تبخال دستگاه تناسلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تبخال دستگاه تناسلی
Genital herpes in a female
آی‌سی‌دی-۱۰ A60
آی‌سی‌دی-۹ 054.1
مدلاین پلاس 000857
سمپ D006558

تبخال دستگاه تناسلی یا هرپس تناسلی(به انگلیسی: Herpes genital) یک عفونت ویروسی است. در دهه ۱۹۶۰ ویروس هرپس سیمپلکس به دو نوع ۱ و ۲ تقسیم بندی شد.[۱] معمولاً باور بر این بوده است که به صورت کلی تبخال در ناحیه پایین‌تر از کمر مربوط به هرپیس نوع ۲ بوده و تبخال در ناحیه بالای کمر مربوط به ویروس هرپیس نوع ۱ بوده؛ ولی تبخال تناسلی به خاطر ویروس هرپیس نوع ۱ نیز در حال افزایش است و آن قاعده کلی دیگر صدق نمی‌کند.[نیازمند منبع]

مشخصات[ویرایش]

مشخصات این عفونت به قرار زیر است:[۲]

 • مخزن:انسان مبتلا
 • دورهٔ کمون:۲-۲۰روز
 • دورهٔ واگیری:معمولاً ۲ هفته (تا زمانیکه زخم وجود دارد و حتی در طی مخفی شدن بیماری و عود مجدد با استرس، ضربه و کاهش سطح ایمنی)
 • علائم:وجود وزیکولهای ریز و دردناک در محل ابتلا (فرج و مخاط تناسلی و اطراف دهان)
 • اپیدمیولوژی، روش انتقال و گروههای پر خطر:انتقال از طریق مقاربت با شرکای جنسی آلوده و متعدد و یا کانال زایمان برای نوزاد است.

بیشتر طبقات اجتماعی و اقتصادی ضعیف را شامل می‌شود و اکثراً در بزرگسالان بعد از شروع فعالیت جنسی آغاز می‌شود.

پیشگیری و کنترل[ویرایش]

برای پیشگیری بکارگیری روش‌های زیر توصیه می‌شود:

 1. آموزش رعایت بهداشت و روابط جنسی سالم
 2. استفاده از کاندوم
 3. اجتناب از تماس مستقیم با ضایعات
 4. زایمان به روش سزارین برای مادران آلوده

درمان[ویرایش]

اسیکلوویر

سرایت[ویرایش]

این امکان وجود دارد که زن باردار تبخال تناسلی اش را به نوزاد متولد نشده اش انتقال دهد و جنین را دچار هرپس کند. این آلودگی باعث آسیب‌های مغزی، چشمی (در مواردی نابینایی) و حتی مرگ در نوزادان خواهد شد. معمولاً رحم مکانی امن برای نوزاد می‌باشد. هنگامی که کودک از مجرای زایمان عبور می‌کند، ممکن است در تماس با زخم قرار گیرد و آلوده به ویروس هرپس شود. اگر کسی تبخال تناسلی دارد یا با کسی که مبتلا بوده رابطه جنسی داشته باشد، اگر در زمان زایمان عفونت فعال داشته باشد، پزشک با عمل سزارین زایمان را انجام خواهد داد تا کودک از مجرای زایمان عبور نکند و با زخم‌های عفونتی تماس پیدا نکند.

منابع[ویرایش]

 1. Dowdle Wr, Nahmias AJ, Harwell RW, Pauls FP. “Association of antigenic type of Herpesvirus hominis with site of viral recovery”. J Immunol 99, no. 5 (1967): 974–80. 
 2. خراسانی، پروانه و منیژه اسکندری. اپیدمیولوژی جامع در علوم بهداشتی. شابک ‎۰−۰۸۸−۱۰۱−۶۰۰−۹۷۸. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

نوشته شده در [۱] ترجمه شده در پزشک خانه شما