زگیل تناسلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
زگیل تناسلی
مورد حادی از زگیل‌های تناسلی پیرامون مقعد
آی‌سی‌دی-۱۰ A63.0
آی‌سی‌دی-۹ 078.11
دادگان بیماری‌ها ۲۹۱۲۰
ای‌مدیسین derm/۴۵۴
پیشنت پلاس زگیل تناسلی
سمپ C02.256.650.810.217

زگیل تناسلی[۱] (کوندیلوما آکومیناتا Condylomata acuminata) همراه عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی به وجود می‌آید (ویروس HPV از ویروس‌های DNAدار). ضایعات جلدی پاپول مانند دستگاه تناسلی که خوش‌خیم هستند به رنگ صورتی مایل به گوشتی که درغالب موارد، بعد از طی حداکثر 18 الی 24 ماه، بدون اعمال هیچ روش درمانی، به خودی خود محو می شوند.

این بیماری تقریباً شایع بوده معمولاً از راه جنسی منتقل می‌شود (تماس پوست با پوست آلوده). تیپ‌های ۶ و ۱۱ این ویروس مسئول ۹۰٪ موارد کوندیلوما هستند. درمان معمول از بین بردن ضایعات با روشهایی مانند لیزر CO۲، نیتروژن مایع و فتودینامیک تراپی با آمینولولونیک اسید می‌باشد. میزان عود ضایعات بالاست. اینترفرون آلفا نیز در درمان بکار می‌رود. درمان انجماد ضایعات با نیتروژن مایع یا کرایوتراپی ( فریز) اولین و بهترین گزینه درمانی می باشد که بدون درد می باشد.

انجام تست پاپ اسمیر تین پرب PAP SMEAR THIN PREP در محیط مایع جهت تمامی زنان دارای زگیل تناسلی به منظور کشف ضایعات بدخیمی احتمالی ناشی از ویروس اچ پی وی ، و نیز تعیین نوع ویروس HPV توسط متخصص زنان اکیدا توصیه می شود زیرا ویروس عامل بیماری زگیل تناسلی می تواند عامل سرطان دهانه رحم ( سرویکس ) و واژن و ولو ( فرج ) و الت تناسلی مردان و حنجره ( در صورت داشتن ارتباط دهانی ) شود.

واکسن زگیل تناسلی بنام گارداسیل Gardasil سبب پیشگیری از ابتلا به انواعی از ویروس که عامل زگیل تناسلی و سرطان هستند شده و امروزه تزریق آن به تمامی دختران از سن 9 تا 26 سال و پسران از سن 12 تا 26 سال توصیه می شود.

اچ.پی. وی به قدری شایع است که بیش از نیمی از انسان‌های از نظرِ جنسی فعال، در مقطعی از زندگی دچارش می‌شوند.[۲]

اغلب زگیل‌های تناسلی آنقدر کوچک هستند که نمی‌شود آنها را با چشم غیر مسلح دید، اما بعضی اوقات این زگیل‌ها تکثیر شده و در دسته‌های کوچک خود را نشان می‌دهند.

درغالب موارد، زگیلهای تناسلی، بعد از طی حداکثر 18 الی 24 ماه، بدون اعمال هیچ روش درمانی، به خودی خود محو می شوند.ولی لازم است حتما برای معاینه و مشاوره و اطلاع از جدیدترین کشفیات در این رابطه و درمان صوری به متخصص مراجعه شود.

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «زگیل تناسلی» [علوم سلامت] هم‌ارزِ «genital wart»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی و زیر نظر غلامعلی حدادعادل، «فارسی»، در دفتر سیزدهم، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی (ذیل سرواژهٔ زگیل تناسلی) 
  2. US Centers for Disease Control. "Genital HPV Infection - Fact Sheet". Retrieved 2 January 2013.

3- زگیل تناسلی سایت دکتر مریم لطفی زاد WWW.Drlotfizad.com

پیوند به بیرون[ویرایش]

فارسی، مرداد١٣٩٣=.