قم‌رود

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از رودخانه قم‌رود)
پرش به: ناوبری، جستجو
نمایی از قم‌رود در کنار حرم فاطمه معصومه
نمایی از رودخانه قمرود در قم
نمایی از رودخانه قمرود در قم

رودخانه قم‌رود که از کوهستان‌های اطراف الیگودرز، خمین، گلپایگان و خوانسار سرچشمه می‌گیرد، از جنوب شرقی استان مرکزی و بخشی از استان قم می‌گذرد. این رود در حوضه آبریز دریاچه نمک قرار دارد و به رود قره‌چای منتهی می‌شود. طول قمرود حدود ۲۹۰ کیلومتر است.

مسیر[ویرایش]

سرشاخه‌های اصلی قمرود از کوه هشتاد در جنوب شرقی الیگودرز به سوی شمال جریان می‌یابد. چند شاخه از جمله دربند و خوانسار به آن می‌پیوندد و پس از طی مسافتی در مسیر کوهستانی در دره‌های تنگ، در شهرستان‌های محلات و دلیجان وارد دشت می‌شود. سپس از شهر قم می‌گذرد و در شمال شرقی آن با قره‌چای تلاقی می‌کند.[۱]

زیرشاخه‌ها[ویرایش]

قم‌رود از به هم پیوستن چند زیرشاخه تشکیل می‌شود:

دربند[ویرایش]

شاخه اصلی به نام دربند یا گلپایگان، از کوه‌های زاگرس سرچشمه گرفته و شاخه اصلی و پرآب قمرود می‌باشد و در جهت شرق به غرب جریان دارد.

رودخانه خوانسار[ویرایش]

رودخانه خوانسار از کوه‌های این شهرستان سرچشمه گرفته، پس از ورود به دشت گلپایگان به آن می‌پیوندد؛ که در پائین گلپایگان، خرقاب نامیده می‌شود.

خرقاب[ویرایش]

از ترکیب دو رودخانه خوانسار و دربند، رودخانه‌ای به نام خرقاب به وجود می‌آید که در ۲۳ کیلومتری شرق خمین در نزدیکی گلهاگرد با رودخانه خمین یکی می‌شوند.

رودخانه خمین[ویرایش]

رودخانه خمین از کوه‌های آشناخور، سرچشمه گرفته و جهت آن، جنوب غربی به شمال شرقی است. شاخه‌های کوچکتری در خمین از کوه‌های نشهر، پشت کوه، دالائی، بیشه علی و حمزه لو سرچشمه گرفته که در ۲کیلومتری غرب خمین نزدیک روستاهای ریحان و ارّه به رود خمین می‌پیوندند.

رودخانه قم‌رود[ویرایش]

رودخانه قمرود پس از پیوستن رودخانه لعل‌بار در شمال نیم‌ور به سمت غرب و به طرف شهرهای دلیجان و قم می‌رود و در ناحیه پل دلاک در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی قم به قره چای پیوسته و به کویر نمک می‌ریزد.

سد پانزده خرداد به فاصله ۱۵ کیلومتری از شهر دلیجان به سمت قم بر روی این رودخانه ساخته شده است.


یادکرد[ویرایش]

  1. افشین، یدالله. رودخانه‌های ایران، جلد اول. ۱۳۷۳. ۴۷۴. 

منابع[ویرایش]