فولیکول تخمدان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فولیکول تخمدان
Human ovarian follicle.jpg
Human ovarian follicle
جزئیات
پیش‌سازcortical cords
شناسه‌ها
فهرست گریp.1256
سرعنوان پزشکیA05.360.319.114.630.535
دورلندز
/السویر
f_11/12372180
واژگان آناتومیA09.1.01.013
اف‌ام‌اِی18640
واژگان کالبدشناسی

فولیکول تخمدان (به انگلیسی: Ovarian follicle) توده هایی کروی شکل در تخمدان زنان هستند که در طی یک دوره قاعدگی یک یا چند عدد از آن‌ها رشد نموده و تخمک یا اووم آزاد می‌شود. این دوره در انسان به‌طور متوسط هر۲۸ روز یکبار تکرار می‌شود. این چرخه توسط هورمون‌های جنسی کنترل می‌شود.

بافت‌شناسی[ویرایش]

در هر فولیکول تخمدانی یک تخمک (سلول جنسی ماده) وجود دارد که توسط سلولهای بافت تخمدانی احاطه شده‌است. سلول های فولیکول عبارتند از تخمک ، سلول های گرانولوزا (granulosa) و سلول های تکا (theca) لایه‌های داخلی و خارجی.

فیزیولوژی[ویرایش]

دختران تازه متولد حدود یک‌ میلیون تخمک نارس درهر تخمدان به صورت ذخیره شده دارند که قبل از تولد در تخمدانهای آن‌ها (راست و چپ) جای گرفته‌است. در هر سیکل قاعدگی، این فولیکولها برای غالب شدن، با هم رقابت می‌کنند، تحت تأثیر چندین هورمون، رشد همه این فولیکول‌ها بجز یکی از آن‌ها متوقف می‌شود در حالی که فولیکول غالب شروع به رشد و بالغ شدن می‌کند این فولیکول، فولیکول گراف نام دارد.

زمانی که فولیکول‌ها بالغ می‌شوند مقدار زیادی استرادیول،نوعی استروژن، ترشح می‌کنند. استروژن‌ها شروع به تشکیل یک لایه جدید در اندومتر رحم می‌کنند. استروژن نیز باعث تحریک کریپت‌ها در سرویکس رحم می‌شوند تا موکوس بارور سرویکس را تولید کنند.

مرحله لوتئال[ویرایش]

مرحله لوتئال در چرخه تخمدان به دنبال مرحله فولیکولی ایجاد می‌شود. بعد از تخمک‌گذاری ، هورمون LH سبب می‌شود تا سلول‌های فولیکولی که پاره شده‌اند رشد کنند و تشکیل توده‌ای به نام جسم زرد را بدهند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

follicle Ovarian follicle