عباس‌آباد (مازندران)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از عباس‌آباد (شهر))
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۶°۴۳′۲۳″شمالی ۵۱°۰۶′۲۶″شرقی / ۳۶٫۷۲۲۹۳۱°شمالی ۵۱٫۱۰۷۱۶۹°شرقی / 36.722931; 51.107169

عباس‌آباد از شهرهای شهرستان عباس‌آباد با نام جدید گلشهر در استان مازندران و واقع در ناحیه شمالی ایران است. این شهر از شمال به دریای خزر، از جنوب به منطقه کلاردشت، از غرب به شهر نشتارود و از شرق به شهر سلمان‌شهر (متل قوی یا ساقی کلایه سابق) متصل می‌گردد. عباس‌آباد بر اساس آخرین آمار سازمان سرشماری ایران در سال ۱۳۸۹ جمعیتی بالغ بر ۱۲۱۳۹ نفر را دارد و شهرهای کلارآباد و سلمانشهر زیر مجموعه اداری آن می‌باشند.

این شهرستان دارای روستاهای زیادی است. (بورآیش،مشهدی سرا، سیدمحله، کاظم‌کلا، کلاکرده،پلنگ‌کلا، سر لنگا، ماشال اباد، پرچ ور، هردورود، محمدحسین آباد، امرجکلا، شل محله،کورکلا( شهیدمحله)،بالا پسنده و پایین پسنده، دراسره، تازه آباد، تیلور سر، جمشید آباد، چارز، کیاده، یالبندان، خوشامیان، اسبچین و.جیسا شرقی ،جیسا غربی،کرگاس، بااوج خیل شجاع محله (شل محله)،دانیال،......

شغل اصلی مردمان این شهر کشاورزی و باغداری می‌باشد. کشت برنج در فصل بهارآغاز شده و تا اواسط تابستان برداشت می‌شود. کیوی، پرتغال، نارنگی از مهم‌ترین محصولات باغداری این شهر می‌باشد. همچنین پرورش گل و گیاه در این شهر رونق بسیاری دارد.

گویش مردم این شهر مازندرانی و فارسی می‌باشد و درایام مهم سال همانند عید نوروز و مراسم عزاداری و جشنها نیز دارای آئین خاص خود می‌باشند. باگسترش روزافزون شهرک‌سازی مناظر سرسبز این شهر در خطر نابودی قرار گرفته‌است. این فرایند به قدری شدت یافته که اکثر مردم اقدام به فروش زمین‌های کشاورزی خود نموده‌اند. ازاماکن مذهبی این شهر می‌توان به بقعه سیدکیا ابوالحسن واقع در مزار شهدای مشهدیسرا اشاره کرد.

در مهرماه ۱۳۸۸ بخش عباس‌آباد (تنکابن) به شهرستان عباس‌آباد ارتقاء یافت.

تاریخچه[ویرایش]

چارلز فرانسیس مکنزی که در سال ۱۸۵۹ میلادی از این محل عبور کرده چنین وصفی در خصوص آن ارائه می‌دهد: «به دره زیبایی(عباس‌آباد ) رسیدیم، این ده موقعیت خوبی دارد و روی پشته‌ای سرسبز و به فاصله کمی از کنار دریا قرار دارد. موقعیت عباس‌آباد از دهات بسیاری که تاکنون دیده بودم مناسبتر می‌نمود. نام این ده به شاه عباس مربوط نیست و نام یکی از اهالی محل است که بانی آن بوده..... در این ده بیست و پنج خانه هست. یک قبرستان دارد که مانند سایر قبرستان‌های ایران، هیچگونه تزئیناتی نداشت.»[۱]

shora.ir/ سایت شورای اسلامی شهر

منابع[ویرایش]

  1. سفرنامه شمال. چالز فرانسیس مکنزی. منصوره اتحادیه نظام مافی. نشر گستره. تهران. ۱۳۵۹