سیمره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

[۱]

سرچشمه رود قره سو (کرمانشاه)، گاماسیاب
ریزشگاه دریاچه سد کرخه
ریزشگاه‌های حوضه زهکشی  ایران
طول ۲۳۰ کیلومتر
رود سیمره، گردنهٔ سرگچ

رود سِیمَره seymare یکی از رودهای غرب ایران است. این رود از سرشاخه‌های مهم رود کرخه است که از بلندی‌های برف‌گیر غرب ایران عمدتاً استان‌های کرمانشاه(رود قره سو ) و همدان(گاماسیاب) سرچشمه گرفته [۲] و در حد فاصل۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر کرمانشاه به مختصات جغرافیایی 34.177071,47.346439 از پیوستن این دو رود تشکیل میگردد و پس از گذر از شهرستان‌های دره شهر و شیروان چرداول در محل پل گاومیشان به رودخانه کشکان پیوسته و رود کرخه را به وجود می‌آورد.

رود سیمره از به هم ریختن دو رود گاماسیاب (جنوب نهاوند) که از کوه گرین در استان لرستان (غرب بروجرد) سرچشمه می‌گیرد و رود قره‌سو در کرمانشاه ، تشکیل و پس از عبور از بخش هلیلان در ناحیه‌ای به نام کشکان خرم‌آباد (پل کشکان) به این رود می‌پیوندد.[۳]

واژهٔ سیمره

این واژه از دو بخش ساخته شده‌است: سی: سگ در زبان لری + مره: می‌برد. رودخانه ای که سگ را نیز که شناگر بسیار ماهری است با خود می‌برد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. شرکت توسعه منابع آب ایران. «نقشه حوزه آبریز سیمره».
  2. اسلوب، آدرس رودخانه سیمره پیش بینی آب و هوای ایلام نویسنده: (۲۰۱۴-۱۲-۰۶). «رودخانه سیمره». جاهای دیدنی ایران. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۴-۱۲.
  3. سبزعلیزاده, سارا; دهقان مدیسه, سیمین (2006). "بررسی کیفیت آب رودخانه سیمره قبل از احداث سد بر اساس برخی پارامترهای فیزیکی و شیمیایی". CIVILICA. 03 – via انتشارات بوم سازه (سیویلیکا).