پریکلس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پریکلس
Pericles Pio-Clementino Inv269 n2.jpg
Bust of Pericles bearing the inscription "Pericles, son of Xanthippus, Athenian". Marble, Roman copy after a Greek original from c. 430 BC, موزه‌های واتیکان، موزه‌های واتیکان،
زادهٔc. 495 BC
آتن
درگذشتهٔ429 BC
آتن
وفادار به/عضوِآتن
درجهارتشبد (استراتیگوس)
نبردها/جنگ‌هاBattle in Sicyon و Acarnania (454 BC)
Second Sacred War (448 BC)
Expulsion of barbarians from گالیپولی (447 BC)
Samian War (440 BC)
Siege of بیزانتیوم (438 BC)
جنگ پلوپونز (431–429 BC)
تندیس مرمرین پریکلس در موزه بریتانیا، از رم سدهٔ دوم میلادی

پریکلس یا پریکلیس[۱](به یونانی: Περικλῆς؛ ۴۹۵ – ۴۲۹ پیش از میلاد) سیاستمدار، سخنران و جنگ‌سالار اثرگذار آتنی بود. نام وی به معنای در میان افتخار است.

او از سوی مادر از خاندان آلکامئونی بود که خاندانی بس پرنفوذ بودند. توسیدید تاریخ‌نگار همروزگارش در جایگاه ستایش او را نخستین شهروند آتن می‌خواند. او اتحادیه دلوس را تغییر جهت داد و در دو سال نخست جنگ پلوپونز مردمش را رهبری نمود. اودر سال۴۴۳ق. م به بالاترین مقام شهر آتن دست یافت. او ادبیات و هنر را گسترش داد و به این دلیل آتن مرکز آموزش و فرهنگ یونان باستان گردید. او پروژهٔ جاه طلبانه‌ای را به راه انداخت که سازه‌هایی حیاتی چندی را مانند پارتنون در آکروپولیس ساخت. این پروژه آتن را زیبا و باشکوه ساخت و هم بدان شهر اعتبار بیشتری داد و هم برای مردمان پیشه فراهم ساخت. وی همچنین مردمسالاری آتن را بالنده ساخت تا آنجا که نکوهشگران وی را پوپولیست خواندند. او می‌گفت:آتن، درسی است برای یونان و درسی برای همهٔ دوران‌ها.

وی در ۴۲۹ پیش از میلاد بر اثر طاعون درگذشت.

منابع[ویرایش]

  1. تاریخ فلسفه کاپلستون جلد اول فصل نهم ترجمه جلال الدین مجتبوی

Wikipedia contributors, "Pericles," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Pericles&oldid=218232498 (accessed June 20, 2008).