ویکی‌پدیا:جسور باشید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

ویکی‌پدیا: جسور باشید وپ: جسور را می‌توان در سه کلمه بیان کرد: «فقط انجامش بده!» ویکی‌پدیا شما را به جسور بودن در اصلاح مقالات ویکی‌پدیا دعوت می‌کند! اساس کار ویکی‌هایی مثل ویکی ما بر این است که هر چه افراد بیشتری، به اصلاح ایرادات و تکمیل کمبودهای آن همت بگمارند، پیشرفت آن ویکی چشمگیرتر خواهد بود. ما از همه می‌خواهیم که جسور باشند و کمک کنند ویکی‌پدیا دانشنامه بهتری بشود. چند بار چیزی را خوانده‌اید و اندیشیده‌اید که «چرا این صفحه‌ها اصلاح نشده‌اند؟»، ویکی‌پدیا نه تنها به شما اجازه می‌دهد مقالات را گسترش دهید یا بازبینی و ویرایش کنید، بلکه از شما می‌خواهد که چنین کنید. این نیاز به قدری مؤدب بودن دارد ولی کار می کند. خواهید دید. هر بار که شما با مقاله‌ای برخورد کردید که احساس می‌کنید مطلبی در آن ناقص یا نادرست ذکر شده‌است، می‌توانید کم‌رویی را کنار گذاشته با شهامت هرچه تمام‌تر به اصلاح آن مقاله یا مطلب بپردازید. بدیهی‌است، همان طور که از شما توقع می‌رود که تردید را در اصلاح مقالات کنار بگذارید، شما نیز باید سیاست‌ها و رهنمودهای ویکی‌پدیا را کاملاً رعایت کنید.

این که شما نوشتهٔ ناقص یا نادرست دیگری را اصلاح کنید، باعث ناراحتی و رنجش نویسندهٔ آن مطالب نخواهد شد. به همین ترتیب شما نیز باید بیاموزید که اگر یکی از کاربران ویکی‌پدیا مطلبی را که شما نوشته‌اید ویرایش کرد یا تغییر داد، نباید از این مسئله دلگیر شوید. همه در ویکی‌پدیا آزادند که مقالات را در راستای بهبود محتوا و کاربری بهتر ویکی‌پدیا تغییر دهند. هر مطلبی که دیگری به مقاله‌ای که شما آن را نوشته بودید اضافه می‌کند، یا جایگزین مطالب شما می‌کند، اگر درستی آن قابل اثبات باشد، باید از طرف شما و سایر کاربران، با احترام پذیرفته شود.

شجاعت و شکیبایی[ویرایش]

ویکی‌پدیا از شما می‌خواهد که در ویرایش مقالات واهمه‌ای نداشته باشید، اما معنی این جمله آن نیست که با شجاعت هر چه بیشتر، هر بلایی می‌خواهید سر هر مقاله‌ای بیاورید! اگر تازه به جمع کاربران ویکی‌پدیا پیوسته‌اید، از تمرین در صفحه تمرین شروع کنید، تمامی صفحات راهنمای ویکی‌پدیا برای ویرایش مقالات و نیز سیاست‌ها و رهنمودهای ویکی‌پدیا را یک بار از نظر بگذرانید، و آن وقت تغییرات کلی را در مقالات شروع کنید. اگر می‌خواهید بخش بزرگی از یک مقاله را تغییر دهید، یا در مقالاتی تغییر ایجاد کنید که در درستی آن‌ها و بی‌طرفانه بودن محتوای‌شان توافق وجود ندارد، روش درست آن است که ابتدا تغییرات را در صفحهٔ بحث آن مقاله وارد کنید، به سایرین فرصت دهید تا نظر شما را نقد کنند، و اگر در پایان برای اعمال تغییرات مورد نظر شما توافق حاصل شد، به آن اقدام ورزید.

در تغییر دادن محتوای یک مقاله هیج عجله‌ای وجود ندارد. بنابراین با صبر و حوصله، به دیگران فرصت دهید نظر خودشان را درباره تغییرات اساسی محتوای یک مقاله ابراز کنند. هم‌چنین، اگر کاربری دست به تغییر در محتوای مقاله‌ای زد که از نظر شما اشتباه است، به جای بازگرداندن فوری صفحه به حالت قبلی، از او بخواهید برای تغییری که داده منبع یا دلیلی ذکر کند. اگر دلیل وی موثق و قانع‌کننده نیست، تغییرات را به حالت اول بازگردانید.

مراقب باشید، با خشم و شتاب بیهوده خودتان را مشمول قانون سه برگردان نکنید!

توجه کنید[ویرایش]

توجه داشته باشید که همان قدر که شجاعت در تغییر دادن محتوای یک مقاله خوب است، شجاعت ورزیدن در تغییر یک «الگو» در ویکی‌پدیا می‌تواند مخرب باشد. هر الگو در چندین صفحه استفاده می‌شود، و تغییر متن یا ظاهر آن در تمام آن صفحات منعکس می‌شود. (به همین دلیل بسیاری از الگوهایی که به طور گسترده در ویکی‌پدیا استفاده می‌شوند، توسط مدیران محافظت شده‌اند و برای کاربران عادی غیر قابل تغییر هستند.) این مساله در مورد برخی رده‌ها و تصاویر نیز مصداق دارد. از همین روی قبل از اعمال هر تغییر در چنین صفحاتی باید این تغییر را در صفحهٔ بحث آن الگو پیشنهاد کنید، و مدت زمان کافی در اختیار سایر کاربران بگذارید تا تغییر شما را ارزیابی کنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]