خلیج عقبه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از خلیج ایلات)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۲۷°۵۷′ شمالی ۳۴°۳۶′ شرقی / ۲۷٫۹۵۰°شمالی ۳۴٫۶۰۰°شرقی / 27.950; 34.600

صحرای سینا و خلیج عقبه (در سمت راست) و خلیج سوئز (چپ)، در تصویری که به‌وسیله شاتل فضایی STS-۴۰ گرفته شده است.

خلیج عَقَبه یا خلیج ایلات، نام خلیج بزرگی است در دریای سرخ. خلیج عقبه در شرق صحرای سینا و غرب شبه جزیره عربستان، اسرائیل، سرزمین‌های فلسطینی، مصر و اردن واقع شده است.

مانند آب‌های کرانه‌ای دریای سرخ، خلیج عقبه نیز یکی از مکان‌های مهم غواصی تفریحی در جهان است. آب‌های خلیج عقبه از نظر مرجان‌های دریایی غنی است و تنوع آبزیان در آن زیاد است. در برخی نقاط این خلیج عمداً کشتی‌ها و شناورهایی را غرق کرده‌اند تا بدنه این شناورها محل مناسبی برای رویش امن مرجان‌ها و آبزیان فراهم آورد.

جغرافیا[ویرایش]

بیشینه ژرفای خلیج عقبه در مرکز آن و ۱۸۵۰ متر است. خلیج سوئز نسبت به خلیج عقبه پهنای بسیار بیشتری دارد اما عمق آن کمتر از ۱۰۰ متر است. خلیج عقبه از جنوب (تنگه تیران) تا نقطه شمالی ، یعنی محل تلاقی اسرائیل، مصر و اردن، ۱۶۰ کیلومتر است. خلیج عقبه در عریض‌ترین نقطه خود ۲۴ کیلومتر پهنا دارد.

شهرها[ویرایش]

در منتهی‌الیه شمالی خلیج عقبه سه شهر مهم وجود دارد: طابا در مصر، ایلات در اسرائیل، و عقبه در اردن. این سه شهر از بندرهای بازرگانی مهم و گردشگاه‌های جذاب برای گردشگران هستند. در نواحی جنوبی‌تر خلیج، حقل بزرگ‌ترین شهر عربستان در کناره خلیج عقبه است. در قسمت صحرای سینا شرم‌الشیخ و دهب شهرهای اصلی را تشکیل می‌دهند.

بزرگ‌ترین مرکز شهری پیرامون خلیج عقبه شهر عقبه در اردن با ۱۰۸ هزار نفر جمعیت است (در سال ۲۰۰۹ میلادی) و پس از آن شهر ایلات است که ۴۸ هزار نفر جمعیت دارد. (سرشماری ۲۰۰۹.)

منابع[ویرایش]