غدد شبه‌پروستاتی زنانه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
غدد شبه پروستاتی زنانه
Skenes gland.jpg
غدد شبه پروستاتی زنانه (Skene's Gland) در تصویر
جزئیات
لاتینglandulae vestibulares minores
پیش‌سازسینوس ادراری- تناسلی
شناسه‌ها
فهرست گریp.۱۲۱۳
دورلندز
/السویر
Paraurethral glands
واژگان آناتومیA09.2.01.017
اف‌ام‌اِی20083
واژگان کالبدشناسی

غدد شبه پروستاتی زنانه (به انگلیسی: Skene's gland) دو غده برون ریز در آناتومی بدن زن هستند. این غدد با نام‌های غدد دهلیزی (lesser vestibular glands)، غدد پری اورترال (periurethral glands) و غدد پارا ارترال (paraurethral glands) نیز شناخته می‌شوند.

محل قرارگیری[ویرایش]

محل غدد شبه پروستاتی زنانه به‌طور کلی در منطقه عمومی فرج است. این غدد واقع در دیواره قدامی مهبل(واژن) در پایان و پایین‌تر از مجرای ادرار است. این غدد به مجرای خروجی مثانه نزدیک‌اند. می‌توان گفت که این غدد در بخشی از ناحیه G هستند.

ساختار[ویرایش]

بدیهی است که غدد شبه پروستاتی زنانه منبع اصلی انزال زن هستند. در سال ۲۰۰۲، امانیول جانینی (Emanuele Jannini) از دانشگاه لاکویلا در ایتالیا نشان داد که ممکن است توضیحی هم برای این پدیده و برای انکار مکرر از وجود آن وجود دارد. غدد شبه پروستاتی زنانه آناتومی بسیار متغیری دارد. زیرا این غدد به علت انزال زن یا تحریک جنسی در داخل مهبل (واژن) متورم و با خون احاطه می‌شود؛ بنابراین می‌تواند مجرای ادرار را ببندد و مانع از تخلیه ادرار شود.

عملکرد[ویرایش]

غدد شبه پروستاتی زنانه همولوگ یا همانند غده پروستات در مردان می‌باشند. انزال زن، که در طول فعالیت جنسی، به خصوص در زمان اوج لذت جنسی زن، یک ترکیب تا حدودی شبیه به مایع تولید شده در مردان توسط غده پروستات، که شامل نشانگرهای بیوشیمیایی عملکرد جنسی مانند پروتئین انسانی ادرار و آنزیم PDE5 می‌باشد. هنگامی که با میکروسکوپ الکترونی دو غده را مورد مطالعه قرار دادند، هر دو غده نشان ساختارهای ترشحی مشابه‌ای داشتند و هر دو به‌طور مشابه از نظر آنتی ژن اختصاصی پروستات و مطالعات اسید فسفاتاز پروستات عمل می‌کردند. از آنجا که این دو غده (غدد شبه پروستاتی زنانه وغده پروستات) به‌طور فزاینده‌ای به یکدیگر شبیه‌اند، برخی از محققان غدد شبه پروستاتی زنانه را پروستات زن (Female prostate) می‌نامند.

آسیب‌شناسی[ویرایش]

اختلالات یا بیماری‌های مربوط به غدد شبه پروستاتی زنانه عبارتند از:

  1. عفونت غدد شبه پروستاتی زنانه (skenitis)
  2. کیست مجرای غدد شبه پروستاتی زنانه (Skene's duct cyst)

تاریخچه[ویرایش]

در حالی که این غدد اولین بار توسط جراح فرانسوی آلفونس گرن (Alphonse Guérin)، (۱۸۱۶-۱۸۹۵) شرح داده شد، آن‌ها پس از متخصص زنان اسکاتلند الکساندر اسکین (Alexander Skene)، که در ادبیات پزشکی غربی در مورد آن نوشت، به نام شد.

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا انگلیسی [۱]

  • Davì G, Asta G, Lagalla R, Midiri M, Mercadante G (October 1999). "[Skene's gland pseudocysts. An occasional finding with computed tomography and ultrasound]". Radiol Med (به Italian). 98 (4): 314&ndash, 6. PMID 10615378.
  • Radiology images of the Skene's gland
  • Jones N (3 July 2002). "Bigger is better when it comes to the G spot". New Scientist.
  • Geddes L (20 February 2008). "Ultrasound nails location of the elusive G spot". New Scientist.
  • Gravina GL, Brandetti F, Martini P, et al. (March 2008). "Measurement of the thickness of the urethrovaginal space in women with or without vaginal orgasm". J Sex Med. 5 (3): 610–8. doi:10.1111/j.1743-6109.2007.00739.x. PMID 18221286.