ویکی‌پدیا:درخواست برای نظر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Gtk-dialog-info.svg درخواست برای نظر یک روش آرام و غیررسمی برای درخواست بررسی یک موضوع توسط افراد خارج از بحث، اجماع‌یابی، و حل اختلاف است که با احترام به محتوای مقاله، رفتار کاربرها، و با توجه به سیاست‌ها و رهنمودهای ویکی‌پدیا انجام می‌شود.
میانبر:

توصیه‌هایی برای پاسخ دادن[ویرایش]

همهٔ ویرایشگران از جمله کاربران ناشناس (یا IP) می‌توانند با پاسخ دادن به درخواست‌ها، نظر و ایدهٔ خود را برای رسیدن به یک موافقت عمومی یا اجماع بیان کنند.

درخواست نظر برای مقاله‌ها، الگوها و رده‌ها[ویرایش]

قبل از درخواست نظر[ویرایش]

 • این قسمت برای نظر دادن در مورد محتوای صفحه‌ها است؛ برای مسائل مربوط به رفتار کاربران لطفاً قسمت درخواست‌ نظردهی در مورد کاربر را که پایین‌تر است ببنید.
 • بهتر است قبل از درخواست ناظرین دیگران در این‌جا، تلاش کنید که مشکلات مقاله را در صفحهٔ بحث آن حل کنید.
 • اگر مقاله پیجیده یا فنی است ممکن است بهتر باشد که در یک ویکی‌پروژه مرتبط درخواست نظر کنید.
 • اگر موضوع فقط در میان دو ویرایشگر است، بهتر است قبل از این‌جا راه سریعتر نظرسوم را امتحان کنید.

مراحل[ویرایش]

 • برای ایجاد یک درخواست برای نظر با موضوع مثال از این الگو استفاده کنید"{{درخواست نظردهی|مثال}}‎"فقط به جای مثال موضوع مورد نظر را وارد کنید؛ یا از جعبه زیر سود بگیرید.


 • مشکل را به اختصار بیان کنید سپس صفحه را ذخیره کنید.
 • الگوی {{نظرخواهی}} را بر بالای مقاله یا قسمت مورد نظر بیفزایید.

درخواست نظر برای سیاست‌ها و قراردادها[ویرایش]

در ویکی‌پدیای فارسی نظردهی برای سیاست‌ها و رهنمودها در صفحهٔ بحث آن‌ها انجام می‌شود. به منظور جذب نظرهای بیشتر، می‌توانید در قهوه‌خانه اطلاعیه راجع به بحث‌های در جریان اضافه کنید.

درخواست نظر در مورد کاربرها[ویرایش]

درخواست نظر در مورد رفتار کاربرها روشی است برای بحث در مورد یک کاربر خاص که ویکی‌پدیا:سیاست‌ها و رهنمودهای ویکی‌پدیا را زیر پا گذاشته است. موارد زیر را قبل از درخواست برای نظر در مورد کاربرها با دقت بخوانید:

 • قبل از درخواست نظر جمعی از کاربران، دست کم دو نفر از ویرایشگران ویکی‌پدیا باید از طریق صفحهٔ بحث کاربر مورد نظر یا صفحه‌های بحث مرتبط دیگر با وی ارتباط برقرار کرده باشند و تلاش کرده باشند که اختلاف را رفع کنند اما موفق نشده باشند. درخواست برای نظر در مورد کاربر در صورتی که قبلاً دو ویرایشگر دیگر برای حل اختلاف با وی به روش فوق تلاش نکرده باشند ظرف ۴۸ ساعت پاک می‌شود. شواهد لازم، که معمولاً به صورت پیوند اختلاف هستند، نه تنها باید خود اختلاف را نشان بدهند، بلکه باید نمایانگر تلاش برای یافتن یک راه حل یا مصالحه باشند. کاربرهایی که درخواست نظر در مورد رفتار کاربر را تایید می‌کنند باید همان‌هایی باشند که در تلاش برای حل اختلاف درگیر بوده‌اند.
 • کاربرهایی که مورد بحث هستند باید از طریق صفحهٔ بحث‌شان نسبت به این مساله آگاه شوند. این کار را می‌توانید با افزودن الگوی {{بحث راجع به رفتار}} انجام دهید. از الگوی {{نتیجه بحث رفتار}} برای جمع‌بندی نظر در مورد کاربر استفاده کنید.
 • درخواست‌های نظری که تنها به منظور اذیت کردن یا مطیع کردن یک مخالف ایجاد شده باشند مجاز نیستند. مطرح کردن مکرر یا تحمیل‌آمیز درخواست‌های ناشایسته نوعی سوء استفاده از روند حل اختلاف به شمار می‌رود. درخواست برای نظر محلی برای ویکی‌پدیا:حملهٔ شخصی نیست.
 • درخواست برای نظر ممکن است به موشکافی در مورد تمام ویرایشگران درگیر بینجامد. هیئت داوری شواهد و نظرهای ارائه شده در درخواست برای نظر را در صورت ارجاع بعدی موضوع به این هیئت به دقت در نظر می‌گیرد. افزودن یک درخواست برای نظر را سرسری و با شتاب انجام ندهید.
 • در بسیاری از موارد، از ویرایشگرانی که در یک درخواست برای نظر از آن‌ها نام برده شده انتظار می‌رود که به آن پاسخ دهند. در صورت ارجاع موضوع به هیئت داوری، این هیئت هر پاسخ یا ندادن پاسخ را در نظر می‌گیرد، هم‌چنان که نظرها و حمایت‌های جامعه ویکی‌پدیا در آن باره را مد نظر قرار می‌دهد.
 • اختلاف نظر در مورد محتوای مقاله، از جمله اختلاف نظر در مورد نحوهٔ حصول دیدگاه بی‌طرفانه باید در قسمت درخواست نظر برای مقاله‌ها، الگوها و رده‌ها مطرح شوند.
 • برای اختلاف‌های خفیف تا متوسط، می‌توانید از ویکی‌پدیا:هشدار برای رعایت نزاکت استفاده کنید تا به سادگی نظر دیگران را بدانید.

درخواست نظرهای کنونی[ویرایش]

برای اینکه برای مقاله‌ای یا موضوعی درخواست نظر کنید، الگوی {{نظر}} را به بالای آن مقاله بیافزایید، س‍پس روی پیوندی که در الگو به رنگ قرمز است کلیک کنید و در زیرصفحهٔ جدیدی که باز می‌شود درخواستتان را به‌شکل استاندارد و معمول بنویسید. سپس نام صفحه را مطابق نمونه به اینجا بیفزایید.

سرشناسی مقالات رباتیک[ویرایش]

برای دانستن سرشناسی مقالات فله‌ای که توسط ربات‌ها ایجاد می‌شود [مثلا مقالات قناتی که همکنون توسط ربات JYBot ایجاد می‌شود] چه راهکاری وجود دارد؟ بطور مثال کاربر ربات‌ران می‌گوید: وقتی برای ساخت مقالات رباتیک مجوز داده می شود، خود اجماع محسوب می شود آیا مجوز دادن توسط دوکاربر اعضای گروه مجوزدهندگان ربات می‌تواند سرشناسی ۱۵،۰۰۰ مقاله را بوجود بیاورد؟

Pictogram voting comment.svg توضیح: سوالم کلی است و مثال آورده شده فقط بخاطر درحال انجام بودن آن است. --آرمان (بحث) ‏۱۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۷:۴۳ (UTC)

Pictogram voting comment.svg توضیح: اگر مجوزدادن سرشناسی نمی‌آورد، بهتر است قبل از ایجاد تعداد بیشمار این مقالات نظرخواهی مانند مقالات روستاها ایجاد گردد بعد ربات شروع به ساخت مقاله کند--آرمان (بحث) ‏۱۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۷:۵۳ (UTC)

Pictogram voting comment.svg توضیح:دوست عزیز مقالات قنات‌ها کاملا سرشناسند و طبق همان اجماعی که دیدید و نظرات دوستان را خواندید حتی نیازی به اجماع این چنینی ندارد و همان مجوز ربات (که توسط مدیران یا دیوانسالاران بررسی می‌شود) مشابه اجماع است، همچنین برای ایجاد نظر خواهی مانند همانی که گذاشتید عمل کنید این طور کمی مبهم است، با احترام پسر یاس بحث ‏۱۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۸:۰۲ (UTC)

هدف این بحث در ابتدا، مشخص کردن صلاحیت تعیین سرشناسی مقالات توسط اعضای گروه مجوزدهندگان ربات است، اگر به نتیجه صلاحیت نداشتن رسید می‌توان قبل از مجوز دادن برای مقاله‌های رباتیت نظرخواهی سرشناسی ایجاد کرد-- آرمان (بحث) ‏۱۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۹:۲۴ (UTC)

Pictogram voting comment.svg توضیح: به نظر من بحث مفیدی است. از آن‌جایی که مقالات رباتیک از جایی دیگر به ویکی‌فا منتقل می‌شوند پس مطمئناً منبع دارند. یعنی مقالات دستی نیستند که شک بدون‌منبع‌بودن داشته باشند. اما به نظرم باید هنگام دادن مجوز برای ساختن یک مجموعه مقالات رباتیک منبع نیز مورد بررسی قرار بگیرد بدین نحو که ربات‌ران بگوید منبعش کجاست. اگر منبع معتبر بود به او مجوز ساخت بدهند. اما در مورد منبع؛ بسیاری از این مقالات ترجمه از ویکی‌های دیگرند که تکلیفش جداست و بسیاری نیز از دانش‌نامه‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. نمی‌دانم حکم اعتبار ویکی‌های دیگر چیست ولی تشخیص سرشناسی و اعتبار دانش‌نامه‌های دیگر ممکن است و ساده. پ. پژوهش (بحث) ‏۱۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۸:۱۷ (UTC)

معمولا هنگام گرفتن مجوز، منبع را معلوم می‌کنیم، اگر مجوز را ببینید، در آن الگوی ساخت آمده که دارای مجوز است .جواد/بحث ۲۳ تیر ۱۳۹۱، ساعت ۱۲:۵۴ (ایران)
نظر رضا

مقالات روستاها و آثار باستانی و ساختمان‌های مهم شهرها سرشناس هستند و برای ماندن باید حداقل یک منبع داشته باشند.

در مورد این مورد خاص (قنات‌ها) منبعش کاملا سرشناس هست و این منبع از سوی دولت به صورت رسمی اطلاعات مرتبط با قنات‌ها را عمومی کرده است. همچنین باید توچه داشت که قنات‌ها از استادیوم‌ها و هتل‌ها یا روستاها چیزی کمتر ندارند در نتیجه ابهامی برای سرشناسی‌شان نیست.— پیام امضانشدهٔ قبلی را reza1615 (بحث • مشارکت‌ها) نوشته‌است.

بنظرتان اعضای گروه مجوزدهندگان ربات صلاحیت تعیین سرشناسی مقالات را دارند؟ یا باید قبل از اعطای مجوز، یک نظرخواهی عمومی مانند این ایجاد کرد؟ -- آرمان (بحث) ‏۱۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۹:۵۵ (UTC)
برای اینکه پاسخ‌ها در یکجا باشند ادامه بحث در بحث ویکی‌پدیا:رهنمود ساخت مقاله با ربات
سرشناسی مسئله جدا از مسائل رباتیک‌است، هیچ مقاله به صرف ساخته‌شدن توسط ربات سرشناس نمی‌شود، حتی به نظر من حتما قبلا از ایجاد مقالات رباتیک در تعداد زیاد حتما با جامعه ویکی‌پدیا گفتگو صورت بگیرد که جامعه در جریان باشد. م‍ردتن‍‍ه‍ا ‏۱ سپتامبر ۲۰۱۲، ساعت ۲۰:۰۳ (UTC)

حسن مجتبی[ویرایش]

در این مقاله کاربری تأکید دارد که حتما باید از کلمه «مرگ» استفاده شود، و استفاده از کلمه «وفات» و حتی «درگذشت» را واگردانی می‌کند، و حتی در ایت رابطه قانون ۳ برگردان را هم نقض کرده است. در ویکی‌پدیا:نظر سوم هم مطرح کردم، ولی ایشان به سخنان «نظر سوم» هم اهمیتی نداد، و آن‌را واگردانی کرد! البته بعدتر نظرات سوم هم ظاهرا دو دسته شده‌اند. این مسأله علاوه بر این مقاله، در مقالات علی بن موسی الرضا، فاطمه زهرا،محمد باقر علی نقی و حسن عسکری هم این مسأله هست. حتی در ویکی‌پدیا:شیوه‌نامه نوشتن زندگی‌نامه هم واگردانی انجام می‌دهد، تا سخن خود را اثبات کند! ایشان نوشته موجود در آن شیوه‌نامه را به طور تحت اللفظی برداشت کرده است، و روح قانون را رها کرده است: گمان می‌کند این‌که گفته شده « «درگذشت» به عنوان فعل ماضی، «کشته شد» و «مرگ» به عنوان مصدر استفاده می‌شوند» به این معناست که مثلا اگر از درگذشت یا وفات به عنوان مصدر استفاده شود، قانون نقض شده است، و آن‌را واگردانی می‌نماید! علی سراج (بحث) ‏۳ دسامبر ۲۰۱۲، ساعت ۱۷:۵۶ (UTC)

سلام، به نظر حق با ایشان است. وپ:بی‌طرفی اصلی بنیادین است و ریزنویسه‌هایی چون افعال نیز باید در همین چارچوب باشند. وقتی واژه مصوبی برای مصدرها وجود دارد دلیلی ندارد از واژه‌ای که ممکن است برای برخی مفهومی بالاتر و یا پایین‌تر از واژه اصلی دارد استفاده کرد. به نظر می‌رسد اولین تغییر در رهنمود توسط شما صورت گرفته است که بهتر می‌بود در این‌مورد اجماع کاربران را ارجح بر شاخصه کلی همچون «روح قانون» قرار می‌دادید. MaHaN MSG ‏ ‏۳ دسامبر ۲۰۱۲، ساعت ۱۸:۱۵ (UTC)
سلام به نظر من هم حق با علی سراج است من نیز بارها نقص قانون سه بر گردان را از این کاربر دیده و تذکر داده اما توجه نکرده است. M7S6MMy Talk  ۱۴ آذر ۱۳۹۱، ساعت ۱۱:۲۳ (ایران) ‏۴ دسامبر ۲۰۱۲، ساعت ۰۶:۵۳ (UTC)
لطفا بحث را شخصی نکنید. هنگامی که شما خودتان حکم می‌دهید، تفتیش عقیده می‌کنید و در آخر نیز مقابل دیدگاه مخالفتان شروع به یارکشی می‌کنید نشان از این است که هنوز با سیاست بی‌طرفی آشنایی کامل ندارید.
حذف محتوای مغرصانه جزو استثناءهای قانون سه‌برگردان است، شما و جناب سراج هردو دراین‌باره تذکر دریافت کرده‌اید پس لطفا وپ:۳ب را به دقت مطالعه کرده و به جای اقدام متقابل و اتهام خرابکاری به کاربران به بحث و گفتگو بپردازید! MaHaN MSG ‏ ‏۴ دسامبر ۲۰۱۲، ساعت ۰۷:۱۴ (UTC)

کاربران علی سراج و M7S6M: ویرایش‌های شما برخلاف شیوه‌نامهٔ موجود است. زمانی هم که به شما توضیح داده شد و لینک آن صفحه برای‌تان گذاشته‌شد قبلی را پاک کردید و سعی کردید یک رهنمود جدید بنویسید تا حرف‌تان به کرسی نشانده‌شود. شما مجاز نیستید بدون دلیل و مدرک، در صفحه‌های مختلف جارزنی کنید که فلان کاربر نقض ۳ برگردان کرده. اگر لینکی به ۴ واگردانی در کم‌تر از ۲۴ ساعت هست (که در این مورد نیست) می‌توانید در جایش درخواست کنید تا رسیدگی شود. بر خلاف رهنمود موجود جنگ ویرایشی درست کرده‌اید (عده‌کشی و تهمت‌زنی‌های‌تان بماند) از من طلبکار هم هستید؟ آن‌هم در حالی که فقط من نبودم که خرابکاری‌های شما را واگردانی می‌کردم و چند کاربر دیگر هم ویرایش‌های اشتباه شما را خنثی کردند. امیدوارم این توضیح و تذکر آخر کفایت کند. Cobain (بحث) ‏۴ دسامبر ۲۰۱۲، ساعت ۰۸:۵۸ (UTC)

 1. اول بگویم که من کسی دعوا ندارم. لطفا همگی آرامش‌شان را حفظ کنند.
 2. خوب است به جای اتهام «اتهام زنی» به دیگران، خود از اتهام زدن بپرهیزیم. دو بار گفته شده که «یارکشی» یا «عده کشی» صورت گرفته است. توجه بفرمایید که ایجاد این صفحه توسط من، از نظر زمانی پیش از اعلام آمادگی آقا یا خانم M7S6M برای چاره جویی برای اقدام غریب آقا یا خانم Cobain است. ظاهرا ایشان هم از این واگردانی به ستوه آمده‌اند، که به من پیشنهاد شکایت از Cobain را داده‌اند. من از ایشان شکایت نکرده‌ام، بلکه -قبل از پیشنهاد ایشان- برای این مسأله از دیگر کاربران ویکی‌پدیا درخواست نظر کرده‌ام.
 3. این‌که در شیوه‌نامه‌ای نوشته شده که مثلا کلمه «درگذشت» را برای فعل ماضی، و کلمه «مرگ» را برای مصدر استفاده کنید. اولا توجه کنید که این یک شیوه نامه است، نه قانون و سیاست ویکی‌پدیا. ثانیا در صفحه معادل آن در زبان انگلیسی چنین مسأله‌ای را ندارد. ثالثا برای فعل مضارع هیچ کلمه‌ای را پیشنهاد نکرده است! رابعا گفته برای «مصدر» از «مرگ» استفاده شود، در حالیکه کلمه مرگ اصولا مصدر نیست!! خامسا این مسأله را Taranet در ۳۱ تیر ۸۸ (+ و +) پیشنهاد داده است، و نه کسی در مورد آن نظر داده است، نه آن‌را تغییر داده است. صفحه مربوط به شیوه نامه نوشتن زندگی نامه صفحه‌ای خُرد است، و کسی با تکمیل آن مشکلی نداشته است، ولی اینکه بگوییم در مورد این شیوه نامه مثلا اجماعی صورت گرفته، چینی چیزی نیست. به نظر می‌رسد که Taranet می‌خواسته پیشنهادی برای هر یک از حالات بدهد، که به نظرشان بی طرفانه بوده است. درگذشت و مرگ هر دو به نظر ایشان بی طرفانه بوده است، و ایشان یکی را برای حالت ماضی و یکی را برای مصدر مثال زده است (غیر معقول است که بگوییم درگذشت به عنوان مصدر طرفدارانه است، ولی به عنوان فعل ماضی بی طرفانه است!!) چنان که گفتم فعل مضارع را اصلا پیشنهاد نداده، و مصدر را هم اشتباه بیان کرده است! چنان‌که گفته‌ام، بر اساس وپ:چچ «روح قوانین بر حروف و واژگان آن‌ها برتری دارد»؛ و بر اساس وپ:چچ «روح قوانین بر لفظ قوانین ارجح است». نباید بر الفاظ یک «شیوه نامه» «خُرد» که با پیشنهاد «یک نفر» صورت گرفته، و معادل آن در زبان‌های دیگر موجود نیست، و خود دارای نقص و اشکال است، تعصب ورزید، و بر خلاف Common Sense مثلا گفت برای ماضی درگذشت درست است، و برای مصدر درست نیست!!
 4. توجه بفرمایید که همین مسألهٔ شیوه نامه در بسیاری از صفحات دیگر ویکی‌فا هم رعایت نشده است، و هیچ‌کس هم احساس نکرده است که بی طرفی نقض شده است. کافی است کلمه «درگذشت» را در ویکی‌فا جستجو کنید، تا ببینید چه تعداد از صفحات از کلمه درگذشت -به قول ایشان- به عنوان مصدر استفاده کرده‌اند! علی سراج (بحث) ‏۴ دسامبر ۲۰۱۲، ساعت ۱۴:۱۷ (UTC)

چند مورد از مثال‌های فعلی بسیارِ به کار بردنِ «درگذشت» به عنوان -به قول ایشان- مصدر در ویکی‌پدیا: کوروش در فاصلهٔ بین ۱۲ تا ۳۱ اوت سال ۵۳۰ پیش از میلاد درگذشته‌است و یا حداقل، خبر درگذشت وی و بر تخت‌نشینی کمبوجیه در این تاریخ به بابل رسیده‌است (اولی: فعل، دومی: مصدر). خسرو شکیبایی (زاده ۷ فروردین ۱۳۲۳ تهران - درگذشت ۲۸ تیر ۱۳۸۷)؛ ابوسفیان (درگذشت: ۳۱ ه. ق در سن ۸۸ سالگی)؛ محمد بن اسحاق ندیم مشهور به ابن (درگذشت ۳۸۵ هجری قمری)؛ مارتین لوتر (تولد ۱۰ نوامبر ۱۴۸۳ در آیزلبن آلمان -درگذشت ۱۸ فوریه ۱۵۴۶)؛ مایکل جوزف جکسون Michael Joseph Jackson (زاده: ۲۹ اوت ۱۹۵۸ – درگذشت: ۲۵ ژوئن ۲۰۰۹)، ...

عبدالرحمن جامی
زادروز ۲۴ آبان ۷۹۳
درگذشت ۲۷ آبان ۸۷۱ (۸۱سالگی)

حتی در «جعبه زندگینامه»، اگر بنویسید «تاریخ مرگ» خودش می‌نویسد: درگذشت!! علی سراج (بحث)

ریحانه جباری[ویرایش]

همانطور که در صفحه بحث دیده می‌شود در چند مورد اختلاف نظر بین گروه‌های نظر دهنده وجود دارد: اول اینکه آیا دویچه وله بعنوان منبع قابل استناد در مورد عضویت سربندی در وزارت اطلاعات می‌باشد یا خیر دوم اینکه گفته فارس نیوز برای رد عضویت او در اطلاعات بیاید یا خیر سوم اینکه چونکه لیسانس طراحی بودن ریحانه در سن ۱۹ سالگی ممکن است وزن دادن به یک طرف به حساب آید در مقاله بیاید یا خیر؟ --Alborz Fallah (بحث) ‏۳۱ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۴:۳۹ (UTC)

 • مورد اول، دویچه‌وله یک منبع بین‌المللی معتبر و جزء خبرگزاری‌های درجه یک دنیاست، مطلبی که منتشر کرده حتماً می‌تواند در مقاله بیاید. تازه این فقط دویچه‌وله نیست که اینطور نوشته، بلکه صدای آمریکا، رادیو فردا (و احتمالاً منابع معتبر دیگر) هم سربندی را کارمند سابق وزارت اطلاعات معرفی کرده.
 • مورد دوم، خبرگذاری فارس که سابقهٔ بدی در جعل خبر و دروغ‌پردازی و شایعه‌پراکنی دارد (خبرهای تکذیب‌شده خبرگزاری فارس)، این مطلب را با استناد «به یک وبلاگ بی‌نام و نشان که با شخصی به نام عبدی مصاحبه کرده، نوشته است». چون سرچشمهٔ این خبر بی‌نام و نشان است و در نهایت به یک وبلاگ می‌رسد، این خبر دارای اعتبار نیست و نباید در مقاله بیاید. اصولاً یکی از روش‌های شایعه‌پراکنی این هست که مطلب مورد نظر به نقل از «یک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود» نوشته شود. شما که نمی‌توانید در مقاله بنویسید «شخصی به نام عبدی در مصاحبه با یک وبلاگ که نام و نشانی از آن در دسترس نیست، اما فارس‌نیوز آن را نقل کرده گفته است که ...»، خواننده وقتی ببیند چنین منبعی برای به چالش کشیدن ادعای دویچه‌وله مطرح شده، به خنده خواهد افتاد.
 • مورد سوم، این چیزی است که در منابع آمده و وظیفهٔ ما نیست که در مورد آن نظر بدهیم، بر طبق وپ:تأییدپذیری، مهم این نیست که مطلالب صحت داشته باشند یا با عقل و منطق ما جور دربیایند، بلکه مهم این است که مطالب منبع معتبر داشته باشند، اگر حتی اگر این خبر دروغ باشد (که نیست)، چون منبع معتبر دارد، باید در مقاله بیاید. -- bkouhi (بحث) ‏۳۱ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۵:۲۰ (UTC)
 • خوب چونكه اينجا براي رفع اختلاف است دقيقا مشخص كنيم در مورد اول دويچه وله فقط در مقاله بيايد بصورت فكت يا بصورت بالانس با نظر مخالفان ؟ در مورد سوم هم آيا شما اعتقاد داريد اگر مطلبي منبع داشت لازم نيست منطقي باشد ؟ مخصوصا كه مورد اختلاف به راحتي قابل حل است شغل را بجاي طراح بنويسيم كارمند شركت طراحي ( ابهام را بگذاريم به عقل خواننده ) . در ضمن در مورد دوم اگر قرار است خنده خواننده را نبينيم ، و اين از راه بررسي منبع خبرگزاريها در خبر ممكن ميشود ، منبع صداي آمريكا و آلمان و راديو فردا براي اثبات عضويت يك فرد در اطلاعات چه مي تواند باشد ؟ --Alborz Fallah (بحث) ‏۳۱ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۵:۳۲ (UTC)
 • در ضمن در قسمت جستارهاي وابسته ٬ اصرار وجود دارد كه مقاله دلارا دارابی حذف شود كه با توجه به تشابه اين موارد با WP:ALSO همخواني ندارد . --Alborz Fallah (بحث) ‏۳۱ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۹:۲۸ (UTC)
اين يك مورد حل شد✓ Alborz Fallah (بحث) ‏۳۱ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۹:۳۱ (UTC)

به نظر بنده، رسانه‌هایی که در آن‌ها دروغ‌گویی در مسائلی خاص مسبوق به سابقه بوده در اینجا در آن مسائل قابل استفاده نیستند. بنابراین فارس‌نيوز و رادیو‌فردا و صدای آمریکا هیچ‌کدام در این مورد قابل استفاده نیستند، زیرا به تحریف مطالب بحث‌برانگیز این‌چنینی اشتهار دارند. اما پرواضح است که حتی اعتبار فارس در این مورد از دویچه‌وله و رادیوفردا بیشتر است. زیرا حداقل به طور رسمی تعدادی خبرنگار که در همه‌ی جلسات حاضر بودند دارد. ضمن اینکه موضع‌گیری فارس در این قضیه سیاسی و طرفدارانه نبود. دانشگاهی (بحث) ‏۳۱ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۹:۴۳ (UTC)

خبرگزاری فارس منصوب به سپاه پاسداران (عامل کودتای 1388) است و هیچ اعتباری ندارد. اینها چیزی به نام شرافت شغلی نمی شناسند. Ali-muhebi (بحث) ‏۳۱ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۹:۵۸ (UTC)
 • @Alborz Fallah: در مورد کارمند وزارت اطلاعات بودن هیچ شائبه‌ای باقی نمی‌ماند. چون فرزند مقتول چند ماه پیش با اعتماد (روزنامه) مصاحبه کرده بود و این را خودش هم گفته بود، منبعش را به مقاله اضافه کردم. در دو مورد دیگر فرمایش‌تان را متوجه نشدم، کمی پیچیده نوشته بودید، می‌شود یک بار دیگر واضح‌تر بیان کنید؟ مرسی. -- bkouhi (بحث) ‏۳۱ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۲۰:۰۰ (UTC)
این را هم لازم به ذکر می‌دانم که با پیدا شدن این منبع جدید که پسر مقتول خودش اظهار داشته که پدرش کارمند وزارت اطلاعات بوده، یک بار دیگر دروغ‌پردازی‌ها، شایعه‌پراکنی‌ها و عوام‌فریبی‌های خبرگزاری سیاه‌سابقه‌ای چون خبرگزاری فارس ثابت شد. -- bkouhi (بحث) ‏۳۱ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۲۰:۲۰ (UTC)
در مورد وزارت اطلاعات بنده تاكيد دارم كه نه اعلام خود شخص و نه تظاهر بستگانش قابل استناد نيست ٬ چرا كه واضح است كسي كه مطلبي را كه قاعدتا بايد پنهان باشد را فاش ميكند ، دنبال منفعتى از اين كار ميگردد ، مثلا يا ميخواهد ديگران را بترساند يا ميخواهد كه نشان بدهد قادر به انجام امري است كه در شرايط معمول قابل انجام نيست اما او ارتباطها و قدرت پنهاني دارد كه قادر است . در مورد فرزند ايشان هم شائبه قوي ارتباط غير اخلاقي وجود داشته كه كاملا توجيه پذير مينمايد كه ادعا به متدين بودن و اطلاعاتي بودن بشود . در ضمن خود آن مرحوم هم ممكن است براي مرعوب كردن ديگران از اين عنوان استفاده ميكرده است . لذا ادعاي ايشان قابل استناد بصورت غير قابل چون و چرا نيست . --Alborz Fallah (بحث) ‏۳۱ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۲۰:۲۷ (UTC)
این دیگر زیرسوال بردن روز روشن است، قبلاً هم برای شما توضیح داده شد که بر طبق وپ:تأییدپذیری ما هیچ حقی در دخل و تصرف موضوع نداریم و حتی نباید درباره درستی مطالب استدلال کنیم، مهم منبع معتبر داشتن است که دارد. این رفتار شما را زیرپا گذاشتن این سیاست مهم و همینطور تلاش برای وپ:سانسور مقاله می‌دانم. -- bkouhi (بحث) ‏۳۱ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۲۰:۳۳ (UTC)
در مورد طراح بودن ايشان (=ليسانس طراحي داخلي) سعي زيادي كردم كه وزن سنگين منطق را گوشزد كنم كه نشد . اما خوشبختابه براي دوستاراني كه شيفته اشعریه هستند از منبع وزين روزنامه اعتماد كه مورد استناد اخير قرار گرفته است شاهد مياورم كه ریحانه ترم سه رشته نرم‌افزار کامپیوتر بوده است .--Alborz Fallah (بحث) ‏۳۱ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۲۰:۳۵ (UTC)
در مورد فارس نيوز كه اعتراض كرديد خود فارس نيوز منبعش براي رد عضويت چيست ٬ نشان ميدهد كه منبع خبرگزاريها از ديد شما مهم است . خوب چرا يك بام و دو هوا ؟ ادعاي بدون منبع صداي آمريكا چه اولويتي بر ادعاي بدون منبع فارس نيوز دارد ؟--Alborz Fallah (بحث) ‏۳۱ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۲۰:۴۰ (UTC)

@Bkouhi: تکلیف فارس اینجا خوشبختانه رسما مدت‌هاست که روشن شده. اما چیزی که متاسفانه هنوز به طور قطعی روشن نشده و هنوز به طور گسترده استفاده میشود بی‌اعتباری مطلق شبکه‌های بسیار بی‌کیفیتی مثل رادیوفرداست. گویی کاربران فکر می‌کنند یا باید فارس را معتبر بدانند یا رادیوفردا را!!!! دانشگاهی (بحث) ‏۳۱ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۲۰:۴۶ (UTC)

خوب اتفاقا من هم همين را ميگويم ! اگر قرار است صداي آمريكا و راديو فردا و ... بازتاب دهنده نظرات يك طرف باشد ، خوب طبيعي است كه نظر گروه مقابل هم بيايد . دقيقا در مثال هم آوردم . --Alborz Fallah (بحث) ‏۳۱ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۲۰:۵۳ (UTC)

@Alborz Fallah: اگر موافق هستید من می‌گویم ساختار مقاله را به این صورت تغییر دهیم: در قسمت «قتل» دو زیرمجموعه تشکیل دهیم و هر دو روایت موجود را به طور مجزا ذکر کنیم. در حال حاضر خیلی گنگ است. دانشگاهی (بحث) ‏۳۱ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۲۰:۵۶ (UTC)

موافقم چونكه جمله هاي متضاد با نويسنده هاي متضاد وحدت پاراگراف را از بين برده است . ديدگاه هر گروه و يا مدعاي ايشان بصورت مجزا هم قابل درج است . --Alborz Fallah (بحث) ‏۳۱ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۲۱:۰۲ (UTC)
خوب اتفاقا من هم همين را ميگويم ! اگر قرار است صداي آمريكا و راديو فردا و ... بازتاب دهنده نظرات يك طرف باشد ، خوب طبيعي است كه نظر گروه مقابل هم بيايد . دقيقا در مثال هم آوردم . --Alborz Fallah (بحث) ‏۳۱ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۲۰:۵۳ (UTC)
 • (تعارض ویرایشی) @Alborz Fallah لطفاً از برچسب چسباندن به دیگران خودداری کنید (اشعری)، این بار را نادیده می‌گیرم و از شما شکایت نمی‌کنم، دفعهٔ بعد، مجبور به شکایت و برخورد قاطع هستم. استدلال‌هایتان را برای خودتان نگه دارید، مطلب منبع معتبر دارد و در مقاله می‌آید. @دانشگاهی، با شما حرفی ندارم، چرا که لینکی قرار دادید که به صراحت گفته شده خبرگزاری فارس منبع معتبری نیست و فقط باید تحت شرایط خاصی از آن استفاده شود. کلام آخر اینکه اجازه نمی‌دهم وپ:تأییدپذیری و وپ:تحقیق دست اول در مقاله نقض شود، لازم به تذکر مجدد به شما کاربران است که شما هر دو نشانه‌های وپ:ویرایش اخلالگرانه را دارید، به اجماع علاقه‌ای نشان نمی‌دهید، اثبات‌پذیری را رعایت نمی‌کنید، به تحقیق دست اول متوسل می‌شوید و جهت‌گیری خاص دارید. -- bkouhi (بحث) ‏۳۱ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۲۱:۰۵ (UTC)
اشعري و معتزلي توهين نيست . اگر فكر ميكنيد كه توهين است حتما شكايت كنيد .در مورد اينكه چه چيزي در مقاله ميماند و يا نميماند شما به تنهايي تصميم نميگيريد و اين يك پروسه جمعي و استدلالي است . اصلا اينجا آمده ايم براي همين . Alborz Fallah (بحث) ‏۳۱ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۲۱:۰۹ (UTC)

کدام دو دیدگاه؟![ویرایش]

جناب @Alborz Fallah:؛ @Bkouhi:، @دانشگاهی: و دیگر ویرایشگران گرامی؛ داریم به بلای قوم بنی‌اسرائیل دچار می‌شویم: سرگردانی.

آغاز این بخش از بحث بر عهدۀ جناب bkouhi است. چرا که پیش‌فرضی را طرح کردند که وجود خارجی ندارد! فارس‌نیوز چنین موضعی نگرفته است که در تقابل با اعلام روشن اخبار دویچه‌وله و یا اظهار صریح جلال[مبهم]، فرزند مرتضی سربندی قرار گیرد.


موضوع مقالۀ فارس‌نیوز تأثیر فعالین رسانه‌ای و کمپین‌های سیاسی بر اجرای حکم است. نویسنده چنین نوشته است: موضوع این گزارش اما بررسی موضوعات فنی و جنایی پرونده ریحانه جباری نیست و قطعا نگاه کردن از چنین زاویه ای باید از سوی افراد متخصص قضایی صورت گیرد. اما سوالی که ساعت‌ها و روزهای پس از اجرای حکم اعدام ریحانه ذهن بسیاری از مردم را درگیر کرده این است که «چرا ریحانه اعدام شد؟»‌ و یا «چرا خانواده مقتول رضایت ندادند تا دختری جوان از مرگ نجات یابد؟»


در ادامه و در این مابین به دو دیدگاه اشاره شده و این اشارات هیچکدام به معنای قبول موضعی از طرف فارس‌نیوز نیست.

یکی از داریوش سجادی مشاور سابق کروبی (در تأیید اطلاعاتی بودن شخص):

بخش عمده ای از مدافعین دروغین «ریحانه» مخالفین جمهوری اسلامی و ایضاً مخالفین وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی و ایضا مخالفین هر کدام از منسوبین قبلی و فعلی آن وزارت خانه بودند که تنها به اعتبار سوابق پیشین مقتول در وزارت اطلاعات به دروغ خود را پشت ریحانه پنهان کردند تا از این طریق کینه های خود را با سوء استفاده از پرونده ریحانه تخلیه کنند.


دیگری، از یکی از وبلاگ نویسان اصلاح طلب که حرف‌هایی را به عنوان استدلال عباس عبدی ارائه می‌دهد (در تهمت شمردنِ اطلاعاتی بودنِ شخص و نه رد آن):

خانواده مقتول هیچ چیزی برای از دست دادن ندارند. یک عزیزی را که از دست داده‌اند. آبروی‌شان را هم که فعالین رسانه‌ای بردند. به آن‌ها تهمت اطلاعاتی بودن زدند. به مقتول‌شان تهمت تجاوز به عنف زدند.


نویسندۀ مقاله در ادامۀ هیچکدام از این دو نقل قول، به اطلاعاتی بودن یا نبودن سربندی نمی‌پردازد و صرفاً همانی را پی می‌گیرد که در ابتدا گفته است.

حال لطفاً جهت تنویر ذهن دیگران بفرمایید که دیدگاه دوم، کجاست!؟ ¤ اُمید۹ آبان ۱۳۹۳≈ ‏۳۱ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۲۲:۳۴ (UTC)

 • اگر کمکی می‌کند، آن وبلاگ بی‌نام مجمع دیوانگان نام دارد. ¤ اُمید۹ آبان ۱۳۹۳≈ ‏۳۱ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۲۳:۰۷ (UTC)
ببینید، ایشان قصد دارند مطلبی که خبرگزاری نامعتبر فارس‌نیوز اشارهٔ کوچکی به آن کرده، که آنهم در اصل نقل از یک وبلاگ بی‌‌نام و نشان بوده، را به مقاله اضافه کنند که در اینجا برایشان توضیح دادم چرا امکان استفاده از این منبع در مقاله وجود ندارد. این مطلب تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند در مقاله بیاید. علاوه بر آن، خود پسر مقتول در یک مصاحبه با روزنامهٔ اعتماد این موضوع را کاملاً تأیید کرده‌اند، اما ایشان باز هم سعی در اخلال‌گری در مقاله و سانسور محتوا را دارند. باقی استدلال‌های ایشان غیرقابل اعتناست، چون هم وپ:تحقیق دست اول است و هم برخلاف وپ:تأییدپذیری. متأسفانه مجال بحث در این صفحه را ندارم و نیازی نمی‌بینم که ایشان را قانع کنم، می‌توانند از هر مدیری که خواستند نظر بخواهند. -- bkouhi (بحث) ‏۳۱ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۲۳:۱۶ (UTC)

درود بر شما. بر پایه وپ:اثبات ادعای کارمندی وزارت‌خانه دارای منابع معتبر است اما رد ادعا بصورت تکذیب‌نامه باید بوسیله وزارت‌خانه مربوطه انتشار یافته یا منابع معتبری خلاف آنرا عنوان کرده باشند تا ادعای نخست به چالش کشیده شود. باتوجه به سابقه خبرگزاری فارس‌نیوز این خبرگزاری نمی‌تواند در مقام تکذیب این ادعا آورده شود. چه که آوردن آن به چنین مقاله‌ای جنجالی دادن نوعی اعتبار هرچند کاذب به آن خبرگزاری می‌شود. باتوجه به اینکه سابقه آن در پیوندهای داده شده بالا از پیش روشن بوده انجام چنین موردی ناپسندیده و در تضاد با وپ:اعتبار است. از طرفی باید همواره مراقب نقض وپ:تدام نیز باید بود.

در ضمن خواهشمند است مطلبی که برای نظرخواهی گذارده می‌شود را حتما روشن و مشخص بهمراه پیوندها و منابع مورد بحث بیاورید تا خوانندگان بعدی مجبور به توضیح بیشتر و یا جستجو نشوند. سپاس. ارژنـگ ‏۱ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۰:۴۴ (UTC)

تکذیب نامه وزارت اطلاعات بصورت کلی منتشر شده است : تكذيب نامه عام و بنا به آن ادعاي خانواده مقتول قابل استناد نيست .رسما نوشته است كه ادعاي افراد نزديك خانواده قابل استناد نيست . در ضمن كاربر bkouhi رعايت ادب را نميكنند يعني چه كه استدلال ايشان غير قابل اعتناست : اگر وقت نداريد اظهار نظر نكنيد . اگر هم نميخواهيد ادامه دهيد فقط ادامه ندهيد اينكه به فرد بگوييد غير قابل اعتناست مودبانه نيست . Alborz Fallah (بحث) ‏۱ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۷:۱۶ (UTC)
@Alborz Fallah: شما برداشت می‌کنید که تکذیب‌نامه وزارت اطلاعات اشاره به ادعای خانواده سربندی دارد. این تلقی شماست و همانطور که چند سطر بالاتر جناب ارژنگ روشن نمودند، از مصادیق روشن وپ:تدام است.
ویکی‌پدیا هرگونه تحلیل جدید، تحقیق یا تفکرات دست‌اول را انتشار نمی‌دهد. این، سیاست محتوایی اصلی ویکی‌پدیا است. ¤ اُمید۱۰ آبان ۱۳۹۳≈ ‏۱ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۹:۰۴ (UTC)
من چنین برداشتی نکردم . تکذیبه کلی مصداق تحیق دست اول نیست . مثلا وزارت راه و ترابری بیانیه منتشر میکند که هیچ راهی در کشور مسدود نیست . آنوقت شما در جایی میاورید که جاده مثلا چالوس بسته است . تلقی شما از تحیق دست اول درست نیست . Alborz Fallah (بحث) ‏۱ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۲:۳۱ (UTC)
درود بر Alborz Fallah عزیز. فرض را بر این بگیرید وپ:تحقیق را به کناری بگذاریم و بخواهیم به منبع وفادار باشیم، پس باید در مقاله نوشته شود: خانواده ایشان کلاهبردار یا شیاد هستند زیرا پرسنل این وزراتخانه حرفه خود را هرگز بازگو نمیکنند! حال آنکه شما نظرتان اینست که استنادی به گفته‌ها نشود بدلیل نتیجه‌گیری از جملات یک منبع که آن منبع هم از vaja یا وبگاه وزارتخانه نیست و اشاره‌ای هم به موارد مطرح شده بالا و کلا این حادثه ندارد (تکذیب‌نامه از طریق وبگاه اصلی وزارتخانه و یا رسانه‌ها و روزنامه‌های معتبر منتشر می‌شود). پس بدین ترتیب درصورت استفاده از این منبع با وپ:تحقیق مشکل پیش خواهد آمد. امیدوارم توانسته باشم منظور را رسانده باشم.
جناب bkouhi عزیز لطفا در نوشتارتان وپ:نزاکت و وپ:حمله را در نظر بگیرید و از درج اینگونه مطالب خودداری نمایید. سپاس ارژنـگ ‏۱ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۲:۵۵ (UTC)
ویژه نامه همشهری در ۳۰ سالگی وزرات خانه بوده .حال فرض کنیم که نظر شما درست و میتوان به گفته خانواده استناد کرد . چرا در متن عضویت در اطلاعات را به نقل از فرزند نیاورده است ؟ مثلا چرا ننوشته فلانی که به استناد گفته فرزندش عضو سابق وزارت اطلاعات بوده است ؟ اینکه بصورت فکت بیاید . دقیقا ملاحظه کنید که وپ:زنده شامل سربندی هم میشود ! این کجایش مسئولانه، محافظه‌کارانه، با لحنی دانشنامه‌ای و بی‌طرفانه است که به استناد منابعی که در حال محکوم کردن یک سیستم هستند عضویت یک فرد را در سازمانی که اصولا اثبات شدنی نیست بصورت فکت بیاورند ؟ Alborz Fallah (بحث) ‏۱ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۳:۱۷ (UTC)
می‌توان استناد را تنها در مقابل منابعی که از طرف خانواده یا فرزند ایشان بیان کرده آورد. اما دقت داشته باشید که هدف این دانشنامه تحقیق و اثبات موضوع یا عنوان یا اندیشه‌ای به خواننده خود نیست و ویرایش با محافظه‌کاری نیز در بسیاری موارد هماهنگ با وپ:بی‌طرفی نیست. برپایه منابع معتبر ویرایش نمایید چنانکه وپ:بی‌طرفی نقض نشود. پیروز باشید. ارژنـگ ‏۱ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۳:۳۲ (UTC)
نوشتید : می‌توان استناد را تنها در مقابل منابعی که از طرف خانواده یا فرزند ایشان بیان کرده آورد. دقیقا نگرفتم ! میشود بیشتر توضیح دهید ؟ Alborz Fallah (بحث) ‏۱ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۳:۳۹ (UTC)

@Alborz Fallah: می‌شود بروشنی در اینجا عین مطلب را درج کنید که کجای اطلاعیه شامل حال کنار رفتگان - کنار گذاشتگان یا بازنشستگان یا اخراج‌شدگان می‌شود؟ و سپس نشان دهید که سربندی را شامل می‌شود یا نمی‌شود؟
اصلاً تعریفی معتبر از جایی بیاورید که اینچنین افرادی را جزء وزارت‌خانه‌ای که سابقاً در آن مشغول به کار بوده‌اند، محسوب کند؟
بدین ترتیب دست‌کم تلقی اشتباه مرا، تصحیح فرمایید. ¤ اُمید۱۰ آبان ۱۳۹۳≈ ‏۱ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۴:۰۸ (UTC)

@Omid.koli:اينكه بگويند هركس بگويد من اطلاعاتي هستم راست نميگويد به قرينه معنوي شامل هركس بگويد من اطلاعاتي بودم هم ميشود . Alborz Fallah (بحث) ‏۱ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۴:۳۲ (UTC)
اين جمله را هم متوجه نشدم : اصلاً تعریفی معتبر از جایی بیاورید که اینچنین افرادی را جزء وزارت‌خانه‌ای که سابقاً در آن مشغول به کار بوده‌اند، محسوب کند؟ . يعني مثالي بياورم كه يك منبعي افرادي را جزو سابق اطلاعات تعريف كند؟ Alborz Fallah (بحث) ‏۱ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۴:۳۵ (UTC)
@ارژنگ: گرامی، اول اینکه توضیح دهید چرا بر طبق بحثی که هنوز در جریان است، این ویرایش را انجام دادید و مطلب کارمند وزارت اطلاعات بودن که چندین منبع مستقل معتبر دارد را از حالت فکت خارج کردید؟ چون چند منبع مستقل و معتبر برای آن وجود دارد، من کاملاً مخالف این هستم که مطلب از حالت فکت خارج شود. دوم اینکه این کاربر Alborz Fallah خودشان را معتزلی می‌دانند و مرا که می‌گویم «ما کاربران ویکی بر طبق وپ:تایید نباید در مورد درستی اطلاعات منابع معتبر قضاوت کنیم» را اشعریه می‌نامند. به عنوان مدیری که مستقیماً درگیر بحث هستید، لطفاً به این سوال من پاسخ دهید که آیا برچسب چسباندن به دیگران کار درستی است یا نه؟ من بارها برای این کاربر توضیح دادم که استدلال‌های ایشان تحقیق دست اول و بر خلاف وپ:تأییدپذیری است، اما ایشان به صراحت این را نادیده می‌گیرند که این از نشانه‌های وپ:ویرایش اخلال‌گرانه است، یکی از راه‌های برخورد با چنین کاربری نادیده گرفتن صحبت‌هایش هست که اتفاقاً خیلی زود جواب داد. -- bkouhi (بحث) ‏۱ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۴:۵۸ (UTC)

bkouhi عزیز، منابع مستقل و مطالب تغییری نکرده‌اند. شما با کدام قسمت این ویرایش مخالف هستید و چرا؟ هدف رسیدن به یک اجماع است. بشما پیشنهاد می‌کنم وپ:نزاکت و وپ:حمله را دوباره بخوانید.

Alborz Fallah از شما نیز می‌خواهم وپ:نزاکت و وپ:حمله را دوباره بخوانید و از هرگونه طعنه و کنایه به کاربران پرهیز کنید و دقت کنید که در صورت شکایت از شما در وپ:تام قطع دسترسی را برای شما بدنبال خواهد داشت.

لطفا در مورد ویرایش انجام شده در اینجا نظر خود را اعلام بفرمایید تا مشکل حل شود. ارژنـگ ‏۱ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۵:۲۲ (UTC)

اينكه كسي خودش را تشبيه به معتزله كند و ديدگاه مقابل را - حتي بدون نام بردن از كاربري - اشعريه بداند ، قطعا توهين نيست و خواهش ميكنم حتما شكايت كنيد تا حداقل معلوم شود كه اگر توهين است پوزش بخواهم . ويرايش اخلاگرانه هم با بحث اخلاگرانه متفاوت است . اگر يك ويرايش بدون گفتگو انجام داده ام لطفا نشان دهيد كه همگي ببينيم . راه برخوردتان هم بر فرض درست . اما ناديده گرفتن يك چيز است و اعلام اينكه ايشان غير قابل اعتنا است يك چيز ديگر .--Alborz Fallah (بحث) ‏۱ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۵:۲۱ (UTC)

Alborz Fallah و bkouhi گرامی تکرار و هرگونه شکایتی از شما بدلیل نقض این سیاست‌ها به قطع دسترسی شما خواهد انجامید. ارژنـگ ‏۱ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۵:۲۳ (UTC)

جناب @Alborz Fallah: هنوز بخشی از متن اطلاعیه که مصداق ایدۀ شما باشد را ارائه نداده‌اید؟
آنچه نامفهوم بنظر رسید به بیان تفصیلی، متنی از منبعی معتبر ارائه شود که کنار رفتگان - کنار گذاشتگان یا بازنشستگان یا اخراج‌شدگان را جزء وزارت‌خانه‌ای که سابقاً در آن مشغول به کار بوده‌اند، به شمار آورد. ¤ اُمید۱۰ آبان ۱۳۹۳≈ ‏۱ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۵:۲۸ (UTC)
 • @ارژنگ: من با اینکه مسئله که مطلب از حالت فکت خارج شده مشکل دارم. وقتی چند منبع معتبر و مستقل، صحت این مطلب (کارمند وزارت اطلاعات بودن) را تأیید کرده‌اند و حتی خود پسر مقتول هم مستقیماً گفته پدرش کارمند وزارت اطلاعات بوده، دیگر لزومی ندارد که فکت نباشد و این ادعا هم که «چون وزارت اطلاعات گفته حتی خانوادهٔ این اشخاص هم خبر ندارند» هم کاملاً بی‌ارتباط به این قضیه و در نتیجه تحقیق دست اول است. با این حال، چون اینجا باید روی نکات مشترک تمرکز کنیم تا به اجماع برسیم، اگر قرار باشد مطلب از حالت فکت خارج شود، من یکی مایلم تک‌تک نوشته شود که «دویچه‌وله، رادیوفردا، صدای آمریکا، روزنامه قانون و [بقیه منابع] صحت این مطلب را تأیید کرده‌اند»، نه اینکه تنها به صورت مجهول نوشته شود «... برخی منابع دیگر» چنین و چنان گفتند. چون اگر قرار باشد مطلب فکت نباشد، پس مستقیماً باید به کسی نسبت داده شود و «برخی منابع دیگر» مجهول است و در حالت فعلی می‌توان برچسب [چه کسی؟] را به مقاله اضافه کرد. -- bkouhi (بحث) ‏۱ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۵:۴۷ (UTC)
سپاس از همراهی و پاسخ سریع شما. جنابان @Omid.koli، Bkouhi، Alborz Fallah: متن زیر نمونه‌ای است که ظاهرا برداشتی از کل نظرات داده شده تاکنون است:

مرتضی عبدالعلی سربندی، پزشک عمومی و بنقل از خانواده وی [۱]و همچنین دویچه‌وله، رادیوفردا، صدای آمریکا، یورونیوز و روزنامه قانون کارمند سابق وزارت اطلاعات بود [۲][۳][۴][۵][۶]...


 1. [روزنامه اعتماد]
 2. [دویچه‌وله]
 3. [روزنامه قانون]
 4. [صدای آمریکا]
 5. [رادیو فردا]
 6. [یورو نیوز]

در صورت توافق در مقاله بسرعت تغییر انجام شود. ارژنـگ ‏۱ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۶:۰۸ (UTC)

من که موافقم . منهای یک سرفصل جدا این همان ‍یشنهاد زیرین است . Alborz Fallah (بحث) ‏۱ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۶:۱۲ (UTC)
من یکی هم موافقم. -- bkouhi (بحث) ‏۱ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۶:۱۴ (UTC)

دوستان گرامی؛ پیوندها در ارجاعات مشخص‌اند. به نقل از منابع معتبر یا به نقل از منابع متعدد نیز میسر است وگرنه که با همین موافقم. ¤ اُمید۱۰ آبان ۱۳۹۳≈ ‏۱ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۸:۴۶ (UTC)

چون قرار است به صورت ادعا مطرح شود، لازم هست که حتماً در متن هم به کسی نسبت داده شود و ارجاعات کافی نیستند، ذکر سادهٔ «به نقل از منابع معتبر» مطلب را به کسی نسبت نمی‌دهد و مجهول است، به همین دلیل من یکی اصرار دارم که اگر قرار است به شکل فکت نباشد، حتماً تک‌تک منابع ذکر شوند. الگوی [چه کسی؟] را برای همین مواقع گذاشته‌اند تا کلی‌گویی و مجهول‌گویی نشود. -- bkouhi (بحث) ‏۱ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۸:۵۶ (UTC)
درود. متن بالا پس از این بحث در این ویرایش به مقاله افزوده شد. توجه به این نکته لازم است که در آینده هرگونه ویرایشی بهمراه منبع معتبر می‌تواند شکل جزئی یا کلی مطالب مقاله را تغییر دهد. یک رونوشت از این بحث در صفحه بحث مقاله قرار خواهد گرفت. سپاس از همکاری، صبر و بیان نظرات دوستان bkouhi ، Omid.koli و Alborz Fallah. پیروز باشید. ارژنـگ ‏۱ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۲۰:۴۷ (UTC)

پيشنهاد[ویرایش]

بعنوان پيشنهاد آيا قبول است كه يك زير پاراگراف بياوريم بعنوان عضويت در وزارت اطلاعات و در ذيل آن بنويسيم بنا به اعلام دويچه وله صداي آمريكا و اظهار فرزند سربندي ايشان عضو سابق وزارت اطلاعات بوده است ؟ منظورم اين است كه گزارش بصورت فكت را بصورت گزارش با راوي بياوريم ؟ Alborz Fallah (بحث) ‏۱ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۴:۴۱ (UTC)

تغییراتی در این ویرایش انجام شد امیدوارم اشکال فکتی که آورده نشده بود برطرف شده باشد. ارژنـگ ‏۱ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۴:۵۵ (UTC)
به نظر من عالي است .--Alborz Fallah (بحث) ‏۱ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۵:۱۲ (UTC)

حذف فیلم‌شناسی و نقش‌های هنرمند سرشناس[ویرایش]

درود. متأسفانه چند روزی است که درگیر این قضیه هستم. کاربری تمام گویندگی‌ها و سرپرستی گویندگان مهرداد رئیسی به‌عبارتی، تمام فیلم‌شناسی‌اش، را حذف کرده‌است و وقتی سؤال کردم، پاسخ بدون دلیل موجه خود را، این‌گونه دادند:

نوژن:

«دوست گرامی، دقت کنید که ویکی جای گذاشتن رزومه نیست. این فیلم‌هایی که ایشان دوبله کرده‌اند، برایشان پول گرفته‌اند. در واقع زندگیشان اینگونه می‌چرخد. این‌ها «اثر هنری» نیستند که به خودی خود اهمیتی داشته باشند. اگرچه خود ایشان سرشناس هستند، ولی دلیلی وجود ندارد که همه فیلم‌هایی را که دوبله کرده‌اند در یکی فهرست کنیم. این درست مانند این است که همه درس‌هایی را که یک استاد دانشگاه درس داده در ویکی فهرست کنیم؛ در حالی که آن استاد شغلش این بوده و برایش داشته پول می‌گرفته. تنها در صورتی می‌توان به فیلم‌های دوبله شده توسط آن شخص اشاره کرد که آن دوبله خود اهمیت رسانه‌ای داشته باشد؛ برای نمونه دوبلوی پوآرو در ایران خود آنقدر پرهوادار بود که اشاره به نام دوبلورش اهمیت دارد؛ ولی پاندای کونگ‌فوکار صرفن فیلمی است که ایشان دوبله کرده‌اند و یا سرپرستی دوبله‌اش را بر دوش داشتند و دلیلی برای گذاشتنش در ویکی وجود ندارد.»

و پاسخ بنده این گونه بود:

«دوست عزیز، مقایسهٔ درس‌هایی که یک استاد دانشگاه می‌دهد با آثار هنری و صدایی که میلیون‌ها کودک و بزرگسال می‌شناسند، قیاس مع‌الفارق است. آثاری که بارها و بارها رسانه‌ای شده‌است و چندگانه‌هایی که همهٔ اهالی انیمیشن و فیلم به‌یاد دارند با درسی که فلان استاد در فلان دانشگاه از روی فلان کتاب می‌دهد، زمین تا آسمان فرق دارد. متأسفانه با این حرف‌تان ثابت کردید که نه تنها، از هنر چیزی نمی‌دانید بلکه سررشته‌ای از آثار صوتی و تصویری و درک درست از تفاوت رزومه و آثار ماندگار هنری یک هنرمند ندارید. مگر یک بازیگر معروف ایرانی برای بازی در یک فیلم پول نمی‌گیرد؟ آیا در فیلم‌شناسی‌اش در ویکی، آثارش را حذف می‌کنید چون رزومه‌ش است؟! دوست کم‌هنر من، صدابازیگر، مدیر دوبلاژ و صداپیشگان نیز، خالق نقش و آثار هستند و کاری بسا سخت‌تر از بازیگران دارند، چون فقط با صدای‌شان حس را منتقل می‌کنند. به‌عنوان مثال، چهارگانهٔ عصر یخبندان، رکورد پرفروش‌ترین انیمیشن‌های کشور را دارد و بسیاری از آثار انیمیشنی، جزء پرمخاطب‌ترین آثار وی محسوب می‌شود. دلیل نمی‌شود چون فقط شما پوآرو را می‌شناسید، ملاک و معیار را گنجینهٔ ذهنی خود محسوب کنید. بسیار از آثاری که وی مدیرشان بوده، اهمیت رسانه‌ای داشته‌اند و بارها و بارها از تلویزیون و شبکه‌های مختلف پخش شده‌اند و در مجلات مختلف: همشهری بچه‌ها، پیلبان و ... راجع بهشان مطلب چاپ شده‌است و لینک خبرگزاری موجود است... باید اضافه کنم، دوست شما، تمامی آثار وی، از جمله گویندگی‌ها و سرپرستی گویندگان وی را حذف کرده‌است و تنها یک اثر را در صفحهٔ فرد «سرشناس» باقی گذاشته‌است!! آیا به نظر شما ویکی فارسی جای فیلم‌شناسی یک هنرمند سرشناس نیست؟»

که بعد بنده را محکوم به استفاده از ادبیات ویژه کردند و جواب هیچ‌کدام از ایرادهایی را که به دلایل ایشان گرفتم، ندادند.

کاربر دیگر هم این‌گونه جواب دادند و از همین روش کاربر اول پیروی کردند و هیچ جواب قانع کننده‌ای به ایرادهایی که به دلایل‌شان وارد کردم، ندادند:

«مشکل بحث کردن با شما این است که بعد از چند ویرایش خودتان را کاملاً مسلط به سیاست‌ها و رهنمودهای دانشنامه می‌دانید و بقیه را هویج می‌بینید. در پاسخ مخالفت نوژن نوشته‌اید: «که نه تنها، از هنر چیزی نمی‌دانید بلکه سررشته‌ای از آثار صوتی و تصویری و درک درست از تفاوت رزومه و آثار ماندگار هنری یک هنرمند ندارید» !!! وقتی منطقی بحث نمی‌کنید و نمی‌توانید مؤدب باشید و فقط حرف خودتان را قبول دارید که نمی‌توان شما را توجیه کرد و بحث کردن بیشتر بی‌فایده است. با توجه به اینکه نظر سوم هم همان نظر مرا تأیید کرده در صورت اضافه کردن متن موردنظر به علت جنگ ویرایشی قطع دسترسی خواهید شد و مقاله هم در برابر ویرایش قفل می‌شود تا زمانی که شیوه درست بحث کردن را یاد بگیرید.»

به‌جای دریافت پاسخ درست، با تهدید قطع دسترسی مواجه شدم. آیا درست است وقتی جوابی منطقی برای هیچ‌کدام از سرفصل‌ها ندارند، به‌گونه‌ای بچگانه از جواب‌دادن طفره بروند و چون خودشان را در جایگاه بالاتر می‌دانند با تعصب و تهدید و خوارشماری سایر کاربران صورت مسئله را پاک کنند و از موضع بالا به مسائل نگاه مغرضانه داشته باشند و هیچ جواب قانع‌کننده‌ای ندهند؟ لطفاً کمک کنید. پیشاپیش سپاس‌گزارم. SlimSlim (بحث) ‏۲۳ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۲۳:۴۲ (UTC)

جناب رئیسی، خواهشمندم پیش از هر پاسخی، وپ:حمله و وپ:نزاکت را بخوانید. اینکه نظر هر کسی که با شما مخالف است را غیرمنطقی و بچه‌گانه و غیره بخوانید، به دور از خِرد است. اگر توانایی بحث دارید، به دیگران حمله نکنید و دیدگاه‌های آن‌ها را کودکانه نخوانید. ویکی‌پدیا جایی برای فهرست کردن همهٔ آثاری که دوبله کرده‌اید نیست! چنین فهرست‌هایی را در تارنمای شخصی خود یا رزومهٔ آنلاینتان قرار دهید و در نهایت پیوندی را در انتهای صفحه خود بگذارید. در انتها، چون در حال ویرایش نوشتارهای مرتبط با خود هستید، وپ:تعارض منافع را نیز بخوانید. -- نوژن (بحث) ‏۲۴ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۱:۲۶ (UTC)

برای شما متأسفم. وقتی کسی پیگیر هنری هست و سعی دارد مطالب مربوط به صفحهٔ صداپیشه یا فیلم‌های مورد علاقه‌اش را ویرایش کند، این‌طور خطاب می‌شود. من رئیسی نیستم، آقا یا خانم نوژن. این هم دلیل محکم دیگری، بر بچه‌بودن شما، که به کاربران ویکی تهمت می‌زنید. ای‌کاش ویکی‌پدیا از وجود مدیران کوته‌فکر و نالایقی امثال شما پاک شود تا دست علاقه‌مندان و طرفداران بازتر باشد و یا حداقل افراد باخرد جایگزین شوند و ای کاش می‌توانستید به‌جای ارجاع دادن من به وپ:حمله و وپ:نزاکت، شعور برخورد خودتان را بالا ببرید و بتوانید با دادن جواب‌های منطقی به ایرادهایی که به حرف‌هایتان گرفتم، محیط ویکی‌پدیا را از تعصبات خودتان منزه نگه دارید. متأسفم؛ و در پایان، توصیه می‌کنم این بخش را با دقت مطالعه کنید: فرض حسن نیتSlimSlim (بحث) ‏۲۵ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۰:۳۶ (UTC)

لطفا این صفحه را حذف کنید. با توجه به تذکر ویکی‌بان وهمن در صفحه ی بحثم محتویات آن را به بحث اضافه کردم. --کیهانی (بحث) ‏۱۳ فوریهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۰:۱۹ (UTC) --کیهانی (بحث) ‏۱۳ فوریهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۴:۳۹ (UTC)

نقد قرآن

پیرو بحث‌های متعدد بی‌نتیجه‌ای که در صفحه بحث مقاله نقد قرآن انجام شد از جمله بحث:نقد قرآن#تحقیق دست اول و بحث: نقد قرآن#تحقیقات اولیه و منبرسازی مقاله و بحث:نقد قرآن#تحقیق دست اول و جانبدارانه انجام شد و نیز درخواست جناب @Bruno: من موضوع را اینجا طرح می‌کنم. چنان‌که در این ویرایش می‌بینید: [۱] جناب @IranianNationalist: مجموعه‌ای از آیات و روایات را حسب تشخیص خود (یا اگر منبعی بوده درست ذکر نشده) گلچین کرده و کنار هم چیده‌اند. از آن رو که اولا خود قرآن و حدیث به عنوان منبع اولیه محسوب می‌شود، مستقیماً قابل ارجاع نیست و همچنین اگر یک نفر برود و حسب رأی شخصی اش مطالب را گزینش کند عین تحقیق دست اول است (یعنی شخص ویرایشگر تشخیص داده که مثلاً تناقض هست و در خود متن چنین چیزی گفته نشده است) چنین رویه‌ای مصداق بارز تحقیق دست اول است. (انجام این کار برای هر متنی مثلاً کتاب فلسفه کانت هم تحقیق دست اول است) لذا همه مواردی که فاقد منابع معتبر ثانویه است حتماً باید حذف شود. خواهشمندم طبق سیاست‌ها و رهنمودهای ویکی‌پدیا نظر دهید. --سید (بحث) ‏۵ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۷:۳۹ (UTC)

... برای هر شخص تحصیل‌کرده و معقولی مشهود است و گفته‌های قرآن به وضوح (همراه آیه‌های قبلی و بعدی) مطرح شده‌اند و از آنجایی که از یک منبع یعنی خود قرآن استفاده شده به هیچ عنوان وپ:ترکیب نیست و نیازی به منبع ثانویه ندارد ...

متاسفانه این بحث انرژی زیادی می‌برد و ایشان شانس آورده‌اند که این ویرایش‌ها را در زمانی انجام می‌دهند که حوصلهٔ بحث نداریم. طاها (بحث) ‏۵ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۹:۳۶ (UTC)

در بحث:نقد قرآن و بحث:نقد محمد هم در سال ۲۰۱۵ هم امروز خدمت شما عزیزان عرض کردم که این عین سیاست en:WP:PRIMARY است و «برای هر شخص تحصیل‌کرده و معقولی مشهود است» را بنده نگفته‌ام سیاست ویکی می‌گوید:

Policy: Unless restricted by another policy, primary sources that have been reputably published may be used in Wikipedia; but only with care, because it is easy to misuse them.[۱] Any interpretation of primary source material requires a reliable secondary source for that interpretation. A primary source may only be used on Wikipedia to make straightforward, descriptive statements of facts that can be verified by any educated person with access to the primary source but without further, specialized knowledge.

 1. Any exceptional claim would require exceptional sources.

دربارهٔ وپ:ترکیب نیز مجدد همان است که در بحث گفته شد:

کنار هم گذاشتن و ترکیب زمانی اتفاق می‌افتد که یک ویرایشگر منابع مختلف را بگونه‌ای کنار هم قرار می‌دهد که به نتیجه‌ای جدید که در هیچ‌کدام از منابع جدید نیامده‌است می‌رسد.

اول اینکه موضوعات مطرح شده علاوه بر منابع ثانویه که در مقاله ارائه شده در منابع ثانویه متعدد دیگری نیز موجود است از جمله Contradictions in the Qur'an, answering-islam.org و دوم اینکه قرآن یک منبع است و چند منبع مختلف نیست و ضد و نقیض خودش صحبت کرده و این مصداق وپ ترکیب نیست. ترجمه هم از هر جایی که باشد تفاوتی ایجاد نمی‌شود البته علاوه بر منبع ثانویه، منبع quran.com برای ترجمه که حاوی ترجمه‌های معتبر است نیز ارائه شده است. حداکثر نیازمند ارائه منابع بیشتر است، نه حذف مواردی که مطابق منابع در دنیای نقد قرآن مطرح هستند. --IranianNationalist (خوش‌آمدید) ‏۵ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۲۰:۲۵ (UTC)
در ضمن مقالات نقد محمد و نقد قرآن موضوعات دینی و مذهبی نیستند که تنها بر اساس منابع اسلامی بنیان شوند، انتظار نقد قرآن و محمد از جامعه متدین امری بیهوده است. --IranianNationalist (خوش‌آمدید) ‏۵ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۲۰:۳۰ (UTC)

من اصلاً کاری به تیکه‌هایی که می‌پرانید ندارم و می‌خواهم بحث را جدی نگه دارم. برای اولین قدم، شما به answering-islam.org اشاره کردید که خودشان می‌گویند:

Often the question comes from Christians who want to be sure, we are evangelical Christians, before they can trust or recommend us.

این جمله خودش تفکر پشت سایت را مشخص می‌کند. (هرچند باید مورد به مورد عدم اعتبار مقالاتش را تائید کرد.)
برای بار دوم از شما عاجزانه خواهش می‌کنم لطفاً منابع دانشگاهی و دانشورانه را استفاده کنید. طاها (بحث) ‏۵ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۲۲:۱۲ (UTC)
@IranianNationalist:
 1. اگر منبع ثانویه ای دارد باید بوضوح در مقاله مشخص باشد. مواردی را که من در این ویرایش [[۲]] می بینم چنین وضعی ندارد و مشخص نیست به کدام منبع ثانویه ارجاع می دهد.
 2. هیچ مقاله ای، تاکید می کنم در هیچ مقاله ای، منبع و موضوع نمی تواند یکی باشد. یعنی نمی توان در مقاله افلاطون به خود افلاطون ارجاع داد و مثلا نظراتش را درباره خودش آورد.
 3. اینکه قران یا هر کتاب دیگری ضد و نقیض صحبت کرده را چه کسی تشخیص می دهد؟ اگر شما تشخیص می دهید، مصداق واضح تحقیق دست اول است. اگر شخص دیگری گفته است باید به عنوان دیدگاه وی، ونه یک فکت، بیاورید.
 4. علاوه بر موارد فوق، قران و حدیث منبع اولیه است و نباید مستقلا به عنوان منبع محسوب شود:«The Quran and the Hadith are considered to be primary sources, as defined in WP:PRIMARY. Therefore they should not be quoted to make an argument or imply a particular interpretation unless one can also cite a reliable secondary source that supports that usage. »[۳]

خیلی خیلی واضح است که شما دارید سیاست تحقیق دست اول را نقض می کنید. من نمی دانم چرا یک بار دقیق سیاست و رهنمودهای مرتبط را (ترجیحا از ویکی انگلیسی) مطالعه نمی فرمایید تا متوجه آن شوید.--سید (بحث) ‏۶ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۰۵:۲۳ (UTC)

از جناب سید که این نظرخواهی را ایجاد کردند سپاسگزارم. تحقیق دست اول در ویرایش‌های کاربر مذکور محرز است و هر کسی که سابقه‌ای در ویکی‌پدیا دارد به روشنی این موارد را می‌بیند و بحث چندانی نمی‌طلبد؛ اما مسئله این است که با چه روندی باید جلوی وی گرفته شود. ارجاع به خود آیات قرآن به عنوان موارد غیراخلاقی و متناقض، ادعای اینکه فقه به رفع تناقض‌های قرآن می‌پردازد، اینکه شیعه و سنی برای رفع تناقض‌ها همدیگر را متهم به تفسیر به رأی می‌کنند با ارجاعی به نوشته‌ای از مکارم شیرازی، تنها گوشه‌ای از فعالیت‌های کاربر مذکور برای بهره‌برداری ایدئولوژیک از مقالات ویکی‌پدیاست.--Bruno (بحث) ‏۶ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۰۶:۵۴ (UTC)
@Bruno: اینکه شما می فرمایید تخلف دیگری است ([۴]) که می توانید مستقلا در وپ:تام پیگیری کنید. ما در اینجا فقط بر تحقیق دست اول متمرکز هستیم.--سید (بحث) ‏۶ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۰۶:۵۸ (UTC)
@Sa.vakilian: یک سوال : اینکه جناب طاها در این ویرایش دیدگاه شیخ صدوق را به عموم مسلمانان تعمیم داده است و بر اساس آن منبع الله را به عنوان خداوند به عنوان یک واقعیت محض بیان کرده است (که مورد قبول ادیان دیگر نیست) را در جمله خودتان «یعنی نمی توان در مقاله افلاطون به خود افلاطون ارجاع داد و مثلا نظراتش را درباره خودش آورد.» که به این مقاله نسبت داده‌اید چطور توجیه می‌کنید؟ همچنین در مقاله مکارم شیرازی تمام ادعاهای مبنی بر اجداد حاجی وی از منبع نقل شده خودش آمده‌اند. قیاس افلاطون شما در این بحث درباره نقد قرآن یک قیاس کاملا مع الفارق است. نقد قرآن قطعا در حوزه علمیه یا محافل مبلغان دینی و مذهبی انجام نمی‌شود (مگر تفسیر تناقضات) و مگر در محافل نواندیشان دینی که البته نقد قرآن مختص معتقدان سنت یا تشیع یا نواندیشان نیست و سلمان رشدی نیز از منتقدان محسوب می‌شود. --IranianNationalist (خوش‌آمدید) ‏۶ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۱:۰۷ (UTC)
@IranianNationalist: ویرایش طاها ربطی به این بحث ندارد. ممکن است ایشان دیدگاهی را به عنوان فکت آورده باشند، اما ما داریم درباره تحقیق اولیه بحث می کنیم. در خصوص مثال افلاطون و موارد مشابه طبق وپ:اولیه : مقالات ویکیپدیا باید به صورت عمده‌ای بر منابع چاپی ثانویه و تا حد کمتری، ثالثه تکیه کنند. تمامی ادعاهای تفسیری یا تحلیلی از منابع دست اول باید به یک منبع منبع دست دوم (ثانویه) ارجاع داده شود. تحلیل دست اول از منبع اولیه توسط کاربران ویکی‌پدیا مورد پذیرش نیست. منابع اولیه، ثانویه و ثالثه در حوزه سیاست‌های ویکی‌پدیا اینگونه تعریف می‌شوند: منابع دست اول (منابع اولیه) منابع نزدیک به یک واقعه یا منابعی که متعلق به افراد درگیر که دیدگاهی از درون در مورد ماجرا، برهه‌ای تاریخی، اثری هنری، تصمیمی تاریخی و غیره ارائه می‌دهند، مثلاً گزارش شاهد عینی یک تصادف و همچنین خلاصهٔ سخنرانی یک رئیس جمهور که توسط دفتر وی منتشر می‌شود منبع‌های اولیه‌اند....آثار فلسفی اولیه؛ متون مقدس مذهبی؛.... سیاست بسیار واضح نوشته شده است، اگر علاقه به فهمش داشته باشید. بله نقد قران در حوزه علمیه نوشته نمی شود. شما بروید به نقد قران در غرب ارجاع دهید نه آرا و برداشت های خودتان از قران. در مقاله مکارم شیرازی و هر جای دیگری هم که به خود شخص یا آثارش در معرفیش ارجاع شده باید حذف شود. --سید (بحث) ‏۶ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۲۳:۰۵ (UTC)

همچنین جناب @طاها: :

 1. از شما به عنوان یک کاربر قدیمی بعید است که متاسفانه با اتهام تیکه‌پرانی به بنده بحث را تحریف نمایید. متوجه نمی‌شوم که کجا تیکه پرانده‌ام؟ شما قبلا وپ:ترکیب را آوردید و بنده گفتم وپ:ترکیب منابع مختلف را گفته نه یک منبع تک را که تناقضات آن منبع تک اولیه با منابع ثانویه نیز پشتیبانی شده است و البته موارد غیر اخلاقی آن نیز ترکیبی ندارد و هم در منابع ثانوی آمده است هم در ترجمه. بنده بر مقاله و موضوعش و سیاست‌های مربوطه و ویرایش‌ها تمرکز کرده‌ام و شما بر تخریب بنده؟
 2. گفته‌ام نقد قرآن یک موضوع مذهبی نیست که در محافل مذهبی انجام شود بلکه انتقادات در محافل غیر مذهبی (غیر اسلامی چه مسیحی چه بی‌دینانی که منتقد مسیحیت و ادیان دیگر نیز هستند) انجام می‌شوند و در محافل مذهبی برخی فقها سعی در تفسیر و تطبیق خواهند داشت و برخی هم چون ایاد جمال‌الدین و عبدالکریم سروش و دیگر متفکران دینی سعی در نوعی دیدگاه دیگر و جدید. این ادعای تفسیر مبلغان، جسورانه و نیازمند منبع نیست (هر چند بیشمار منبع فارسی وجود دارد) و مانند این است که من بگویم انسان زنده است و اینکه کسی برای این ادعا از بنده منبع بخواهد به معنی بهانه‌جویی و اخلالگری در روند رشد دانشنامه است چون اگر منابع فقهی و حوزوی از تفاسیر فقها بیاوریم آن وقت خواهید گفت که منبع دست اول است (چرخه‌ای واهی). --IranianNationalist (خوش‌آمدید) ‏۶ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۱:۰۷ (UTC)

همچنین جناب @Bruno رفتار محترمانه و رعایت نزاکت مطابق سیاست‌ها از طرف بنده به معنی این نیست که از تمام خرابکاری‌ها (حذف منابع یا حذف بایگانی منبع و زدن برچسب مدرک کنار منبع مکارم شیرازی) و اخلالگری‌های شما (زدن برچسب‌های فله‌ای مدرک در کنار منابعی چون بی‌بی‌سی یا مطالب دارای منبع ثانویه) چشم‌پوشی شده باشد. همچنین بارها به شما تذکر داده شد که نزاکت را رعایت نمایید اما حتی واژه «بدفهمی» را که مخالف وپ:لحن است و البته تفسیر خودتان بوده و در بحث‌ها به کار برده‌اید و در منبع مردودی که آورده بودید چنین چیزی بیان نشده بود (که اگر شده بود مخالف لحن است) بارها وارد مقاله کردید با وجود اینکه بارها در خلاصه ویرایش مقاله به شما تذکر داده بودم. کما اینکه همچنان به رفتار اخلالگرایانه خود ادامه می‌دهید چه در ویرایش‌های متعدد چه در بحث مقالات که این رفتار شما پیش‌تر در بحث کاربری شما تذکر داده شده است و هشدار آخر را دریافت کرده‌اید. --IranianNationalist (خوش‌آمدید) ‏۶ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۱:۰۷ (UTC)

جناب IranianNationalist من در اینجا به رفتار خارج از نزاکت شما و سایر قانون‌شکنی‌هایتان (نظیر منبرسازی از مقاله) اشاره نمی‌کنم، چون هدف این بحث بررسی تحقیقات اولیهٔ شماست. اگر منابع را می‌خواندید مطالب مربوط را سریعاً می‌یافتید. اما از تحقیقات اولیهٔ محرز شما این مورد است که جملات زیر را از خودتان افزوده‌اید:

اما در قرآن از اینکه او را دروغگو خوانده باشند چیزی گفته نشده است. از نظر آنان «مجنون» به مفهوم «جن‌زده» بوده است که بر اثر تصرف جن، مشاعر خود را از دست می‌دهد و هذیان می‌گوید. «کاهن» به معنی غیب‌گویی بود که رابطه‌ای با یکی از جن‌ها داشت که او را از اوضاع و احوال آگاه می‌ساخت. از منظر آنان سخنان یک مجنون و دیوانه و یا کاهن مربوط به شخص او نیست، بلکه القایی است از جانب جن که بر ذهن و زبان او جاری می‌شود، هرچند خود متوجه نگردد.

همچنان که مکرراً ذکر شد، منظور از تحقیق دست اول مواردی است که به وضوح در منابع نیامده:

حقایقی که هنوز چاپ نشده‌اند، استدلال‌ها، گمانه زنی‌ها، ایده‌ها، هر گونه تحلیل به چاپ نرسیده از داده‌های خام، و همچنین کنار هم گذاشتن مطالب چاپ شده بگونه‌ای که در کنار همدیگر دیدگاه خاصی را پیش برده که هیچکدام از آن منابع به تنهایی و به وضوح از آن دیدگاه حمایت نکنند. به عبارت دیگر، ویکی‌پدیا محلی برای چاپ نظرات، تجربیات، یا استدلال‌های شما نیست.

حتی اگر مطالب شما منابع خوبی داشته باشند، اگر آن‌ها را به گونه‌ای استفاده کنید که مستقیماً و بدون ابهام آنچه به آن‌ها نسبت می‌دهید را ذکر نکرده باشند، نوشته شما تحقیق دست اول به حساب می‌آید.

دوست من ویکی‌پدیا نه منبر است و نه میدان رزم سیاسی و نه جایی برای ذکر ایده‌های ابتکاری. برای بیان آراء و عقائد شخصی‌تان می‌توانید از وبلاگ استفاده کنید. --Bruno (بحث) ‏۶ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۸:۰۸ (UTC)

از نظر نگارشی و شیوه نامه: آنقدر وضع مقاله خراب است که من بعد از چند پاراگراف اول قید خواندن کل مقاله را زدم؛ بنظر لزومی ندارد این همه آیه در متن مقاله بیاوریم. فقط به همان نظر منتقدان اشاره کنیم کافی است.--آرمان (بحث) ‏۶ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۹:۲۵ (UTC)

@AzorAhai: همان طور که در بخش سبز رنگ فوق نوشته شده است، اولیه بودن ارجاع به قران بر اساس آرای شخص کاربر به وضوح تحقیق اولیه است. من نمی دانم چه باید بکنیم که ایشان بفهمند که این شیوه کارشان خلاف سیاست هاست.--سید (بحث) ‏۶ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۲۳:۰۸ (UTC)
 • @IranianNationalist: بحث با شما بسیار سخت است: بحث را در مورد «درک نادرست‌تان از وپ:ترکیب» شروع کردم. به جای دفاع درست، پریدید به اینکه نه منبع ثانویه دارم. آن هم منبع ثانویه‌ای که توسط طلاب حوزهٔ علمیهٔ مسیحیان دوآتشه نوشته می‌شود. بعد، به جای دفاع از آن، با توسل به مغالطهٔ حمله شخصی از ویرایش‌های من ایراد می‌گیرید. شاید خلاصه ویرایش من صحیح نبود، اما ویرایش من صحیح است ولی از آن در اینجا دفاع نخواهم کرد چون به بحث ربطی ندارد. تمام سعی من این است که شما را دربرابر ویرایش‌های ناقض وپ:ترکیب‌تان مسول نگه‌دارم. طاها (بحث) ‏۷ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۰۰:۰۵ (UTC)
@طاها: من در این ویرایش شما که گفتید : «من اصلاً کاری به تیکه‌هایی که می‌پرانید ندارم و می‌خواهم بحث را جدی نگه دارم» خلاصه ویرایشی ندیدم. حتی وقتی به اتهام تیکه‌پرانی از طرف شما اعتراض کردم هم روی ویرایش مقاله متمرکز بودم (از متن پیداست). بنده در بحث طفره نرفتم.--IranianNationalist (خوش‌آمدید) ‏۷ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۰:۴۵ (UTC)

@AzorAhai: درود بر شما جناب آرمان، بله با شما موافقم آن طور که متوجه شدم (چون فرمودید پس از چند پاراگراف) منظور شما بخش‌هایی است که آیه داخل متن مقاله وارد شده است، زیرا در بخش «قرآن خاتم کتب آسمانی» مقاله برگزیده قرآن نیز از آیات بسیاری به صورت متوالی استفاده شده است و در وپ:اسلام استفاده از آیات برای نشان دادن نظرات منتقدان منبع ثانوی بلامانع است. از نظر ویرایشی آیات بسیاری که مستقیم داخل متن مقاله قرار گرفته‌اند ناخوانا شده‌اند که البته این نظر با نظر جناب سید مبنی بر حذف موضوع تناقضات و موارد غیر اخلاقی متفاوت است. شیوه ارجاع به آیات را تصحیح می‌کنم تا خلاصه شود. اما یک موضوع مهم این است که بر خلاف جناب سید، که معمولا روی ویرایش‌ها و سیاست‌ها متمرکز هستند، این کاربر Bruno هم در مقالات هم بحث‌ها (از بحث مقالات گرفته تا بحث کاربری بنده) فقط اخلالگری کرده است حتی در صفحه بحث کاربری خودش که پیام‌های بنده را دستکاری می‌کند (تاریخچه) تا ارجاعات به تذکرهایی که در ویرایش هر دو مقاله از بنده و «مهرنگار» و «RAHA68» گرفته است و مجدد بایگانی منبع مکارم را حذف کرده و برچسب مدرک زده را حذف نماید. اما درباره منابع اگر آنطور که جناب طاها می‌گوید به دلیل «طلاب حوزهٔ علمیهٔ مسیحیان دوآتشه» مورد نقد باشد (که البته منابع ثانوی از شک‌گرایان و بی‌دینان نیز آمده) پاسخ ایشان را به همان روشی که در ویکی انگلیسی بحث شده است می‌دهم : Partisan and extremist websites جناب طاها از نظر شما www.answering-christianity.com طلاب دو آتشه هستند یا نه؟ مکارم شیرازی و آیت‌الله‌ها چطور؟ مقالات اسلامی بر اساس منابع طلاب اسلامی غیر دوآتشه می‌باشند؟ --IranianNationalist (خوش‌آمدید) ‏۷ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۰:۴۵ (UTC)

IranianNationalist این صفحه برای بررسی تحقیقات دست اول شما ایجاد شده نه برای اتهام‌زنی به دیگران و دروغ‌بستن به آنان یا توضیح دربارهٔ روند بحث‌ها. لطفاًبا فرافکنی موضوع را عوض نکنید. مسلماً این معضل با درخواست نظر حل نخواهد شد، اینجا نیازمند رسیدگی مدیری است که اقدام عملی بکند. --Bruno (بحث) ‏۷ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۲:۵۵ (UTC)
هنوز این نکته برای شما روشن نیست که تحقیق دست اول چیست؛
 1. مطالبی که به عنوان تناقض یا غیراخلاقی بودن با استناد به خود آیات قرآن آورده‌اید هیچ منبعی ندارد، نه اولیه و نه ثانویه. لازم است مراجعه کنید و معنای این اصطلاحات را در ویکی‌پدیا مرور کنید. اگر من ادعا کنم که مثلاً آیه‌الکرسی سخنی بسیار نامعقول یا غیراخلاقی است و بعد شمارهٔ آیه را به عنوان منبع آن بنویسم این به معنای داشتن منبع اولیه نیست. چون آنچه اینجا ادعا شده نامعقول یا غیراخلاقی بودن این آیه است. این ادعا تحقیق دست اول است و فاقد هرگونه مدرکی، نه مطلبی که منبع اولیه دارد و نیازمند منبع ثانویه است. مواردی که من بعد از ۷ روز زدوده‌ام مواردی از این دست بوده‌اند. به همین نحو اگر کسی ذیل عنوان «دستورهای جامعه‌‌پرور در قرآن» قطع کردن دست دزد را ذکر کند و به آیهٔ مربوط ارجاع دهد؛ یا ذیل «حقایق روشن و مسلم دینی» بگوید مثلاً «جن به انسان کمک می‌کند» و به یکی از آیات مربوط به جن ارجاع دهد، آیا مورد پذیرش است و باید در مقاله بماند؟ و تنها نیازمند منبع ثانویه است؟!
 2. ثانیاً به همین نحو شما به مناظرهٔ سروش و بازرگان در برنامهٔ پرگار بی‌بی‌سی ارجاع داده‌اید به عنوان منبعی برای اینکه مسلمانان شیوه‌هایی مختلفی برای رفع تناقض در قرآن به کار بسته‌اند. این ادعا در کجای آن مناظره و از سوی چه کسی ادعا شده است؟
 3. به مطلبی در سایت مکارم شیرازی ارجاع داده‌اید به این عنوان که

آن گروه از مسلمانانی که مخالف هر گونه تناقض در قرآن هستند بواسطه تفسیر قرآن این تناقضات را مردود و آیات را منطبق یکدیگر می‌دانند. در تفاسیر متفاوت، فقهای شیعه و سنی گاه دیگران را به تفسیر به رأی متهم می‌کنند.

کجای آن نوشته چنین دعاوی آمده است؟ آیا این برداشت خودتان از آن منابع بوده است؟ شما گمان می‌کنید که با آوردن لینکی به مکارم شیرازی هر چه را به عنوان پیشفرض‌های مکارم در آن نوشته استنباط کرده‌اید می‌توانید به عنوان مطلب منبع‌دار در مقاله بیاورید.
چه چیزی باید به شما نشان داده شود تا باور کنید این‌ها تحقیقات خودتان است؟ به دلیل مواردی از این قبیل بود که گفتم شما در دریافت رهنمودهای اصلی ویکی‌پدیا دچار اشتباه سیستماتیک شده‌اید. اشتباه سیستماتیک غیر از اشتباه سهوی و غیر از خرابکاری است. چه بسا رهنمودهای اصلی به انحاء مختلف قابل تفسیر و تعبیر باشند (همانند قرآن و همانند هر متن دیگر؛ دربارهٔ هرمنوتیک مطالعه‌ای کرده‌اید؟)؛ اما یک تفسیر آن مورد پذیرش ویکی‌پدیاست. هنگامی که عدهٔ مختلفی به شما تذکر می‌دهند که این رهنمود را نقض کرده‌اید به جای جروبحث باید از کاربران دیگر، از جمله مدیرانی که اصلاً در بحث شرکتی نداشته‌اند جویای تفسیر صحیح رهنمود مذکور شوید، نه آنکه پیاپی بر برداشت خود تأکید کنید و مکرراً نوشته‌های دیگران را خنثی کنید.--Bruno (بحث) ‏۷ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۳:۱۲ (UTC)

@IranianNationalist: من از جملهٔ «انتظار نقد قرآن و محمد از جامعه متدین امری بیهوده است» برداشت تیکه‌پرانی کرده‌ام. اما من مایل به بحث با شما نیستم چرا که به جای پاسخگو بودن در قبال وپ:ترکیب از ما سوال می‌کنید. به عبارت دیگر، پاسخ یک سوال معمولاً سوال نیست. طاها (بحث) ‏۷ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۳:۳۴ (UTC)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── @طاها: درباره حرف بنده ، جمله من را تحریف نکنید، متن کامل من :

در ضمن مقالات نقد محمد و نقد قرآن موضوعات دینی و مذهبی نیستند که تنها بر اساس منابع اسلامی بنیان شوند، انتظار نقد قرآن و محمد از جامعه متدین امری بیهوده است

اصلا کنایه‌ای در کار نیست، بلکه در جامعه‌ای که قرآن و محمد را مقدس بپندارد انتظار نقد نمی‌رود که منبعی داشته باشد (واضح گفته بودم). در جامعه معتقد فقط تفسیر یافت خواهد شد و نه نقد. درباره آن وبگاه نیز پاسخ شما در همان پیوندی که بار اول ارائه کردم و به دلیل نبود یک کالن نمایش داده نشد می‌باشد : Partisan and extremist websites کسی که در پی گفتگو باشد پاسخ خود را در سوالاتی که پرسیده شد می‌یابد که تعیین افراطی بودن و نبودن به اسلامی یا مسیحی بودن و نبودن نیست. من تفاوتی بین عقیده آنها به:

 1. شرط رستگاری با انجیل یا توسط مسیح یا اتحاد بر پایه مسیح و انجیل
 2. با عقیده به شرط رستگاری توسط صاحب‌الزمان، محمد، سنت، قرآن و اصول دین (چه با امامت چه بی امامت) یا الله یا وحدت اسلامی

نمی‌بینم. از شما سوالی پرسیدم تا معیارهای خودتان برای تعیین افراطی بودن و نبودن یک منبع وبگاه را شفاف کنید. در همان مقاله قرآن نیز تفسیر از صادقی تهرانی معتقد به ولایت فقیه «جهان و حومه» است (این یک مثال از تیکه‌پراکنی است از کامبیز حسینی). اگر اولی افراطی ست دومی هم افراطی ست. --IranianNationalist (خوش‌آمدید) ‏۷ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۴:۳۹ (UTC)

@طاها، Bruno، AzorAhai: من فکر می کنم فهمیدم مشکل کجاست. جناب @IranianNationalist: در صفحه کاربری خود نوشته اند در خاطر داشته باشیم که استفاده از منابع دست اول به معنی تحقیق دست اول نیست اما تفسیر کردن منابع دست اول یا دست دوم در صورتی که چیزی را نشان دهد که برای افراد تحصیلکردهٔ معقول و عادی بدون دانش اضافی به سادگی قابل اثبات نباشد مصداق تحقیق دست اول است. فکر می کنم برگرفته از سیاست مربوطه در ویکی است که اصلش این است:

Policy: Unless restricted by another policy, primary sources that have been reputably published may be used in Wikipedia; but only with care, because it is easy to misuse them.[4] Any interpretation of primary source material requires a reliable secondary source for that interpretation. A primary source may only be used on Wikipedia to make straightforward, descriptive statements of facts that can be verified by any educated person with access to the primary source but without further, specialized knowledge. For example, an article about a novel may cite passages to describe the plot, but any interpretation needs a secondary source. Do not analyze, evaluate, interpret, or synthesize material found in a primary source yourself; instead, refer to reliable secondary sources that do so. Do not base an entire article on primary sources, and be cautious about basing large passages on them. Do not add unsourced material from your personal experience, because that would make Wikipedia a primary source of that material. Use extra caution when handling primary sources about living people; see WP:Biographies of living persons § Avoid misuse of primary sources, which is policy.[۵]

ایشان اقدامات خود را مستند به آن بخش اولی که برجسته شده می کنند، حال آنکه ما دقیقا طبق عبارت دومی که برجسته شده کار ایشان را مصداق تحلیل، ارزیابی، تفسیر و ترکیب اطلاعات مندرج در منبع اولیه توسط خودشان می دانیم. ایشان معتقد هستند «استفاده از آیات قرآن حتی اگر منبع اولیه باشد باز هم در اینجا هیچ تفسیری برای آن استفاده نشده است و هر فرد تحصیل‌کرده‌ای معنی آیه را می‌فهمد... متن مقدس را تفسیر نکرده‌ایم و فقط ترجمه‌ها و تفسیرهای ارائه شده توسط همه قرآن‌ها و سایت تبیان که می‌توانید به آن مراجعه نمایید را ارائه کرده(ارائه نه تفسیر) و مقایسه کردیم(مقایسه به معنی تفسیر نیست) آنچنان که طبق رهنمودهای ویکی مقایسه و ارائه همه دیدگاه‌های معتبر و منطقی مخالف و موافق و مقایسه آنها در ویکی هدف اصلی است.»[۶]
@IranianNationalist: برای نمونه، در بخش تناقضات قرآن شما آیاتی را گلچین کرده و کنار هم گذاشته اید که از دید شما دارای تناقض روشن است. یعنی هر کس قرآن را بخواند در این موارد تناقض می یابد. برای اینکه روشن شود شما دارید تفسیر به رای می کنید چند مثال می زنم که برای خودتان هم واضح باشد. مثلا در مورد (4) در مورد منشأ خلقت انسان؛ اگر به مقاله فرگشت انسان نگاه کنید می بینید که نوشته انسان از نخستی‌سانان تکامل یافته و چند خط پایین تر هم گفته از انسان‌سایان. البته می توانست رو به بالا برود و برسد به پیش‌ددان(فرگشت پستانداران). بنابراین این می تواند یک رابطه واضح طولی باشد و شما وقتی می گویید تناقض دارد حتما تفسیرتان را دخیل می کنید. مورد (5) هم بوضوح همین اشکال را دارد. در دیدگاه دینی هر کاری یک سبب دارد و اما علت اصلیش خداست. بنابراین هم می توان کار را به خدا نسبت داد و هم اسباب نزدیکش. در مورد (8) در آیه 45 سوره آل عمران چندین فرشته به مریم، کلمه الهی (عیسی) را بشارت دادند. اما در سوره مریم، آیات 17 تا 19 صحبت از این است که روح از جانب پروردگار فرزندی (عیسی) به مریم هبه کرد. اینها به وضوح دو کار مختلف است. ممکن است چند نفر چیزی را به شما بشارت دهند و فقط یکی از آنها آن را تقدیم شما کند. در خاتمه، این کاری که جنابعالی می کنید اصطلاحا تفسیر به رأی است، نه صرف بیان ترجمه آیات که ادعا می فرمایید.--سید (بحث) ‏۷ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۴:۳۱ (UTC)
@Sa.vakilian: اول اینکه نظر خود را به عنوان واقعیت محض به خورد من ندهید، بنده آن بخش تناقضات را از منابع ثانوی آوردم که دو مورد از منابع ثانوی در مقاله وارد شده است (و البته به صورت جدی و اساسی برای یافتن منابع ثانوی بیشتر تلاشی نکردم برای همین است که مقاله مشکل ویرایشی و نگارشی دارد چون اهمیت زیادی به آن ندادم). اما درباره تفسیر لازم نیست که من بگویم که متن پایانی شما در این بحث مصداق آشکار تفسیر بود چه به رای خود شما چه به رای برخی مسلمانان. تدام به روش ترکیب زمانی رخ می‌دهد که از منابع متفاوت (اولیه یا ثانویه فرقی ندارد) تلاش برای ایجاد یک ادعای جدید شود که آن ادعا منبع پشتیبان نداشته باشد که اینجا منبع دارد. بارها گفته‌ام و بیش از این تکرار مکررات است. --IranianNationalist (خوش‌آمدید) ‏۷ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۴:۵۵ (UTC)
@IranianNationalist: اگر از منابع درآورده اید باید در مقاله واضح باشد مثل برخی موارد که یک منبع دارد. ضمن آنکه الان چند کاربر اینجا هستند که معتقدند که شما دارید تفسیر شخصی تان را می آورید. در ویکی پدیا، شما باید بتوانید اجماع کسب کنید تا مطلب مناقشه برانگیزی را به مقاله بیفزایید و در این مورد اجماع چند کاربر بر اساس سیاست های علیه شما اجماع دارند. --سید (بحث) ‏۷ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۰۳ (UTC)
بارها در ویکی گفته شده و از اولین سیاست‌ها این است که «ویکی جای تمرین دموکراسی نیست» (این عبارت از ویکی انگلیسی است)، یکی از آن کاربرانی که می‌فرمایید Bruno است که ویرایش‌هایش به دلیل خرابکاری بودن توسط کاربران مجرب واگردانی شده است و البته به ایشان تذکر هم داده شده، دومی هم خود شما هستید سومی هم طاها است. کاربر دیگری استدلال شما را مبنی بر تدام تایید نکرده است. اصول ویکی بر این پایه است که تعداد نظرات مهم نیست بلکه منطق استدلال‌ها مهم است. در ویکی انگلیسی نیز حتی جیمبو ویلز گاهی مجبور به استفاده از اختیاراتش می‌شود. --IranianNationalist (خوش‌آمدید) ‏۷ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۱۷ (UTC)
البته چون خیلی سال پیش این سیاست اصلی را خواندم و فقط در حافظه‌ام حک شد پیوند اشتباه دادم وپ:دموکراسی(چه چیز نیست) معادل en:Wikipedia:What Wikipedia is not#Wikipedia is not a democracy --IranianNationalist (خوش‌آمدید) ‏۷ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۳۰ (UTC)

@IranianNationalist: تفسیر صحیح سیاست‌ها را از چه کسی بخواهیم تا همه تابع نظر وی باشیم؟--Bruno (بحث) ‏۷ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۲۳ (UTC)

@IranianNationalist: بزرگوار ما مطلب را در نظرخواهی گذاشتیم و در قهوه خانه هم اطلاع رسانی کردیم تا هر کس می خواهد بیاید مشارکت کند. حالا که چهار نفر با شما مخالف هستند، شما می فرمایید کس دیگری از ما حمایت نکرده است. (جسارتا من را یاد آن مثل می اندازد که یکی دزدی کرده بود برای اینکه حواس بقیه پرت شود داد می زد، آی دزد!!!) لطف کنید به یکی دو نفر از آنها که مدعی هستید بفرمایید بیایند اینجا کمکتان کنند.--سید (بحث) ‏۷ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۲۹ (UTC)
پس اقدام به وپ:جارزنی کرده‌اید. آرمان گرامی اینجا هستند و نظرشان را گفتند. --IranianNationalist (خوش‌آمدید) ‏۷ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۳۲ (UTC)

@IranianNationalist: آیا آرمان گرامی برداشت شما از تحقیق دست اول را تأیید کرده‌اند؟ یا برعکس آن ویرایش‌های شما را از نظر نگارشی نادرست دانسته‌اند؟ ضمناً من همچنان منتظر این هستم که شما بگویید تفسیر درست سیاست‌ها را چه کسی حق دارد بدهد؟ آیا هرکسی حق دارد بنابر نظر خودش سیاست‌ها را هرگونه که خواست تفسیر کند و همان تفسیر را در عمل به کار ببندد؟ و تذکر دیگران را بی‌اعتبار بشمارد که ویکی‌پدیا دموکراسی نیست؟ ضمناً دموکراسی نبودن به این معناست که رأی‌گیری جایگزین بحث نیست اما هنگامی که با شما به قدر کافی بحث شده و اختلاف بر سر تفسیر درست رهنمودهاست، اگر رأی دیگران مهم نیست پس چه چیزی باید تفسیر درست یا نادرست رهنمودها را معلوم کند؟ --Bruno (بحث) ‏۷ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۵۶ (UTC)

@IranianNationalist: شما بفرمایید که همه چیز را مصادره به مطلوب می کنید، نه فقط قرآن را. کجا گفته است پیغام عمومی گذاشتن در قهوه خانه جارزنی است! کی آرمان نظر شما را تأیید کرد!--سید (بحث) ‏۷ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۶:۵۲ (UTC)
با توجه به اینکه جناب @IranianNationalist: می فرمایند که برخی کاربران هستند که دیدگاهی مشابه ایشان در خصوص تحقیق دست اول دارند و در این صفحه و جاهای دیگر از افرادی نظیر @RAHA68: و @مهرنگار: نام برده اند، من از این بزرگواران و احیانا هر کس دیگری که ایشان هم نظر با خودشان می دانند دعوت می کنم که تشریف بیاورند و به ما کمک کنند تا از اشتباه چندین و چند ساله مان در درک سیاست وپ:تحقیق به در آییم. واقعا برای من خیلی سودمند خواهد بود اگر بتوانم مثلا مقاله علی بن ابی طالب را بر اساس عبارات برگزیده نهج البلاغه بنویسم نه منابع ثانویه.--سید (بحث) ‏۷ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۲۳:۳۰ (UTC)
رها و مهرنگار فقط درباره ویرایش‌ها Bruno متذکر شدند. چون این 2 کاربر را با عنوان موافقان نظر بنده پینگ نمودید دیگر کاربرانی که مخالف نظر شما هستند را نیز مطرح می‌کنم که حاضران در بحث فکر نکنند که فقط به بنده و دو یا سه کاربر دیگر محدود می‌شود. کاربران «هفشجانی» در این ویرایش ، «آزادسرو» در این ویرایش ، «MasoudKolarijan» در این ویرایش و البته کاربران متعدد دیگر از جمله یکی دیگر از مدیران. چون بنده از قدیم به اینکه ویکی جای تمرین دموکراسی نیست باور دارم از این رو مطرح نکردم (و همچنان نظر بنده بر منطق و کیفیت بحث است نه تعداد و کمیت نظرات) ولی چون شما خیلی اصرار دارید که اجماع را با دموکراسی برابر کنید بنده آنها را نیز مطرح می‌کنم. --IranianNationalist (خوش‌آمدید) ‏۸ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۰۸:۰۱ (UTC)
@IranianNationalist: من نمی خواهم آماری از کاربران با دیدگاه های مختلف به دست آورم. لطف بفرمایید به یکی دو نفر از کسانی که نظیر شما می اندیشند بفرمایید بیایند اینجا موضعشان را توضیح دهند. --سید (بحث) ‏۸ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۰:۵۵ (UTC)

نظر من در بالا یک نظر شخصی بود و در تایید یا رد هیچ کدام از طرفین درگیر نیست. به دلیل وپ:مناقشه مقاله در سطح مدیران برای یک ماه محافظت شد؛ به خاطر داشت که وقتی صفحه‌ای در خلال یک جنگ ویرایشی توسط مدیران به حالت حفاظت‌شده در می‌آید، این به معنی تأیید محتوای نسخه‌ای از آن صفحه که حفاظت شده، از طرف آن مدیر یا دیگران نیست. در اینجا یا بحث مقاله توسط فرایندهای وپ:حل اختلاف به نتیجه برسید، سپس از یکی از مدیران درخواست جمع بندی کنید.-- آرمان (بحث) ‏۸ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۰۸:۳۰ (UTC)

@AzorAhai:مساله اصلی اجرای وپ:تحقیق است و نه مقاله نقد قرآن. جهت اطلاع جنابعالی، من در سال های 2006 و 2007 مثل همین دوستان ویرایش می کردم و مقاله Ali در ویکی انگلیسی را پرکرده بودم از ارجاع به نهج البلاغه، بعدا در 2008 به این نتیجه رسیدم که این خلاف سیاست های ویکی پدیاست و همه آن ارجاعات خودم را حذف کردم، که در تاریخچه آن مقاله موجود است. حال اگر این شیوه ارجاع به منابع اولیه آزاد است، چرا ما داریم این قدر سخت گیری می کنیم. یعنی در اینجا هم می شود مثل ویکی فقه و ویکی شیعه مقاله را با ارجاع به منابع دست اول نوشت. کافی است متن سیاست را کمی واضح تر بنویسیم تا این قدر کاربران به زحمت نیفتند؛ و اگر نیست، متن سیاست یا رهنمودهای مربوط به آن را شفاف تر بنویسیم تا مشکل حل شود. من از کاربران با تجربه دیگر نظیر @Darafsh: و @همان: و @Huji: نیز خواهش می‌کنم نظر دهند و مجدداً تأکید می‌کنم این یک مناقشه مذهبی نیست و در هر مقاله با موضوع تاریخی می‌تواند رخ دهد. مثلاً یک نفر می‌تواند مقاله هوخشتره را با ارجاع مستقیم به هرودوت بنویسد. --سید (بحث) ‏۸ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۱:۰۴ (UTC)
در تکمیل سخنان جناب سید اضافه می‌کنم که معضل ویرایش‌های مذکور صرفاً ارجاع به منابع اولیه نیست، بلکه تحقیق شخصی است. اگر مثلاً ادعا کرده بود که در قرآن چندهمسری مجاز دانسته شده است یا قطع دست مجاز است یا .... و بعد به آیات قرآن ارجاع می‌داد عیب این کار تنها ارجاع به منابع اولیه بود. اما وی چیزی را به متن اضافه می‌کند که قضاوت‌های ارزشی خودش است؛ مثل غیراخلاقی یا متناقض بودن این‌ها و این چیزی است که در منبع اولیه هم نیامده است. به همین ترتیب چیزهایی با ارجاع به متن مکارم نوشته که اصلاً در آن منبع نیست و به هیچ رو از آن درنمی‌آید. بنابراین در مقام تمیثل به این می‌ماند که کسی با ارجاع به تاریخ هرودوت دربارهٔ هوخشتره مطالبی در مقاله بیاورد و به علاوه دربارهٔ خوب و بد بودن آن‌ها هم اظهار نظر کند، یا دربارهٔ زیبایی یا نازیبایی سبک نگارشی هرودوت یا اینکه مطالب وی دربارهٔ هووخشتره جانبدارانه است و غیرواقعی.--Bruno (بحث) ‏۸ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۶:۳۳ (UTC)

اگر می‌توان برداشت شخصی از منابع اولیه را در مقاله آورد، لطفاً مقاله را باز کنید تا من هم مواردی را که به نظرم می‌رسد دستورهای ناب اخلاقی در قرآن است با ارجاع به خود قرآن وارد آن کنم. --Bruno (بحث) ‏۸ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۳:۱۸ (UTC)

@AzorAhai: دوست گرامی ما اینجا قرار است راجع به چه چیزی صحبت کنیم و تصمیم بگیریم؟ که سیاست‌ها را تغییر بدهیم یا ندهیم؟ وقتی اصلی‌ترین رهنمودهای ویکی‌پدیا صریحاً می‌گوید:

حتی اگر مطالب شما منابع خوبی داشته باشند، اگر آن‌ها را به گونه‌ای استفاده کنید که مستقیماً و بدون ابهام آنچه به آن‌ها نسبت می‌دهید را ذکر نکرده باشند، نوشته شما تحقیق دست اول به حساب می‌آید.

آیا جا تردیدی هست که مثلاً این اظهارات کاربر مذکور که در مطلب سایت مکارم شیرازی نیست تحقیق اولیه است؟

آن گروه از مسلمانانی که مخالف هر گونه تناقض در قرآن هستند بواسطه تفسیر قرآن این تناقضات را مردود و آیات را منطبق یکدیگر می‌دانند. در تفاسیر متفاوت، فقهای شیعه و سنی گاه دیگران را به تفسیر به رأی متهم می‌کنند.

فکر می‌کنید باز هم جای بحث و بررسی دارد که آیا این‌ها تحقیق دست اول است یا نه؟ --Bruno (بحث) ‏۸ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۳:۲۹ (UTC)

همان اختلافی که این صفحه برایش ایجاد شده است، تاریخچه مقاله به قدرکافی از مناقشه پر شده است.
در ضمن من تخصصی در زمینه مقالات اسلامی ندارم تا بتوانید بعنوان نظر استفاده کنید؛ تنها کاربری که در این زمینه سراغ دارم کاربر:Behzad.Modares است، می‌توانید از ایشان نظر بگیرید.-- آرمان (بحث) ‏۸ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۳:۵۳ (UTC)
@AzorAhai: بزرگوار، دعوا بر سر مقاله اسلامی نیست؛ دعوا بر سر وپ:تحقیق است. شما اصلا فرض کن این مقاله راجع به تاریخ ایران باستان تا تاریخ هر چیزی است که دوست داری. --سید (بحث) ‏۸ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۲۳:۴۲ (UTC)
آیا اینجا واقعاً اختلافی قابل بحث و نیازمند تخصص در کار است یا نقض آشکار سیاست وپ:تدام از سوی یک کاربر و تذکر دیگران به وی؟ مثلاً اگر من در مقالهٔ سعدی با ایجاد عنوان‌های «بی‌اخلاقی‌های سعدی» یا «تناقض در تفکر سعدی» به شعر و نثر خود سعدی ارجاع دهم، آیا تشخیص تحقیق دست اول بودن این‌ها نیازمند تخصصی در ادبیات است؟ یا کسی که تنها معنای وپ:تدام را بداند؟--Bruno (بحث) ‏۹ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۰۱:۴۶ (UTC)

در Wikipedia:No original research[ویرایش]

در Synthesis of published material گفته شده هر مطلبی که در مقاله می‌آید باید صریحاً در یکی از منابع آن ذکر شده باشد؛ حتی اگر در یکجا گفته الف و در جای دیگر ب، شما حق ندارید بگویید الف و ب در نتیجه ج، مگر آنکه همین استدلال در منابع آمده باشد. واقعاً فکر نمی‌کنم جای بحث باقی مانده باشد:

Do not combine material from multiple sources to reach or imply a conclusion not explicitly stated by any of the sources. Similarly, do not combine different parts of one source to reach or imply a conclusion not explicitly stated by the source. If one reliable source says A, and another reliable source says B, do not join A and B together to imply a conclusion C that is not mentioned by either of the sources. This would be improper editorial synthesis of published material to imply a new conclusion, which is original research performed by an editor here.[9] "A and B, therefore C" is acceptable only if a reliable source has published the same argument in relation to the topic of the article. If a single source says "A" in one context, and "B" in another, without connecting them, and does not provide an argument of "therefore C", then "therefore C" cannot be used in any article.

هرچیزی که فرد تحصیل‌کرده‌ای مستقیماً از منابع می‌فهمد بدون هیچ دانش اضافهٔ خاصی. ارزشگذاری، تحلیل، تفسیر و ترکیب منابع اولیه ممنوع است. (مثلاً اینکه فلان مطلب اخلاقی است یا نه ارزشگذاری است؛ اینکه اینجا با مقایسهٔ برده با فرد کرولال درصدد ترویج است برای فرد تحصیل‌کرده‌ای از متن درنمی یابد.)

Any interpretation of primary source material requires a reliable secondary source for that interpretation. A primary source may only be used on Wikipedia to make straightforward, descriptive statements of facts that can be verified by any educated person with access to the primary source but without further, specialized knowledge. For example, an article about a novel may cite passages to describe the plot, but any interpretation needs a secondary source. Do not analyze, evaluate, interpret, or synthesize material found in a primary source yourself; instead, refer to reliable secondary sources that do so.

--Bruno (بحث) ‏۹ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۰۲:۳۵ (UTC)

پاسخ جامع به سفسطه‌ها در بحث[ویرایش]

منابع ثانوی فعلی مقاله برای تناقضات عبارتند از :

منابع ثانوی فعلی برای جنون عبارتند از (که البته به زبان‌های متعدد از جمله عربی بسیار بیشتر است همچنین از تفاسیر وبگاه‌های اسلامی درباره آیات) :

منابع ثانوی فعلی برای انتقادات اخلاقی با اشاره مستقیم به آیات :

همانطور که به وضوح پیداست عنوان اصلی هر بخش و موضوع اصلی مقاله توسط منابع ثانوی معتبر با اشاره مستقیم به آیات پوشش داده شده. همانطور که پیش‌تر بارها گفته شد (همچنین بالاتر در در همین صفحه) وپ:اولیه می‌گوید از منابع اولیه برای ایجاد یک عنوان جدید بخش و مقاله استفاده نکنید (در «سیاست ما» به صراحت شفاف شده که بخش یا مقاله جدید بر اساس منابع اولیه نباشد) و کاملا واضح است که نه عنوان هیچ یک از بخش‌ها و نه عنوان مقاله و نه حتی محتویات متن هر بخش بر اساس منبع اولیه نیست. گذشته از اینکه سیاست ویکی در وپ:اولیه شفاف کرده است که استفاده از منبع اولیه درون متن برای ادعایی که توسط هر فرد تحصیلکرده قابل تایید باشد بلامانع است. من به خاطرات خودم از ویکی انگلیسی اشاره نمی‌کنم بلکه دارم سیاست‌ها را مرور می‌کنم.

همچنین تفاوت نقد با تفسیر را بالاتر برای جناب طاها روشن کردم که منابع اسلامی تفسیر (تفسیر قرآن) می‌کنند و منابع منتقد نقد (نقد قرآن) می‌کنند. انتظار نقد در جامعه‌ای که قرآن و محمد را مقدس و بی عیب و نقص قلمداد می‌کند معنی ندارد.

لازم به یادآوری است که تمام موارد در منابع ثانوی مسلمان شیعه و سنی فارسی و عربی و انگلیسی و دیگر زبان‌ها نیز موجود است. جدا از اینکه منبع عبدالکریم سروش از پرگار بی‌بی‌سی نیز به صراحت به موارد غیر اخلاقی و تناقضات در قرآن اشاره کرده و حتی از آیه نام برده.

نکته مهم اینکه : آنچه من می‌بینم همانطور که بالاتر خدمت عرض شد، منابع ثانوی ارائه شده در این چند بخش از مقاله نقد قرآن خیلی ثانوی‌تر، متنوع‌تر و بی‌طرف‌تر از منابع بخش «قرآن خاتم کتب آسمانی» در مقاله برگزیده قرآن است همچنین از بسیاری مقالات اسلامی دیگر. اگر همچنان بر تدام بودن اصرار دارید پس در مقالات برگزیده دیگر چون قرآن و مقالات متعدد بسیاری شما نیز تحقیق دست اول شدید انجام داده‌اید چون منابع ثانوی و اولیه متعددی را ترکیب کرده‌اید مثلا در همان «قرآن خاتم کتب آسمانی».

نکته دیگر درباره اتهام افراطی بودن یکی از منابع جناب طاها گفتند : «طلاب حوزهٔ علمیهٔ مسیحیان دوآتشه» آنچنان گفتند طلاب که فکر کردم آیت‌الله صادقی تهرانی که در مقالات متعدد حتی برگزیده چون قرآن منبع تفسیر هستند از دانشگاه جنوب کالیفرنیا فارغ التحصیل شده بودند یا معتقد ولایت فقیه نبوده‌اند و دموکرات بوده‌اند! در این بحث بالاتر و بالاترش پرسیدم که بر اساس کدام معیار چه کسی طلاب دو آتشه است؟ بنده از شما پرسیدم که اگر وبگاهhttp://www.answering-islam.org طلاب دوآتشه است پس www.answering-christianity.com چیست؟ و شفاف کردم که رستگاری با وحدت مسیحی با وحدت اسلامی و ولایت فقیه فرقی ندارد.

اما سفسطه‌های Bruno را پاسخ نمی‌دهم که با خرابکاری در متن بنده در مقاله آن را تحریف می‌کند و در بحث به آن تحریفی که کرده استناد می‌کند (به نقل از Bruno) :

ثانیاً به همین نحو شما به مناظرهٔ سروش و بازرگان در برنامهٔ پرگار بی‌بی‌سی ارجاع داده‌اید به عنوان منبعی برای اینکه مسلمانان شیوه‌هایی مختلفی برای رفع تناقض در قرآن به کار بسته‌اند. این ادعا در کجای آن مناظره و از سوی چه کسی ادعا شده است؟

که مشابه موارد متعدد قبلی مصداق اخلالگری آشکار است که پس از اینکه پاسخشان را مبنی بر مناقشه در تاریخچه مقاله از آرمان گرفتند مجدد در بحث کاربری بنده دسته گل دیگری به آب دادند که البته پس از تذکر‌های متعدد و هشدار نهایی به کاربر موضوع را در تام مطرح کرده و اعتراض خود را اعلام نمودم که متاسفانه عدم پاسخگویی مدیران سوال‌برانگیز است. جناب سید این همه کاربر را پینگ کرد من هم یک نفر را پینگ می‌کنم، @Ladsgroup: درود، امیر گرامی از شما درباره محتویات مقاله سوالی ندارم اما انحصارا درباره نحوه رفتار کاربر Bruno مواردی که در تام مطرح کردم نظر شما را می‌خواهم. آیا غیر از این است که مطابق وپ:اخلال نباید آنچه در بحث باید مطرح شود را مانند بمب اتم وسط مقالات پیاده کنند؟ آیا درست است که بنده بخش‌های متعددی از مقاله برگزیده قرآن را با عنوان تحقیق دست اول از آیات قرآن در داخل مقاله به چالش بکشم؟ و منابع طلاب را دو آتشه بخوانم؟ آیا تفاوت و تبعیضی بین کاربران وجود دارد؟ که پاسخ Bruno در تام پس از 9 دقیقه موجود است اما به پیام بنده بی توجهی شده است؟ سپاسگزارم --IranianNationalist (خوش‌آمدید) ‏۹ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۰:۱۹ (UTC)

@IranianNationalist: اینجا وپ:تام نیست و مشکلات بین کاربران هیچ ربطی به اینجا ندارد!--سید (بحث) ‏۹ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۰:۵۷ (UTC)
درباره طاها، سید و Bruno همچنین اضافه می‌کنم که وپ:ثانویه معتبر نیست :

اولیه‌بودن نباید به عنوان یک اصطلاح تخصصی برای ویکی‌نویسان و به معنی «بد»، «نامعتبر»، یا «غیر قابل استفاده» به کار رود.

و ارجاع می‌دهم به پیشنهاد سید برای کشاندن موضوع به بحث وپ:تدام و پس از آن تلاش‌های سید برای «غیر قابل استفاده» کردن منابع اولیه که با روح تمام سیاست‌های ویکی در تضاد است. همچنین حذف منبع طی سه برگردان (Special:Diff/17376997/17377014 و Special:Diff/17363392/17373505 خلاصه ویرایش سید:«ما مجاز به ارجاع مستقیم به منابع اولیه شامل قران و حدیث نیستیم خنثی‌سازی...» و Special:Diff/17357567/17361563 و Special:Diff/17311391/17312835 خلاصه ویرایش طاها:«ارجاع مستقیم بدون استفاده از منابع ثانویه») توسط سید و طاها و سانسور و تحریف ادعای منبع توسط سید در همان مقاله که مدعی اولیه و غیر قابل استفاده بودن منبع بودند همچنین خنثی‌سازی ایشان در وپ:اسلام با وجود پیوند انگلیسی در خلاصه ویرایش بنده. و با توجه به وپ:آنارشیسم ارجاع می‌دهم به آنچه از بحث سید شروع شده و توسط ایشان به بحث سیاست وپ:تدام کشیده شد که در آنجا سید و Bruno نظرشان درباره امکان استفاده از منبع اولیه 180 درجه با آنچه در این نظرخواهی است و بحث‌های پیشین مقالات معکوس شد. --IranianNationalist (خوش‌آمدید) ‏۲۴ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۱:۱۱ (UTC)

پاسخ مختصر به مغالطات IranianNationalist[ویرایش]

چه ثمره‌ای دارد این بحث؟ وقتی بعد از این همه توضیح ظاهراً هنوز برای کاربر روشن نیست که مشکل چیست؛ گمان می‌کند اگر منبعی در متن آورده شود کافیست برای آنکه هرچه فکر می‌کند بدان منبع نسبت دهد (برای مثال)؛ هنوز روشن نیست که شیوهٔ استفاده از منابع اولیه چیست و تفاوتش با تفسیر و تحلیل و ارزشگذاری متون اولیه چیست؛ جالب آنکه کاربر همهٔ سیاست‌ها و همهٔ رهنمودهای ریز و درشت را به همان معنایی که همهٔ کاربران دریافته‌اند دریافته تنها سیاست‌های محتوایی اصلی (تحقیق دست اول، اثبات‌پذیری و لحن بی‌طرف) را به شیوهٔ خاص خودش و خلاف دریافت همه و به هیچ رو هم نظرش را تغییر نمی‌دهد.
مطلبی که توضیح خواستن دربارهٔ آن در صفحهٔ بحث را اخلالگری خوانده است، در اینجا اضافه شده است. این مطلب که به برنامهٔ پرگار بی‌بی‌سی ارجاع دارد، این است:

تناقضات آشکار و موارد غیراخلاقی متعددی در قرآن وجود دارد. ترجمه قرآن طی چند قرن اخیر رایج شده است. در بین مسلمانان قرن‌های اخیر برخی چون عبدالعلی بازرگان یا فقها به واسطه تفسیر کردن و از طرف دیگر برخی نواندایشان دینی مسلمان معاصر چون عبدالکریم سروش بواسطه خوانش رؤیا از قرآن سعی در تحلیل و علت‌یابی این تناقضات داشته و دارند.

در کدام دقیقهٔ برنامه این ادعا شده است؟ از سوی چه کسی؟ بازرگان یا فقها به واسطهٔ تفسیر .... را چه کسی گفته؟ از کجا دریافته شده است؟ مگر تحقیق دست اول چه چیزی باید باشد؟
حتی انگار این نکته هم برای کاربر روشن نیست که نخست من از وارد کردن تحقیق دست اول و بی‌نزاکتی وی در وپ:تام شکایت کردم و تنها دربارهٔ نکتهٔ نخست به من پاسخ داده شد و نسبت به بی‌نزاکتی وی هیچ عکس العملی از مدیران در آنجا نیست.
من نیز از جناب @Ladsgroup: می‌خواهم لطف کنند و نگاهی به مقاله بکنند و نظر بدهند (جدا از آن همه حمله‌های شخصی کاربر و اخلالگر و خرابکار خواندن من که کاربر برای آن هشدار هم گرفته است) آیا افزودن این حجم از تحقیقات دست اول و عدم توجه به تذکر کاربران متعدد و حتی برداشتن مکرر برچسب «احتمالاً تحقیق دست اول» (مثل این و این) اخلال نیست؟--Bruno (بحث) ‏۹ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۲:۴۷ (UTC)

آیا لازم است مجدداً این عبارت را کپی کنم و بپرسم این استنباط‌های شما دربارهٔ بارگان و فقها یا نقش علم فقه در تفسیر «تناقضات قرآن» یا غیراخلاقی یا متناقض بودن آن آیات صریحاً در کدام منبع آمده است؟
Do not combine material from multiple sources to reach or imply a conclusion not explicitly stated by any of the sources. Similarly, do not combine different parts of one source to reach or imply a conclusion not explicitly stated by the source.

--Bruno (بحث) ‏۹ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۲:۵۸ (UTC)

پایان درخواست‌ها[ویرایش]

هریک از کاربران یا مدیران قادر خواهد بود موضوع را جمع‌بندی کند. اگر تا قبل از آن خود فرد درخواست‌کننده موضوع را حل‌شده بداند، می‌تواند برچسب را از مقاله بردارد.


برای اضافه کردن یک مورد جدید، این‌جا کلیک کنید.

برای دیدن فهرستی از تمام زیر صفحه‌های مرتبط این‌جا کلیک کنید.