رود بازفت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
رود بازفت

رود بازفت یکی از اصلی‌ترین سرشاخه‌های رود کارون است که از دامنه کوه‌های منار، گله سگا، تورک و زردکوه در ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی شهرکرد سرچشمه می‌گیرد و سپس از طریق منطقه بازفت، به سمت جنوب شرقی روان می‌شود.

این رودخانه از دره شمالی شرقی کوه تاراز به روستای قره گر رسیده و در یک کیلومتری جنوب شرقی این روستا، با آب شنگی مخلوط می‌شود و پس از آن به آب تشنوی و آب ترکی می‌پیوندد. این رودخانه پس از سیراب نمودن روستای تیک، وارد دره‌های پرپیچ و خم میان زردکوه در شمال و کوه سفید در جنوب می‌شود و در مسیر خود به آب چنار ملحق می‌شود و از نزدیکی روستاهای سرخلا، قلعه تبرک و ارتک می‌گذرد.

رودخانه بازفت در ۳ کیلومتری روستای ارتک با آب نازی مخلوط شده و کمی پایین‌تر با دو ریزابه یکی شمال شرقی و دیگری جنوبی درهم آمیخته و از روستای مورز واقع در منطقه تلخه‌دان می‌گذرد و پس از عبور از دره باختری کوه دالانگ به دهستان دیناران از شهرستان اردل وارد می‌شود. در این قسمت از کنار روستای بادام شیرین می‌گذرد و پس از دریافت آب آبشار زرد لیمه به دره شرقی پوتک وارد شده و پس از پیمودن دره شرقی کوه‌های سو، سرصحرا، لنده و مخلوط شدن با چند ریزابه کوچک، سرانجام در پشت سد کارون4 با شاخه ی اصلی کارون که رودخانه ارمند یا کوهرنگ نام دارد پیوند میخورد. رود بازفت با طول ۹۵ کیلومتر، با دبی سالانه ۲۰۸۷ میلیون مترمکعب از اصلی ترین سرچشمه های کارون و یکی از بکرترین و بدیع‌ترین امکانات گردشگری استان چهارمحال و بختیاری است. مسیر طولانی این رودخانه در مجاورت متراکم‌ترین و دست‌نخورده‌ترین محدوده‌های جنگلی با چشم‌اندازهای زیبا و چشم‌گیر، اهمیت تفرجگاهی بی‌نظیری دارد.


منابع[ویرایش]

رودخانه بازفت

https://persianv.com/gardeshgari/%D8%B1%D9%88%D8%AF%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D9%81%D8%AA-%D8%B4%D9%87%D8%B1%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1.html