گرگیاس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
گرگیاس
شناسنامه
نام کامل گرگیاس لئونتیومی
حیطه فلسفه غرب
دوره فلسفه دوران باستان
مکتب سوفسطائی‌گری
زادروز ۴۸۷ پیش از میلاد
زادگاه لئونتینی، سیسیل ایتالیا
تاریخ مرگ ۳۷۶ پیش از میلاد
محل مرگ لاریسا، تسالی

گرگیاس یا جرجیاس (یونانی: Γοργίας) از نخستین سوفسطاییان یونان بود.گرگیاس معاصر با پروتاگوراس بود و افلاطون یکی از آثار خود را به نام او کرده است.

زندگی[ویرایش]

گرگیاس فرزند خارمانتیداس بود و در سال ۴۸۷ پیش از میلاد در شهر لئونتینی، از متصرفات یونان در سیسیل زاده شد. گرگیاس برادری به نام هرودیکوس، و نیز خواهری داشت که تندیس او را وقف پرستشگاه خدای دلفی کرد.

گرگیاس شصت‌ساله بود که هم‌شهریانش او را در سال ۴۲۷ پیش از میلاد به آتن فرستادند تا از آتنیان در برابر هجوم سیراکوزیها درخواست کمک کند. گرگیاس در آتن به سخنرانی پرداخت، و به آموزش فنّ سخنوری مشغول شد. ایسوکراتیس، پریکلس، کریتیاس، آلکیبیادس، توسیدید، آگاتون، کرفون، پولوس و کالیرس از شاگردان او بودند.

گرگیاس سال ۳۷۶ پیش از میلاد در سن صد و یازده سالگی در لاریسا در تسالی درگذشت.

آراء[ویرایش]

گرگیاس ادعا می‌کرد که اگر به قول پارمنیدس وجود چیزی است که در همه‌جا هست؛ به واقع تفاوتی با چیزی که در هیچ‌جا نیست، ندارد و چنین چیزی هیچ است و بدین وسیله وجود همه چیز را انکار می‌کرد. هیچ چیز وجود ندارد، و به فرض وجود برای انسان شناختنی نیست، و اگر هم برای انسان شناختنی باشد، نمی‌توان دربارهٔ آن به دیگران آموزش داد.گرگیاس نقطه نظری مقابل نظر پروتاگوراس داشت و می گفت هیچ حقیقتی را نتوان یافت در حالی که پروتاگوراس می گفت هر کس هرچه بپندارد حقیقت است.

منابع[ویرایش]

  • مصاحب، غلامحسین، دائرةالمعارف فارسی، شرکت سهامی کتابهای جیبی، تهران ۱۳۵۶

کتاب فلسفه سوم دبیرستان رشته ادبیات و علوم انسانی چاپ 92