پریکلس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تندیس مرمرین پریکلس در موزه بریتانیا، از رم سدهٔ دوم میلادی

پریکلس یا پریکلیس [۱](به یونانی: Περικλῆς؛ ۴۹۵ – ۴۲۹ پیش از میلاد) سیاستمدار، سخنران و جنگ‌سالار اثرگذار آتنی بود. نام وی به معنای در میان افتخار است.

او از سوی مادر از خاندان آلکامئونی بود که خاندانی بس پرنفوذ بودند. توسیدید تاریخنگار همروزگارش در جایگاه ستایش او را نخستین شهروند آتن می‌خواند. او اتحادیه دلوس را تغییر جهت داد و در دو سال نخست جنگ پلوپونز مردمش را رهبری نمود. اودر سال۴۴۳ق. م به بالاترین مقام شهر آتن دست یافت. او ادبیات و هنر را گسترش داد و به این دلیل آتن مرکز آموزش و فرهنگ یونان باستان گردید. او پروژهٔ جاه طلبانه‌ای را به راه انداخت که سازه‌هایی حیاتی چندی را مانند پارتنون در آکروپولیس ساخت. این پروژه آتن را زیبا و باشکوه ساخت و هم بدان شهر اعتبار بیشتری داد و هم برای مردمان پیشه فراهم ساخت. وی همچنین مردمسالاری آتن را بالنده ساخت تا آنجا که نکوهشگران وی را پوپولیست خواندند. او می‌گفت:آتن، درسی است برای یونان و درسی برای همهٔ دوران‌ها.

منابع[ویرایش]

  1. تاریخ فلسفه کاپلستون جلد اول فصل نهم ترجمه جلال الدین مجتبوی

Wikipedia contributors, "Pericles," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Pericles&oldid=218232498 (accessed June 20, 2008).