ریزموج

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

به امواج الکترومغناطیسی با طول موج کمتر از امواج رادیویی و بیشتر از امواج فروسرخ، ریزموج[۱] گفته می‌شود.[نیازمند منبع] چنین به نظر می رسد که طول موج مایکروویو با توجه به نام آن، امواجی در طیف طول موج کمتر از یک میلی متر باشند و طول موج ریزموج‌ها تقریباً بین ۱ میلی‌متر (متناظر با بسامد ۳۰۰ گیگاهرتز) تا ۳۰ سانتیمتر (متناظر با بسامد ۱ گیگاهرتز) است.[نیازمند منبع] البته بر روی این مرزهای این تعریف، اتفاق نظر نیست و برخی آن را از ۰٫۳ میلی‌متر در نظر می‌گیرند.[نیازمند منبع]

کاربردهای امواج مایکروویو (ریزموج)[ویرایش]

  • بهره یک آنتن متناسب بااندازه الکتریکی آن است . در فرکانس‌های بالاتر می توان از یک آنتن بااندازه‌ی فیزیکی مشخص بهره بالاتری دریافت نمود. در فرکانس‌های بالاتر پهنای باند بیشتری را می‌توان مورد استفاده قرار داد و پهنای باند بیشتر به معنای ظرفیت بیشتری برای حمل اطلاعات خواهد بود. در فرکانس 600 مگاهرتز پهنای باند 1% به معنای 6 مگاهرتز پهنای باند خواهد بود (مانند پهنای باند یک کانال تلویزیون) درحالی‌که، در فرکانس 60 گیگا هرتز پهنای باند 1% معادل 600 مگاهرتز (100 کانال تلویزیون) می باشد.
  • امواج مایکروویو روی خط دید (خط مستقیم) حرکت کرده و توسط یونیسفر منحرف نمی‌شوند چراکه امواج منحرف شده توسط یونیسفر دارای فرکانس‌های کمتری هستند درنتیجه امکان ایجاد خطوط ارتباطی با ظرفیت‌های بالا ( به صورت زمینی و یا ماهواره‌ای) فراهم می‌گردد.
  • سطح موثر انعکاس هدف ( سطح مقطع راداری ) متناسب باابعاد الکتریکی آن می‌باشد. این مساله به همراه مشخصات بهره آنتن باعث می‌گردد که امواج مایکروویو بهترین باند فرکانسی برای عملکرد رادارها باشند.
  • تشدید های مختلف مولکولی، اتمی و هسته‌ای اغلب در فرکانس‌های مایکروویو اتفاق می‌افتد که این مساله کاربردهای زیادی از جمله در علوم پایه، سنجش از راه دور، تشخیص پزشکی، مداوا و درمان و روش‌های آشپزی خواهد داشت .


این متن اصلی مقاله‌است که از ترجمه کتاب [۲] برداشته شده‌است.

پانویس[ویرایش]

  1. ریز موج واژهٔ مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به جای microwave در انگلیسی و در حوزهٔ فیزیک است. «واژه های مصوب». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. بازبینی‌شده در ۲۳ دسامبر ۲۰۱۱. 
  2. دیوید ام پوزار، مهندسی مایکروویو، صفحه 23

منابع[ویرایش]

  • ام پوزار، دیوید. مهندسی مایکروویو. کتاب آیلار، 1390.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]