زگیل تناسلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زگیل تناسلی
SOA-Condylomata-acuminata-around-anus.jpg
مورد حادی از زگیل‌های تناسلی پیرامون مقعد
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصص infectious disease، درماتولوژی
آی‌سی‌دی-۱۰ A63.0
آی‌سی‌دی-9-CM 078.11
دادگان بیماری‌ها 29120
ئی‌مدیسین derm/۴۵۴
پیشنت پلاس زگیل تناسلی
سمپ C02.256.650.810.217

زگیل تناسلی[۱] (کوندیلوما آکومیناتا Condylomata acuminata) همراه عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی به وجود می‌آید (ویروس HPV از ویروس‌های DNAدار). ضایعات جلدی پاپول مانند دستگاه تناسلی که خوش‌خیم هستند به رنگ صورتی مایل به گوشتی که درغالب موارد، بعد از طی حداکثر ۱۸ الی ۲۴ ماه، بدون اعمال هیچ روش درمانی، به خودی خود محو می‌شوند.

این بیماری تقریباً شایع بوده معمولاً از راه جنسی منتقل می‌شود (تماس پوست با پوست آلوده). تیپ‌های ۶ و ۱۱ این ویروس مسئول ۹۰٪ موارد کوندیلوما هستند. درمان معمول از بین بردن ضایعات با روشهایی مانند لیزر CO۲، نیتروژن مایع و فتودینامیک تراپی با آمینولولونیک اسید می‌باشد. میزان عود ضایعات بالاست. اینترفرون آلفا نیز در درمان بکار می‌رود. درمان انجماد ضایعات با نیتروژن مایع یا کرایوتراپی (فریز) اولین و بهترین گزینه درمانی می‌باشد که بدون درد می‌باشد ولی درمان با لیزر موثرتر و با احتمال عود کمتر همراه است. از داروهای موضعی برای درمان می‌توان به کرم ایمیکویمود و اسید تری کلرو استیک اسید، پودوفیلین و پودوفیلوکس نام برد. برای درمان این بیماری مراجعه به متخصصین زنان به لحاظ تسلط کافی در این زمینه ارجحیت دارد.

انجام تست پاپ اسمیر تین پرب PAP SMEAR THIN PREP در محیط مایع جهت تمامی زنان دارای زگیل تناسلی به منظور کشف ضایعات بدخیمی احتمالی ناشی از ویروس اچ پی وی، و نیز تعیین نوع ویروس HPV توسط متخصص زنان اکیداً توصیه می‌شود زیرا ویروس عامل بیماری زگیل تناسلی می‌تواند عامل سرطان دهانه رحم (سرویکس) و واژن و ولو (فرج) و آلت تناسلی مردان و حنجره (در صورت داشتن ارتباط دهانی) شود. البته همه موارد بالا ثابت نشده‌است و ارتباط مستقیمی گزارش نشده و بیشتر همراهی ذکر شده‌است.

واکسن زگیل تناسلی بنام گارداسیل Gardasil سبب پیشگیری از ابتلا به انواعی از ویروس که عامل زگیل تناسلی و سرطان هستند شده و امروزه تزریق آن به تمامی دختران از سن ۹ تا ۲۶ سال و پسران از سن ۱۲ تا ۲۶ سال توصیه می‌شود.

اچ.پی. وی به قدری شایع است که بیش از نیمی از انسان‌های از نظرِ جنسی فعال، در مقطعی از زندگی دچارش می‌شوند.[۲]

اغلب زگیل‌های تناسلی آنقدر کوچک هستند که نمی‌شود آنها را با چشم غیر مسلح دید، اما بعضی اوقات این زگیل‌ها تکثیر شده و در دسته‌های کوچک خود را نشان می‌دهند.

درغالب موارد، زگیلهای تناسلی، بعد از طی حداکثر ۱۸ الی ۲۴ ماه، بدون اعمال هیچ روش درمانی، به خودی خود محو می‌شوند؛ ولی لازم است حتماً برای معاینه و مشاوره و اطلاع از جدیدترین کشفیات در این رابطه و درمان صوری به متخصص مراجعه شود. برای معالجه زگیل تناسلی بهترین راه لیزر و در درجه بعد فریز کردن یا منجمد کردن است که توسط متخصص پوست انجام می‌گیرد. داروهایی هم مثل پدوفیلین و پدوفیلوکس و ایمیکویمود وجود دارند که بصورت موضعی مصرف می‌شوند ولی اثر بخشی کمتری دارند، میزان عود در آنها بالاتر است و بعضی قیمتهای بالایی دارند و باید ماه‌ها استفاده شوند. بهترین راه درمان که درصد موفقیت ان بالای %۹۰است عمل لیزر است و روش‌های مثل فریز کردن معمولاً نیاز به تکرار درمان دارند

تاریخچه کشف[ویرایش]

در اوایل سده بیستم، پزشکان پوست متوجه شیوع بالای سرطان رحم در بین روسپیان شدند، در حالی که راهبه‌ها (آنهایی که پیش از پیوستن به صومعه از نظر جنسی فعال نبودند) بسیار کم به سرطان رحم دچار می‌شدند. گذشته از این دانشمندان متوجه شیوع بالای سرطان رحم در بین زنانی شدند که با مردانی که همسران آنها بخاطر سرطان رحم فوت شده بودن ازدواج کرده بودند. با مطالعات جمعیت شناختی بر روی این افراد، محققان به این نتیجه رسیدند که یک بیماری مقاربتی عامل ایجاد سرطان رحم است. در اواخر دهه ۱۹۷۰، محققان آلمانی ویروس HPV را به عنوان عامل ایجاد کننده سرطان رحم شناسایی کردند. پس از آن مطالعات بیشتر واگیرشناسی رابطه بین سرطان رحم و آلودگی به HPV را تأیید کردند.[۳]

علائم بیماری چیست؟[ویرایش]

زگیلهای تناسلی به صورت بر جستگی های کوچک تا متوسط گوشتی به رنگ پوست یا کم رنگ تر ویا پر رنگ تر روی سطح خارجی فرج ( ولو ) ویا دیواره های داخلی واژن ونبز ناحیه بین مقعد و واژن و روی سطح دهانه رحم ( سرویکس ) رشد می کنند . در آقایان ، آنها ممکن است که در نوک آلت تناسلی و یا در طول بدنه آن و یا روی سطح اسکروتوم و نیز مقعد رشد کنند سطح آنها ممکن است صاف و یا کمی زبر باشد. گاهی ممکن است به هم پیوند بخورند و ضایعات بزرگ گل کلمی تشکیل دهند.[۴]

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «زگیل تناسلی» [علوم سلامت] هم‌ارزِ «genital wart»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی و زیر نظر غلامعلی حداد عادل، «فارسی»، در دفتر سیزدهم، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی (ذیل سرواژهٔ زگیل تناسلی) 
  2. US Centers for Disease Control. "Genital HPV Infection - Fact Sheet". Retrieved 2 January 2013.
  3. http://plan2000.cancer.gov/resrch_prog/chap6/cervical.htm
  4. «سوالات رایج در مورد زگیل تناسلی». دکتر محرابیان متخصص پوست و مو، 24 خرداد ۱۳97. 

پیوند به بیرون[ویرایش]