سوباتان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سوباتان نام ییلاقی در غرب لیسار و در شمالغرب هشتپر درشهرستان طوالش، تالش است.

موقعیت[ویرایش]

ییلاق سوباتان در زبان تالشی سووتون یکی از مناطق ییلاقی کشور است که در ۲۲ کیلومتری ضلع غربی شهر لیسار از توابع شهرستان تالش در استان سرسبز گیلان و  ۳۶ کیلومتری شمال غرب شهر تالش و ۲۱ کیلومتری جنوب شرقی دریاچه نئور واقع شده‌است که از شرق به جنگل‌های انبوه تالش (لیسار)، از غرب به ییلاقات اردبیل و دریاچه زیبای نئور، از شمال به رود خانه خروشان لیسار و ییلاقات خطبه سرا و از جنوب به مناطق ییلاقی آسبومار جوکندان متصل است.

ییلاق سوباتان

این شهرک زیبای ییلاقی محل سکونت صدها خانوار لیساری است که در فصول بهار و تابستان و بخشی از پائیز، در آن مسکن می‌گزینند. این محل از چشمه‌های پر آب و بسیار خنک و هوای عالی برخوردار بوده و دارای زمین‌های سرسبز پوشیده از چمن است. در داخل و اطراف سوباتان گورستان‌های متعددی از هزاران سال پیش تاکنون وجود دارد که نشان از تاریخ و تمدن کهن این سرزمین دارد. کشف دو گور کلان سنگی در قوری دره و محله نومندانی‌ها این ادعا را اثبات می‌کند.

وجه تسمیه[ویرایش]

دلیل این که چرا نام این محل را سوباتان گذاشته‌اند دو نظریه مختلف وجود دارد، یکی اینکه معنی سوباتان در زبان ترکی محل فرو رفتن آب است که از سو به معنی آب و باتان به معنی فرو رفتن تشکیل شده‌است. چون باران‌ها در این ییلاق در حفره ای فرو می‌روند به همین دلیل اسم آن را سوباتان گذاشتند. اما نظریه ای دیگر این است که سو به معنی گلپر و وتون به معنی روییدن است و چون در سراسر قسمت‌های مختلف این ییلاق گلپر رشد می‌کند به همین دلیل نام آن را سوباتان گذاشته‌اند.با نوجه به پیشینه تالش‌نشین بودن این منطقه، گزینه دوم مستندتر بوده و به دلیل گسترش زبان ترکی در این ناحیه نام سووتون کم کم به سوباتان (که به زبان ترکی معنی دار تر است) تبدیل شده‌است.

نقاط دیدنی سوباتان[ویرایش]

 1. چشمه باتمان بلاق: میان سوباتان و آسبومار واقع است.
 2. غار طبیعی گنج‌خانه
 3. سرچشمه اصلی قنات سلسال که سر از قلعه سلسال لیسار در می‌آورده‌است.
 4. زمین اسب دوانی که منطقه‌ایی نسبتاً هموار و مشرف به سوباتان و در نزدیکی بیده پشت قرار گرفته‌ است.
 5. آبشار ورازان واقع در ۴ کیلومتری غرب سوباتان
 6. مناطق هاچا داش - ساری داش - مجمع داش و
 7. سیاه چادرهای عشایری اطراف سوباتان
 8. پارک طبیعی و جنگلی آلچالق
 9. دریاچه نئور
 10. آبشار ماهار واقع در روستای ماهار
 11. بازارچه سنتی سوباتان
 12. موزه مردم‌شناسی عشایری سوباتان
 13. منطقهٔ کاندی کِت در ساری بلاغ
 14. گودال‌های سنگی واقع در غرب کاندی کِت

غذاهای محلی[ویرایش]

در این منطقه ییلاقی همانند سایر نقاط عشایرنشین غذاهای محلی خاصی تهیه می‌شود که از جمله آن‌ها پندیره ویسوج - سوجا دیله - قورما - قورتماج - سیرجینه - کله پلو - پته - قوزلی بریان و … را نام برد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • کتاب "" تالش منطقه قومی در شمال ایران "" نوشته مارسل بازن فرانسوی
 • http://www.soubatan.ir سایت سوباتان بهشت ایران