عنصرهای خاکی کمیاب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یک سنگ معدن کمیاب به همراه یک سکهٔ ایالات متحده برای مقایسهٔ اندازهٔ آن‌ها
این اکسیدهای خاک کمیاب به عنوان ردیاب برای تشخیص اینکه کجاهای حوضهٔ آبریز در حال فرسایش است، بکار می‌رود. در این نگاره از بالا به مرکز به صورت ساعتگرد این اکسیدها عبارتند از: پرازئودیمیم، سریم، لانتان، نئودیمیم، ساماریم و گادولینیم.[۱]

بر پایهٔ نامگذاری آیوپاک، عنصرهای خاکی کمیاب با نشانهٔ اختصاری "REEs" یا فلزهای خاکی کمیاب، مجموعهٔ ۱۷ عنصر شیمیایی جدول تناوبی است. این دسته از عنصرها عبارتند از پانزده عنصر لانتانیدها و دو عنصر اسکاندیم و ایتریم.[۲] به این دلیل اسکاندیم و ایتریم کمیاب شناخته شده‌اند که بیشتر در همان سنگ معدن‌هایی پیدا می‌شوند که لانتانیدها پیدا می‌شوند و ویژگی‌های شیمیایی همانندی را از خود نشان می‌دهند.

این عنصرها برخلاف نامشان در زمین بسیار فراوان اند (به جز پرومتیم و عنصرهای پرتوزا) برای نمونه سریم ۲۵-امین عنصر فراوان است که غلظت آن ۶۸ ppm است (همانند مس). این عنصرها به دلیل ویژگی‌های زمین‌شیمی در زمین بسیار پراکنده‌اند و در یک جا به اندازهٔ کافی متمرکز نیستند. در نتیجه جستجو و بهره‌برداری از آن‌ها بسیار هزینه بر است. رسوب‌هایی از آن‌ها که بهره‌برداری از آن اقتصادی باشد را کانی خاک کمیاب می‌نامند.[۳] نخستین کانی شناسایی شده از این عنصرها گادولینیت نام دارد که یک ترکیب شیمیایی از سریوم، ایتریم، آهن، سیلیسیم و دیگر عنصرها می‌باشد . این کانی از یک معدن در روستای ایتربی در سوئد بدست آمد است (ر.ک. کارل اکسل آرنیوس). چندین عنصر خاکی کمیاب نامشان را از این منطقه وام گرفته‌اند.

فهرست[ویرایش]

در جدول زیر نام این ۱۷ عنصر خاک کمیاب به همراه عدد اتمی و نماد شیمیایی و ریشهٔ نام و کاربرد آن‌ها آمده‌است. نام برخی عنصرها برگرفته از نام دانشمندی است که آن‌ها را شناسایی کرده یا ویژگی‌های آن‌ها را توضیح داده‌است و نام برخی دیگر از نام جایی که در آن پیدا شده‌اند گرفته شده‌است.

عدد اتمی نماد شیمیایی نام ریشه برخی کاربردها
۲۱ Sc اسکاندیم از واژهٔ لاتین Scandia (اسکاندیناوی) جایی که نخستین سنگ معدن خاک کمیاب شناسایی شد. آلیاژ آلومینیم-اسکاندیم سبک است و در ساخت ابزارهای هوانوردی کاربرد دارد، همچنین یک افزودنی بکار رفته در لامپ‌های بخار جیوه است.[۴]
۳۹ Y ایتریم از نام روستای ایتربی در سوئد، جایی که نخستین سنگ معدن خاک کمیاب شناسایی شد. لعل ایتریم-آلومینیم (YAG): لیزر، ایتریم وانادات (YVO4) مورد نیاز برای یوروپیم موجود در تلویزیون‌های رنگی با فسفر قرمز، YBCO ابررسانای دماهای بالا، لعل ایتریم آهن (YIG) در فیلترهای ریزموج.[۴]
۵۷ La لانتان از واژهٔ یونانی lanthanein به معنی پنهان بودن شیشهٔ با ضریب شکست بالا، ذخیرهٔ هیدروژن، چخماق، الکترودهای باتری، لنز دوربین، کراکینگ کاتالیزوری سیال بستر، آسان‌گر برای شکستن مولکول‌های نفت.
۵۸ Ce سریم برگرفته از نام سرس نخستین سیارهٔ کوتوله، برگرفته از نام ایزدبانوی رومی خدای کشاورزی. عامل اکسیدکننده، گرد جلادهی، رنگ زرد در شیشه و سرامیک، کراکینگ کاتالیزوری سیال بستر، آسان‌گر برای شکستن مولکول‌های نفت، چخماق فروسریم برای فندک‌ها، آسان‌گر برای اجاق‌های خودپاک کننده.
۵۹ Pr پرازئودیمیم از واژهٔ یونانی prasios به معنی تره فرنگی-سبز و didymos به معنی دوقلو یا جفت. Rare-earth magnets, لیزرs, core material for carbon arc lighting, colorant in شیشهes and میناکاریs, additive in didymium glass used in welding goggles,[۴] ferrocerium firesteel (flint) products.
۶۰ Nd نئودیمیم from the Greek "neos", meaning new, and "didymos", meaning twin. Rare-earth magnets, لیزرs, violet colors in glass and ceramics, ceramic capacitors
۶۱ Pm پرومتیم after the تیتان (اساطیر یونان) پرومته, who brought fire to mortals. Nuclear batteries
۶۲ Sm ساماریم after Vasili Samarsky-Bykhovets, who discovered the rare earth ore samarskite. Rare-earth magnets, لیزرs, neutron capture, میزرs
۶۳ Eu یوروپیم after the continent of اروپا. Red and blue phosphors, لیزرs, mercury-vapor lamps, تشدید مغناطیسی هسته relaxation agent
۶۴ Gd گادولینیم به افتخار یوهان گادولین (1760–1852), برای پاسداشت تحقیقات او در مورد عنصرهای کمیاب Rare-earth magnets, high refractive index glass or لعلs, لیزرs, X-ray tubes, computer memories, neutron capture, MRI contrast agent, تشدید مغناطیسی هسته relaxation agent
۶۵ Tb تربیم از نام روستای ایتربی در سوئد Green phosphors, لیزرs, لامپ مهتابیs
۶۶ Dy دیسپروزیم from the Greek "dysprositos", meaning hard to get. Rare-earth magnets, لیزرs
۶۷ Ho هولمیم از نام لاتین

استکهلم "Holmia" شهر زندگی یکی از کاشفان این عنصر

لیزرs
۶۸ Er اربیم از نام روستای ایتربی در سوئد لیزرs, وانادیم
۶۹ Tm تولیم after the mythological northern land of Thule. Portable X-ray machines
۷۰ Yb ایتربیم از نام روستای ایتربی در سوئد Infrared لیزرs, chemical reducing agent
۷۱ Lu لوتتیم after Lutetia, the city which later became پاریس. PET Scan detectors, high refractive index glass

کشف و تاریخ اولیه[ویرایش]

اولین عنصر خاکی کمیاب که کشف شد کانی مشکی به نام ییتربایت بود که در سال ۱۸۰۰ گادولونیت تغییر نام پیدا کرد. این عنصر به وسیله ستوان کارل اکسل آرنیوس در سال ۱۷۸۷ در یک معدن در روستای ییتربی در سوئد کشف شد.[۵]

ییتربیت به دست یوهان گادولین، استاد آکادمی سلطنتی تورکو رسید و تجزیه و تحلیل او نشان دهنده‌ی یک اکسید ناشناخته بود که آن را ییتریا نام نهاد. آندرس گوستاو اکبرگ برلیم را از گادولونیت جدا کرد اما موفق به تشخیص بقیه ی عناصر آن سنگ معدن دربردارنده ی آن ها بود نشد. بعد از این کشف در سال ۱۷۹۴، یک کانی از معدن بستناس نزدیک ریدارهیتان در سوئد که باور داشتند یک کانی آهن تنگستن است، توسط جانز جیکوب برزلیوس و ویلهلم هیسینگر دوباره مورد آزمایش قرار گرفت. در سال ۱۸۰۳ آن ها به یک اکسید سفید رنگ دست یافتند و نام آن را سریا گذاشتند. مارتین هنریک کلپروث به طور مستقل اکسید یکسانی را کشف کرد و آن را اکرویا نام نهاد.

بنابراین تا سال ۱۸۰۳ دو عنصر کمیاب خاکی ییتریم و سریم شناخته شده بودند گرچه سی سال دیگر زمان برد تا محققان بتوانند عنصر های دیگر موجود در سنگ معدن ییتریم و سریم را تعیین کنند ( خصوصیات  شیمیایی مشابه فلزات کمیاب خاکی جدایش آنها را مشکل می­سازد).

در سال ۱۸۳۹ دستیار برزلیوس ،کارل گوستاو موساندر سریا را به وسیله حرارت دادن نیترات و حل کردن محصول در نیتریک اسید جدا کرد. او نام اکسید نمک حل شونده را لانتانا نهاد. برای او سه سال دیگر زمان برد تا بتواند لانتانای خالص و دیدیمیا را جدا کند. دیدیمیا که دیگر با تکنیک مساندر قابل جدایش نیست، ترکیبی از اکسیدهاست.

کارل گوستاو موساندر، کاشف لانتانم، اربیم، تربیم

در سال ۱۸۴۲ موساندر ییتریا را به سه اکسید جداسازی کرد: ییتریا، تربیا و اربیای خالص (همه‌ی اسامی از اسم شهر ییتربی گرفته شده اند) نام نمکهای صورتی را تربیم و نمک به رنگ زرد پروکساید را اربیم نهاد.

بنابراین در سال ۱۸۴۲ تعداد عناصر کمیاب خاکی شناخته شده به  ۶ عدد رسید: ییتریم، سریم، لانتانم، دیدیمیوم، اربیم و تربیم.

نیلز جوهان برلین و مارک دلافونتین  همچنین سعی کردند ییتریا خام را جدا سازی کنند و به مواد مشابه موساندر رسیدند‌. اما برلین (۱۸۶۰) نام ماده‌ای که نمک صورتی می‌داد را اربیم گذاشت و دلافونتین نام ماده با رنگ زرد پروکساید را تربیم نهاد. این سردرگمی باعث ایجاد چند ادعای غلط از کشف عناصر جدید همانند موساندریم توسط جان لورنس اسمیت و یا فیلیپیم و دسیپیم توسط دلافونتین شد[۶][۷]. به دلیل سخت بودن جدایش فلزات و تعیین اینکه جدایش کامل شده است تعداد کشفیات غلط به ده ها و به گفته ی بعضی منابع به صد نیز می رسید.[۸]

طیف نگاری[ویرایش]

به مدت ۳۰ سال عنصر جدیدی کشف نشد و عنصر دیدیمیم در جدول تناوبی عناصر با جرم مولکولی ۱۳۸ جا داده شد. در سال ۱۸۷۹ دلافونتین از فرآیند فیزیکی جدید طیف سنجی شعله نوری استفاده کرد  و چندین  خط طیف جدید در دیدیمیا پیدا کرد. همچنین در سال ۱۸۷۹ عنصر جدید ساماریوم به وسیله پاول امیل لکوق دبویسباودران از کانی سامارسکایت جدا شد.

خاک ساماریا بعدن به وسیله‌ی لکوق دبویسباودران در سال ۱۸۸۶ جدا شده و جین چارلز گالیسارد دماریگناک با جداسازی از سامارسکایت به یک نتیجه‌ی مشابه رسید.  آنها نام عنصر را به افتخار جوهان گادولین، گادولینیوم نام نهادند، و اکسید آن نیز گادولینیا نام‌گذاری شد.

تجزیه و تحلیل طیف سنجی های ساماریا، ییتریا و سامارسکایت انجام شده بین سال‌های ۱۸۸۶ و ۱۹۰۱ توسط ویلیام کروکس، لکوق دبویسباودران و اوگنه آناتوله دمارشای چند خط طیف سنجی جدید که نشان گر وجود یک عنصر ناشناخته بود را برملا ساخت. کریستالیزاسون جزئی اکسیدها بعدا در سال ۱۹۰۱ باعث کشف یوروپیوم شد.

در سال ۱۸۳۹ سومین منبع عناصر کمیاب خاکی در دسترس قرار گرفت. این یک کانی مشابه گادولونیت، اورانوتانتالوم است که اکنون با نام سامارسکایت شناخته می‌شود. این کانی از میاس در کوه‌های جنوبی اورال توسط گوستاو رز مستندسازی شد. آر هامان مدعی شد که یک عنصر جدید به نام ایلمنیوم باید در این کانی وجود داشته باشد اما بعداً کریستین ویلهلم بلومسترند، گالیسارد دمریگناک، و هنریک رز در آن فقط تانتالم و نیوبیوم (کولومبیوم) یافتند.

هنری موزلی، توجیه برخی از قانون‌های فیزیکی و شیمیایی تجربی پیشین در مفهوم عدد اتمی

تعداد دقیق عناصر کمیاب خاکی که وجود داشتند به شدت نامشخص بود  و حداکثر تعداد ۲۵ عدد تخمین زده می شد.  استفاده از طیف سنجی اشعه ایکس (دست یافته توسط کریستالوگرافی اشعه ایکس) توسط هنری گوین جفریز موزلی  اختصاص دادن عدد اتمی به عناصر را ممکن کرد. موزلی  فهمید که تعداد دقیق لانتانایدها باید ۱۵ تا باشد و عنصر 61 باید کشف شود.

با استفاده از این حقایق درباره عدد اتمی از طریق کریستالوگرافی اشعه ایکس موزلی همچنین نشان داد که هافنیوم (عنصر ۷۲) یک عنصر کمیاب خاکی نخواهد بود. موزلی  سال ها قبل از آنکه هافنیوم کشف شود در سال ۱۹۱۵ در جنگ جهانی اول کشته شد.  از این رو ادعای جورجس اوربین مبنی بر کشف عنصر ۷۲ نادرست بود. هافنیوم عنصری است که در جدول تناوبی عناصر درست زیر زیرکونیم قرار می گیرد و هافنیوم و زیرکونیوم از لحاظ خواص فیزیکی و شیمیایی بسیار مشابه هستند.

در طول دهه ۱۹۴۰ فرانک اسپدینگ و دیگران در ایالات متحده ی آمریکا (در حین پروژه منهتن)  فرایند شیمیایی تعویض یون برای جداسازی و خالص سازی عناصر کمیاب خاکی را توسعه دادند. این روش در ابتدا در آکتینایدها برای جداسازی پلوتونیوم ۲۳۹ از اورانیم، توریم، آکتینیم، و دیگر آکتینایدها در مواد تولید شده در رآکتورهای هسته‌ای به کار گرفته شد. پلوتونیوم ۲۳۹ به دلیل این که ماده‌ای شکافتنی است بسیار مطلوب است.

منابع اصلی عناصر کمیاب خاکی کانی های باستانسایت، مونازایت، لوپارایت و خاک رس جاذب یون هستند. علی رقم فراوانی نسبتا زیاد آن ها کانی های عناصر خاکی کمیاب نسبت به منابع یکسان فلزات گذار از لحاظ معدن کاری و استخراج (به خاطر خواص شیمیایی مشابه آن ها) مشکل تر هستند، که این موضوع باعث گران بودن نسبی عناصر کمیاب خاکی شده است. استفاده ی صنعتی این عناصر تا قبل از آن که روش های کارآمد جداسازی آن ها  همانند تعویض یون، کریستالیزاسیون جزء به جزء و استخراج مایع مایع در طول اواخر دهه ی 1950 و اوایل دهه ی 1960 توسعه داده شود بسیار محدود بود.[۹]

بعضی از کنسانتره های ایلمنایت شامل مقادیر کمی اسکاندیم و دیگر عناصر کمیاب خاکی می­ باشند که می توان آن ها را با XRF (فلورسنس اشعه ایکس) تحلیل و بررسی کرد.[۱۰]


استخراج جهانی عناصر کمیاب خاکی[ویرایش]

تا سال 1948، بیشتر عناصر کمیاب خاکی دنیا در هند و برزیل از شن و ماسه های رسوبی حاصل می شد. در دهه 1950، آفریقای جنوبی منبع اصلی عناصر خاکی کمیاب جهان شد که به دلیل یک کوهوار غنی از مونازایت در معدن Steenkampskraal در استان کیپ غربی بود. در دهه 1960 تا دهه 1980، معدن عناصر نادر کوه Pass در کالیفرنیا استخراجگر پیشرودر این زمینه شد. امروزه رسوبات هند و آفریقای جنوبی هنوز هم برخی از کنسانتره های خاکی کمیاب را استخراج می کنند، اما آنها در مقایسه سطح استخراج چینی‌ها عفب افتاده اند . در سال 2017، چین 81 درصد از منابع خاکی کمیاب زمین را تولیدکرد، این کشور بیشتر در مغولستان داخلی که تنها 36.7 درصد از ذخایر را را در خود جای داده استخراج کرد. استرالیا دومین و دیگر استخراج کننده بزرگ با 15٪ تولید جهانی است. تمام منابع کمیاب خاکی سنگین جهان (مانند دیسپروسیوم) از منابع نادر خاکی چینی مانند پلی متیل بیان ابی به دست می آید. معدن محدوده براونز، واقع در 160 کیلومتری جنوب شرقیHalls Creek در شمال غرب استرالیا، در حال حاضر در حال توسعه است و قرار است که اولین تولید کننده بزرگ دیسپروزیم خارج از چین شود.

استخراج جهانی 1950 تا 2000


افزایش تقاضا منابع را کاهش داده است و نگرانی رو به رشدی به وجود آورده که ممکن است جهان به زودی با کمبود عناصر کمیاب خاکی روبرو شود.] از سال 2009 به واسطه ی تقاضای عناصر کمیاب خاکی در سراسر جهان انتظار می رفت که سالانه بیش از 40،000 تن در سال عرضه شود، مگر اینکه منابع اصلی جدید توسعه یابد. در سال 2013 اعلام شد که تقاضا برایREE ها به دلیل وابستگی اتحادیه اروپا به این عناصر افزایش می یابد،به این دلیل که عناصر خاکی کمیاب را نمی توان با عناصر دیگر جایگزین کرد و REE ها دارای نرخ بازیافت کمی هستند. علاوه بر این، با توجه به افزایش تقاضا و عرضه پایین، انتظار می رود که قیمت های آینده آنها افزایش یابد و احتمال دارد کشورهایی غیر از چین، معادن REEاحداث کنند. تقاضا REE در حال افزایش است به دلیل این واقعیت است که آنها برای تکنولوژی های جدید و نوآورانه که ایجاد می شود ضروری هستند. محصولات جدیدی که به REE نیاز دارند تولید می شوند شامل تجهیزات پیشرفته ای مانند تلفن های هوشمند، دوربین های دیجیتال، قطعات کامپیوتر و غیرهمی شوند. علاوه بر این، این عناصر در تولید در صنعت فن آوری انرژی تجدید پذیر، صنعت تجهیزات نظامی، ساخت شیشه و متالورژی نیز کاربرد دارند.

کاربرد ها[ویرایش]

استفاده ها، کاربرد ها و تقاضا برای عناصر نادر خاکی در طول سال ها گسترش یافته است. این به خصوص به علت استفاده از عناصر خاکی کمیاب در فن آوری های کم کربن بوده است. بعضی از کاربردهای مهم از عناصر کمیاب خاکی برای تولید آهنرباهای با کارایی بالا، کاتالیزورها، آلیاژها، عینک ها و لوازم الکترونیکی استفاده می شود. Nd در تولید آهنربا مهم است. عناصر کمیاب خاکی در این دسته در موتورهای الکتریکی خودروهای هیبریدی، توربین های بادی، درایوهای هارد دیسک، لوازم الکترونیک قابل حمل، میکروفون، بلندگوها استفاده می شوند. Ce وLa به عنوان کاتالیزورهای مهمی برای پالایش نفت هستند و به عنوان افزودنی های دیزل مورد استفاده قرار می گیرند. Ce، La و Nd در تولید آلیاژ و تولید سلول های سوختی و باتری های هیدرید نیکل-فلز مهم هستند. Ce، Ga و Nd در الکترونیک مهم هستند و در تولید صفحه نمایشLCD و پلاسما، فیبر نوری،لیزر  و همچنین در تصویربرداری پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده های دیگر عناصر خاکی کمیاب در ردیابی در کاربرد های پزشکی،بارور سازی و در درمان آب است.


REE ها در کشاورزی برای افزایش رشد گیاه، بهره وری و مقاومت در برابر استرس به ظاهر بدون اثرات منفی برای مصرف انسانی و حیوانی استفاده می شود. REE ها در کشاورزی از طریق کودهای غنی شده باREE استفاده می شوند که عملی رایج در چین است. علاوه بر این،REE ها مواد افزودنی خوراکی برای دام هستند که منجر به افزایش تولید مثل حیوانات بزرگ و تولید تخم مرغ و محصولات لبنی می شود. با این حال، این عمل منجر به انباشت زیستیREE در حیوانات می شود و رشد گیاه و جلبک در این مناطق کشاورزی را تحت تاثیر قرار داده است. [87] علاوه بر این در حالی که اثرات منفی خاصی برای استفاده در غلظت های پایین هنوز مشاهده نشده است، اثرات آن در طولانی مدت و با انباشت در طول زمان ناشناخته است، درخواست هایی برای تحقیق بیشتر در مورد اثرات احتمالی آنها است وجود دارد.

شرایط محیطی[ویرایش]

تصویر ماهواره ای false-color از منطقه معدن بیوان Obo، 2006

REE ها به طور طبیعی در حدود بسیار کم در محیط زیست یافت می شوند. در نزدیکی مراکز معدن کاری و صنعتی، غلظت آنها می تواند تا چندین برابر سطح طبیعی افزایش یابد. از آنجا که در محیط زیست،REE ها می توانند به خاک منتقل می شوند، و به آن واسطه توسط عوامل متعددی مانند فرسایش، آب و هوا، pH، بارش، آب های زیرزمینی و غیره منتقل شوند. عملکردهای بسیاری شبیه به فلزات دارند، آنها می توانند بسته به شرایط خاک دفع یا جذب شوند. بسته به ریزمغذی های زیستی آنها می تواند به گیاهان جذب شود و بعدا توسط افراد و حیوانات مصرف شوند. از جمله پیرامون آلایش استخراج مواد معدنی و کودهای غنی شده با REE، می توان به آلودگی تولیدی توسط کود فسفر به علت تولید و رسوب آن در اطراف گیاهان اشاره کرد. [89] علاوه بر این، اسیدهای قوی در طول فرآیند استخراج REE ها مورد استفاده قرار می گیرند، که پس از آن می توانند با انتقال به محیط زیست و پهنه های آبی محیط زیست را اسیدی بکند. یکی دیگر از افزودنی هایREEمعدنی که به آلودگی محیط زیست توسطREEمنجر می شود، اکسید سریم (CeO2)است که در طول احتراق سوخت دیزل تولید می شود و به عنوان یک ماده معدنی از اگزوز آزاد می شود و به شدت سبب آلودگی خاک و آب می شود. [87]


معدن، پالایش و بازیافت عناصر کمیاب خاکی اگر به درستی مدیریت نشود، دارای پیامدهای جدی محیط زیستی است. می اوان به خطر بالقوه ضایعات رادیواکتیو در سطوح پایین حاصل از حضور توریم و اورانیوم در سنگ های عناصر کمیاب اشاره کرد. دستکاری نابجا این مواد می تواند منجر به آسیب گسترده زیست محیطی شود. در ماه مه سال 2010، چین سخت گیری شدید پنج ماهه در زمینه معادن غیر قانونی به منظور حفاظت از محیط زیست و منابع خود را اعلام کرد. انتظار می رود این کمپین در جنوب متمرکز باشد، [91] که در آن معادن - عموما عملیات های کوچک، روستایی و غیرقانونی - به طور خاص مسبب انتشار مواد سمی در آب شده اند. [27] [92] با این حال، حتی عملیات اصلی در Baotou، در مغولستان داخلی، که در آن بسیاری از منابع کمیاب خاکی در جهان تصفیه شده اند، باعث آسیب زیست محیطی شدید شده است. [93]

پیامدها و اصلاحات[ویرایش]

معدن Bukit Merah در مالزی تمرکز پاکسازی 100 میلیون دلاری است که از سال 2011 ادامه دارد. پس از اتمام مجدد تپه ای 11،000 بار کامیون مواد آلوده رادیواکتیو، انتظار می رود که این پروژه در تابستان 2011، منجربه حذف "بیش از 80،000 بشکه فلزات زباله های رادیواکتیو به مخزن تپه بشود. [67]

در ماه مه 2011، پس از فاجعه هسته ای فوکوشیما Daiichi، تظاهرات گسترده در کوانتین در زمینه پالایشگاه lynas و زباله های رادیواکتیو از آن صورت گرفت. سنگ معدنی مورد نیازآن برای پردازش دارای سطوح بسیار پایین توریم است، و نیکلاس کورتیس، موسس و مدیر اجرایی لینز، گفت: «هیچ زیانی برای سلامت عمومی وجود ندارد.» . پزشکT. Jayabalan، که نظارت و درمان بیماران مبتلا در کارخانه میتسوبیشی را بر عهده داشت، اطمینان می دهد که باید در استفاده از Lynasا حتیاط کرد و این استدلال که سطح پایین توریم در سنگ معدن آن را امن تر می کند، منطقی نیست. زیرا تابش آن تجمعی است. "ساخت و ساز این تاسیسات تا زمانی که یک بررسی مستقل توسط سازمان ملل متحد به واسطه ی آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام بگیرد و انتظار می رود که تا پایان ژوئن 2011، متوقف شد. چنانچه محدودیت های جدید توسط دولت مالزی در اواخر ماه ژوئن متعاقبا اعلام خواهد شد. [68]

تحقیقات پیمان آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام شد و هیچگونه ساخت و سازی متوقف نشد. لایناس در بودجه و برنامه ریزی برای شروع تولید خود در سال 2011 است. آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی که در روز پنج شنبه ژوئن 2011 منتشر شد، اعلام کرد که هیچ نمونه ای از "عدم برآورده شدن استانداردهای ایمنی بین المللی در پروژه" را پیدا نکرده است.

در صورت پیروی از استانداردهای ایمنی مناسب، استخراج REE را نسبتا کم خطرمی کند. Molycorp(قبل از ورشکستگی) اغلب از مقررات زیست محیطی برای بهبود تصویر عمومی فراتر رفت. [97]
یادداشت[ویرایش]

  1. "News and events". US Department of Agriculture. Retrieved ۲۰۱۲-۰۳-۱۳.
  2. Edited by N G Connelly and T Damhus (with R M Hartshorn and A T Hutton), ed. (2005). Nomenclature of Inorganic Chemistry: IUPAC Recommendations 2005 (PDF). Cambridge: RSC Publ. ISBN 0-85404-438-8. Archived from the original (PDF) on ۲۰۰۸-۰۵-۲۷. Retrieved ۲۰۱۲-۰۳-۱۳.
  3. "Haxel G, Hedrick J, Orris J. 2006. Rare earth elements critical resources for high technology. Reston (VA): United States Geological Survey. USGS Fact Sheet: 087‐02" (PDF). Retrieved ۲۰۱۲-۰۳-۱۳.
  4. ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ C. R. Hammond, "Section 4; The Elements", in CRC Handbook of Chemistry and Physics, 89th Edition (Internet Version 2009), David R. Lide, ed. , CRC Press/Taylor and Francis, Boca Raton, FL.
  5. Gschneidner K. A., Cappellen, ed. (1987). "1787–1987 Two hundred Years of Rare Earths". Rare Earth Information Center, IPRT, North-Holland. IS-RIC 10.
  6. «History of the Origin of the Chemical Elements and Their Discoverers». 
  7. Stephen David Barrett; Sarnjeet S. Dhesi (2001). The Structure of Rare-earth Metal Surfaces. World Scientific. p. 4. ISBN 978-1-86094-165-8.
  8. «On Rare And Scattered Metals: Tales About Metals, Sergei Venetsky». 
  9. Spedding F., Daane A. H.: "The Rare Earths", John Wiley & Sons, Inc., 1961.
  10. Qi, Dezhi (2018). Hydrometallurgy of Rare Earths. Elsevier. pp. 162–165. ISBN 9780128139202.

پیوند به بیرون[ویرایش]