رود کر (ایران)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کر (رود))
پرش به ناوبری پرش به جستجو
رود کر، روستای فیض‌آباد

رود کُر بزرگترین رودخانه استان فارس است.

رود کُر از نام کُر به معنای پسر که ریشه در هخامنش دارد گرفته شده. همانطور ک زاگرس را هم کُر نوشته اند در فرهنگ پارسی. سرچشمه ی این رود از چهار شاخه ی اوجان و رودخانه سپید و شور و مارگون تشکیل شده است. رود اوجان ک از دشت سده و ابتدای آن از گور بهرام آسپاس و چشمه ی حاجی آباد و قدمگاه سده شروع شده و در نزدیکی تنگبراق که هم اکنون سد ملاصدرا در مسیرش قرار دارد به رودخانه سپیدی ک از چشمه سارهای خسرو شیرین جاری میشود میپیوندد و پس از گذشتن از تنگبراق به رود شوری که از دامنه های دنا سرچشمه میگیرد و از کنار دژکرد میگذرد اضافه شده و کمی جلوتر شاخه ی مارگون ک سالیان است در اثر خشکسالی کم فروغ شده به آن اضافه شده و در اینجا به رود کر تبدیل میشود و پس از گذشتن از دشت کامفیروز و در آخر اضافه شدن رودخانه ای ک از سیوند سرازیر شده به تالاب بختگان میریزد.

ریشه‌شناسی[ویرایش]

چند پنداره در این باره وجود دارد:

  • کُر یا کور نام باستانی رشته کوه زاگرس است. بر طبق اسطوره‌شناسی سومری کور (کُر) اساساً نام یک کوه یا کوه‌هایی بوده، و معمولاً به کوه‌های زاگرس واقع در شرق سومر اطلاق می‌شده‌است.[۱]
  • کور همچنین نام دیگر امپراطوری اکد است که از سه هزار سال پیش و قبل از آن در منطقهٔ میان‌رودان گسترده شده بود.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

نقشهٔ جغرافیای ایران

  1. Sumerian Mythology By Samuel Noah Kramer, p.110
  2. Mish, Frederick C. , Editor in Chief. “Akkad” Webster’s Ninth New Collegiate Dictionary. ninth ed. Springfield, MA: Merriam-Webster 1985. ISBN 0-87779-508-8).