ویکی‌پدیا:گزیدن فهرست‌های برگزیده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Symbol star - candidate.svg

اینجا پیرامون کیفیت فهرست‌ها جهت مشخص‌کردن آن‌ها به عنوان فهرست برگزیده نظرخواهی و بحث می‌شود. فهرست‌های برگزیده فهرست‌هایی هستند که معیارهای تعیین‌شده را دارا باشند.

نامزدکنندگان باید به ایرادات واردشده از جانب منتقدان با رعایت وپ:نزاکت و بدون تأخیر آنچنانی پاسخ دهند. بنابراین لازم است نامزدکننده از موضوعات پیرامون آن فهرست اطلاعات کافی داشته باشد.

لطفاً صفحه‌های نظرخواهی‌ها را بخش‌بندی نکنید. اگر خیلی نیاز است، پررنگ کنید. صفحه را به بخش‌های موافق و مخالف تقسیم مکنید. اینجا جای نظرخواهی و بحث است نه رأی‌گیری.

میانبر:

محتواهای برگزیده:

نامزدکردن فهرست

 • الگوی {{برگزیدگی فهرست}} را در صفحهٔ بحث فهرست قرار دهید و آنچه الگو می‌گوید را انجام دهید.

شرکت در نظرخواهی

 • برای شرکت در نظرخواهی کنونی روی پیوند «ویرایش» کنار هر عنوان کلیک کنید. لطفاً نزاکت و فرهنگ شهروندی را رعایت کنید. از نظرات سازندهٔ کاربران استقبال می‌شود.
 • اگر فقط می‌خواهید نظرتان را بگویید، بنویسید *'''نظر''' و در ادامه‌اش نظرتان را ذکر کنید.
 • اگر موافقید، بنویسید *'''موافق''' و در ادامه‌اش دلیل موافقت را ذکر کنید. دقت کنید که اینجا رأی‌گیری نیست. از دید جمع‌بندی‌کننده، نظراتی که فهرست را نقد کرده باشند باارزش‌ترند تا رأی‌های صِرف.
 • اگر مخالفید، بنویسید *'''مخالف''' و در ادامه‌اش دلیل مخالفت را ذکر کنید. نظرهای مخالف بدون ذکرکردن دلیل هنگام جمع‌بندی خط‌زده خواهند شد. اگر نظرتان عوض شد، نظر پیشین را حذف نکنید؛ خط بزنید (به صورت <s> ... </s>).
 • نامزدکننده پس از رفع هر مورد خواسته‌شده باید پایین آن نظر ذکر کند که رفع شده‌است. نظرات را دستکاری و یا تکه‌تکه نکنید. پس از رفع ایرادهای کاربر مخالف یا نظردهنده، اگر کاربر دوباره به صفحهٔ نظرخواهی سر نزد، از وی بخواهید تا حضور پیدا کند و اگر خواست، در رأیش تجدیدنظر کند.
 • صفحه‌های نظرخواهی‌ها را بخش‌بندی نکنید. اگر نیاز شد، متن را پررنگ کنید.

جمع‌بندی نظرخواهی

نظرخواهی‌ها معمولاً پس از حداقل ۷ روز جمع‌بندی و بسته می‌شوند. آنگاه در صورت اجماع بر روی برگزیدگی فهرست، الگوی {{فهرست برگزیده}} در صفحه فهرست قرار می‌گیرد و نام فهرست به فهرست‌های برگزیده اضافه می‌شود و اگر اجماع حاصل نشد، بدون احتساب این مرحله، مراحل بعدی به صورت مشترک انجام می‌شود. برای صفحه نظرخواهی برگزیدگی فهرست، استفاده از عبارت {{بسته}}{{برگزیده شد}}~~~~ برای نامزد موفق و استفاده از عبارت {{بسته}}{{برگزیده نشد}}~~~~ برای نامزد ناموفق، لازم است. الگوی {{برگزیدگی فهرست}} از صفحه بحث فهرست برداشته می‌شود و بجای آن یکی از دو الگوی {{پیشینه برگزیدگی فهرست}} (برای نظرخواهی موفق) و {{پیشینه عدم برگزیدگی فهرست}} (برای نظرخواهی ناموفق) قرار می‌گیرد و صفحه نامزدی (رای‌گیری) در بایگانی ثبت می‌شود. نام کاربری که مشارکت عمده‌ای در ساخت فهرست و برگزیدگی آن داشته‌است، به اینجا اضافه خواهد شد و نشان مشارکت‌کننده برگزیده به وی اعطا می‌شود.

همچنین الگوی برگزیدگی {{Link FA|fa}} در انتهای مقالهٔ مشابه ویکی انگلیسی افزوده شود.

نظرخواهی‌های کنونی[ویرایش]

فهرست مشاهیری که در اوج شهرت درگذشتند[ویرایش]

با درود فهرست حاضر شامل ساعت‌ها تحقیق بنده در کتب مجلات و وبگاه‌های فارسی و غیرفارسی که در این فهرست جمع‌آوری شده است سعی شده تمام مشاهیر جوانمرگ و ناکام از ملیت‌ها و حرفه‌های در این فهرست گردآوری شود این فهرست نوعی آوری در عرصه ویکی‌پدیا که توسط بنده ارائه شده است باشد اطلاعات سودمندی در فیلدهای مختلف دربارهٔ این افراد می‌توان در این فهرست یافت. احتمال دارد افرادی نیز جا افتاده باشند لطفاً در برگزیده شدن این فهرست لطفاً نظرات خود را اظهار نماید با تشکرMSes (بحث) ‏۶ دسامبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۲۹ (UTC)

 • لفظ «ناکام» لفظ دقیقی نیست و تعریف دقیقی ندارد. بهتر است نام دیگر و دقیق‌تری برای مقاله پیدا کنید. طاها (بحث) ‏۶ دسامبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۴۷ (UTC)
 • سلام. با طاها موافقم، پیشنهاد می‌کنم به منبعتان وفادار بمانید و نام را به «فهرست مشاهیری که جوان‌مرگ شدند» (یعنی زیر ۳۰سالگی مرده‌اند) تغییر دهید. هایده کجایش ناکام بود؟ ناکام کسی است که مثل کرت کوبین زود پرپر می‌شود درحالی‌که هنوز اول اوج‌گیری‌اش است؛ آن‌هایی که چهل سال و پنجاه سال دارند در این فهرست جایی ندارند به نظر من. Wikimostafa (بحث) ‏۸ دسامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۱:۲۲ (UTC)
 • درود و سپاس از زحمات شما برای تهیه این فهرست. اما دو نکته: من هم مثل دوستانِ بالا، با عوض شدن نام موافقم، دیگر اینکه پیشنهاد می‌کنم این فهرست در سی سالگی تمام شود. در هیچ جای دنیا و طبق هیچ فرهنگ و رسمی، به فردی که در ۵۸ سالگی فوت کرده، ناکام یا جوان مرگ نمی‌گویند. به عنوان مثال ناصر فرهنگ فر ۵۰ ساله که در این فهرست آمده یا پرویز مشکاتیان ۵۴ ساله، هر کدام هنگام مرگ دارای دو فرزند بودند که هرکدام از فرزندانشان در زمان فوتشان، بالای بیست سال سن داشتند. خب این کاملأ با ناکامی و جوان مرگی، در تضاد است. موفق باشید. مهرنگار (بحث) ‏۸ دسامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۱:۳۶ (UTC)

با تشکر از دوستان بابت نظرتشان عنوان مقاله را بنده تغییر می‌دهم ولی رِنج سنی مشکلی ندارد هدف بنده از جمع‌آوری در اوج شهرت بودن و مرگ در اثر بیماری یا حادثه بوده است نه محدودیت سنی که بنده ۵۴ را حداکثر سنی فرض قرار داده‌ام که مناسب است لطفاً نظرات خود را دربارهٔ کیفیت مقاله نیز عرض نماید

عنوان پیشنهادی برای تغییر: «فهرست مشاهیری که در اوج شهرت در اثر بیماری یا حادثه درگشتند»MSes (بحث) ‏۸ دسامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۵:۱۷ (UTC)

 • دراین‌صورت فهرستتان هم جذابیت و هم اهمیتش را از دست می‌دهد و در خطر حذف شدن قرار خواهد گرفت چون زیادی «عام» خواهد شد (تعداد مشاهیری که در اوج شهرت مردند بسیار زیاد است). من همچنان پیشنهاد می‌کنم رنج سنی را محدود کنید و مفهوم را از «ناکامی» که مبهم و تأویل‌بردار است به «جوانمرگی» که واضح‌تر است (هرچند نه کاملاً واضح، ولی بازهم می‌شود در دیباچه به سی‌سالگی به عنوان مرزی که درنظر گرفتید اشاره کنید) تغییر دهید. Wikimostafa (بحث) ‏۸ دسامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۶:۱۱ (UTC)

با تشکر از نظرات دوستان

جناب ویکی مصطفی منظورتان از حذف چیست چرا باید حدف شود!!؟ هدف بنده از ایجاد این فهرست تنها شهرت افراد بوده است و علت مرگشان در اوج شهرت که شوکر آورده بوده است و تنها نیم نگاه کوچکی به سنشان داشته‌ام که آن را در اوایل پنجاه سالگی بست داده‌ام بنده عنوان را تغییر دادم لطفاً شما نظرتان را در مورد کیفیت مقاله اعلام نماید

منابع نیز تنها و تنها ابزاری بوده برای بنده برای شناسایی این افراد شهیر در مشاغل و حرفه‌های مختلف و علت مرگشان برای گنجاندن در این لیستMSes (بحث) ‏۸ دسامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۹:۲۱ (UTC)

درود.

@MRG90: با تشکر از نظرتان عناون را کمی کوتاه نمودم افراد پیشنهادی را به مقاله می‌افزایم

در مورد رده‌بندی و مرتب‌سازی باید کمک تفکر نمایم با توجه به استفاده از الگو {|class="wikitable sortable" آیا دوستان الگوی کامل تر از این الگوها سراغ دارند که هم این ترتیب چینش رعایت شود و هم تاریخ درگذشت که در سمت راست قرار می‌گیرد ترتیب سال‌ها را رعایت نمایدMSes (بحث) ‏۸ دسامبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۳:۱۷ (UTC)

درود. ضمن سپاس از زحمات فراوانی که برای تهیه این فهرست کشیده‌اید. چند نکته به نظرم رسید که بگویم:
 • در فهرست زیر افرادی وجود دارند که اکنون بسیار مشهورند ولی در زمان مرگ کسی آنها را نمی‌شناخت مثل :اواریست گالوا، نیلس هنریک آبل، آنه فرانک ،یان پالاخ
 • شخصیتهای باستانی مثل: توت‌عنخ‌آمون، اسکندر یا سافو که اطلاعات صدرصد صحیح در مورد آنها وجود ندارد بهتر است در این فهرست نیایند.
 • من هم هماننددوستان فکر می‌کنم بهتر است این فهرست محدوتر شده و در سی یا چهل سالگی تمام شود. چون اکنون می‌تواند بی‌نهایت طولانی شود. مثلاً اینها را هم می‌توان افزود.

دانشمندان:هاینریش هرتز ۳۷ سالگی-آلفرد ورنر ۵۲ سالگی-پرسی ویلیام بریجمن ۵۴سالگی

ادیبان:فدریکو گارسیا لورکا ۳۲ سالگی- نیکلای گوگول ۴۳ سالگی -الکساندر پوشکین ۳۷ سالگی-دکتر محمد معین ۵۳ -سلمان هراتی ۲۷ -غزاله علیزاده ۴۷-صمد بهرنگی ۲۹

شخصیتهای سیاسی:راجیو گاندی ۴۷ سالگی-ذوالفقار علی بوتو۵۱ -ندا آقاسلطان

با احترام RAHA68 (بحث) ‏۹ دسامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۶:۵۲ (UTC)

 • با توجه به نامِ فعلی، دیگر مشخص نیست هدفِ این مقاله چیست. خُب واضح است که افرادِ مشهور، در اوجِ شهرت می میرند. این فهرست با توجه به نامِ فعلی، می تواند هزارانِ نام معروف که فوت کرده اند را در بر گیرد. به نظرم این نام، از هدفِ اولیه دور شده است و باز هم معتقدم بهتر است نامش مرتبط باشد به درگذشت در جوانی و نهایتأ تا سنِ چهل سالگی تمام شود. مهرنگار (بحث) ‏۹ دسامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۷:۰۸ (UTC)

@مهرنگار: دوست عزیز در دیباچه توضیح داده شده است در اوج شهرت درگذشته اند نکته مهم به ولی به دلایلی با فاکتور غیر از مرگ طبیعی / برخی از این افراد در حوادث کشته اند جنگ / تصادف یا بیماری / ترور هدف اصلی بنده برای تهیه این فهرست = هم شهرت + هم مرگ غیرمترقبه یوده است نه مرگ طبیعی

برای برآورد کردن رضایت همکاران و دوستان و به ثمر رسیدن نتیجه این نظرات و همچنین به هدر نرفتن زحمات و جستجوهای بنده آن را به ۴۵ سال کاهش می دهم بنده بازهم تکرار می کنم چناچه در دیباچه ذکر شده است هدف این فهرست مشاهیر که در اوج شهرت درگذشته اند به مرگ غیرطبیعی (که سنشان هم اکنون بنده به ۴۵ سال تقلیل می دهم) موید این موضوع است MSes (بحث) ‏۹ دسامبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۲:۳۳ (UTC)

پهلوان بیتو هم به فهرست تون اضافه کنید. --دوستدار ایران بزرگ ‏۱۱ دسامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۷:۵۷ (UTC)
جناب @Modern Sciences: عزیز.می توانید نام هنری موزلی کاشف پروتون و غلامرضا تختی را هم به فهرست اضافه کنید.RAHA68 (بحث) ‏۱۶ دسامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۹:۱۲ (UTC)

فهرست شهرهای روسیه[ویرایش]

این فهرست تقریبا کامله و هزار و صد و ده شهر روسیه رو شامل میشه. در ویکی‌سفر هم این شهرهای کشور روسیه رو ایجاد کردیم. --دوستدار ایران بزرگ ‏۱۶ نوامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۸:۴۱ (UTC)

فهرست کاملی است. اگر متنی برای بخش آغازین که یکی از معیارهای فهرست برگزیده است نیز بنویسید بسیار بهتر میشود. میتوان چند عکس از شهرهای شاخص روسیه در فهرست اضافه کرد. Viva! Persia (بحث) ‏۲۷ دسامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۵:۲۲ (UTC)

فیلم‌شناسی کلینت ایستوود[ویرایش]

فیلم‌شناسی کلینت ایستوود (ویرایش • تاریخچه • بحث • پی‌گیری)

نامزدکننده: Viva! Persia (بحث) ‏۶ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۰۶:۵۲ (UTC)

فکر میکنم تمامی معیارهای یک فهرست برگزیده را دارد. منتظر نظرات کاربران هستم. Viva! Persia (بحث) ‏۶ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۰۶:۵۴ (UTC)

سلام. هیچوقت استقبال نکردم از اینکه کاربران ویکی‌فارسی، مقالات و فهرست‌هایی که برای برگزیدگی نامزد می‌کنند، مو به مو، کپی‌شده از یک مقاله یا فهرست ویکی دیگری باشد. ولی متاسفانه نتوانستم با تصویب قانونی، جلوی اینکار را بگیرم.
علی ای حال، در این شرایط اگر نظر من را می‌خواهید، باید در بخش دیباچه فهرست، فیلم‌هایی که بواسطه آنها جایزه اسکار دریافت کرده، معرفی شوند.(البته یه حرکتهایی هم انگار زدید) در ضمن در انتهای جدول فیلم‌شناسی، ستونی اضافه کنید و در آن، ذکر کنید که برای این فیلم از فلان جشن سالانه اسکار، فلان جایزه را گرفته و یا در فلان زمینه، نامزد شده بوده. می توانید از خانه‌های رنگی کمک بگیرید.چیزی شبیه این و یا اینکه یک جدول جدید و مستقل اضافه کنید و در آن، فهرستی از جوایز مختلف و نامزدی‌های مختلف را بخاطر فیلمهایش، درج کنید. جوایز باید مشخص شود که متعلق به کدام همایش سالیانه است. به عنوان مثال: جشنواره فیلم کن ۱۹۸۲
افزودن اطلاعاتی در خصوص جوایز دریافتی وی، جمع‌بند را قانع‌تر می‌کند که نامزدکننده، از خودش هم زحمتی برای برگزیده کردن این فهرست کشیده و صرفا به یک فهرست برگزیده در ویکیپدیای دیگری، تکیه نکرده. موفق باشید.Gire 3pich2005 (بحث) ‏۸ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۱:۰۴ (UTC)

@Gire 3pich2005: بابت توجهی که به این فهرست کردید ممنونم. در مورد جوایز برنده و نامزد شده، همونطور که گفتید اشاره‌هایی در دیباجه بهش شده، راستش من ترجیح میدم مقاله جداگانه‌ای برای جوایز کسب شده توسط کلینت ایستوود بسازم و مانند نسخه انگلیسی لینکش رو در این مقاله هم قرار بدم چون همانطور که اینجا میبینید این جوایز یه مقدار زیادند و و اگر بخوام تو این مقاله قرار بدم نامرتب میشه و همینطور اگر مثلا بخوام تنها جوایز اسکار رو قرار بدم این سوال بیش میاد که چرا جوایز Golden Globe رو هم ذکر نکنم.

در مورد زحمت هم فکر میکنم ساخت این جدول و نوشتن بخش آغازین مقاله خودش زحمت باشه ضمن اینکه بسیاری از فیلم‌ها مقاله نداشتند و من خواستم حداقل در بخش فیلم‌های سینمایی لینک قرمز یا فیلم بدون لینکی باقی نمونه؛ همچنین اگر بخواهیم اینطوری حساب کنیم در واقع اون فردی هم که در ویکی انگلیسی مقاله را برگزیده کرده زحمتی نکشیده و فقط چندتا عنوان را کنار هم قرار داده. Viva! Persia (بحث) ‏۸ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۵۰ (UTC)

سلام مجدد @Hashtablakoo2000:. همانطور که فرمودید، جوایزی که وی کسب کرده و یا نامزدشده، زیاد هستند و نمی توان در این فهرست درج شود. در ضمن هم نمی‌توان بین جوایز سینمایی مختلف، تبعیض قائل شد. من پیشنهاد می کنم فقط جوایزی که برنده شده است را در این فهرست ذکر کنید.(در قالب یک جدول). اگر فهرستی برای کلیه جوایزی که توسط وی اخذشده هست را هم بسازید، که بنده استقبال می کنم.Gire 3pich2005 (بحث) ‏۸ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۱:۳۹ (UTC)

@Gire 3pich2005: درود بر شما. در واقع جوایز کسب شده توسط او نیز بسیار زیاد هستند. من آغاز به ساخت جدولی برای جوایز برنده شده کردم اما اضافه کردن آن به مقاله واقعا مقاله را از ریخت می‌اندازد؛ بنابراین من فهرست جوایز و نامزدی‌های کلینت ایستوود را ایجاد و لینک آن را به آن یکی فهرست اضافه کردم. نظرتان چیست ؟ Viva! Persia (بحث) ‏۹ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۰۷:۴۹ (UTC)

چه جورّی میدی واسه جدول به این کوچیکی!! :))

سلام. بنده که نمی‌توانم نظرم را به شما تحمیل کنم. با توجه به اینکه شما از من دعوت کردید که فهرست را جمع‌بندی کنم، تشخیص بنده حقیر این است که به این شیوه باید عمل شود. حالا شاید یکی دیگر از جمع‌بندها اصراری به درج جوایز کسب‌شده مرتبط با هر فیلم نداشته باشد. شما در انتخاب ناظر این برگزیدگی آزاد هستید.

در ضمن این پیشنهاد هم دادم که یک ستون جدید اضافه کنید و جوایز مندرج در این جدول را در آن ستون درج کنید. می‌توانید از رنگ سبز برای خانه‌های آن استفاده کنید، می‌توانید از متن ریز استفاده کنید که جا بشود، می توانید عرض ستونهای جدول فیلم‌شناسی را به دلخواه کم و زیاد کنید، می‌توانید از نشان‌های جوایز بین‌المللی سینمایی که در انبار موجود است در کنار نام فیلما استفاده کنید که با کلیک بر روی آنها، به بخش یادداشت‌ها پرش کنیم و توضیحات بیشتر در آنجا باشد و ...

خلاصه اینکه ابتکار و خلاقیت به خرج بدهید و روی دست ویکی مادر بزنید... . ارادتمند. Gire 3pich2005 (بحث) ‏۹ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۰:۳۷ (UTC)

سپاس از وقتی که برای این فهرست گذاشتید. Viva! Persia (بحث) ‏۹ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۰:۵۶ (UTC)

با گذشت بیش از سه ماه درخواست جمع‌بندی دارم. Viva! Persia (بحث) ‏۲۷ دسامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۵:۲۰ (UTC)

موافق فهرست خوبی شده. فقط @Hashtablakoo2000: برای ۲۰۱۵ رو هم اضافه کنید. دوستدار ایران بزرگ ‏۲۷ دسامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۸:۴۲ (UTC)

جایزه ساخاروف[ویرایش]

جایزه ساخاروف (ویرایش • تاریخچه • بحث • پی‌گیری)

نامزدکننده: AnuJuno (بحث • مشارکت‌ها) ‏۲۷ مهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۹:۵۱ (UTC)

آماده شنیدن نظرات و پیشنهادات هستم.▬ Anu‍Juno ‏۲۷ مهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۰:۰۱ (UTC)

جناب آنویونو. ضمن تشکر از زحمتی که کشیدید، فهرست را که مرور کردم دو مورد به چشمم خورد که بهتر است اصلاح شوند:
 • متن مقاله به روز نشده‌است.
 • بسیاری از برندگان، مقاله ندارند.

مهدی (بحث) ۲۰ تیر ۱۳۹۴، ساعت ۱۱:۵۸ (ایران) ‏۱۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۷:۲۸ (UTC)

 • موافق برای برگزیدگی مناسب است. فقط لینک‌های قرمز را آبی کنید؛ لینک قرمز برای محتوای برگزیده زیبنده نیست.

اگر برای برندگان جایزه مقاله ساخته شود آماده برگزیدگی است. Viva! Persia (بحث) ‏۲۲ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۰۸:۱۰ (UTC)