تبخال دستگاه تناسلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تبخال دستگاه تناسلی
تخصصبیماری عفونی (تخصص پزشکی) ویرایش این در ویکی‌داده
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
آی‌سی‌دی-۱۰A60
آی‌سی‌دی-۹-سی‌ام054.1
مدلاین پلاس000857
سمپD006558

تبخال دستگاه تناسلی[۱] یا هرپس تناسلی(به انگلیسی: Herpes genital) یک عفونت ویروسی است. در دهه ۱۹۶۰ ویروس هرپس سیمپلکس به دو نوع ۱ و ۲ تقسیم‌بندی شد.[۲] معمولاً باور بر این بوده‌است که به صورت کلی تبخال در ناحیه پایین‌تر از کمر مربوط به هرپیس نوع ۲ بوده و تبخال در ناحیه بالای کمر مربوط به ویروس هرپیس نوع ۱ بوده؛ ولی تبخال تناسلی به خاطر ویروس هرپیس نوع ۱ نیز در حال افزایش است و آن قاعده کلی دیگر صدق نمی‌کند. [نیازمند منبع]

مشخصات[ویرایش]

مشخصات این عفونت به قرار زیر است:[۳]

 • مخزن: انسان مبتلا
 • دورهٔ کمون: ۲–۲۰روز
 • دورهٔ واگیری: معمولاً ۲ هفته (تا زمانی‌که زخم وجود دارد و حتی در طی مخفی شدن بیماری و عود مجدد با استرس، ضربه و کاهش سطح ایمنی)
 • علائم: وجود وزیکول‌های ریز و دردناک در محل ابتلا (فرج و مخاط تناسلی و اطراف دهان)
 • اپیدمیولوژی، روش انتقال و گروه‌های پر خطر: انتقال از طریق مقاربت با شرکای جنسی آلوده و متعدد یا کانال زایمان برای نوزاد است.

بیشتر طبقات اجتماعی و اقتصادی ضعیف را شامل می‌شود و اکثراً در بزرگسالان بعد از شروع فعالیت جنسی آغاز می‌شود.

پیشگیری و کنترل[ویرایش]

برای پیشگیری بکارگیری روش‌های زیر توصیه می‌شود:

 1. آموزش رعایت بهداشت و روابط جنسی سالم
 2. استفاده از کاندوم
 3. اجتناب از تماس مستقیم با ضایعات
 4. زایمان به روش سزارین برای مادران آلوده

درمان[ویرایش]

تا فوریهٔ ۲۰۱۷ درمان قطعی برای تبخال دستگاه تناسلی وجود ندارد اما برای کنترل و بهبود آن از برخی داروها نظیر اسیکلوویر، والاسیکلوویر و فامسیکلوویر استفاده می‌شود.

سرایت[ویرایش]

این امکان وجود دارد که زن باردار تبخال تناسلی اش را به نوزاد متولد نشده‌اش انتقال دهد و جنین را دچار هرپس کند. این آلودگی باعث آسیب‌های مغزی، چشمی (در مواردی نابینایی) و حتی مرگ در نوزادان خواهد شد. معمولاً رحم مکانی امن برای نوزاد می‌باشد. هنگامی که کودک از مجرای زایمان عبور می‌کند، ممکن است در تماس با زخم قرار گیرد و آلوده به ویروس هرپس شود. اگر کسی تبخال تناسلی دارد یا با کسی که مبتلا بوده رابطه جنسی داشته باشد، اگر در زمان زایمان عفونت فعال داشته باشد، پزشک با عمل سزارین زایمان را انجام خواهد داد تا کودک از مجرای زایمان عبور نکند و با زخم‌های عفونتی تماس پیدا نکند.

منابع[ویرایش]

 1. «تب‌خال تناسلی» [علوم سلامت] هم‌ارزِ «genital herpes»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر سیزدهم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی (ذیل سرواژهٔ تب‌خال تناسلی)
 2. Dowdle Wr, Nahmias AJ, Harwell RW, Pauls FP (1967). "Association of antigenic type of Herpesvirus hominis with site of viral recovery". J Immunol (به انگلیسی). 99 (5): 974–80.{{cite journal}}: نگهداری یادکرد:نام‌های متعدد:فهرست نویسندگان (link)
 3. خراسانی، پروانه؛ اسکندری، منیژه. اپیدمیولوژی جامع در علوم بهداشتی. شابک ۰−۰۸۸−۱۰۱−۶۰۰−۹۷۸ مقدار |شابک= را بررسی کنید: invalid character (کمک).

پیوند به بیرون[ویرایش]

نوشته شده در [۱] ترجمه شده در پزشک خانه شما[پیوند مرده]