آیوپاک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اتحادیه بین‌المللی شیمی محض و کاربردی
مخفف IUPAC
شعار Advancing Chemistry Worldwide
تشکیل ۱۹۱۹
نوع سازمان بین‌المللی شیمی مؤسسه‌های استاندارد
محل زوریخ, سوئیس
منطقه خدمت جهانی
زبان رسمی انگلیسی
President Kazuyuki Tatsumi
وبگاه iupac.org

اتحادیه بین‌المللی شیمی محض و کاربردی (به انگلیسی: International Union of Pure and Applied Chemistry) که آیوپاک (به انگلیسی: IUPAC) کوتاه‌شدهٔ آن است، یک سازمان غیر دولتی است که در سال ۱۲۹۸ (۱۹۱۹ میلادی) به دنبال نشست‌های بین‌المللی شیمی کاربردی به منظور ارتقای دانش شیمی پایه‌گذاری شد. اعضای این اتحادیه را انجمن‌های شیمی ملی تشکیل می‌دهند.
بسیاری از انتشارات آیوپاک بر روی اینترنت قابل مشاهده‌است. دفتر مرکزی این تشکل که عضوی از آکادمی بین المللی علوم یا به عبارت صحیح (International Council for Science) محسوب می‌شود، در پارک تحقیقاتی مثلث در آمریکا واقع شده‌است.

تاریخچه[ویرایش]

در سال ۱۸۶۰ اولین نیازها به وجود تشکل متمرکزی در حوزهٔ دانش شیمی احساس می‌شد که در پی آن دانشمندی آلمانی به نام فردریش آگوست ککوله چنین کمیته‌ای را افتتاح کرد که اولین و تنها تشکلی بود که نامگذاری ترکیبات آلی را به طور تخصصی بر عهده گرفت.
طی سال‌های جنگ جهانی دوم، آیوپاک همکاری نزدیکی با نیروهای متفقین داشت که البته در نتیجهٔ نهایی جنگ تاثیر زیادی نگذاشت. پس از اتمام جنگ نیز به آلمان غربی مجدداً برای عضویت در آیوپاک اجازه داده شد. در طی جنگ نیز این سازمان تلاش‌های بی‌وقفهٔ خود را روی استانداردسازی نامگذاری عناصر متمرکز کرد.

سال جهانی شیمی[ویرایش]

لوگوی سال جهانی شیمی

آیوپاک و یونسکو سازمان‌هایی هستند که به طور متمرکز نشست‌ها و اهداف پروژه‌های ویژه برای این منظور را اداره می‌کنند. در سال ۲۰۱۱ که سال جهانی شیمی نامگذاری شده‌بود، بر طبق نظر آیوپاک، بشر شاهد پیشرفت‌های چشمگیری در زمینهٔ شیمی بوده است. شعار نشست‌های این سال نیز «شیمی، زندگی ما، آیندهٔ ما» بود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «International Union of Pure and Applied Chemistry»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۳۱ می ۲۰۱۱).
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «International Council for Science»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۱).