصلاً لینک‌ها را برداشت. محک 📞 ‏۱۷ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۶:۲۱ (UTC)
  @محک: جان بله متوجه هستم ولی عنوان فهرست دقیقاً مربوط هست با فصل‌ها مثلاً قهرمان و نایب قهرمان جام در جام اروپا ۹۹–۱۹۹۸ (جام برندگان جام اروپا ۹۹–۱۹۹۸) و الخ که همشون مقاله انگلیسی دارند و روند و توضیحات اصلی در مورد مسابقات و تیم‌های شرکت کننده هست--Persia ☘ ‏۱۸ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۰:۴۹ (UTC)
@محک: ممنون محک عزیز..کاملا درست است حرفتان؛ بنده میتوانستم بدون لینک قرار دهم و چون موضوع مرتبط با فینال‌ها است فقط لینک فینال جام در جام اروپا ۱۹۹۹ را قرار دهم اما اصول را رعایت کردم برای این مورد چون ممکن است این مقالات در آینده ساخته شود و البته این موارد خللی به برگزیدگی فهرست وارد نمیکند..☞ ☛ ۩ mojtaba ۩ ☚ ☜ (بحث) ‏۲۵ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۸:۵۰ (UTC)
خوش برگشتید 💕 محک 📞 ‏۲۵ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۳۳ (UTC)
 • عنوان فهرست فینال‌های جام در جام اروپاست، و خود صفحات مورد نظر صفحه ندارند، این فهرست شامل صفحات و نتایج فینال هست و باید ساخته شوند--Persia ☘ ‏۲۵ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۰:۴۲ (UTC)
 • با درود، اسم صفحه باید به فهرست فینال‌های جام برندگان جام اروپا تغییر پیدا کند. همچنین در متن مقاله هم همه جام در جام‌ها باید بشن جام برندگان جام. وحید (بحث) ‏۵ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۱۶:۱۶ (UTC)
  @Vathlu: درود.هر دو نام رایج است برای این مسابقات...جام در جام اروپا بود که تغییر مسیر داده‌شد.البته الگوهای موجود(در پیوند به بیرون مقاله ببینید) هم با همین نام کنونی است.الان نمیشود نام مقاله را تغییر داد در صورت لزوم بعد جمع‌بندی، انجام می‌دهم..☞ ☛ ۩ mojtaba ۩ ☚ ☜ (بحث) ‏۵ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۱۶:۵۰ (UTC)
بله به نظر من باید از اسم اصلی استفاده کرد، سایر صفحات ویکی‌پدیا هم از جام برندگان جام استفاده کردن، حتی لوگوش هم از همین اسم استفاده کرده و جام در جام دیگه مصطلح نیست. وحید (بحث) ‏۷ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۲۰:۰۰ (UTC)

@محک: سلام..زحمت جمع‌بندی این را میکشید اگر مشکل خاصی نیست؟☞ ☛ ۩ mojtaba ۩ ☚ ☜ (بحث) ‏۳۰ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۰۱:۱۴ (UTC)

فهرست مقالاتی که باید ایجاد شوند

با سپاس--Persia ☘ ‏۳۱ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۰۴ (UTC)

فهرست ترانه‌های نوشته شده توسط هری استایلز[ویرایش]

فهرست ترانه‌های نوشته شده توسط هری استایلز (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری) • رفتن به زیرصفحه


نامزدکننده: GOTH $FACE$ POKER (بحثمشارکت‌ها) ‏۱۹ مهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۲۲ (UTC)

نظر: @GOTH $FACE$ POKER: درود.برای نامزد کردن فهرست‌ها عجله نکنید! «اشتباه‌یاب» موارد زیادی را نشان می‌دهد که اکثرا اشکالات نگارشی و ساختاری است آن‌ها را ابتدا برطرف کنید..☞ ☛ ۩ mojtaba ۩ ☚ ☜ (بحث) ‏۱۹ مهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۲:۳۹ (UTC)

@Mojtaba2361: سلام، بعضی اشکالات رو دیدم و برطرفشون می‌کنم، اما بعضی‌ از اونها اسم یک فرد یا گروه موسیقی هستند و من نمی‌دونم باید چطوری بنویسم که اشتباه محسوب نشه. یا حتی از منبع که به زبانی دیگه هست و یا نوع نوشتن متن غلط گرفته شده که من نمی‌دونم باید چی کار کنم، به‌خصوص صحبت‌هایی که شده و منم مثل حرفی که زده شده ترجمه کردم. میشه بهم بگین چیکار کنم؟ (یا اسم مقاله اشکال داره) The Girl with the Goth Face (بحث) ‏۲۰ مهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۰۸ (UTC)

@GOTH $FACE$ POKER: با ابزار »اشتباه‌یاب» آن مواردی که اسم هستند و مشکلی ندارند را جزو استثناهای مقاله(فقط این مقاله) اضافه کنید..برای تغییر نام به «ضبط‌شده» هم بعد از جمع‌بندی این ریسه اقدام کنید..فعلا همینجوری باشد..☞ ☛ ۩ mojtaba ۩ ☚ ☜ (بحث) ‏۲۰ مهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۱۳ (UTC)
@Mojtaba2361: نوزده مورد رو درست کردم راجع‌به بقیه موارد باید چی کار کنم؟ The Girl with the Goth Face (بحث) ‏۲۰ مهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۳۱ (UTC)
@GOTH $FACE$ POKER: موارد آبی یعنی » را اضافه گذاشتید در مقاله بدون «، آن‌ها را حذف کنید..☞ ☛ ۩ mojtaba ۩ ☚ ☜ (بحث) ‏۲۰ مهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۵۴ (UTC)
@Mojtaba2361: سلام، مگه صحبت‌ها نباید در «» باشد؟ The Girl with the Goth Face (بحث) ‏۲۰ مهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۱۵ (UTC)
@GOTH $FACE$ POKER: بله درست است..من فکر کردم علائم یکی را گذاشتید و دیگری نبود! کاربر:Taddah شما میدانید چرا اشتباه یاب این ها را آبی نشان می دهد؟ علت خطا: نویسهٔ « یا » ناموجود!☞ ☛ ۩ mojtaba ۩ ☚ ☜ (بحث) ‏۲۰ مهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۳۱ (UTC)
 • در خواست جمع‌بندی با توجه به گذشت دو ماه از ایجاد نظرخواهی و رفع ایرادات مورد نظر با سپاس--Persia ☘ ‏۲۲ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۹:۲۰ (UTC)
 • در صورتی که نظر مخالفی نباشد تا اخر هفته بسته خواهد شد.--Persia ☘ ‏۲۵ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۵۶ (UTC)
 • لطفا فهرست رو براساس سال مرتب کنید و مشکل عبارت‌های داخل «» هم حل کنید، درست استفاده نشده‌اند.--Persia ☘ ‏۲۵ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۰۹:۲۸ (UTC)
 • @GOTH $FACE$ POKER: درود، لطفا ایرادات ویرایشی و ترتیب رو برطرف کنید--Persia ☘ ‏۲۷ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۱۸:۵۷ (UTC)

فهرست آثار ان هتوی[ویرایش]

فهرست آثار ان هتوی (ویرایش | تاریخچه) • بحثپی‌گیریرفتن به زیرصفحه

نامزدکننده:GOTH $FACE$ POKER (بحثمشارکت‌ها) ‏۱۹ آوریل ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۴۲ (UTC)

بررسی احمد

خسته نباشید. من یک سری مسائل جزئی به چشمم خورد که مطرح می‌کنم:

 • 10 Mountains 10 Years ترجمه شده «۱۰ دقیقه ۱۰ سال». نباید کوه می‌بود؟
 • Girl Rising ترجمه شده «افزایش دختران». نباید چیزی مثل «دختران برمی‌خیزند» یا «خیزش دختران» (یا به صورت مفرد، دختران --> دختر) باشد؟
 • The Woman in White ترجمه شده «زن سفید». in white تا جایی که مطلعم به پوشش اشاره می‌کند و باید به صورت «زن سفیدپوش» ترجمه شود.
 • Grounded ترجمه شده «پایه». فکر کنم باید چیزی مثل «زمین‌گیر (شده)» باشد.
 • فکر می‌کنم که Get Real به معنای «واقعی شو» (یا چیزی مثل آن) است (یعنی امر است؛ نه مصدری).
 • مطمئن نیستم که "I Dreamed a Dream" بشود «من یه خواب دیدم». Dream a Dream بیشتر باید چیزی شبیه «رؤیا کردن یک رؤیا» باشد (که سطح دو برابری از رؤیایی بودن را می‌رساند).
 • فکر می‌کنم که "Don't Go Breaking My Heart" بیشتر یعنی «قلبم را نشکن» (این را از لانگمن برای توضیحات بیشتر ببینید)
 • به نظرم "You Make Me Feel Like Dancing" به معنای احساس رقصیدن نیست. بیشتر چیزی در حدود «مرا ترغیب به رقصیدن می‌کنی» یا مشابهش.
 • Great در "Great Big World" احتمالاً استاندارد بالاتری از «خوب» بودن است. به نظرم «دنیای بزرگ خوب» باید با «دنیای بزرگ عالی» یا مشابهش جایگزین شود.
 • "Take, O Take Those Lips Away" به نظرم «اگه اون لب‌ها رو دور کنی» نیست («اگر» ندارد؛ با حالت خاصی می‌گوید آن لب‌ها[یت] را دور کن).
 • از ترجمه "Full Phathom Five" مطمئن نیستم ولی ترجمه دقیقی هم برایش سراغ ندارم. این قضیه در مورد "Come Away Death" هم صادق است.
 • "I Wanna Party" احتمالاً Party را فعل در نظر گرفته (چون قبلش Wanna آورده). در نتیجه، «من مهمانی می‌خواهم» باید به «می‌خواهم مهمانی بگیرم» (یا حتی خودمانی‌تر؛ «می‌خوام مهمونی بگیرم»، با در نظر گرفتن این که Wanna جایگزین Want to شده) تبدیل بشود.
 • "What is Love" یعنی «عشق چیست». اگر "What a Love" می‌بود می‌شد ترجمه کنیم «چه عشقی».

این مربوط به بررسی نام آثار است. لید (و بقیه ستون‌های جداول) را هم نیاز هست که بررسی کنیم. احمدگفتگو ‏۲۲ آوریل ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۰۷ (UTC)

@Ahmad252: سلام، ممنون از توجه شما

مواردی که گفته بودین رو اصلاح کردم البته در چند مورد شک دارم:

 • Girl Rising رو به صورت جمع ترجمه کنم یا مفرد چون فیلم دررابطه با ۹ دختر است ولی اسم فیلم به‌صورت مفرد آمده.
 • "I Dreamed a Dream" به‌صورت «خوابی داشتم» (البته به نظرم نادرسته)، «خوابی دیدم» و «خوابیدن یک خواب» معنا شده بود. واقعاً نمیدونم!!!
 • "You Make Me Feel Like Dancing" به نظرم حس رقصیدن درست‌تر باشه. The Girl with the Goth Face (بحث) ‏۲۲ آوریل ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۱۵ (UTC)
  @GOTH $FACE$ POKER: سلام. ممنون به خاطر اصلاحات.
  • به نظرم Girl Rising را جمع ترجمه کنید. با توجه به محتوای فیلم، ارتباطش خیلی بیشتر است.
  • «خوابی داشتم» به نظر من هم نادرست است (احتمالاً ترجمه‌ای از I Had a Dream باشد که «دیدن» برای آن در فارسی بسیار رایج‌تر است تا «داشتن»). من هم معادل خوبی به نظرم نمی‌رسد؛ به نظرم همین «من یه خواب دیدم» خوب باشد (مگر این که سایر دوستان نظر بهتری داشته باشند).
  • مطمئن نیستم. «احساس رقصیدن» کمی دوپهلو است (مخصوصاً در فارسی). feel like در این‌جا به معنی تمایل به انجام کار است. در خود آهنگ هم این موضوع بازتاب دارد؛ مثلاً "You make me feel like dancing I'm gonna dance the night away" مشخصاً به تمایل به رقص اشاره می‌کند. گرچه «احساس/حس رقصیدن» قابل درک است، اما به نظرم برای خوانندهٔ فارسی‌زبان ترکیب ملموسی نیست (حداقل من در متن‌ها به چشمم نخورده که استفاده بشود). احمدگفتگو ‏۲۲ آوریل ۲۰۲۰، ساعت ۲۰:۳۵ (UTC)
@Ahmad252: سلام، "You Make Me Feel Like Dancing" را به «مرا ترغیب به رقصیدن می‌کنی» تغییر دادم و Girl Rising رو به‌صورت جمع ترجمه کردم. فکر می‌کنید قرار دادن واژه‌نامه برای مقالاتی که در ویکی‌فا ایجاد نشده‌اند مناسب باشه؟The Girl with the Goth Face (بحث) ‏۲۳ آوریل ۲۰۲۰، ساعت ۰۹:۱۸ (UTC)
 • سلام. ممنون. بله؛ به نظر من ایده خوبی است که نام انگلیسی آن موارد را در پانویس بیاوریم. احمدگفتگو ‏۲۳ آوریل ۲۰۲۰، ساعت ۱۵:۴۳ (UTC)
@Ahmad252: سلام، واژه‌نامه رو برای مقالاتی که در ویکی‌فا ساخته نشده بودند ایجاد کردم. The Girl with the Goth Face (بحث) ‏۲۳ آوریل ۲۰۲۰، ساعت ۲۰:۴۳ (UTC)
ممنون. به نظرم حالا که واژه‌نامه داریم، یک زحمتی بکشید و برای نام‌هایی در ستون «نقش» که مقاله ندارند (در تمام جداول) هم پانویس بزنید. احمدگفتگو ‏۲۴ آوریل ۲۰۲۰، ساعت ۰۴:۵۶ (UTC)
 • از دید من، در ستون نقش‌ها، بعضی نقش‌ها باید به این نحو تغییر کنند: [«لورین نیوزسام توایس» --> «لورین نیوزسام تویست»] - [«مگی موروک» --> «مگی مورداک» یا «مگی مرداک»] - [«فرانین الیس» --> «فرنی الیس»] - [«مأمور ترو» --> «مأمور حقیقت» یا «مأمور تروث» (اگر «تروث» اسم خاص است یا مخفف چیزی است)] - [«کارن زریااسکا» --> «کارن زاریاکاس»]. همچنین به نظرم «کارگاه سیدمینگتون» باید به «کارگاه سیدمانتون» یا «سیدمنتون» تغییر کند و اصلی‌اش هم ("Sydmonton Workshop") در واژه‌نامه بیاید. بدیهی‌ست که اگر تلفظ این نام‌ها در آثار نام‌برده متفاوت باشد، آن آثار را باید مرجع قرار داد.
 • تئاتر دلکورت فکر می‌کنم که باید به تئاتر دلاکورت پیوند داشته باشد. احمدگفتگو ‏۲۴ آوریل ۲۰۲۰، ساعت ۰۴:۵۶ (UTC)
@Ahmad252: سلام، فقط برای این نقش‌هایی که گفتید واژه‌نامه بزارم یا برای همه؟چون به نظرم تلفظ بقیه نقش‌ها آسون باشه!!!! The Girl with the Goth Face (بحث) ‏۲۴ آوریل ۲۰۲۰، ساعت ۰۹:۲۶ (UTC)
سلام. به نظرم برای همه گذاشتن بهتر باشد. بعضی‌ها آسان‌اند اما ممکن است به درد بخورند. احمدگفتگو ‏۲۴ آوریل ۲۰۲۰، ساعت ۱۵:۵۳ (UTC)
@Ahmad252: انجام شد. The Girl with the Goth Face (بحث) ‏۲۶ آوریل ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۰۴ (UTC)
ممنون. احمدگفتگو ‏۲۸ آوریل ۲۰۲۰، ساعت ۱۶:۴۱ (UTC)
 • در ستون کارگردان(ها): [«تامی اوهارا» --> «تامی اوهاور»] - [«مت تیناوئر» --> «مت تیرنائوئر» یا «مت تیرناوئر»] - [«ریچارد ای. رابینز» --> «ریچارد ئی. رابینز»]. همچنین لطفاً اگر یک نام در هر بخش یک بار پیوند داده شده، دوباره به آن پیوند ندهید (مثلاً «کریستوفر نولان» الآن جلوی شوالیه تاریکی برمی‌خیزد و میان‌ستاره‌ای پیوند دارد، در حالی که فقط جلوی شوالیه تاریکی برمی‌خیزد پیوند داشته باشد کفایت می‌کند).
 • در ستون «یادداشت‌ها»، در ویکی‌پدیای انگلیسی جلوی برخی نقش‌ها نوشته "Cameo". به نظرم معادل فارسی این می‌شود تک‌جلوه. لطفاً آن‌ها را هم در این ستون وارد کنید. احمدگفتگو ‏۲۸ آوریل ۲۰۲۰، ساعت ۱۶:۴۱ (UTC)
@Ahmad252: سلام، انجام شد. The Girl with the Goth Face (بحث) ‏۳۰ آوریل ۲۰۲۰، ساعت ۱۷:۲۵ (UTC)
@Ahmad252: سلام، خیلی وقته که بررسی را ادامه نداده‌اید تقریباً یک ماهی می‌شود. آیا بررسی تمام شده؟ اگر تمام شده لطفاً نظرتان را اعلام کنید. با تشکر Goth Girl (بحث) ‏۲۸ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۰:۵۶ (UTC)
 • بابت تأخیر عذرخواهم. ادامه:
  • "Illyrian Marching Band" نباید «الیرین مارچینگ بند» یا «ایلیرین مارچینگ بند» باشد؟
  • ترجمه "Hem" نمی‌شود «هم»؟
  • مطمئن نیستم "Janelle Monáe" برابر «جانانه مون» باشد.
  • لطفاً در ستون «هنرمند» هم برای نام‌هایی که مقاله ندارند، معادل انگلیسی را در یادداشت قرار دهید. احمدگفتگو ‏۲ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۲۳ (UTC)
 • @GOTH $FACE$ POKER: سلام. جهت یادآوری، اگر احیاناً فراموش شده. ممنون. احمدگفتگو ‏۷ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۲:۵۲ (UTC)
@Ahmad252: سلام، ببخشید نبودم چند روز در ویکی فارسی! Goth Girl (بحث) ‏۹ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۹:۴۲ (UTC)
@Ahmad252: سلام، مواردی که گفتید را انجام دادم. البته دربارهٔ مورد آخر باید بگم که می‌خواهم تمام مقاله‌هایی را که در فارسی وجود ندارند بسازم، چون اینکه برای هرچیزی واژه‌نامه قرار بدیم فهرست را خیلی بد می‌کند. (از نظر ظاهر) Goth Girl (بحث) ‏۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۰۳ (UTC)
 • درود @Ahmad252: نتیجه بررسی این فهرست به کجا ختم شد؟ باید همچنان بررسی شود یا موارد یاد شده رفع شده است؟ --Persia ☘ ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۲۷ (UTC)
@Persia: سلام، چندتا مقاله هست که باید بسازم ولی چندتا فهرست دیگه هم هست، مقاله‌ها برای فهرست ترانه‌های ضبط‌شده توسط تیلور سوئیفت دارند تمام می‌شوند، بعد بلافاصه این‌ها را هم می‌سازم. Goth Girl (بحث) ‏۲۶ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۲:۳۸ (UTC)
 • @GOTH $FACE$ POKER: در چه مرحله‌ای هستید! ساختشان تمام نشد؟ :) چندتا نکته:
 1. از جعبه اطلاعات آثار استفاده کنید/مانند اثار اسکارلت
 2. تصویر جدیدتر بذارید (این ۲۰۱۷ است به نسب بقیه بهتره) اگر جدیدتر و بهتر یافتید اونو بذارید
 3. مقالات زیر ایجاد شوند
 4. en:A Chorus Line
 5. en:April in Quahog
 6. en:At the Ballet
 7. en:Don't Go Breaking My Heart
 8. en:Ella Enchanted (soundtrack)
 9. en:Encore: Movie Partners Sing Broadway
 10. en:Fantine
 11. en:Go, Stewie, Go!
 12. en:Grand High Witch
 13. en:I Dreamed a Dream
 14. en:It's a Trap!
 15. en:Les Misérables: Highlights from the Motion Picture Soundtrack
 16. en:Moonshine River
 17. en:Once Upon a Time in Springfield
 18. en:The Children's Monologues
 19. en:The Good, the Sad and the Drugly
 20. en:The Princess Diaries
 21. en:White Queen (Through the Looking-Glass)
 22. آهنگ اول
 23. حالا مستند!
 24. خیزش دختران (فیلم)
 25. زن سفیدپوش (تئاتر موزیکال)
 26. سسمی استریت: تاریخ بازی المو
 27. شمارش معکوس کریسمس المو
 28. عشق و دیگر داروها
 29. فلورنس اند د مشین
 30. کارناوال!
 31. واقعی شو (مجموعه تلویزیونی آمریکایی)

--Persia ☘ ‏۲۸ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۰۹:۳۸ (UTC)

@GOTH $FACE$ POKER: با درود، کار چطور پیش می‌ره؟ تعدادی از مقالات را ساختید اما هنوز در صفحه لینک نشده‌اند؟ لطفاً این کار را انجام بدهید و همچنین طلسم الا (موسیقی متن) را هم در بخش ترانه‌شناسی بنویسید. به نظر من ساختن تمامی صفحات الزامی نیست و اجماعی هم بر سر این قضیه شکل نگرفته و الان هم فهرست کیفیت برگزیدگی را داره. ارادتمند وحید (بحث) ‏۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۲۵ (UTC)

@Ahmad252: آیا مواردی که ذکر کردید همگی انجام شده‌اند؟ وحید (بحث) ‏۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۲۵ (UTC)