زگیل تناسلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
زگیل تناسلی
SOA-Condylomata-acuminata-around-anus.jpg
مورد حادی از زگیل‌های تناسلی پیرامون مقعد
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصص infectious disease، درماتولوژی
آی‌سی‌دی-۱۰ A63.0
آی‌سی‌دی-9-CM 078.11
دادگان بیماری‌ها 29120
ئی‌مدیسین derm/۴۵۴
پیشنت پلاس زگیل تناسلی
سمپ C02.256.650.810.217

زگیل تناسلی[۱] (کوندیلوما آکومیناتا Condylomata acuminata) همراه عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی به وجود می‌آید (ویروس HPV از ویروس‌های DNAدار). ضایعات جلدی پاپول مانند دستگاه تناسلی که خوش‌خیم هستند به رنگ صورتی مایل به گوشتی که درغالب موارد، بعد از طی حداکثر ۱۸ الی ۲۴ ماه، بدون اعمال هیچ روش درمانی، به خودی خود محو می‌شوند.

این بیماری تقریباً شایع بوده معمولاً از راه جنسی منتقل می‌شود (تماس پوست با پوست آلوده). تیپ‌های ۶ و ۱۱ این ویروس مسئول ۹۰٪ موارد کوندیلوما هستند. درمان معمول از بین بردن ضایعات با روشهایی مانند لیزر CO۲، نیتروژن مایع و فتودینامیک تراپی با آمینولولونیک اسید می‌باشد. میزان عود ضایعات بالاست. اینترفرون آلفا نیز در درمان بکار می‌رود. درمان انجماد ضایعات با نیتروژن مایع یا کرایوتراپی (فریز) اولین و بهترین گزینه درمانی می‌باشد که بدون درد می‌باشد ولی درمان با لیزر موثرتر و با احتمال عود کمتر همراه است. از داروهای موضعی برای درمان می‌توان به کرم ایمیکویمود و اسید تری کلرو استیک اسید، پودوفیلین و پودوفیلوکس نام برد. برای درمان این بیماری مراجعه به متخصصین پوست به لحاظ تسلط کافی در این زمینه ارجحیت دارد.

انجام تست پاپ اسمیر تین پرب PAP SMEAR THIN PREP در محیط مایع جهت تمامی زنان دارای زگیل تناسلی به منظور کشف ضایعات بدخیمی احتمالی ناشی از ویروس اچ پی وی، و نیز تعیین نوع ویروس HPV توسط متخصص زنان اکیداً توصیه می‌شود زیرا ویروس عامل بیماری زگیل تناسلی می‌تواند عامل سرطان دهانه رحم (سرویکس) و واژن و ولو (فرج) و آلت تناسلی مردان و حنجره (در صورت داشتن ارتباط دهانی) شود. البته همه موارد بالا ثابت نشده‌است و ارتباط مستقیمی گزارش نشده و بیشتر همراهی ذکر شده‌است.

واکسن زگیل تناسلی بنام گارداسیل Gardasil سبب پیشگیری از ابتلا به انواعی از ویروس که عامل زگیل تناسلی و سرطان هستند شده و امروزه تزریق آن به تمامی دختران از سن ۹ تا ۲۶ سال و پسران از سن ۱۲ تا ۲۶ سال توصیه می‌شود.

اچ.پی. وی به قدری شایع است که بیش از نیمی از انسان‌های از نظرِ جنسی فعال، در مقطعی از زندگی دچارش می‌شوند.[۲]

اغلب زگیل‌های تناسلی آنقدر کوچک هستند که نمی‌شود آنها را با چشم غیر مسلح دید، اما بعضی اوقات این زگیل‌ها تکثیر شده و در دسته‌های کوچک خود را نشان می‌دهند.

درغالب موارد، زگیلهای تناسلی، بعد از طی حداکثر ۱۸ الی ۲۴ ماه، بدون اعمال هیچ روش درمانی، به خودی خود محو می‌شوند؛ ولی لازم است حتماً برای معاینه و مشاوره و اطلاع از جدیدترین کشفیات در این رابطه و درمان صوری به متخصص مراجعه شود. برای معالجه زگیل تناسلی بهترین راه لیزر و در درجه بعد فریز کردن یا منجمد کردن است که توسط متخصص پوست انجام می‌گیرد. داروهایی هم مثل پدوفیلین و پدوفیلوکس و ایمیکویمود وجود دارند که بصورت موضعی مصرف می‌شوند ولی اثر بخشی کمتری دارند، میزان عود در آنها بالاتر است و بعضی قبمتهای بالایی دارند و باید ماه‌ها استفاده شوند.

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «زگیل تناسلی» [علوم سلامت] هم‌ارزِ «genital wart»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی و زیر نظر غلامعلی حداد عادل، «فارسی»، در دفتر سیزدهم، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی (ذیل سرواژهٔ زگیل تناسلی) 
  2. US Centers for Disease Control. "Genital HPV Infection - Fact Sheet". Retrieved 2 January 2013.

پیوند به بیرون[ویرایش]