سیمره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سیمره
Seymareh River 01.jpg
ویژگی‌های ظاهری
دهانهدریاچه سد کرخه
طول۲۳۰ کیلومتر
رود سیمره، گردنهٔ سرگچ

رود سِیمَره، [۱][۲] این رود از سرشاخه‌های مهم رود کرخه است که از به هم پیوستن رودخانه قره سو و رودخانه گاماسیاب در ۲۵کیلومتری جنوبشرقی شهر کرمانشاه، تشکیل میگردد و پس از گذر از استان های لرستان و ایلام در جنوب لرستان از پیوستن رود پل زال به سیمره، رودخانه کرخه تشکیل می شودمی پیوندد. [۳]

انتقال آب به ماهیدشت[ویرایش]

در دهۀ ۵۰ خورشیدی پروژه‌ای برای انحراف بخشی از آب سیمره به سمت دشت ماهیدشت در کرمانشاه ارائه شد. در این طرح بخشی از آب رودخانۀ سیمره در نقطه‌ای به نام تنگ گرماب در لرستان به رودخانۀ مرگ هدایت شده و اراضی مناطق سرفیروزآباد، ماهیدشت، سنجابی و روانسر را سیراب کرده و سپس به صورت منحنی، مازاد آب دوباره به سیمره بازمی‌گشت. این پروژه پس از انقلاب ۱۳۵۷ نادیده گرفته و تعطیل شد، که در نتیجۀ آن بیش از ۹۰ درصد از اراضی ماهیدشت هم‌اکنون به صورت دیم کشت می‌شود، و حفر بی‌رویۀ چاه‌های عمیق و نیمه‌عمیق در آن مناطق صدمات سنگینی به سفره‌های آب زیرزمینی وارد آورده‌است.[۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. سبزعلیزاده, سارا; دهقان مدیسه, سیمین (2006). "بررسی کیفیت آب رودخانه سیمره قبل از احداث سد بر اساس برخی پارامترهای فیزیکی و شیمیایی". CIVILICA. 03 – via انتشارات بوم سازه (سیویلیکا).
  2. شرکت توسعه منابع آب ایران. «نقشه حوزه آبریز سیمره». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ آوریل ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۲ آوریل ۲۰۱۹.
  3. اسلوب، آدرس رودخانه سیمره پیش بینی آب و هوای ایلام نویسنده: (۲۰۱۴-۱۲-۰۶). «رودخانه سیمره». جاهای دیدنی ایران. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۴-۱۲.
  4. ماهنامۀ خط صلح: تضییع حقوق کشاورزان زحمتکش با پایان شرکت‌های تعاونی روستایی، نوشتۀ کیومرث امیری، نوشته‌شده در ۹ بهمن ۱۳۹۹؛ بازدید در ۱۶ بهمن ۱۳۹۹.