سیمره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

رود سِیمَره seymare یکی از رودهای غرب ایران است. این رود از سرشاخه‌های مهم رود کرخه است که از بلندی‌های برف‌گیر غرب ایران عمدتاً استان‌های کرمانشاه(رود قره سو ) و همدان(گاماسیاب) سرچشمه گرفته [۱] و در حد فاصل۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر کرمانشاه به مختصات جغرافیایی 34.177071,47.346439 از پیوستن این دو رود تشکیل میگردد و پس از گذر از شهرستان‌های بدره (ایلام) دره شهر (ایلام) و شیروان چرداول (ایلام) در محل پل گاومیشان (ایلام) به رودخانه کشکان پیوسته و رود کرخه را به وجود می‌آورد.


رود سیمره از به هم ریختن دو رود گاماسیاب (جنوب نهاوند) که از کوه گرین در استان لرستان (غرب بروجرد) سرچشمه می‌گیرد و رود قره‌سو در کرمانشاه ، تشکیل و پس از عبور از بخش هلیلان در ناحیه‌ای به نام کشکان خرم‌آباد (پل کشکان) به این رود می‌پیوندد.[۲][۳]

سرچشمهرود قره سو (کرمانشاه)، گاماسیاب
ریزشگاهدریاچه سد کرخه
ریزشگاه‌های حوضه زهکشی ایران
طول۲۳۰ کیلومتر
رود سیمره، گردنهٔ سرگچ

واژهٔ سیمره

این واژه از دو بخش ساخته شده‌است: سی: سگ در زبان لری + مره: می‌برد. رودخانه ای که سگ را نیز که شناگر بسیار ماهری است با خود می‌برد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. اسلوب، آدرس رودخانه سیمره پیش بینی آب و هوای ایلام نویسنده: (۲۰۱۴-۱۲-۰۶). «رودخانه سیمره». جاهای دیدنی ایران. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۴-۱۲.
  2. سبزعلیزاده, سارا; دهقان مدیسه, سیمین (2006). "بررسی کیفیت آب رودخانه سیمره قبل از احداث سد بر اساس برخی پارامترهای فیزیکی و شیمیایی". CIVILICA. 03 – via انتشارات بوم سازه (سیویلیکا).
  3. شرکت توسعه منابع آب ایران. «نقشه حوزه آبریز سیمره».