دریاچه‌های استان فارس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

در استان فارس دریاچه‌های متعددی وجود دارد، به‌طوری‌که بیشترین تعداد دریاچه‌های دائمی کشور در استان فارس واقع شده‌اند. دریاچه‌های استان فارس را می‌توان به دریاچه‌های آب شور و دریاچه‌های آب شیرین تقسیم‌بندی نمود. از میان دریاچه‌های آب شور استان می‌توان به دریاچه مهارلو، بختگان، طشک و هیرم اشاره کرد. از میان دریاچه‌های آب شیرین استان نیز می‌توان به دریاچه پریشان، تالاب ارژن، برم شور، کافتر، هفت برم، دریاچه سد درودزن، دریاچه سد ملاصدرا و دریاچه سد سیوند (یا سیبویه) اشاره نمود. وسعت دریاچه‌های شور استان تقریبأ ۱۴۵۰۰۰ هکتار و وسعت دریاچه‌های آب شیرین تقریبأ ۳۰۰۰۰ هکتار می‌باشد.

دریاچه مهارلو

دریاچه بختگان[ویرایش]

دریاچه بختگان بزرگترین دریاچه استان فارس می‌باشد که هم اکنون کاملاً خشک شده‌است. این دریاچه ۳۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و رود کر منشأ اصلی آب آن است.

دریاچه بختگان

دریاچه طشک[ویرایش]

دریاچه طشک با وسعت تقریبی ۸۰۰ کیلومتر مربع در شمال باختری دریاچه بختگان و ۱۶۰ کیلومتری خاور شیراز قرار دارد. تأمین‌کننده اصلی آب این دریاچه، رود کر می‌باشد.

دریاچه هیرم[ویرایش]

دریاچه هیرم با ۴ کیلومتر مربع مساحت و ۳ متر عمق در ۳۶ کیلومتری شمال بخش اوز شهرستان لارستان واقع شده‌است و میزبان پرندگان مهاجرآبزی و کنار آبزی از کشورهای همسایه و سالانه نیز پذیرای به‌طور متوسط ۴ هزار پرنده است. آب این دریاچه شور است اما با این وجود در زیبایی در منطقه لارستان کم‌نظیر است.

دریاچه هیرم

دریاچه مهارلو[ویرایش]

دریاچه مهارلو در ۲۷ کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده‌است. این دریاچه از نظر کیفی شور و غیرقابل استفاده است. از آب این دریاچه، برای تهیه استخراج نمک طعام استفاده می‌شود و مکانی مناسب برای زیست پرندگان و حیوانات وحشی محسوب می‌شود. وسعت دریاچه ۶۰۰ کیلومتر مربع است.

دریاچه برم شور[ویرایش]

دریاچه برم شور در ۲۵ کیلومتری منطقه بابامنیر قرار دارد و حداکثر طول آن پنج کیلومتر است.

دریاچه پریشان (فامور)[ویرایش]

دریاچه پریشان در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون و در کنار روستاهای پریشان، شهرنجان، زوالی و ایازآباد قرار گرفته‌است. آب دریاچه پریشان شیرین است ولی برای آشامیدن چندان مناسب نیست.

دریاچه و تالاب ارژن[ویرایش]

تالاب ارژن با وسعت تقریبی ۲۰۰۰ هکتار از جمله دریاچه‌های آب شیرین کشور است. این دریاچه بخشی از منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان است که در فاصله ۶۰ کیلومتری شیراز و در مجاورت جاده اصلی شیراز- بوشهر قرار دارد.

دریاچه برم فیروز سپیدان[ویرایش]

دریاچه برم فیروز سپیدان در کوه برم فیروز در شمال شهر اردکان در کنار جاده اردکان - کمهر - مارگون واقع شده‌است. آب این دریاچه از برف‌های ارتفاعات تأمین می‌شود.

دریاچه سد درودزن[ویرایش]

درشمال غربی استان فارس وبین منطقه ابرج و کامفیروز شهرستان مرودشت قرار دارد و نام دیگرآن سد داریوش است که دو دریچه سنگی آب که از بقایای سد در زمان هخامنشیان می‌باشد.

دریاچه سد ملاصدرا[ویرایش]

در شمال غربی استان فارس درمنطقه سرحد اقلید قرار دارد.

دریاچه سد سیوند[ویرایش]

در قسمت شمالی استان فارس درنزدیکی آرامگاه کوروش بزرگ درشهرستان پاسارگاد قرار دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]