عملیات خیبر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
عملیات خیبر
زمان دهم ۳ اسفند ۱۳۶۲ تا ۲۲ اسفند ۱۳۶۲
مکان دریاچه ای نیزارهای هورالعظیم در عراق
نتیجه پیروزی ایران٬ پاتک نیروهای عراقی با شکست مواجه شد.
علت جنگ عراق مورد هجوم ایران قرار گرفت
جنگندگان
 عراق  ایران
فرماندهان
حمید باکری جانشین فرماندهی لشکر ۲۱ عاشورا  
نیروها
۲۵۰٬۰۰۰ سرباز ۲۵۰٬۰۰۰ سرباز
تلفات
کشته ها: ۹٬۰۰۰ نفر کشته ها: ۲۰٬۰۰۰ نفر
عملیات خیبر
جنگ ایران و عراق
رمز عملیات یا رسول‌الله (ص)
آغاز عملیات ۳ اسفند ۱۳۶۲
پایان عملیات ۲۲ اسفند ۱۳۶۲
جبهه جنوبی
مکان عملیات هورالهویزه - شمال بصره
نوع تک گسترده
فرماندهی مشترک
سازمان عمل‌کننده مشترک
نوشتار(های) وابسته: نبرد نیزارها

عَمَلیات خِیبَر یکی از عملیات‌های تهاجمی نیروهای مسلح ایران در جریان جنگ ایران و عراق بود. این نبرد در سوم اسفند ماه ۱۳۶۲ آغاز شد و تا ۲۲ اسفند همان سال ادامه یافت. عملیات خیبر بخشی از تهاجم نیروهای ایران در جریان نبرد نیزارها محسوب می شود.

پیش زمینه[ویرایش]

در پی عملیات های والفجر ۴ و والفجر ۵ در جنوب عراق نیروهای ایرانی توانستند جبهه جدیدی را در نیزارهای هویزه باز کنند. ۲۵۰/۰۰۰ رزمنده ایرانی از این محل به بیابان های عراقی راه یافتند. پس از نیزارها ایرانی‌ها، نیروهای زرهی عراقی آماده رسیدن نیروهای ایرانی بودند. در این برهه از جنگ نیروی هوایی ایران (به علت تحریم‌ها و نبود قطعات یدکی) قادر به ارائه پشتیبانی هوایی از نیروهای پیاده نبود و این نیروهای ایرانی را بسیار آسیب‌پذیر کرده بود.

عملیات[ویرایش]

در سوم اسفند ۱۳۶۲ نیروهای ایرانی توانستند به سمت جزیره نفت خیز مجنون یورش بردند. این عملیات اولین عملیات استراتژیک تهاجمی نیروهای ایرانی در جنگ ایران و عراق به شمار می آید. در این زمان نیروی هوایی ایران زمینگیر بود و تنها می توانست در حدود ۱۰۰ سرتی عملیاتی انجام دهد. این کار دست نیروهای عراقی را در استفاده از بالگرد برای نبرد با ایرانی ها باز می گذاشت. با این حال ایرانی ها توانستند نیروهای عراقی را از جزیره مجنون بیرون کنند که فاجعه بزرگی برای عراق محسوب می شد.

با وجود اینکه تلفات عراقی ها کمتر از ایرانی ها بود، ۹/۰۰۰ عراقی در برابر ۲۰/۰۰۰ ایرانی، جبران این تلفات برای عراق سخت تر می نمود.

جنگ افزارهای شیمیایی[ویرایش]

در این عملیات نیروهای عراقی از سلاح‌های شیمیایی استفاده کردند.[۱][۲]

منابع[ویرایش]

  • محسن رشید، گزارشی کوتاه/ مرکزمطالعات و تحقیقات جنگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ویرایش: مهدی انصاری، تهران: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مرکز مطالعات و تحقیق جنگ، ۱۳۷۸، شابک: ۹۶۴-۶۳۱۵-۳۳-x