ویکی‌پدیا:هیئت داوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
noframe
noframe


غرض از وجود هیئت داوران ارائهٔ راه‌حل‌های لازم‌الاجرا در مناقشات ویکی‌پدیایی است. این راه‌حل‌ها یا چاره‌ها هر چیزی حتی محروم شدن از حق ویرایش در ویکی‌پدیا می‌توانند باشند.

هیئت داوران آخرین مرحله در فرایند حل و فصل مناقشات است — پس زمانی که هیچ چارهٔ دیگری نماند می‌توان به این هیئت مراجعه کرد — پیش از متوسل شدن به هیئت داوری راه‌های دیگر را بیازمایید از جمله: بحث میان کاربران و اگر لازم است میانجی‌گری. هیئت داوران مسئول رسیدگی به شدیدترین مناقشات و موارد تخلف است.

[در ویکی‌هایی که هیئت داوری در آن‌ها تشکل می‌شود] این هیئت افزون بر نقشی که در حل اختلاف‌ها بازی می‌کند، تعیین‌کنندهٔ افرادی که دسترسی‌های پنهان‌گری و بازرسی دارند نیز هست و به مسائل ویژه‌ای که به سبب نیاز به حفظ حریم خصوصی کاربران امکان رسیدگی عمومی به آن‌ها نباشد نیز رسیدگی می‌کند.

داوران کاربران داوطلبی — معمولاً ویرایشگران باتجربه و مدیران — هستند که جامعهٔ ویرایشگران ویکی‌پدیا به طور گسترده برای رسیدگی به بغرنج‌ترین و پیچیده‌ترین مناقشات که ممکن است در جامعهٔ کاربری رخ دهد و نظارت بر موارد انگشت‌شماری که نیاز به دسترسی به اطلاعات غیر عمومی باشد برمی‌گزیند (en).

برای کسب اطلاع از سیاست‌های مربوط به داوری به ویکی‌پدیا:سیاست داوری مراجعه کنید.

اعضای هیئت داوری[ویرایش]

ویکی‌پدیای فارسی تاکنون هیئت داوری نداشته اما هیئت نظارت در آن تشکیل شده‌است.

اعضایی که در زیر فهرست می‌شوند اعضای کنونی هیئت داوری (داوران) هستند. برای تعیین اکثریت در رأی‌های هیئت، اعضا به دو دستهٔ فعال و غیرفعال تقسیم شده‌اند، اعضایی که در ویکی‌مرخصی باشند، در طی هفتهٔ گذشته در هیئت حضور نداشته باشند، یا از پیش گفته باشند که از ویکی‌پدیا مرخصی خواهند گرفت، به عنوان غیرفعال مشخص می‌شوند.

اعضایی که از حالت غیرفعال به فعال تغییر وضعیت دهند ممکن است بخواهند در برخی کارهای هیئت دخالت نکنند (با در نظر گرفتن در دسترس بودن ایشان و آشنایی‌شان با پرونده). اگر می‌خواهید بدانید که آیا یکی از اعضا در یک مسئلهٔ خاص فعال است یا خیر، باید از ایشان در صفحهٔ بحثشان بپرسید. فهرست زیر نشان می‌دهد که آیا عضوی به صورت پیش‌فرض «فعال» یا «غیرفعال» است؛ اعضایی که صراحتاً بیان دارند که غیرفعال یا فعال خواهند بود (یا در رأی‌گیری پرونده‌ای شرکت کنند) فعال به شمار می‌آیند، حتی اگر در فهرست زیر به عنوان غیرفعال مشخص شده باشند.

هیئت داوری رئیس ندارد اما می‌تواند یکی از داوران را برای هماهنگ‌سازی وظایف هیئت مشخص کند.

جستارهای وابسته[ویرایش]