ویکی‌پدیا:فرایند حذف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

فرایند حذف در ویکی‌پدیا رویه‌ای است که در پی آن یک صفحه طبق نظر جامعه حذف می‌شود یا می‌ماند. ویکی‌پدیا راه‌های مختلفی برای حذف صفحات و پرونده‌ها دارد. محویاتی که مطمئناً باید حذف شوند، می‌توانند نامزد حذف سریع گردند. در غیر این صورت یک مدیر پس از هفت روز و در صورتی که کسی اعتراضی نداشت، می‌تواند از حذف زمان‌دار استفاده کند.

حذف سریع[ویرایش]

حذف زمان‌دار[ویرایش]

نظرخواهی حذف[ویرایش]

اصول کلی[ویرایش]

اجماع[ویرایش]

نتیجه‌های متعارف[ویرایش]

فرایند بستن[ویرایش]

جمع‌بندی توسط غیرمدیران[ویرایش]

در کل مدیران مسئول جمع‌بندی نظرخواهی‌های حذف هستند اما غیرمدیرانِ ثبت‌نام‌کرده (همه بجز آی‌پی‌ها) می‌توانند بحث‌ها را با شرایط زیر جمع ببندند:

  • بحث‌های حول حذف، مثل سایر مباحث باید منطبق بر اجماع و سیاست‌ها و رهنمودهای ویکی‌پدیا باشد. اگر به اندازهٔ کافی مجرب نیستید، یا با سیاست حذف یا نحوهٔ کارکرد نبح ناآشنایید، بحث‌ها را جمع‌بندی نکنید.
  • بهتر است درخواست‌های جمع‌بندی و تصمیم‌های بحث‌برانگیز به مدیران واگذار شود.
  • غیرمدیران تنها مواردی را می‌توانند جمع‌بندی کنند که از نظر فنی توانایی اجرای نتیجه را داشته باشند؛ مثلاً غیرمدیران نباید بحث‌هایی را که منتهی به حذف می‌شوند، جمع‌بندی کنند چون فقط مدیران توانایی حذف صفحات را دارند.
  • بحث‌هایی را که خودتان در آن‌ها مشارکت کرده‌اید یا از آن‌ها ذی‌نغع می‌شوید (مثلاً بحث سر مقاله‌ای که در آن ویرایش‌های زیادی انجام داده‌اید) جمع‌بندی نکنید.
    • استثنا: مقاله‌ای را که خودتان نامزد حذف کرده‌اید و نظر همهٔ مشارکت‌کنندگان دیگر به ماندن مقاله است، می‌توانید سریعاً نگه دارید.
  • غیرمدیران باید با استفاده از الگوی {{جغم}} («جمع‌بندی غیرمدیر») وضعیت مدیر نبودن خود را مشخص کنند. الگو باید جانشانی شود.
  • اگر صفحه‌ای حذف شده (من جمله حذف سریع) اما جمع‌بندی بحثش مغفول مانده، هرکس می‌تواند بحث را جمع‌بندی کند به شرط آنکه در عبارت جمع‌بندی به نام مدیر و خلاصهٔ حذف او اشاره کند.

تنها مدیران غیردرگیر حق بازگشایی بحث‌های جمع‌بندی‌شده را دارند یا با مایه گذاشتن از ظرفیت شخصی‌شان که در این صورت باید دلیل بازگشایی را شرح دهند، یا با استناد به اجماع در بررسی حذف. اگر چنین شد، قضیه را شخصی تلقی نکنید: احتمالاً نتیجهٔ بحث آنقدر که شما فکر می‌کرده‌اید بدیهی نبوده‌است. به ویرایشگرانی که بحث‌ها را بازمی‌گشایند، توصیه می‌شود جمع‌بند اصلی را از این موضوع مطلع کنند. اگر شرکت‌کننده‌ای بحثی را بازگشود، هر ویرایشگری جز جمع‌بند می‌تواند بحث را دوباره ببندد اما به اینان توصیه می‌شود یادداشتی در بحث اصلی بگذارند و به جمع‌بندی دوبارهٔ بحث اشاره کنند.

بستن پیش از موعد[ویرایش]

زیر از حدنصاب[ویرایش]

تمدید بحث‌های حذف[ویرایش]

هدف فرایند حذف این است که به اجماعی برای حذف دست یافت.

اگر در نظرخواهی برای حذف در پایان دوره هفت روزه، بحث شامل تعداد کمی مشارکت‌کننده (به همراه نامزدکننده) شود، و یا به نظر رسد که به استدلال‌های بیشتری بر پایه سیاست‌ها نیاز است، می‌توان آن بحث را تمدید کرد، تا بحث‌های بیشتری برای رسیدن به اجماع انجام شود. یک بحث تمدید شده ممکن است هر لحظه که اجماع حاصل شد و زودتر از هفت روز بسته شود.

بازبینی حذف[ویرایش]

موارد خاص[ویرایش]

صفحات مرتبط به فرایند حذف[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]