ویکی‌پدیا:گزیدن فهرست‌های برگزیده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Symbol star - candidate.svg

اینجا پیرامون کیفیت فهرست‌ها جهت مشخص‌کردن آن‌ها به عنوان فهرست برگزیده نظرخواهی و بحث می‌شود. فهرست‌های برگزیده فهرست‌هایی هستند که معیارهای تعیین‌شده را دارا باشند.

نامزدکنندگان باید به ایرادات واردشده از جانب منتقدان با رعایت وپ:نزاکت و بدون تأخیر آنچنانی پاسخ دهند. بنابراین لازم است نامزدکننده از موضوعات پیرامون آن فهرست اطلاعات کافی داشته باشد.

لطفاً صفحه‌های نظرخواهی‌ها را بخش‌بندی نکنید. اگر خیلی نیاز است، پررنگ کنید. صفحه را به بخش‌های موافق و مخالف تقسیم مکنید. اینجا جای نظرخواهی و بحث است نه رأی‌گیری.

محتواهای برگزیده:

نامزدکردن فهرست

 • الگوی {{برگزیدگی فهرست}} را در صفحهٔ بحث فهرست قرار دهید و آنچه الگو می‌گوید را انجام دهید.

شرکت در نظرخواهی

 • برای شرکت در نظرخواهی کنونی روی پیوند «ویرایش» کنار هر عنوان کلیک کنید. لطفاً نزاکت و فرهنگ شهروندی را رعایت کنید. از نظرات سازندهٔ کاربران استقبال می‌شود.
 • اگر فقط می‌خواهید نظرتان را بگویید، بنویسید *'''نظر''' و در ادامه‌اش نظرتان را ذکر کنید.
 • اگر موافقید، بنویسید *'''موافق''' و در ادامه‌اش دلیل موافقت را ذکر کنید. دقت کنید که اینجا رأی‌گیری نیست. از دید جمع‌بندی‌کننده، نظراتی که فهرست را نقد کرده باشند باارزش‌ترند تا رأی‌های صِرف.
 • اگر مخالفید، بنویسید *'''مخالف''' و در ادامه‌اش دلیل مخالفت را ذکر کنید. نظرهای مخالف بدون ذکرکردن دلیل هنگام جمع‌بندی خط‌زده خواهند شد. اگر نظرتان عوض شد، نظر پیشین را حذف نکنید؛ خط بزنید (به صورت <s> ... </s>).
 • نامزدکننده پس از رفع هر مورد خواسته‌شده باید پایین آن نظر ذکر کند که رفع شده‌است. نظرات را دستکاری و یا تکه‌تکه نکنید. پس از رفع ایرادهای کاربر مخالف یا نظردهنده، اگر کاربر دوباره به صفحهٔ نظرخواهی سر نزد، از وی بخواهید تا حضور پیدا کند و اگر خواست، در رأیش تجدیدنظر کند.
 • صفحه‌های نظرخواهی‌ها را بخش‌بندی نکنید. اگر نیاز شد، متن را پررنگ کنید.

جمع‌بندی نظرخواهی

نظرخواهی‌ها معمولاً پس از حداقل ۷ روز جمع‌بندی و بسته می‌شوند. آنگاه در صورت اجماع بر روی برگزیدگی فهرست، الگوی {{فهرست برگزیده}} در صفحه فهرست قرار می‌گیرد و نام فهرست به فهرست‌های برگزیده اضافه می‌شود و اگر اجماع حاصل نشد، بدون احتساب این مرحله، مراحل بعدی به صورت مشترک انجام می‌شود. برای صفحه نظرخواهی برگزیدگی فهرست، استفاده از عبارت {{بسته}}{{برگزیده شد}}~~~~ برای نامزد موفق و استفاده از عبارت {{بسته}}{{برگزیده نشد}}~~~~ برای نامزد ناموفق، لازم است. الگوی {{برگزیدگی فهرست}} از صفحه بحث فهرست برداشته می‌شود و بجای آن یکی از دو الگوی {{پیشینه برگزیدگی فهرست}} (برای نظرخواهی موفق) و {{پیشینه عدم برگزیدگی فهرست}} (برای نظرخواهی ناموفق) قرار می‌گیرد و صفحه نامزدی (رای‌گیری) در بایگانی ثبت می‌شود. نام کاربری که مشارکت عمده‌ای در ساخت فهرست و برگزیدگی آن داشته‌است، به اینجا اضافه خواهد شد و نشان مشارکت‌کننده برگزیده به وی اعطا می‌شود. همچنین برای موارد موفق در ویکی‌داده بایستی برگزیده بودن فهرست تیک بخورد.

نظرخواهی‌های کنونی[ویرایش]

فهرست شهرهای اسرائیل[ویرایش]

فهرست شهرهای اسرائیل (ویرایش • تاریخچه • بحث • پی‌گیری)

نامزدکننده: MasoodHA (بحث • مشارکت‌ها) ‏۱۳ ژانویهٔ ۲۰۱۸، ساعت ۱۴:۵۱ (UTC)

فهرست به چند زبان برگزیده شده. MasoodHA (بحث) ‏۱۵ ژانویهٔ ۲۰۱۸، ساعت ۱۶:۲۵ (UTC)

فهرست خلفای عباسی[ویرایش]

فهرست خلفای عباسی (ویرایش • تاریخچه • بحث • پی‌گیری)

نامزدکننده: محک (بحث • مشارکت‌ها) ‏۲۷ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۱۸ (UTC)

 • با توجه به اهمیت این فهرست و کمکی که به علاقمندان به تاریخ خاورمیانه می‌تواند کند، برگزیده گردد تا راحت‌تر و بهتر دیده شود. محک ‏۲۷ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۱۸ (UTC)
نظرات سید
@محک: سلام. کار قشنگی کرده اید. در ابتدا لطفا همه لینک ها را آبی کنید.--سید (بحث) ‏۲۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۲۷ (UTC)
✓ سلام @Sa.vakilian: لینک‌ها که ساخته شدند!؟ حدود بیست خلیفه (غالباً قاهره‌نشین) مقاله نداشتند که با کمک ترجمه‌گر ویکی‌پدیا از انگلیسی ترجمه کردم ولی همگی خُرد هستند. محک ‏۲۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۳۸ (UTC)
نظرات مهدی صفار
@محک: سلام. نکته‌ای که توی ذوق می‌زند عربی بودن برخی بخش‌های ستون ملاحظات است. لطفاً آنها را ترجمه کنید. مهدی صفار ۱۴ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۹:۵۴ (ایران) ‏۵ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۲۴ (UTC)
کاربر:Mahdy Saffar: ✓ تنها اسامی افراد با شیوه عربی مانده که وجود هر دو شیوه عربی و فارسی به نظر دانشنامه‌ای‌تر می‌رسد. محک ‏۵ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۰۲ (UTC)
@محک: ممنون. تاریخ‌ها را هم وارسی کنید. به نظر می‌آید که برخی تاریخ‌ها نیاز به اصلاح دارد. مهدی صفار ۱۵ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۴:۱۹ (ایران) ‏۶ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۴۹ (UTC)
Х کاربر:Mahdy Saffar جان؛ کدام تاریخ‌ها را می‌فرمایید؟ من که هرچه نگاه کردم در ترتیبشان یا لاتین بودنشان مشکلی نیافتم! حتی برخی شاهان را راندوم چک کردم و با تاریخی که در مقاله‌شان بود، یکی است. اگر ممکن است نمونه‌ای بفرمایید که منظورتان را بهتر متوجه شوم. محک ‏۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۰۳ (UTC)
@محک: موردی که مد نظر من است ردیف ۱۸ (۱) تا ۱۹ (۲) است. مهدی صفار ۱۶ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۲۲:۱۸ (ایران) ‏۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۴۸ (UTC)
✓ کاربر:Mahdy Saffar؛ این یک دوره بخصوص از خلافت است. حکومت مقتدر عباسی دو بار یکی توسط قاهر و دیگری توسط عبدالله بن معتز منقطع گشت. همچنین پس از مرگ او قاهر برای دومین بار به حکومت رسید. کمی اصلاحش می‌کنم تا قابل فهم‌تر شود. محک ‏۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۱۴ (UTC)
بخش مُلاحظات هم منبع دهی بشه فکر کنم چیزی کم نداشه باشه--اهورا ♠ ‏۳۰ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۴۶ (UTC)
شیوه ارجاع منابع می‌تواند به شکل‌های متفاوتی باشد. در اینجا تمامی منابع در بخش پایانی (و بدون پانویس) آمده. ضمن این که چیزهایی که در بخش ملاحظات نوشته اغلب در مقاله‌شان هم هست و فقط مطالب شناسنامه‌واری است. محک ‏۳ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۱۶ (UTC)
 • @Sa.vakilian: به نظرم وقت جمع‌بندی این بحث فرا رسیده؛ ممنون می‌شوم زحمتش را بکشید. محک ‏۹ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۱۵ (UTC)
@محک: طبق رویه ای که در ویکی انگلیسی هست ، فهرست ها هم باید مثل مقالات منبع دهی کامل شود. برای نمونه en:twelve Imams--سید (بحث) ‏۹ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۳۰ (UTC)
چه نیازی به منبع جداگانه برای هر خلیفه است، وقتی که منابع معتبر، هماهنگ و متعدد فهرستی از آن‌ها ارائه می‌دهند که یکسان است؟! (به طور مثال خارج از همین منابعی که یادداشت شده‌اند، نویسنده مورد علاقه شما، آقای رسول جعفریان، نیز مطابق این منبع دست‌دوم همین فهرست را در یکی از کتاب‌هایش لیست کرده.)
ضمن این که شیوه یادکرد می‌تواند بر اساس علاقه کاربران انتخاب شود، و یکی از شیوه‌ها همین است که بیاییم و همه منابع را آخر مقاله یکجا بنویسیم. بنده هم این شیوه را برای چنین فهرستی، که اختلاف چندانی در آن نیست و مطالبش بدیهی است، مناسب‌تر دیدم. محک ‏۹ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۴۴ (UTC)
خیر منظورم رعایت شیوه صحیح مرجع دهی درون متنی مثل هاروارد است و نه استفاده از منابع مختلف. شما ممکن است فقط یک منبع معتبر داشته باشید. اینکه همه منابع را یک جا در آخر بیاوریم مناسب نیست زیرا خواننده متوجه نمی شود چه اطلاعاتی در کجای کدام منبع آمده است. --سید (بحث) ‏۱۰ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۳۳ (UTC)
✓
چند مشکل
 • ابراهیم بن مهدی که در زمان مامون شورش کرد، هیچ گاه به مقام خلافت نرسید. بهتر است از فهرست حذف شود.
  • بهرحال او هم ادعای خلافت عباسیان را داشته. در ملاحظات توضیحاتش داده شد و نامش را ایتالیک کردم. در اعداد هم شمرده نشده.
 • در بخش نام پدرها، دقت بفرمایید که مشخص شود به کدام خلیفه اشاره دارید. شما برخی را به صورت لینک قرمز آورده اید در حالی که یکی از همان خلفای پیشین است.
  • ✓
 • برخی از خلفا کشته شده اند نظیر امین و متوکل من یکیش را نوشتم ، بقیه را خودتان درست کنید.
  • ✓
 • در برخی موارد توضیحاتی نظیر ظهور ایوبیان را آورده اید. اگر چنین چیزی لازم است، باید برای همه بیاید. یعنی شورش ها و جنگ ها و سلسله های مقارن با همه خلفا را بنویسیم. البته چون کار سختی است، پیشنهاد می کنم همین دو سه تا را هم حذف کنیم تا یکدست شود.
  • ✓
 • در نمودار شجره نامه علاوه بر بغداد و قاهره، برخی خلفا در سامرا مستقر بوده اند شامل متوکل و چند خلیفه بعدش.
  • نام عراق را جایگزین کردم.

--سید (بحث) ‏۱۰ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۴۷ (UTC)

@Sa.vakilian: امر دیگری هم هست، در خدمتم. محک ‏۲ دسامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۳۷ (UTC)
@محک: در ویکی انگلیسی اطلاعاتی که در جدول آمده باید منبع داشته باشد. آیا همه این اطلاعات موجود در جدول در همان چند صفحه منبع که در انتها نوشته اید آمده است؟ مثلا اینکه منصور بغداد را ساخت یا غلامان ترک کی بر خلافت مستولی شدند؟ --سید (بحث) ‏۲ دسامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۲۸ (UTC)
@Sa.vakilian: ✓ همه را چک کردم و یکی-دو موردی که در آن منابع کلی (2-3 صفحه‌ای) نبود را افزودم. از سه منبع کلی که برای هر یک از دو بخش قرار دادم، دو تایشان نسخه آنلاین دارد. محک ‏۳ دسامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۳۰ (UTC)

فهرست ترانه‌های ضبط‌شده توسط کیتی پری[ویرایش]

فهرست ترانه‌های ضبط‌شده توسط کیتی پری (ویرایش • تاریخچه • بحث • پی‌گیری)

نامزدکننده: Ahmadrizo (بحث • مشارکت‌ها) ‏۲۳ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۲۲:۳۲ (UTC)

فهرست به نظرم همه معیارهای لازم برای برگزیدگی رو داره. مقدمه جامعه و شامل همه موارد قابل توجه جدولها میشه. مرتب‌سازی بر اساس موضوع هم که هست. چنتا تصویر مناسب هم از همکارهای کیتی دیده میشه. تموم آهنگهای کیتی تا الان توی جدول هستن. به نظرم ارزششو داره. ممنون از نظر دادنتون.

قسمت منابع مشکل داره
بخش آغازین بدون منبع هست--اهورا ♠ ‏۳۰ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۴۰ (UTC)

یک ستون برای عنوان انگلیسی اضافه کنید. مثلا ترانه‌های یوروویژن را ببینید. :)امیرΣυζήτηση ‏۱۳ ژانویهٔ ۲۰۱۸، ساعت ۱۴:۵۵ (UTC)

ترانه‌شناسی کیتی پری[ویرایش]

ترانه‌شناسی کیتی پری (ویرایش • تاریخچه • بحث • پی‌گیری)

نامزدکننده: Ahmadrizo (بحث • مشارکت‌ها) ‏۲۳ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۲۲:۳۲ (UTC)

فهرست به نظرم همه معیارهای لازم برای برگزیدگی رو داره. مقدمه جامعه و شامل همه موارد قابل توجه جدولها میشه. متأسفانه امکان مرتبسازی بر اساس موضوع متفاوتی وجود نداره و فقط باید به همین صورت باشه. در مورد تصویر هم به جز اون اولی تصویری مناسب موضوع ندیدم که استفاده بشه. تموم آلبومها و تک‌آهنگهای کیتی تا الان توی جدولها هستن و حداکثر سعیمو کردم که از واژه‌های فارسی و آشنا برای ایرانیها و فارسی‌زبانها استفاده کنم. به نظرم ارزششو داره. ممنون از نظر دادنتون.

در حال انجام... و اصلاح. مهدی صفار ۱۴ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۲۰:۰۰ (ایران) ‏۵ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۳۰ (UTC)
بخش آغازین فهرست هیچ منبعی داره!
در بخش > آلبوم‌های استودیویی>گواهی‌نامه‌ها لینک‌های قرمز رو بردارید.
denotes items which were not released in that country or failed to chart --- ترجمه نشده زیر جدول تک آهنگ‌ها
قسمت پانویس باید ترجمه نشده!

با سپاس--اهورا ♠ ‏۳۰ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۳۳ (UTC)