ویکی‌پدیا:مقاله‌ها برای ایجاد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

به صفحهٔ «مقاله‌ها برای ایجاد» خوش آمدید!

فرایند مقاله‌ها برای ایجاد (مبا) برای یاری‌رسانی به همه ویرایشگران در ایجاد یک صفحه به‌عنوان مقالهٔ پیش‌نویس که می‌توانند روی آن کار کنند و هرگاه آماده بود، آن را برای بازبینی و بازخورد ثبت کنند، طراحی شده‌است. فرایند مبا باید توسط کاربران ثبت‌نام نکرده و آن دسته از کاربرانی که هنوز تجربهٔ ویرایشی کافی ندارند استفاده شود؛ چرا که این گروه‌ها از ویرایشگران مجاز به ایجاد مستقیم مقاله در فضای نام اصلی ویکی‌پدیا نیستند. همچنین این فرایند می‌تواند توسط هر کاربری که دارای تعارض منافع است نیز مورد استفاده قرار گیرد.

نوشتن یک مقالهٔ دانشنامه‌ای از اساس آسان نیست. ما توصیه می‌کنیم که با افزودن محتوا به مقاله‌های از پیش موجود یا با کمک به انجام وظایف، ابتدا کمی تجربه کسب کنید. به‌منظور اجتناب از اشتباهات معمول و جلوگیری از حذف نوشتاری که برای آن زحمت کشیده‌اید، لازم است که ویکی‌پدیا:اولین مقالهٔ شما را مطالعه کنید. در برخی شرایط ممکن است بهتر باشد که به‌جای ایجاد یک مقالهٔ تازه، درخواست ایجاد یک تغییرمسیر ساده به مقاله‌ای از پیش موجود را بدهید.

ایجاد یک مقاله

پیش از آن که شروع به نوشتن کنید، خوب است که از برخی مواردی که باید مد نظر داشته‌باشید آگاه شوید:

عنوان مقالهٔ شما تا پیش از آن که به‌عنوان یک مقالهٔ ویکی‌پدیایی تأیید شود، دارای پیشوند «پیش‌نویس:» خواهد بود. برای ایجاد یک پیش‌نویس روی دکمهٔ زیر کلیک کنید:

برای ایجاد یک مقالهٔ تازه اینجا کلیک کنید

ثبت برای بازبینی

هرگاه کارتان تمام شد می‌توانید با کلیک‌کردن روی دکمهٔ «ثبت پیش‌نویس برای بازبینی!» در پایین برچسب موجود در مقالهٔ خود، آن را برای بازبینی ثبت کنید. اگر این دکمه را نمی بینید، می‌تواند عبارت {{جا:submit}} را بالاترین سطر پیش‌نویس خود قرار دهید (فراموش نکنید که ابتدا به حالت ویرایش متنی بروید). اگر جبعهٔ زردرنگی را می‌بینید که عنوان آن «در انتظار بازبینی. لطفاً شکیبا باشید» است، یعنی با موفقیت پیش‌نویس خود را برای بازبینی ثبت کرده‌اید. اگر این جعبه را نمی‌بینید، می‌توانید در میز کمک مقاله‌ها برای ایجاد درخواست کمک کنید.

لطفاً دقت کنید که بازبینی مقالهٔ شما ممکن است از چند روز تا چندین هفته طول بکشد، اما پیش‌نویس شما در نهایت بازبینی خواهد شد. همزمان که منتظر بازبینی مقاله‌تان هستید، می‌توانید به اصلاح یا گسترش مقاله‌هایی که از پیش در ویکی‌پدیا موجود هستند بپردازید تا تجربهٔ بیشتری کسب کنید.

این پروژه همواره به ویرایشگران باتجربه برای مشارکت در زمینهٔ بازبینی درخواست‌های ایجاد مقاله نیاز دارد. راهنمای بازبینی را می‌توانید در اینجا مطالعه کنید.

آخرین مقاله در ۱۴ مارس ۲۰۲۴، ساعت ۱۶:۲۹ (UTC) بررسی و تأیید شده است.
شرح آیکون‌های مقاله
- مقالهٔ متوسط
- مقالهٔ ضعیف
- مقالهٔ ابتدایی
- مقالهٔ خرد
- فهرست
- الگو
- صفحهٔ ابهام‌زدایی
- درجه نامشخص
- تغییر مسیر
- مقالهٔ درجه‌بندی‌نشده

ایجاد تغییرمسیرها، افزودن رده‌ها یا بارگذاری پرونده‌ها

از آنجا که بسیاری از موضوعات جزئی ممکن است معیارهای «سرشناسی» را احرار نکنند، معمولاً بهتر است که به‌جای ایجاد یک مقالهٔ کاملاً تازه و نوشتن آن از ابتدا، یک تغییرمسیر ساده از نامی جایگزین به یک مقالهٔ از پیش موجود را ایجاد کنید. (برای مثال: نام یک موسیقی‌دان ناسرشناس که عضوی از یک گروه موسیقی راک سرشناس است می‌تواند به مقالهٔ پیرامون آن گروه موسیقی و در بخشی که در آن به او اشاره شده تغییرمسیر داده شود تا مخاطبان با جستجوی نام او به مقالهٔ گروه هدایت شوند).

پیش‌نویس‌های کهنه

پیش‌نویس‌های کهنه، یعنی آن‌هایی که بیش از شش ماه است که ویرایش نشده‌اند، به‌طور معمول حذف می‌شوند (وپ:حس#ع۱۳ را ببینید). اگر پیش‌نویس شما پس از شش ماه حذف شده‌است، می‌توانید در ویکی‌پدیا:درخواست احیا درخواست دهید تا صفحه دوباره احیا شود. برخی پیش‌نویس‌های کهنه به‌عنوان پیش‌نویس‌های «امیدبخش» شناسایی می‌شوند، اما هیچ ویرایشگر فعالی در حال حاضر متعهد به ویرایش و گسترش این پیش‌نویس‌ها نیست. رده‌های رده:مقاله‌های پیش‌نویس امیدبخش و رده:مقاله‌ها برای ایجاد ع۱۳ موکول‌شده را ببینید. خوب است که بررسی این پیش‌نویس‌ها برای یافتن موضوعی که می‌توانید بهبود دهید و به فضای نام اصلی منتقل کنید را مد نظر داشته‌باشید. اگر به‌طور قانع‌کننده‌ای مشخص است که این مقاله‌های شایستهٔ داشتن الگوی {{پیش‌نویس امیدبخش}} یا قرار گرفتن در ردهٔ رده:مقاله‌ها برای ایجاد ع۱۳ موکول‌شده نیستند، می‌توانید الگو را حذف کرده یا مقاله را از رده خارج کنید؛ اما بهتر است که پیش از انجام این کار، با کاربری که در ابتدا الگو را در مقاله قرار داده یا رده را به آن افزوده‌است، گفتگو کنید.