دریاچه‌های استان فارس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دریاچه مهارلو.

در استان فارس دریاچه‌های متعددی وجود دارد، به طوری‌که بیشترین تعداد دریاچه‌های دائمی کشور در استان فارس واقع شده‌اند. دریاچه‌های استان فارس را می توان به دریاچه‌های آب شور و دریاچه‌های آب شیرین تقسیم‌بندی نمود. از میان دریاچه‌های آب شور استان می‌توان به دریاچه مهارلو، بختگان، طشک و هیرم اشاره کرد. از میان دریاچه‌های آب شیرین استان نیز می‌توان به دریاچه پریشان، تالاب ارژن، دریاچه برم شور، دریاچه کافتر، دریاچه هفت برم و دریاچه سد درودزن ودریاچه الگو:سدملاصدراودریاچهالگو:سدسیوند یا سیبویهاشاره نمود. وسعت دریاچه‌های شور استان تقریبأ ۱۴۵۰۰۰ هکتار و وسعت دریاچه‌های آب شیرین تقریبأ ۳۰۰۰۰ هکتار می‌باشد.

دریاچه برم شور[ویرایش]

دریاچه برم شور در ۲۵ کیلومتری منطقه بابامنیر قرار دارد و حداکثر طول آن پنج کیلومتر است .

دریاچه پریشان (فامور)[ویرایش]

این دریاچه در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون و در کنار روستاهای پریشان، شهرنجان، زوالی و ایازآباد قرار گرفته است. آب دریاچه پریشان شیرین است ولی برای آشامیدن چندان مناسب نیست .

دریاچه مهارلو[ویرایش]

این دریاچه در ۲۷ کیلومتری جنوب‌ شرقی شیراز واقع شده است . این دریاچه از نظر کیفی شور و غیرقابل استفاده است . از آب این دریاچه، برای تهیه استخراج نمک طعام استفاده می‌شود و مکانی مناسب برای زیست پرندگان و حیوانات وحشی محسوب می‌شود. وسعت دریاچه ۶۰۰ کیلومتر مربع است .

دریاچه و تالاب ارژن[ویرایش]

وسعت تقریبی این دریاچه در حدود ۲۰۰۰ هکتار و از جمله دریاچه‌های آب شیرین کشور است . این دریاچه بخشی از منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان است که در فاصله ۶۰ کیلومتری شیراز و در مجاورت جاده اصلی شیراز- بوشهر قرار دارد.

دریاچه برم فیروز سپیدان[ویرایش]

دریاچه برم فیروز سپیدان در کوه برم فیروز در شمال شهراردکان در کنار جاده اردکان - کمهر - مارگون واقع شده است . آب این دریاچه از برف های ارتفاعات تأمین می شود.

دریاچه سددرودزن یاسدداریوش[ویرایش]

درشمال غربی استان فارس وبین منطقه ابرج و کامفیروزشهرستان مرودشت قرار دارد ونام دیگرآن سدداریوش که دو دریچه سنگی آب که از بقایای سددرزمان هخامنشیان می باشد.

دریاچه سدملاصدرا[ویرایش]

درشمال غربی استان فارس درمنطقه سرحد اقلید قرار دارد.

دریاچه سدسیوند یا سیبویه[ویرایش]

درقسمت شمالی استان فارس درنزدیکی آرامگاه کوروش بزرگ درشهرستان باسارگاد قراردارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]