خلیج عقبه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مختصات: ۲۷°۵۷′ شمالی ۳۴°۳۶′ شرقی / ۲۷٫۹۵۰°شمالی ۳۴٫۶۰۰°شرقی / 27.950; 34.600

صحرای سینا و خلیج عقبه (در سمت راست) و خلیج سوئز (چپ)، در تصویری که به‌وسیله شاتل فضایی STS-۴۰ گرفته شده است.

خلیج عَقَبه یا خلیج ایلات، نام خلیج بزرگی است در دریای سرخ. خلیج عقبه در شرق صحرای سینا و غرب شبه جزیره عربستان، اسرائیل، سرزمین‌های فلسطینی، مصر و اردن واقع شده است.

مانند آب‌های کرانه‌ای دریای سرخ، خلیج عقبه نیز یکی از مکان‌های مهم غواصی تفریحی در جهان است. آب‌های خلیج عقبه از نظر مرجان‌های دریایی غنی است و تنوع آبزیان در آن زیاد است. در برخی نقاط این خلیج عمداً کشتی‌ها و شناورهایی را غرق کرده‌اند تا بدنه این شناورها محل مناسبی برای رویش امن مرجان‌ها و آبزیان فراهم آورد.

جغرافیا[ویرایش]

بیشینهٔ ژرفای خلیج عقبه در مرکز آن و ۱٬۸۵۰ متر است. خلیج سوئز نسبت به خلیج عقبه پهنای بسیار بیشتری دارد اما عمق آن کمتر از ۱۰۰ متر است. خلیج عقبه از جنوب (تنگهٔ تیران) تا نقطهٔ شمالی، یعنی محل تلاقی اسرائیل، مصر و اردن، ۱۶۰ کیلومتر است. خلیج عقبه در عریض‌ترین نقطهٔ خود ۲۴ کیلومتر پهنا دارد.

شهرها[ویرایش]

در منتهی‌الیه شمالی خلیج عقبه سه شهر مهم وجود دارد: طابا در مصر، ایلات در اسرائیل، و عقبه در اردن. این سه شهر از بندرهای بازرگانی مهم و گردشگاه‌های جذاب برای گردشگران هستند. در نواحی جنوبی‌تر خلیج، حقل بزرگ‌ترین شهر عربستان در کنارهٔ خلیج عقبه است. در قسمت صحرای سینا شرم‌الشیخ و دهب شهرهای اصلی را تشکیل می‌دهند.

بزرگ‌ترین مرکز شهری پیرامون خلیج عقبه شهر عقبه در اردن با ۱۰۸ هزار نفر جمعیت است (در سال ۲۰۰۹ میلادی) و پس از آن شهر ایلات است که ۴۸ هزار نفر جمعیت دارد. (سرشماری ۲۰۰۹.)

منابع[ویرایش]