آلکیبیادس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آلکیبیادس
Bust Alcibiades Musei Capitolini MC1160.jpg
Marble bust of Alcibiades, dating from the 4th century BC. The inscription translates "Alcibiades [son] of Cleinias Athenian".
زادهٔ۰۰۴۵۰ ۴۵۰ (پ.م)
آتن باستان
درگذشتهٔ۰۰۴۰۴ ۴۰۴ (پ.م)
کوه الافوس، فریگیه
وفادار به/عضوِآتن
(415–412 BC اسپارت)
(412–411 BC ایران)
درجهارتشبد (استراتیگوس)
نبردها/جنگ‌هانبرد ابیدوس (۰۰۴۱۰ ۴۱۰ (پ.م))
نبرد سیزیکوس (۰۰۴۱۰ ۴۱۰ (پ.م))
حصر بیزانتیوم (۰۰۴۰۸ ۴۰۸ (پ.م))

آلکیبیادِس کلینیو اسکمبونیدس یا آلکی‌بیادس (به یونانی: Ἀλκιβιάδης Κλεινίου Σκαμβωνίδης) (زادهٔ ۴۵۰ در آتن - مرگ ۴۰۴ پیش از میلاد در فریگیه) سیاستمدار، سخنران، فرمانده جنگی آتنی و از شاگردان سقراط بود. او واپسین چهره برجسته از خاندان اشرافی آلکمیونید بود. او در نبردهای آبودوس و کوزیکوس در ۴۱۰ (پیش از میلاد) و شهربندان بیزانتیوم در ۴۰۸ پیش از میلاد شرکت داشت.

آلکیبیادس در حال آموزش توسط سقراط، اثر فرانسیس-آندره وینسنت که در سال ۱۷۷۶ خلق شد.
این اثر اکنون در موزه فابره نگهداری می‌شود.

وی در آتن زادگاهش به توهین به مقدسات متهم شد، پس به اسپارت گریخت. او در اسپارت در جایگاه یک رایزن جنگی به خدمت پرداخت و در چند لشکرکشی به آتن اسپارتیان را همراهی کرد؛ ولی به زودی در اسپارت نیز دشمنان نیرومندی یافت و به ایران رانده شد. در ایران او رایزن ساتراپ ایرانی تیسافرنس شد. سپس به آتن بازگشت ولی دشمنانش باز او را به تبعید واداشتند. او در فریگیه به دست دشمنانش ترور شد.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Alcibiades," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Alcibiades&oldid=281249612 (accessed <citation>April 2, 2009</citation>).