گزخنگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

{{جعبه اطلاعات روستای ایران : روستاي گزخنگ ازلحاظ تقسيمات سياسي(كشوري)جزء دهستان باغ صفا از توابع بخش سرچهان شهرستان بوانات مي‌باشد اين روستا از نظر موقعيت جغرافيايي با موقعيت 30 درجه و 12 دقيقه 85 ثانیه عرض جغرافيايي و 53 درجه و 30 دقيقه و 38 ثانیه طول جغرافيايي و در ارتفاع 2140 متري از سطح دريا واقع شده است.

محدودة‌ كالبدي روستا با وسعتي حدود 5/5 هكتار توسط اراضي زراعي و باغات احاطه شده است. این روستا در 5 کیلومتری باغ صفا (مركز دهستان)، 28 كيلومتري كره اي(مركز بخش) و 58 کیلومتری بوانات واقع شده است.

مبدأ تاريخي روستا به دليل عدم وجود اسناد مكتوب رسمي مشخص نمي‌باشد. ليكن براساس پيمايشهاي محلي و گفتگو با اهالي و اعضاي شوراي روستا قدمتي بيش از 60 سال را براي روستا مطرح مي‌كنند. در قديم الايام در اطراف روستا درختان گز با تنه هاي محكم و قَوي و به قولي خُنگ وجود داشته است به همين دليل نام روستا را گزخُنگ گذاشته اند. شغل اصلی مردم روستا کشاورزی ودامداری می باشد وبه زبان اصلی اهالی فارسی می باشد. روستای گزخنگ از نظر تقسیمات کشوری جزء بخش سرچهان واقع در شهرستان بوانات میباشد.این روستا از قدمت تاریخی بالایی برخوردار است ، شاهد این ادعا نام این روستا (گزخنگ)میباشد که (گز) به معنی نوعی درخت و (خنگ) به معنی قوی و بلند میباشد پس کلمه گزخنگ به معنی جایی که درختان گز بلندقامت است،میباشد.و این واژه جزء یکی از واژگان قدیمی ادب فارسی محسوب میشود.

مردم این روستا مردمانی خونگرم ،با فرهنگ و متدین میباشند،هرساله در نیمه شعبان جشن با شکوهی برای امام زمان با همکاری مردم بر گزار میشود و قدری این جشن جذاب است که از روستا ها و شهرهای اطراف نیز در این جشن شرکت میکنند. |نام‌رسمی=گزخنگ gazekhong