دریاچه طبریه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۲°۵۰′ شمالی ۳۵°۳۵′ شرقی / ۳۲.۸۳۳°شمالی ۳۵.۵۸۳°شرقی / 32.833; 35.583

Golan 92.jpg

دریاچه طَبَریه که دریاچه جَلیل هم نامیده شده یک دریاچه آب شیرین در میان اسرائیل و بلندی‌های جولان (سوریه) است. محیط این دریاچه حدود ۵۳ کیلومتر، درازای آن ۲۱ کیلومتر و پهنای آن ۱۳ کیلومتر است.

مساحت دریاچه طبریه ۱۶۶ کیلومتر مربع و بیشینه ژرفای آن حدود ۴۳ متر است. این دریاچه ۲۱۴ متر زیر سطح دریاهای آزاد واقع شده و پس از دریای مرده پست‌ترین دریاچه آب شیرین کره زمین به‌شمار می‌آید. آب دریاچه طبریه از چشمه‌های زیرزمینی و رود اردن تأمین می‌شود. این رود در دشت غور و از سوی شمال به جنوب به دریاچه می‌ریزد.

به جز رود اردن (نهرالشریعه) دو رود عین‌الزیتون و به نام دیگر وادی‌السلامه، و وادی‌السمک هم وارد این دریاچه می‌شود. کرانه خاوری آن از خود دریاچه بلندتر است و گرداگرد آن را کوه فراگرفته‌است. دشت پهناور غور هم ساحلی از آن را تشکیل می‌دهد.

پیشینه[ویرایش]

شهر طبریه که یکی از چهار شهر مقدس یهود به‌شمار می‌آید در کنار این دریاچه واقع شده‌است. نام این شهر و دریاچه به نام تیبریوس، امپراتور روم اشاره دارد.

صلاح‌الدین ایوبی فرانک‌ها را در سومین جنگ صلیبی معروف به جنگ حطین در کنار این دریاچه شکست داد. در داستان‌های قدیم می‌پنداشتند که گور سلیمان در این دریاچه باید باشد. منسوب به طبریه را طبرانی می‌گویند.

این دریاچه مهمترین منبع آب شیرین فلسطین اشغالی به‌شمار می‌آید و از دیدگاه راهبردی برای فلسطین اشغالی دارای اهمیت بسیاری است.[۱]

سراسرنما[ویرایش]

alt text
سراسرنمایی از دریاچه طبریه

منابع[ویرایش]

  • Wikipedia contributors, "Sea of Galilee," Wikipedia, The Free Encyclopedia, (accessed September ۱۹، ۲۰۱۱).
  • دهخدا: طبریه.