موز (اسطوره)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

موزها (به فرانسوی: Muses) یا مُوْساها (به یونانی: Μοῦσαι) و در اساطیر یونانی دختران زئوس، شاه خدایان و منه‌موزین به شمار می‌روند، که نگاهبانان و تجسم‌بخشان هنرها و دانش‌ها بودند. در افسانه‌های اولیه آن‌ها ۹ خواهر با یک اندیشه، روح و دل بودند و همه میوز نامیده می‌شدند. چنانچه این دخترها به مردی ابراز عشق می‌کردند، آن مرد از هر نوع تشویشی دور می‌شد و آرامش می‌یافت و از تمام مردان مقدس جایگاهی بالاتر می‌یافت. در زبان امروز به شخص الهام‌دهنده هنرمند میوز می‌گویند.

اسطوره‌شناسی[ویرایش]

اواخر قرن دوم پیش از میلاد ۳ میوز اصلی به نام‌های Aoede (به معنای صدا و نغمه و موسیقی)، Melete (به معنای ممارست کردن و ورزیدن) و Mneme (به معنای حافظه) شناخته می‌شدند، این سه پیش‌تر از آن‌هم در معبد دلفی پرستیده می‌شدند اما نام‌های متفاوتی داشتند. در اساطیر اولیه میوزها در مجموع الهه‌های هنر و شاعرانگی بودند و تفکیکی در شاخه‌های مختلف وجود نداشت اما در قرون بعدی به تدریج فردیت یافته و هر یک الهه یکی از سبک‌های هنری شدند. جدول زیر این تقسیم‌بندی را نشان می‌دهد.

نام یونانی معنی تصویر الهه‌ی...
کالیوپه سخنوری Calliope.jpg موز مهتر و الهه شعر حماسی
کلیو با شکوه، خیلی خوب Clio.jpg تاریخ
اراتو (Erato) عاشق، شیفته Erato.jpg چنگ‌نوازی، شعر عاشقانه و شهوانی
ائوترپه (Euterpe) کامیابی و لذت VichtenEuterpe.jpg فلوت‌نوازی
ملپومن (Melpomene) سرود خوان، مناجات‌کننده Melpomene-Simmons-Highsmith-detail-1.jpeg تراژدی
پلی‌هیمنیا (Polyhymnia) خواننده سرود مذهبی La musa Polimnia probably by Francesco del Cossa.jpg آهنگ و نغمه روحانی
ترپسیکور (Terpsichore) شوق رقص Satue of Terpsichore - detail.JPG رقص و آواز
تالیا (Thalia) باطراوت و شاداب‌کننده Thalia.jpg اشعار روستایی و خنده‌دار
اورانیا (Urania) آسمانی Urania (M.A.N. Madrid) 01.jpg طالع‌بینی و ستاره‌شناسی

کاربرد امروزی[ویرایش]

در زبان امروزی به شخصی که باعث تحریک خلاقیت و ایجاد انگیزه در هنرمند می‌شود، میوز گفته می‌شود، این شخص غالباً موضوع اثر هنری نیز می‌شود. به‌عنوان نمونه کاربرد لغت میوز برای جان لنون و یوکو اونو که باعث الهام و تحریک هم شده و موضوع اثر یکدیگر می‌شدند، یا فرانسیس گیلوت و ژنویو لاپورت معشوقه‌های پابلو پیکاسو نمونه‌هایی از کاربرد میوز در زبان امروزین هستند (رابطه پیکاسو با زنان از مراحل عاشقانه شروع می‌شد و به بحران و جدایی کشیده می‌شد و تمام این تغییرات رابطه آنها در آثار پیکاسو بازتاب می‌یافت). الهام بخش یک هنرمند نباید الزاماً یک شخص حقیقی باشد تا میوز نام گیرد و افراد خیالی و حتی موضوعات متافیزیکی نیز به عنوان الهام‌دهنده‌های هنری وجود داشته‌اند.

منابع[ویرایش]