ویکی‌پدیا:نظر سوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Gtk-dialog-info.svg این صفحه یک سیاست یا رهنمود نیست. نظر سوم یک مسیر غیررسمی و غیراجباری است که در خلال آن ویرایشگرانی که اختلافی بر سر محتوا دارند یا درگیری‌های ویرایشی دارند می‌تواند تقاضای نظر شخص سومی را بکنند.
میانبر:

نظر سوم روشی است برای درخواست نظر یک شخص سوم در طی اختلاف نظر بین دو ویرایشگر. زمانی که دو ویرایشگر نمی‌توانند با هم موافقت کنند هر کدامشان می‌تواند این اختلاف نظر را در این‌جا فهرست کند تا نظر یک شخص سوم را بخواهد. روال نظر سوم نیازمند حسن نیت و حفظ نزاکت از سوی طرفین درگیر است.

این صفحه در درجهٔ نخست برای حل غیر رسمی اختلاف نظرهایی است که تنها دو ویرایشگر در آن درگیر هستند. اگر اختلاف نظرهایی که تعداد بیشتری از کاربران را درگیر کرده‌اند از طریق بحث در صفحهٔ بحث حل نشوند، شما می‌تواند قدم‌های دیگر در روند حل اختلاف را طی کنید. طبیعت غیر رسمی روند برتری اصلی آن نسبت به روش‌های رسمی حل اختلاف به شمار می‌رود.

پاسخ‌دهندگان از این که نتیجهٔ اختلاف نظر در صفحهٔ بحث مقاله یا صفحهٔ بحث خودشان اطلاع داده شود تقدیر می‌کنند. ما می‌خواهیم بدانیم که آیا نتیجه مثبت بود یا خیر، و این به حفظ و بهتر کردن استانداردهای کارمان کمک می‌کند.

اگر شما به ارائهٔ نظر سوم می‌پردازید، لطفاً صفحهٔ کاربری خود را در ردهٔ رده:ارائه‌دهندگان نظر سوم قرار دهید (مثلاً با استفاده از جعبهٔ کاربر {{کاربر نظر سوم}}).

نحوهٔ فهرست کردن یک اختلاف نظر[ویرایش]

مطمئن شوید که قبل از اضافه کردن درخواست در این‌جا، به عنوان اولین قدم، در مورد اختلاف نظر در صفحهٔ بحث کاملاً گفتگو کرده‌اید. نظر سوم تنها برای مواردی است که دو کاربر شرکت‌کننده در بحث نتوانند به نتیجه برسند. در این حالت می‌توانید اختلاف نظر را در بخش «اختلافات جاری» در زیر اضافه کنید.

اگر بیش از دو نفر در بحث شرکت دارند، استفاده از این صفحه (نظر سوم) مناسب نیست. لطفاً روش‌های حل اختلاف را دنبال کنید یا ویکی‌پدیا:درخواست برای نظر را بیازمایید.

به هیچ وجه در این صفحه بحث نکنید، گفتگوها باید در صفحهٔ بحث مربوطه انجام شوند.

دستورالعمل زیر را برای ایجاد درخواست دنبال کنید:

 • درخواست جدید را با علامت # آغاز کنید و آن را زیر درخواست‌های قبلی قرار دهید، تا شماره‌بندی و توالی زمانی فهرست حفظ شود.
 • درخواست شما باید شامل موارد زیر باشد:
  • پیوندی به بخش مورد نظر در صفحهٔ بحث که به موضوع مورد نظر می‌پردازد
  • توضیحی مختصر و بی‌طرفانه از اختلاف نظر که بیشتر از یک یا دو خط نباشد. تلاش نکنید که در این توضیح استدلالی له یا علیه یکی از طرفین بیاورید.
  • متن را با افزودن پنج مدک (~~~~~) امضا کنید، تا تاریخ و ساعت، بدون نام کاربری شما، افزوده شود. این کار به حفظ بی‌طرفی کمک می‌کند.
 • تلاش کنید (تا جای ممکن) درخواستتان به گونه‌ای باشد که از جانب هر دو طرف بحث به نظر برسد.
مورد نمونه:
# [[بحث:فهرست امریکایی‌های اهل کوبا#تمیزکاری فهرست]]. اختلاف نظر در مورد سرشناسی اسم‌های اضافه شده به فهرست ~~~~

درخواست‌هایی که شش روز از زمان مطرح شدنشان بگذرد و کسی تمایلی به پاسخ‌دادن به آن‌ها نشان ندهد را می‌توان از فهرست حذف کرد. اگر درخواست شما به این دلیل حذف شده است (دلیل حذف‌شدن درخواستتان را در تاریخچه نگاه کنید) می‌توانید دوباره آن را به فهرست بیفزایید.

اختلافات جاری[ویرایش]

بعد از خواندن دستورالعمل بالا، اختلاف نظر خود را در این قسمت اضافه کنید.


 1. بحث:تغییر جنسیت در ایران#تمیزکاری منابع نامعتبر. اختلاف نظر در مورد حذف شدن مطالب من با عنوان اینکه منبع مطالب من مانند تصویر اسکن شده کتاب منتشر شده توسط مؤسسات دولتی ایران نامعتبر است و درج مطالبی با محتوای متناقض با مطالب من با درج منابعی مثل روزنامه ها که کاملاً نامعتبر از نظر ویکی پدیا است7q8u9r1a2n (بحث) ‏۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۲۳:۲۴ (UTC)
 2. بحث:وقتی که (ترانه)#تاییدپذیری. اختلاف نظر در مورد اینکه چون هیچ‌جا این ترانه نقد و بررسی نمی‌شود و هیچ منبع ثانویه و ثالثه‌ای برایش پیدا نمی‌شود؛ پس کاربران می‌توانند تفسیرها را با منابعی که به ادعاها پاسخ نمی دهند، در مقاله بنویسند. ‏۱۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۴، ساعت ۰۸:۴۶ (UTC)
 3. اینجا. اختلاف نظر در مورد درست بودن یا نبودن قرار دادن سرنویس و پیوند دادن به صفحه‌های دیگر در نوشتارهایی مانند اردشیر سوم (ساسانی)، اردشیر سوم (هخامنشی)، بهمن پسر اسفندیار، اردشیر یکم (هخامنشی) و اردشیر بابکان.‏ @نوژن: درخواست نظر سوم. ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۷:۴۳ (UTC)
 4. بحث:وجه تسمیه#تمیزکاری منابع نامعتبر. اختلاف نظر در مورد اعتبار منابع ارائه شده از طرف بندهراجع به سندی متعلق به دوران قاجاریه درمورد نامگذاری دشت سولدوز و شهر نقدهRostamxani (بحث) ‏۲۴ فوریهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۹:۰۲ (UTC)
 5. تاریخچه:مسعود میرزا ظل‌السلطان اختلاف نظر در مورد اعتبار انواع منابع ارائه شده از طرف بنده در چندین گام مختلف در مورد بخش به خصوصی از مقاله. Viva! Persia (بحث) ‏۱۱ اوت ۲۰۱۵، ساعت ۱۷:۲۴ (UTC)

ارائهٔ نظر سوم[ویرایش]

 • نظر سوم باید بی‌طرفانه باشد. اگر شما قبلاً در ارتباط با مقاله یا ویرایشگرانی که اختلاف دارند اقدامی کرده‌اید که ممکن است پاسخ شما را جهت‌دار کند، از ارائهٔ نظر سوم در مورد آن اختلاف نظر پرهیز کنید.
 • اظهارات طرفین را بخوانید.
 • نظر سوم را بی‌پروا ارائه نکنید. در برخی موارد نظر شما ممکن است تعادل را به یک طرف سوق دهد، در حالی که در برخی موارد هر دو طرف ممکن است دلایل قابل قبولی ارائه کرده باشند، یا شما با هر دو مخالفت کنید.
 • نظر سوم را در صفحهٔ بحث مقاله ارائه کنید، نه در این صفحه. نظرتان را مانند معمول با استفاده از چهار مدک (~~~~) امضا کنید.
 • نظرتان را با نزاکت و بدون پیش‌داوری ارائه کنید.
 • صفحه‌هایی که در آن‌ها نظر سوم را ارائه کرده‌اید برای چند روز در فهرست پیگیری‌های خود نگه دارید. معمولاً صفحه‌هایی که در این‌جا فهرست می‌شوند توسط عدهٔ کمی پیگیری می‌شوند.
 • اگر برایتان روشن نیست که اختلاف نظر در کجاست، {{جا:ارائه نظر سوم|نام کاربری خودتان}} را در یک بخش جدید در صفحهٔ بحث مقاله اضافه کنید.
 • در مورد درخواست‌های نظر سوم که از دستورالعمل بالا پیروی نمی‌کنند، می‌توانید فرد درخواست‌کننده را با استفاده از {{درخواست نادرست نظر سوم}} در جریان بگذارید.
 • در زمان ارائهٔ نظر سوم، لطفاً درخواست مربوط به آن را از این صفحه بردارید و در خلاصهٔ ویرایش مشخص کنید که کدام درخواست را برداشتید و چند مورد دیگر باقی مانده‌است. این کار باعث می‌شوند که دیگر داوطلبان کمتر دوباره‌کاری کنند.
 • اگر برچسب {{نظر سوم}} استفاده شده‌است، این برچسب را از مقاله و/یا صفحهٔ بحث آن بردارید.

جستارهای وابسته[ویرایش]