رودخانه لار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از رود لار)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
لار
سرچشمه دره لار
طول ۶۰ کیلومتر
موقعیت  ایران، استان تهران، لواسانات

رود لار، رودی است در استان تهران واقع در البرز مرکزی که از دره لار (دشت لار) لواسانات در نزدیکی کوه دماوند سرچشمه گرفته و به سد لار می‌ریزد. سرریز آب رودخانه لار از سد لار به رود هراز می‌ریزد که واقع در استان مازندران بوده و به دریای خزر می‌ریزد.

رودخانه پرآب لار از کوه‌های برفگیر و پرباران کلون بستک (با ارتفاع ۳۰۰۰ متر) در شرق و شمال شرقی استان تهران واقع در لواسانات سرچشمه می‌گیرد. شاخه‌های متعددی همچون دلی‌جوی، آب باران و سفیدآب به این رود می‌پیوندند و همین امر سبب پرآب‌تر شدن این رودخانه می‌شود.

در مجاورت رودخانه لار مراتع و چراگاه‌های طبیعی و گسترده‌ای وجود دارد و به همین سبب از نظر دامداری حائز اهمیت می‌باشد. همچنین این منطقه به دلیل وفور ماهی قزل‌آلا و طبیعت سرسبز و زیبا از نظر گردشگری نیز مورد توجه می‌باشد و مورد استفاده گسترده مردم تهران قرار دارد.

به منظور بهره‌برداری مناسب از آب رودخانه لار، سدی به همین نام بر روی آن احداث شده‌است.

در لغتنامه دهخدا چنین آمده‌است: لار. (اِخ) (رود…) نام رودی به شمال شرقی تهران که از کوه مرتفع کلون بسته واقع در شمال ناحیهٔ لواسان و رودبار و لورا و شهرستانک جاری است و دارای چشمه‌های متعدد مانند سفید آب و ملک چشمه و چهل چشمه است و پس از طی درّهٔ لار به مازندران می‌رود. (جغرافیای سیاسی کیهان).[۱]

منابع[ویرایش]

  1. لغتنامه دهخدا
نقشهٔ البرز مرکزی قله‌ها: ۱ علم‌کوه
     -۲۵ متر تا ۵۰۰ متر     ۵۰۰ متر تا ۱۵۰۰ متر     ۱۵۰۰ متر تا ۲۵۰۰ متر     ۲۵۰۰ متر تا ۳۵۰۰ متر     ۳۵۰۰ متر تا ۴۵۰۰ متر     ۴۵۰۰ متر تا ۵۶۱۰ متر
۲ آزادکوه ۳ دماوند
۴ دوبرار ۵ دوخواهران
۶ قلعه‌گردن ۷ گرگ
۸ خلنو ۹ مهرچال
۱۰ میشینه‌مرگ ۱۱ ناز
۱۲ شاه البرز ۱۳ سیالان
۱۴ توچال ۱۵ وروشت
۱۶ پهنه‌حصار
رودها: ۰
۱ الموت ۲ چالوس
۳ دوهزار ۴ هراز
۵ جاجرود ۶ کرج
۷ کجور ۸ لار
۹ نور ۱۰ سرداب
۱۱ سه‌هزار ۱۲ شاهرود
شهرها: ۱ آمل
۲ چالوس ۳ کرج
سایر: D دیزین
E امامزاده هاشم K تونل کندوان
* سد لتیان ** سد لار