جهاد سازندگی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
انقلاب ۱۳۵۷ ایران
1979 Iranian Revolution.jpg

پیش‌زمینه و علل
شعارها
نام‌ها
روابط خمینی و آمریکا


جهاد سازندگی نهادی انقلابی است که در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ به فرمان روح‌الله خمینی[۱] برای رسیدگی به مناطق محروم و دورافتاده ایران تأسیس شد.

نهاد جهاد سازندگی فارغ از بوروکراسی موجود سازمان‌های آن روز و منبعث از نگاهی دیگر به هستی با ساختاری منحصر به فرد که به شدت متناسب با انقلاب نوین اسلامی بود به وجود آمد و به سرعت کارآمدی خود را در تحقق اهداف اثبات کرد و برتری خود نسبت به بوروکراسی‌های نفس گیر اداری را به رخ کشید.

اندیشه تأسیس جهاد سازندگی، نخستین بار، با عنوان طرح اعزام گروه‌های ۱۰ نفره دانشجوئی به مناطق محروم و با پیشنهاد یکی از اعضای هیئت علمی دانشکده فنی دانشگاه تهران، مطرح شد. سپس، طرح موضوع به رهبر انقلاب ایران سید روح الله خمینی داده شد و او در ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ فرمان تشکیل جهاد را صادر کرد. افرادی همچون بهشتی از حامیان این حرکت مردمی و دانشجویی بود.

بعدها و پس از یک دوره آغازین، جهاد سازندگی به وزارتخانه‌ای در دولت تبدیل شد و سرانجام با ادغام در وزارت کشاورزی، نام وزارت جهاد کشاورزی را بخود گرفت و منحل شد.

دلایل تأسیس پس از پیروزی انقلاب اسلامی با توجه به ضرورت انجام اقدامات وسیع و سریع در راستای محرومیت زدائی و افزایش تولیدات کشاورزی وتوسعه و عمران روستاها با وجود ارگان‌های رسمی دولتی، جهاد سازندگی در ۲۷ خرداد ماه ۱۳۵۸ با فرمان رهبر انقلاب اسلامی سید روح الله خمینی به منظور فراهم آوردن نهضتی همه‌جانبه برای مبارزه با فقر و محرومیت بجا مانده از رژیم گذشته و توسعه و عمران روستائی به وجود آمد.

تاریخچه[ویرایش]

ایده ابتدایی تشکیل نهادی دانشجویی برای اداره مناطق بحرانی محروم و دورافتاده از جمله کردستان، سیستان و بلوچستان، گنبد و ترکمن صحرا، مسجد سلیمان و خوزستان و چهارمحال و بختیاری و هدایت امور سیاسی و فرهنگی و فعالیت‌های انقلابی و مردمی این مناطق با استفاده از امکانات ارتش در جلسه جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های پلی تکنیک، صنعتی آریامهر، دانشگاه تهران، دانشگاه ملی و دانشگاه علم و صنعت ایران با سید روح الله خمینی مطرح شد و او علی‌رغم میل دانشجویان، آن‌ها را به نخست وزیر وقت مهدی بازرگان ارجاع داد. در جلسه‌ای که با حضور این دانشجویان به همراه بعضی استادان دانشگاه، با نخست وزیر برگزار شد، اولین نماینده این گروه دانشجویی محمدتقی امانپور انتخاب گردید که رابط این گروه دانشجویی با نخست وزیری بود. بنا بر خاطرات این دانشجویان، بازرگان ابتدائاً با هرگونه همکاری و مشارکت دانشجویان در حل بحرانهای کشور مخالفت کرد اما با اصرار و استدلالهای دانشجویان بالاخره رضایت داد که آنان در مناطق بحران‌زدهٔ مرزی (و نه در تهران!) فعال شوند. اولین گروهای اعزامی گروهای زیر بودند که تا تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۵۷اعزام شدند و به مدت سه ماه در این مناطق فعالیت کردند.

پس از اعزام این گروه‌ها لزوم ایجاد نهضت جهاد سازندگی با مشارکت بازی جویان در کشور احساس شد این طرح در اردیبهشت ۵۸ در دانشگاه‌های ایران مورد نظرخواهی قرار گرفت که با موافقت دانشجویان روبرو شد بنابراین طرح تشکیل نهضت مدون شد و توسط بهشتی به اطلاع سید روح الله خمینی رسید. سید روح الله خمینی مهلتی یک ماه را برای تشکیل این نهضت در نظر گرفت و در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ چهار ماه بعد از انقلاب اسلامی فرمان تشکیل جهاد سازندگی را صادر کرد. در ابتدا بهشتی به عنوان نماینده شورای انقلاب در جهاد سازندگی تعیین و سپس ناطق نوری[۲] به عنوان نماینده سید روح الله خمینی و محمدحسین بنی‌اسدی به عنوان نماینده نخست وزیر و علیرضا افشار، جواد علیزاده کلشانی و مجتبی آلادپوش به عنوان اولین شورای مرکزی جهاد سازندگی تعیین و کار خود را آغاز نمودند.[۳] دی ماه ۱۳۶۰، عبدالله نوری با حکم سید روح‌الله خمینی جایگزین ناطق نوری شد.[۴]

وزارتخانه جهاد سازندگی[ویرایش]

نهضت جهاد سازندگی در روز سه‌شنبه ۷ آذر ۱۳۶۲ طی طرحی در سه فصل شامل: اهداف ، وظایف و مقررات عمومی در ۱۱ ماده و ۵ تبصره با تأیید مجلس شورای اسلامی به وزارتخانه جهاد سازندگی تبدیل شد. این طرح ۱۰ روز بعد به تأیید شورای نگهبان رسید. وزارت جهاد سازندگی به کمیته‌های مختلف با شرح وظایف مختلف تقسیم شد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • کمیته فرهنگی
 • کمیته عمران و فنی
 • کمیته کشاورزی
 • کمیته بهداشت و درمان
 • کمیته پشتیبانی مناطق جنگی
 • کمیته صنایع

وزارتخانه جهاد کشاورزی[ویرایش]

به منظور رفع نابسامانی‌ها و نارسایی‌ها در بخش کشاورزی براساس قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در جهت اصلاح نظام اداری، کاهش تصدی‌های غیر ضروری، ارتقای بهره‌وری و کارایی نیروی انسانی و مدیریت دستگاه‌های اجرایی، حذف موازی کاری‌ها و تجمع امور کشاورزی، دام، توسعه و عمران روستایی لایحه ادغام وزارت جهاد سازندگی و وزارت کشاورزی و تشکیل وزارت جهاد کشاورزی توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تهیه شد و در تاریخ ۲۶ مرداد ۱۳۷۹ با قید یک فوریت به مجلس شورای اسلامی رفت.[۵] این لایجه در تاریخ ۶ دی ۱۳۷۹ به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید و در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۷۹ توسط شورای نگهبان تأیید شد.[۶]

فرمان روح‌الله خمینی[ویرایش]

سید روح الله خمینی در ۲۷ خرداد ۱۳۵۸[۷] چهار ماه بعد از انقلاب اسلامی در طی فرمانی نهاد جهاد سازندگی را تشکیل داد. در این فرمان از ملت ایران به عنوان ملتی فداکار یاد می‌شود و تنها راه ساخت ویرانی‌های کشور که به عقیده سید روح الله خمینی از آثار حکومت پهلوی بر ایران است همکاری ملت ایران عنوان می‌شود. در بخشی از این فرمان آمده‌است.

لکن این دیوار شیطانی بزرگ که شکست، پشت این دیوار و خرابی‌های زیادی هست و ناچاریم که برای سازندگی به ملت متوجه بشویم. برای اینکه خرابی‌هایی را که در طول مدت حکومت جائر پهلوی در مملکت ما حاصل شده‌است ترمیم کنیم و بحمدالله ملت ما راجع به سازندگی مهیا بودن خود را اعلام کردند. دانشجوهای عزیز، متخصصین، مهندسین و بازاریان، کشاورزان همه قشرهای ملت داوطلب‌اند که ایرانی که به‌طور مخروبه به دست ما آمده، بسازند از این جهت باید ما این جهاد را به سازندگی موسوم کنیم...[۸]

همچنین در انتهای این فرمان سید روح الله خمینی ثواب سازندگی و شرکت در این جهاد را بالاتر از زیارت مکه و مدینه می‌داند:

بلکه من از اشخاصی که برای زیارتها مثل زیارت مکة معظمه و مدینه منوره می‌خواهند به‌طور استحباب بروند از آن‌ها می‌خواهم و تقاضا می‌کنم که شما که برای ثواب می‌خواهید به مکه مشرف بشوید یا می‌خواهید به مدینه منوره یا به عتبات عالیات مشرف بشوید، امروز ثوابی بالاتر از این نیست که به برادران خودتان کمک کنید و این سازندگی را همه با هم شروع کنیم که ایران خودتان درست ساخته بشود و برادران شما نجات یابند.[۹]

جهاد سازندگی و جنگ[ویرایش]

جهادسازندگی در جنگ نقش بزرگی را ایفا کرد و بگفته فرماندهان جنگ یکی از دلایل عدم شکست ایران در جنگ حضور این نهاد انقلابی در جنگ بود.[۱۰][۱۱] جهاد در جنگ حضور مهندسی داشت و با ساخت پل، سنگر، خاکریز و جاده در مناطق مختلف باعث پیشرفت سربازان در جنگ می‌شد که در این زمینه می‌توان به احداث پل بعثت بر رودخانه اروند اشاره کرد. جهاد در جنگ یک قرارگاه مرکزی و ۵ قرارگاه محور عملیاتی شامل قرارگاه کربلا، نوح، نجف، حمزه سیدالشهدا، رمضان داشت همچنین از ۶ تیپ مهندسی سه گردانه در مناطق جنگی مانند تیپهای مهندسی استان فارس، اصفهان، کرمان و سمنان تشکیل می‌شد ضمن اینکه ۴۵ گردان مستقل نیز از استان‌های مختلف فعالیت مهندسی داشتند. از جهادگران در جنگ ۱٬۱۰۰ نفر شهید، ۲۲٬۰۰۰ نفر جانباز و بیش از ۸۰۰ نفر اسیر شدند.[۱۲]

سنگرسازان بی‌سنگر[ویرایش]

لقب سنگرسازان بی‌سنگر توسط سید روح الله خمینی رهبر ایران به جهادگران جهاد سازندگی به دلیل نقش بزرگشان در جنگ داده شد.[۱۳]

فعالیت‌های مهم[ویرایش]

 • عملیات خیبر
  • پل ۱۴ کیلومتری خیبر بدون پایه بر روی آب از سه راه فتح تا جزیره شمالی
  • احداث جاده بزرگ سیدالشهدا (ع) که نیروها توانستند بخشی از رودخانه هورالعظیم را پر کنند تا رزمندگان با اطمینان خاطر بیشتری جزایر را در اختیار داشته باشند.
 • پل بعثت بر رودخانه اروند با ۳ هزار و ۴۰۰ لوله ۵۶ اینچ
  • احداث جاده رملی

اهداف[ویرایش]

عمده‌ترین اهدافی که جهاد سازندگی عبارتند از:

 • رفع محرومیت از روستاهایی که از ساده‌ترین امکانات رفاهی نیز محروم بودند.
 • حرکت به سوی استقلال و خودکفائی کشور با تلاش در جهت بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی روستاها و مناطق عشایری از طریق توسعه کشاورزی، دامداری، صنایع روستائی و...
 • ایجاد زمینه لازم جهت رشد شخصیت والای انسانی روستائیان از طریق مشارکت و نظارت آنان در فعالیت‌های روستائی
 • بسیج قشرها مختلف مردم جهت سازندگی روستاها و فراهم کردن امکان تلاش برای رشد و تکامل آنها؛ که به علت ابعاد گسترده ویرانی‌ها و محرومیت‌های به جا مانده از رژیم پهلوی، جهاد سازندگی اولویت در امر سازندگی را به روستاهای دورافتاده و محروم اختصاص داد.

اردوهای جهادسازندگی[ویرایش]

این اردوها هر ساله در ایام تابستان و عید با حضور دانشجویان و طلاب در مناطق دورافتاده و محروم روستایی برگزار می‌شود.[۱۴]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «پیام رادیو- تلویزیونی به ملت ایران درباره تشکیل جهاد سازندگی». سایت جامع امام خمینی.
 2. «حکم انتصاب آقای ناطق نوری به نمایندگی در جهاد سازندگی». سایت جامع امام خمینی.
 3. امانپور، محمدتقی (۲۴ تیر ۱۳۸۵)، «تشکیل جهاد سازندگی حاشیه‌ای بر دو مقاله»، روزنامه شرق شماره ۸۱۰
 4. «حکم انتصاب آقای عبد اللَّه نوری به سمت نماینده امام در جهاد سازندگی». سایت جامع امام خمینی.
 5. «قانون تشکیل وزارت جهاد کشاورزی». سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی.
 6. «تاریخچه وزارت جهاد کشاورزی». سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان.
 7. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام ToolAutoGenRef2 وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 8. صحیفه امام، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام سید روح الله خمینی، ص. جلد هشتم ص٫ ۱۷۹–۱۸۰، شابک ۹۶۴-۳۳۵-۳۵۱-۶
 9. صحیفه امام، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، ص. جلد هشتم ص٫ ۱۷۹–۱۸۰، شابک ۹۶۴-۳۳۵-۳۵۱-۶
 10. «ادغام جهاد سازندگی و وزارت کشاورزی یک اشتباه تاریخی بود». فاش نیوز.
 11. «سردارپورجمشیدیان فرمانده سپاه عاشورا: نقش جهادسازندگی در هشت سال دفاع مقدس، بسیار مهم و انکار ناپذیر بوده‌است». سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی.
 12. «میرزابابایی: پیشرفت صنعتی کشور مرهون نبوغ مهندسی جنگ جهادسازندگی است». خبرگزاری مهر.
 13. «پیام به مسئولان برگزاری سمینار جهاد سازندگی (تجلیل و تقدیر از جهادگران)». سایت جامع امام خمینی.
 14. «گروه‌های جهادی». مهرباران.