دلتای گنگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دلتای گنگ

دلتای گنگ (که به دلتای بنگال نیز شناخته می‌شود) یک دلتای رود در جنوب بنگال است که شامل نواحی از بنگلادش، بنگال غربی و هند می‌شود. این دلتا، بزرگترین دلتای جهان است[۱][۲] و در خلیج بنگال خالی می‌شود. ناحیه این دلتا یکی از حاصل خیرترین نواحی دنیا است که به همین دلیل این دلتا نام دلتای سبز را نیز به دست آورده‌است و از رودهای براهماپوترا و گنگ تشکیل شده‌است.[۳]

این دلتا به شکل مثلث است و به عنوان یک دلتای قوس‌دار در نظر گرفته می‌شود. مساحت آن بیش از ۱۰۵٬۰۰۰ کیلومتر مربع (۴۱٬۰۰۰ مایل مربع) می‌باشد و اگر چه این دلتا بیشتر در بنگلادش و هند قرار دارد، با این همه رودخانه‌هایی از بوتان، تبت، هند و نپال از جانب شمال در آن تخلیه می‌شوند. تقریباً ۶۰٪ از دلتای گنگ در بنگلادش و حدود ۴۰٪ در بنگال غربی کشور هند قرار دارد. بیشتر دلتا از خاک‌های آبرفتی و ذرات رسوبی کوچک شکل گرفته‌است که در انتهای کند شدن جریان رودخانه، ته‌نشین می‌شوند. دلتای گنگ هزارتویی (لابیرنت) از کانال‌ها، باتلاق‌ها، دریاچه‌ها و دشت‌های رسوبی است. رودخانه گورای مادوماتی، دلتای گنگ را به دو قسمت تقسیم می‌کند که یکی از آنها از دیدگاه زمین‌شناسی، جوان و فعال است (دلتای شرقی) و دیگری که دلتای غربی است، قدیمی‌تر محسوب می‌شود و فعالیت کمتری دارد.[۴]

بین ۱۲۵ تا ۱۴۳ میلیون نفر بر روی این دلتا زندگی می کنند.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Where Is The Largest Delta In The World?". WorldAtlas.
  2. Seth Mydans (21 June 1987). "Life in Bangladesh Delta: On the Edge of Disaster". The New York Times. Archived from the original on 4 November 2017.
  3. Wikipedia contributors, "Ganges Delta," Wikipedia, The Free Encyclopedia, https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Ganges_Delta&oldid=700996958 (accessed February 1, 2016).
  4. Chowdhury, Sifatul Quader; Hassan, M Qumrul (2012). "Bengal Delta". In Islam, Sirajul; Jamal, Ahmed A. Banglapedia: National Encyclopedia of Bangladesh (Second ed.). Asiatic Society of Bangladesh.