شهرستان لریک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
لریک
شهرستان
نقشه جمهوری آذربایجان و شهرستان لریک
نقشه جمهوری آذربایجان و شهرستان لریک
مختصات: مختصات: عرض جغرافیایی وارد نشده‌است
مختصات: مختصات: عرض جغرافیایی وارد نشده‌است
{{#coordinates:}}: عرض جغرافیایی نامعتبر
کشور جمهوری آذربایجان
ناحیه اقتصادیلنکران-آستارا

لِریک شهری کوچک و کوهستانی در شمال گردنه حیران در خاک جمهوری آذربایجان می‌باشد. مردم این شهر به زبان تالشی سخن میگویند.

مردم[ویرایش]

لریک عمدتا برای طول عمر برخی از شهروندان آن مشهور است. آن‌ها اسطوره‌های طول عمر انسان شناخته شده‌اند. یک مرد به نام شیرعلی بابا مسلمان، که در روستای برزوو متولد شده بود و توسط کتاب رکوردهای گینس گزارش شده بود، زمانی که درگذشت، 168 سال داشت و اعتقاد بر این بود که بین سال‌های 1805 تا 1973 زندگی می‌کرد. جمعیت لریک به‌طور عمده از تالش ها تشکیل شده‌اند. در گورستان مربوط به قرون وسطی در این شهر حدود دویست سنگ قبر وجود دارد. این گورستان که بعضی می‌گویند قدمت آن به دوره‌های پیش از اسلام بازمی‌گردد در دامنه کوه‌های تالش قرار گرفته‌است. سنگ قبر شیرعلی مسلم اف در این گورستان قرار دارد. سنگ‌قبرهای قدیمی تر از جاده دورترند و نوشته‌ها و نگاره‌های مختلفی دارند دین مردم لریک مسلمان شیعه می باشند.

مسافرت[ویرایش]

یک موزه تاریخی محلی و یادبود جنگ قره باغ است در لریک قرار دارد که بین موطن رژه و سالن مدیترانه واقع شده‌است. لریک همچنین نقطه شروع خوبی برای پیاده‌روی است.

راه ها[ویرایش]

از لنکران با استفاده از جاده A323 می‌توان به لریک رسید. این یک مسیر بسیار دیدنی در امتداد رودخانه لنکران و پارک ملی هیرکان است. اتوبوس‌ها به‌طور منظم به لنکران و باکو می روند. فاصله این شهر تا آستارا حدود یک ساعت و نیم است و دارای جاده ناهموار و کوهستانی است. حداکثر بارندگی سالانه در لریک و کوه‌های تالش بین 1600 تا 1800 میلی‌متر است که لنکران دارای بالاترین میزان بارش در این کشور است.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • www.cis.az
  • www.mct.gov.az