باب‌المندب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۱۲°۳۵′ شمالی ۴۳°۲۰′ شرقی / ۱۲.۵۸۳° شمالی ۴۳.۳۳۳° شرقی / 12.583; 43.333

باب‌المندب

باب‌المندب تنگه آبی در قسمت جنوبی دریای سرخ به اقیانوس هند. تنگه‌ٔ باب‌المندب آبراهی است بسیار استراتژیک که راه کشتی‌های کالاهی و تجارتی وهم همچنین مسافرتی «در دوران قدیم» از دریای عرب و اقیانوس هند به درون دریای سرخ هدایت می‌دهد وسپس از گذر از کانال سوئز به سوی دریای مدیترانه ادامه می‌دهد. این آبراهه بسیار مهم در فاصلهٔ ۳۶ کیلومتری ناحیهٔ جنوب روستای ذباب در کرانهٔ خلیج عدن واقع شده‌است، ودر حدود ۸۴ کیلومتر از شهر ساحلی مخا دوری دارد. مؤرخ وتاریخ نویس «الویسی» می‌گوید که «تنگه باب‌المندب» یکی از تنگه‌های بسیار مهمی است که دریای عرب و دریای هند را به دریای «قُلزُم» رسانده، وسپس به دریای «روم» متصل می‌کند.

کوه‌های باب‌المندب[ویرایش]

کوه‌های متعددی بر فراز این تنگه پراهمیت قرار دارند. این تنگه از پایه کوه «جبال المندب» گذر می‌کند. ارتفاع این کوه در حدود ۳۰۰ متر از سطح دریا می‌باشد. سپس کوه «شیخ سعید»، ودر پایهٔ همین کوه نیز روستایی به همین نام وجود دارد که تعداد ساکنانش بیش از ۶۰ نفر نیست. در سمت مشرق آن کوه «منهلی» است که ارتفاعش در حدود ۳۱۰ متر است، و کوه «جبل مراد» و کوه «العقد» می‌باشد. در کرانه تنگه باب‌المندب روستا المندب واقع شده‌است وجعیتش در حدود ۸۰۹ نفر می‌باشد. در بعضی از آثار وسنگ نبشته‌ها آمده‌است که تاریخ روستای «المندب» به دوران پادشاهی سبا و ذوریدان می‌رسد. همچنین در سمت جنوب روستای المندب، روستای دیگری بنام «بیت الفقیه» وجود دارد ودارای ۸۳۹ نفر جمعیت می‌باشد، ساکنان این روستا به صید و ماهی گیری اشتغال دارند.

منابع[ویرایش]

  • المقحفی، ابراهیم، احمد، (مُعجَم المُدُن وَالقَبائِل الیَمَنِیَة) ، منشورات دار‌الحکمة، صنعاء، چاپ وانتشار سال ۱۹۸۵ میلادی به (عربی).
  • الحموی، یاقوت، ابوعبدالله، معجم البلدان، دار‌الکتب العلمیة، بیروت، لبنان، جلد هفتم، چاپ سال ۱۹۹۰ مبلادی به (عربی).