ویکی‌پدیا:حفاظت از کودکان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

ویکی‌پدیا دغدغه‌های موجود در خصوص امنیت استفاده کودکان از این سایت را جدی می‌گیرد. کاربرانی که قصد استفاده از ویکی‌پدیا برای تعقیب یا تسهیل روابط نامناسب بزرگسال - کودک را داشته باشند، حامی روابط نامناسب بزرگسال-کودک باشند (مثلاً ابراز این نظر که روابط نامناسب به کودکان صدمه نمی‌زند)، یا خود را بچه‌خواه (پدوفیل) نشان دهند، حسابشان بی‌پایان بسته خواهند شد.

رسیدگی به گزارش‌ها[ویرایش]

گزارشها در خصوص کاربرانی که در چنین رفتاری شرکت جویند باید به کمیته داوری برای اقدامات بعدی ارجاع شود و نباید سوژه بحث جمعی یا نظرخواهی یا اجماع خواهی قرار گیرد. هنگامی که کاربری برای چنین عملی بسته شود، به مدیر قطع دسترسی کننده تعلیم داده می‌شود که از خلاصه‌های بیطرفانه استفاده کند، قابلیت کاربر برای ویرایش در صفحه بحث اش و دسترسی به ایمیل اش از طریق سایت را ببندد. مدیر قطع دسترسی کننده باید به کاربر بسته شده اطلاع بدهد که هرنوع بحث بعدی یا فرجام خواهی باید به کمیته داوری در ایمیل ارجاع شود و فوراً کمیته را خبر کند.

نظرات ارسال شده در ویکی‌پدیا مبنی بر بچه خواه بودن یک کاربر فوراً واگردانی می‌شود تا از بروز مسائل حریم شخصی و تهمت اجتناب شود. دغدغه‌هایتان را فقط از طریق ایمیل باید مطرح کنید، سوالات یا اتهامات علیه هر کاربر خاصی در فضای پروژه می‌تواند منجر به قطع دسترسی کاربر ابراز کننده آن منجر شود.

توصیه‌هایی برای ویرایشگران کم سن و سال[ویرایش]

اگر کاربری کم سن و سال هستید و احساس می‌کنید شخص دیگری در ویکی‌پدیا به نحوی رفتار می‌کند که امنیت شخصی شما را به خطر می‌اندازد یا شما را به هر نحوی نگران می‌کند، لطفاً به یک بزرگسال مسئولیت‌پذیر این مسئله را بگویید، و از آنها بخواهید به این صفحه نگاه کنند. به ارتباط با آن شخص ادامه ندهید - به او اصلاً محل نگذارید. هرگز اطلاعات شخصی را، مثل شماره تلفن یا نشانی منزل، به هیچ‌کس ندهید، از جمله افرادی که می‌گویند می‌خواهند کمکتان کنند. اگر شک دارید که نوعی از اطلاعات، شخصی است یا نه، آن را منتشر نکنید.

اگر در مورد رفتار کاربری دغدغه دارید لطفاً با ایمیل ویکی‌پدیای فارسی (info-fa@wikimedia.org) تماس بگیرید.

جستارهای وابسته[ویرایش]