عملیات خیبر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
عملیات خیبر
زمان ۳اسفند ۱۳۶۲ تا ۲۲ اسفند ۱۳۶۲
مکان دریاچه‌ای نیزارهای هورالعظیم و جزایر مجنون در عراق
نتیجه پیروزی ایران٬ پاتک نیروهای عراقی با شکست مواجه شد.
علت جنگ عراق مورد هجوم ایران قرار گرفت
جنگندگان
 عراق  ایران
فرماندهان
محمد ابراهیم همت فرمانده لشکر ۲۷ رسول

حسین خرازی فرمانده لشکر ۱۴ امام حسین

علی هاشمی ملقب به سردار هور ، طراح عملیات

حمید باکری جانشین فرماندهی لشکر۳۱ عاشورا  

نیروها
۲۵۰٬۰۰۰ سرباز ۲۵۰٬۰۰۰ سرباز
تلفات
کشته ها: ۱۵٬۰۰۰ کشته و زخمی کشته ها: ۳۰٬۰۰۰ کشته و زخمی
عملیات خیبر
جنگ ایران و عراق
رمز عملیات یا رسول‌الله (ص)
آغاز عملیات ۳ اسفند ۱۳۶۲
پایان عملیات ۲۲ اسفند ۱۳۶۲
مکان عملیات هورالهویزه - شمال بصره
نوع تک گسترده
فرماندهی مشترک [ارتش -سپاه] سازمان = مشترک [ارتش-سپاه] جبهه = جنوبی

عَمَلیات خِیبَر یکی از عملیات‌های تهاجمی و بازدارنده نیروهای مسلح ایران در جریان جنگ ایران و عراق بود. این نبرد در ۳اسفند۱۳۶۲ آغاز شد و تا ۲۲اسفند همان سال ادامه یافت. عملیات خیبر بخشی از تهاجم بازدارنده نیروهای ایران در جریان نبرد نیزارها محسوب می‌شود.

پیش زمینه[ویرایش]

در پی عملیات‌های والفجر ۴ و والفجر ۵ در جنوب عراق، نیروهای ایرانی توانستند جبهه جدیدی را در نیزارهای هویزه باز کنند. ۲۵۰هزار رزمنده ایرانی از این محل به بیابان‌های عراقی راه یافتند. پس از نیزارها ایرانی‌ها، نیروهای زرهی عراقی آماده رسیدن نیروهای ایرانی بودند. در این برهه از جنگ نیروی هوایی ایران (به علت تحریم‌ها و نبود قطعات یدکی) قادر به پشتیبانی هوایی از نیروهای پیاده نبود و این نیروهای ایرانی را بسیار آسیب‌پذیر کرده بود.

عملیات[ویرایش]

در ۳اسفند۱۳۶۲ نیروهای ایرانی توانستند به سمت جزیرهٔ نفت‌خیز مجنون یورش بردند. این عملیات اولین عملیات استراتژیک تهاجمی نیروهای ایرانی در جنگ ایران و عراق به‌شمار می‌آید. در این زمان، نیروی هوایی ایران زمین‌گیر بود و تنها می‌توانست در حدود ۱۰۰ سرتی عملیاتی انجام دهد. این کار دست نیروهای عراقی را در استفاده از بالگرد برای نبرد با ایرانی‌ها باز می‌گذاشت. با این حال ایرانی‌ها توانستند نیروهای عراقی را از جزیرهٔ مجنون بیرون کنند.

با وجود اینکه تلفات عراقی‌ها کمتر از ایرانی‌ها بود، ۹هزار عراقی در برابر ۲۰هزار ایرانی، جبران این تلفات برای عراق سخت‌تر می‌نمود.

تلفات انسانی[ویرایش]

در جریان این عملیات محمدابراهیم همت فرمانده لشکر۲۷محمدرسول و حمید باکری جانشین فرمانده لشکر۳۱عاشورا کشته (شهید) شدند. حسین خرازی فرمانده لشکر۱۴امام حسین نیز یک دست خود را از دست داد.[نیازمند منبع] عبدالرسول زرین، از تک‌تیراندازان زبده تاریخ، بعلت اصابت ترکش خمپاره نیروهای عراقی نیز در این عملیات به شهادت رسید.

جنگ‌افزارهای شیمیایی[ویرایش]

در این عملیات نیروهای عراقی از سلاح‌های شیمیایی استفاده کردند.[۱][۲]

منابع[ویرایش]

  • محسن رشید، گزارشی کوتاه/ مرکزمطالعات و تحقیقات جنگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ویرایش: مهدی انصاری، تهران: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مرکز مطالعات و تحقیق جنگ، ۱۳۷۸، شابک: ۹۶۴-۶۳۱۵-۳۳-x