ویکی‌پدیا:راهنمای عملکرد مدیران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

موضوعِ این صفحه چگونگی استفاده از امکانات مدیریتی است. این صفحه سیاست‌ها و رهنمودهای لازم دربارهٔ شرایطی که می‌توان از این ابزارها استفاده کرد را شامل نمی‌شود. مدیران باید پیش از استفاده از سیاست‌ها و رهنمودهای مربوط آگاه باشند.

قراردادن نشانی وبگاه نامعتبر در فهرست سیاه[ویرایش]

هدف اصلی از ایجاد مدیاویکی:Spam-blacklist جلوگیری از هرزنگاری گسترده است. بر خلاف فهرست سیاه مِتا، این فهرست فقط در ویکی‌پدیای فارسی محدودیت ایجاد می‌کند. مدیاویکی:Spam-blacklist صفحه‌ای در فضای نام مدیاویکی است که فقط مدیران می‌توانند آن را ویرایش کنند.

قطع دسترسی «کاربر» یا یک «نشانی پروتکل اینترنت»[ویرایش]

برای قطع دسترسی آی‌پی می‌توانید برروی «بسته شود» در کنار شمارهٔ آی‌پی در صفحهٔ «تغییرات اخیر» کلیک کنید. برای قطع دسترسی کاربر باید به «ویژه:بستن نشانی آی‌پی» بروید. نام یا شمارهٔ آی‌پی کاربر را در خانهٔ اول (ترجمهٔ بهتری برای Field؟)، مدت‌زمان قطع دسترسی را در خانهٔ دوم، و دلیل قطع دسترسی را در خانهٔ سوم پر کنید. مدت‌زمان قطع دسترسی معمولاً «۲۴ ساعت» در نظر گرفته می‌شود. البته، برای مثال، می‌توان «سه‌شنبهٔ آینده»، تاریخی معین یا «بی‌پایان» را نیز درج کرد. از آنجا که «دلیل قطع دسترسی» را کاربر نیز مشاهده می‌کند، بکوشید پیغامتان محترمانه، دقیق و بی‌ابهام باشد. پس از فشردن دکمهٔ «بسته شود»، این تغییرات در ویژه:سیاهه‌ها/block درج و در فهرست نشانی‌های آی‌پی و نام‌های کاربریِ بسته‌شده فهرست می‌شود و تا اتمام دورهٔ محرومیت در آن فهرست باقی می‌مانَد.

برای اطلاع از سیاست‌های مربوط، ویکی‌پدیا:قطع دسترسی را بخوانید.

بازکردن دسترسی «کاربر»، یک «نشانی پروتکل اینترنت» یا یک محدوده[ویرایش]

به «ویژه:Blockip» بروید. کاربر موردنظر را یافته و بر روی پیوند «باز شود» در کنار اسم او کلیک کنید. در صفحهٔ بعد باید دلیل باز کردن دسترسی را توضیح دهید. این تغییرات در ویژه:Log/block درج خواهند شد و دسترسی کاربر بی درنگ برقرار خواهد شد. برای باز کردن محدوده‌ای از «نشانی پروتکل اینترنت» شما باید کل محدوده را باز نمایید و بازکردن یک آی‌پی به تنهایی امکان‌پذیر نیست.

قطع دسترسی محدوده‌ای از «نشانی پروتکل اینترنت»[ویرایش]

به «ویژه:Blockip» بروید. در خانهٔ اول محدودهٔ آی‌پی را وارد کنید. ادامهٔ این روند همچون دستورالعمل «قطع دسترسی کاربر یا یک نشانی پروتکل اینترنت» است. اگر این فرایند و تبعات آن را نمی‌دانید، لطفاً این کار را انجام ندهید! پیش از انجام این کار، mw:Range blocks را مطالعه کنید.

سروکله زدن با کاربران بداندیش و بدزبان[ویرایش]

در ویکی‌پدیای انگلیسی تعدادی از مدیران در ویکی‌پدیا یا سایر فضاهای مجازی و حتی به صورت شخصی مورد تهدید یا بدرفتاری واقع شده‌اند. اگر مشخصات واقعی خود را در صفحه کاربری خود یا دیگر صفحات بحث هویدا کرده‌اید و نگران هستید که ممکن است کاربران خشن، بداندیش یا بدزبان شما را مورد آزار قرار دهند یا مشکلاتی برای شما پدیدآورند، در چنین مواردی می‌توانید از مدیران دیگری بخواهید با آن کاربران برخورد کنند.

حذف یک صفحه[ویرایش]

بر روی پیوند «حذف» یا «این صفحه را حذف کنید» کلیک کنید. اگر از پوستهٔ monobook استفاده می‌کنید، می‌توانید از میان‌بُرِ alt+d هم استفاده کنید. در صفحه‌ای که ظاهر می‌شود، معمولاً ۱۵۰ حرف اولِ صفحه‌ای که می‌خواهید حذف کنید، به‌عنوان دلیل نوشته شده‌است. برای حذف سریع می‌توانید آن را -اگر مطالب غیرمناسب یا اهانت‌آمیزی ندارد- به همان شکل باقی بگذارید یا دلیل حذف را بنویسید و تأیید کنید. توجه کنید که این نوشته در سیاههٔ حذف برای همیشه نمایش داده خواهد شد. دلیل حذف، به‌طور مثال، می‌تواند «اجماع بر حذف در ویکی‌پدیا:نظرخواهی برای حذف پس از ۵ روز» باشد.

اگر تاریخچهٔ صفحه بیش از یک نسخه داشته باشد، پیش از حذف، یک پیام خطا دریافت خواهید کرد. حتی اگر آن صفحه شرایط حذف سریع را دارد، حتماً تاریخچهٔ آن را بررسی کنید. ممکن است صفحه‌ای که مشاهده می‌کنید نتیجه خرابکاری بر روی یک مقاله مناسب باشد.

پس از حذف یک صفحه مطمئن شوید که صفحه بحث آن را هم حذف کنید. معمولاً در هنگام حذف یک مقاله دربارهٔ حذف صفحه بحث آن یادآوری می‌شود. مطمئن شوید که صفحه بحث آن را هم حذف کنید. اگر صفحه‌ای به هیچ وجه نباید وجود داشته باشد، برای جلوگیری از ایجاد دوباره آن، از پیوند نداشتن صفحه‌های دیگر به آن اطمینان یابید. اگر صفحه در «ویکی‌پدیا:نظرخواهی برای حذف» یا جای مشابه دیگری فهرست شده بود از رهنمودهای ویکی‌پدیا:فرایند حذف پیروی کنید که توصیه‌هایی از جمله بایگانی کردن بحث‌های منجر به حذف را شامل می‌شود.

برای اطلاع از سیاست‌های مربوط، ویکی‌پدیا:راهنمای حذف برای مدیران و ویکی‌پدیا:سیاست حذف را بخوانید.

ویرایش رابط کاربر[ویرایش]

پس از اجماع، شما می‌توانید «نوشتار رابط کاربر» را در صفحات محافظت‌شده راهنما:فضای نام مدیاویکی و «طرح رابط کاربر» را در مدیاویکی:Monobook.css تغییر دهید. برای انجام بعضی از تغییرات باید از زبان اچ‌تی‌ام‌ال استفاده کنید.

ویرایش صفحات محافظت‌شده[ویرایش]

همچون معمول به «این صفحه را ویرایش کنید» بروید. تنها تفاوت پیغام هشداری جهت یادآوری حفاظت شدن صفحه است، که در بالای صفحه ملاحظه خواهید کرد. لطفاً ویکی‌پدیا:سیاست حفاظت از صفحه‌ها را بخوانید. همچنین صفحه «رده:ویکی‌پدیا:درخواست‌های ویرایش» را ببینید.

ادغام کردن تاریخچهٔ صفحات[ویرایش]

ادغام کردن تاریخچهٔ صفحات روشی برای جلوگیری از کپی و اضافه کردن (Copy and Paste) دستی مطالب بدون باقی‌گذاشتن راهی برای یافتن نویسندگان اصلی است. مقاله‌هایی که تاریخچهٔ موازی نداشته باشند را می‌توان با استفاده از ویژه:ادغام تاریخچه ادغام کرد، برای موارد دیگر وپ:چگونگی ادغام را ببینید.

انتقال صفحات[ویرایش]

انتقال صفحاتی که بحث‌برانگیز است یا همکاری یک مدیر را نیاز دارد در ویکی‌پدیا:تابلوی اعلانات مدیران/درخواست انتقال و ادغام فهرست شده‌اند. برای راهنمای انتقال فعلاً نسخه انگلیسی را در "Wikipedia:Moving guidelines for administrators" ببینید.

محافظت یا رفع محافظت از صفحه‌ها[ویرایش]

همچنین ببینید ویکی‌پدیا:سیاست حفاظت از صفحه‌ها

برای حفاظت از یک صفحه بر روی پیوند «حفاظت» یا «این صفحه را محافظت کنید» کلیک کنید (معادل فارسی چک شود). حفاظت صفحات را می‌توانید «کاملاً حفاظت‌شده» (فقط مدیران می‌توانند آن را ویرایش کنند) یا «نیمه‌حفاظت‌شده» (کاربران عضوی که بیش از ۴ روز از عضویت آنها می‌گذرد می‌توانند آن را ویرایش کنند) تنظیم کنید. اگر از پوسته monobook استفاده می‌کنید می‌توانید از کلیدهای میان بر alt بعلاوه = استفاده کنید که شما را به صفحه‌ای برای تأیید عمل حفاظت ارجاع می‌دهد. دلیل حفاظت از صفحه را ذکر کرده، جعبه تأیید را انتخاب کنید و بر روی دکمه confirm کلیک کنید. سیاهه محافظت در ویژه:Log/protect ظاهر خواهد شد و صفحه در ویژه:ProtectedPages فهرست می‌شود. در صورت وجود جنگ ویرایشی در یک مقاله باید {{protected}} را هم به بالای صفحهٔ محافظت‌شده بیفزایید. در صورتی که صفحه را در مقابل خرابکاری یا جلوگیری از ویرایش توسط کاربران بسته‌شده محافظت کرده‌اید باید {{Sprotected}} را به نشانهٔ صفحهٔ «نیمه‌حفاظت‌شده» به بالای صفحه بیافزایید. برداشتن محافظت صفحات به روش مشابه است. مدیران صفحه‌ای را که خود به صورت فعال در ویرایش آن مشارکت داشته‌اند نباید محافظت کنند مگر در موارد خرابکاری آشکار.

محافظت صفحات پاک‌شده[ویرایش]

گاهی یک مقاله چندین بار حذف و مجدداً ایجاد شده‌است. در این صورت، شما می‌توانید همان‌طور که یک صفحهٔ موجود را محافظت می‌کنید، یک صفحهٔ پاک‌شده را هم در برابر ایجاد دوباره محافظت کنید. برای اطلاعات بیشتر، ویکی‌پدیا:سیاست حفاظت از صفحه‌ها را بخوانید.

محافظت یا رفع محافظت از تصاویر[ویرایش]

محافظت از تصویر بسیار شبیه محافظت ار صفحه می‌باشد. زمانی که از قسمت توصیفات تصویر از آن محافظت می‌کنید، صفحه و تصویر هردو محافظت می‌شوند.

بازگردانی صفحات حذف‌شده[ویرایش]

مادامی که صفحاتِ پاک‌شده در آرشیو موجود باشند، می‌توان آنها را بازگرداند.

خنثی‌سازی خاص مدیران[ویرایش]

مفید بودن[ویرایش]

اختیارات مدیر به‌طور خاص در جاهای مشخصی در ویکی‌پدیا می‌تواند مفید باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]